Zoeloe-leider vraagt negers werk te hervatten DE ZIERIKZEESCHE COURANT OPROER IN RUSLAND ONDERDRUKT „De Nederlandse spoorwegen in oorlogstijd" NIEUW BEROEP VAN CHESSMAN RUS ZORIN VERWERPT WESTERS PLAN ALS BASIS VOOR ONTWAPENING Cijfers over kolen Die meisjes toch OVERSTROMINGEN IN DE VER. STATEN DINSDAG 5 APRIL 1960 116e jaargang No. 18747 ZIERffiZEESCHEWNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo-se nummers 10 ct. - Vers'hijnt maandag, dinsdag, don.'erdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesje» (max. 15 mm.) (1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochlman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 EEN VLUGGERD Een 62-jarige instrument maker in een fabriek te Combran in Wales wordt door zijn collega's geboycot, omdat hij te snel werkt. De betrokkene, Bill Phillips, loopt ook de kans dat hij uit zijn vakbond wordt gestoten. Hij levert een werkstuk af in vier minuten, terwijl z'n collega's vinden dat daar drie kwartier aan gewerkt moet worden. MONOGRAFIE OVER DE SPOORWEGSTAKING GENEVE, 4-4. Onder de kop „Opstand in de Sowjet-Unie bloe dig onderdrukt" brentg de „Ga- zette de Lausanne" het nieuws over een oproer in Temir-Tau, een stad in Kazakstan op circa 30 km van Karaganda. Hierby zouden 100 mensen om het leven zün ge komen en een duizendtal gewond. Het blad schrift dat uit Rusland teruggekeerde Spanjaarden, Grie ken en Duitsers al in februari mel ding hadden gemaakt van dit op roer. Het nieuws werd bevestigd door een Russische functionaris, die by een verbiyf in het westen zün mond voorby praatte. De on lusten die van 3 tot 5 oktober 1959 duurden, zouden vooraf zijn ge gaan door een „vreedzame" pro testbeweging, waaraan leden van de Komsomol deelnamen, die on tevreden waren over hun levens omstandigheden in Kazakstan. UTRECHT. De secretaris-gene raal van het ministerie van Ver keer en Waterstaat, mr. A. H Gie- ben, heeft in Utrecht de vijfde na tionale driedaagse verkeersleergang van de A.N.W.B. geopend. AMSTERDAM. De spoorwegsta king aan het einde van de oorlog heeft de Duitsers in militair op zicht geen ernstig nadeel toege bracht Van den beginne af voelde bijvoorbeeld Rauter, de hoogste Duitse politie-autoriteit hier te lande, de staking in zekere zin als een opluchting: zij zou zijns inziens een zware slag toebrengen aan de verzetsbeweging door haar verbin dingen te verbr?ken en haar koe riersdiensten en wapentransporten ernstig te belemmeren. Daarin kreeg hij volkomen gelijk. Het uit vallen van het spoorwegverkeer be rokkende het verzet grote moeilijk heden, ook omdat het bezwaarlijk door andere transportmiddelen te vervangen was: het vervoer per auto nam met de dag af en werd aaardoor tevens gevaarlijk door op vallendheid, terwijl fietsen en ban den steeds schaarser werden. Dit schrijft prof. dr. A J. C. Rü- ter, hoogleraar in de vaderlandse geschiedenis aan de Leidse univer siteit, in zijn eerst thans versche nen boek „Rijden en staken 1940- 1945". Prof. Rüter kreeg in 1946 van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie opdracht tot het schrijven van een monografie over de spoorwegstaking, die op 17 sep tember 1944, de dag waarop de ge allieerde luchtlandingstroepen bij Arnhem werden neergelaten, begon en die acht maanden duurde. Later werd die opdracht uitgebreid tot ?en historisch overzicht over het beleid van de spoorwegdirectie en de spoorwegvakbeweging geduren de de gehele oorlog. De schrijver had op dit gebied zijn sporen reeds verdiend want eertijds was hij ge promoveerd op een proefschrift over de Nederlandse spoorwegsta king van 1903. Het rijksinstituut heeft