~J EINDELIJK schilderen zonder schuren MOL Kroning van koning Lodewijk Napoleon bleef te Zierikzee niet onopgemerkt met de RALSTON CLEAN-UP methode DE ONTWAPENING Verschillen tussen Oost- en West-doeleinden GENEVE, 17-3. De ontwapenings conferentie in Genève is donder dagochtend twee uur bijeen ge weest. Voorzitter was de Canadese delegatieleider generaal Burns, de vroegere bevelhebber van V N - troepen in het gebied van Gaza. De .afgevaardigden kwamen vrijdag ochtend weer bijeen. In conferentiekringen verluidt dat donderdagochtend verschillen tussen oost en west over de doel einden van de conferentie aan het l'cht zijn getreden. De sfeer was evenwel goed. De communistische afgevaardig den verklaarden dat het westelijke ontwapeningsplan niet gericht was op algehele ontwapening, doch de westelijken ontkenden dit. Zij zeiden dat het westelijke plan voldoet aan de doelstellingen die zijn uiteengezet in de resolutie van de algemene vergadering der Ver. Naties in november jl. en de vier- mogendhedenverklaring van sep tember. ANWB-Wegen wacht ving een leeuw DEN HAAG, 17-3. Toen de 24-jarige A.N.W.B.-wegen- wacht M. J. Venrooy uit Rhenen, die dienst doet op het traject Oosterbeek- Remmerden, onderdeel van de verbinding Anrhem-Elst- Driebergen, dezer dagen tij dens het middaguur een res taurant in Leersum passeer de zag hij tot zijn verba zing, dat een jonge leeuw zich via het verlaten terras een weg naar de vrijheid baande. Hoewel hij verte genwoordigers van deze im ponerende diersoort tot dus verre slechts aanschouwd had in de veilige afzondering van de dierentuin, bedacht de „ridder van de weg" zich geen ogenblik, sprong van zijn motor en toog ter jacht. Het gelukte hem, het 140 pond wegende dier, dat zich overigens gelukkig zeer mak betoonde, in de manen te grijpen en te overmeesteren. Op dit ogenblik arriveerde buiten adem de geschrokken restaurateur, de eigenaar van de jonge leeuw. Zonder dat zich nog moeilijkheden voor deden kon deze zijn merk waardige huisdier overne men en weer in bewaring stellen. Vijfduizend stakers in Rotterdam ROTTERDAM, 17-3. Van de 7500 i> 8000 bouwvakarbeiders, die er in Rotterdam zijn, zijn er thans 5000 in staking. Daarbij moet in ogen schouw worden genomen dat bij de niet-stakers vele schilders en stucadoors zijn en anderen, die aan onderhoudswerken bezig zijn, maar bovenal, dat het Europoortgebied zo uitgestrekt is, dat een overzicht van de werken aldaar moeilijk te bekomen is. Nog gisteren echter, aldus de verstrekte mededeling, heeft men in dat gebied nog 250 man kunnen bewegen het werk neer te leggen. Ook aan de Van Brienenoordbrug ligt het werk nu stil. De plaatselijke afdeling van de E.V.C. in Rotterdam zou volgens mededeling van enkele harer leden het standpunt hebben ingenomen, dat zij met ingang van de staking is opgeheven. Desondanks zou toch nog contributie worden geïnd om de lopende zaken te kunnen afwik kelen. Het bestuur van deze afde ling zou zijn leden hebben aange raden zich bij de drie erkende bon den om steun te vervoegen Deze hebben op deze wijze reeds 180 aan meldingsformulieren voor het lid maatschap ontvangen Men heeft ze echter niet onmiddelijk als lid ge accepteerd. Pas na afloop van de staking zal men geval voor geval gaan bekijken. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Amsterdam-Zuid- Slotervaart: dr. D. van Swigchem, Kampen; te Alkmaar (3e pred.pl.): S. van Bekkum, Monster. Bedankt voor Wassenaar: H. Tien te Nijkerk. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Aalsmeer: T Brienen, Mussel en R. Sloftra, Harderwijk. AMSTERDAM. Drie van de zes personen, die in het begin van deze week in verband met het verhuren van kamers aan prosti tuees in de Spuistraat te Amster dam door de zedenpolitie werden gearresteerd, zijn vanochtend voor de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, geleid. Twee, de 64- jarige alleenwonende vrouw M. B en de 59-jarige man J. M. IJ., heeft hij doorgezonden naar de rechter commissaris en een „bevel tot be waring" gevorderd (blijft zes da gen van kracht). De officier heeft de 52-jarige echtgenote van IJ., die eveneens gearresteerd was, voor lopig op vrije voeten gesteld. Mor gen zullen de andere (wie Voor Schouwen-Duiveland heeft Nieuwe Boogerdstraat 27, Zierikzee alle Ralstonprodukten eri kleuren in voorraad Voorpaginanieuws voor 150 jaar Belofte aan raadscommissie naa.r hier te komen Reeds in 1805 was tot raadspen sionaris benoemd R. J. Schimmel- penninck, maar deze verloor te genover de Fransen zijn gezicht en Napoleon zelf oordeelde hem dan ook ongeschikt om in die hoge be trekking, langer het roer van Staat in handen te houden. Zo kwam de verklaring van de we relddwinger, dat het vaderland in een koninkrijk werd herschapen met zijn broer Lodewijk als koning aan het hoofd. Lodewijk nam te gen zijn wil de koninklijke scepter over ons uitgemergelde vaderland in handen. De vooruitzichten wa ren inderdaad schrikwekend, want Lodewijk was geheel afhankelijk van zijn machtige broer. Dit moest wel tot moeilijkheden leiden, want Lodewijk bezat lang niet het heers zuchtige karakter van Napoleon en hij heeft dan ook - gedurende zijn kort bewind - gepoogd de bevol king te beschermen tegen Nepole- ons geweld. Tenslotte moest hij - gelijk bekend - zelf het hoofd bui gen. Hij gaf de kroon over aan zijn zoon, destijds kroonprins, maar deze heeft hem nooit aan vaard. 18 juni 1806 Op 18 juni 1806 werd order ge geven de komst van Lodewijk Na poleon tot de troon van Holland te vieren. Ook het Zierikzeese stadsbestuur kreeg er kennis van. De „commandant der rede" A. W. de Man kreeg opdracht het heug lijk tijdstip te vieren met het hij sen van alle vlaggen der onder zijn bevel staande schepen, terwijl het geschut zich moest laten ho ren met driemaal een en twintig schoten. Na deze schoten moesten de vlaggen van toren en stadhuis worden uitgpetoken. Op de middag en tegen de avond moesten de stadsbatterijen salvo's afgeven, zo wel die aan het havenhoofd als in de stad. Met al dit geknetter ver liep de dag, zonder dat de Zierik zeese burgerij op enigerlei wijze uiting gaf aan de (minste) vreugde. Zierikzeese commissie bh' de koning De raad diende een commissie in te stellen, hetgeen geschiedde. Deze commissie vervoegde zich eind juli ter audiëntie bij de nieu we koning en werd zeer minzaam ontvangen. Een memorie werd aangeboden inzake de toestand van de stedelijke financiën en wat betreft de verdere belangen der ingezetenen. De koning stelde en kele vragen over Zierikzee en Schouwen-Duiveland en deed de belofte zo snel mogelijk naar deze streek te komen. In 1809 heeft de koning aan deze belofte voldaan. (XVIII). Op 2 september van het jaar der kroning gingen te Zierikzee weer vlaggen uit en speelden de klok ken, het geschut werd afgescho ten en de stad werd ge-illumineerd bij gelegenheid van de eerste ver gadering - op aanschrijving van de koning - van het departemen taal bestuur van Zeeland. Ook de schepen, die op de rede lagen, wa ren tot aan de hoogste toppen der masten met lantaarns verlicht, hetgeen op de Nieuwe Haven een fraai gezicht opleverde. Vooral het commandoschip was prachtig ver licht. Het lag in de Nieuwe Haven en vanaf het schip werd 's avonds vuurwerk afgestoken. VAN DE BOEKENPLANK „Van Abessinië tot Hiroshima" door dr. Marcel Junod Reeds enigs tijd geleden is bij „Succes" in Den Haag verschenen het boek (pocket-vorm) „Van Abes- sinnië tot Hirosjima" door dr. Mar cel Junod. Dr, Junod - een jong en ambitieus arts - heeft zijn gehele leven in dienst gesteld voor het Rode Kruis. In opdracht van het Internationale Comité dezer we reldorganisatie te Genève, ging hij reeds voor de oorlog naar Absssi- nië om te pogen door bemiddeling iets van het ontzettende