Aannemers tekenen - eisen bouwvak bonden volledig voldaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bouwstaking opgeheven DINSDAG 22 MAART 1960 116e jaargang No. 18739 ZIERIKZEESCHEWNIEÏ1WSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) II,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tef. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. 01110-2938 DEN HAAG, 21-3. De Algemene Nederlandse Bouwbedrgfsbond, de Katholieke Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph" en de Ned. Chr. Bond van Werknemers in de Hout- en BouwnUverheid hebben het volgende communiqué uitgegeven: „De landelijke stakingsleiding deelt mede, dat tijdens het hedenmiddag in Den Haag gevoerde overleg tussen de regering, het College van Rijks bemiddelaars en de vertegenwoordigers van de werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf, door de werkgeversorganisaties de collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouw bedrijf is ondertekend. Hiermee is volledig vol daan aan de eisen zoals die werden neergelegd door de drie bouwvakarbeidersbonden in het ulti matum dat op 3 maart 1960 tot de werkgevers organisaties werd gericht. De landelijke stakings leiding heeft daarom besloten met ingang van morgen, dinsdag 22 maart, de bouwstaking op te heffen. Daarbij doet de landelijke stakingsleiding een beroep op de stakende bouwvakarbeiders de arbeid te hervatten op dezelfde waardige wijze als waarop de actie is gevoerd". Maandag is op het ministerie van Economische Zaken een bespreking gehouden tussen de minister van Economische Zaken, de minister van Justitie ad interim en de mi nister en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid enerzijds en de partijen van werk gevers- en werknemerszijde, welke zijn betrokken bij de c.a.o. in het bouwbedrijf, anderzijds. Bij deze bespreking was ook de waarnemend voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars aanwezig. Prijzenbeschikking Tijdens deze bespreking heeft de minister van Economische Zaken meegedeeld dat de regering zich, nu het conflict in de bouwnijver heid niet langs de weg van overleg kan worden opgelost, gedwongen heeft gezien een prijzenbeschikking uit te vaardigen. De partijen be trokken bij de c.a.o. in het bouw bedrijf, met uitzondering van de N.C.A.B. (Nederlandse Christelijke Aannemersbond) en de Nederland se Vereniging van Werkgevers in het Heibedrijf, hebben, nadat zij ervan kennis hebben genomen dat de minister van Economische Za ken tot het treffen van deze prij- Het programma van Chroesjtsjef PARIJS, 21-3. Het definitieve programma voor het bezoek van premier Chroesjtsjef aan Frankrijk is zonder de minste moeilijkheden aanvaard, aldus heeft Maurice De- jean. de Franse ambassadeur in de Sowjet-Unie, bij zijn aankomst te Parijs maandag verklaard. De reis van Chroesjtsjef, heeft in de afge lopen weken in de Sowjet-Unie aanleiding gegeven tot veelvuldige manifestaties betreffende Frank rijk Elke dag schreef de pers over het leven in Frankrijk onder al zijn aspecten en ook de radio en de te levisie deden daaraan mee. Een voorbereiding als d^e heeft zijn weerga in de Sowjet-Unie nog niet gehad, aldus de ambassadeur. Overvallen op west-java DJAKARTA, 21-3. Volgens het Indonesische persbureau „Antara" wordt aangenomen, dat 50 overval lers, waarbij leden van het leger, zich zondag hebben geworpen op een oefencentrum van de cavalerie in Bandoeng. Zeven dT overvallers zouden ge dood zijn en 37 gearresteerd. Een officier van het leger liet het leven bij de verdediging van het centrum en twee