iggnasjTil 9e trouw van onze hond schilderzelfmet Eerste reebok (uit het Gooi) vindt zijn weg naar Schouwse Westhoek PROEF WERK- DRUKTE Film Financiën en Economie GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE dinsdag 5 april isgo - No. imr LANDBOUW EN VEETEELT Gevaar voor mond- en klauwzeer Veestapel In Europa bedreigd door Afrikaans en Aziatisch virus DEN HAAG, 1-4. Naar aanlei ding van de waarschuwing, die de Europese commissie voor de mond en klauwzeerbestrijding van de F. A.O. onlangs heeft laten horen voor het gevaar dat de Europese vee stapels dreigt door het optreden in het nabije oosten van een uitheems mond- en klauwzeertype, heeft dt directeur van de veeartsenijkundi- ge dienst, de heer J. M. van den Born, enige nadere mededelingen gedaan. Deze nieuwe vorm van mond- en klauwzeer, aldus de heer van den Born, komt uit Afrika en uit Azië De verschijnselen zijn in grote lij nen gelijk aan die bij de oudere be kende vormen. Men kan geen ver schil zien, alteen de oorzaak is een geheel ander virus. Vanuit Afrik? nadert ons het zg. „South African'' type en vanuit Azië het zg. „Azië 1" type. De Nederlandse veestapel is in geënt tegen drie in west Europa inheemse typen van mond- en klauwzeer, nl. de typen A O en C Deze enting geeft een goede immu- „Zuiderkruis" gaal spijtoptanten halen DEN HAAG, 4-4. In de nota naar aanleiding van het eindverslag van de commissie van rapporteurs voor het ontwerp van wet tot vaststel ling van de begroting van het scheepvaartfonds 1960 aan de Eer ste Kamer, doet de minister van Verkeer en Waterstaat nadere me dedelingen met betrekking tot de exploitatie van emigrantenschepen De minister deelt daarin mede, dat het thans binnen liggende derde schip een reis zal maken ten be hoeve van het vervoer der zoge naamde spijtoptanten. Dit vaartuig is het s.s. „Zuiderkruis", zo wordt nog meegedeeld door het directo raat generaal voor de scheepvaart. Ingezonden mededeling BEDDEN EN MATRASSEN niteit tegen deze drie typen, maar bsoluut niet tegen de typen die nu in Afrika en Azië voorkomen. De Europese mond- en klauw- zeercommissie heeft de Westeuro- pese landen geadviseerd geen vac cin tegen de nieuwe ziekte te ver vaardigen, omdat dit een groot ge- aar inhoudt voor de voor het nieu we virus gevoelige Veestapels. Ver- rler is de commissie bezig zo snel mogelijk berichtgeving te verkrij gen over het voorkomen van de J nieuwe typen en het voortschrijden r van naar west-Europa. Opwindende verschijning in het duin VerVrienden van het Schouwse reewild" in oprichting China maakt aanspraak op de Mount Everest KATMANDOE, 4-4 De regering van communistisch China heeft verklaard, dat de Mount Everest, ae hoogste berg ter wereld, bij China behoort, aldus heeft de Ne- jalese premier, Koirala, vandaag in .<atmandoe gezegd. Koirala die onlangs van een be- '.oek aan Peking is teruggekeerd, heeft op een persconferentie ge zegd, niet op de Chinese aanspraak ingegaan te zijn. Hoewel er enkele deine geschillen bestaan over de Nepalees-Tibetaanse grens, is de Chinese aanspraak op de Mount Everest nog niet eerder gemaakt, jldus Koirala. De zaak zou vérder besproken worden tijdens het ko mende bezoek van de Chinese eer de minister Tsjou en Lai aan Kat- mandoe. Minister in pyama LONDEN, 2-4. De Britse minister van luchtvaart, Duncan Sandys, is vrijdag voor het ochtendkrieken uit bed gehaald door een groep schreeuwende manifestan ten, die protesteerden tegen het kabaal van vliegtuigen die hun nachtrust verstoor den. De minister met zijden kamerjas over zijn blauwe pyama en blote voeten in rode muilen heeft twintig minuten op de stoep van zijn huis met de manifestanten gepraat om ze te kalmeren. Hij verzekerde dat hij alles in het werk