Bestuur Bouwbedrijf niet bereid tot medewerking aan enigerlei oplossing DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 21 MAART 1960 116e jaargang No. 18738 ZIERIKZEESCHEMNIEÏ1WSB0ÖE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers tO ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) IV pe' stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE; Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Besprekingen zonder succes Staking loopt dus nog niet af DEN HAAG, 19-3. Zaterdag is op het ministerie van Economische Za ken een bespreking gehouden tus sen de ministers van Economische Zaken, van Sociale Zaken, van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid en van Justitie ad interim, en de voorzitters van het Centraal So ciaal Werkgeversverbond, het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, het Verbond van Protestants-chris telijke Werkgevers en het Katho liek verbond van Werkgevers-vak verenigingen en van het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V. Van de zijde van de regering werd hierbij mededeling gedaan van de ontwikkelingen die zich ge durende de afgelopen dagen rond het conflict in de bouwnijverheid hebben voltrokken, waarna een ge- dachtenwisseling over deze ontwik kelingen heeft plaatsgevonden. Tij dens dit gesprek werd van de zijde der centrale organisaties de moge lijkheid geopperd dat deze een voorstel tot oplossing van het con flict zouden doen, gebaseerd op de suggesties gedaan door de presi dent van de Haagse rechtbank in het door hem in kort geding on langs gewezen vonnis. Tijdens de bespreking bleek aan genoemde organisaties dat de Raad van Bestuur Bouwbedrijf niet be reid was mede te werken aan eni gerlei oplossing, zolang hieraan de voorwaarde is verbonden dat af stand wordt gedaan van de con tractuele bepalingen met betrek king tot het doorberekenen van de vei'hoogde lonen voor de lopende werken, zodat de basis voor een i verder overleg was weggevallen. Prinses Margaret's huwelijk voor t.v. LONDEN, 19-3. De plechtigheden rondom de voltrekking van het hu welijk van prinses Margaret en An tony Armstrong-Jones, op 6 mei, zullen door radio en televisie wor den uitgezonden, zo wordt officieel in Londen bekendgemaakt. „VLAG VAN V.S. ZAL BLIJVEN WAPPEREN BOVEN BERLIJN" Geen grote compromissen op topconferentie WEER ERNSTIG VLIEGTUIGONGELUK 38 doden BOGOTA, 20-3. In Columbia 2ijn zaterdag 38 personen bij een vlieg tuigongeluk om het leven gekomen. Een tweemotorig toestel van de Co- lumbiaanse luchtvaartmaatschappij S.A M. van het type Curtis, dat van het eiland San Andres op weg was naar Medellin, stortte ten noorden van laatstgenoemde stad neer, waardoor van de 45 inzittenden er 38 het leven verloren. Van de zeven mensen die het ongeluk overleef den, hebben er vijf verwondingen opgelopen. Alle inzittenden waren Columbianen. Het reddingswerk werd bemoei lijkt door het feit, dat het wrak te récht was gekomen in een moeras sig gebied, dat door zware regen val werd getroffen. Bij een ander vliegtuigongeluk, in het oosten van Columbia, kwa men zes mensen om het leven. Arbeiders in onder aardse gang afgesneden3 TORONTO, 18-3. De hoop vier arbeiders te kunnen redden, die donderdag door een brand in een onderaardse gang van de buiten wereld werden afgesneden, is vrij dag opgegeven. De reddingsoperaties werden ge staakt nadat zand en water naar binnenstroomden en de toegang versperden. Eén lid van een red dingsploeg kon ternauwernood van de verdrinkingsdood worden gered. Van de zeven mensen die in de gang werkten, heeft één kunnen ontsnappen nadat kortsluiting in een elektrische kabel brand had veroorzaakt. Een