van zijn collega's zijn ge wond. Deze aanval is voorlopig de laat ste van een reeks, die gewapend? benden in de afgelopen weken heb ben ondernomen op west-Java. Dr. W. Drees is maandag in Is raël aangekomen voor nen bezoek van veertien dagen als gast van de Israëlische regering en de socialis tische Mapai-partij. zenmaatregel zal overgaan, heden avond de c.a.o. ondertekend en aan het College van Rijksbemiddelaar3 ter goedkeuring voorgelegd. De werkgevers verklaarden dat zij zich ten aanzien van de in uit zicht gestelde prijzenmaatregel alle rechten voorbehouden. Zij tekenen de c.a.o. omdat de eis tot het doen van afstand van de risicoregeling met betrekking tot de lonen wordt vervangen door de prijzenmaat regel. De waarnemend voorzitter van het College van Rijksbemiddelaars heeft naar aanleiding van het vo renstaande hierop meegedeeld, dar het college de betrokken c.a.o. op zeer korte termijn, zo mogelijk morgen (dinsdag 22 maart) zal goedkeuren. Hierop is van werk nemerszijde meegedeeld dat de sta king dinsdag 22 maart zal worden opgeheven. De prijzenbeschikking zal waar schijnlijk reeds dinsdag 22 maart in de Staatscourant verschijnen. Van de zijde van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf werd maan dagavond meegedeeld, dat over de materiële inhoud dier beschikking bij de werkgevers nog niets be kend is. UTRECHT, 21-3. Nu de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het bouwbedrijf is ondertekend er.» daarmee het doel van de staking is bereikt, delen de drie vakcentralen - het N„V.V., de K.A.B. en het C. N.V. - mee, dat de door hen geor ganiseerde solidariteitsactie uiter aard tegelijkertijd zal worden be ëindigd. Bloedbad in Zuid-Afrika POLITIE VUURDE OP DEMONSTRERENDE NEGERS: 63 DODEN JOHANNESBURG, 21-3. Ten zui den van Johannesburg z\jn maan dag minstens 63 mensen gedood en meer dan 200 gewond, toen de po litie het vuur opende op Afrikanen die demonstreerden tegen de be palingen tot het dragen van per soonsbewijzen. Op het plein van het Afrikaanse dorp Sbarpeville, dat eruit zag als een slagveld, lagen de verminkte lichamen van mannen, vrouwen en kinderen. Een squadron Sabre-straalvlieg- tuigen, dat boven de hoofden der demonstranten scheerde, scheen hun eerder woedend te maken dian te intimideren. De politie bracht met gevechts wagens in allerijl versterkingen naar het terrain van de moeilijkhe den, Vereeniging, Sharpeville, 55 km. ten zuiden van Johannesburg, en het naburige Bophelong en Eva- ton. Ook werden auto's voor troe penvervoer, bussen en een veewa gen gebruikt om bewapende politie te vervoeren. Voorts waren spoedig bewapend blanke burgercomman do's ter plaatse. Een handelaar In vuurwapens in Vanderbljlpark, acht km. ten wes ten van Vereeniging, zei: „De men- Beroep van Diefenbaker OTTAWA, 21-3. John Diefenba- ker, de Canadese eerste minister, heeft maandag een beroep gedaan op de grote mogendheden, zich te onthouden van nieuwe kernproeven tenminste tijdens de ontwapenings besprekingen te Genève. Diefenbaker zri in het Canadese Lagerhuis, in antwoord op een vraag over een bericht dat de Ame rikaanse commissie voor kernener gie verder gaat met plannen om volgend jaar in Alberta's oliehou dende zandgrond een kernapparaat tot ontploffing te brengen, dat al leen d-> Canadese regering en niet de Amerikaanse commissie hierover te beslissen heeft. ■en kopen zo vlug zij kunnen al >nze vuurwapens op". Leiders van het Pan-Afrikaanse Tongres - een afsplitsing van het Afrikaanse Nationale Congres - zijn gearresteerd. De doden en gewonden vielen doordat