triomf van Herverkaveling ZWITSAL HOEST UW KIND...? V00R- JAARS- M0E- HEID TWEEDE KAMER Stimulering melkproduktie in wintermaanden op tweeërlei wijze DEN HAAG, 24-3. Op vragen van het kamerlid Egas heeft de minis ter van Landbouw en Visserij van daag o.a. medegedeeld dat de sti mulering van de melkproduktie ge durende de wintermaanden op tweeërlei wijze geschiedt. Ten eer ste ls er de stimulans die uitgaat van het huidige garantiebeleid op de landelijke wintermelkproduktie. Door het garantiesysteem, waar bij de garantieprijs geëffectueerd wordt door eenzelfde nabetaling op elke kilogram melk, ongeacht de zuivelwaarde, wordt uiteraard de prijsverhouding tussen wintermeik en krachtvoer beïnvloed. Dit kan ertoe leiden, dat het voor de vee houders privaat-economisch voor- Ingezonden mededeling Kom fris op en van Uw werk! Het stijgend aantal werklozen in het afgelopen winterseizoen en de nieuwigheid van het „pendelen" waarmede Schouwen-Duiveland te maken kreeg, vond grotendeels zijn oorzaak in het feit dat de herverka veling op het eiland „naar het ein de liep". Zo werd het altijd gezegd en zo is het ook, want na opleve ring van het Dijkwaterprojekt bij Dreischor is het met de herverka veling op Schouwen-Duiveland - misschien op hier en daar een streekje en een zetje na - gebeurd. Als het dan echt helemaal zo ver zal zijn, wordt een cultuurtechnisch monsterprojekt afgesloten dat in de geschiedenis van deze streek zijn weerga niet heeft en ook niet heb ben kan, omdat men in vroeger tijd eenvoudig aan dergelijke diepin grijpende grondoperaties niet zou hebben kunnen toekomen. Het was de ramp die deze operatie noodza kelijk maakte en staande aan de vooravond van de voltooing over heerst - bij andere gevoelens - diep respekt voor allen, die dit karwei tot een goed einde hebben gebracht. De gedachten gaan - om een en kel voorbeeld te noemen - terug naar de tijd, toen bij Ouwerkerk en Schelphoek zandlagen van \Vz meter dikte de cultuurgrond be dekten. Alleen al in de polder Schouwen moest 6 miljoen kubieke meter zand worden verwerkt en voor Duiveland kwam daar nog eens 3 miljoen m3. bij. Het eiland „zat" met 400 ha. grond, waarvan de vruchtbare bouwvoor was afge slagen. Om te herverkavelen was er maar één geneesmiddel; het eiland moest „op de schop" of op de dragline-bak, als men dat meer van toepassing vindt, maar gegraven, gespit en geëgaliseerd moest er v/orden. Aansluitend op deze grond en kavelverbetering volgde de uit voering van een geheel ander we gen- en waterlopenstelsel, met de nieuwe gemalen als symbolen van een nieuw ontwateringstijdperk. Dit alles is groots en indrukwek kend en dat de uitvoering zijn eigen typische moeilijkheden voor de streek meebracht is vanzelfspre kend. Ten aanzien hiervan moet men echter de zaken ook groot blij ven zien, omdat het alles zo kolos saal en groots van opzet is geweest. Doel van de herverkaveling was een compromis te vinden tussen ,het ideale en het historisch ge groeide", zoals het eens door een van de voormannen is getypeerd. Is dit compromis bereikt? Een moeilijke vraag, omdat de span ning tussen het nieuwe dat komen moest en het streekeigene heel vaak hoog is opgelopen. Het allesover heersende feit evenwel is toch stel lig dat het eiland alleen door de herverkaveling zijn kans, speciaal zijn agrarische kans, weer heeft ge kregen. Onze tijd verdraagt geen jarenlang braak liggende gronden cn wie zich de toestand kort na de drooglegging indenkt, zal toch dich ter bij de kern van deze „struk- tuur-revolutie" kunnen naderen. Als straks de herverkavelingsschop definitief aan de wilgen wordt ge hangen en het silhouet van de laat ste dragline van tegen de Schouw- se hemel zal zijn verdwenen, zal de bevolking van het eiland - naar wij hopen - nog vele