de eerste druk van dit boek beperkt tot dui zend exemplaren. Het wordt thans over de boekhandel verspreid Ook over de twee andere grote sta kingsbewegingen, die zich tijdens de Duitse bezetting hebben voor gedaan, t.w. de zg. februaristaking 1941 in Amsterdam en omstreken en de april-mei stakingen van 1943, aie zich over het gehele land uit strekten, heeft het rijksinstituut reeds vroeger boeken doen ver schijnen. De gebeurtenissen in Zuid-Afrika DURBAN, 5-4. Sltele Zoeloe, een kleinzoon van de Zoeloekoning M'Panda, en de vertegenwoordiger van het opperhoofd in Durban, hebben maandag op alle negers een beroep gedaan cm onverwyid het werk te hervatten, geen persoons bewijzen meer te verbranden en een einde te maken aan alle ge weldpleging. Sitele Zoeloe deelde mee dat te gen donderdag in Durban een bü- eenkomst is belegd van de Raad van het opperhoofd, leiders van het Afrikaanse Nationale Congres en het Pan-Afrikaanse Congres, de commissaris voor Bantoezaken in Durban en de woordvoerder van het ministerie voor Bantoezaken in Natal. KAAPSTAD, 4-4. Een Zuidafri- kaanse politieman heeft maandag in het negerwoonoord Njanga bij Kaapstad het vuur op een drei gende menigte Afrikanen geopend, waardoor vier negers schotwonden hebben opgelopen. Drie negers met verwondingen van andere aard werden samen met het bovenbe doelde viertal in een ziekenhuis op genomen. Volgens een politiecommandant opende een politieman het vuur, omdat de negers dreigden hem en andere agenten van politie aan te vallen. Tevoren had de politie ge bruik gemaakt van wapenstokken tegen roerige elementen. Na het in cident werd het weer rustjg in het woonoord, aldus de politiecomman dant. Behalve een cordon manschappen met geweren en machinepistolen, stonden in de omgeving drie sterke afdelingen mobiele reservisten pa raat. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Louw, heeft maandag de uitspraak van de Vei ligheidsraad over Zuid-Afrika, het hoogtepunt genoemd van de in menging van de Verenigde Naties in de binnenlandse aangelegenhe den in Zuid-Afrika. SAN FRANCISCO, 4-4. De ad vocaat van Caryl Chessman heeft maandag het districtshof van appèl te San Francisco verzocht, zijn cliënt te horen en uitstel van exe cutie te verlenen. Zoals gemeld is de terechtstelling van Chessman op 2 mei vastgesteld. In het verzoekschrift wordt ge steld, dat Chessman in strijd met de wet ter dood is veroordeeld, om dat hem indertijd misdrijven ten laste zijn gelegd waarop niet de doodstraf, doch slechts gevangenis straf staat. Opperrechter Martinelli heeft vorige week een soortgelijk verzoek, dat op dezelfde grond was gedaan, van de hand gewezen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Het begin van de angst is het einde van het geloof, het begin van het geloof is het einde van de angst. Bisschop Reeves JOHANNESBURG, 5-4. De Angli caanse bisschop van Johannesburg, dr. Ambrose Reeves, heeft maan dag meegedeeld, dat hy naar het Britse protectoraat Swaziland was uitgeweken „in afwachting van op heldering over zU'n rechten in de Unie". In een telefoongesprek met het Zuidafrikaanse persbureau Sapa verklaarde hij de Britse hoge com missaris in Zuid-Afrika te hebben verzocht, te onderzoeken of de Zuidafrikaanse regering van plan Is hem, Reeves, in hechtenis te ne men op grond van de bepalingen betreffende de noodtoestand. „Als ik in Zuid-Afrika tot zwij gen wordt gebracht, zal ik elders spreken", zo zei de bisschop naar aanleiding van de schietpartij Sharpeville, waar op 21 maart ruim zestig mensen om het leven kwa men toen de politie het vuur opende op betogende negers. De 60-jarige Reeves is sedert 1949 bisschop van Johannesburg Hij is dikwijls het doelwit geweest van aanvallen van parlementsleden van de Nationale Partij en dagbladen, omdat hij openbare protestbewe gingen tegen de apartheid leidde. De ontwapeningsconferentie Wijziging van woningbouwsubsidies DEN HAAG, 4-4. Op 1 april Jl. is de nieuwe subsidieregeling voor de particuliere bouw ingegaan: tevens is de regeling voor de woningwet- bouw gewijzigd. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid heeft de genv>entebesturen op 31 maart per circulaire een nadere toelichting daarover verstrekt. Minister mr. J. van Aartsen wil zoveel mogelijk de bouw van volks woningen bevorderen, ook in de sector van de particuliere bouw. De minister brengt dit streven in de nieuwe regeling tot uitdrukking aoor voor huurwoningen op een an der subsidiesysteem over te gaan en voorts door voor goedkope wo ningen grotere subsidi?s te verle nen dan voor duurdere woningen. Toenemend verbruik verwacht voor 1960 GENEVE, 4-4. De leider der Sowjet-Rusische afvaardiging naar de Geneefse ontwapeningsbespre kingen, Zorin, heeft maandag het uit drie stadia bestaande westerse ontwapeningsplan als basis voor een algemene en volledige ontwa pening verworpen. Zorin die krachtige bewoordin gen gebruikte, oefende scherpe kritiek op de zes punten die de Amerikaanse vertegenwoordiger Eaton in de bijeenkomst van vrij dag j.l. aan de orde had gesteld. Zorin had naar van conferentie- zijde wordt vernomen, ook kritiek op Eatons voorstel om het lance ren van kernwapens in de onein dige ruimte te verbieden. Hij ver klaarde dat het Amerikaanse plan neerkwam op het uitoefenen van toezicht, zonder dat er daadwerke lijk wordt jfcntwapend. Zorin verklaarde later op een persconferentie dat de vertegen woordigingen der vijf communis tische staten op de tien-mogend- hedenbesprekingen te kennen ge geven hadden dat het westerse voorstel in geen enkel opzicht een VENLO. De 32-jarige rangeerder J. Feijen uit Verüo is op het sta tion te Venlo tijdens het rangeren bekneld geraakt tussen een goede renwagon en een vrachtauto. Hij stond op een treeplank van de wa gon en moet de vrachtwagen, die dicht bij de rails stond, niet heb ben opgemerkt. Hij liep dusdanige verwondingen op dat hij ter plaat se overleed. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twee kinderen. programma voor algemene en vol ledige ontwapening kon worden genoemd. „Het Westerse plan is niet in overeenstemming met de op 20 no vember 1959 door de algemene ver gadering van de Verenigde Naties aanvaarde resolutie, die voorziet in algemene en volledige ontwape ning", aldus Zorin. LONDEN, 4-4. Britse grond-ste wardessen van de European Air ways op London Airport zijn van daag met een langzaam-aan-actie begonnen, omdat - naar zij zeggen - overwerk hun particuliere leven in de war stuurt. De meisjes, die tot taak hebben vertrekkende en aankomende pas sagiers op de Londense luchthaven van dienst te zijn, voeren aan, dat zij iedere week in totaal een dag overwerken en een dienstorder, in houdende dat zij onderling geen diensten mogen ruilen teneinde afspraken te maken met vrienden of verloofden „ruïneert ons privé- leven" zei een van de stewardes sen. Zij beklagen zich voorts over de te lage lonen en „Victoriaanse voorwaarden" die de meisjes re stricties oplegt ten aanzien van uiterlijk vertoon van vrouwelijke charme. Zij protesteren thans tegen de situatie waarin zij verkeren, door langzaam te lopen, de werkzaam heden langzaam te verrichten en nimmer haast te maken, ook niet wanneer de chef dit opdraagt. Van een confectiefabriek aan de Gevers Deynootweg