Jonge duiven Nieuwe Haven en Houfdpnortstraat te Zierikzee besmeurd met stinkende brij GRENSVOLK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG APRIL I%O NO. WM Het was geen 1 april-mop Gemeentelijke faecaliënwagen verloor kwalijke inhoud ZIERIKZEE, 1-4. Een stadswijk van Zierikzee heeft vrijdagavond een consternatie beleefd, waarte gen elke verzonnen 1-aprilmop het moet afleggen. Kort en goed komt het hierop neer, dat een deel van de Nieuwe Haven - vanaf de Nieuwe Boogerdstraat - de Hoofd poortstraat en de Laan van Sint Hilalre zijn besmeurd met een zeer kwalijk riekend mengsel, af komstig uit de gemeentelijke fae caliënwagen. Het „stankincident" vond z(jn oorzaak in het feit, dat een stop in de bak van genoemde wagen ter hoogte van de Nieuwe Boogerdstraat losschoot, waarna de chauffeur zijn onsmakelijke la ding systematisch begon te verlie- De faecaliënwagen - gekoppeld achter de gemeentelijke vracht auto - was ingeschakeld bij het vervoer van de inhoud van een septictank, die bij het gebouw van de Centrale Dienst Noord-Zeeland aan de Oude Haven, werd geledigd en schoongemaakt. De chauffeur koos zij nroete over de Nieuwe Ha ven. Zeer waarschijnlijk heeft hij het losschieten van de sluiting wel bemerkt. Hij wist echter dat „er geen redden aan was" en heeft zijn heil gozocht in verhoging van de snelheid, om zo vlug mogelijk bui ten de stad te komen. Dit middel echter was erger dan de kwaal, want wijd en zijd werd de stinken de brij over straten en stoepen ver spreid, terwijl ook vele gevels van huizen werden bespat, soms tot aan de bovenramen toe. De schrik van de buurtbewoners was groot en niet zonder ontzetting zagen zij hoe hun schone straat werd herscha pen in een open riool. Zand er over In eerste instantie rukten enkele gemeentewerklieden aan, die de rommel met zand bestrooiden, om althans iets te doen. Daarna echter moesten degenen van wie hulp kon worden verwacht, door een woud van misverstand heenbreken, in verband met de datum van de le april. De brandweerlieden die het eerst bij de kazerne arriveerden achtten zich beetgenomen en keer den op 'hun schreden terug De ge alarmeerde politie dacht ook on middellijk aan een april-bak en scheepte de tipgever af. Zodoende duurde het even voordat de schoon. maakpartij op gang kwam. In die iussentijd stegen de kwalijke dam pen op tot boven de huizen, alle bewoners met afgrijzen vervullend. Toen men eindelijk doorkreeg dat het in de Havenbuurt en de Hoofd poortstraat bittere ernst was, rukte de brandweer uit met alle mate rieel. Een spuitpartij begon, waarbij het wegdek en de stoepen stevig onder handen werden genomen. De bewoners wierpen zich met be zems en borstels in de strijd Het felle licht van een schijnwerper belichtte het macabere stanktafe reel, en felle stralen werden op de brij gericht, die vakkundig en sys tematisch werd weggespoeld. De brandweermannen bleken ook al in verband met de datum in een uitstekend 'humeur, en vonden het incident op dit tijdstip zo vermake lijk, dat het gelach niet van de lucht was. Het thema gaf uiteraard aanleiding tot het tappen van pit tige moppen. Tot in de naoht Het schoonmaken nam vanaf ne gen uur de gehele verdere avond in beslag. Omstreeks 12 uur kon den de brandweerwagens inruk ken. De Laan van St. Hilaire echter was toen nog niet onderhanden ge nomen. Die heeft men in de vroege ochtenduren van zaterdag nog een beurt gegeven. Een stop schoot los van een wagen en de gevolgen ble ven niet uit De stadswijk zat er mee, maar de bewoners zijn nog niet uitgelachen over deze nu eens niet verzonnen, maar wel pittige en onwelriekende 1-april-mop. DE VEILIGHEIDSRAAD OVER ZUID-AFRIKA Rassenpolitiek van Zuid-Afrikaanse regering wordt betreurd NEW YORK, 2-4. Met negen stemmen voor en twee onthoudin gen - Engeland en Frankrijk - heeft de veiligheidsraad vrijdag avond een