ander werd half bewusteloos in de gang gevonden. Van een derde heeft men het lijk geborgen. Schipbreukelinge op eiland gevonden DARWTN, 19-3. Australische in boorlingen hebben op een verlaten eiland voor de kust van Australië een 30-jarige Indonesische aange troffen. Zij was daar aangespoeld nadat de vissersboot, waarop zij voer, schipbreuk had geleden. Al vijf maanden lang had zij op dit eenzame stukje grond van niets anders dan boombladeren geleefd. Anika Lotte, zo heet de vrouw, schrok eerst hevig toen zij de „wil den" zag. Eén van de inboorlingen kende echter een paar woorden maleis en stelde de totaal uitge putte vrouw gerust. De Australiërs, die zeer vriendelijk tegen haar wa ren, brachten haar naar het vaste land en gingen meteen op jacht om haar wat te eten te kunnen geven. Zij vingen een kangoeroe, die zij voor Anika braadden. Later brach ten zij de vrouw naar Darwin. Zij ligt thans in een ziekenhuis om op haar verhaal te komen. WASHINGTON, 20-3. Op een te levisie-persconferentie in Washing ton heeft de Wcstduitse Bonds kanselier verklaard dat president Eisenhower hem had meegedeeld dat „de vlag van de Verenigde Sta ten boven Berlijn zal blijven wap peren". Adenauer beantwoordde vragen in het programma „Ontmoeting met de pers", na de besprekingen die hij in Washington heeft gevoerd over Duitsland, Berlijn, ontwape ning en andere kwesties, die op de topconferentie ter sprake zullen komen. Op de vraag of hij enig terrein voor een vergelijk over Berlijn op de topconferentie zag, zei hij: „Als men zich gesteld ziet voor moei lijke onderhandelingen zoals die tij dens de topbesprekingen, dan moet men niet beginnen te spraken over mogelijkheden van een vergelijk"; Bende-activiteit op Java DJAKARTA, 18-3. Tien personen, waaronder drie kinderen, zijn ge dood en elf andere ernstig gewond bij een overval, die een honderdtal opstandelingen van de Daroel Islam hebben gedaan op een autobus, in een klein dorp in het gebied van Priangan in west-Java. Dit is don derdag in Djakarta vernomen. Men heeft in dit gebied aan het begin van de week verheviging van de opstandelingenactiviteit op gemerkt. Een vrachtwagen werd overvallen, de twee inzittenden werden om het leven gebracht. Het negervraagstuk in Amerika ATLANTA, 20-3. De KIu KIux Klan is zaterdagavond met honderd auto's in Cobb County in Georgia er op uitgetrokken om de winke liers en zakenmensen aan te zetten tot het aanbrengen van plakkaten legen rassenintegratie in hun pan den. In Orangeburg in zuid-Carolina werden zaterdag de eerste vijftien van een groep van 390 negers tot vijftig dollars boete veroordeeld wegens het verstoren van de orde tijdens demonstraties. Deze demon straties waren gericht tegen dis criminatie in restaurants. In Memphis werden veertig ne- g?r-studenten en dagblademployé's gearresteerd omdat zij geweigerd hadden de openbare bibliotheek te verlaten, die zij ingevolge een ge meentelijke wet niet mochten be-» treden. Zware aardbeving geregistreerd LONDEN, 20-3. In Engeland is zondag tegen de avond een aanrdbe- ving geregistreerd, waarvan het epicentrum een kleine 10.000 km ver moet liggen en die vier maal zo sterk was als die van Agadir. De trillingen duurden langer dan een uur. Ook in Californië is de beving waargenomen, die naar men daar aanneemt haar oorsprong in noord- 1 Japan moet hebben. „men zal moeten discussiëren en dan zullen wij zien of vergelijken mogelijk zullen zijn. In ieder geval zijn geen grote compromissen mo gelijk". Hij zei dat het doel van de top conferentie is „er precies achter te komen wat de bedoelingen zijn en hoe de situatie is". Op een bijeenkomst van de Rode Kruis-kolonne heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, in aanwezigheid van enkele bestuursleden van de Rode Kruis-af deling de majoor-ster uitgereikt aan de comman dant van de R.K.