zal stellen om het lawaai tot een minimum te doen verminderen zonder dat het vliegveld daar als wereldluchthaven nadeel van zou ondervinden. Tot de ontevredenen, die hem de raad gaven 's nachts eens persoonlijk te komen luiste ren naar het lawaai in de wijken rond het vliegveld, zei hij daar eens over te zul len denken. (Van onze redakteur). WESTHOEK, 4-4. Om maar met een met de deur in huis te vallen, er wordt een reebok uitgezet in het domaniale duingebied van de Schouwse Westhoek. De bok staat gereed om naar Schouwen-Duive- land te vertrekken. Zijn komst is zeker, maar er moet nog wel aan enkele factoren worden voldaan, maar daarover straks. De Dienst der Domeinen heeft de reebok ten geschenke gekregen van de Stich ting Goois Natuurreservaat door bemiddeling van het Instituut voor toegepast biologisch onderzoek in de natuur. Gehoopt wordt dat de bok voorloper zal zijn van een kudde. Als de reebok zal zijn ge arriveerd - zijn komst wordt min of meer plechtig „gevierd" - zal het dier de meest westelijke posi tie innemen in Nederland. Het Is dus een duin-pionier, maar er is niet veel fantasie voor nodig om te bedenken, welk een fantastisch figuur een dergelijk dier in deze omgeving zal slaan. Een reebok of herten in het al gemeen doen enige schade aan de omgeving, een schade overigens die zeer beperkt is, want het Schouwse duingebied is groot en uitgestrekt en het dier - of straks de dieren - hebben eenveelvoud hectares ter beschikking in ver gelijking met andere delen van het land, waar roedels herten Op speurtocht in de natuur werd spreekwoordelijk Maar bij de opvoeding is een grote dosis geduld vereist Zover onze geschiedenis is na te vorsen, is de hond de trouwe ka meraad van de mens geweest. Reeds ongeveer tienduizend jaar geleden werd de mens door de hond vergezeld op zijn jacht naar voedsel. De honden die de mens in die tijd dienden, waren dus jacht honden. In eerste instantie hield de mens de hond dus als werkhond teneinde hem te helpen bij de zorg voor zijn bestaan. Oude grottekeningen be- v)ijzen, dat de hond uit de oude tijd niet voor een klein geruchtje vervaard was en zich niet ontzag een beer of oeros aan te pakken. Het verbond tussen mens en hond dateert derhalve reeds vein zeer lang geleden. Door déze duizenden jaren is de hond de mens trouw gebleven en heeft zich ontwikkeld tot de hond die wij nu kennen Nu doet de hond niet meer alleen dienst als jacht- of werkhond, neen, velen houden nu een hond als luxe ofzuiver als kameraad onge acht van welk ras hij of zij is en hoe het uiterlijk ook Is uitgevallen. Het laatste is voor de hond na tuurlijk wel het meest aangenaam, althans voorzover door een over dreven liefde voor het dier de op voeding niet verkeerd wordt aan gepakt, maar daar zullen wij later nog op terugkomen. Sierhonden treffen wij echter ook al lang ge leden aan. Aan de hoven van de Egyptische farao's vinden wij ze en ook bij de Romeinen. Voorts kwa men waak- en herdershonden in alle delen van de wereld voor. Waarom zoveel rassen Hoe komt het toch dat er zoveel verschillende rassen zijn? Hiervoor kan men twee verklaringen aan voeren. Stamvaders van de honden zijn nl. de wolf, de jakhals, de (Aus tralische) dingo en de vos. Later heeft men door bepaalde kruisin gen van reeds bestaande honden rassen weer nieuwe rassen gefokt, die meer aan een bepaald doel be antwoordden. En nog ontstaan door toevallige en opzettelijke kruisin gen telkens nieuwe soorten. De trouw van de hond is spreek woordelijk geworden en dit is iets, dat de mens nimmer mag vergeten. De mens voelt zich over het alge meen ver verheven boven het dier, dus ook boven de hond waarover wij hier spreken. De hond erkent dit, hetgeen mag blijken uit zijn hele