jaren tijd hebben zich te bezinnen op het be zit van een nieuw eiland. Wie meent dat dit nieuwe in te gerin ge mate wezenskenmerken van het oude heeft overgehouden, zal weet moeten hebben van de problema tiek, die elk compromis noodge dwongen met zich mee brengt. Bo vendien - en dat is toch ook wel uiterst belangrijk - de nieuwe bo- delig is, de krachtvoedergift per koe te verhogen, waardoor de melkproduktie tijdens de winter maanden toeneemt. Naar 's minis ters mening verdient het aanbeve ling, na te gaan of deze ontwikke ling nationaal-economisch wel ver antwoord is. Uit vroegere onderzoekingen op dit terrein is wel gebleken, dat dit een uitermate moeilijk en complex vraagstuk is. De minister wil spe ciale aandacht voor dit probleem vragen van de commissie, die - in overleg met het georganiseerde be drijfsleven - is gevormd ter bestu dering van de gehele zuivelproble- matiek. Ten tweede is er de stimulans - die door het bedrijfsleven zelf ge geven wordt- via de uitbetalings- politiek. In bepaalde gevallen - zo als bijvoorbeeld in het westen des lands door de C.M.C. r wordt een extra stimulans aan de wintermelk produktie verstrekt via een speciale wintermelktoeslag. In dit geval geeft dus het bedrijfsleven er de voorkeur aan gemiddeld een wat lagere melkprijs uit te betalen en het bedrag dat men dan over houdt uit te keren in de vorm van een toeslag op de wintermeik. Man steekt jongen neer AMSTERDAM, 25-3. De 36-jari- ge los werkman M. L. heeft gister avond op de hoek van de Tweede Goudsbloemdwarsstraat en de Lin- dengracht te Amsterdam d? 17-ja- rige J. de B. met een mes een steek in de rug onder het linker schou derblad toegebracht Een vriend van het slachtoffer, de 20-jarige W. van L., werd eveneens door de los werkman aangevallen. Hij liep ech ter geen verwondingen op. Wel werd zijn kleding vernield. De houtbewerker is naar het Wilhel- mina Gasthuis overgebracht Waar schijnlijk is de los werkman in woede ontstoken over een opmer king, die echter niet hem maar een juist passerend meisje gold. De los werkman is later aangehouden maar heeft geweigerd zich te laten verhoren. NEW YORK, 24-3. De vertegen woordigers van 29 Afrikaanse en Aziatische landen by de Verenigde Naties hebben donderdag op een spoedvergadering besloten te ver zoeken om „een onmiddellijke by- eenkomst" van de Veiligheidsraad, ter bespreking van de onlusten in Zuid-Afrika. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Eredienst Hervormde kerk Wegens ziekte van de plaatselij ke voorganger, ds. C. Groot, hoopt de eerwaarde heer M'. C. MalipaarS' uit Haamstede a.s. zondagmorgen 10 uur de dienst te leiden. In het kader van de Jeugddag zal dit een jeugddienst zijn. Oprichting van oranje vereniging Afgaande op de belangstelling voor de stichtingsvergadering van een Oranjevereniging te Brouwers haven (18 personen oftewel 1,7 pet. der bevolking) zou men geneigd zijn te geloven, dat bij de inwoners dezer gemeente geen behoefte be staat aan de viering van de bevrij dingsdag Aldus sprak de heer P. de Moor, die deze slecht bezochte vergadering presideerde. Niettegen staande zal toch een vereniging ge sticht moeten worden, aldus spr. om op 5 mei tot enigerlei festiviteit le geraken. Na enige moeizame ver kiezingen werd een bestuur geko zen, bestaande uit de dames S. Grootjans en D. v. d. Linde en de heren J. A. v. Schelven, P. de Moor en E. Prent. De contributie zal zo laag moge lijk gehouden worden en wel f 1 per jaar. Dezer dagen zullen de in- vulstroken bij de inwoners worden opgehaald teneinde zoveel mogelijk leden te verwerven Na het officiële gedeelte vertoon de de heer J. van Schelven enige fraaie kleurenfilms over de viering van het bevrijdingsfeest in 1955 en het Koninginnefeest vorig jaar. De heer P. de Moor dankte de aanwezigen voor hun belangstelling en de filmoperateur voor het ver tonen der films. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met k/NDER honing siroop4 BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen Vergadering Dinsdagavond 29 maart a.s. zal mej. Hoekendijk voor de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen spreken over het onderwerp „Vrouwen in donker Amsterdam". De bijeen komst wordt belegd in het Jeugd- gebouw. ty; v:. 'j-ïi Sterna" geeft bijzonderheden over het vogelleven op Schouwen-Duiveland Veel oliestoobslachtoffers in afgelopen winter Gelijk gemeld is de heer H. van Toledo, die na een 38-jarige bestuurs periode bij de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-Hollandse Eilanden" afscheid nam, in intieme kring gehuldigd voor zijn vele verdiensten op het gebied 'van de fruitteelt op Schouwen-Duiveland. Uit handen van de heer J. A. v. d. Weel, assistent bij de R.T.V.D. mocht de heer van Toledo een radiotoestel in ontvangst nemen. (Foto „Zierikzeesche Nieuwsbode"). FEESTELIJKHEDEN OP 5 APRIL 90ste Paasveetentoonstelling te Rotterdam ROTTERDAM, 23-3. Voor de ne gentigste maal zal te Rotterdam een paasveetentoonstelling worden ge houden, te organiseren door de Hollandsche Maatschappij ,van Landbouw, afdeling Rotterdam, Schiedam en omstreken. Deze op 5 april te houden expositie, waarop ongeveer duizend dieren te bewon deren zullen zijn, zal worden ge opend door mr. J. Klaasesz, com missaris der koningin in de pro vincie Zuid-Holland. De Hollandsche Maatschappij, die steeds probeert iets nieuws op de tentoonstelling te brengen, heeft tien tot twaalf ruiters, wier leeftij den variëren van 9 tot 12 jaar en die lid zijn van de ponyclub „De gouden ruiters" te Waddinxveen, bereid gevonden op te treden op een miniatuur concours-hippique. Met hun Shetlandse ponies zullen zij een voorstelling van een uur geven. Het jongste nummer van „Ster- i", het verenigingsblad van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" bevat weer enkele ornithologische bijzonderheden en mededelingen. Ten behoeve van het RIVON (rijksinstituut voor veldbiologisch onderzoek t.b.v. het natuurbehoud) verzoekt de Vogelwacht voor Sch.- Duiveland om gegevens over gan zen, vogels die voor de ramp op het eiland veelvuldig voorkwamen vooral in de omgeving van Seroos- kerke en Sirjansland. De Vogelwacht bereidt een aan trekkelijke plaat voor, die als blikvanger kan dienen bij de pro paganda. Enkele inzendingen, w.o. van de heer J. Hoekstra, leraar aan de lagere technische school te Zierikzee, zijn reeds ingekomen. De jaarvergadering van de Vogelwacht zal omstreeks de Paasdagen, worden gehouden. Terugmeldingen Ieder jaar wordt in de kolonie ie Schuddebeurs een aantal jonge reigers geringd. Van een enkele is een terugmelding ontvangen. Op 9 mei 1959 werd een jonge reiger ge ringd, die op 19 september werd geschoten te Figuera da Foz (Por tugal). Ook een op dezelfde dag ge ringde jonge grutto viel ten prooi aan een Portugese jager. Reeds op 5 februari van dit jaar rumoerde de leeuwerik in de duinen. De wulp kwam eind februari in het nestgebied in de duinen. Begin maart arriveerde de grutto op Schouwen en op 7 maart vestigde zich een grote groep kluten in de inlage bij Koudekerk©. Rond de jaarwisseling toonde het Schouwse strand een treurig? aan blik door de talrijke stookolie slachtoffers. Hieronder bevonden zich: roodkeelduiker, fuut, dodaars, Noorse stormvogel, Jan van Gent en verschillende meeuwensoorten, Ingezonden mededeling Koop rtu 9VOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden yragen het beste. ZIERIKZEE reling zal door de tijd nog aan zienlijk van aanzicht veranderen, want feitelijk staat het nieuwe Schouwen-Duiveland nog maar in rie box. Thans