-kolonne, de arts C. M. van Hoorn. DE WERELDEXPORT- NEW YORK, 19-3. De wereldex port bereikte in '59 met een waarde van circa 115 miljard een record hoogte. Dit bedrag ligt 4 procent boven het vorgie record, dat in '57 werd bereikt, aldus een statistiek die door de Verenigde Naties in New York is gepubliceerd. Blijkens deze statistiek was de toename van de uitvoer in indu striële landen veel groter dan van die in niet-industriële landen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND De officiële radio-omroep van Bolivia heeft zaterdagochtend be kendgemaakt, dat grenswachten, gesteund door de rechtse socialis tische Falanx, in de hoofdstad La Pax een rebellie-hebben ontketend, doch dat de regering de toestand beheerst en dat de rebellen volle dig geïsoleerd zijn. De 23-jarige Robert Jensen uit Kopenhagen en zijn meisje zijn za terdag veroordeeld tot een boete van dertig gulden, omdat zij elkaar in het openbaar hebben gezoend. Volgens de verbaliserende politie man duurde hun afscheidskus, uit gewisseld op de hoek van een straat, zolang dat hij „aanstoot gaf". De bewoners van een aantal dorpen in het noorden van het on geveer 15 km van Nieuw-Guinea gelegen eiland Manam, die na een uitbarsting van de vulkaan op hun eiland naar Nieuw-Guinea waren overgebracht, zijn naar hun woon plaatsen-teruggekeerd. De vulkaan is, na twee dagen van krachtige werkzaamheid weer tot rust geko men. In Marcinelle, waar in augustus 1956 262 mijnwerkers uit tien lan den bij een mijnramp om het leven zijn gekomen, is zondag tijdens een indrukwekkende plechtigheid een gedenkteken onthuld dat de Inter nationale Federatie van Arbeidsin- validen heeft gewijd aan allen die het slachtoffer zijn geworden van een arbeidsongeval. President De Gaulle heeft de parlementaire leiders vrijdag mee gedeeld, dat hij van plan is de eis tot bijeenroeping van het parle ment in buitengewone zitting van de hand te wijzen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën heeft bekendgemaakt dat de Verenigde Staten in 1959 voor 1.041.400.000 dollar netto aan goud hebben verkocht. Groot-Brittannië was met 350 miljoen dollar de grootste koper; 200 miljoen dollar daarvan werden gekocht In het tweede kwartaal en 150 miljoen dollar in het derde kwartaal. Moeder naar zieke geëmigreerde zoon AMSTERDAM, 20-3. Het nood- fonds „Wij komen" (dat beoogt be zoeken van ouders aan geëmi greerde kinderen of omgekeerd mo gelijk te maken) heeft wederom een moeder in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van haar kind in den vreemde. Zondagavond ver trok mevrouw B.-van B. (uit Am sterdam-zuid) per K.L.M. naar Ca lifornië, naar Moutain View, waar heen haar zoon enige jaren geleden is geëmigreerd. De jongeman lijdt aan een ongeneeslijke ziekte. Man - verkleed als vrouw doet overval DEN HAAG, 20-1. Gisteravond heeft zich tussen zeven uur en half acht een mislukte roofoverval af gespeeld in een sigarenwinkel in de Multatulistraat in 's-Gravenhage. Omstreeks zeven uur kwam een vrouw de winkel binnen, die een doos sigaren bestelde en meteen vroeg of zij even van het toilet gebruik mocht maken. Terwijl de winkelier haar de weg wees, kwam een man binnen die verzocht even te mogen telefoneren. Op dit mo ment keerde de vrouw terug en viel de winkelier van achteren aan. Deze, de 50-jarige Z., verweerde zich echter hevig. De telefonerende man, die, naar achteraf bleek, het tezamen met de vrouw op de kas van de winkelier gemunt