resolutie aangenomen, waarin de rassenpolitiek van de Zuid-Afrikaanse regering wordt betreurd" en Zuid-Afrika wordt verzocht de politiek van apartheid op te geven. Bij monde van Brand Fourie nam Zuid-Afrika vrijdag wesr aan het debat deel als „belanghebbende partij". Fourie waarschuwde er nogmaals voor dat de raad de verantwoorde lijkheid op zich moeten nemen voor de eventuele gevolgen van het besluit dat genomen mocht worden. In de resolutie wordt de secretaris generaal van de V.N. Dag Ham- marslkjoeld, voorts verzocht om in overleg met de Zuid-Afrikaanse re gering maatregelen te treffen, die moeten bijdragen tot handhaving van de principes van het handvest van de V.N. en verslag over een en ander uit te brengen aan de veilig heidsraad. De vijf permanente leden van de veiligheidsraad zijn de V.SRus- SPEURTOCHT IN DE NATUUR de verzorging en het ringen Wanneer onze duiven hun eigen nest gele genheid hebben, met voor ieder paartje een eigen broedhok (waarbij we er voor zorgen paartjes die reeds een keer in ons hok ge koppeld waren, als het kan het zelfde nestje te geven als de vorige keer) hebben de paring, de bouw van het nest en het eierleggen plaats. Het is wel van het grootste be lang gedurende deze periode de dieren goed in het oog te houden en wanneer u dit met liefde doet, zult u spoedig bemerken, wanneer er iets niet klopt. Verstandig is het, om bij elk broedhokje een kaartje te hangen, waarop u de gebeurtenissen in het betreffende nest aantekent. U con troleert regelmatig, of er eieren bij gelegd zijn, of er wel normaal ge broed wordt en of er reeds eieren op uitkomen staan en aangepikt z\jn. We dienen er wel voor te zorgen, dat de duiven niet te vroeg paren. De beste tijd hiervoor is een perio de met mooi helder weer, terwijl de zon schijnt. In elk geval mag het niet vóór half februari, aangezien de dieren dan nog niet in de goede conditie zijn. De oude vogels heb ben dan teveel te lijden, hetgeen het gehele verdere seizoen zal blij ken en de jonge dieren behoren meestal ook niet tot de beste. Ongelukjes Zijn de eieren eenmaal uitgeko men, dan wordt het extra opletten. Met de jonge dieren kan van alles gebeuren. De jonge duiven groeien het snelst in de eerste periode. On geveer de eerste week worden ze door de oude duiven uit de krop ge. voerd met een soort brei, die zich daar afscheidt. Het komt nogal eens voor, dat jongen uit het nest tuimelen en dit kan, wanneer het niet tijdig wordt opgemerkt, de dood van het diertje tot gevolg hebben. Dit uit het nest vallen kan verschillende oorzaken hebben. Het kan soms veroorzaakt worden door te ondiepe of te hoge nesten. Ook kan het voorkomen, dat de oude vogels bij het plotse ling verlaten van het nest in de haast de jongen er uit wippen. Vindt u zo'n jong, dan dient u ogenblikkelijk handelend op te tre den. Meestal is het diertje koud en stijf geworden. Zijn de ouders nog niet op het nest, zodat men het jong niet bij hen kan brengen, dan schuift men het onder een ander broedend paar. Binnen korte tijd is het diertje dan weer warm gewor den en kan later bij de eigen ouders worden gevoegd. Water Ruim een week blijven de ogen van de jonge duiven gesloten en worden ze gevoed door middel van de brei uit de krop van de ouders. Zijn de ogen eenmaal open, dan worden ze door de ouders gevoed met graan, dat vooraf- in de krop werd geweekt. Hieruit volgt, dat het van veel belang is, dat de die ren regelmatig over vers en fris water kunnen beschikken. Zolang de kleintjes nog geen ve ren hebben, verlaten de ouders het nest heel weinig. Zijn de eerste ve ren gekomen, dan vliegen de ouders zo nu en dan uit en na verloop van ruim twee weken worden de klei nen ook 's nachts niet meer door de ouden gedekt. Na een week of vijf zijn de jongen dermate volgroeid en bevederd, dat zij het nest ver laten en zelf rondscharrelen en