Weer ongeregeldheden in Zuid-Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT EISENHOWER EN MACMILLAN BESPREKEN SOWJET-VOORSTEL KERNPROEVEN DAMD00RBRAAK IN BRAZILIË Levenslang voor Britse moordenaar BRAND IN GLASGOW Creatie van nieuwe kardinalen FRANS-DUITS DEFENSIE-OVERLEG AFRIKANEN VERBRANDEN HUN PAS IN HET OPENBAAR DINSDAG 29 MAART 1960 116e jaargang No. 18743 y^VT^v 116e jaargang No. 18743 7.1F.KimS(lB!WMKIIWiBO»E ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman 6c Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Kerken en bestuursgebouwen in brand KAAPSTAD, 28-3. In Kaapstad, in het hart van de stad, ztfn maandagavond weer ongeregeldheden uit gebroken, waarbU de politie van gummiknuppels en traangas gebruik maakte om een menigte Afrikanen uiteen te drijven. Er vielen slachtoffers, maar bij zonderheden zjjn nog niet bekend. Naar schatting duizend Afrikanen hielden een be toging. De menigte begon bussen en auto's met stenen te bekogelen. De politie schoot als teken van waar schuwing in de lucht. Vervolgens trad zij met gummi knuppels en traangas op om de mensen te ver spreiden. Er waren eveneens ongeregeldhe den in drie Afrikaanse steden na bij Johannesburg. Ten minste één Afrikaanse politieman werd vol gens de eerste berichten gedood en verscheidene gewond. Gemeente- personeel werd uit alle drie de plaatsen geëvacueerd. Café's wer den in brand gestoken en stenen gegooid naar treinen en auto's. In een der steden, Dube, werd de kerk van de Nederduits-gereformeerde missie door Afrikanen in brand ge stoken. Het gebouw brandde af, al dus een mededeling van de politie. Een menigte viel een politiebureau aan in Moroka, dat in de buurt van Dube ligt, en in Meadowlands. In een andere plaats zouden ieden van het Panafrikaanse Congres stenen hebben gegooid naar Afrikanen die terugkeerden van hun werk in Jo hannesburg. De ongeregeldheden braken uit een paar uur nadat het parlement in eerste lezing een wetsontwerp had aanvaard waarin de regering de bevoegdheid krijgt de twee voor naamste nationalistische organisa ties te verbieden. Volgens een districtscommandant z(jn in Worcester - een 100 km van Kaapstad - maandagavond alle ker ken, scholen, bestuurs- en katho lieke gebouwen, de huizen van Bantoe-politiemannen en een kli niek, afgebrand. Worcester wordt door Afrikanen bewoond. Verklaring van dr. Tsele Dr. P. Tsele, een leider van de Panafrikaanse beweging, heeft maandagavond een verslaggever meegedeeld, dat als de regering van Zuid-Afrika niet onmiddellijk een wetsvoorstel zou indienen om de passen voor negers af te schaffen, de campagne tegen deze passen voortgezet en verscherpt zou wor den. Te Langa hebben sprekers van de Panafrikaanse beweging maan dagavond een gehoor van duizend negers aangespoord weg te blijven van hun werk totdat de paswetten zouden zijn opgeheven. Negers, werkzaam bij belangrijke bedrij ven, zoals de P.T.T., zouden moe ten blijven werken en geweld diende vermeden te worden, aldus de sprekers. Albert Loetheoli, de voorzitter van het Afrikaanse Nationale Con gres, die heeft opgeroepen tot het in acht nemen van de „rouwdag" van gisteren (maandag), heeft maandagmorgen dank uitgebracht voor het „op grote schaal" gehoor geven aan zijn oproep. In een vraaggesprek met het blad „Rand Daily Mail" zei Loethoeli, dat de voornaamste en dringend ste taak van de democratische krachten in Zuid-Afrika thans is, de Nationale Partij de macht le ontnemen en het land zodoende te bevrijden van „het grootste gevaar voor de harmonie tussen de ras sen". De strijd tegen de passen ging voort en hij waarschuwde, dat een verbod van het Afrikaanse Natio nale Congres een nog grotere