had, zag dat de vrouw het onderspit ging delven en nam de benen. Na een korte worsteling zag ook de vrouw kans uit de winkel te ontsnappen en rende de straat op, achtervolgd door de winkelier. Op zijn hulpge roep snelde een bouwvakarbeider toe, die tezamen met hem de vrouw overmeesterde, waarna zij werd ge arresteerd door de inmiddels te hulp geroepen politie. Bij het verhoor bleek, dat zij in het geheel geen vrouw was, maar een doeltreffend als vrouw verklede 48-jarige Haag se koopman. Zijn medeplichtige ia nog voortvluchtig. Een Boeing 707 van de „Pan American Airways", die op weg was van Parijs naar New York, heeft zaterdagavond een onver wachte tussenlanding in Londen ge maakt, omdat een vrouwelijke pas sagier, die met man en kinderen naar de V.S. emigreerde, elk ogen blik kon bevallen. De vrouw werd onmiddellijk na de landing naar een ziekenhuis gebracht. Grootmoeder door kleinzoons bestolen ROTTERDAM. De Rotterdamse politie heeft de 26-jarige schilder J. C. van B. aangehouden. Hij was in het bezit van een spaarbank boekje van zijn grootmoeder en had bovendien een bedrag van ruim f 224,op zak. Samen met zijn broer, een 23-jarige isoleerder, had hij het spaarbankboekje en een be drag van f 400,uit de bood schappentas van zijn grootmoeder gestolen. Zijn broer werd later in een dancing aangehouden, evenals de 21-jarige losse werkman G. E. H., die ook van het gestolen geld had geprofiteerd. De isoleerder had nog f 77,bij zich. Ruim driehon derd gulden is dus terecht. De rest was opgemaakt aan cafébezoek. Restauratie historische graftombe ROTTERDAM, 19-3. Van de rijks- dienst voor de Monumentenzorg is bericht ontvangen, dat blijkens een ingesteld onderzoek restauratie van de graftombe van Nicolaas van Putten en zijn vrouw Aleidis van Strijen, in de ned. herv. kerk van Geervliet, spoedig ter hand geno men moet worden. Er zijn thans nog gegevens aanwezig, die wel licht binnenkort verloren zouden kunnen gaan. Over de aard van het monument hebben de besturen van de histo rische genootschappen „Roteroda- mum" en „De Maze" onlangs een schrijven gericht tot Monumenten zorg, waarop thans het hierboven vermelde antwoord is gekomen. De directie verklaart dat restauratie, hoewel moeilijk en omvangrijk, mo gelijk is. Wijs is hij, die weet dat zijn auto 140 km. per uur kan rij den en het nooit probeert te bewijzen. Huurverhoging van woningwetwoningen DEN HAAG, 19-3. - Nu het In behandeling zijnde wetsontwerp lot wijziging van de huurwet door de Eerste Kamer is aangeno men, zullen de huurprijzen van di verse categorieën woningwetwonin gen met ingang van 1 april 1960 3en verhoging ondergaan. In een circulaire heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid de gemeentebesturen enige lichtlijnen voor deze huurverhoging aoen toekomen met het verzoek reeds thans met de voorbereidende werkzaamheden te beginnen, opdat - indien het aanhangige ontwerp kracht van wet verkrijgt - de huur verhoging inderdaad op 1 april kan worden toegepast De bedoelde cir culaire dient als ongeschreven te worden beschouwd indien zou blijken, dat bij d? Eerste Kamer overwegende bezwaren tegen de voorgestelde huurverhoging be staan en zij dus geen doorgang kon vinden. De huurprijzen van de voor 5 mei 945 tot stand gekomen woningwet woningen zullen met 20 procent worden verhoogd Deze verhoging geldt echter niet voor woningen, waarvan de huurprijs, naar gelang van de klasse van de gemeente waarin de woningen zijn gelegen, niet hoger is dan f 9, f 8, f 7, f 6 en f 3 per week. Indien deze wo ningen blijkens verklaring van de huuradviescommissie aan de ge stelde kwalitatieve eisen voldoen en in een goede