Negers in Zuid-Afrika behoeven geen persoonsbewijs meer bij zich te dragen Koninklijke Luchtvaart Maatschappij treedt het straaltijdperk binnen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het boerenvraagstuk in Frankrijk Anti-Zuidafrikaanse relletjes Britse premier in V.S. ANTI-BRITSE BETOGINGEN IN RH0DESIE PREMIER CHROESJTSJEF KREEG HARTEUJKE ONTVANGST IN ROOD MARSEILLE ADENAUER IN JAPAN 4 loonsverhoging in de landbouw MAANDAG 28 MAART 1960 116e jaargang No. 18742 ZIERIKZEESdEMMEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 meenden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Althans enige verlichting Pleidooi voor snelle koerswijziging PRETORIA, 26-3. De Zuldafrl- kaanse politic heeft zaterdag in Pretoria bekendgemaakt dat zij de negers niet meer zal vragen hun persoonsbewijzen te tonen. Deze maatregel is genomen „om de span ning onder de negers te verminde ren". In een verklaring van de politie heet het: „Aangezien de Bantoes (negers) als gevolg van intimidatie nu zo bevreesd zijn om hun per soonsbewijzen en andere stukken bij zich te durven hebben, is be sloten, dat zij hun persoonsbewij zen niet meer behoeven te tonen. Er zijn .instructies uitgegaan, dat Bantoe-mannen en -vrouwen niet meer gevraagd zal worden, hun persoonsbewijzen en andere docu menten te tonen en dat zij niet meer zullen worden aangehouden, als zij deze stukken niet bij zich hebben". Vanaf 1807 Het persoonsbe wij zenstelsel werd in 1807 ingevoerd om een toevloed vn negers naar de steden en werk loosheid te voorkomen. Het Afri kaanse Nationale Congres, de grootste organisatie van negers in de Unie, selt dat het stelsel van de negers slaven maakt en 'hun bewe gingsvrijheid en werkgelegenheid beperkt Het invloedrijke regeringsgezinde blad „Die Burger" deed zaterdag de suggestie dat de overheid de grieven van de negers moet bestu deren en moet trachten de wrijving tot een minimum te beperken De schrijver van het bewuste artikel gaf als zijn oordeel te kennen dat, als het nodig is zekere dierbare denkbeelden, die in normalere tij den de voorkeur zouden verdienen, radicaal te wijzigen of geheel op te geven, dan is mijn advies: doe het snel". Belgisch leraar slachtoffer van de „Rode Hand"? LUIK, 26-3. Een Belgische ge- schiedenisleraar in Luik is vrijdag levensgevaarlijk gewond bij een aanslag, die wordt toegeschreven aan tegenstanders van het Alge rijnse bevrijdingsfront. Het slacht offer, de 48-jarige Georges La- perche, opende vrijdagmiddag een pakket, dat ogenschijnlijk een boek bevatte en dat hem per post was toegezonden. Een hevige explosie volgde, die hem beide armen af rukte en diepe wonden in het ge zicht toebracht. De ontploffing bracht zware schade teweeg. PARIJS, 28-3. President de Gaulle zal volgende week met de leiders van de Franse boerenorganisaties spreken over landbouwproblemen, uldus is van ambtelijke zijde mee gedeeld. De boeren klagen, dat zij geen be hoorlijk bestaan meer hebben sinds 15 maanden geleden de garantie prijzen voor hun produkten wer den afgeschaft. Op 18 maart weigerde da Gaulle het parlement, dat op reces is, bij een te laten komen voor een behan deling van de klachten van de boe ren, zulks ondanks een desbetref fend verzoek van de meerderheid der afgevaardigden. LONDEN, 27-3. Naar schatting tienduizend personen hebben deel genomen aan een door de Britse socialistische partij georganiseerde betoging voor het gebouw van het Zuidafrikaanse hoge commissariaat aan Trafelgar Square, Londen. De betogers waren tevoren, onder leiding van verscheidene socialis tische Lagerhuisleden, naar het plein getrokken. Onderweg deden zich incidenten voor door botsingen met kleine groepen personen, die een tegenbetoging hielden. WASHINGTON, 26-3. De Britse premier, MacMillan, Is zaterdag avond voor z\jn besprekingen met president Eisenhower in Washing ton aangekomen. H(j zei dat Enge land en de V.S. nu een gezamen lijke beslissing moeten nemen over de volgende faze in de onderhan delingen in Genève over een ver bod van kernwapenproeven. „Wat op deze onderhandelingen gebeurt kan, ja moet, op de gehele toe komst van het mensdom op aarde van invloed zyn". Japanse t.v.