Pan-Afrikaans Congres verzoekt V.N. regering van Z.-Afrika niet te erkennen DE ZIERIKZEESCHE COURANT De woelingen in Zuid-Afrika GRUWELIJKE „G0UDZ0EKERIJ" Muur valt op kinderen CHR0ESJTSJEF BE-EINDIGT ZIJN „TOUR DE FRANCE" Bommenwerper ontploft boven Little Rock DE GENEEFSE CONFERENTIE OVER KERNWAPENPROEVEN De overstromingsramp in Brazilië RIJKE JONGE FRANSMAN TOT DE GUILLOTINE VEROORDEELD VRIJDAG 1 APRIL 1960 116e jaargang No. 18745 NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per o maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Lo se nummers 10 ct. - Vers* hijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - luccesjes (max. 15 .nm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het omgaan met boeken Is i omgaan met geesten. Gespannen toestand blijft voortduren JOHANNESBURG, 31-3. Het Pan-Afrikaanse Congres heeft don derdag de Verenigde Naties telegrafisch verzocht de Zuidafrikaanse regering niet langer te erkennen. Het Congres drong aan op erkenning van „een voorlopige regering van het land". Volgens het telegram, dat is ondertekend door vice-secretaris William Jolobe, dient een voorlopige regering de meerderheid van de Zuidafri kaanse regering te vertegenwoordigen. De Verenigde Naties dienen algemene verkiezingen, waarby elk mens één stem uitbrengt, te ge lasten en vast te stellen wanneer de verkiezingen gehouden moeten worden. De waarnemende voorzitter van het Afrikaanse Nationale Congres, Oliver Tambo, heeft Zuid-Afrika heimelijk verlaten om de zaak van de niet-blanken in Zuid Afrika voor de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties te verdedigen. Van de zijde van het Afrikaanse Natio nale Congres heeft men niet willen zeggen hoe Tambo er in is geslaagd uit Zuid-Afrika te komen. Wel z*d men dat hij geen uitreisvisum had e dat hij evenmin hoop had een dergelijk visum te krijgen. Tambo zou tot medestanders ge zegd hebben dat hij in het buiten land in ballingschap zou gaan tot dat het voor hem veilig zou zijn naar Zuid-Afrika terug te keren. Nieuwe arrestaties De Zuidafrikaanse politie heeft in de nacht van woensdag op don derdag nog 34 leden van het Afri kaanse Nationale Congres in hech tenis genomen, terwijl d? roerige woonoorden Langa en Njanga om singeld zijn door drieduizend mili tairen. In Sibobor, een bosrijke streek bij Lublin (Polen) zijn tien „goudzoe kers" gearresteerd. In dit gebied hebben de Duitsers in 1942 350.000 vermoorde Joden begraven. De „goudzoekers" hadden lijken op gegraven in de hoop kostbaar heden te vinden, in het bijzonder gouden tanden en kiezen. De poli tie heeft bij hen thuis een zekere hoeveelheid goud en kunstgebitten aangetroffen. RIJSSEL, 31-3 In de Noordfranse plaats Tourcoing is donderdag een muur omgevallen op een school plein waar een vijftigtal kinderen speelden. Drie kinderen van acht tot veertien jaar kwamen om het leven en zes werden gewond. Van twee gewonden is de toestand ern stig. De muur bezweek onder de druk van een berg steenkool aan de an dere kant. Ook zijn verscheidene leden van het Pan-Afrikaanse Congre9 en twee andere groepen van niet- blanken gearresteerd. In Johannesburg zijn invallen ge daan in de bureaus van het Afri kaanse Nationale Congres en het Indische Congres van Transvaal. Afrikanen die na half acht don derdagochtend Langa en Njanga niet hadden verlaten, moeten er blijven. Ongeveer duizend negers hebben gebruik gemaakt van de gelegenheid de woonoorden voor dien te verlaten. Rondom de twee plaatsen staan op elke dertig meter militairen van wie een aantal mee maohinepistolen zijn uitgerust. Vrachtauto's met levensmiddelen werden toegelaten. De staking: Donderdag zijn de gevolgen van de staking van negerarbeiders dui.' aelijker voelbaar geworden voor de bevolking. Er werd minder brood gebakken en voor de huisvrouwen was het moeilijker vers vlees te Krijgen. De prijzen beginnen te stij gen. De bezorging van dagbladen Is vrijwel opgehouden. Gereed voor gesprek met De Gaulle PARIJS, 31-3. Premier Chroesj- tsjef heeft donderdag zjjn vermoei ende „tour de France" van vyf-en- een-halve dag, waarin hy meer dan vierduizend km. in de provincie heeft afgelegd, beëindigd- De Sowjet-premier was voor de lunch in het Quai d'Orsay aange komen, nadat hij 's morgens uit Rouaan was vertrokken