Overdenking tjoodwill dat ene prikje bestrijdt tandbederf houdt de mond fris en gézond, de klok rond GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG ig MAART i960 NO. ism Misschien zijn er in de stad 50 rechtvaardigen; zult Gij haar dan verdelgen en aan de plaats geen vergiffenis schenken ter wille van de 50 rechtvaardigen die in haar zijn? Genesis 18 24. U hebt stellig vreemd naar deze titel zitten kijken. Zij is ook voor ons gevoel vreemd. Wij gaan veel eer van het tegenovergestelde uit: Wij zeggen: De goeden moeten lij nen met de kwaden, daar is nu een maal niets aan te doen. Dat zeggen wij. Is dat juist? Is dat rechtvaar dig? Vorige week werden wij allen opgeschrikt door de berichten over de stad Agadir in Marokko. In en kele minuten tijds is het leven van vele duizenden vernietigd, Velen zijn vermist of gewond; wat eens een bloeiende badplaats was, was na enkele minuten niets anders dan een rokende puinhoop. Zoiets grijpt de mensen aan. In het bij zonder ons, wier gedachten terug gaan naar februari 1953. Bij zulke gebeurtenissen gaan de vragen op ons afkomen. Waarom? Wat is de oorzaak? Wij kunnen het toeschrijven aan de natuur, die nu eenmaal zo is en daar vrede mee trachten te kragen. Het is een mo gelijkheid, maar velen zullen zich hierdoor toch niet laten troosten. Heel veel mensen zoeken het in verband te brengen met God. Zij geven dan of God de schuld en roe pen Hem ter verantwoording. Of zij geven de mensen de schuld. U kunt dan horen: „Zij zullen het er wel naar gemaakt hebben". Zij, dat zijn dan nu de inwoners van Aga dir. Dat waren in december 1959 de inwoners van Fréjus, dat waren in de februaridagen van 1953 de be woners van de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden. Zij zullen het er wel naar gemaakt hebben, want God doet zoiets niet zomaar. Bij die „zij" zijn ongetwijfeld goede mensen Maar, zo zeggen de mensen: De goeden moeten nu een- maal met de kwaden lijden. 0 Deze wijze van denken zit ons allen in het bloed. Wij doen er alle maal aan mee. Op zijn tijd praten wij allen over „zij". Wij scheren de mensen allen over één kam. Dat deden in de oorlog de Duitsers met de Joden en na de oorlog wij met de Duitsers. Elke individuele Duit ser kreeg de wandaden van allen aangewreven, ook al stond hij er persoonlijk buiten. Zo zijn wij. Wij praten over „zij" en laten de goe den met de kwaden lijden. 0 De bijbel is anders. U komt dat :eeds tegen in het woord dat hier boven staat. Abraham pleit voor de Ingezonden mededeling BIN N ENVERI NGBED SCHUIM RUBBERBED stad Sodom en vraagt God haar te sparen, als daar 50 rechtvaardigen zijn, d w.z. 50 mensen die goed le ven. God belooft dan de stad te zullen sparen terwllle van de 50. Hier mag een hele stad vol met bandieten en boosdoeners leven cmdat er goeden in haar midden zijn. Dat is het omgekeerde van wat wij denken. Abraham is er niet gerust op. Hij gaat aftellen. Eerst 45, vervolgens 40, 30, 20 en tenslotte 10. Telkens krijgt hij te horen: Ik zal de stad sparen. Abraham en God gaan dan uit elkander. Er zijn blijkbaar geen 10 rechtvaardigen. In dit gesprek komt de lijn naar voren, die wij als titel hierboven hebben gezet. De kwaden mogen leven met de goeden Abraham en God zijn elkander dicht genaderd. Zij hebben elkaar nog niet volledig bereikt. Dat geschiedt in het Nieu we Testament, dat ons verkondigt, dat terwille van het lijden van Je zus Christus de gehele wereld mag leven. Ja het feitelijke bestaan van de wereld, zoals wij die nu kennen is alleen- maar mogelijk doordat God deze wereld laat leven, omdat Hij mededogen kent met Jezus Christus. Zo leven wij zoals wij zijn als slechten met deze ene Goede. Scharendijke. Ds. Alb. v. d. BAN. Ingezonden mededeling U HEEFT HET ZO TE PAKKEN Kriebolhocst. keelpijn, opkomende ver koudheid, verdrijf zo snel met Potter's Linia. Duizenden vinden er dagelijks baat bij KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De luchtverontreini ging is niet zo ernstig, dat zij ge- vaar voor de volksgezondheid op levert, zo zegt de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid in het verslag van het mondeling overleg betreffende de begroting 1960 over de volksgezondheid tot de Tweede Kamer. HEERLEN De 