staat van onder houd verkeren, zal de huurverho ging echter wel toepassing vinden. De huurverhoging van 20 procent zal ook gelden voor de woningwet woningen, die in de eerste Jaren na de tweede wereldoorlog zijn tot stand gekomen en waarvoor vol gens de beschikking bijdragen wo- ningwetbouw 1948 is verleend. C.A.O. zuivelindustrie goedgekeurd DEN HAAG, 18-3. Partijen bij de collectieve arbeidsovereenkomst voor de zuivelindustrie hebben van het College van Rijksbemiddelaars hedenavond de mededeling ontvan gen, dat, gelet op het nader ge voerd overleg, de aangebrachte wijziging in de c.a.o., neerkomend op 5 procent loonsverhoging, zijn goedgekeurd. Brief aan Chroesjtsjef GEEN AMERIKAANSE KERNWAPENS VOOR BONDGENOTEN WASHINGTON, 20-3 In welin gelichte kringen te Washington heeft men zaterdagavond meege deeld dat president Eisenhower een brief aan Chroesjtsjef geschreven heeft, waarin hij te kennen geeft dat de V.S. op het ogenblik niet van plan zijn kernwapens aan hun bondgenoten te leveren De brief is een antwoord op het schrijven van Chroesjtsjef aan Eisenhower, waarin de Russische DE GENEEFSE CONFERENTIE Russen willen verdrag op staking van alle kernwapenproeven GENEVE, 19-3. De Sowjet-dele- gatic heeft zaterdagochtend op de Geneefse conferentie voor verbod van kernwapenproeven een ver drag voorgesteld waarbU alle kern wapenproeven worden gestaakt, ook de ondergrondse, die seismi sche schokken met een kracht van 4,75 of hoger veroorzaken, zoals door de Verenigde Staten op 11 fe bruari is voorgesteld, aldus is offi cieel in Genève bekendgemaakt. De Sowjet-Unie aanvaardt even eens het Amerikaanse voorstel voor een gemeenschappelijk program van onderzoek en proefnemingen van de Sowjet-Unie, de Verenigde Staten en Engeland, doch alle ver dragspartijen verbinden zich dan tevens om gedurende dat onderzoek geen kernontploffingen teweeg te brengen die seismische schokken met een sterkte van 4,75 of minder veroorzaken, aldus het communi qué. De Sowjet-Unie Is dus bereid om met Engeland en Amerika te zoe ken naar middelen om kleine on dergrondse ontploffingen te locali- seren, doch op voorwaarde dat op basis van vrijwilligheid van die kleine ontploffingen zal worden af gezien. Als dit onderzoek is geëindigd (in het verleden is van Russische zijdé als mogelijke duur ervan twee tot drie jaar genoemd) zou de over eenkomst voor verbod van de gro tere kernwapenproeven moeten worden aangevuld met een akkoord voor de kleine ontploffingen. premier de president gewaar schuwd zou hebben tegen het leve ren van dergelijke wapens aan de Navo-bondgenoten van de V.S. Men meent in deze kringen dat Chroesjtsjef Eisenhower in zijn brief er op gewezen heeft, dat Rus land, zo de V.S. kernwapens aan hun bondgenoten gaan leveren, moeilijk nog verzoeken om kern wapens van zijn bondgenoten van de hand kan wijzen. Chroesjtsjef zou hier in het bijzonder aan com munistisch China gedacht hebben. Kikvorsman maakt vorderingen DUSSELDORF, 19-3. De Franse kikvorsman Lourmais heeft zater dag zijn tiende etappe afgelegd en is in het laatst van de middag te Düsseldorf aangekomen. Hij was te Keulen, zestig kilometer stroomop waarts, te water gegaan. Hij deride mee de tiende dag met een gemiddelde snelheid van acht kilometer per uur te hebben ge zwommen. Igor Moissejef, de leider van de ook in het westen opgetreden zang en dansgroep van de Sowjet-Unie, heeft in het blad „Leninskoe Zna- mia" (Banier van Lenin) bekend gemaakt, dat hij van plan is een nieuwe dans te ontwerpen, die be antwoordt aan de smaak en de eisen van de nieuwe generatie van de Sowjet-Unie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1