crisis dan de huidige teweeg zou brengen. Een woordvoerder van het Ethio pische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag verklaard, dat de bloedige incidenten in Shar- peville en Langa de vrede en vei ligheid van het Afrikaanse conti nent in gevaar brachten. CAMP DAVID, 28-3. President Eisenhower en premier MacMillan z(jn maandag per hefschroefvlieg- tuig in Camp David, het buiten verblijf van de president in Mary land, aangekomen voor hun be sprekingen over het jongste Sow- jet-voorstel aangaande kernproe ven. Voor hun aankomst zeiden beide leiders in een gemeenschappelijke verklaring er van overtuigd te zijn dat hun besprekingen overeenstem ming zouden opleveren over de wijze waarop „wij als bondgenoten moeten voortgaan met deze z?er belangrijke taak om een werkelijke en rechtvaardige vrede voor de wereld tot stand te helpen bren gen". Beiden waren zich bewust van het belang om tot een gewaar- Met'grote belangstelling volgen de Moscovieten op het bord aan de Tverskei boulevard in Moskou de verrichtingen van de schaakmeesters Tal en Botwinnik. borgde overeenkomst met de Sow- j et-Unie over het staken der kern proeven te komen. De Sowjet-Unie heeft voorgesteld alle controleerbare proeven te sta ken en een moratorium van vier tot vijf jaar in acht te nemen voor kleine ondergrondse proeven üie niet kunnen worden ontdekt. Men verwacht dat de besprekin gen tussen de president en de pre mier tot dinsdagavond of woens dagochtend zullen duren. Hoge functionarissen van beide landen nemen er aan deel. Camp David ligt, van de buiten wereld geïsoleerd, in bergachtig gebied ongeveer honderd km. ten noorden van Washington. Waarnemers te Washington ver klaarden dat de voornaamste kwes tie waarover de president en Mac Millan overeenstemming moeten bereiken de duur van het morato rium voor de kleine ondergrondse proeven is. RIO DE JANEIRO, 28-3. De stuw dam van Oros in Brazilië houdt nog steeds stand, maar er is een nieuwe breuk van 170 meter lengte ont staan waardoor het water sneller het omliggende land overstroomt. De ingenieurs vrezen dat zij de dam niet kunnen redden. Het is nog onmogelijk het aantal slachtoffers te schatten. Uit vlieg tuigen heeft men talrijke lijken in het water zien drijven. Vele bewo ners hebben aan het water kunnen ontsnappen maar een groot aantal heeft de raad van de autoriteiten om hun woonplaats te ontruimen in de wind geslagen. Men schat dat 100.000 mensen door het water zijn geïsoleerd en hixrr toevlucht op hoogten hebben gezocht. Acht ge meenten, zich uitstrekkend over een oppervlakte van ruim 18 500 vierkante km. bevinden zich in het overstroomde gebied. Een der ste den, Limoeiro, waarvan de 46.000 bewoners zijn geëvacueerd, is on der het water verdwenen, evenals enige dorpen waarvan men nog slechts enige torenpunten en de hoogste verdiepingen van moderne gebouwen waarneemt. CARDIFF, 28-3. Op beschuldi- ging van moord op zijn vrouw is maandag te Cardiff de 29-jarige George Carter tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Inder tijd had hij verklaard dat hij zijn vrouw dood in bed had gevonden. Hun zoontje lag met ernstige hoofd wonden naast haar. Later vatte de politie verdenking, tegen hem op Bij een van de be zoeken die hij aan zijn zoontje im het ziekenhuis bracht werd hij ge arresteerd. Het kind zal waar schijnlijk, zo het in leven mocht blijven, geestelijk abnormaal büj- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's In het najaar zullen in Berlijn de eerste opnamen worden gemaakt voor een film, waarin de Duitse kunstrijdster Ina Bauer de hoofdrol zal ver vullen. Werd haar deelneming aan de Europese kampioenschappen in Garmisch