Oosterlandse jeugd trekt joelend en zingend door de gemeente STAD EN PROVINCIE Financiën en Economie Rumoer rond burgemeesterskwestie Leuzen op verschillende plaatsen gekalkt (Van on2e redakteur) OOSTERLAND, 21-3. Er is een nieuw en onaangenaam aspekt ge komen aan de „burgemeestersaf faire" te Oosteriand. Zaterdagavond z(Jn door een groep van ongeveer veertig a vijftig jeugdigen, roerige demonstraties gehouden, die een element van ernstige onrust brach ten in het anders zo kalme Ooster iand. De jongelui trokken joelend en zingend door het dorp en hiel den een demonstratie voor de wo ning van burgemeester S. W. A. Laurense. De gezongen liederen waren be paald niet geleerd uit het boekje Zangzaad voor kampeerders', maar hadden hun eigen tekst, die be trekking had op de burgemeesters kwestie, die de gemoederen in de gemeente nu al zovele maanden bezig houdt. De liedjes hadden het refrein: „Wij willen Zeijler", welke gescandeerd gezongen wens uiter aard doelde op de afgetreden wet houder, de heer Zeijler, die tijdens het ziekteverlof van burgemeester Laurense belast was met het bur gemeestersambt. De jongelui hielden hun demon straties in de late avond en zij lie ten het niet bij liedjes zingen, maar betraden de tuin van de ambtswo ning van de burgemeester en trok ken zingend en joelend rond hef huis. Gekalkte leuzen De volgende morgen (zondag) keek de bevolking van Oosteriand KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Ds. S. H. J. Voors met emeritaat (Van 1928-1932 te Zierikzee) Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd is met in gang van 1 mei a.s. emeritaat ver leend aan ds. S. H. J. Voors, predi kant van de Hervormde Gemeente van Buurse in de burgerlijke ge meente Haaksbergen en in de clas sis Hengelo. Ds. Voors werd op 23 april 1895 in de hervormde pastorie van Heino in Overijssel geboren. Hij bezocht eerst het gymnasium te Zetten en studeerde daarna verder nog aan de Rijksuniversiteit te Urecht. Na dat de heer Voors in 1922 door het provinciaal kerkbestuur van N. Brabant en Limburg was toegela ten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 22 april van het daaropvolgend jaar (1923) door zijn vader bevestigd als predikant van de Herv. Gemeente van Opperdoes, in de classis Hoorn. Op 18 maart 1928 verwisselde ds. Voors deze gemeente met die van Zierikzee, vanwaar hij op 30 okto ber 1932 naar die van Enschedé vertrok. Na vervolgens nog ruim negen jaar te Haarlem werkzaam te zijn geweest als predikant voor buitengew. werkzaamheden, werd ds. Voors op 2 december 1956 door ds. J. L. de Wolf uit Enschedé be vestigd als predikant van de Herv. Gemeente van Buurse in de bur gerlijke gemeente Haaksbergen. Tijdens zijn ongeveer 15-jarige ambtsbediening te Enschedé was ds. Voors vele jaren lid en ook nog enige tijd praeses van het classi caal bestuur van Deventer en en kele jaren president-curator van het gemeentelijk lyceum en vele jaren praetor van de ring Enschedé. Zowel te Zierikzee als ook te En schedé nam ds. Voors aktief deel aan de Kerk- en Gemeente-opbouw aktie. Tijdens zijn ongeveer vier jarige ambtsbediening te Zierikzee, dat in 1930 op sociaal terrein met de omliggende dorpen „achterge bleven gebied" kon worden gere kend, gaf ds. Voors mede de stoot tot de oprichting van een aantal instellingen, o.a. hulpverlening bij ziekenhuisverpleging; hulp bij be roepskeuze en tot het instellen van de eerste Nederlandse luchtlijn Rotterdam-Haamstede. Deze lucht lijn werd ingesteld met het oog op de vestiging van industrie en van het vreemdelingenverkeer. Omdat hij in die dagen nog al eens ge bruik maakte van dit vliegverkeer, dat in die dagen met de nu antieke F(okker) VII-toestellen werd on derhouden, werd ds. Voors in en kele schrifturen van die tijd de „eerste vliegende predikant in Ne derland" genoemd. Geref. Kerken Bedankt voor Lemmer: H. Tien, Nijkerk; voor Zwartebroek-Ter- schuur: C. van der Giessen, Tzum. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Schiedam: R. Reiling, Rotterdam. Oud-Geref. Gem. in Nederland Beroepen te Kampen: B. Toes, Kinderdijk. Indiaan werd kloosterling 's-HERTOGENBOSCH, 19-3. In de kerk van de Redemptoristen is hedenmorgen een bijzondere plech tigheid gehouden. De kloosterge loften werden in handen van de provinciaal der congregatie nl. af gelegd door een vroegere inlander uit het Surinaams gebied. Het was de Arawak-Indiaan Biswane, ge boortig uit Agamakreek, die in na volging van zijn neef Edgard Ala make tot de Rooms-katholieke kerk en het kloosterleven is overgegaan Pater Donicie, op vakantie over uit Suriname, richtte in de landstaal een hartelijke gelukwens tot de nieuw geprofeste, verschillende missionarissen werkend in Surina me waren bij de plechtigheid aan wezig alsmede verscheidene in Ne derland studerende studenten van inlands-Surinaamse oorsprong. verbaasd naar de talrijke leuzen die op verschillende plaatsen met kalk waren neergeschreven. In deze leuzen werd stelling genomen te gen de burgemeester en werd com pact de voorkeur uitgesproken voor de figuur van de heer Zeijler. Nog dezelfde zondagmorgen kreeg de gemeentewerkman opdracht het kalksel te verwijderen. Tegen de jeugdigen zal proces-verbaal wor den opgemaakt wegens ordeversto ring. Wij vernemen intussen dat ook in de nacht van zondag op maan dag in de gemeente weer verschil lende leuzen zijn neergekalkt. By gelegenheid van het afscheid Intieme huldiging van de heer H. van Toledo HAAMSTEDE, 19-3. Vorige week heeft op de algemene vergadering van de Coöp. Tuinbouwveiling Zuid-Hollandse Eilanden" te Rot terdam de voorzitter.de heer H. van Toledo, afscheid genomen. Na een 38-jarige bestuursperiode werd de heer v. Toledo opgevolgd door de heer L. Leeuwe uit Haamstede. De heer v. Toledo was de man die de fruitteelt op de aanvanke lijk bijna waardeloze duingronden in de Westhoek van Schouwen-Dui- veland tot ontwikkeling wist te brengen en later ook op de zwaar dere gronden elders op het eiland. Tevens was deze pionier ruim 31 jaar voorzitter van de onderafde ling van de veiling. Zaterdagmiddag werd de heer v. Toledo een intieme huldiging be reid in zijn woning, waar zich o.m. verzamelden de assistent bij de R.T. V.D. de heer J. A. v. d. Weel, de heren J. Priemis en J. de Vrieze van de onderafdeling in de West hoek, J. Roggeband en A. Steen- poorte namens de onderafdeling in Duiveland en de heer J. van der Welle van de Zierikzeese veiling. De heer v. d. Weel schetste in een toespraak de heer v. Toledo als de man die de tuinbouw bracht op Schouwen-Duiveland. Hij wist een groot deel van de agrarische bevol king te stimuleren de tuinbouw te gaan beoefenen. Dit gebeurde in een tijd dat er op het eiland nog geen voorlichting bestond. Als men met een tuinbouwprobleem zat, geen nood echter: de heer v. To ledo was altijd bereid van advies te dienen. Mede met de tuinbouw kwam de veiling in opkomst. De onderafdeling