en onder weg ongeveer een uur de uitgebrei de Renault-fabrieken te Flins na bij Parijs had bezichtigd. Hier kreeg hij een blauwe Floride ten geschenke. Ook zijn familieleden werden geschenken aangeboden. Arbeiders klommen op machines om Chroesjtsjef toe te juichen. Voor het gezelschap bij de fabrie ken aankwam, was het uit de auto's gestapt omdat dit Citroëns waren. Men legde het laatste ge deelte te voet af. Het programma op de laatste WENEN, 31-3. Krachtens een amnestie ter gelegenheid van de vyf tiende verjaardag van de Hon gaarse bevrijding op 4 april, wordt de straf van de Hongaarse schrij ver Tibor Dery en anderen opge schort. Dit heeft radio-Boedapest donderdagavond bekend gemaakt. dag van de tocht door Frankrijk was wederom lichter gemaakt om dat de premier fris wil zijn voor zijn besprekingen van twee volle dagen met president de Gaulle in het kasteel van Rambouillet, do zomerresidentie van de Franse staatshoofden, on 40 km. te; westen van Parijs. Chroesjtsjef hecht groot belang aan de bespre- kingen met de Gaulle. LITTLE ROCK, 31-3. Tenminste vijf mensen zijn donderdag om het leven gekomen, doordat een Ame rikaanse straalbommenwerper van het type B-47 boven Little Rock, de hoofdstad van de staat Arkan sas, ontplofte. Onder de slachtof fers bevonden zich drie inzitten den van het vliegtuig. Een vierde lid van de bemanning wist zich met zijn valscherm te redden, maar hij heeft zware brandwonden opgelo pen. De brandende wrakstukken van de bommenwerper verwoestten ze ven huizen, terwijl ook een aantal auto's, bomen, telegraafpalen en hoofdspanningskabels werden ver nield. De brandweer was verschei dene uren doende met het blussen van de branden. SPARTA VERLOORDe Spartaan Verhoeven maakt met een ele gante duik het eerste doelpunt voor zijn ploeg tijdens de woensdagavond in Londen gespeelde voetbalwedstrijd tegen Glasgow Rangers in de i kwartfinale om de Europabeker. Foto boven: Fiilllp Kgositna, regionaal secretaris van het Pan Afrikaanse Congres, arriveert hier aan het hoofd van de colonne van meer dan een mijl lang in de stad, gadegeslagen door negers op de trottoirs. Foto onder: Een pantserwagen bij het parlementsgebouw in Kaapstad. GENEVE, 31-3. De Sowjet-ver- tegenwoordiger op de Geneefse conferentie over een staking van de proeven met kernwapens heeft donderdag de verklaring welke de V.S. en Engeland inzake een mo ratorium voor kleine ondergrond se proeven hadden ingediend, „een zeer bemoedigende stap voor waarts" genoemd. De rus Tsarap- kin verklaarde dat de duur van het moratorium een punt voor onder handelingen is. Overigens vond by, dat nog veel dingen onduide'yk zijn en besproken moeten worden. De Brits-Amerikaanse verkla ring, het resultaat van de bespre kingen die president Eisenhower en premier Macmillan in het begin van de week in Camp David heb ben gehouden, houdt in dat Was hington en Londen bereid zyn op zekere voorwaarden met een kort moratorium voor kleine onder grondse kernproeven in te stellen. De door Rusland voorgestelde duur van dit moratorium - vier of vyf jaar - noemde de Amerikaan Wadsworth ..duidelyk te lang". De Brit Wright was van mening dat de Amerikaans-Britse verkla- RIO DE JANEIRO, 31-3 Uit ver schillende Braziliaanse staten ko men nu gegevens binnen over de overstromingen, veroorzaakt door oen breuk in de stuwdam van Oros. Men zou tot nu toe een vijftiental doden geteld hebben. De schade zou groot zijn. Intussen is het water van de Jaguaribe gaan zakken. Men stelt nu alles in het werk om de mensen, die in de overstroomde ge bieden op daken en heuvels wach ten op hulp, te redden. ROTTERDAM. Het m.s. „Pericles" (7140 b.Lt.) is vanmiddag door de directie van N.V. scheepsbouw- werf gebr. Pot te Bolnes overge dragen aan de Koninklijke Neder landse Stoomboot-Maatschappij. De „Pericles", die een dienst tussen Amsterdam en de Zuid-Pacific via het Panaroa-kanaal gaat onderhou den, is als vijfde van een serie van acht zusterschepen aan de vloot van de K.N.S.M. toegevoegd. ring de weg opent voor een ak koord en een verdrag. Hy was het met de Amerikaanse opvatting eens, dat het gezamenlijke Ameri- kaans-Brits-Rnssische onderzoek - program zich een ruimer doel moet stellen dan in de door de Russen genoemde vier of vijf jaar kan worden bereikt. Ook hy