23-jarige G. J. uit Prinsenbeek, Noord-Brabant, is in Hoesbroek om het leven gekomen bij het ontkoppelen van een trek ker en een aanhangwagen. De jon geman, die meereed als bijzitter op een vrachtauto uit Breda, was aan de voet van de Heisterherg uitge stapt. Bij het ontkoppelen van de aanhangwagen rolde deze plotse ling terug, waardoor de jongeman bekneld raakte tussen aanhangwa gen en1 trekker. Hij was op slag dood. DEN HAAG. Het verbond van Nederlandse werkgevers en het centraal sociaal werkgeversverbond hebben een rapport doen samen stellen over de bezitsvorming. Het rapport komt tot de conclusie, dat de vraag in hoeverre een op bezits vorming in ruime kring gericht be leid een bijdrage kan leveren tot de problematiek van de industriefi nanciering voorshands hoofdzake lijk in negatieve zin moet worden beantwoord. g Wli OUDERS S Toetie komt thuis van school met een briefje van de juffrouw, waar in moeder leest, dat de kinderen volgende week weer door de schoolarts ingeënt zullen worden tegen verschillende ziekten. Toetie staat er nieuwsgierig bij. Haar zes jarige oogjes tasten moeder's ge zicht af. „Wat schrijft juf, mam? Ik ben toch niet stout geweest?" „Helemaal niet, pop. Juf schrijft alleen, dat de dokter je volgende week op school weer een prikje zal geven". Onverwacht zet Toetie een keel op van jewelste. Het prikken op school is al eerder gebeurd. Toetie is toen wel helemaal overstuur thuis gekomen, maar moeder dacht, dat ze daar nu wel overheen zou zijn. Ze weet nu immers hoe het gaat en dat het helemaal niet zo veel pijn doet, als het lijkt. Boven dien is ze intussen toch weer een paar maandjes ouder geworden. Maar Toetie's verdriet is niet te stelpen. „Bah, wat doe je kinderachtig", berispt moeder. „Je weet toch zelf, dat het nodig is, dat prikje. Dat maakt, da\ je later niet allerlei ake lige ziektes krijgt. „Ik wil niet, ik wil niet!" snikt Toetie. „Niet door de dokter cp school. Die is niet lief Die doet zo naarHeel anders dan ortze oom dokter". Ineens krijgt moeder een inge ving „Mag onze oom dokter je het prikje dan wel geven?" „Ja, die wel", knikt ToeUe getroost. En moeder belooft: „Goed, dan schrijf ik aan juf, dat het op school niet hoeft, omdat oom lokter je het prikje thuis komt gev*n". Als moeder het geVal later aan vader vertelt, is die Viet erg te spreken over de toegeeflijkheid van zijn -vrouw. „Waar is dat goed voor?" vraagt hij geprikkeld. „Op school kost het niets. Waanm moe ten we dan extra geld uitgeven aan de huisarts voor die injecties?" Logisch geredeneerd heeft vader natuurlijk gelijk. Maar moeder kijkt verder. „Toetie heeft nu een maal een doodsangst voor die schoolarts", legt ze uit. „Die man heeft natuurlijk geen tijd, de kin deren stuk voor stuk op hun gemak te stellen. Dat kun je hem ook niet kwalijk nemen; het gaat daar aan de lopende band. Maar voor zo'n gevoelig kind als onze Toet is dat iets verschrikkelijks. Ze moet tijd hebben, de dingen te verwerken; ze moet er eerst met een vriendelijk praatje op voorbereid worden. Als ze ergens mee overrompeld wordt, is het mis. Onze dokter kent ze goed. Ze vertrouwt hem en dat is heel belangrijk". „Wat is er te vertrouwen bij zo'n prik?" bromt vader. „Voor ze het weet is het gebeurd. Je moet zo'n bange wezel niet nog weker maken door aan al haar grillen toe te ge ven". „Maar je moet wel verder kijken dan vandaag", houdt moede vrol. „Als we haar dwingen, krijgt ze misschien angst voor alles, wat met dokters te maken heeft. En als ze aan vandaag of morgen geholpen zou moeten worden aan haar aman delen of blindedarm of weet ik wat, heeft ze nergens meer vertrouwen in. Laat ze in onze huisdokter haar grote vriend blijven zien, voor wie ze weet, dat ze nooit bang hoeft te zijn. Dan kan die haar tenminste over alles heen helpen, als het ooit nodig mocht zijn". Vader blijft het overdreven vin den, maar moeder krijgt toch haar z;n. Ze is tevreden; ze weet, dat het goed is, zoals zij het ziet. Ze hoeft Toetie geen angstcomplex te bezor gen, als het ook anders kan.' Dat is dat beetje geld wel waard. MARCELLE Voor nog geen cent per keer verzekert u zijn parelwitte tanden en stralende lach. Zo weinig bedraagt de premie Yoor het behoud Yan mooie, gezonde