eerde de verdiensten van de heer v. Toledo door hem tot ere-voorzitter te benoemen. De vei ling erkende zijn werk door de heer Toledo het ere-lidmaatschap aan te bieden. Aanbieding geschenk Namens de tuinbouwers van Schouwen-Duiveland bood de heer v. d. Weel de scheidende pionier vervolgens een radiotoestel aan, waarvoor de heer van Toledo har telijk dank zei. In een toespraak wees de heer van Toledo op het werk van wijlen de heer Dorst van de „Gantelhoeve" te Oosteriand. Op enkele bedrijven in de West hoek ziet de heer van Toledo thans de derde generatie aan het werk. Zeer belangrijk voor de ontwikke ling in deze omgeving was de aan leg van de tramweg, waardoor de eerste tuinbouwprodukten konden worden vervoerd naar de „Per- soonsdam". Bedrijven kwamen steeds meer in opkomst en de kwe kers gingen samenwerken. Veel steun bij zijn werk ontving de heer van Toledo van oud-R.T.M.-direc teur ir. Kuijper en de oud-veiling directeur de heer Hogeweg. Spr. hoopte dat de eensgezindheid onder de kwekers zal blijven bestaan, vooral met het oog op de belang stelling voor dit gebied. Verdreven tuinders uit het industriegebied ïond Rotterdam zoeken andere gronden en vooral na de voltooiing van het Deltaplan zal de belang stelling voor de grond toenemen. De veiling heeft in de Westhoek zeer veel aan de welvaart bijgedra gen. Als we de recreatie wegden ken en voor ogen nemen dat bijv. het gebied aan de n.w.-zijde van de oude Hogezoom vroeger één bos gebied was met braamdoorns en momenteel een waar lusthof van vröchtbare fruitbomen, dan blijkt dit overduidelijk. De heer van To ledo beschreef het kort en krachtig: ik zie het aan de buitenkant van hun jas hoe goed het de tuinders is gegaan". NOORDGOUWB Hervormde jeugdclubs hielden jaarfeest Vrijdagavond jl. vierden de Her vormde Jeugdclubs te Noordgouwe ie Sfchuddebeurs in café den Hol lander het gebruikelijk jaarfeest. Vicaris Schoneveld opende dit feest met een welkomstwoord, waarna de jongens van 6-8 jaar een toneel stukje „De Schoolopziener komt" cpvoerden. Hierna volgde een to neelstuk in drie bedrijven, opge voerd door de meisjesclub „Lijster bes" (9-11 jaar), die opvoerden „De nieuwe kleren van de keizer".- Hier na volgde een schimmenspel „De maagoperatie", door de jongensclub (12-15 jaar) „Eendracht". Het vol gende was een poppenkast-spel „Jan Klaassen en reus Tralderar" door de meisjesclub „Fluitekruid" (12-14 jaar). Hierna een schimmen spel. „Onder 't app'len schillen", door de meisjesclub (6-8 jaar) „Klein maar dapper". Het eerste nummer na de pauze was „Spoken dans" (een rithmische dans) door de meisjesclub „Fluitekruid", waar na de meisjes boven de 14 jaar een amenspraak verzorgden „Het ja loerse zusje". Dan volgde „Bij de kleermaker" door jongensclub „Nij vere Handen" (9-12 jaar). Dit werd opgevolgd door een samenspraak door de meisjesclub „Fluitekruid" met „Vers dat als een nachtkaars uitgaat". Aan het slot werd een to- ieelstukje door de meisjes van 15- 16 jaar vertolkt met als titel „De list van de poortwachter". Het was een uitvoerig program ma, waarvoor van de zijde van het publiek behoorlijke belangstelling werd getoond. HAAMSTEDE Kinderkoor „Westelijk Schouwen" hield uitvoering Vorige week vrijdag vond in ho tel Bom de Haamsteedse uitvoering plaats van het kinderkoor „Wes telijk Schouwen". Op deze geslaag de avond werden speciaal door de voorzitter de heer H. P. Verton welkom geheten weth. J. D. van