te Scheveningen is een deel van de buitenmuur ingestort. De instorting werd waarschijn lijk veroorzaakt doordat het graven van een bouwput naast het pand de fundering van het atelier ondermijnde. In het atelier bevonden zich enkele personen, die zich slechts ternauwernood in veiligheid konden brengen. Televisiecamera's aan boord van de Amerikaanse satelliet „Tiros" heb ben foto's gemaakt van de aarde vanaf een hoogte van 685 km. en deze doorgezonden naar de aardeOp deze foto's ziet u boven hoe president Eisenhower met zijn ruimtedeskundige T. K. Glennan vier van de ge zonden foto's bekijkt. Op de onderste foto ziet men de enorme wolken massa's welke boven noordoost Amerika en Canada hangen. Deze foto werd door de satelliet gemaakt. Buitenmuur van confectiefabriek stortte in Als door een wonder geen slachtoffers DEN HAAG, 4-4. Vanmorgen omstreeks elf uur is een buiten muur van een fabriek van kinder- confectie-artikelen „Hatafa" aan de Gevers Deynootweg in Scheve ningen ingestort. In enkele secon den tyds viel een enorm gat van muur. Een binnenmuur, die het atelier scheidde van het magazijn zakte gedeeltelyk in elkaar. Toen de muren instortten bevonden zich de echtgenote van de direc teur en enige personeelsleden in het atelier. Zij konden zich nog maar net in veiligheid brengen, minstens tien bü zes meter in de Zeer veel materiaal, de snijtafel en gereedschap stortten omlaag. De echtgenote van de directeur stond achter de snijtafel. De mu ren en. de goederen vielen meters omlaag in een diepe bouwput naast het atelier. Deze bouwput is ge graven omdat er een hotel ge bouwd zal worden. De eigenaar van het gebouw, waar het atelier in is gevestigd, de heer H. van Zutphen, verklaarde vanmiddag dat hij en de directie van de con fectiefabriek het instorten van de muur al lang hadden zien aanko men. De laatste dagen hadden ze het al niet aangedurfd het perso neel in de buurt van de nu inge storte muur te laten werken. Er vielen toen al scheuren in. De eige naar zegt dat hij herhaalde malen bij de gemeentelijke dienst van bouw- en woningtoezicht is ge weest en deze heèft gewaarschuwd. Deze dienst zou hierop niet heb ben gereageerd. Ir A. van Gessel, hoofdingenieur bij deze dienst deelde ons mede dat hem daar niets van bekend is. Hij^verklaarde een onderzoek naar de oorzaak zal worden ingesteld. CHICAGO, 5-4. In de Verenigde Staten zijn de Mississippi en de Missouri buiten haar oevers getre den, waardoor naar schatting zeker 30.000 mensen getroffen zijn. Mili tairen en burgers pogen het water te bedwingen. LUXEMBURG, 4-4 De hoge autoriteit van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal verwacht dit jaar een toenemend 'colenverbruik bij een dalende pro- duktie en een gelijkblijvende in voer. Als gevolg hiervan wordt een aanzienlijke daling van het kolen- overschot verwacht. Men gaat er van uit dat de vraag naar kolen ten opzichte van 1959 met 3,3 miljoen ton zal stijgen De ze verwachting is gebaseerd op de industriële produktie in een grotere acti viteit van de ijzer- en staalindus trie. De vraag naar cokes zal ver moedelijk met 5,2 miljoen ton stij gen tot 49,4 miljoen ton. Voorts een stijgend kolen- verbruik als gevolg van de droge zomer van 1959, die de mogelijk heden om hydraulische energie op te wekken in 1960 kleiner zal ma ken dan in het afgelopen jaar. De kolenproduktie zal in 1960 waarschijnlijk 14 miljoen ton lager in 1959 en ongeveer 232,6 ton bedragen. HENGELO. De 23-jarige H. J. van Keulen in Hengelo (Ov.) is op de motor tegen een vrachtauto ge reden en op slag gedood.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1