Melk Overdenking rijk verlichte stad Koning Lodewijk Napoleon trok per koets door VOOR- JAARS- Licht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 25 maabt kid no. istu TONEEL EN FILM Ingezonden mededeling PREDIKBEURTEN Concertzaal Zierikzee brengt „The INun's Story" („Zuster Luc") Het komend filmprogramma in de Concertzaal wordt geheel ge vuld met de film „The Nun's Sto ry" („Zuster Luc"), naar de roman van Kathryn Hulme. In de hoofd rol speelt Audrey Hepburn, die de film op een hoog niveau heeft ge tild. Het meisje Gabrielle trekt in een klooster en poogt te gewennen aan de regel en discipline, die nu haar leven zijn gaan beheersen. Zij geeft zich echter op voor dienst in de tropen en wenst verpleegster te worden in de Congo. Zo komt zij op de school voor tropische ge neeskunde. Als studente doet zij het zeer goed, maar zij komt in conflict met een oudere non, zodat zij haar nood klaagt bij Moeder Marcelle. Zij komt - ondanks een heel merkwaardig dilemma - door haar examen en wordt uiteindelijk doorgezonden naar Afrika, waar zij in een ziekenhuis wordt tewerk gesteld. Zij werkt daar samen met de ongelovige dokter Fortunati. Zuster Luc ontdekt - volkomen overwerkt - dat zij een t.b.c.-be- smetting heeft opgelopen en wendt zich tot haar chef, die haar een rustkuur voorschrijft. Dank zij zijn goede zorgen herstelt zij volkomen. Aan de vooravond van Wereld oorlog II keert zij terug naar Bel gië, maar de gebeurtenissen in oorlogstijd brengen een beslissen de keer in haar leven. Als zij ver neemt dat haar vader is omgeko men, treedt zij in het verzet, het geen het begin betekent van het einde harer kloosterloopbaan. Een indringende film met een mense lijk gegeven, dat tot nadenken stemt. Bioscoop Haamstede In bioscoop hotel Bom te Haam stede wordt deze week vertoond „De laatste torpedo" met o.a. Glenn Ford, de geschiedenis van de on derzeeër „Grayfish" tijdens de tweede wereldoorlog. Commandant Doyle heeft opdracht het Japanse vlaggeschip te torpederen dat de Japanse aanval leidde op Pearl Harbor. Na veel wederwaardighe den komt men eindelijk het schip op het spoor. Doyle achtervolgt het vaartuig tot in de baai van Tokio waar zij met hun laatste torpedo c-r in slagen het schip in de lucht Ic laten vliegen Vastbesloten brengt Doyle dan zijn bemanning in veiligheid, waarmee hij de op dracht die hij zichzelf stelde, heeft uitgevoerd. Een indringende film. voor zondag 27 maart Ned. Herv. kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 (H.D.) en 7 uur ds. Bezemer. Gasthuiskerk: 10 (H.D.) en 7 uur ds. Assendorp. Kerkwerve: 2.30 uur ds. v.d. Grift. Serooskerke; 10 uur ds. v.d. Grift. Burgh: 9.30 uur ds. van Liere (bid stond v. h. gewas). Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 11 uur ds. van Liere (bidstond voor het gewas). Noordwelle: 7 uur vicaris Schoneveld. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Du- vekot. Noordgouwe: 10 uur vicaris Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Oosterland: 10 uur (H. D.) en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur dhr. van Pel, 6.30 uur ds. v. d. Brink. Bruinlsse: 10 en 5 uur ds. v. d. Brink. Lutherse kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse; 7 uur ds. Boer- ma. Scharendjjke: 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur dr. Becker. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwer kerk: 10 en 5 uur ds. W. F. M. Lin- deboopi, Zwijndrecht. Oosterland: 10 uur leesdienst, 2.30 uur ds. K. Talma, Breda. NEVEDA WOL Gereformeerde kerken (vrij gem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur kand. van Brugge, Assen. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. W. A. Zijlema, em. pred. te Hoogeveen. Haamstede; 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Zijlema. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Jeugdsamenkomst 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 u. Heilige Mis. Ingezonden mededeling heerlijk, 't is lente... Aardbeving gevoeld in Zwitserland Zwitserland is donderdag in de vroege morgenuren getroffen door een serie aardschokken Het epi centrum blijkt de bekende skisport- plaats Mürren in het Berner Ober land te zijn. Vlak na middernacht voelden de inwoners van deze plaats twee schokken. De mensen renden naar buiten toen aardewerk en glazen van de keukenplanken vielen en het meubilair begon te schuiven. De schokken werden ook in Genève gevoeld. Er zijn geen doden of ge wonden en er zou ook geen schade van betekenis zijn aangericht. Ingezonden mededeling Xruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van hun rheumatische pijnen. Waarom zoudt U dan nog langer ij den. Néém Kruschen - hoe eer der hoe beter. De gunstige werking op Uw bloedzuiverende organen blijkt al gauw. Pijnen verdwijnen, naarmate Kruschen Uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu Uw pijnen verwekken. Als U vandaag met Kruschen begint - iedere dag een kleine dosis - onder vindt U die weldadige verlossing al gauw. verkwikkend... Ingezonden mededeling heerlijk, 't de natuurzuivere JONATHANS HELDENDAAD Overwinning op de Filistijnen rn iviti De kruidenier xoist zeker dat hij beneden in de zaak - na elf uur - het licht had uitgedraaid. Zo zeker als hij het verschil kent tussen erwten en bonen. Voordat hij zijn legerstede opzocht keek hij vanaf de bovenverdieping nog even op straat en zag toen beneden licht uitschijnen. De winkelier sloeg van binnen alarm en sloop voorzichtig naar beneden. Toen hij de laatste traptrede had bereikt, zei het licht „knip" en was het duister en stil. „Daar is iemand" dacht de goede man en hij steeg weer omhoog om zich te voorzien van een flinke stok. Weer daalde hij af. Het was nog donker, zodat hij aanleiding had te vermoeden dat de insluiper zich schuil hield. Zeer manmoedig stapte hij de zaak binnen, knipte het licht aan en ging op onderzoek. Er was niemand, tenminste zo leek het. „Gek" heeft de winkelier ge dacht, maar zijn bed lokte en hij ging weer naar boven. Halverwege de trap gekomen, zag hij in de zaak opnieuw het licht aangaan. Toen werd hij kwaad, maar hij heeft zijn woede niet kwijt gekund op men sen. Want het licht uit, licht aan vond zijn oorzaak in technische mankementjes aande schake laar. Juist op „uitgekookte momenten" begon dat rare technische spelletje, dat het ergste deed vermoeden. Een vraag is of de winkelier rus tig heeft geslapen, want na het schakelaar-avontuur moet hij uit zijn evenwicht zijn geweest, al zijn winkeliers - dat is ook weer waar - voorbeelden van evenwichtigheid, vooral Zierikzeese. EILANDMAN. 1 Samuël 14. De woorden hierboven lijken wel koppen uit de krant van vandaag: Heldendaad! Overwinning behaald op de vijand! Ik zie ze staan boven een bijbelgedeelte uit 1 Samuël. Het gaat in dit gedeelte over vij anden. Dan over strijd daartegen. Tenslotte horen we van overwin ning. Ja, je moet eerst de vijand eens goed in 't vizier krijgen. Er zijn zoveel vijandige krachten aan het werk. Misschien zien we ze niet eens goed meer! Dan zit je al in hun macht. Maar ze zijn er: geestelijke on kunde, verleiding, revolutie-geest, onverschilligheid, traagheid, zonde- dienst, hardheid. Allemaal filistijn- se machten. Jonathan had ze in 't vizier. Hij laat ze niet met rust, want zij laten immers óns niet met rust: Een wachtpost van de Filistijnen was uitgetrokken (1 Sam. 13 23)! Maar Jonathan zegt tot zijn wapens- drager: Komt, laten wij oversteken naar de wachtpost der Filistijnen (1 Sóm. 14 1, 6). De vijand moet worden gezien, onderkend. De geestelijke vijanden. Het revolutie-beginsel tegen God en tegen de Christus. De zonde macht, Satan en zijn zaad. Mach ten, tegen wie wij in eigen zwakke krachten niet bestand