houding ten opzichte van de mensen. Dit brengt voor ons grote ver plichtingen mede. Wij, die ons plaatst voelen boven de dieren, hebben de verantwoordelijkheid over het wel en wee van deze die ren, hetgeen hier met betrekking tot de hond wil zeggen, dat wij hem 'of haar goed dienen te behandelen en het leven zo aangenaam moge lijk moeten proberen te maken. Nooit mag men proberen een kwa de bui op een hond af te reageren, het dier kan er niets aan-doen. Geduld nodig Begrijpen wij eigenlijk wel, hoe moeilijk het voor een hond moet zijn om onze bedoelingen te be grijpen? Daarom is ook een grote dosis geduld bij de opvoeding ver eist. Wij dienen in eerste instantie begrip te hebben voor de positie van de hond en dit begrip, gepaard aan een grote liefde of vriendschap voor het dier, kan ons maken tot „de baas" of „het vrouwtje" zonder wie het dier het niet kan stellen. Als dank hiervoor ontvangen wij de vriendschap van onze hondeen vriendschap reiner dan die der mensen, omdat de hond niet kijkt naar rijkdom of armoede, naar ge drag of huidskleur, naar een meer of minder bekoorlijk uiterlijk. Hij accepteert u zonder enig voorbe houd precies zoals u bent met alle goede en slechte eigenschappen en heeft hij of zij u eenmaal zijn vriendschap gegeven, dan zal deze nooit eindigen zolang het dier leeft. Hoe weinig behoeven wij te geven om veel te ontvangen! Ingezonden mededeling voorkomen. Enige schade doen de herten echter wel en de Dienst Do meinen geeft dan ook toestem ming voor het uitzetten van de reebok, onder voorwaarde dat er een mogelijkheid bestaat tot scha devergoeding. Wy vernemen thans dat het in de bedoeling ligt te komen tot op richting van een vereniging „Vrienden van het Schouwse ree wild". Men wordt automatisch lid van deze vereniging i.o. door een donatie te storten op rekening 3822 van de Rotterdamse Bank te Haamstede of op rekening 14.77.96 ten name van de Boerenleenbank te Haamstede. Elk bedrag is wel kom. Zij die op deze wijze het stre ven reewild in het duingebied te krijgen, steunen, zullen binnenkort worden opgeroepen voor een ver gadering, waarop dè oprichting van de vereniging een feit kan worden en de zaken, die betrekking heb ben op de komst van reewild in de duinen kunnen worden stukge- praat. Een inwoner van Zierikzee heeft - zo vernemen wij verder - reeds een bedrag van f 100 voor het goede doel beschikbaar ge steld. Belangrijk nieuws Inderdaad „voor het goede doel", want het zal duidelijk 2ijn dat de komst van reewild voor natuur minnaars belangrijk nieuws is. Het gadeslaan van reewild behoort nog altijd tot de zeldzame en ontroe rende natuurbelevenissen en zulks in de toekomst te kunnen doen tegen het machtig natuurdécor van het domaniale duingebied, vormt voor de kop van Schouwen een atfcraktie van de bovenste plank. Belangen van de Stichting „Het Zeeuwse Landschap" en de V.V. V.'s zijn hiermede ook regelrecht gebaat en uit hoofde daarvan zal dan ook worden getracht van deze verenigingen subsidies te krijgen. In eerste instantie zal nu worden afgewacht, hoe de idee onder de KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND APELDOORN. De 55-jarige land. bouwer B. H. van Beek is nabij de Woudbrug te Apeldoorn te water geraakt en verdronken. De man is vermoedelijk misleid door de duis ternis. Hij kon niet zwemmen. Om wonenden zagen zondagmorgen het stoffelijk overschot in het kanaal drijven en waarschuwden onmid dellijk de politie. SITTARD. Te Sittard is overle den de 37-jarige opzichter bij de staatsmijnen de heer H. van der Zanden uit Geleen. Hij werd don derdagavond om kwart voor tien met zijn auto op de onbewaakte ov?rweg te Sweijkhuizen door een trein gegrepen en meegesleurd ten gevolge waarvan hij zwaar werd gewond. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinderen achter. ALKMAAR. Een 8-jarig jongetje F. K. van L. is toen het spelender wijs plotseling de weg overstak, op liet Zeglis aangereden door een met grote snelheid uit de richting Aker sloot komende motorrijder J. L. De jongen werd door de motor ge schept en was op slag dood. ARNHEM. De stichting „Arn hemse Schoolbioscoop", de enige stichting van deze aard in ons land, bestaat veertig jaar. Dit feit is her dacht met een bijeenkomst, die werd gehouden in het „Rembrandt- theater". Deze bijeenkomst werd onder meer bijgewoond' door de Commissaris der Koningin in Gel derland, mr. H. W. Bloemers. ROTTERDAM. De 52-jarige me vrouw, J. H. van Vastenhout-Ha venaar te Rotterdam is op een oversteekplaats aan de Dorpsweg door een stadsbus aangereden en gedood. WINTERSWIJK. De 50-jarige gemeente-ambtenaar J. A. Ensink is vermoedelijk misleid door de duisternis, met zijn rijwiel van een verhoogde losplaats terzijde van het spoorwegemplacement gevallen en zo ongelukkig terecht gekomen dat hij vrij spoedig daarna over leed; zijn stoffelijk overschot werd zondagochtend gevonden. bevolking van Schouwen-Duive- land aanslaat. Wij twijfelen er niet aan, of de reakties zullen positief zijn. Is zulks inderdaad het geval, dan gaat er een telefoontje naar het Gooi en de eerste reebok kan zijn reis naar Schouwen-Duiveland beginnen. Het dier zal een opwin dende verschijning zijn in het duin. Ingezonden mededeling de verf voor het schlldersfeest SI KKENS-TJALLEHA PR0DUKT De Unilever in 1959 AMSTERDAM, 4-4 Aan het jaar verslag over 1959 van het concern Unilever wordt in aansluiting op de op 25 februari jl. gepubliceerde voorlopige cijfers en voorgestelde dividenden het volgende ontleend: De bedrijfswinst is van f 976.303.000 in 1958 toegenomen in 1959 tot f 1.207.196.000. b De „New York Times" en de „New York Herald Tribune" zijn van mening dat de Sowjet-Russi sche premier Chroesjtsjef het doel, dat hij zich met zijn bezoek aan Frankrijk had gesteld, niet heeft bereikt. De „New York Times" schrijft onder meer: „Chroesjtsjef slaagde er niet in een wig te drij ven tussen Frankrijk en west- Duitsland en hij kon zelfs niet ver hinderen dat ten tijde van zijn be zoek een tweede Franse atoombom tot ontploffing werd gebracht". 1-april-achtig jongetje gaat bij tante op bezoek. Tante ontvangt het prille neefje met een snoepje en een glimlach, ivant eerlijk ze is op hem gesteldHet neefje vertelt van school en van de meester en spuit dan zijn exclamatie: „O tan te, moet u luisteren, er draait van- c.vond een prachtige film in het verenigingsgebouw en ik verkoop aan de zaal de kaartjes. Toetante komt u ook?" Er zijn twee motieven die tante er toe bewegen gretig in te gaan op de invitatie. Ze houdt best van films en ze wil haar neefje ook (best) een plezier doen. Maar tante had geen oriënteren de blik op de kalender geworpen, zodat zv de volgende dag in een niet al te uitbundig humeur op be zoek kwam, gereed voor een infor matie en eventueel voor een ver maning. „Zeg jongen", er was helemaal geen film", zo begint ze niet zon der enige emotieNu dat klopte, want de datum zat fout. Maar tante behoeft - blijkens haar relaas - toch geen spijt te heb ben van haar tocht naar het ver enigingsgebouw, want deze liep uit op een exotische ervaring. Toen tante namelijk de deuren was binnengeglipt, was zij omringd door vreemdtalige mensen, die er I lustig op los praatten, maar voor tante onverstaanbaar waren. I Een unieke ervaring dus te Zie rikzee, zo buiten het vakantiesei zoen en dah in een zaal, kortom tante snapte er niets van. Maar het raadsel is inmiddels op gelost. Zij kwam terecht in de „Friese kring", die een Fries to