de politi? schoot op de dui zenden betogers, die met stenen gooiden en brand stichtten In Langa is de politie twee uur leng op het politiebureau belegerd voordat zij assistentie van het leger kreeg. Zeven gsbouwen, waaronder twee scholen, zijn vernield. Auto's werden in brand gestoken De onlusten in Langa braken uit toen de politie een protestvergade ring verbood. Het ziekenhuispersoneel heeft van de politie het verzoek ontvan gen g?en ongevallencijfers te noe- Het overleg in Genève GENEVE, 22-3. De Sowjet-Unie heeft maandag op het drie-mogend- hedenoverleg in Genève ter beëin diging van de kernwapenproeven voorgesteld het moratorium voor ontploffingen beneden de grens van 4.75 sterkte op „vijf tot vier jaar" te stellen. In conferentiekringen werd ge zegd dat de Russische afgevaardig de, Tsarapkin, een verdrag wil voor een algeheel verbod van alle onder grondse kernwapenproeven boven de 4.75, zoals Amerika voorstelde, en een opschorting voor all? proe ven beneden deze sterkte voor een periode van „vijf tot vier jaar". Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Ontneem de gemiddelde mens zijn levensillusie en ge ont neemt hem tezelfdertijd zijn geluk. Maandag heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan Ede en Wageningen. Deze foto toont H.M. tijdens een rondgang door de streek- werkplaats voor minder valide arbeidskrachten van de Stichting Ar- beidszorg, op de montage-afdeling, waar wasknijpers worden vervaar digd. Tienduizend goudvissen lagen zondag op een straatweg nabij Ver- viers (België) te zieltogen toen een lading gevulde aquaria door de slechte weg begon te schuiven en vón de laadbak viel. Een Zwitserse expeditie zal de zer dagen een poging doen om de 3229 meter hoge onbestegen Hima- lajareus Daulagiri te beklimmen. Men denkt daarbij gebruik te ma ken van een vliegtuigje op ski's. Afrikaanse vrijwilligers voor Algerië CAIRO, 21-3. Het Egyptische weekblad „Rose El Joessef" weet te melden dat 5 000 Afrikanen die in het Britse, Franse en Belgische leger hebben gediend, zich willen opgeven voor een internationale brigade die de Alg?rijnse opstande lingen tegen de Fransen zou moeten helpen. Volgens het Egyptische blad heb ben zij zich opgegeven aan de or ganisatiecommissie van de Afri kaanse conferentie die binnenkort in Accra bijeen komt en o.a. de op richting van de brigade zal be spreken. 99 MODERN „REISJE baiAOiii', zi-i. nun *im<£iiKaans siuu-jé up vjim.nn is, na vwu utuu- sijkvu naur nul nuuiuun ie iuhuuhiI na via rmun xxzie op weg ïwuur niest voor een loan aoor CjaiOpa. L>e „Karavaan" bestaat uit onge veer OJ mensen, aie na een leven van huid wernen leis van cte we- reiu wiuen zien. 'z,y waren in mei iVoH uu new xoik verirOKKen en aeiiKen m novemoer ait jaar in ae*.e scact terug ie Keren, up nun loont tonen zij ook cte Amerinaanse Levenswijze aan auuenaen mensen aie gewone toeiisten nooit zien. ue sz giaiuenae, gesc/oonuynde „caravans compleet van lucmver- vei sniysmsianaaes, verwaï mmg en doucnes voorzien, neooen op nun toent door Zuia-AjriKa, Tangan yika, knodesië, Eu dop ié, Soeaan, Egypte en anaere gebieden veel be- kijKs gehad. In ueganda waren de reizigers de gasten van de vorst en in Addis Abeba werden zij ontvangen door Haile Selassie en werd champagne uit de keizerlijke kelders geser veerd. Het moeilijkste deel van de tocht lot nu toe was in Ethiopië waar men slechts zes kilometer per dag vorderde en een eigen weg moest worden gebaand. In de Nubische woestijn moest een afstand van 430 kilometer door het zand worden afgelegd. Sommi gen