Goedgeluimde Chroestjsjel tevreden over zijn bezoek aan Frankrijk DE ZIERIKZEESCHE COURANT Franse pers niet content over Chroesjtsjef's bezoek Zuidafrikaanse oppositieleider wil nieuwe benadering van negervraagstuk Rumoer rond tweede Franse A-bom Nieuwe Kanaaltuunelplannen Radio-actieve(re) melk in Engeland ig l Een-en-twintigjarige timmerman doodgestoken Frans-Russisch communiqué MAANDAG 4 APRIL 1960 116e jaargang No. 18746 ZIIRIKEES(fllMNIF(RViSBOI)E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per J maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo^e nummers 10 ct. - Vers'hijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - luccesjes (max. 15 .nm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 16.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Geen pessimisme over komende topconferentie RAMBOUILLET, 2-4. De Sowjet- russlsche premier Chroesjtsjef heeft zaterdag op een persconferentie in het stadhuis van Rambouillet, na- by ParUs, waar hg in het landhuis van president De Gaulle verbiyf hield, verklaard dat de Sowjet- Unie en Frankryk „veel van elkan der kunnen leren". Op de conferentie, die door vele Franse en buitenlandse journalis ten werd bijgewoond, zei Chroesj tsjef ook dat het geen kwaad kon de wederzijds verkregen kennis uit te wisselen. „Hier zijn wij weer vrienden, en ik moet zeggen dat ik in de afge lopen elf dagen veel over Frank rijk heb geleerd en dat ik hier heel gelukkig mee ben.. Ik heb met president generaal De Gaulle over uiteenlopende onder werpen een geheel openhartig ge sprek gehad en ik geloof dat ons overleg geslaagd kan worden ge noemd. Het gebruikelijke commu- niqué is opgesteld en ik geloof niet dat ik daar iets aan toe te voegen heb. Wij zijn geheel voldaan. Het was ons niet mogelijk alle vraag stukken op te lossen, doch wij maakten zeer goede vorderingen". Chroesjtsjef deelde mede dat pre sident De Gaulle een uitnodiging had aanvaard om de Sowjet-Unie te bezoeken. Over het tijdstip zal later overleg worden gepleegd. Optimistisch In antwoord op de vraag of hij optimistisch gestemd was ten aan zien van de komende topconferentie tussen Oost en West, antwoordde Chroesjtsjef: „Natuurlijk ben ik op timistisch en dat is ook de wijze waarop ik altijd naar een topcon ferentie heb uitgezien. Ik weet, met wie ik ga beraadslagen en ik weet Doodstraf voor Belgische moordenaar ANTWERPEN. Een Belgische krijgsraad heeft vrijdag een jonge korporaal, Theo Janssens, ter dood veroordeeld, omdat deze begin no vember van het vorige jaar in Antwerpen drie mensen met mes steken heeft gedood De korporaal was in de avond van de eerste november de woning van de familie Goublomme binnen gedrongen. Hij doodde de 81-jarige mevrouw Goublomme, haar doch ter en haar zoon, een priester. Na zich van d^ inhoud van de brand kast te hebben meester gemaakt, vertrok hij in de auto van de gees telijke. Tegenover vrienden met wie hij na de moorden een tocht langs de Antwerpse café's maakte, verklaarde hij dat hij een belang rijke hoeveelheid geld en een auto had geërfd. Omdat Janssens ten tijde van de moord zijn dienstplicht vervulde, werd hij door een krijgsraad be recht. PARIJS, 4-4. De Parijse ochtend bladen hebben vandaag vrijwel allen kritiek geoefend op premier Chroesjtsjef omdat deze bij zijn be zoek aan Frankrijk communistische propaganda heeft bedreven. De rechtse L'Aurore schrijft dat de Sowjet-leider een prettige her innering zou hebben achtergelaten, als hij die niet had bedorven door zijn propagandaredevoeringen en zijn dreigementen om de status van Berlijn te wijzigen. De conservatieve Figaro noemt Chroesjtsjefs optreden voor de Franse radio en televisie een „on gelegen komende propaganda". Vice-premier