ALTIJD VOORDELEN EN NOG EENS VOORDELEN OM BETER ROND TE KOMEN Zierikzeese schooljeugd plantte populieren langs provinciale weg STAD EN PROVINCIE Bij elke 2 pakjes margarine of vet EEN CHOCOLADEREEP GRATIS 9e PRIJSVERLAGING Choc, tabletten70 ci. Cocktailworstjes 98 et Soepballetjes in potjes 79 et. Pilchards72 et. STRIJD TEGEN DE KAALTE Samen met ondetbep'anting garant voor meer luwte ZIERIKZEE, 29-3. De schrale mist van dinsdagmiddag omhulde onder de rook van Zierikzee een opwekkend tafereel. De school jeugd plantte bomen in het kader van het beplantingsprojekt van de Provinciale Waterstaat. Onder lei ding van het personeel begaven de honderden leerlingen zich per fiets naar het „operatieterrein" - het gedeelte provinciale weg bü de Zdanweg, waar de kuilen reeds waren gegraven en de bomen populieren van het soort „Robusta" gereed lagen om de grond in te gaan. De jeugd wist dit „plant uitje" als welkome onderbreking wonderwel te waarderen en daar uit valt dan waarschijnlijk ook de opvallende plantijver te verklaren. Men deed zijn best deze middag Rond eik boomgat posteerden zich drie of vier jongelui en daarna ging het er op los, hetgeen het unieke gezicht opleverde van een groeien de bomenrij in een tdijdsbestek, die anders een veelvoud groter zou ge weest zijn. Twee vliegen sloTg men dus in één klap. Inschakeling van de schooljeugd werkte efficiënt en bovendien steekt in deze jeugdige planterij een sterk opvoedkundig element. Men mag verwachten dat een zelf geplante boom, straks wel met rust zal worden gelaten. 239 populieren Het planten geschiedde onder toeziend oog van de waterstaatkun dig hoofdambtenaar le klas de heer J. P. Overbeeke, die het „een echte plantdag" vond, zich kenne lijk herinnerend het albronguurst temperatuurtje tijdens het planten van bomen bij de Grote Kerk enige maanden geleden. De heer D. Ren tier, die het projekt uitvoert, stond ook bij de jeugdige spitters, maar zij behoefden g?en aanmoediging, want het ging als een erwtje van een plankje. Ook de wethouder H Koevoets gaf - namens het gemeen tebestuur blijken van belangstel ling. Na pak weg drie kwariter stond er een fraaie rij van 239 po pulieren letterlijk „robuust" tegen cle grijze Schouwse hemel getekend Tussen de bomen komt nog een iagere groenbeplanting en mep zal over enige tijd eens zien, hoeveel luwte dit geeft aan de gebruikers van het fietspad. Op soortgelijke wijze werden woensdag bomen te Kerkwerve geplant en donderdag zijn Serooskerke en Noordwelle aan de beurt. De dagen van het „kaal ste eiland van de hele wereld" zijn echt wel definitief geteld. DE LONEN IN DE LAND- EN TUINBOUW In de Sociale Commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is overeenstemming bereikt over een loonsverho ging voor de arbeiders in de land- en tuinbouw, zulks met ingang van •4 april a s. Landbouw De basis-uurlonen voor arbeiders van 23 tot 65 jaar zijn verhoogd met 12 cent per uur, zodat ingaande 4 april de volgende lonen zullen gelden: Vaste vakarbeiders A op weekloon f 90,82 per week Vaste vakarbeiders A op uurloon f 1,61 per uur Losse vakarbeiders A op uurloon f 1,58% per uur Vaste vakarbeiders B op weekloon f 87,25 per week Vaste vakarbeiders B op uurloon f 1,55 per uur Vaste vakarbeiders B op uurloon welke nimmer in akkoord werken f 1,59 per uur Losse vakarbeiders B op uurloon f 1,52% per uur Seizoenarbeiders f 1,43 per uur Ongeschoolde arbeiders f 1,24% per uur Alle tarieven voor in akkoord te verrichten