proberen de kost te vinden. De ouders trekken zich nu meestal niets meer van de jongen aan en hebben soms weer een nieuw legsel. Het is nu van groot belang, dat de jongen verder ongestoord kun nen opgroeien en dat u er voor zorgt, dat zij niet lastig worden ge vallen door oudere doffers. Het beste is, indien enigszins mogelijk, de dieren in een aparte volière te zetten. Is dit niet mogelijk, dan moet u vooral bij het voederen er op letten, dat de diertjes genoeg krijgen. Het ringen van de jonge duiven geschiedt na ongeveer een week. Men neemt het diertje op de rug in de linkerhand en met de rechter hand schuift men de ring over de drie grote tenen. De vierde teen wordt tegen het loopbeen gedrukt en de ring hier overheen geschoven tot aan het gewricht. De vierde teen komt nu vrij en de ring zit voorgoed om het been. land, Engeland, Frankrijk en na tionalistisch China, die allen het recht van veto hebben. De zes niet-permanente leden zijn Argentinië, Ecuador, Italië, Ceylon, Polen en Tunesië. De V.S. en Rusland stemden dus voor de resolutie. V.S. lanceerden meteo rologische satelliet CAPE CANAVERAL (Florida, V. S.), 1-4. De V.S hebben vrijdag een 122 kilogram wegende kunstmatige aardsatelliet gelanceerd, die de vorm heeft van een pillendoosje en die uitgerust is met twee kleine televisiecamera's, waarmee weer kundige gegevens kunnen worden verstrekt. Het is de bedoeling dat de sa telliet, die elke negentig minuten met een snelheid van 28.800 kilo meter per uur en op een hoogte van zevenhonderd kilometer een baan nm de aarde beschrijft, gegevens zal verstrekken over het ontstaan van orkanen en wsrvelstormen in de bovenste luchtlagen. De levensduur van de satelliet, die de naam „Tiros I" - een afkor ting van „Television and infra-red observation satelliet - kreeg, is drie maanden. De 5e mei een vrije dag DEN HAAG, 1-4. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf en de vak- raad voor de metaalindustrie heb ben besloten vijf mei - ter gelegen heid van de 15de herdenking van de bevrijding - als vrije dag aan te wijzen. In een communiqué van de vak- raad voor de metaalindustrie wordt gezegd dat dit besluit als aanbeve- mingen is gesteld. Het besluit van hingen is gesteld. Het besluit van de bedrijfsraad voor het bouwbe drijf, wijst vijf mei aan als een ver plichte verlofdag. Voorts wordt in dit besluit gezegd, dat de raad aan werkgevers op grond van bedrijf s- technische overwegingen toestem ming kan verlenen af te wijken van dit besluit. Een Europa-zegel 1960 DEN HAAG, 1-4. De 19 landen, welke deel uitmaken van de „Con ference Europeënne des adminis trations des postes et des telecom munications", waartoe ook Neder land behoort, hebben besloten in september 1960 een Europa-post zegel uit te geven. Deze postzegel zal in alle deelnemende landen de zelfde voorstelling dragen. Hier voor is gekozen het ontwerp van de Finse kunstenaar P. Rahikainen. Het hoofdmotief van het ontwerp bestaat uit een wiel met negentien spaken. Aardappelvoorraad op 14 maart 1960 AMSTERDAM. Het Produkt- schap voor Aardappelen deelt me de, dat blijkens een door de voed- selcommissarissen uitgevoerde in ventarisatie op 14 maart jl. in to taal 620.000 ton aardappelen, waar van 405.000 ton klei-aardappelen en 215.000 ton zand-aardappelen, bij telers en handelaren voorradig was. Een groot deel van deze aard appelen was reeds gereserveerd voor eigen gezinsverbruik en uit- poot op eigen bedrijf, terwijl bijna 15 procent uit uitschot en minder waardige partijen bestond. De voorraad aardappelen ge schikt voor aflevering als consump tie- en pootaardappelen was 283.000 ton groot, waarvan 232.000 ton klei- aardappelen en 51.000 ton zand- aardappelen. Deze laatste hoeveelheden zijn dus nog beschikbaar voor de bin nenlandse voorziening en de export van consumptie- en pootaardappe- len in de periode na 14 maart. Pleidooi voor Nederlandse landbouwbelangen in de E.E.C. Silo's en havens even belangrijk als akkers STRAATSBURG, 1-4. Verschei dene Nederlandse afgevaardigden hebben donderdag tijdens het land- bouwdebat in het Europese parle ment te Straatsburg op de bres ge staan voor de Nederlandse belan gen. Mr. W. F. Lichtenauer, lid van de Eerste Kamer voor de C.H.U., verdedigde de havenbe- langen en het vervoer. De K.V.P.