Besluit tot aanschaf van nieuw (gereviseerd) uurwerk voor toren De jaarlijkse strijd om het kïev/itsei l Apparaat Gemeenteraad Noordwelle Binnenkort kleedlokaal op sportveld Onder voorzitterschap van wnd. burgemeester mr. Lunsingh Tonc- kens kwam vorige week de ge meenteraad van Noordwelle in openbare vergadering bijeen. Bij de opening sprak de voorzit ter er zijn vreugde over uit dat nu ae raad weer bijeen kan komen in een eigen zaal boven de gemeente secretarie (voorheen in de nood- secretarie, zijnde het gymnastiek lokaal). In verband met de stukken van de N.V. Waterleidingmij. „Schou- wen-Duiveland" informeerde de heer Hendrikse naar de tarieven voor de verbruikers. De voorzitter antwoordde dat de tarieven mo menteel in onderzoek zijn. Onder de hamer door gaan be groting 1960 van de centrale werk plaats en de jaarverslagen '57-58 en '58-'59 van de stichting Zeeuws Studiefonds. Naar aanleiding van ae afrekening 1958-1959 van de Zeeuwse Muziekschool zei de heer Hendrikse het bedrag ad f 656,89 dat voor rekening komt van de ge meente Noordwelle, zeer hoog te vinden, daar slechts 5 of 6 leer lingen de muziekschool bezoeken. De secretaris lichtte toe dat voor het jaar '59-'60 de bijdrage voor de gemeente lager ligt omdat de ouders meer zullen moeten gaan betalen. Afwijzing subsidieverzoeken Afwijzend beschikte de raad op een verzoek van de vereniging van brandweercommandanten voor een jaarlijkse bijdrage van f 25. Even eens stond de raad afwijzend te genover het verzoek om een bijdra ge van f 0,08 per inwoner van de federatie nazorg B.L.O.-leerlingen. De heer Hendrikse merkte op de nazorg van grote betekenis te ach ten. De voorzitter zei dat het hier gaat om een nieuw te stichten in stelling en dat ook het personeel in Zierikzee bereid is om vragen van ouders te beantwoorden Voorts be schikte de raad afwijzend op een subsidieverzoek van de commissie ter bevordering van de veefokkerij Handhaving van art. 31 der woonruimtewet werd door de raad na enige discussie voor de gemeen te niet noodzakelijk geacht. In Noordwelle is geen woningtekort. Aanschaf torenuurwerk De voorzitter gaf vervolgens een uitvoerige toelichting op het voor stel van b. en w. om tot vervanging over te gaan van het torenuur werk. Het oude uurwerk is sterk verouderd. Van de firma B. Eijs- bouts zijn twee aanbiedingen inge komen, nl. voor een nieuw uur werk met electrische opwinding voor de prijs van f 1.165 alsmede voor een in goede staat verkerend gereviseerd uurwerk, eveneens met electrische opwinding, voor de priis van f 725. Op een vraag van de heer M. Steur zei de voorzitter dat er geen garantie is verkregen voor het ge reviseerde uurwerk doch dat de firma zeer betrouwbaar is. De raad besloot vervolgens tot aanschaf fing van dit gereviseerde uurwerk over te gaan voor de prijs van f 725 Goedgekeurd werd de 4e wijziging van de gemeentebegroting 1958. Van de zijde van G.S. zijn bezwa- ren gerezen tegen het verstrekken van schoolmelk in de middagpauze. De raad meende echter eenstem- dat. dit gehandhaafd dient te blijven i.v.m. de vele kinderen die ver af wonen. In verband met het streekplan van G.S. is er vertraging ontstaan in het maken van een uitbreidings plan. Besloten werd het eerder ge nomen besluit tot het doen opstel len van een dergelijk plan voor de noordkantzijde met een jaar te ver lengen. De rondvraag Bij ds rondvraag informeerde de heer S. Hart naar de bouw van de nieuwe school welke z.i. te traag verloopt. De voorzitter zei hierop dat de vertraging is veroorzaakt door het meerdere werk en ds wa teroverlast. De heer Hendrikse zou graag zien dat de gestelde werk bare dagen werden toegepast en niet meer. Hij wees daarbij ook op de financiële verplichtingen van de opdrachtgever. De heer P. G. Boot had vernomen dat de school klaar kan zijn met de grote vakantie. In antwoord op een vraag van de heer S. Hart zei de voorzitter dat het de bedoeling is de oliekachel van het gymnastieklokaal voor de nieuwe school te gebruiken. Het vreemde en unieke 