werkzaamheden zijn met 9 pet. verhoogd. Tuinbouw De nieuwe lonen in de tuinbouw,, waarbij een verhoging van 13 cent per uur werd toegepast, bedragen voor arbeiders van 23 tot 65 jaar: Vaste vakarbeiders op weekloon f 80,75 per week Losse vakarbeiders op uurloonf 1,64 per uur Vaste geoefende arbeiders op weekloon f 76,per week Losse geoefende arbeiders op uurloon f 1,54 per uur Vaste ongeschoolde arbeiders op weekloon f 65,25 per week Losse ongeschoolde arbeiders op uurloon f 1,33 per uur De compensatietoeslag huurverhoging 1957 is in deze loonsverhoging verwerkt. Met de toeslag voor de komende huurverhoging is geen re kening gehouden. I De genoemde weeklonen zijn uiteraard de zomerlonen. Een ontwerp aanvullende C.A.O. voor de periode 4 april-1 mei 1960 is bij het College van Rijksbemiddelaars ingediend. TOPBAAN AAN ACADEMISCH ZIEKENHUIS Zuster A. van de Weg benoemd tot adjunct-directrice te Utrecht Afscheid van Schouwen-Duiveland valt moeilijk AMSTERDAM. De Amsterdamse kantonrechter heeft tachtig zaken behandeld tegen vrouwen wegens overtreding van het zogenaamde „tippelverbod" en andere openlijke verschijningsvormen van de pros titutie. DEN HAAG. In Den Haag is een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de 59-jarige architect H. J. de Haan uit de Spotvogellaan in Den Haag is omgekomen. Zijn wagen werd hierbij totaal vernield. NOORDGOUWE Koe verlost met keizersnede In ons bericht over de verlossing van een koe met de keizersnede, opgenomen in het nummer van dinsdag, zijn tot onze spijt enkele onjuistheden geslopen, die tot rek- tifikatie nopen. In het bericht werd het woord „kalversnede" gebruikt, een mysterieus woord, dat in bo venstaande regels zijn verbetering heeft gevonden. De knappe operatie werd uitge voerd door de praktiserende die renartsen op Schouwen-Duiveland, de heren C. J. H. Scheuerman te Zierikzee en W. M. A. Kalkman te Renesse. ZIERIKZEE, 29-3. Twee regels op de lange telexrol vertelden dinsdagmiddag dat de directrice van het Zweedse Rode Kruiszie- kenhuis, zuster A. van de Weg, per 1 oktober haar functie neerlegt, in verband met de zeer eervolle be noeming tot adjunct-directrice van het academisch ziekenhuis te Utrecht. Uiteraard houdt deze functieverwisseling voor zuster van de Weg een promotie in, want het aantal bedden in het Utrechtse zie kenhuis loopt in de honderden, in vergelijking waarmede het Rode Kruis-ziekenhuis - ondanks de royale opzet - toch nog maar een kleintje is. Zuster van de Weg heeft wel opgekeken toen zij de be noeming in de zak had en naast de vreugde, was daar tegelijkertijd een pietsje weemoed, omdat zij met sterke banden aan het Zierikzeese ziekenhuis is verbonden. „Ach, feitelijk vind ik drie jaar in mijn huidige functie wat kort", vertelde zij ons tijdens een gesprek in haar gezellig ingerichte zitka mer, door de ramen waarvan de lentezon opvallend duidelijk te ge voelen was. „Maar ja, deze pro motie kon ik toch niet laten schie ten", zo voegde zij er bijna veront schuldigend aan toe. Een pleister tje op de wonde van het afscheid is het feit, dat de benoeming eerst per 1 oktober ingaat, zodat de raad van bestuur gelegenheid en tijd heeft naar een nieuwe kracht uit te zien. De begintijd Het is vooral de niet gemakke lijke begintijd van het ziekenhuis waarin zuster van de Weg met sterkere banden aan haar werk kring en aan Schouwen-Duiveland blijkt te zijn verbonden, dan zij voor het bericht van haar benoe ming te Utrecht, had kunnen ver