H. A. Korthals is zondag op het vliegveld Zanderij aangekomen voor een bezoek aan Suriname. Het vliegtuig waarmee de reis werd gemaakt .arriveerde als gevolg van een technisch op onthoud in Luzern vier uur later dan men had verwacht. ook dat zij er, evenals ik, van over tuigd zijn dat wij alles in het werk moeten stellen om de internationale toestand te verbeteren en voor de vrede te werken". Chroesjtsjef werd ook de vraag gesteld of de Sowjet-Unie, die heeft voorgesteld dat west-Berlijn een vrije stad zal worden, bereid is bij aanvaarding van dat voorstel te waarborgen dat de stad zich dan vrij zal kunnen ontwikkelen en zon der inmenging door de communis tische Oosteuropese staten. Chroesjtsjef beantwoordde deze vraag bevestigend. Hij zei dat de Sowjet-Unie te allen tijde bereid is dergelijke waarborgen te ver strekken en hij voegde hieraan toe dat z.i. de Verenigde Naties hier voor tot op zekere hoogte zouden moeten worden ingeschakeld. PLEIDOOI VOOR INSTELLING ONDERZOEKCOMMISSIE JOHANNESBURG, 4-4. De leider, van de Zuidafrikaanse Verenigde (oppositie) Party, Sir De Villiers Graaff, heeft in het weekeinde aan gedrongen op een nieuwe benade ring van het negervraagstuk. Hy sprak zich uit voor het recht van de negers op vertegenwoordiging in het parlement (door blanken), in achtneming van de normale rech ten van de mens, zoals de vryheid van beweging, het recht om in hun gebieden grond te bezitten en het recht op een progressieve loons verhoging, en voor een drastische wgziging van de wetten op de per* soonsbewgzen. De oppositieleider herhaalde zijn verzoek om een commissie te vor men, die een onderzoek moet in stellen naar de „grondoorzaken" van de rassenonlusten. In commentaar op de resolutie welke de Veiligheidsraad vrijdag over het Zuidafrikaanse rassen vraagstuk heeft aanvaard, deed hij een beroep op alle Zuidafrikanen om gezamenlijk op te komen voor hun recht om zonder inmenging van buitenaf eigen zaken te regelen. Engelse Instemming Twee Britse bladen, de conser vatieve „Daily Telegraph" en de li berale „News Chronicle", hebben de verklaring van Sir De Villiers Graaff met instemming begroet. De Anglicaanse bisschop van Jo hannesburg, dr. Reeves, heeft deze stad onverwachts verlaten. Volgen,^ de aartsdeken neemt hij enige da-' gen rust „om zijn gedachten te or denen". De te Johannesburg ver schijnende „Sunday Times" wist te melden dat de bisschop, die een uitgesproken tegenstander is van de apartheidspolitiek, van juridi sche zijde het advies heeft gekre gen om voor onbepaalode tijd geen verklaringen meer af te leggen. NEW YORK, 4-4 De 29 Afrikaan se en Aziatische leden van de V N. komen vandaag (maandag) te New York bijeen om van gedachten te wisselen over de tweede kernbom- proef, die de Fransen vrijdag in de Sahara hebben genomen. Zij zullen de mogelijkheid onderzoeken om een speciale bij ^enkomst van de al gemene vergadering te beleggen over de Franse kernproeven. In welingelichte Aziatische krin gen in de V.N. geeft men een po ging om d'3 voor een dergelijke bij eenkomst vereiste steun van 42 lan den te krijgen, vijftig procent kans van slagen. LONDEN, 2-4. Een groep Engelse, Franse en Amerikaanse aannemers heeft ramingen van de kosten van een tunnel onder de zee tussen Frankrijk en Engeland gepubli ceerd. De kosten van een tunnel met een doorsnee van 41 voet wor den geschat op 72 miljoen pond sterling, een tunnel met een door snee van 44 voet zal 77 miljoen pond sterling en een tunnel met een doorsnee van 53 voet 96 miljoen pond sterling kosten. In deze tun nels zou het vervoer van auto's per trein moeten geschieden. De bouw tijd wordt geraamd op drie en een half jaar. LONDEN, 4-3 De melk in Enge land bevatte het afgelopen jaar circa 40 procent meer strontium 90 - een gevaarlijk radio-actief ele ment - dan het jaar daarvoor. Dit is bekend gemaakt door het radiobiologisch laboratorium van de Britse raad voor landbouwkun dig ond?rzoek De oorzaak hiervan zijn de kern proeven in de herfst van 1958. In het gepubliceerde verslag wordt opgemerkt dat het niveau van het gevaarlijke strontium wel niet ver der zal stijgen, als de kernproeven niet hervat worden. De stijging is niet zodanig dat de „gevarenzone" bereikt li. •«i-.