een debacle, de proefopnamen voor de film mochten een succes genoemd worden. Het zekere kenmerk van een 1 1 goed boek is, dat, wanneer het U, hoe ouder U wordt, steeds beter gaat bevallen. Protestmeeting P.v.d.A. tegen rassenpolitiek AMSTERDAM, 28-3. Op een door de federatie Amsterdam van de Party van de Arbeid maandag avond in de Koopmansbeurs be legde protestmecting tegen de ras senpolitiek in Zuid-Afrika werd aan het slot onder luid applaus be sloten een telegram te zenden aan de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Den Haag. „De federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid heeft met af schuw en verontwaardiging ken nis genomen van het politie-optre- den in de Unie van Zuid-Afrika, dat aan tientallen demonstranten het leven heeft gekost. Zij protes teert met de meeste klem tegen de politiek van rassendiscriminatie, die de gelijkwaardigheid en gelijk gerechtigdheid van alle rassen miskent. Zij uit haar felle veront waardiging over een beleid dat de niet-blanke bevolking" de meest wezenlijke rechten onthoudt", al dus het telegram. Op deze meeting werd het woord gevoerd door ds. J. J. Buskes, de studente Florence Gadebeku uit Liberia en Evert Vermeer. N.V.V. achter boycot Zuidafrikaanse 18 slachtoffers GLASGOW, 28-3. Bij een grote brand in het havengebied van Glasgow zijn maandag achttien brandweerlieden om het leven ge komen. Veertig mensen liepen ver wondingen op. Door een ontploffing in een op slagplaats die duizenden liters whisky bevatte, stortte een muur in, waardoor verscheidene mannen die het vuur bestreden, het pand niet meer konden verlaten. De brand sloeg over op een be lendende ijsfabriek, terwijl opslag plaatsen aan de overzijde van de straat ook gevaar liepen. VATICAANSTAD, 28-3 Paus Jo hannes heeft maandag voor de der de keer op een geheim consistorie een aantal kardinalen gecreëerd. Het zijn de 67-jarige mgr. Peter Tatsoeo Doi, aartsbisschop van To kio, de 51-jarige mgr. Rufino J. Santos, aartsbisschop van Manilla, de 57-jarige mgr. Laurian Roegam- bwa, bisschop van Roetabo in Tan- ganjika, de 67-jarige mgr. Joseph Lefebvre, aartsbisschop van Bour- ges in Frankrijk, de 64-jarige mgr. Luigi Traglia, plaatsvervangend vicaris-generaal van het bisdom Rome, de 74-jarige Antonio Bacci, secretaris van de pauselijke brieven aan de prinsen en de Nederlander mgr. Bernard Jan Alfrink, aarts bisschop van Utrecht, de 59 jaar oud is. Een bijzondere verrassing was wel de creatie van drie niet met name genoemde kardinalen. PARIJS, 28-3. De Westduitse mi nister van defensie, Strauss, en zijn Franse collega, Messmer, hebben maandag te Parijs een overeen komst getekend betreffende de ge meenschappelijke produktie van een transportvliegtuig, waarbij van de Franse Noratlas zaL wordèn uit gegaan. De Bondsrepubliek heeft een vrij groot aantal toestellen van het ty pe Noratlas gekocht en vervaardigt deze machine thans zelf in licentie. De twee ministers besloten voorts tot een Frans-Westduitse studie betreffende een middelzware tank, die met een Frans kanon zou kun nen worden uitgerust. In navolging van Nederland Is maandag in Brussel een Belgisch- Duits akkoord ondertekend voor het inrichten van gemeenschappe lijke opslagplaatsen voor militaire uitrusting en materiaal. Om een kaartje EMPOLI, 27-3. Belustheid op een kaartje voor de wed strijd Juventus-Fiorentina is een der drijfveren geweest voor de overval waarvan een doofstomme kleermaker de zer dagen te Empoli het slachtoffer is geworden. Hij fietste rustig naar huis toen hij op een verlaten plein door een auto klem gereden werd tegen de trottoirband. Hij maakte meteen rechts omkeert maar zag zich de weg versperd