-groep naar Nederland DEN HAAG, 26-3. Van 15 tot 19 mei komt een Japans televisieteam opnamen maken voor een serie pro gramma's over Nederland. De groep, die wordt uitgezonden door de t.v.-maatschapij „Mainichi Broadcasting System", bestaat uit een reporter en een cameraman en het 15-jarige filmsterretje Haruko Wanibuchi. Haruko wordt verge zeld door haar vader, een Japan ner, en haar moeder, een Oosten rijkse van geboorte. De spoedvergadering van de Vei ligheidsraad, die op verzoek van de Afrikaans-Aziatische landen dins dag de ongeregeldheden in Zuid- Afrika zou behandelen, is op ver zoek van Zuid-Afrika 24 uur uit gesteld. Roerig Afrika LUSAKA (Noord-Rhodesië), 27-3. Een schreeuwende menigte negers verdrong zich op het vliegveld van Lusaka, in noord-Rhodesië, om de auto, waarmee de Britse minister van Koloniën, MacLeod, naar de stad wilde rijden. De negers, die de afzetting van de politie doorbro ken hadden, sloegen met hun vuis ten op de auto en riepen „w(j wil len nu vrijheid" („freedom now"). De uit negers bestaande politie balde daarop eveneens de vuist en ging tot de aanval over. Na acht minuten was zij er in geslaagd de weg voor MacLeod's auto vrij te maken De betogende negers had- Vele duizenden wachtten in de regen MARSEILLE, 27-3. De Sowjet- russische premier Chroesjtsjef is zondagavond in Marseille aangeko men, nadat h(j overdag per auto door de landbouwstreken van zuid- Frankrjjk was gereden. Hjj bracht de nacht door in apartementen van Napoleon de Derde in de prefec tuur van Marseille. De stad is een bolwerk der com munistische partij. Van de 26 ge meenteraadsleden zijn er 24 com munist. De partij had affiches op geplakt waarin de bevolking werd opgeroepen de Sow jet-premier een hartelijke ontvangst te bereiden. Communistische groepen hebben speciale bussen ingeschakeld waar mee bewoners uit de omtrek maan dag naar de stad worden vervoerd. Een menigte van naar schatting 10.000 mensen wachtte in de regen om Chroesjtsjef te begroeten. Velen wuifden met rode vlaggetjes en riepen pro-Russische leuzen. Kort na zijn aankomst op de prefectuur begroette de Russische leider op een balkon staande de menigte. Ondanks de regen stonden ook langs de weg die Chroesjtsjef door het Zuidfranse land volgde, dui zenden mensen. Ook onder hen zwaaiden velen met Sowjet-vlag getjes en spandoeken met leuzen. In Nimes sprak de Sowjet-pre- mier er zijn spijt over uit dat de mensen in de regen - „een goed iets voor de landbouw" - moesten wachten en hij dankte hen voor hun opoffering. Mals en een lam Chroesjtsjef bezocht landbouw projecten en antieke monumenten in het gebied van Nimes en ver bleef onder meer in Arles. Hij toonde grote belangstelling voor aren mais - een lievelingsprodukt van de premier - die hem door een meisje van een boerderij werden overhandigd. In Pau gaf hij een lam, een traditioneel geschenk in de streek, terug met de opmerking: „Ik heb het mir (vrede) genoemd. Ik laat het hier achter en zou gaarne in Moskou vernemen hoe het opgroeit". In een toespraak prees hij de Franse verzetsstrijders van de tweede wereldoorlog. Chroesjtsjef- was opgewekt on danks de regen en had klaarblijke- jlijk plezier in de tocht. den spandoeken met leuzen bij zich. De Britse minister van Koloniën was uit Salisbury, waar hij bespre kingen had gevoerd over de toe komst van Nyasaland, in Lusaka aangekomen, waar hij zal beraad slagen met plaatselijke bestuurs ambtenaren en politieke leiders. TOKIO, 26-3. Bondskanselier Adenauer heeft zaterdag op een persconferentie in Tokio verklaard dat men de Russen op de topcon ferentie één simpele vraag kan stel len, waarop met ja of neen geant woord kan worden. Deze vraag luidt: Bent u bereid in te stemmen met inspectie vanuit de lucht? Als ze met „neen" hierop ant woorden dan moeten wij niet lan ger hopen op een ontspanning in de wereld, aldus Adenauer. De groei van het luchtverkeer SCHIPHOL, 26-3, In 1959 hebben de luchtvaartmaatschappijen meer