-.'* *r'. Vorige week heeft de heer P. Sies te Zierikzee afscheid genomen van de P.T.T. na een dienstperiode van ruim 41 jaar. De directeur de heer W. Kwant (l.) sprak de scheidende beambte toe in de bestellerskamer van het postkantoor. - De heer Stes is een bekende figuur in Zierikzee. Hij bracht dan ook zijn hele diensttijd, behalve de evacuatie, hier door. RUZIE IN UTRECHTSE BAR Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In handel en wandel, In zeggen en doen: Zijt recht voor de vuist En gaat recht in uw schoen. PARIJS, 2-4. Frankrijk en de Sowjet-Unie hebben blijkens een zaterdagavond na de besprekingen tussen president de Gaulle en pre mier Chroesjtsjef uitgegeven ge meenschappelijk communiqué vast gesteld, dat de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de twee landen in een geest van vriendschap en sa menwerking evenals het scheppen van een beter wederzijds begrip zullen bijdragen tot vermindering van de internationale spanning en tot consolidering van de vrede in Europa en in de wereld. De Gaulle en Chroesjtsjef zijn het er over eens dat de ontwape ning het belangrijkste en het drin gendste probleem van deze tijd' is. Uitbreiding Westduitse defensie BONN, 2-4. De Westduitse strijd krachten zullen binnenkort met 10 duizend man tot 156.000 man wor den uitgebreid, zo is door het mi nisterie van defensie meegedeeld Het ligt in de bedoeling in 1963 350.000 man op de been te hebben. Chroesjtsjef heeft minister-pre sident prof. dr. J. E. de Quay een boodschap gezonden toen hij, op weg van Parijs naar Moskou, over Nederland vloog. De boodschap luidt: Ik zend u, premier de Quay, en het Nederlandse volk mijn har telijke groeten en beste wensen. Nikita Chroesjtsjef. Vrijdag zijn voor het eerst se dert vijf maart, toen de drukkers wegens looneisen in staking gin gen, in Athene weer kranten ver schenen. In de stakingsperiode ga ven de eigenaars van de twaalf bladen waar gestaakt werd, twee keer per dag gezamenlijk een krant van vier pagina's uit. Een aantal stakers besloot het werk te hervat ten nadat het parlement in eerste lezing een wetsontwerp aanvaard had waarbij de vakbond een aan tal voorrechten ontzegd werd. UTRECHT, 3-4. In de Carltonbar aan de Oude Gracht te Utrecht is in de nacht van zaterdag op zondag de 21-jarige timmerman C. J. L. met een dolkmes neergestoken en ter plaatse overleden. De dader, d© 28-jarige meubelmaker A. K. uit Utrecht is zondagmorgen half vier van zijn bed gelicht en gearres teerd. Hij heeft een volledige be kentenis afgelegd. Zaterdagavond bevond het slacht offer L. zich samen met zijn 22- jarige vriend, de schilder F C. B., in de bar. Daar was ook aanwezig de verdachte die in gezelschap was van zijn vrouw en een nichtje. De vrouw van de verdachte pakte een glas cola van de schilder B. van diens tafeltje en dronk daar uit. Toen dit zich enkele malen her- naaide maakte B. daar aanmerkin gen op, waarna een woordenwisse ling ontstond. B. werd zo kwaad dat hij het glas cola naar de vrouw gooide, die hierop in woede ont stak en samen met haar nichtje de beide vrienden te lijf ging. Er ont stond een gevecht, waarin zich ook K. mengde Deze trok een dolkmes uit