valt nog niet in te denken hoe het zal zijn als de tijd hem een grote-mensen-pak gunt! Ook de Rotterdamse schooljeugd is ditmaal bij de paasveetentoon stelling betrokken. Onder de scho lieren heeft het bestuur een wed strijd uitgeschreven en gevraagd wordt een plakboek samen te stel len, waarin niet alleen de tentoon stelling aan zijn trek moet komen, maar waarin ook de provincie Zuid- Holland, de steden en het platte- I voering zullen medewerken de be- Toneelavond Kunstkring Voor de Kunstkring Zierikzee zal op 22 april as. in de Zierikzeese Concertzaal door het toneelgezel schap ,„De Speelkamer" van het Nederlands Kamertoneel te Am sterdam een opvoering worden ge geven van het toneelspel „Esme ralda" (Dead on nine), onder regie van Guus Hermus. Aan deze op land als onderwerpen de revue moeten passeren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Stavenisse: L. G. Zwanenburg, lcand. te Waarder. Beroepbaar: T. Bannink, pred. v. bultengew. werkz. (geest. verz. In richtingen van het min. v. Justitie), Zutphen. Beroepen te Zetten-Andelst: G. van Estrik, Nieuwland. Ger. Kerken B?roepen te Beetstërz'waag: kand." H. van Gorkum, Alkmaar. Aangenomen naar Gees: kand. D. C. Firet, Bergambacht, die bedank te voor Eernewoude, Mldwolda (Old.), Oostvoorne en voor Otto- land. kende acteurs en actrices John Soer, Fien Berghegge, Manon Al- ing, Bert Dijkstra, Robert Sobels, Frans Vasen en Maya Bouma. „Esmeralda" is een knap stuk, vol verrassende vondsten, logisch van bouw, met ironisch getinte dia logen en een zeer interessante, ver nuftig gevonden climax. Het stuk is een volbloed thriller en biedt enige uren van ontspannend toneel genot. RUINEN. Donderdagavond is bij de Boerveense plassen, In de ge meente Ruinen, een heidebrand uit gebroken. Ongeveer tien hectare heide rondom een meeuwenkolonie brandden af. De brandweer uit Ruinen heeft het vuur bestreden. De oorzaak van de brand is onbe kend. alsmede alken en zeekoeten. De he?r W. van der Poel te Haamstede had succes bij het reinigen van en kele vogels. Zachte winter De zachte afgelopen winter had zijn invloed op de vogelwereld. Het beeld van grote scharen vogels op de vlucht voor plotseling invallen de vorst ontbrak. Tenslotte wordt gewezen op de verschillende vogelgebieden, waar met behulp van een kijker - waarnemingen kunnen worden ver richt, t.w Koudekerkse inlaag (van sf zeedijk), de Wevers- en Flaau- wersinlaag (vanaf inlaagdijk), de Ouwerkerkse inlaagdijk (vanaf in- "aagdijk), het Dijkwater (vanaf ver keersweg), de domanial® duinen en het Sasputje oostelijk van Schud debeurs (vanaf verkeersweg). HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-3. Het K.N M.I. deelt mede: Terwijl het grote hogedruk- g?bied boven Scandinavië en west- Rusland zich handhaafde, drong een kleine storing uit Frankrijk langzaam naar ons land door, het geen gepaard ging met een toene ming van de bewolking en in het zuiden, midden en westen van het land ook met enige regen. Vanmorgen was nog een zeer langzame noordwaartse verplaat sing van de smalle regenzone waar neembaar. Een storing die van Noord-Afri- ka naar Italië koerst, veroorzaakt ca ar regen en een daling van de luchtdruk, ook in Frankrijk bleef de luchtdruk dalen. Dit hing samen met het opdringen van het front van een depressie ten westen van Portugal, welke sinds donderdag nel in betekenis is afgenomen. De doorgaande luchtdrukdalingen in het zuiden hebben tot gevolg dat de wind in ons land in de oosthoek blijft. Hier en daar zal in de ko mende 24 uur nog wat regen vallen. In de temperaturen komt niet veel verandering. WAr UQT Pi BIL T Verwachting tot zaterdagavond: Enkele opklaringen Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen en plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen; zwakke tot matige wind uit ooste lijke richtingen; weinig verande ring in temperatuur. 