oorlogsleed te verzachten, ten tijde van de overval van het fascistisch Italië op het vrijwel weerloze Abessinië. Van hier ging zijn moeilijke tocht naar Spanje en dr. Junod was dus met zijn moeilijk werk vertrouwd, toen Wereldoorlog II uitbrak. Het is met stijgende verbazing, dat men leest over de verrichtingen van de ze moedige man, die wist door te dringen in Poolse krijgsgevangen kampen en zelfs tot in de kampen waar de Jappannezen, de ge-alli- eerde krijgslieden in zeer verne derende omstandigheden gevan gen hielden. Dr. Junod moest alle tact, overredingskracht en list ge bruiken om iets gedaan te krijgen van de oorlogvoerenden, vooral van hen die voor de oorlog de Conventie van Genève niet onder tekenden. Zijn missie slaagde, maar wat het heeft gekost leest men in dit spannende boek, dat werd tot een dokument van men senliefde en doorzettingsvermogen. Een ieder die nog niet ten volle beseft welk een zegenrijk bezit het Rode Kruis voor de wereld bete kent en ieder die het wel beseft, zal dit boek verslinden als een superbe roman. DE VAL VAN BARRANCA 73. In gestrekte draf jagen Aram en Agua hun paarden dooi de stille bossen. Agua heeft al zi[jn overredingskracht nodig gehad om Aram ervan terug te houden om te keren en Otto te gaan zoeken. „Hij houdt zich natuurlijk ergens schuil", beweert hij met klem, „en als we hem zouden gaan zoeken, vallen wij haast zeker in handen van Raimonds soldatén!" „Je hebt gelijk", geeft Aram wrevelig toe, „maar zodra ik mijn zaken op Barranca geregeld heb, zal ik toch allereerst proberen hem te vinden! Het bevalt me niet om een vriend zomaar in de steek te laten Nauwelijks enkele minuten nadat zij het bos zijn uitgezwenkt, bereiken Raimond en zijn mannen de grote weg naar Barranca. „Daar gaan ze", sist de graaf en hij wijst naar twee kleine stof wolkjes in de verte. „Hopman, ga terug naar het kasteel en kom met alle manschappen naar Barranca! De anderen zetten met mij de achtervolging voort! Zij zullen ons niet ontsnappen!" Op hetzelfde ogenblik geeft, voor het eenzame huis in de bossen, de gemaskerde monnik bevel aan zijn knecht: „Maak alles gereed voor vertrek, Archibaldwe gaan naar Barranca VERFFABRIEKEN RALSTON N.V. UTRECHT ZEIST %b1ïA° aid, plB' §1 Q*°n n „,n B° 5 Kfl êlxtxvd6' ó«oott- 0f6p 5 d. i:-t grote bus 2.90 kleine bus 1.40 met RALSTON verf VAN VROUW TOT VROUW Het hóórt bij de schoonmaak! Je kunt werken zo hard als je wilt. Je kunt schrobben, boenen, poetsen en wat al meer. Al dat werken helpt U niets. Uw houtwerk blijft oud, versleten, goor van kleur, als U het schil deren overslaat. Alléén met een nieuw verfje knapt het grondig op. Wordt het zó helder en zó schoon, dat je zélf plezier van je werk hebt. Je kunt zien, wat je gedaan hebt èn je man ziet het óók! Eén van de nieuwe RALSTON-modetinten, zeldzaam mooi gebroken wit, is RALSTON- nr. 4242. Het is wit met een snufje grijs, volkomen dekkend zonder grondverf, ook over don kerder kleuren. Ga deze tint eens bij Uw RALSTON-winke- lier bekijken. Hq.al éérst xo'n bus en xo'n bus 1. Neem een vochtige doek en doe daarop wat RALSTON-clean-up en wat normaal schuurpoeder dat U tóch in huis hebt. 2. Neem daarmee het te schilderen houtwerk af. Druk alleen iets meer dan U gewoon bent. 3. Was na met schoon water, spons en zeem. 4. Schilder af met RALSTON hoogglans of RALSTON MAT-UP satijn-glans. Vraag of bij dienst, bij uw RALSTON-dealer dé RALSTON-informatie- Oudegracht 74-76, Utrecht naar de gratis handleiding en... begin! Vóór U het weet, bent U klaar. flinke bus 4.95 kleinste busje f 0.55 RALSTONNEREN was altijd al de beste en zuinigste manier van zelfschildcren. RALSTONNEREN volgens de RALSTON CLEAN-UP methode is het toppunt van zuinigheid en gemak. De RALSTON CLEAN-UP methode kunt U alleen toepassen met RALSTON- verf en RALSTON CLEAN-UP!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6