vond de doer de Sowjct-Unie voorgestelde duur van het moratorium te lang. In de westelyke verklaring wordt geen termyn genoemd. Muntvoudst brengt f 85.000,- op AMSTERDAM, 31-3. De ver- maarde muntvondst te Zutphen, bestaande uit 188 gouden en 2.358 zilveren middeleeuwse munten van vóór 1400, die op een dezer dagen door de numismaat, de heer Jac ques Schulman, te Amsterdam ge houden veiling onder de hamer kwam heeft totaal f 85.000 opge bracht. D->ze veiling, die vier dagen duurde en waarop o.a. twee buiten landse collecties munten en me dailles van Nederland en het voor malige Nederlands Oost-Indië, wer den verkocht, heeft bijna een half miljoen gulden opgebracht. De tentoonstelling „Goed Kamp" DEN HAAG, 31-3. De A.NWB.- tentoonstelling „Goed Kamp" zal dit jaar zonder sensaties zijn. Dat verklaarde de chef van de afdeling kamperen van deze toeristische or ganisatie de heer G van der Weyde tijdens een persconferentie in „Des Indes" in Den Haag. Desondanks vertelde hij een paar nieuwtjes op het gebied van kam peren en caravan-vakanties. „Goed Kamp", zo vertelde de heer van der Weyde, zal tussen 8 en 12 april meer caravans, dan tenten laten zien. N.R.V. annuleert reis naar Jordanië DEN HAAG, 31-3. Op een heden middag door de Nederlandse reis- vereniging met het oog op het na derende reisseizoen gehouden pers conferentie, heeft de heer C. van Zwijndregt, adjunct-directeur van het Centraal Bureau der vereni ging met betrekking tot een voor genomen reis naar Jordanië en Is raël, waartegen bezwaren waren geopperd, het volgende medege deeld: „Het hoofdbestuur van de N.R.V. heeft na beraad ingezien, i dat een bezoek aan Jordanië, ge- j zien de gewraakte visumbepalin- I gen, niet past in het kader van het j werk der vereniging en heeft dien tengevolge de reis van het pro- gramma teruggenomen". I Ter persconferentie heeft de heer 'van Zwijndrecht overigens mede- delingen gedaan over de ontwikke- I ling van het toerisme en het werk der vereniging. Het seizoen 1959 heeft geleerd, dat de reislust in Nederland nog steeds stijgende is. Sensationeel proces in Frankrijk PARIJS, 31-3. De 23-jarige Ge orges Rapin, zoon van zeer ryke ouders, die in Parys terechtstaat wegens moord, is donderdag schul dig hieraan bevonden en ter dood veroordeeld. De terechtstelling zal in Frankrijk worden uitgevoerd door middel van de guillotine. Rapin zou bij het vooronderzoek twee moorden bekend hebben; de moord op een prostituee en de moord op een bediende van een benzinepompstation. Men heeft te gen de rechtbank gezegd, dat Ra pin nog 11 moorden „bekend" had, maar dat men hiervoor geen be wijzen heeft kunnen vinden. Rapins vader, een bekend inge nieur, heeft voor de rechtbank ver klaard, dat hij niets afwist van zijn zoons relaties met de Parijse onderwereld en dat hij niet geloof- De droogteschade in de landbouw DEN HAAG, 31-3. Bij de Tweede Kamer is thans het- wetsontwerp •ingediend tot wijziging van de be groting van landbouw 1960 in ver band met de droogteschade. Zoals bekend wil de regering hiervoor een bedrag van 27.5 miljoen gulden beschikbaar stellen. de dat het „aan de ketting houden van zijn zoon" veel had uitgehaald. Hij was overtuigd van de onschuld van zijn zoon. Rapin zou de prostituee Domi nique Thirel neergeschoten hebben en haar, terwijl ze nog leefde, met benzine overgoten en in brand ge stoken hebben. Rapin is er voorts van beschuldigd, dat hij de pomp- stationsbediende Roger Adam heeft doodgeschoten. Dit zou gebeurd zijn bij een ruzie over gemorste ben zine, toen Rapins auto gevuld werd. Rapin verklaarde voor de rechtbank, dat hij deze twee moor den niet gepleegd had. Goederentrein bij Utrecht ontspoord UTRECHT, 1-4. Op de spoorlijn Utrecht-Woerden, nabij Harmeien, zijn vanochtend omstreeks 5 uur een goederentrein en een zandtrein met elkaar in botsing gekomen. Hierbij werd een persoon zwaar ge wond. De ravage is bijzonder groot. Het ongeval gebeurde juist op de splitsing die het treinverkeer op deze lijn naar Rotterdam en Den Haag maakt. De spoorwegen heb ben pendeldiensten ingesteld tussen Den Haag en Woerden en Rotter dam en Woerden. Tussen Woerden en Utrecht wordt met autobussen gereden. Men moet met zeer grote vertraging rekening houden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1