Nieuwenhuijze en het hoofd der school de heer S. de Haas. Het koor telt momenteel 15 jongens en 36 meisjesleden alsmede 81 donateurs. Vrijdagavond a.s .zal de uitvoering te Burgh plaats vinden. Zaterdag middag wordt een speciaal optre den gehouden in „Het wapen van Burgh" voor de bejaarden. Het programma werd geopend o.l.v. de heer M. Hogenstein met een negental liedjes welke een goe de vertolking kregen. Uitstekend waren vooral Sterretje en Nachte gaal. Het Gerjori-trio verleende medewerking aan twee populaire nummertjes, nl. het Orgellied en Holland. De pianobegeleiding werd verzorgd door mej. E. Simons. Hoofdschotel was de kinderoperette „De witte wolf", een fraai werk met minder bekende melodieën Het stuk werd met veel vaart ge bracht met zeer goed aangepaste costumes en verlichting. Voor hun uitstekende leiding kregen de heer Hogenstein en mej. Simons na afloop resp. een aanden ken en bloerhen. De voorzitter bracht verder dank aan de heren C. J. v. d. Maas, L. de Bruine, J, Kademaker en de familie Bom. Een verloting besloot deze uitstekend geslaagde avond. NOORDGOUWE Afdeling Plattelandsvrouwen in oprichting Vorige week hadden diverse da mes een contactavond belegd, waar voor de plaats van samenkomst was in café v. d. Weijde. Doel van de samenkomst was te komen tot het oprichten van een afdeling Noordgouwe van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. On danks dat vele dames wegens griep verhinderd waren deze avond bij te wonen, hebben zich op deze eer ste contactavond reeds 25 leden op gegeven. Even vóór medio april a.s. hoopt men weer bij elkaar te ko men, teneinde tot een definitieve oprichting van genoemde afdeling te komen. Bij oprichting van deze afdeling zal uiteraard ook een be stuur voor de plaatselijke afdeling moeten worden gekozen. Woningen onder de kap Dezer dagen kwamen de vier in aanbouw zijnde woningwetwonin gen aan de Pauwstraat, tegenover de kleuterschool, onder de kap. Ge woontegetrouw ontbrak bij dit (in de aannemers wereld) zo heugelijke feit niet de gebruikelijke geestrijke nattigheid met bijbehorende attri buten. Ingezonden mededeling OOSTERLAND Echtpaar Boesman voor Culturele Vereniging Voor de Culturele Vereniging te Oosteriand sprak het bekende echt paar Boesman over de ervaringen en belevenissen in de ballonvaart. Geboeid luisterden de talrijke aan wezigen naar de spreker en spreek ster. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk ge bruik gemaakt. Nadat npg enige mooie films wa ren vertoond,sloot de voorzitter, burgemeester Laurense, de bijeen komst. MARKTBERICHTEN j Veemarkt ROTTERDAM, 21-3. Aangevoerd 2140, stuks vee, Lw.: 1245 vette koeien en ossen en 895 varkens. Prijzen per kg: vette koeien en ossen f 2,95-3,25, f 2,80-2,95, f 2,55- 2,75, varkens (levend gew.) f 1,48- 1,46-1,43. Vette koeien en ossen: aanvoer iets groter, handel flauw, prijzen iets lager, enkele prima's boven no tering. Varkens: aanvoer ruimer, handel kalm, prijzen iets minder, enige prima's boven notering; zware varkens f 1,40 per kg. UTRECHT. In het kader van de feestelijkheden op 5 mei a.s. zullen in Utrecht militaire Dakota's boven een terrein op het Kanaleneiland "babypakketten uitwerpen. Verdere programmapunten van deze 5 mei- viering zijn o.a. jeugdfeesten in de wijken, optochten door de stad met medewerking van burgerlijke en militaire muziekkorpsen, originele feestverlichting en groot vuurwerk tot besluit. De Russen hebben enkele pun