1-april- incident in een Zierikzeese stads wijk heeft juist door de datum - een komische achtergrond gekre gen, hetgeen overigens niet weg neemt, dat dit ongelukje toch wel bijzonder onprettige en onsmake lijke gevolgen heeft gehad. In enkele minuten tijds zaten enkele straten onder een kwalijk riekende brij en het feit als zoda nig herinnert er aan, dat er iedere week mensen bezig zijn met deze reukrijke, maar verre van aange name materie. Kort en goed gezegd mag men uit het gebeurde conclu deren, dat de reinigingsmethode van septic-tanks, zo goed als het vervoer uit de tijd is. Een moder nisering zou zeer op zijn plaats zijn. Concreter gezegd zou voor Zierik zee de aanschaf van een rioolzuig- apparaat geen overbodige luxe zijn. De mensen die zich regelmatig met het vieze karwei bezig houden, moeten hun kwalijke last door ach tertuinen en straten vertranspor- teren en het verdere vervoer ge schiedt dan in de wagen, die men ■wel als de absolute tegenhanger van een staatsiekaros mag aanmer ken. Feitelijk zou dit middeleeuwse transport moeten worden gemoder niseerd, hetgeen met een zuigappa- raat (de brij wordt hiermede in een gesloten bak gezogen) mogelijk is. Tijdens de ramp deed een dergelijk apparaat, dat in bruikleen werd ontvangen, uitstekende diensten. Toen al rees de gedachte: „dat zou den we ook moeten hebben". Het 1-april-incident heeft op dat moe ten een geurig accent gezet. Weth. Akkerdaas antwoordde de heer Hendrikse dat er geen tijd vast staat voor de bouw van het sportlokaal, maar dat dit spoedig zal verrijzen. Omtrent de naschade voor de woningwetwoningen en ge meentewoningen is nog niets be kend. De heer Hendrikse, alsmede de heren Steur en Boot was het opge vallen dat het water in de sloot bij de beplanting zeer hoog is geweest deze winter. Getracht zal worden hierin enige verbetering te doen aanbrengen. In antwoord op een vraag van de heer Hendrikse naar het bedrag der geschenkgelden antwoordde de voorzitter dat dit bedrag nader be paald kan worden na verrekening van de inrichting en bouw van de tegenwoordige secretarie. Wethouder C. A. Bogerd deelde mee dat hij het sportveld zal laten maaien maar vroeg aandacht voor een nieuwe maaimachine voor het grasmaaien. B. en w. zullen zich hierover nader beraden. LAND- EN TUINBOUW Kan men verwachten dat ook na vele jaren gebruik van antibiotica, het effect zich zal handhaven? Deze v-raag wordt wel gesteld, omdat men in bepaalde gevallen inderdaad heeft gevonden dat de met antibiotica gevoederde dieren minder snel groeien dan zij in voor gaande jaren hadden gedaan. Dit teruglopen van het groei-effect kon worden verklaard door het optre- [en van resistentie van micro-or ganismen die de groei ongunstig kunnen beïnvloeden. Wij moeten echter bedenken, dat dit teruglopen, alleen dan zal kun nen optreden, wanneer het groei- effect wordt verkregen door hét onderdrukken van deze schadelijke gasten in ds darmen, m.a.w. door de antibacteriële werking van het antibioticum. Het betreft hier dan ook gevallen van een langdurige toepassing van hogere doseringen van breedspec- trum antibiotica. Steeds duidelijker blijkt evenwel dat het grosi-effect bij lagere do seringen voor een belangrijk deel op geheel andere factoren berust. Uit een literatuur-onderzoek als ook uit de resultaten van in ons land genomen proeven blijkt dan ook, dat inderdaad verschillende resultaten worden gevonden, maar dat dsze verschillen ook zijn toe te schrijven aan verschil in dose ring en in de aard van het ge bruikte antibioticum. Er zijn meerdere onderzoekers die zowel bij slachtkuikens als var kens lage doseringen over vele ja ren hebben toegepast. Deze onder zoekers hebben geen vermindering van het groei-effect gevonden. Wel kan het voorkomen, dat het verschil in groei met dieren die in de proef geen antibiotica ontvan gen minder wordt. Zo heeft men gevonden dat bij een proefneming gedurende 4 opeenvolgende jaren het eerste jaar bij slachtkuikens een groeiverschil optrad van 19 pet. Dit verschil