zijn binnenzak en wilde daar mee de schilder B. een steek toe brengen. Zijn vriend L. die dit zag aankomen trok B weg maar werd zelf door de vlijmscherpe dolk bo ven zijn sleutelbeen getroffen. De dolk sneed een slagader door, waar aan het slachtoffer vrijwel onmid dellijk overleed. Hij strompelde nog naar de deur en zakte daar ineen. SUIKER EEN CENT GOEDKOPER DEN HAAG, 2-4. De minister van Landbouw en Visserij heeft de prijs van suiker af fabriek met ingang van 4 april 1960 verlaagd van f 89 tot f 88 per honderd kilogram. Dit blijkt uit een beschikking, gepubli ceerd in een heden uitgegeven buitengewone Staatscourant. De prijsverlaging is het gevolg van het doorwerken van de lagere suiker garantieprijs voor de verbouwers van suikerbieten van de oogst 1959. Hieruit volgt, aldus deelt het mi nisterie van Landbouw en Visserij mede, dat de verbruikersprijs voor suiker met één cent per kilogram kan worden verlaagd. Wereldgezondheidsdag op 7 april 'S-GRAVENHAGE, 2-4. Op 7 april aanstaande wordt de jaar lijkse wereldgezondheidsdag ge houden ter herdenking van het in werking treden van het handvest der wereldgezondheidsorganisatie in 1948. Voor dit jaar is het thema gekozen: „Uitroeiing van malaria, een uitdaging aan de wereld". Op wereldgezondheidsdag wil men in alle landen, of zij zelf van malaria te lijden hebben of niet, tot mede werking aan deze campagne op roepen. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad,' dr. de Blank, heeft zaterdag een verklaring uitgegeven waarin hij zegt te hopen dat alle kerken in Zuid-Afrika thans de apartheid in welke vorm ook zullen opgeven. Hij drong er bij de Ne derduits Gereformeerde Kerk op aan te werken aan een verande ring van gezindheid en beleid ln Zuid-Afrika. K.L.M. vliegt met „Electra" op Moskou SCHIPHOL, 2-4. Zaterdagmiddag heeft de K.L.M. het schroefturbine- vliegtuig de Lockheed „Electra" of ficieel in gebruik genomen op de cvienst naar Moskou Om twee uur vertrok het toestel, de PH-LLG „Neptunus" met gezagvoerder M. L. van Oort, chef-vlieger der K.LM. Electra's, van de Amsterdamse luchthaven. Aan boord bevond zich een groot aantal genodigden van de K.L.M., onder wie een nicht van de Franse president, mej. de Gaulle. Ook de president-directeur van de luchtvaartmaatschappij, de heer I. A. Aler, maakte de reis mee. De vliegduur naar Moskou wordt, m vergelijking met de tijd van de DC-6b's, die de K L.M. tot nu toe op dit traject gebruikte, bijna met de helft bekort Volgens schema zal de Electra dit traject (dat zon der tussenlanding wordt gevlogen) in drie uur en drie kwartier afleg gen. De „Neptunus" is het eerste toe stel van het type „Electra", dat op een Russisch vliegveld landt. Veel tandbederf, weinig tandartsen UTRECHT, 2-4. Het gemeen- schappelij koverleg van zieken fondsorganisaties (G.O.Zheeft in een adres aan de ministers van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, van Sociale Zaken en Volks gezondheid zijn verontrusting ken baar gemaakt over het nog steeds toenemende tandbederf, in het bij zonder bij de jeugd. Volgens het G O.Z. is het vrijwel algemeen er kende tekort aan tandartsen een van de belangrijkste oorzaken, waardoor onder meer de school- tandverzorging zich niet voldoende kan ontwikkelen. Het G.O.Z. heeft met grote bezorgdheid er van ken nis genomen, dat voor het college jaar 1960-61 er ten hoogste voor 175 eerste jaarsstudenten plaats zal zijn in de tandheelkundige sectie van de rijksuniversiteiten te Utrecht en te Groningen tezamen. Een persoon is omgekomen en vier mensen werden gewond toen vrijdagochtend in de dichte mist een elektrische personentrein bij Heme Hill in botsing kwam met een stilstaande locomotief. Minister schaft