- afgevaardigde C. J. van der Ploeg, vertegenwoordiger van de katho lieke arbeidersbeweging, sprak over de noodzaak om de sociale achterstand van het platteland op te heffen en over de tuinbouw. De K.V.P.-senator mr, Ph. C. M. van Campen gaf tenslotte een uitvoe rige kritiek op de voorgenomen graanpolitiek van de E.E.G. De heer Lichtenauer protesteer de tegen het feit, dat men Neder land bij het landbouwtekort-ge- bied wil indelen. De Nederlanders hebben, doordat hun land gunstig gelegen was aan de zee en aan gro te rivieren, kans gezien hun histo rische tekort op het gebied van de voedselvoorziening door visserij, Scheepvaart en handel om te zet ten In een overschot. Ze hebben bewezen, dat silo's en goede ha vens voor de voedselvoorziening even belangrijk zijn als akkers en sikkels, zo verklaarde hij. De heer Lichtenauer betoogde voorts, dat de gemeenschappelijke landbouwpolitiek niet alleen de boeren, doch ook de handel en het vervoer van landbouwprodukten moet omvatten. Het platteland De heer van der Ploeg stelde vast, dat het platteland op sociaal gebied een grote achterstand heeft. Men wil als uitgangspunt van het gemeenschappelijk landbouwbeleid de gezonde gezinsbedrijven van enkele personen nemen. Daarmee ging hij akkoord. Doch dit neemt Ingezonden mededeling niet weg, dat er ook vele grote be drijven zuilen blijven bestaan. Als de huidige achterstand van de landarbeiders op het gebied van lonen, huisvesting, beroepsoplei ding en werktijden niet snel wordt aangepakt, bestaat volgens hem het gevaar, dat bij het opbouwen van het gemeenschappelijk land bouwbeleid deze achterstand per manent zal worden. En men zal toch het Europese landbouwbeleid pas geslaagd mogen noemen, als de arbeiders uit hun sociale ach terstand zijn verlost, zo meende hij. Wat de tuinbouw betreft merkte de heer van der Ploeg op dat naar mate de welvaart stijgt, de afzet van de tuinbouwprodukten groter wordt. Voor de tuinbouw, waaron der hij ook de teelt van bloemen en planten begreep, Is dan echter het handhaven van de verbindin gen met de rest van de wereld, ook buiten de E.E.G., noodzakelijk. Salarisverhoging ziekenfondspersoneel AMSTERDAM. De organisaties van werkgevers en werknemers in het ziekenfondswezen hebben over eenstemming bereikt over een ver hoging der salarissen, na verwer king van de compensatie A.O.W. en de huurcompensatie 1957, met 6,2 procent .De salarisverhoging zal op 1 oktober 1959 ingaan. Het college van rijksbemidde laars is goedkeuring gevraagd. Par tijen bij de collectieve arbeidsover eenkomst hebben het vertrouwen, dat het college deze voorstellen zal goedkeuren. De huurverhoging DEN HAAG. Het ministerie van volkshuisvesting en bouwnijver heid deelt mede: „Het blijkt, dat een aantal huls eigenaren hun huurders ten on rechte huurverhoging hebben aan gezegd. De vandaag ingegane al gemene huurverhoging is niet automatisch van toepassing op vóór 5 mei 1945 gebouwde wonin gen met een huurprijs van f 9,- of minder in onder meer vier grote steden, waterleiding daarbij niet inbegrepen. Deze huurgrens ligt telkens f 1,- lager in de volgende gemeenteklassen. Er zijn vijf ge meenteklassen. In de kleinste ge meenten ligt de grens bij f 5,-. Voor de vooroorlogse woningen met een huurprijs die niet meer bedraagt dan f 9,-, onder andere in de vier grootste gemeenten tot f 5,-, in de kleinste gaat die -huur prijs dus niet automatisch omhoog. De verhuurder