tanden. Zorg daarom dat er altijd zo'n royale tube, lekker-smakende Prodent tandpasta in huis is. Prodent met het dubbel- actieve Dispergon-A reinigt beter en biedt langduriger bescherming. Maak het daarom een Yaste regel: 's morgens en 's avonds poetsen met Prodent! Zeer grote tube ZOct Normale tube 44 ct Familieverpakking 135 ct Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee I kan zich zondag op „Bannink" veilig stellen. Renesse gaat op bezoek by De Schutters. MEVO II heeft goede kans op volle winst tegen SINOTO. In nederlaagtoer- nooi komt Duiveland uit tegen Brouwershaven. VOETBAL K.N.V.B. In de 3e klas D maakt Zierikzee zondag op het sportpark „Bannink" tegen het Middelburgse Zeelandia een goede kans zich veilig te stellen. De rood zwarten hebben hiervoor reeds aan e.én puntje genoeg. Gezien de merkbare verbetering welke j l. zondag tegen Axel viel te consta teren, verwachten wij dat de Zie- rikzeeënaars minstens met een ge lijk spel uit de bus zullen komen. Zeeland Sport zal er zeker nog op gebrand zijn Steenbergen te Vlis- singen een nederlaag te bezorgen. Of het evenwel zo ver zal komen valt nog te bezien. Voor de bezet ting van de laatste plaats staat er bij de ontmoeting tussen Halsteren en RKFC veel op het spel. Te Ber gen op Zoom slaagde Halsteren er in een 3-1 overwinning te boeken en ook deze maal zijn wij geneigd de thuisclub de beste kansen te ge ven, waardoor nog een redelijke kans blijft bestaan de dans te ont springen. Weet evenwel RKFC de ze ontmoeting in winst om te zetten dan is het lot van de Benjamins be zegeld. Bij de ontmoeting tussen RCS en METO geven wij de Bra banders iets betere kansen terwijl Hontenisse de beste papieren heeft in de Zeeuws Vlaamse derby tegen Axel. Corn. Boys maakt een kleine kans op een puntenverdeling bij het bezoek aan ODIO. In de 4e klas G gaat Renesse op bezoek bij De Schutters waarvan thuis met 3-2 werd verloren. De lange rustperio de zal de rood-witten zeker geen goed hebben gedaan en het valt nog re bezien of zij er in zullen slagen deze maal met een beter resultaat voor de dag te komen. Grenswach ters geven wij thuis tegen Noord- hoek de beste kansen. Wil Hans- weertse Boys de degradatie nog ontlopen dan zal de thuiswedstrijd tegen Oude Molen zeker in winst moeten worden omgezet. De thuis club heeft in deze ontmoeting de ROTTERDAM. Prinses Irene heeft in gezelschap van enkele ken nissen In ds Rotterdamse Schouw burg de voorstelling bijgewoond van het Spaanse dansensemble Su sanna Y. José. In de pauze liet de prinses Susanna en José aan zich voorstellen. Zij onderhield zich enige tijd met het danspaar. morele ruggesteun dat zij er inder tijd ook in zijn geslaagd Oude Mo len op eigen terrein te kloppen. Kaaise Boys gaat als favoriet van start tegen Nw. Borgvliet terwijl S.C. Gastel tegen NSV wel weer eens zijn uiterste best zal doen een zege te behalen. BEKERCOMPETITIE. MEVO II maakt zaterdag op het sportpark een goede kans op de volle winst tegen het Nieuwerkerkse SINOTO, terwijl WIK te Kerkwerve wél geen kans zal zien om het nog steeds zonder verliespunten spelende Bru- se Boys van de winst af te houden. NEDERLAAGTOURNOOI Brou wershaven. Morgenmiddag krijgt Brouwershaven III, dat vorige week tegen Zierikzee III zo uitste kend is gestart, bezoek van Duive land. Hoewel de Brouwenaren zich zeker niet gemakkelijk gewonnen zullen geven, geloven wij toch dat de winst wel mee naar Oosterland zal gaan. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep B VIII gaat MEVO B I om de volle buit bij Zeemeeuwen B I. In groep B IX staat SINOTO B I voor een zware opgaaf bij SVOWK B I daar de Nieuwerkerkers de volle winst zullen moeten bemach tigen willen zij op gelijke hoogte eindigen met Zierikzee B II. In verband met het uitkomen van enige ongerechtigde spelers is de wedstrijd SINOTO B I-Bruse Boys B I ongeldig verklaard zodat deze t.z.t. op het terrein van Bruse Boys zal moeten worden overgespeeld. VRIENDSCHAPPELIJK. Morgen (zaterdagmiddag) speelt MEVO een vriendschappelijke wedstrijd tegen de kampioen van de le klas B van de zondagcompetitie Burgh. Voor Burgh zal dit waarschijnlijk de laatste oefengelegenheid zijn voor de promotie-wedstrijden tegen Pa trijzen. De bezoekers zullen van deze gelegenheid dan ook wel een dankbaar gebruik maken om zo sterk mogelijk binnen de lijnen te verschijnen zodat een aardige strijd mag worden verwacht temeer daar MEVO er wel op gebrand zal zijn revanche te nemen voor de 14 da gen geleden te Burgh geleden ne derlaag. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Nu zou hij goed maken, wat er nog goed te maken viel aan haar nagedachtenis. Hij zou de krant een afschrift zenden van het testament en verzoeken daaraan een opvallen de publicatie te verlenen. Het liep naar Allerzielen. De na tuur ademde niets dan dood en ver gankelijkheid. Nu eens rukten de herfststormen aan de verdorde bla- i en van de bomen, welke zij werve lend voor zich uit joegen, dan weer stond de hele wereld in een dichte klamme mist. In sommige nachten vroor het reeds en dat betekende een snel einde aan het leven van alle bloemen, die nog hardnekkig bloeiden. Alleen de winterasters hielden stand en ontvouwden hun tere tinten boven de stervende aarde. Annemarie was dankbaar voor deze laatste groet van de levende i-.atuur. Ze groef een aantal asters uit en bracht ze over naar het graf van haar moeder, na eerst het on kruid daarvan verwijderd te heb ben Zo wilde ze uitdrukking geven aan haar nog altijd onverflauwde liefde. Terwijl zij bezig was kwamen al de oude herinneringen weer boven, aangevuld met de uitleg, die zij la ter van allerlei tragische gebeurte nissen had gehoord. Waarom had haar vader aan Pe ter Beeren een manslag begaan? Haar grootouders hadden er nooit over gesproken en zelf was ze met stukken en beetjes achter de waar heid mosten komen, totdat het le venspatroon van haar vader zich voor haar had afgetekend. Maar nog was de sluier der geheimzin nigheid slechts ten dele opgelicht. Peter Beerens graf was telken- jare van bloemen voorzien. Daar had zij voor gezorgd, omdat hij in haar herinnering altijd nog als oom Peter voortleefde. Maar nu ze wist, wat er tussen hem en haar vader was voorgevallen, aarzelde ze. Haar vader moest toch wel een zeer ern stige aanleiding hebben gehad om die dodelijke slag toe te brengen. En was haar moeder daarom ge storven? Het pijnigende raadsel liet haar niet los. Zo zeer was ze in gedach ten, dat ze tenslotte er niet eens meer aan dacht ook dat andere graf nog voor Allerzielen te sieren. Het begon al schemerdonker te worden. Ze moest zich haasten om ook de graven van haar andere dierbaren te kunnen verzorgen, die van haar grootouders en van Hane- plukkers-Truuke, waarom zich nie mand anders bekommerde. Toen ze klaar was trok ze haar mantel toe, want de nevel, die tussen de witte stenen en de kruisen omhoog kroop, was koud. Ze wilde niet naar huis gaan zon der nog even op het graf van haar moeder neergeknield te hebben. En 82 daar stortte ze in een woordenloos gebed heel haar nood uit. Ze smeekte haar moeder om bijstand in de moeilijkheden, waarvoor het leven haar geplaatst had. Om red ding van haar vader, die zij nu zo nabij wist, en die met zijn smokke laarsleven de ondergang tegemoet dreigde te gaan. Om verzachting van het gemoed van Jan Kempen, die met zijn harde trots haar vader een noodlottige weg op had gedre ven. Ze bad voor een algehele om mekeer ten goede, ook al wist ze zelf niet, hoe die tot stand zou moe ten komen. Maar spoedig zou het allerzielen zijn, de dag van de do den, van hen, die in de hemel zulk een machtige voorspraak konden geven. Toen Annemarie tenslotte zoe kend en tastend het reeds donkere kerkhof verliet, voelde ze zich ver licht en verwarmd, zoals altijd, wanneer ze zo'n stille tweespraak met haar moeder had gehouden. Voornaam bezoek in Weldkerk. Opnieuw was er sensatie in het grensdorpje Waldkerk. Er was een voornaam uitziend heer, die reeds op jaren gekomen was., in een grote luxueus uitgevoerde personenauto verschenen, waarmee hij verschil lende malen de straten op en af gereden had. Het trok de aandacht, dat hij blijkbaar iemand zocht, en nieuwsgierig sloegen verschillende vrouwen de gordijnen in huis op om na te gaan wat die heer hier wel te zoeken had. Eindelijk zag men hem stil hou den voor het raadhuis, waar hij uitstapte en naar binnen ging. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9