nam af tot 3.3 pet. in het 4e jaar. Het bleek echter dat de controle- dieren beter waren gaan groeien; een verbetering die gepaard ging met minder ziekte en sterfte. Uitgebreide proeven met een De „Henri Dunant" alweer met patiënten in de vaart ROTTERDAM, 4-4. Maandagmor gen vertrok onder commando van kapitein M. Poot uit Rotterdam het hospitaalschip „Henri Dunant" van het Nederlandsche Roode Kruis met aan boord 70 langdurige bed legerige patiënten, onder wie 48 da mes, uit Rotterdam en omgeving. Deze tocht opent het nieuwe sei zoen voor de „Henri Dunant", die in totaal deze zomer 26 reizen, die elk een week duren, over de Ne derlandse binnenwateren zal ma ken. De laatste twee tochten zullen speciaal voor t.b.c.-patiënten zijn. De arts M. Dura, scheepsmoeder S. M. A. König-Meijer en hoofd verpleegster G. E. Daniels zullen er voor zorgen, dat het hun gasten aan niets zal ontbreken. Huishoudbeurs.... miljoen bezoekers AMSTERDAM, 4-4. De 25-jarige mevrouw G. Hokke uit Aalst bij Eindhoven was de miljoenste be zoekster van de Amsterdamse huis houdbeurs in de tien jaar van zijn bestaan. Zij bezocht zondag de beurs samen met haar 29-jarige echtgenoot. Het echtpaar werd met geschenken overladen. Directeur P. F. Blokker verrastte mevr. Hokke met een boeket anjers en een vlieg reis voor twee personen naar keuze raar Mallorca of het Engelse Ka naaleiland Yersey. De Huishoudbeurs-1960 is tot en met gisteravond door 80.000 perso nen bezocht. groot aan,tal proefdieren (biggen en slachtkuikens) hebben ook in ons land geen teruglopen van het effect te zien gegeven. Het is dan ook te verwachten, dat de voorde len (snellere groei en betere voe- derverbruik) voortvloeiend uit het gebruik van procaine penicilline, ook over vele jaren toegepast, zich zullen handhaven. Nieuwe pachtnormen in verband met huurverhoging DEN HAAG, 30-3. De huurver hoging per 1 april 1960 van wonin gen in de niet-agrarische sector leidt ertoe dat ook de hoogst toe laatbare pachtprijs voor de tot een boerderij behorende woning of voor een woongedeelte van een boerdery wordt herzien. De hoogst toelaatbare pachtprij zen voor de zeekleigronden met akkerbouw en gemengd bedrijf zijn niet gewijzigd. Voor de klei- weide gronden zijn de hoogst toe laatbare pachtprijzen met f 20 per ha. verhoogd. Hiermede wordt een betere verhouding tussen de netto pachtwaarde van kleiweide- er die van kleiakkerbouwgronden be vorderd. De beperkte ruimte in de rentabiliteit der veenweidebedrij ven laat een verhoging van de maxima voor de grond met f 10 per ha toe. Bij de rivierkleigron den bestaat een groot verschil in kwaliteit. De grote spreiding in grondkwaliteit is thans in de tabel van maxima tot uitdrukking ge bracht. Dit resulteert voorname lijk in een verhoging van f 20 per ha in de eerste kwaliteitsklasse en van f 10 per ha in de tweede kwa liteitsklasse der stroom- en kom- kleigronden. Van de bedrijven op de zand gronden kan op grond van de ren tabiliteit de conclusie worden ge trokken dat de totale pachtsom voor grond en gebouwen niet mag worden verhoogd. Het niveau van de kosten van de bedrijfsgebouwen wettigt een verlaging van de hoogst toelaatbare pachtprijzen met f 10 tot f 15. De maxima voor de grond zijn met f 10 tot f 20 ver hoogd, zodat de totale pachtsom gelijk blijft. De hoogst toelaatbare pachtprijzen van zandgronden ko men thans in een juistere verhou ding te staan tot die van andere grondsoorten, waaronder vooral lichte zwavel. De hele avond heeft U op de krant zitten wachten en juist nu U in uw bed ligt hoort U dat de buren de krant in de bus stoppen t U KUNT DIT VOORKOMEN door zelf een abonnement op ons blad to nemen. OOSTERLAND Bij de postcommandant der rijkspolitie alhier zijn inlichtingen te verkrijgen betreffende de navol gende gevonden voorwerpen: den paar dames glacé handschoenen, een heren glacé handschoen, een lieren-portemonnaie en een sleutel van een hangslot. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Prijs voor paasossen Op de Paasveetentoonstelling ge houden te Goes, behaalde slagerij Leen Simmers met zijn inzending ossen een eerste prijs en een eer volle vermelding. Deze ossen wer den aangekocht van de veehande laar J. van Zuidland. Lezing voor Plattelandsvrouwen „Vrouwen in donker Amsterdam" was de titel van een zeer boeiende causerie welke mej. A. Hoekendijk vorige week hield voor de afdeling Schouwen van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in het „Huis van Nassau". Spreekster belichtte vooral de sociale achtergronden die tot be paalde toestanden hebben geleid. Moeilijkheden thuis zijn dikwijls de aanleiding voor meisjes om het verkeerde pad op te gaan. Zeer ve len zijn afkomstig van het platte land. Mej. Hoekendijk woonde jaren lang in donker Amsterdam en ver richtte daar sociale arbeid. Zij was o.a. directrice van een doorgangs huis, waarin preventief werk kpn worden verricht. Zeer indringend behandelde zij het leven van drie publieke vrouwen, waarachter zich een wereld van misdaad afspeelde. De aanwezigen hebben blijkens de vele vragen, die na afloop van de causerie werden gesteld, de in leiding zeer op prijs gesteld. Deze geslaagde bijeenkomst stond o.l.v. de presidente, mevr. J. J. Goemans- v. Langeraad te Zonnemaire. KERKNIEUWS Afscheid, bevestiging en intree ds. H. W. van den Brink BRUINISSE. Zoals de plannen thans zijn zal ds. H. W. van den Brink zondag 1 mei as. om half drie of om drie uur afscheid nemen van de hervormde gemeente van Bruinisse in de classis Zierikzee en veertien dagen later, nl. zondag middag 15 mei a.s. om vier uur in de Grote of Jacobskerk, na vooraf m diezelfde dienst te zijn beves tigd door ds. N. den Oudsten uit Amersfoort, intree doen als predi kant van de hervormde gemeente van 's-Gravenhage, waar hij be roepen is in de vakature van ds. Fred. J. Broeijer, aan wie wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd met ingang van 1 september van het vorige jaar eme ritaat werd verleend. Ds. van den Brink zal in Den Haag werkzaam zijn in wijkgemeente III met als wijkkerk de Julianakerk in de Kempstraat en als centrum van het wijkwerk het wijkgebouw „Sion" in de Scheepersstraat. Mocht in verband met restauratie-werk zaamheden op 15 mei a.s. de Grote Kerk zijn afgesloten, dan vinden de bevestiging en intree plaats in de Julianakerk in de Kempstraat. Ds van den Brink werd op 17 augustus 1924 te Alkmaar geboren. Hij bezocht eerst het Murmellius- gymnasium in zijn geboortestad en studeerde daarna eerst aan de rijks universiteit te Utrecht, waar hij ook zijn doktoraal examen theolo gie met Oud Testament als hoofd vak heeft gedaan. Naderhand stu deerde hij van september 1956 tot augustus 1957 ook nog een jaar aan het Union Theological Seminary te New York in de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Nadat de heer van den Brink op 2 november 1949 door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Her vormde Kerk en hij van november 1949 tot november 1950 eerst een jaar te Waarde op Zuid Beveland werkzaam was geweest als hulp prediker werd hij op 26 november 1950 door wijlen ds. H. R. J. Reyen- ga uit Yerseke bevestigd als pre dikant van de hervormde gemeente van Bruinisse. Tijdens zijn ambtsbediening te Bruinisse heeft ds. van den Brink vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Prinses Margriet doet belijdenis des geloofs DEN HAAG, 2-4. H.K.H. Prinses Margriet zal eerste Pinksterdag in de Nederlands hervormde kerk te Soest openbare belijdenis des ge loofs doen en als lidmaat van de Nederlandse hervormde gemeente worden bevestigd. De prinses heeft dit jaar de belijdeniscatechisatie gevolgd bij ds. D. M. Jalink, die haar ook zal bevestigen. Ger. Gemeenten Beroepen te Borssele: Chr. van Dam, Rotterdam-zuid. Geref. Gemeenten NIEUWERKERK. Woensdag 6 april, 7.30 uur: ds. A. F. Honkoop (bev. van lidmaten). Sclieepvaartberichten Kelletia (t.)