moet zich eerst tot de huuradviescommissie wenden voor het verkrijgen van een ver klaring. Straks met de bus naar Spanje BREDA, 1-4. De regeringen van Spanje, Nederland en de daartus sen gelegen landen hebben aan een Bredase autobusmaatschappij (Bra_ bena) concessie verleend voor het onderhouden van een internatio nale autobusdienst tussen Neder land en Spanje. In de periode van half april tot half oktober vertrekt deze dienst elke zondag vanaf Amsterdam en elke donderdag vanaf Barcelona. Een enkele reis duurt drie dagen. Dit is de tweede Internationale lijndienst concessie, welke de on derneming heeft. De andere lijn loopt naar de Rivièra. Officiële publikatie Opkomst eerste oefening Ten behoeve van de dienstplich tigen, die op 5 april 1960 voor le oefening onder de wapenen komen wordt een aantal extra-treinen in gelegd. Deze dienstplichtigen moe ten van deze treinen gebruik ma ken en daartoe op een zodanig tijd stip van hun woonplaats vertrek ken, dat zij op het desbetreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein De dienst plichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming peen. gebruik kunnen maken van cén van de hierna genoemde extra - treinen, moeten ingevolge hun last geving reizen met de eerstvolgende reisgelegenheid nè 06 59 uur. EXTRA-TREINEN: Leeuwarden-Vught: Leeuwarden v 8.41 - Heerenveen v. 9.03 - Steen- wijk v. 9.24 - Meppel v. 9.35 - Zwol le a. 9.54 v. 10.15 - Amersfoort v. .1.22 - Utrecht C.S. v. 11.49 - Vught a. 12.34. Groningen-Bergen op Zoom: Gro ningen v. 8.43 Assen v 9.04 - Hoogev^en v. 9.25 - Meppel v. 9.41 - Zwolle v. 10.04 - Amersfoort v. 10.57 - Utrecht C.S. v. 11.28 - 's-Hertogenbosch v. 12.05 - Tilburg a. 12.22 v. 12.23 - Gilze Rijen v. 12 32 - Breda a. 12.41 v. 12 42 - Bergen op Zoom a. 13.30. Nijmegen-Bergen op Zoom: Nij megen v. 9 30 - Wijchen v. 9.40 - öss v. 10.02 - 's-Hertogenbosch v. 10 20 - Tilburg v. 10.40 - Breda v. 10 58 - Roosendaal v. 11.17 - Ber gen op Zoom a. 11.29. Amsterdam-Bergen op Zoom: Amsterdam C S. v. 9.24 - Amster dam Sloterdijk v. 9.30 - Haarlem v. 9.43 - Leiden v. 10.11 Den Haag H.S v. 10.26 - Rotterdam C.S. v. 10.55 - Dordrecht v. 11.17 - Bergen op Zoom a. 11.54. Rotterdam-Eindhoven: Rotterdam C S. v. 9.48 - Rotterdam Blaak v. 9.52 - Rotterdam Zuid v. 9 56 - Dordrecht v. 10.11 - Lage Zwaluwe v. 10.22 - Breda v. 10.35 - Gilze Rijen v. 10.44 - Tilburg v. 10.54 - Oisterwijk v. 11 02 - Boxtel v. 11.11 - Eindhoven a. 11.26. Rotterdam-Amersfoort: Rotter dam C.S. v. 9 04 - Rotterdam Noord v. 9.12 - Gouda v. 9.27 - Utrecht C.S. v. 10.02 - Amersfoort a. 10.18. Den Haag-Ede/Wageningen: Den Haag S S. v. 9.22 - Voorburg v. 9.27 - Gouda v. 9.46 - Utrecht C.S. a. 10.13 v. 10.21 - Ede/Wageningen a. 10.48. Amsterdam-Eindhoven: Amster dam C.S. v 9.36 - Amsterdam M.P. v. 9.42 - Amsterdam Amstel v. 9 46 - Utrecht C.S. v. 10.16 Geldermal- sen v. 10.40 - 's-Hertogenbosch v. 11:02 - Vught v. 11.08 - Eindhoven a. 11 31. Zwolle-Roermond: Zwolle v. 10.07 - Deventer v. 10.32 - Zutphen v. 10.48 - Arnhem v. 11.21 - Nijmegen v. 11.43 - Blerick v 12.34 - Venlo v. 12 38 - Roermond a. 12.59. n In het gisteren geëindigde Brit se begrotingsjaar hebben de belas- singinkomsten een overschot opge leverd van 386.617.000 pond ster ling, zo blijkt uit het jaarlijkse overzicht over de stand van zaken. Aanvankelijk werd er een over schot geraamd van 102 miljoen pond sterling, welke raming in de loop van 'het jaar verhoogd werd. De derde spoetnik, die meer dan 10.000 keer een baan om de aarde heeft beschreven en ruim 450 mil joen kilometer heeft afgelegd, zal begin april in de dampkring uit eenvallen. Dit heeft de directeur van het Moskouse observatorium meegedeeld. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS „Is het dan toch waar?" zei hij met gesmoorde stem, „een aarts smokkelaar, een bendeleider, wijd en zijd berucht, is de vader van m'n verloofde? O, ik ongelukkige. Ik zal een fraai figuur slaan als grenscommies. Ik kan m'n carrière wel opgeven als dat uit zou lekken, Annemarie". Kempen voelde zich zwaar ge troffen door het noodlot. De pas toor zag het en nodigde hem uit te gaan zitten en eens naar zijn voor stel te luisteren. „Is het beslist noodzakelijk, dat je blijft wat'je bent, en zou je dat niet kunnen opgeven, als je daar mee drie mensen een gelukkige toe komst zou kunnen verschaffen, je zelf, je verloofde en je toekomstige schoonvader?" Hoogmoedig richtte de commies zich op. „Met die laatste wil ik niets te maken, hebben. Ik kan hem nog niet voor m'n ogen zien!" De pastoor keek hem strak aan en zei toen met veel nadruk: Dan zul je dat moeten leren, m'n zoon, overeenkomstig het goddelijk ge bod van de naastenliefde". Jan Kempen boog z'n nek niet voor die vermaning. Integendeel, halsstarrig hield hij vol, dat er tus sen Smokkeldorus en hem geen en^ kele vorm van gemeenzaamheid kon bestaan, omdat hij hier te ma ken had met een gevaarlijke smok kelaar, op wie men wel honderd maal vergeefs geloerd had. Vermeer meende een bijdrage tot de verzoeningspogingen te moeten leveren door te zeggen, dat. zulks in ieder geval bewees, dat Dorus van Dorenkamp geen sufferd was, en dat de grenscommiezen ook maar eens mo?sten bedenken, dat hun bestaan zonder smokkelaars geen zin had. De commies keek de Rotterdam se koopman vijandig aan. „Wat wilt u dan eigenlijk?" vroeg hij, „wat hebt u met deze dingen te maken?" Hier achtte de pastoor het raad zaam om tussenbeide te komen. „De heer Vermeer bezit planta ges op Java", deelde hij mede, „en in zijn dienst heeft de vader van Annemarie bijna twintig jaar lang op een verantwoordelijke post zeer goed werk gedaan. Hij wil z'n oude bedrijfsleider graag weer uit zenden naar Java, en - als het kan - in gezelschap van diens dochter. En op haar beurt heeft deze laat ste daartegen geen enkel bezwaar, als ook jij mee gaat. Ik zie niet in, waarom je dit niet met beide handen zoudt aannemen, sluit dus het accoord Jan Kempen, en reik je schoonvader de hand". En tegelijk maakte de pastoor de deur van de aangrenzende komer open. Aarzelend kwam Smokkeldorus naar binnen. De reactie van de commies deed alle hoop in duigen vallen. Hij wendde demonstratief z'n gezicht af en voelde hoe de haat ♦egen deze man weer hoog in hem oplaaid». 91 „Neen, neen", schreeuwde hij met gebalde vuisten, „ik kan het niet doen nooit, nooit, nooit! Dat zou te veel gevraagd zijn. Gemene zaak maken met een - nu - met een moordenaar!" Als een bom sloegen deze woor den in. Annemarie viel met een gil flauw, en Dorus van Dorenkamp had het gevoel alsof iemand een dolk in z'n hart rond draaide. De beide andere aanwezigen stonden als versteend en verbleekten van teleurstelling en woede. Even onverwacht en snel als hij gekomen was verdween Jan Kem pen uit hun ogen. Vermeer was de eerste, die over z'n consternatie heen was, en beur de Annemarie op in een stoel, waarna hij haar een glas water te drinken gaf. Langzamerhand kwam ook Smok keldorus los uit z'n verstarring Het woord „moordenaar" klonk hem nog steeds tergend in de oren. O, dat zou hij die arrogante commies betaald zetten. Tot iedere prijs. Daar had hij werkelijk een mooi'd voor over, om die hatelijke stem voor goed tot zwijgen te brengen. Als een goed mensenkenner ont ging de pastoor niets van de storm, die er in het binnenste van Smok keldorus woedde. „Bezin je, m'n vriend", zei hij vaderlijk, „laat je niet drijven door je toorn, hoe gerechtvaardigd die ook is. Verlies bij alles wat je doet, niet uit het oog, dat je geen eigen rechter mag spelen en laat het je tot troost strekken, dat ook dit on weer voorbijtrekt, misschien wel, om daarna alles tot klaarheid te brengen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5