zijn. Wei neen. Ze slepen ons mee, ze vinden aanknopingspunten in ons hart. Zo was ook Israël meer dan eens in de macht van de vijanden. Maar nu is er gelukkig strijd, de goede strijd. Er is ook ontzaglijk veel zondige strijd. Maar hier is de strijd, van God geboden en gestre den in het geloof, dat de vijanden door God zijn overwonnen, door Christus zijn gebonden, de zege is Hem beschoren. Jonathan zei tot zijn wapendrager: „Klim achter mij op, want de Here heeft hen in de macht van Israël gegeven". Toen klom Jonathan op handen en voe ten naar boven(1 Sam. 14 12, 13). Ziet u, dat is het: geloven in de overwinning van Christus, en daardoor dapper strijden. Blijft het daarom misschien zo wanhopig donker in uw leven, omdat u niet gelooft in de zege, die Christus be vochten heeft over zijn vijanden? En zo horen we tenslotte van overwinning. Toen kwam er schrik het werd tot een schrik Gods (vs. 15). Zo verloste de Here op dien dag Israël (vs. 23). - Over win ning op de Filistijnen. Maar het is begonnen met de heldendaad van Jonathan. Hij klau terde op handen en voeten Dapper. Gelovig. Zo moeten we ook strij den de goede strijd, tegen de zonde, wereld, Satan, de machten. Maar - alleen vanuit Christus' verzoening, en overwinning! Daarom - wees loch gelovig! Nieuwerkerk. Dr. J. H. BECKER. Voorpaginanieuws voor 150 jaar (XXI). De vissers van Zierikzee kregen ook last van de oorlogstoestand. Er kwam een decreet, waarbij het ver boden, werd de minste gemeen schap met vijandelijke vaartuigen te houden en om daar enige con trole op te hebben werd aan boord van elk vissersvaartuig een militair geplaatst, die bij terugkomst rap port moest uitbrengen. De vissers waren toch al verarmd, maar ze moesten de geüniformeerde potts- kijker nog de kost geven ook. Bo vendien kwam er nog een commis sie van toezicht te Brouwershaven en allerlei bepalingen hadden de allernadeligste gevolgen voor koop handel en visserij. Duidelijk was wel dat hierin de hand werd ge voeld van de keizer zelf. Op 11 april 1808 werd verplicht gesteld, dat ieder voorzien was van een reispas, die stad of eiland wilde verlaten. Vissersvaartuigen die passagiers aan boord hadden, mochten niet aan de wal komen. Ging het allemaal niet volgens de regels, dan zou de visserij geheel worden verboden. Andere marktdagen In 1809 werd het verboden markten op zaterdagen te houden, zulks met het oog op de Israëli tische sabbat. Zierikzee had ook een zaterdagse markt, die naar de donderdag werd verplaatst. Een ander deel van het land - de pro vincie Gelderland - werd door een natuurramp getroffen en te Zie rikzee werd een inzameling ge houden, die f 4000 opbracht. In van koningin Lodewijk, stelde verband met de toegezegde komst zich hier een achttal personen be schikbaar om te worden opgeno men in een Garde d'Honneur te paard, om als zodanig deze dienst te volbrengen jegens de koning. Het stadhuis werd in gereedheid gebracht voor een groots diner en het geven van een bal. In de Vier schaar werden de stoelen van de rechters en advokaten wegge ruimd en de gehele zaal werd met tapijten en meubelen op luisterrij ke wijze aangekleed. Het huis van de heer Samuël Boeije werd ge promoveerd tot tijdelijk paleis voor de koning. De koning kwam van Staveniss met het koninklijk jacht naar Zierikzee gevaren. De komst van de koning Hij arriveerde tegen de avond en stapte onder het schijnsel van toortsen aan wal, onder het ge juich van een ontelbare menigte. Door het stadsbestuur kreeg hij de - speciaal vervaardigde - stads- sleutels plechtig aangeboden. Het garnizoen en dé gewapende Bur gerwacht stonden opgesteld aan de Nieuwe Haven. Onder het spelen der klokken en het vuren van het geschut, reed de koning in een koets met zes paarden bespannen door de fraai ge-illumineerde stad. In de voornaamste straten waren erebogen opgericht. De koning