ten op de van de aarde afgekeerde zijde der maan naar bekende bui tenlanders genoemd, zoals Jules Vernes, Louis Pasteur en Thomas Edison, maar ook naar Russische geleerden en kunstenaars. Aldus de „Prawda". Met blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van onze zoon JACOB MARINUS J. v. d. WEIJDE N. v. d. WEIJDE- VERSTRAATEN Noordgouwe, 21 maart 1960 Tijdelijk: Cornelia-Stichting, Zierikzee. SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I 3e klasse D: Zierikzee-Zeelandia 2-1; Zeeland Sport-Steenbergen 1-0; RCS-METO 3-1; Hontenisse- Axel 3-2; ODIO-Corn. Boys 1-1; Halsteren-RKFC 0-0. 4e klasse G: De Schutters-Re- nesse 2-2; Kaaise Boys-Nw. Borg- vliet 2-1; NSV-SC Gastel 3-4;' Hansweertse Boys-Oude Molen 3-1; Grenswachters-Noordhoek 3-0. Afdeling Zeeland Zaterdagmiddagcompetitie Junioren, groep B III: Zeemeeu wen B I-MEVO B I 2-12. Junioren, groep B IX: SVOWK B I-SINOTO B I 1-2. Bekercompetitie „Bruse Boys" WIK I-Bruse Boys I 2-2. Vriendschappelijk MEVO I-Burgh I 2-4. Vriendschappelijk MEVO I-BURGH I 2-4 In deze returnwedstrijd heeft MEVO geen revanche kunnen ne men voor de te Burgh geleden ne derlaag van twee weken geleden, als is de uitslag zeer geflatteerd en was een gelijk spel beter op zijn plaats geweest. Voor rust had Burgh door feller op de bal te zitten, en beter combi neren het beste van het spel en de 2-0 voorsprong met de rust, was dan ook zeker verdiend. Al was Burgh voor rust sterker, toch wist men dit in het eerste half uur niet in doelpunten uit te drukken om dat in de voorzetten die vooral van de linkervleugel kwamen, elke ver rassing ontbrak. De bal werd him mer voor het doel geplaaist, maar steeds in de breedte van het veld gespeeld, wat de verdediging van MEVO tijd gaf om de overige voor hoedespelers te bewaken. Het was M .Bakker die zijn ploeg aan het eerste doelpunt hielp door een ver rassend schot te lossen, waarop de doelman te laat reageerde en dus 0-1 betekende. Na een uittrap van de Burghkeeper werd met nog en kele minuten te spelen de bal op Scheldebank N.V. keert 9 °/o uit ZIERIKZEE, 21-3. Naar wij ver nemen zal aan de aanstaande te houden algemene vergadering van aandeelhouders der Scheldebank N.V. te Zierikzee worden voorge steld over het boekjaar 1959 on veranderd 9 procent dividend uit te keren. C. Rijnberg geplaatst, die er alleen tussen uit trok en ook zijn schot was een doelpunt en zo stond Burgh met rust dus met 2-0 voor. Zag men voor rust Burgh de meeste aanval len lanceren, na rust kwamen die van MEVO-zijde, en het in de lucht hangende doelpunt kwam dan ook toen een corner van Lupgens op de doellijn belandde en K. de Oude slechts een tikje te geven had om ae stand op 1-2 te brengen. MEVO kwam zelfs gelijk, weer door de Oude, nadat scheidsrechters Sim mers om niet aanwezige buitenspel redenen, reeds een doelpunt had afgekeurd. Burgh ontworstelde zich na dit MEVO-offensief aan de druk en bij een der aanvallen kreeg spil Krijger de opspringende bal tegen de hand en in een royaal ge baar wees de scheidsrechter naar de penaltystip, die na genomen te zijn de stand in 2-3 wijzigde. MEVO liet zich door deze tegenslag uit het veld slaan en Burgh profiteerde hiervan door nog eenmaal terug te komen, zodat de eindstand 2-4 werd. VOETBAL K.N.V.B. ZIERIKZEE I—ZEELANDIA I 2-1 Door een benauwde maar ver diende overwinning op Zeelandia heeft Zierikzee zich het recht ver worven om ook volgend seizoen weer in de 3e klasse