26 maart. Zon op 6.30, onder 19.03. Maan op 6.12, onder 18.15. 27 maart. Zon op 6.27, onder 19.05. Maan op 6.38, onder 19.26. 28 maart. Zon op 6.25, onder 19.06. Maan op 7.04, onder 20.34. Nieuwe maan: 27 maart te 8.38. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 26 maart 2.48 v.m. 15.34 n.m. 27 maart 3.32 v.m. 16.13 n.m. 28 maart 4.08 v.m. 16.45 n.m. BROUWERSHAVEN 26 maart 27 maart 28 maart 2.20 v.m. 3.02 v.m. 3.41 v.m. 14.39 n.m. 15.19 n.m. 15.55 n.m. Springtij: 29 maart. Ingezonden mededeling Burgerlijke Stand - Zierikzee Geboren. 18 maart: Gerald Ber- thold Boudewijn, z. van GerritBer- nardus Heutink en Johanna van Munster, wonende te Haamstede; 19 maart: Marieke, d. van Willem Bernardus van Leeuwen en Her- mania Christina Hendriksen, wo nende te Kerkwerve; 21 maart: Ja cob Marinus, z. van Jacobus van der Weijde en Neeltje Verstraaten, wonende te Noordgouwe. Overleden. 17 maart: Laurina Marina van den Berge, 65 j., echt genote van Philippus Adrianus van der Linde; 19 maart: Catharina Jo hanna Gloude, 75 j., echtgenote van Johannes Hendrikse; 22 maart: Willem Johannes van Tiggelhoven, 78 j., echtgenoot van Helena Maria Rodoe. HAAMSTEDE Geslaagde gevarieerde ontspanningsavond sportvereniging „Zeemeeuwen" Voor haar leden, donateurs en sportvrienden, bracht de sportver eniging Zeemeeuwen" woensdag avond in hotel Bom een gevarieerd programma. Hét werd een avond vol afwisseling waarin de gymnas tiek gebracht door 30 gastturners c!er s v. Duiveland uit Oosterland en een groep gymnasten van Zee meeuwen zelf de hoofdschotel vormde. Voor vele van deze oefeningen was het toneel wel wat aan de krappe kant wat de afwerking niet ten goede kwam Zeer verheugend is het grote aantal junioren van Zeemeeuwen dat de eerste gymnas tiekoefeningen heeft aangevangen. Dit belooft wat voor de toekomst. De Oosterlanders zijn op dit gebied hun collega's uit Haamstede een slag voor. Vooral op de brug kwa men ze tot goede prestaties. De heer Noordam uit Oosterland die de leiding over de gymnasten heeft, is op het goede pad. Rhytmische dansen Zeemeeuwen boekte een groot succes met twee rhytmische dan sen onder leiding van mevr. Knuist. De aankleding was hier voortreffe lijk. De eerste dans werd uitge voerd op de Belgische Parachutis tenmars, terwijl de tweede een dankbare melodie vond in het be kende „We will make love". Ook de klucht .Waarom Jantje in de stad bleef", uitgevoerd door vier Zee meeuwen-dames, deed het best. Als slotstuk betrad de bekende to neelgroep „Op Drift" uit Renesse het toneel voor de opvoering van de komische één-acter „Extra po litiebericht". Dit gezelschap heeft reeds veel successen geboekt, daar om was het jammer dat de tekst er bij enkelen niet meer zo goed inzat. Toch heeft het publiek gelachen, en dat was de opzet. De opmerkelijk goed? uitspraak verraadde de regie van de heer P. Minderhout. Bij de aanvang sprak de voorzit ter van Zeemeeuwen, de heer P. Slager, een kort openingswoord, waarin hij allen welkom heette. De afgevaardigden van zustervereni gingen, waaronder „Rust Roest", kregen een bijzonder welkom. Het speet hem verder dat Zeemeeuwen deze avond zelf niet met een vol programma voor het voetlicht kon komen. De ooi-zaak hiervan ligt vooral in het ontbreken van een goed en groot oefenlokaal voor de gymnastiek, waardoor de vereni ging was aangewezen op de hulp van zustervereniging „Duiveland". In zijn dankwoord stipte de voor zitter de déze zomer te houden ju bileum-wandeltochten aan. Indien mogelijk zou hij hieraan gaarne een groot turnfestijn verbinden. Deze goed geslaagde avond besloot met een kant en klaar verloting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2