besloten dit deel per trein af te leggen, maar de overgeblevenen volbrachten de tocht in negen da gen. De meesten kregen hudeel van gebroken assen e.d. maar een van de reizigers zei: „Ik heb nagenoeg geen panne gehad, en ik heb in alle banden op een na nog Callforni- sche lucht zitten". Kikvorsman zwemt Nederland binnen LOBITH, 21-3. Vandaag te onge- veer 17 20 uur Is de Franse kik vorsman Louis Lourmais bij Lobith ons land binnengezwommen. Hij werd bij zijn entree omzwermd door bootjes van Rijkswaterstaat, de douane, Spidoboten en parlevin kers. Te Lobith ging hij aan land en wrd hij verwelkomd door ver scheidene figuren. Hij kreeg rode tulpen aangeboden alsmede een mandjz uivelprodukten Na een fles melk leeggedronken te hebben begaf hij zich weer te water om in de richting Nijmegen zijn tocht te vervolgen. Hij zal morgenochtend te 8 uur uit Nijmegen vertrekken en langs Cuyck komen. Daar zal hij uit het water komen omdat Jan van Cuyck, een zestiende eeuwse rid- d?rfiguur hem de vetlerenmedallle van Cuyc lczal uitreiken. Engels vlootbezoek aan Rotterdam DEN HAAG, 21-3 Van 25 tot 29 maart zullen de Engelse oceaan- mijnenvegers „Jewsl" en „Acute'' beiden behorende tot het Darmouth Training Squadron, een niet-offici- eel b'zoek brengen aan Rotterdam. De schepen, welkq een waterver. plaatsing hebben van ca. 1000 ton staan respectievelijk onder bevel van commander (kapitein-luitenant ter zee) D. Wiliams en lieutenant commander (luitenant ter zee der ee-ste klasse) A. G. Worsley De bemanning van elk schip be staat uit 6 officieren en 100 schepe lingen Adelborsten zijn niet ge ëmbarkeerd. Drukke dag voor prins Bernhard DEN HAAG, 21-3. Prins Bern hard zal aanstaande woensdag in Den Haag vertoeven, waar hij ach tereenvolgens de jaarvergadering van het algemeen bestuur van de Nederlandse Organisatie Voor In ternationale Bijstand zal preside ren, een werkbezoek zal brengen aan het Institute of Social Studies en een kapittelvergadering van de Johanniter Orde zal bijwonen. Commentaar van het N.V.V. HILVERSUM, 21-3. De secretaris van het N.V.V., de heer J W. F. van Tilburg, verklaarde voor de VAR A-microfoon, verheugd te zijn dat bij de aannemers thans, zoals hij zei „het gezonde verstand hesft gezegevierd". Het do*>l van de sta king: de nieuwe CAO., is bereikt en de discussies over het al of niet noodzakelijk zijn van het stakings wapen kunnen nu wal worden be ëindigd, aldus spr. De heer van Tilburg verklaard? grote waarde ring te hebben voor de standvastig, heid, die de regering aan de dag heeft gelegd en in het bijzonder voor minister de Pous, die naar hij zei een krachttoer heaft verricht. Weinig bewondering daarentegen had spreker voor het college van rijksbemiddelaars, dat naar zijn zeggen op een futiliteit de oplossing bijna had laten afspringen. Dit col lege streeft er zeker naar, groot te zijn in het kleine, aldus de heer van Tilburg. AARDAPPEL- TEELTBEPALINGEN Ons bereiken berichten dat de teeltbepalingen voor aardappelen, door verschilende - om niet te zeg gen vele - volkstuinders te Zierik zee en daarbuiten niet juist zijn be grepen, dan wel onopzettelijk wor den veronachtzaamd. Men weet dat genoemde teeltbe palingen zijn ingesteld ter bestrij ding van de aardappelmoeheid. In het algemeen is het zo dat een be paald stuk bouwgrond, beteeld met aardappelen, twee jaar rust moet hebben voordat opnieuw aardappe len mogen worden gepoot. In de desbetreffende richtlijnen - waar van men ten stadhuize kennis kan nemen - zijn aangegeven in welke sectoren de percelen liggen waar voor de bepalingen