vollemelk-subsitlie volledig af DEN HAAG, 1-4 In de Neder landse Staatscourant van vrijdag zijn bij beschikking van de minis ter van Landbouw en Visserij de heffingen op consumptiemelk ge publiceerd, welke per 3 april 1960 van kracht worden. Deze heffingen, .ai3 zoals men weet - ten doel hebben de consumptiemelk de ver- ïekenprijs te laten opbrengen, zijn aangepast aan de inmiddels gewij zigde inleveringsprijzen van boter, kaas en melkpoeder, alsmede aan de per genoemde datum in werking tredende prijsverhoging van con sumptiemelk en consumptiemelk- produkten tengevolge van de alge hele afschaffing van de consumen tensubsidie op melk. Verdubbeling van het telefoonnet DEN HAAG, 1-4. Het onder- grondse interdistricts-telefoonnet zal in d2 komende zes jaar worden aangevuld met een net van straal verbindingen van dezelfde omvang. Het kabelnet zelf zal bovendien nog worden uitgebreid. In het telefonie- straalzendernet zullen vrijwel alle bestaande radiotorens worden be- trokken alsmede enige nieuw te bouwen torens. Dit vertelde de directeur-gene raal van P.T.T. prof. ir. G H. Bast in het postmuseum te Den Haag, voordat hij een werkend model van een radio-tv-toren met bijbehorend miniatuur straalzendernet in wijdde. Melkpr n Een 5.000 negers, die zich vrij dag in de omgeving van Durban hadden verzameld, hebben ge dreigd naar de stad op te zullen trekken. De politie maakte van de vuurwapens gebruik om de me nigte uiteen te jagen. Onder de ne gers vielen drie doden en drie ge wonden. rijs met twee cent omhoog DEN HAAG 2-4. In overeenstem ming met de medio 1959 genomen beslissing tot afschaffing van de nog resterende consumentensübsi- die op melk, heeft de regering goed gekeurd, dat in het gehele land de prijzen van melk, karnemelk (bei de los en in flessen) en melkpro- dukten met ingang van 3 april met ten hoogste 2 cent per liter zullen worden verhoogd. Schrijver-journalist Piet Bakker overleden AMSTERDAM, 1-4. Vrijdagavond is te Amsterdam op 62-jarige leef- lijd' aan een hartverlamming over leden de journalist-schrijver Piet Bakker. De heer P. O. Bakker, te Rotter dam geboren, was van 1917 tot 1919 onderwijzer in Haarlemmermeer. Daarna ging hij over naar het dag bladwezen. Hij was tot 1921 als corrector verbonden aan het dag blad „De Telegraaf" en vervolgens tot 1940 als redacteur-verslaggever aan „Het Volk" In die periode was Piet Bakker vele jaren lang redac teur van het satirieke weekblad „De Notenkraker" Toen in 1940 het bedrijf van de Arbeiderspers door de bezetters werd gesloten, ging Bakker in de vrije journalistiek. Na de bevrijding gaf hij nog enige tijd zijn medewerking aan „Het Vrije Volk". Nadien werd hij redacteur van Elsevieris weekblad. Van zijn hand zijn vele publika- ties verschenen, o a.: „Amsterdam zoals het leeft en werkt", dat hij schreef in samenwerking met J. C. E. Sand; „Cootje Pink", „Achter de mast", „Vrouw aan boord" (samen met E. Poestkoke), „Briefgeheimen" de trilogie „Ciske", „Jeugd in de pijp", „Logboek van de Gratias", „De slag" „Kidnap" en „Ik kwam, zag, schreef". Het stoffelijk overschot zal op een nog nader te bepalen tijdstip worden gecremeerd. OOK ZWOLLE WIL UNIVERSITEIT ZWOLLE, 3-4. Een groep van on geveer veertien jongens, die de leerlingen van het gymnasium, het christelijk lyceum, het R.K. lyceum, de Rijks-h b.sde gemeentelijke h.b.s -A en de hervormde kweek school in de Overijsselse hoofdstad vertegenwoordigen, zullen dinsdag in hotel T. Wientj^s te Zwolle mi nister-president prof. dr. J. E. de Quay een petitie aanbieden, waar in tot uitdrukking wordt gebracht dat Zwolle in alle opzichten ge schikt is als vestigingsplaats voor een universiteit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1