> 2-4 te Rotterdam. Kryptos (t.), 4-4 van Rotterdam naar Oslo. Langkoeas, 2-4 van Rotterdam naar Priok. Lemsterlcerk, 3-4 te Amsterdam. Tegelberg, 2-4 van Santos naar Rio de Janeiro. Samarinda, 3-4 te Balboa (rede) naar Aruba. OOSTERLAND Filmavond Jeugd-instuif Met een filmprogramma werd de jeugd-instuif in onze gemeente be ëindigd. Jammer dat de avonden dit seizoen wel minder waren be zocht dan vorige jaren. Behalve de gewone zaterdagavond-bijeenkom sten werden er vier filmavonden gegeven, die zeer in de smaak vie len. Wegens de verbouwing van de „Conferentiekamer" werden de avonden gegeven in het Chr. Ver enigingsgebouw aan de Sint Joost- dijk. Dank werd gebracht aan allen die dit seizoen weer hun beste krachten gaven. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 4 april. Aanvoer: 2288 stuks vee, t.w.: 1377 vette koeien en ossen en 911 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,95-3,20, f 2,80-2,95, f 2,55- 2,75; varkens f 1,47-1,45-1,43. Vette koeien en ossen: aanvoer iets groter, handel kalm, prijzen niet hoger dan vorige week, prima's boven notering. Varkens: aanvoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen gemiddeld als vorige week, prima's boven notering; zware varkens f 1,42 per kg. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-4. Het K.N.M.I. deelt mede: Randstoringen, die om een op het midden van de oceaan ge legen gebied van lagedruk bewe gen, bepalen thans grotendeels het weer in het Westeuropese kustge bied. Doordat boven Scandinavië een gebied van hoge druk stand houdt, kunnen de storingen niet in die richting ontwijken, maar keren ze via Engeland en Schotland naar de oceaan terug. De storing, die gisterochtend vroeg de Golf van Biscaye bereikte en toen via Bretagne naar het noor den trok, veroorzaakte in onze om geving een vrij krachtige zuidoos telijke wind. Deze voerde droge continentale lucht aan, waarin de temperatuur op de meeste plaatsen tot tussen 18 en 20 graden steeg. V/AT UQT Pi 51 IT Verwachting tot dinsdagavond: Meer wind Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen; matige tot krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest; aanhoudend vrij zacht. 5 april. Zon op 6.07, onder 19.20. Maan op 12.19, onder 2.57. Eerste kwartier: 4 april te 9.05. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 april 9.20 v.m. 21.48 n.m. BROUWERSHAVEN 5 april 9.01 v.m. 21.44 n.m. Doodtij: 6 april. Het front van de storing bracht in de avond en nacht plaatselijk een weinig regen; het station Valken burg had met twee mm de meeste neerslag. In grote delen van Frank rijk en de Britse eilanden heeft het daarentegen gisteren langdurig ge regend. In Wales en Cornwall is gedurende het weekeinde 30 tot 35 mm gevallen. Langs de noordelijke rand van een hogedrukgebied, dat zich van de Azoren tot Portugal uit strekt, wordt door zuidwestelijke winden zachte lucht van subtropi sche oorsprong naar west-Europa gevoerd. Deze lucht zal morgen ook Nederland bereiken, zodat het voor de tijd van het jaar zachte weer voortduurt. Het dier misleidt de mensen Vijfendertig jaar lang wonnen de Friezen Al begon ook volgens de kalen der de lente dit jaar op 20 maart, de weersomstandigheden en de temperatuur werken nog steeds niet op kalendercommando. Daar om leiden velen de komst van het voorjaar af uit andere gebeurte nissen dan een datum-verschui ving naar Gregorius. Onder de lenteherauten neemt het vinden van het eerste kievitsei steeds een belangrijke plaats in. Elk jaar voe ren de eierenrapers een sportieve strijd om het eerste ei te vinden, dat steeds aan H.M. de koningin wordt aangeboden. Dit jaar ging de 14-jarige Gerrie Reinerink uit Tubbergen met de eer strijken. Zij deed haar lente-vondst om 4 uur 's middags van 13 maart op de erve Hazelbekke in de buurtschap Geesteren en bracht daarmee eni ge verslagenheid in vele harten, die nog steeds met de hoop op een kievitsei-primeur rondliepen. Onder de eierenrapers is de vondst van het eerste ei wel een belangrijke gebeurtenis. De ge lukkige is voor hen gédurende een jaar drager van de lente-wimpel. Waar immers kan men beter de komst van een tijdperk van nieuw leven