passagiers, meer vracht en meer post over de Noord-Atlantische ccaan vervoerd dan ooit tevoren, aldus deelt de I A.T.A. mede De 17 maatschappijen van deze interna tionale vereniging van luchtvaart maatschappijen, die lijndiensten over de Noord-Atlantische oceaan onderhouden, vervoerden tezamen 1.539.934 passagiers, hetgeen bijna 20 procent meer is dan het jaar te voren. De vracht nam zelfs toe met ruim 45 procent, het postvervoer met 15 procent. AMSTERDAM De veiling van de beroemde kunstcollectie Dreesmann bij Frederik Muller en Co. te Am sterdam heeft totaal f 4.323.410 op gebracht. De veiling heeft vier da gen geduurd en er kwamen 706 nummers onder de hamer. Vrijdag middag kocht het stedelijk museum te Amsterdam nog voor 33 mille een grote staande gangklok. GROOTSTE BEWEEGBARE RADIO-TELESCOOP Een ontwerptekening van de grootste radiotelescoop ter wereld, die voor de Amerikaanse marine bij Sugar Grove in West Virginia wordt gebouwd. De reflector heeft een doorsnede van 180 meter, het gehele instrument weegt 20.000 ton en zal meer dan 300 miljoen gulden kosten. Het is hoger dan een gebouw van 55 verdiepingen en kan onmetelijke afstanden in het heelal overbruggen. „OPERATIE RIJN NUL GRADEN" FRANSE KIKVORSMAN ZWEMMEND IN ROTTERDAM AANGEKOMEN ROTTERDAM, 26-3. Louis Lour- mais, oud-kapitein van de Franse commandotroepen, is vanmorgen aan de Parkkade te Rotterdam aan gekomen. Zijn laatste traject was hij vanochtend in IJsselmonde be gonnen. Deze aankomst betekende voor hem het einde van een ruim 1.000 km lange zwemtocht, die 18 dagen duurde en welke hy op 8 maart jl. in S chaffhausen begon. Op enkele trajecten werd h\j door ztfn vrouw vergezeld. Deze „Operatie Rijn nul graden" zal de derde en laatste training zijn vóór zijn grote experiment in het ijskoude water van de Pool- zeeën, zo verklaarde de kikvors man voor zijn vertrek. Met deze tocht wilde hij er op wijzen, dat het voor de naaste toekomst van het grootste belang is de „voed- selkelder" van de Ijszeeën te onder zoeken. Bovendien, zo zei de heer Lourmais toen, sterven Qr ieder jaar drenkelingen in de koude zeeën, Toch is het volgens hem mogelijk een groot aantal mensenlevens te redden dank zij een speciale uit rusting, waarmee het in het ijs koude water uit te houden is. Kransen Toen het echtpaar (mevr. Lour mais zwom het laatste stuk mee) later aan wal stapte (het was toen zeventien minuten over elf) werden zij verwelkomd door de Franse con, sul-generaal, A. Bernard. Het echtpaar had enige duikers- pakken over elkaar aan, en aller eerst ontdeed men zich van het bui tenste. Vervolgens stapten man en vrouw op het podium, waar de Ne derlandse zwemster Cockie Gaste laars beide een krans omhing.<? Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De ezel, die veel boeken draagt, is daarom nog niet ge leerd. DEN HAAG, 26-3. Het college van Rijksbemiddelaars is accoord gegaan met de loonsverhoging van vier procent in de landbouw, waar toe het Landbouwschap had gead viseerd. In de verschillende pro vincies zullen de nieuwe c.a.o.'s, die per I april moeten ingaan, nu op basis van deze vier procent worden afgesloten. Prinses Irene opent landbouw- huishoudschool DEN HAAG, 26-3. Prinses Irene zal op 6 april de landbouwhuis- houdschool te Roden (Fr) officieel openen. Voorts zal zij op die dag een bezoek brengen aan het Wilhel- mina-ziekenhuis te Assen, de Ne derlandse Hervormde kerk te Anlo en de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren. Prinses Irene zal de lunch gebruiken op het gemeente huis „Laarwoud" te Zuidlaren. Boom ging aan het rollen 3-jarig kind gedood HEERLEN, 27-3. Zondagmiddag omstreeks vijf uur is de 3-jarige Emile Habets uit Wijnandsrade tij dens het spel op een opslagplaats van bomen aan de Nieuwstraat in Hoensbroek onder een rollende boom geraakt en opslag gedood. Hij was tezamen met enkele i vriendjes aan het spelen op de houtopslagplaats, waar op zeker moment een van de bomen is gaan rollen De 7-jarige J. D. uit Hoens broek kwam eveneens onder de boom terecht en brak hierbij een been. e Premier