GEORGE de sigaar vol fijne trekjes ASPRO Onze Puzzelrubriek AMSTLEVEN levensverzekering mmpsmt 9 ASPRO'5 Bacil ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag is maart mo No. msï Ingezonden mededeling BELASTINGGELD EN BEWAPENING Lagere Europese levensstandaard en toch hogere belasting O Amerikaans pleidooi voor meer hulp WASHINGTON, 17-3. Ondermi nister Foy Kohier, van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken, de voornaamste des kundige van het „State Depart ment" voor Europese aangelegen heden, heeft voor de commissie voor buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden gepleit voor grotere militaire hulpverle ning aan Europa, waarbij hij erop wees dat de economische kracht van de meeste NAVO-landen de helft is van die der Verenigde Sta ten, doch dat hun inwoners hoge re belastingen betalen. Kholer verklaarde dit in een toelichting op de door president Eisenhower voor het belastingjaar 1960-1061 aangevraagde gelden voor de Amerikaanse buitenland se hulpverlening. „Mij is gevraagd waarom Europa niet zelf zijn militaire uitgave kan bekostigen", aldus Kohier. „Het antwoord is duidelijk. Onze Euro pese bondgenoten zouden inder daad in staat zijn de kosten voor hun verdediging geheel zelf te dragen, mits wij en zij genoegen zouden nemen met een aanzien lijke verlaging van het peil der militaire paraatheid van de gehele westelijke wereld. Handhaving peil De Amerikaanse bijdragen zijn erop gericht het peil der westerse militaire verdediging op een veel hoger peil te handhaven, dan mo gelijk zou zijn indien de Europese NAVO-landen de last hunner mi- Ingezonden mededeling ...-etilSfèntufeeftfiX'.' Rechts, links, voor en achter is het uitgebroken; de bacil blijkt vi- lulenter nog dan die van de griep. Of de gevolgen der besmetting er ger zullen zijn, moet men nog af wachten, maar het heeft er alle schijn van. De bacil is ontwaakt toen de zon bedriegelijke zomerse dromen ontstak in de hoofden der vrouwen. Nadien laat weliswaar de zon zich niet meer zien, maar de besmetting is geschied en de ziekte zet door. Alles wat vast is, wordt losge maakt, alles wat ge-ordend was wordt tot een chaos. Vaste steun punten worden labiele grondvlak ken. Waar rust heerste komt on rust en de vrede is doorlopend ge stoord. Conferenties - of als men wil samensprekingen tussen part ners zijn onmogelijk, want de standpunten divergeren zover, dat er geen beginnen aan is. Waar men doorgaans een beroep kan doen op redelijkheid en eerlijk en gezond verstand, moet men nu alles loslaten en op een onzekere zee verder drijven. De poëzie van de beslotenheid is geworden tot een schreeuwerig en tochtig proza. Noodmaaltijden wor den ingevoerd en kloppen en plen zen zijn de begeleidende geluids verschijnselen. Ook het belasten met taken, waarvan mannen zich normaliter verre houden, behoort tot het ziekteverschijnsel. Soms heeft men ineens een kleed over het hoofd, dat over een balk moet wor den geworpen. Soms ziet men zich met een roede gewapend een kar pet bestormen. Soms ook zet het bruisend watergeweld uit de kraan zich door, nadat de emmer al vol is, hetgeen piasvorming ten gevolge heeft. Aan verse koffie komt men In de huizen niet meer toe, want het drab van drie dagen terug is nog geschikt voor menselijke con sumptie. Jeugdigen verlaten krij tend het oord der revolutie en den ken dat nu eindelijk de dag der volle vrijheid is aangebroken. Uit de vensters wapperen lappen, broeken, jurken als monsterachti ge vogels. De bacil doet zijn werk goed. Ieder jaar weer en de schoonmaakziekte slaat de vrouwen in de ban, als was het bizar soort carnaval of een heksendans op klaarlichte dag. ,,'t Mot", zeggen de vrouwen van Schouwen-Duiveland, ,,'t is vuul". Aan zoveel vastbeslotenheid valt niet te tornen EILANDMAN. litaire uitgaven geheel zelf zou den moeten dragen", verklaarde de onderminister van buitenlandse zaken. Kohier vervolgde: „Het is inder daad zo, dat onze Europese bond genoten over het algemeen eco nomisch sterker zijn geworden, doch zij zijn nog steeds aan een aantal ernstige economische be perkingen onderworpen. In de meeste NAVO-landen is de levens standaard nog steeds niet meer dan een derde tot de helft van die in Amerika. Tezelfdertijd ligt het peil der belastingen in deze landen ho ger