neelstuk opvoerde, uitgerekend ook op de le april. Voor een ronde Zeeuwse is Fries net zo moeilijk als oud-Hebreeuws of Kishawili, want de drie talen hebben gemeen, dat men er niet veel van meeneemt. Een vergeefse tocht van tante? Geen sprake van. Het Is altijd de moeite waard nieuwe facetten aan het leven te ontdekken. Zo blijft het boeiend! EILANDMAN Voorjaarsvergadering s.v. „Burgh" Geen deelname aan serie wedstrijden te Brouwershaven Onder voorzitterschap van de heer C. W. van Zuijen vergaderde de Sportver. „Burgh" vrijdagavond in hotel „Het wapen van Burgh". In zijn welkomstwoord dankte de voorzitter voor het vertrouwen dat het nieuwe bestuur kreeg op de vorige buitengewone vergadering. De uitnodiging van de A.S.V., Brouwershaven, om met 2e Paas dag mee te spelen in hun serie wedstrijden werd terzijde gelegd. In de plaats daarvan zal Burgh met 2 senioren- en 1 junioren twaalftal deelnemen aan de serie- wedstrijden die Alliance uit Roo sendaal op die zelfde dag organi seert. Uit het jaarverslag korfbal van de heer D. E. Mooy memoreren we het kampioenschap in de 2e klas se van Burgh II; het kapioenschap van het junioren twaalftal en de 2 eerste prijzen die het eerste 12- tal behaalde op de series van WIK en Mevo. De secretaris feliciteerde de leden verder met het uitermate fraaie sportpark „van Zuijen". Vervolgens noemde de secretaris de oorzaken van het falen van de plannen om dit jaar met de 3 top- tivaalftallen van het eiland t.w. DSS, Zeemeeuwen en Burgh „over water" te gaan korfballen. Dit jaar vormen nu D.S.S., Velo-Dosko- combinatie; Zeemeeuwen, W.I.K.; Brouwershaven en Burgh de eer ste klasse ploegen. Mogelijk komt hier nog een Mevo-Unitas-combi- natie bij. In de tweede klasse speelt Burgh II metRenesse, Zwaluwen, Stormvogels, S.V.O.W.K., Dosko- Velo Comb. II; Noad, D.E.S. en in dien de Mevo-Unitas-combinatie niet doorgaat, Mevo. De competitie begint op 9 april, voor de junioren ligt die datum op 23 april. In de twaalftal-commissie werden be noemd de heren: A. v. d. Weel, C. Kooman en M. Glerum. De trainingsavond-korfbal werd gezet op de vrijdagavonden van 7- 8 voor de junioren en vanaf 8 uur voor de senioren. De voetballers trainen op woensdagavond. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld waarom Burgh met de Paasdagen geen Engelse tegen stander is toegewezen. Het bestuur antwoordde hierop dat op de nor male manier een Engels elftal is aangevraagd. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Maar Smokkeldorus was on troostbaar. Hij voelde zich diep vernederd en met hem ook Anne- marie, voor wier ogen dit alles zich had afgespeeld. Opnieuw trof hem bitter zelfverwijt, dat hij zich niet meer in haar leven had1 moeten mengen. „Hebt u gehoord, meneer Ver meer ,wat ik ben? Wat voor een individu u in dienst hebt gehad? Een moordenaar, een stuk galgen aas, waarvan de kraaien de ogen moeten uitpikken!" Zo voer Smok- keldorus uit en onder die woorden kromp Annemarie opnteuw ineen alsof het zovele zweepslagen waren. „Vader toch!" Die kreet en de vermaning van de pastoor om zich omwille van Annemarie te 'beheersen brachten Smokkeldorus eindelijk tot enige kalmte. Hij deelde kortaf mede, dat 'hij in de volgende nacht nog een maal met de smokkelgezellen de grens over zou trekken. Hij had dat nu eenmaal beloofd en wilde z'n woord gestand doen. Maar daarna zou hij een streep zetten onder dit leven en gaarne het aanbod van de heer Vermeer accepteren om op nieuw bij hem in dienst te treden. Hij dankte de zakenman en de pas toor voor de moeite die ze zich ge troost hadden om een verzoening tot stand te brengen, en ging toen met wankele stap op de leunstoel af, waarna hij het gezicht van An nemarie tussen z'n handen nam en haar