Kassem heeft zondag mededeling gedaan van de vorming in Irak rtvan een Palestijns leger voor een resds eerder door hem voorgestelde onafhankelijke Pales tijnse republiek. Eerste D.C. 8 - straalvliegtuig op Schiphol geland SCHIPHOL, 25-3. Een menigte van waarlijk duizenden belangstel lenden is vanmorgen op Schiphol getuige geweest van een historisch moment voor de K.L.M.: de aan komst van het eerste straalvlieg tuig, de DC-8 „Albert Plesman". Het sierlijke toestel met zijn vier gierende straalmotoren presenteer de zich om half elf door laag over het vliegveld te scheren, waarna het koers zette naar Den Haag en Rotterdam. In Den Haag vloog het dicht over het hoofdkantoor van de K.L.M. Honderden personeels leden stonden op het dak van het gebouw. Via Rotterdam keerde de machine naar Schiphol terug, waar gezagvoerder R. van der Honert de nieuwe aanwinst aan de grond zette. „Dit is een groots moment voor onze maatschappij", sprak de pre sident-directeur van de K.LM., de heer I. A, Aler, toen de roltrap voor het toestel was geschoven en de directeur van de Douglas-fa- brieken, Donald Douglas jr., samen met zijn echtgenote in de opening verscheen. „Hier is het eerste van de 12 straalvliegtuigen, waarmee wij in de komend") jaren ons brood moeten verdienen". Hij stond hoog boven alle ande ren op een roltrap en sprak voor een microfoon, zodat zijn woorden voor de duizenden belangstellenden gehoord konden worden. Nadat de heer Douglas en de le den van de bemanning hun erva ringen hadden medegedeeld, begaf het gezelschap zich naar de V I.P.- kamer van de luchthaven, waar de captains en de heer Douglas reeds spoedig in drukke gesprekken ge wikkeld raakten met de vele aan wezige autoriteiten. De ruim 500 personeelsleden van de K.L.M, uit Den Haag, die van hun chefs toestemming hadden ge kregen de aankomst bij te wonen vertrokken weer, en ook de hon derden mensen die op Schiphol wei kern gingen weer naar hun kan toren en werknlaatsen. Nog 11 vliegtuigen van dit type zullen volgen De K.L.M. die de eerste Europese maatschappij is, oie de DC-8 heeft, zal dan tevens bet grootste aantal van deze vlieg tuigen van alle Europese maat schappijen in haar bezit hebben. Op 16 april zal de „Albert Ples man" voor het eerst in de geregel de lijndienst naar New York ver trekken. De reisduur zal dan slechts de helft bedragen van de tijd die de DC-7's - die op het ogenblik nog naar Amerika vliegen - over deze afstand doen. Het straaltijdperk is thans ook voor onze nationale luchtvaart maatschappij aangebroken. OP NAAR SONG-FESTIVAL Rudy Carell naar Londen vertrokken SCHIPHOL, 27-3. Zondagmiddag is Rudy Carell van Schiphol ver trokken naar Londen, waar hij ons land dinsdagavond zal vertegen woordigen in het Eurovisie-zang festival. Samen met zangeres Betty Lusken en producer Joop Koopman stapte hij om drie uur vol vertrou wen in de Viscount van de K.L.M. Een beetje zenuwachtig was hij wel, want niet alleen is het de eer ste maal, dat hij aan de finale van het zang-festival mee doet, maar ook stapte hij voor het eerst in 2ijn leven in een vliegtuig. Op het platform van de Amster damse luchthaven werd Rudy Ca rell hartelijk nagewuifd door zijn vrouw en kinderen, alsmede door Mies Bouwman en Piet te Nuyl jr., die hem op Schiphol een laatste succes toewensten. Vrachtauto „op bedoek" in woning DORDRECHT, 26-3. Op de Ring dijk le Zwijndrecht op de grens van Hendrik-Ido-Ambacht is gisteren omstreeks 6 uur een vrachtwagen, bestuurd door de 61-jarige heer G. van de Nadort, uit Dubbeldam, van de dijk afgeraakt en met zo'n kracht tegen de woning Ringdijk 5 van de familie van der Waal aan gekomen dat deze grotendeels is vernield. Het dak stortte in en de voorgevel werd volkomen wegge drukt. Wonder boven wonder kwamen bij dit ongeluk geen persoonlijke ongevallen voor. Mevrouw van der Waal die in het huis aardappelen zat te schillen kreeg echter een shock en haar man die even nadat het ongeluk gebeurd was thuis kwam kreeg toen hij de ravage zag eveneens een shock.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1