nam dus zijn intrek in een woning aan de zuidzijde van de Oude Haven. Vier jongedames boden hem hier de erewijn aan. Nog dezelfde avond werdeni de autoriteiten door de vorst in audi ëntie ontvangen. De volgende dag ging de koning naar het haven hoofd, bekeek de zeewerken en de oesterputten. Vandaar reisde hij naar Westenschouwen, Haamstede, Renesse en Noordwelle en keerde over Kapelle en Brijdorpe naar Zierikzee terug. De daaropvolgen de dag bezichtigde hij het Verste Sas en de dorpen Dreischor, Zon nemaire, Noordgouwe en de stad Brouwershaven. In de avonduren vond er ten stadhuize een luister rijk bal plaats, waarop ook de ko ning tegenwoordig was. Vele geschenken De maandag na zijn aankomst reisde de koning naar Duiveland, waar hij alle gemeenten een be zoek bracht. In de middaguren in- spekteerde hij de Burgerwacht en nam een vlootschouw in de Nieuwe Haven in ogenschouw. Bij zijn tocht langs de verschillende instellingen boden twee meisjes van het „Jon gejuffrouwen-instituut" de vorst een geborduurde portefeuille aan. De koning bleek de kwaadste niet. Hij toonde vlopp belangstelling en schonk belangrijke giften. Op de dinsdag vertrok de koning naar overig Zeeland, na eeni gehouden afscheidsaudientie. Verschillende dames werden vereerd met fraaie halssieraden en de instruktrice van het eerder genoemde meisjesinsti tuut kreeg een piano kadoo. De Garde d'Honneur kreeg toezegging voor een gouden degen, maar deze is nooit uitgereikt. De pastoor van de stad kreeg een fraaie gouden snuifdoos. spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes CIJFERS OVER 1958 Meer mensen verlieten drie grote steden dan er zich vestigden AMSTERDAM, 24-3. - In 1958 hebben meer mensen de drie grote steden in het westen des lands ver laten dan er zich hebben gevestigd!. Dit vertrekoverschot bedroeg van Amsterdam 7,3 van elke 1000 in woners, voor Den Haag 6,2 en voor Rotterdam 2,8. Reeds in 1957 had den van alle gemeenten met meer dan 100.000 inwoners slechts En schedé, Arnhem en Nijmegen ves tigingsoverschotten. Voor wat Amsterdam betreft zette dit grotere vertrek zich het afgelopen jaar voort (over dat jaar zijn de gegevens van de an dere gemeenten nog niet beschik baar). In 1959 vertrokken uit de hoofdstad 10.159 mensen meer dan er zich vestigden. Of 11,7 promille. Het geboorteoverschot van 7223 was niet in staat de bevolking in dat jaar te doen toenemen. Het in wonersaantal van Amsterdam daalde derhalve in 1959 met 2826 van 872.428 op 31 december 1958 tot 869.602 precies een jaar later. Deze cijfers zijn bekend gemaakt door het bureau van statistiek der gemeente Amsterdam, die een stu die heeft gemaakt over de vesti ging en het vertrek in de IJ-stad. Het forensisme Voor Amsterdam betekent het vertrekoverschot niet, dat de stad in zeer belangrijke mate arbeids potentieel verliest. Het vertrek overschot is voor een belangrijk deel te verklaren uit het sterk toe genomen forensisme. Uit ruwe be rekeningen blijkt, dat ruim een kwart van de naar elders vertrok ken Amsterdammers vrijwel zeker in nauwe relatie met de hoofdstad blijven staan, een ander vierde deel voor Nederland verloren gaat als gevolg van emigratie en dat de overblijvende kleine helft verder weg van Amsterdam trekt en maar ten dele de relaties met Amster dam onderhoudt. In Brussel is donderdag Offici eel meegedeeld, dat koning Boude- wijn op'17, 18 en 19 oktober op uit nodiging van president de Gaulle een officieel bezoek aan Parijs zal brengen. AMSTERDAM, ifit een voorlopig door het bureau voor de statistiek der gemeente Amsterdam gehouden telling blijkt, dat gedurende de af gelopen maand februari 1684 ver keersongevallen ter kennis van de politie kwamen. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van *959 betekent dit een vermeerde ring van 45 procent.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9