mee aankondigen dan met het vinden van een ei? Dit jaar begon dus in Twente de lente, maar dat is lange tijd anders ge weest. Vooral de Friezen hebben er zich jarenlang op kunnen beroe men, vinders van het eerste kie vitsei te zijn. Van 1897 tot 1932 gingen steeds de Friezen met de eieren-eer strijken, zodat men ten slotte dacht aan een geheim ver bond tussen Friezen en kieviten. Maar dat bleek verbeelding, want in 1933 vond men het eerste ei in de Gelderse vallei. Nadien hebben de kieviten hun gunsten steeds meer verdeeld, want van 1937 tot cn met 1944 werd het eerste kie vitsei steeds buiten Friesland ge vonden. En ook de laatste jaren was dit veelal het geval. Toch behoeft men niet te gaan twijfelen aan de bekwaamheid van de Friezen in het eieren rapen, want naast de vakkennis speelt het weer een grote rol. De kieviten houden er evenmin van als een ander dier om hun eieren te laten bevriezen en dus wachten zij met de leg tot het weer gunstige per- spektieven biedt voor een succes volle broedtijd. Wanneer het dus in de meer zuidelijke delen van ons land vroeger zacht is, heeft men daar de meeste kans op de lente-prijs. Vakkennis Intussen blijft de vakkennis bij het rapen de grootste rol spelen. Wij spreken dan ook liever van eieren zoeken, want de eieren lig gen stellig niet voor het oprapen. Men vindt ze in het uitgestrekte polderland, waar de kieviten zich bij het stijgende kwik in hun ele ment voelen. Wil men een kans hebben op een succesvolle zoek tocht dan doet men er verstandig aan vroeg op stap te gaan, liefst gewapend met een polsstok, want ontelbare sloten doorkruisen de polders, onervaren rapers komen dan nóg met lege handen thuis. Voordat men als eierenzoeker een vakman is, moet men eerst enkele jaren de bewegingen der kieviten hebben gade geslagen. De geschoolde zoeker staat soms minutenlang op de wijde vlakte de bewegingen der vogels te bestu deren. Dan loopt hij plotseling naar een plekje, waar de amateur nooit zou zoeken en komt weldra met een paar eieren terug. Het is algemeen bekend, dat het kievits wijfje bij naderend gevaar haar belagers tracht te misleiden. Zij loopt dan ongeveer dertig tot veer tig meter van het nest en vliegt dan op. De ervaren rapers laten zich niet meer om de tuin (het nest) leiden en lopen meestal recht op hun doel af, wanneer het wijf je eenmaal is opgevlogen. Boven dien betekent elk opvliegend wijf je nog lang geen ei. De rapers weten, dat ook de kie viten zonder eieren aan het spel meedoen. Deze hebben echter nog niets te verliezen en beginnen dus al veel vroeger met hun afleidings manoeuvre dan de eierenbezitters. De best gevulde nesten worden het moeilijkst verlaten. Is de zoeker eenmaal in de nabijheid van een verlaten nest, dan zijn de eieren dikwijls nog moeilijk te vinden, want ze passen zich uitstekend bij het landschap aan. Is het land schap wat donkerder door gestrooi de mest of anderszins, dan zijn ook de eieren veel donkerder van kleur. Geen gevaar voor uitsterven In een kievitsnest vinden we na de legtijd meestal vier eieren. Die legtijd duurt vijf dagen. Neemt iemand het eerste ei weg, dan zoekt de kievit een nieuw plekje en begint opnieuw. Neemt een ra- per het tweede ei weg, dan legt het wijfje er gewoon twee bij en gaat op drie eieren broeden. Wordt het hele broedsel geraapt, dan legt de kievit opnieuw in hetzelfde seizoen. Soms wordt er wel drie maal gelegd. Er wordt echter nooit meer dan één broedsel groot ge bracht De broedtijd duurt 24 tot 27 da gen en dc jongen verlaten meestal reeds de eerste dag het nest. De kieviten worden dus niet zo spoe dig door het eieren rapen met uit sterven bedreigd. Bovendien sluit de raaptijd al betrekkelijk vroeg in het seizoen, zodat de diertjes nog ruimschoots gelegenheid krij gen een paar jongen groot te bren gen. Het eerste broedsel mislukt dikwijls ook soms door de komst van strenge nachtvorsten. De eie ren bevriezen dan en veel kieviten trekken meer zuidwaarts.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2