moeden. Die eerste tijd was een ware pionierstijd. De verf in het zieken huis was bij wijze van spreken nog nat en aan schoonmaken was men nog niet toegekomen. Dat gebeurde even later door een groep vlijtige Hongaarse dames, die er dapper op los hebben gepoetst. Koken en con fereren in die eerste tijd gebeurde nog in de cantine, die de aanne mersmaatschappij voor het perso neel had ingericht. Na anderhalf KERKWERVE De Actie „Vier maal Z.N." Kerkwerve heeft zich meer dan uitgesloofd voor de actie „Vier maal Z.N.". De afdeling van de N.C.V.B. organiseerde een oliebol lendag, die het fraaie netto-bedrag opbracht van f 434,20. De leerlin gen van de Chr. Nat. school brach ten f 68,75 bij elkaar. Een tweede actie - raden naar de naam van een pop - eveneens op touw gezet door de schooljeugd, bracht nog eens f 96,- op, zodat voor de be kende radio-actie een bedrag van f 598,95 beschikbaar is. jaar was het ziekenhuis echt goed in de „running" en nadien is het steeds bergopwaarts gegaan. De personeelsmoeilijkheden waren vaak groot, maar op het laatste nippertje kwam er toch altijd weer uitredding. Ook de bezetting van het ziekenhuis bewoog zich op steeds hoger niveau. Zierikzeese periode Zuster van de Weg vertelde ons, hoe zij in de loop der jaren van het eiland is gaan houden. „Men vindt hi?r nog de rust, die elders zo schaars is geworden" Na vele ja ren in het buitenland (Zweden, En geland, België) te hebben „geprak- tijkt" kwam de Zierikzeese periode. Zij acht het voor de veeleisende taak, die zij in Utrecht op zich gaat nemen, van eminent belang juist deze periode te hebben meege maakt. 8IRJANSLAND Geslaagde uitvoeringen korfbalvereniging D.E.S. De korfbalvereniging D.E.S. hield vrijdag en zaterdag de jaarlijkse uitvoeringen welke zeer geslaagd kunnen worden genoemd. Vrijdag was de zaal van het verenigings gebouw bijna geheel bezet, zater dagavond zelfs overvol. De avonden werden geopend door de voorzitter, de heer A. Heule, met een hartelijk welkomstwoord en een overzicht van de gang van zaken in het afgelopen jaar. Zo memoreerde spr. de met groot suc ces gehouden bazar. Hierdoor en dank zij de medewerking van de Sirjanslandse sportvrienden, kon de schuld op het kleedhokje gro tendeels worden afgedaan. Wat betreft de sport ziet de ver eniging terug op een goed jaar. Al was het lang niet altijd eenvoudig om met twee twaalftallen in de competitie uit te komen, toch ge beurde dit. Een stimulans betekent ongetwijfeld de grote belangstel ling van de sportliefhebbers uit het dorp. Opgevoerd werd hierna het vro lijke blijspel: „We komen niet uit met ons pensioen" door verschil lende medewerkers(sters) met veel vaart op de planken gebracht. Het spel kwam prima uit de verf en oogstte veel succes en hilariteit. Het bleek wel degelijk dat D.E.S niet slechts op het groene veld, maar ook op de planken het pu bliek iets te bieden heeft. Een har telijk applaus viel dan ook ten deel aan de spelers en speelsters. Burgemeester Laurense was de tolk van de" aanwezigen toen hij aan het slot alle medewerkenden dank bracht voor het gebodene. De heer Heule richtte vervolgens woorden van dank tot de belang stellenden en tot allen die bijdroe gen aan het welslagen van de avond. Beide avonden werden besloten met een buitengewoon gezellig bal dat vele danslustigen en kijkers nog lang bijeen hield. De gehouden verlotingen werden een financiëel succes. Het C.N.V. in cijfers UTRECHT, 30-3. Het ledental van de bij het Christelijk