Blijvende spanning in Zuid-Afrika DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stap in goede richting voor negers MACMILLAN VLIEGT ZATERDAG NAAR WASHINGTON Nieuw elementair deeltje ontdekt CHR0ESJTSJEF PLEIT VOOR NIET-A ANY ALS VERDRAG MET NAVO-LANDEN Levenslang voor moord in Birmingham De status van Berlijn VRIJDAG 25 MAART 1960 UGe jaargang No. 18741 ZHKZEESnSNIEnWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) 11,- per stuk. w WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Vergadetingverbod in grote steden JOHANNESBURG, 24-3. De Zuid- afrikaanse minister van Justitie, Erasmus, heeft donderdag alle bij eenkomsten van ongeacht welke bevolkingsgroep In Johannesburg, Durban, Pietermaritzburg en Kaap stad zonder voorafgaande speciale toestemming verboden. Deze maat regel, die niet op kerkdiensten en begrafenissen slaat, blijft tot 30 juni van kracht. De dag van rouw, die het Afri kaanse Nationale Congres voor a.s. maandag 28 maart, ter nagedachte nis van de slachtoffers van de in cidenten van jl. maandag, heeft uitgeroepen, zal een dag van alge mene staking zijn. De staking is afgekondigd voor alle Afrikaanse arbeiders in geheel Zuid-Afrika. Te Njanga zijn donderdag maar enkele Afrikanen naar hun werk gegaan. De toestand is nog steeds gespannen en volgens leden van een afdeling pantserauto's in Njan ga, is de spanning donderdag nog toegenomen. Duizenden Afrikanen zijn de straat opgegaan. Daarentegen heeft negentig pro cent van de arbeiders te Langa het werk hervat De toestand In Vereeniging In Vereeniging keren langzamer hand weer normalere toestanden terug. De vraag naar vuurwapens is echter groot. Blanke mannen en vrouwen stonden donderdag in lange rijen voor het gerechtsge bouw om te proberen een vergun ning voor een vuurwapen te krij gen. Wapenhandelaars doen goede zaken. De burgemeester van Vereeni ging, Crawford, heeft een geldin zameling geopend voor de nabe staanden van de slachtoffers van de incidenten van maandag. De gemeenteraad heeft 2.500 gulden gestort WASHINGTON, 24-3. Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren met 311 tegen 100 stemmen een wetsontwerp aangenomen dat voor ziet in een flinke versterking van de rechtspositie van de Amerikaan se negers. De minister van justitie, William Rogers, sprak na de stem ming over het wetsontwerp van „een historische stap in de goede richting". Het wetsontwerp, dat nu naar de Senaat gaat, houdt in dat de fede rale rechter met strafmaatregelen in kan grijpen tegen overtreding van gerechtelijke bevelen tot op heffing van rassenscheidingsmaat regelen en tegen de daders van bomaanslagen. De Afrikaanse leider Loethoeli heeft donderdag bij de hervatting van de verraadzaak te Pretoria ge zegd, dat de negers een aantal sta kingen zullen uitroepen om de re gering tot onderhandelingen met de leiders van de Afrikanen te dwingen. Uit puur eigen belang zullen de blanken de regering er wel toe bewegen met de negers te 'gaan praten, aldus Loethoeli, die een van de verdachten in de ver raadzaak is. Bij de invallen in kantoren van negersorganisaties zijn enkele ar restaties verricht. Overigens wer den niet alleen invallen gedaan in gebouwen van negerorganisaties en van de Anglicaanse missie te Lady Selbórne, maar ook in dat van het Congres van Democraten, waarvan mensen van verschillend ras lid zijn, en het Indische Congres van Natal te Pietermaritzburg. In Njanga zijn donderdag poli tievoertuigen met stenen bekogeld. Demonstraties De walging, in Engeland ontstaan over de bloedige gebeurtenissen in Zuid-Afrika, kwam gisteren duide lijk tot uiting in een motie die de Britse regering aan het Lagerhuis voorlegde. Daarin wordt deernis uitgesproken met de bevolking van Zuid-Afrika in verband met de tragische gebeurtenissen in de Unie. Buiten het South