door een twee de auto. Gemaskerde en met revolvers gewapende ban dieten, allen nog jong, maak ten zich toen meester van zijn portefeuille. De ongeluk kige kleermaker reed naar een politiebureau waar hij nogal wat moeite had duide lijk te maken wat er gebeurd was. Behalve identiteitspa pieren zat in zijn portefeuille een kaartje voor „de" wed strijd. Voor dergelijke kaart jes wordt op de zwarte markt door „tifosi" of clubsuppor ters grif f 300 betaald. goederen AMSTERDAM, 28-3. Het ver- bondsbestuur van het N.V.V heeft vandaag de volgende verklaring verstrekt: „Met ontsteltenis en verontwaar diging heeft het bestuur kennis ge nomen van het wrede optreden van de Zuid-Afrikaanse autoriteiten tegen het niet-blanke bevolkings deel. Het acht de recente bloedige botsingen een rechtstreeks uit vloeisel van de apartheidspolitiek die het volstrekt veroordeelt. Het verbondsbestuur ondersteunt ten volle de protesten die het inter nationaal verbond van vrije vak verenigingen bij herhaling over de rassendiscriminatie tot uitdruk king heeft gebracht. Het schaart zich achter de oproep van het I.V.V.V., gericht tot de consumen ten tot boycot van Zuid-Afrikaan se produkten". ROTTERDAM. Zondagavond om zeven uur is de 81-jarige mevrouw A. M. de Jong-van der Zijden uit de Kogelvangerstraat te Rotterdam toen zij op bezoek kwam bij haar dochter in de Van Oosterzeestraat, daar van de trap gevallen. Zij werd ernstig gewond naar het ziekenhuis Coolsingel vervoerd, waar bij aan komst bleek, dat zij was overleden. Campagne voor aftreden van Verwoerd KAAPSTAD, 28-3. In Johannes burg hebben maandag twintig Afrikanen hun pas in het openbaar verbrand, ondanks de waarschu wing van regeringszijde dat deze documenten weer op verzoek aan de politie moeten worden getoond wanneer de toestand normaal is. Kolonel van Wijk, plaatsvervan gend commissaris van politie, deel de een journalist in Pretoria mee, dat het verbranden der passen een strafbare handeling is en dat de politie zal optreden tegen degenen die zich hieraan schuldig maken en tegen hen die anderen ertoe aanzetten. De Afrikanen zouden bovendien een pas van hun werk gever nodig hebben wanneer zij na het ingaan van het uitgaansverbod over straat moeten. De liberale partij en een tegen de apartheid gerichte vrouwenbe weging hebben de steun van de openbare mening gevraagd voor een telegramcampagne die zij zijn begonnen en welke het aftreden van premier Verwoerd ten doel heeft. Diens aftreden zou een gun stige sfeer scheppen voor onder handelingen met niet-blanke lei ders, aldus een gemeenschappelijke verklaring, waarin voorts wordt gezegd, dat niet alleen de politiek van de regering der nationale par tij verantwoordelijk is voor de on rust In het land. De Zuid-Afri kaanse politiek had reeds over een periode van vele jaren eindeloze ellende over de niet-blanke bevol king gebracht en dit had tot de huidige spanningen geleid. De politie heeft maandag de kan toren van het Afrikaanse nationale congres bezocht en volgens een provinciale secretaris van de or ganisatie documenten in beslag ge nomen. a In Oporto is maandag een pro ces begonnen tegen zeventien be klaagden die van subversieve ac ties tegen het bewind in Portugal worden beschuldigd. Een van de beschuldigden, Horacio Gradim die zijn toevlucht in de Venezolaanse ambassade heeft gezocht na uit de gevangenis te zijn ontsnapt, wordt bij verstek berecht. Veertig personen hebben lichte verwondingen opgelopen toen op de weg van Turijn naar Milaan bij Novare een band van hun autobus sprong. De chauffeur verloor de macht over het stuur, waarna de bus slipte en omsloeg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1