Nationaal Vakverbond aangesloten organisa ties is in 1959 gestegen van 218.405 tot 218.992, een stijging van 587 le den. Gegeven het feit, dat per 1 juli 1959 de Nederlandse Vereni ging van Christelijke Handelsreizi gers en Handelsagenten met 854 le den moest worden afgevoerd en enkele andere factoren kan, volgens het C.N.V., gezegd worden, dat het ledental netto met ruim 1050 steeg. Vijftien der aangesloten organisa ties gingen vooruit met tezamen 3057 leden en 10 organisaties liepen achteruit met tezamen 2470 leden, terwijl er één in ledental gelijk bleef. Vanaf een schip dat ter hoogte van de Amerikaanse staat Florida voer, is een MPolaris"-raket gelan ceerd. Het is de eerste maal dat deze ongeveer negen meter lange raket, die bestemd is om door on derzeeboten, zo nodig onder water, te worden afgevuurd, vanaf een schip werd gelanceerd. Ingezonden stukken Om een vergunning voor „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk Mijnheer de Redakteur. Mag ik nog eens enkele regels voor een zaak, die mij zwaar op de maag ligt? Gelijk ook bleek in het raadsverslag opgenomen in het dinsdagnummer, is de kwestie van een leveringsvergunning voor „Ons Dorpshuis" op de raadvergadering andermaal ter sprake geweest. Mijn waardering voor degenen, die zich iiebben ingezet mij recht te ver schaffen is groot, maar helaas is het in het verleden begane onrecht niet ongedaan gemaakt. Toch liggen de overtuigende fei ten zeer duidelijk. Een tweede schrijven, waarin ik destijds mede deelde in het bezit te zijn van de vereiste papieren, om voor een le veringsvergunning aan het dorps huis in aanmerking te kunnen ko men, heeft het gemeentebestuur voor de vóórlaatste vergadering tij dig bereikt. Zulks blijkt zonneklaar uit de copy van de brief, die ik heb bewaard De raadsleden heb ben er toen echter geen kennis van kunnen nsmen. Deze brief is voor mij uiterst belangrijk. Op de jong ste raadsvergadering is dan ook naar dit schrijven geïnformeerd, maar nu blijkt het plotseling zoek te zijn. Het overtuigend bewijs is in rook opgegaan. Het staat overi gens als een paal 'boven water, dat het gemeentebestuur nimmer het omstreden besluit zou hebben ge- romen, als mijn brief op het kri tieke moment ter tafel had gelegen. Nu is de brief zoek en het ziet er naar uit, dat het daarbij blijft. De enige mogelijkheid echter is, dat vanuit de gemeenteraad wordt ver zocht het destijds genomen raads besluit nietig te verklaren en het desbetreffend leveringsvoorstei op nieuw in stemming te brengen. Dan zou - zij het laat - het beginsel van „gelijke monniken, gelijke kappen" in de praktijk van de Nieuwerkerk- se gemeentepolitiek, althans wat deze zaak betreft, nog worden toe gepast. Ik blijf daar op hopen. C. STOUTJESDIJK Nieuwerkerk. Nog nooit werden levensmiddelen zo goed, zo modern en zo kostenbesparend gefabri ceerd, verpakten vervoerd als de laatste jaren. Nog nooit werden levensmiddelen zo snel en zo practisch aan de huisvrouw overhandigd als nu, door zelfbediening. Daarom kan De Gruyter zijn klanten iedere week extra voordelige aanbiedingen doen als nog nooit tevoren. (extra margarine uitgezonderd) Dus bi] 4 pakjes2 repen gratis 6 pakjes3 repen gratis, enz. Deze aanbiedingen zijn geldig van 30 maart t.e.m. 5 april 1960 Altijd een kassabon voor 10°/o korting ook bij de weekreklames. de Gruyter Altijd het Snoepje van de Week voor 15 Cl bij aankoop van 14.- De Gruyter artikelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6