van de ama teurs uit te komen. De thuisclub begon al dadelijk met een stevig offensief met de wind in de rug als bondgenoot. Reeds na 5 minuten dachten we de rood-zwarten te zien scoren; rechtsbuiten de Vlieger schoot tegen de lat, maar de terug- stuitende bal werd door midden voor v. d. Westen in handen van de keeper gekopt. Na een kwartier was het echter wel raak. Een door linksbuiten Willemse fraai voor het doel gebrachte hoekschop werd door rechtsbinnen Stoel van dicht bij via de lat in het doel geschoten (1-0). De gasten begonnen zich na dit doelpunt enigszins aan de druk te ontworstelen. In de 27e minuut slaagden zij er in gelijk te maken; uit een vrije trap kwam de bal bij de rechtsbuiten, die de roodzwarte verdediging te snel af was, om daarna uit een bijna onmogelijke schiethoek de bal via de lat achter doelman Stoutjesdijk te werken (1-1). Doch 2 minuten later kon de Zierikzee-aanhang weer juichen, toen rechtsbuiten de Vlieger de te ver voor zijn doel staande keeper met een kopbal passeerde (2-1). De Vlieger kreeg hierna nog een goe de kans, maar nu was doelman Mondeel op zijn post. Na de her vatting had Zeelandia het wind- voordeel en dat resulteerde vooral aanvankelijk in een groot veld- overwicht. Maar toen bleek dat de verdediging van de thuisclub in de huidige samenstelling maar schaars kans liet tot schieten en wanneer dit wel het geval was, dan bleek doelman Stoutjesdijk voor zijn taak berekend, zoals bij een vliegend schot van de middenvoor, hetwelk hij fraai tot corner verwerkte. Naarmate de speeltijd vorderde kwam Zierikzee weer meer in de aanval en kreeg ook rijpe scorings kansen, welke echter niet werden benut. Toch zag de thuisclub zich de volle winst nog bijna ontglippen, toen de gasten 6 minuten voor het eindsignaal een strafschop kregen toegewezen, welke echter werd naast geschoten. Vlak voor tijd kreeg Zierikzee nog een prachtige kans de score te verhogen, maar er werd van dichtbij overgeschoten. De thuisclub kwam met het vol gende elftal in het veld: J. Stout jesdijk d.; A. Rossen en C. Krello a.; C. Verwest, B. de Zeeuw jr. en A. Tromper m.; S. de Vlieger, J. Stoel, F. v. d. Westen, J. van Be- veren en Jac. Willemse v. DE VAL VAN BARRANCA 74. Otto, die het op gedempte toon gegeven bevel van de mon nik niet gehoord heeft, drinkt juist dé laatste teug wijn uit zijn kroes, als hij de met littekens overdekte hand van de gemaskerde op zijn schouders voelt. „Over enkele ogenblikken vertrekken wij naar Barranca", zegt de monnik. „Ik wil mijn oude vriend Aram wel eens een bezoek brengenals je wilt, kun je meerijden". „Wie bent U eigenlijk?" vraagt Otto wantrouwend, en hij kijkt benauwd naar de vreemde dwingende ogen boven het zwarte masker. „Een kennis van Aram, zoals ik je al zei", zegt de gemaskerde, „mijn naam is LokiMaar kom nu, als je tenminste met ons mee wilt reizen De rare knecht van Otto's vreemde gastheer komt melden, dat de paarden ingespannen zijn en zwijgend sluit Loki de deur van zijn huis. Hij wenkt Otto hem te volgen. „Neem plaats, mijn waarde", zegt de momiik, terwijl hij het portier van een oude reis koets uitnodigend openhoudt. Otto klimt naar binnen en kijkt ver wonderd in het rond.bijna de helft van de ruimte in de koets wordt ingenomen door een vijftal grote vaten. „Zelfgemaakte wijn", klinkt achter hem de stem van Loki, „een verrassing voor mijn vriend Aram, hèhèhèh

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3