op de betraande wangen kuste. „Vaarwel, Annemarie", zei hij, „vergeet dit alles en wordt geluk kig. Ik dank je voor je goedheid en je onwankelbaar geloof in me. Dat zal me tot blijvend geluk strek ken, waarheen ik ook ga". Hij sireek haar met éen tedér gebaar over het haar en vluchtte toen in eens weg, alsof hij bang was te be zwijken onder de zwaarte van dit afscheid. Zonder nog eenmaal om te zien liep hij snel de tuin door, en sloeg meteen de weg naar de heide in. Vermeer en de pastoor staarden hem na. Ze waren diep onder de in druk en wisten niet wat te doen. Moesten ze hem terughalen of was het beter, dat hij de strijd alleen uit vocht? Annemarie daarentegen had hem met beide handen willen tegenhou den, maar ze had er de kracht niet toe. Ze had zelfs geen woord over haar lippen kunnen brengen om hem te zeggen, dat hij in haar ogen gen slecht mens en geen moorde naar was. „Kunnen we je misschien met iets helpen?" vroeg de pastoor be wogen. Annemarie schudde het hoofd. „Ik zou graag alleen zijn, nu", zei ze, „ik voel me zo moe". De beide bezoekers begrepen haar. en namen afscheid. Bij de deur draaide Vermeer zich om. EMMEN. Zondagochtend om streeks negen uur heeft de eigenaar van een zaak in hengelsportartike len in Winschoten, de heer Smit, in het Beersterdiep een zeehond' ge vangen, waarop al sedert drie we ken jacht werd gemaakt. De zee hond benadeelde namelijk door zijn aanwezigheid de visstand in het Beersterdiep. Het dier is overge bracht naar het Noorder dieren park in Emmen. MARKTBERICHTEN Granen en peulvruchten ROTTERDAM, 4-4. Officieuze noteringen per 100 kg. Tarwe, fran co per schip op vochtconditie, le vering deze week tot f 33,70 schot vrij. Voedergranen. Maalgerst - naar kwaliteit - tot f 26,50; Kippegerst naar kwaliteit - tot f 27,25; Haver - ongepunte op monster - tot f 25,75. Peulvruchten franco Rotterdam. Groene erwten - op monster - tot f 38,50; Schokkers - op monster - tot f 40; Bruine bonen - boeren- schoon op monster - tot f 125. Aardappelen ROTTERDAM, 4-4. Klei-aardap- pelen 35 mm. opwaarts: Eigenhei mers f 13-18; Bintje f 14-17,50. Zandaardappelen 35 mm. op waarts: Noorderling f 12-13,50; Li- bertas f 12-13,50. Voeraardappelen f 3,50-4,00. Prijzen berekend per 100 kg. en de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. 92 „Morgen kom ik terug", zei hij, „dan zal ik graag horen, wat uw piannen zijn". Het meisje had een zware strijd te voeren. Maar steeds meer kreeg de liefde voor en het medelijden met haar vader de overhand. Ze voelde, dat haar plaats aan zijn zij de was, niet bij Jan Kempen, wiens dienstijver en eerzucht al z'n men selijke gevoelens overheersten. De laatste smokkeltocht. In de smokkelaarshut van Krom me Grades waren alle voorberei dingen getroffen voor de laatste tocht onder leiding van Smokkel dorus, op wiens komst men wacht te. De omstandigheden waren gun stig. Het was pikkedonker en een fijne motregen sieperde omlaag. De commiezen zouden koud tot in hun gebeente worden, als ze rich ergens ;n hinderlaag zouden willen leggen. De smokkelaars wapenden zich tegen de koude oktobernacht door een flinke voorraad jenever in te nemen. De deftige bezoeker, die hun leider was komen halen, was royaal geweest- en had een bankje van tien op tafel geworpen, dat men reeds spoedig in de verwarmende vloeistof had omgezet. Toen Smokkeldorus eindelijk binnen kwam viel er op z'n gezicht niets meer van de innerlijke strijd, die hij gevoerd had, te lezen. Tij dens z'n eenzame zwerftocht over de hei had hij zich weer weteen te pantseren tegen de buitenwereld en als de keiharde krachtige leiders figuur zagen z'n smokkelgezellen hem in hiin kring verschijnen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5