Africa House in Londen kwam het gisteren weer tot verwoede demonstraties tegen de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen verzocht de secretaris-generaal der Verenigde Naties om een onmiddellijke be handeling van de apartheidspoli tiek in de volkerenorganisatie. Uit tal van landen bleven inmiddels protesten bij de Zuidafrikaanse re gering binnenstromen. LONDEN, 24-3. Premier MacMil- lan vliegt zaterdag naar Washing ton om met president Eisenhower van gedachten te wisselen over de jongste fase van de Geneefse on derhandelingen inzake een staken van de proeven met kernwapens, zo is donderdag te Londen bekend gemaakt. Naar van doorgaans betrouwbare zijde wordt vernomen, zullen de regeringsleiders zich beraden over hun antwoord op het voorstel dat de Russen vorige week zaterdag hebben gedaan. Zoals gemeld stelde de Sowjet-delegatie te Genève toen voor, onmiddellijk een verbod op alle kernproeven, met uitzondering van ondergrondse ontploffingen van geringe omvang, af te kondigen. ST. OEDENRODE. In Eerde on der de gsmeente St. Oedenrode en Veghel woedde donderdagmiddag een hevige bosbrand, die veroor zaakt werd door met vuur spelen de kinderen Vijf hectare bos en heide werden in korte tijd een prooi der vlammen. De brand, die cm half twee uitbrak werd door brandweerkorpsen uit Veghel, St. Oedenrode en Schijndel bestreden. Intussen zouden de kernmogend- heden vrijwillig moeten afzien van het nemen van ondergrondse kern proeven van geringe omvang, han gende een gezamenlijk internatio naal onderzoek naar de mogelijk heden om dergelijke proeven te ontdekken. DOEBNA, 24-3. Een groep ge leerden uit communistisch gere geerde landen, die in Doebna we tenschappelijk speurwerk verricht, heeft de ontdekking meegedeeld van een nieuw elementair deeltje: het negatief-elektrisch geladen an- tihyperon. Het deeltje werd ont dekt bij de bestudering van 40.000 foto's, genomen tijdens bestralingen in een bellenkamer door middel van een synchro-fasotron. Volgens de ontdekkers is het de eerste maal dat een hyperon is waargenomen, dat een elektrische ladinn draagt. De consequenties zijn, dat men hierdoor op het spoor is gekomen van een nog onbekende soort atoomkernreacties. In hoeverre dit juist is zal door uitgebreide proef nemingen moeten worden uitge maakt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Overal In de wereld heeft het bloedbad in Sharpeville, Zuid-Afrika, ontsteltenis gewekt en protesten hiertegen uitgelokt. In Londen de monstreerde een groep - meest jonge mensen door op Trafalgar Square, waar het ,jZuid Afrika Huis" gevestigd is, op het trottoir te zitten. Na verloop van enige tijd werden de demonstranten door politie mannen verwijderd. PARIJS, 24-3. Premier Chroesj- tsjef heeft donderdag gepleit voor het sluiten van een niet-aanvals verdrag tussen de landen van de NAVO en de staten van het ver drag van Warschau. HU deed dit in een rede tüdens een lunch die premier Debré hem in diens ambts woning, het hotel „Matignon", te Parüs aanbood. De Sowjet-leider was van oor deel, dat Frankrijk en de Sowjet- Unie verenigd moeten zijn voor de zaak van de vrede. Rusland wenste echter niet een wig te drijven tus sen Frankrijk en zijn bondgenoten. Samenwerking vereiste volgens hem niet het opgeven van rege ringsstelsels of ideologieën. De be langen van beide landen botsten nergens, zodat de omvang van on derlinge samenwerking onbegrensd kon zijn. Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse waterleiding heeft men voor de bekleding van een spaarbekken plasticfolie gebruikt: het is het proefspaarbekken in de Braakman bij Philippine, dat een bodemoppervlak heeft van 18.000 m2., bij een nuttige inhoud van 55.000 m3 Voor het bekleden van dit bassin heeft men gebruik gemaakt van rollen plasticfolie van 2Y2 x 100 meter. Op deze foto zien we een deel van de zijkant van het bassin: duidelijk is de glanzende laag plastic zichtbaar. ït' i,- if M BIRMINGHAM, 24-3. Patrick Byrne, een 27-jarige arbeider in Birmingham, is donderdag tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld wegens moord op een typiste van het plaatselijk tehuis van de christelijke jongevrouwen vereni ging Byrne had zijn slachtoffer, de 29 jarige Stephanie Baird die hij niet kende, op straat gevolgd. Hij was later het tehuis binnengedron gen, had haar gewurgd en vervol gens het lijk onthoofd. Bij het vonnis was rekening ge houden met het feit dat een medi sche deskundige de beklaagde een seksuele psychopaat had genoemd. De moord die op Kerstavond van het vorige jaar werd gepleegd, fce-tft veel opschudding in Enge land verwekt. Na een zser uitge breid onderzoek kon de politie na zeven weken de dader arresteren, die volledig bekende. WASHINGTON, 24-3. Het Ame rikaanse ministerie van buitenland se zaken heeft donderdag een reeks documenten en fotokopieën gepu bliceerd betreffende het akkoord, waarbij de Sowjet-Unie, de V.S. en Engeland in 1944 di zones vaststel den die door hun strijdkrachten in Duitsland zouden worden bezet. Uit deze stukken blijkt dat het gebied van Berlijn nooit deel van de Rus sische bezettingszone heeft uitge maakt, zoals van oost-Duitse en Russische zijde vaak"is gesteld. In de overeenkomst die op 12 september 1944 te Londen werd ge tekend, staat over Berlijn, dat deze stad is aangewezen als een aparte zone die gezamenlijk wordt bezet Volgens het begeleidende Ameri kaanse communiqué bestaat er niet de minste grond voor de interpre tatie als zou Berlijn bij het grond gebied van één der ondertekenende bezettende mogendheden zijn ge komen. De Russische leider liet zijn rede door een tolk voorlezen. Later be antwoordde hij met enige woorden de toespraak van premier Debré, die had verklaard, dat vrede niet slechts een ontbreken van oorlog is, maar „het vestigen van een ze kere internationale orde, harmonie tussen de naties en samenwerking tussen de volkeren". Niemand kan het monopolie van de vrede voor zich opeisen, zo zei de Franse pre mier. Het geweten is het beste boek over moraaldat men steeds dient te raadplegen. ERMELO WIL ZELFSTANDIGHEID NUNSPEET, 24-3 De raad van de gemeente Ermelo kwam heden 24 maart 1960 in het gemsentehuis te Nunspeet in vergadering bijeen, en besprak het voorstel van Gedepu teerde Staten van Gelderland over de herindeling van gemeenten op de noord-west Veluwe, voor zover dit de gemeente Ermelo betreft. De tegenwoordige gemeente Ermelo omvat de dorpen Ermelo en Nun speet, elk met bijbehorende buurt schappen. De gemeentezetel is ge vestigd te Nunspeet. Het voorstel van G.S. beoogt nu onder meer van het dorp Nunspeet een nieuwe ge meente Nunspeet te maken. De raad ging hier met op een na alge mene stemmen mee accoord. Gede puteerde Staten willen verder het dorp Ermelo voegen bij de gemeen te Harderwijk De grootste moge lijke meerderheid der raad, op een na algsmene stemmen, daarente gen sprak zich uit om van het dorp Ermelo ook een zelfstandige nieu we gemeente te formeren. ZUID-AFRIKA in de Tweede Kamer DEN HAAG, 24-3. In de heden middag gehouden vergadering van de Tweed-» Kamer heeft de heer Burger (arbde gebeurtenissen in Zuid-Afrika ter sprake gebracht. Het lijkt hem niet denkbaar, dat de regering zich daarmede niet bezig zou houden. Hij vraagt hoe het parlement er in wordt betrokken. Spr. vraagt of meegedeeld kan worden wat de regering overweegt. De voorzitter zegt zich tot de mi nister-president te zullen richten om te vragen of stappen van de re gering zijn te venvachten. Het ant woord zal aan de Kamer worden meegedeeld. Door auto gegrepen en gedood UTRECHT, 24-3 Bij een ongeval op de rijksweg Utrecht-Zeist nabij De Bilt is vanmorgen de 59 jarige W. M. van de Pas door *en auto gegrepen en gedood. De heer van de Pas stak plotseling de weg over zonder op het verkeer te letten. De auto die hem overreed werd be stuurd door de 43-jarig-» hoofdamb tenaar F G. uit Utrecht De over ledene was leraar aan het A. C. de Bruyn instituut van de katholieke arbeidersbeweging en een bekend publicist. Hij was als medewerker verbonden aan de Volkskrant. 