gelden. Bij ver zuim kan men - zoals in het ver leden is gebleken - met de aard appelteelt in grote moeilijkheden Koningin op werk bezoek te Ede en Wageningen EDE, 21-3. Koningin Juliana heeft vandaag een bezoek gebracht aan Ede en Wageningen. In Ede be zichtigde zij de streekwerkplaats voor minder valide arbeidskrach ten en in Wageningen het Neder lands scheepsbouwkundig pompsta- Uon In de aula van de landbouw- nogeschool werd haar tevens het eerste exemplaar aangeboden van het boek De vluchtende mens, symbool der samenleving?" Dit werk kwam tot stand ter gelegen heid van het vijfde lustrum van de Wageningse studentenvereniging Unitas Studiosorum Vadae" en het belicht in tal van artikelen de vel^ facetten van het vluchtelin genprobleem. 's Morgens om kwart over tien arriveerde de Koningin bij de Berg- poort, tevens raadzaal waar zij ver welkomd werd door de Commissa ris der' Koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers en door burge meester H. M. Oldenhof. Extra t.v.-uitzendingen HILVERSUM, 21-3. De Franse televisie zal woensdag 23 maart een directe reportage uitzenden van de aankomst van de Sowjet-premier Chroesjtsjef op het vliegveld Orly bij Parijs. Deze reportage zal als televisie-uitzending door de N.T.S. word enovergenomen van 10 50 tot 11.25. Des middags van 14.55 tot 15 30 volgt een reportage van de kranslegging bij de Arce de Triom- phe en de daaraan voorafgaande tocht over de Champs Elys^e. Ook deze Eurovisie reportage zal door de N.T S. worden overgenomen. Voor beide extra uitzendingen is Joop Simons commentator. STAD EN PROVINCIE DREISCHOR Ouderavond o.l.-school Vrijdagavond jl. werd een ouder avond gehouden van de openbare lagere school in het nieuwe school gebouw. De voorzitter, de 'heer J. A. Dorst, heette de genodigden en de ouders van harte welkom. Spr. memoreerde de ingebruikstelling van de nieuwe openbare lagere school op 8 februari jl. Het verslag van de penningmees- teresse werd goedgekeurd. Tot be stuursleden werden, in verband met het niet meer herkiesbaar zijn van de heren A. J. Kommer en B. van der Linde, gekozen mevrouw J. Verm aas-Lokker en de heer C. J. van Dongen. De pauze werd benut tot het be zichtigen van het werk der leer lingen. Na de pauze hield de heer Bij kerk, werkzaam op het Geweste lijk Arbeidsbureau te Zierikzee, een causerie over het onderwerp: „Beroepskeuze". Spr. deelde mede dat zijn bureau bemiddeling ver leent tot het testen en het verlenen van medewerking bij het kiezen van een beroep voor jongeren tot 19 jaar. Zo ook is het mogelijk dat vóór het verlaten van de lagere school een verzoek wordt gedaan aan het. Arbeidsbureau opdat klas sikaal testen kan plaats vinden. De ouders kunnen zich hiertoe in ver binding stellen met het hoofd der school. De kosten van deze test be dragen slechts f 1,per kind. De heer Bijkerk deelde voorts mede dat ook op dit eiland nog steeds een tekort is aan geschoolde arbeidskrachten in diverse vakken. N.a.v. deze causerie werden nog verschillende filmpjes vertoond, be trekking hebbende op het onder werp beroepskeuze. Verschillende gestelde vragen werden door spr. beantwoord. Aan het slot dankte de voorzitter de heer Bijkerk voor zijn gehouden lezing. geraken. Er wordt nl. op de nale ving der bepalingen contröle uit geoefend en bij overtreding wordt proces-verbaal opgemaakt. Het leek ons juist hierop de aan dacht nog eens te vestigen, want men pootaardappelen om er straks van te kunnen profiteren en niet om er „trammelant' mee te krijgen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1