16-jarige jongen in vlammen omgekomen EMMEN, 25-3. In de afgelopen nacht ia in Eargcr -Oosterveld, na bij Emmen, een 16-jarige jongen levend verbrand, toen het huis waarin hij woonde in vlammen op ging. Om ongeveer twee uur brak brand uit in de woning, die gele gen is aan de Buurtweg en die bewoond werd door de heer J. Ebeltjes, diens echtgenote en zoon met echtgenote en de 16-jargie pleegzoon J. Orsman. Het vuur greep zo snel om zich heen, dat de twee echtparen zich in nachtkle ding ternauwernood in veiligheid wisten te brengen. De pleegzoon kon niet meer worden gered. De brandweer, hoewel spoedig ter plaatse, moest zich beperken tot nablussen. Slechts de voorgevel van de woning, die aan de gemeente Emmen toebehoorde, is blijven staan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De recherche stelt een onderzoek in. De gehele inboedel van de wo ning is verloren gegaan, Het Belgische elftal voor de wedstrijd tegen Zwitserland, die zondag a.s. in Brussel wordt ge speeld, is aldus samengesteld: doel Seghers, achter Diricx en Raskin, midden Mees, Saeys en Lipnens, voor Piters, Jurion, Ritzen, Van- denberghe en Jadot Reserves: van der Stappen, Happart, Delire en Bertels. EERBEWIJS AAN VEELZIJDIG PERSOON Zilveren broodinand" uitgereikt aan voorzitter Landbouwschap DEN HAAG, 24-3. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Land bouwschap, heeft vanmiddag tü dens een drukbezochte büeenkomst in Den Haag de „Zilveren brood- mand 1959" van de Nederlandse Vereniging van Meelfabrikanten ontvangen. Sinds 1959 kent de ver eniging deze onderscheiding jaar lijks toe aan een Nederlander, die zich naar haar oordeel bijzonder verdienstclyk heeft gemaakt op het gebied van de voedselvoorziening. De voorzitter der vereniging, de heer H. J. de Koster, die de brood- mand aan de heer Louwes over handigde, zei dit te doen om eer te bewijzen aan een veelzijdig per soon, die zeer heeft bijgedragen tot de niet alleen grote, maar ook goede naam die de Nederlandse landbouw alom en volkomen te recht heeft verworven. Grote verdiensten In zijh toespraak noemde de voor zitter van de Nederlandse Vereni ging van Meelfabrikanten de heer Louwes de vertegenwoordiger bij uitstek van de Nederlandse land bouw, in wie grote verdiensten ver enigd zijn, voornamelijk op het ge bied van bestuur en organisatie. Na een opsomming van de functies die de heer Louwes in de agrarische wereld bekleed heeft of nog be kleedt, merkte spreker op dat men de heer Louwes moet zien als iemand die voortdurend buiten de geijkte kringen en kringetjes weet te treden, zonder nochtans het con tact met de mensen daarbinnen te verliezen. In internationaal milieu beweegt hij zich gemakkelijk, in zijn eigen omgeving spreekt hij het Gronings, draagt hij liefst een pet en is hij in alle opzichten een boer van het Groningerland. Hij voelt zich verknocht aan het land met de tegenpool: de zee die grenst aan zijn grond, zijn zee, de „Louwes- zee". De heer De Koster schetste ver der de heer Louwes als iemand met godsdienstzin en culturele be langstelling, die als weinig andere de Bijbel en onze klassieke schrij vers kent, als iemand die, hoewel geenszins het prototype van de po liticus, in de politiek een aanzien lijke rol heeft gespeeld en als iemand die, ook tijdens zijn reizen, voortdurend aan het werk is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1