dan in de Verenigde Sta ten en dit terwijl deze belas tingheffing een betrekkelijk zwaarder last voor de verbrui kers vormt dan bij ons het ge val Is. Ingezonden mededeling Schureu, bungalows, schutting) CETA-BEVER BUITENBIJTS DE HULP VOOR AGADIR UTRECHT, 17-3. Op giro 5261 van de stichting Oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen te Rotterdam is tot nu toe ten be hoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Agadir, een bedrag van ruim f 34.000 binnengekomen. Er is voorts 15 ton goederen (meel, melk, suiker en kleding) naar Ma rokko gezonden. Toerisme in Nederland steeds belangrijker DEN HAAG, 17-3. Volgens ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het jaar 1959 in de Nederlandse hotels ruim 3 miljoen overnachtingen van bui tenlandse gasten geregistreerd. Vergeleken met 1958 betekent dit een toeneming van het aantal overnachtingen met bijna 140.000 of 5 procent. Het aantal overnach tingen is toegenomen voor bezoe kers uit Duitsland (stijging 154.000 of 19 procent), België en Luxem burg (15.000 of 10 procent), Enge land en Schotland f30.000 of 8 pro cent) en de Verenigde Staten van Amerika (22.000 of 6 procent). Het aantal overnachtingen nam sterk af voor bezoekers uit Zwit serland (19.000 of 16 pot. en Zwe den (13.000 of 13 procent). Het be zoek van geallieerde militairen liep in 1959 terug met 25.000 over nachtingen of 17 procent. AMSTERDAM. De Iraanse Olie exploitatie Mij. te Teheran heeft de N.V. Amsterdamse Ballast Mij. opdracht gegeven tot het bouwen van °en haven voor kleine schepen op het eiland Kargh in de Perzi sche Golf De werkzaamheden zul len in totaal 7 maanden duren en zijn aangenomen tot een totaalbe drag van f 3.000.000. Er zijn onge veer 20 Nederlanders als leiding gevend personeel bij betrokken. Geringe verhoging radio-activiteit DEN HAAG, 17-3 In verband met berichten betreffende een waarschuwing van het Westduitse Bondsministerie voor kernzaken te gen het gebruik van regenwater of drinkwater tengevolge van een ver hoogde radioactiviteit kan worden meegedeeld, dat hier te lande het verloop van de radioactiviteit in de lucht en in het water steeds zorg vuldig wordt gevolgd Sinds de Franse kernproef in de Sahara is in Nederland een zeer geringe ver hoging van de radioactiviteit ge constateerd. Deze verhoging is zo gering, dat er generlei reden voor ongerustheid behoeft te bestaan bij gebruikers van regenwater als drinkwater en anderen. Aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mee. „Een zonnige auto" Op de Amerikaanse confe rentie voor energie, die op 29 maart a.s. zal worden ge opend, zal voor de eerste maal een auto worden ge toond, die door zonne-ener- gie wordt aangedreven. De wagen, een Baker Electric model 1912, is zodanig door een Californische maat schappij geconstrueerd, dat zij kan rijden op zonne-ener- gie. De krachtbron bestaat uit 10.000 siliconcellen, die in een afneembaar dakpaneel zijn gemonteerd. Het zon- licht wordt door de cellen omgezet in elektrische ener gie, waarmee een 72-volt accubatterij wordt opgela den. De motor van de auto wordt door een accubatterij gevoed. Ingezonden mededeling Zorg dat uw fiets in orde is! DEN HAAG. De Russische han delsmissie die sedert zondag 6 maart jl. een bezoek brengt aan verscheidene industrieën in ons iand en die zondag 20 maart a.s. dat bezoek zal beëindigen, is in het ministerie van Economische Zaken in Den Haag ontvangen door prof. G. Brouwers, secretaris generaal van dat departement. Prof Brouwers nam de honneurs waar voor de minister van Econo mische Zaken, de heer J. W. de Pous, die zich reeds verscheidene dagen onwel voelt wegens griep. CHRISTELIJKE FILM ACTIE „HET VERLEDEN KEERT TERUG" In het Herv. Verenigingsgebouw draait zaterdag voor de plaatselij ke C.F.A.-afdeling de film „Het verleden keert terug" met de be kende acteur Hans Moser in de hoofdrol. Het is het verhaal van Opa Pa nigl die met twee ongetrouwde fa milieleden in een bergplaatsje woont. Hoewel het huis van hem is, domineren de twee bizarre Hans Moser in de film Het verleden keert terug" vrouwspersonen. Om een daad te stellen besluit Opa gedurende de vakantie een „bleekneusje" uit de stad in huis te nemen. De twee da mes, die daarmede voor een fait- accomplis worden gesteld, hebben het op de gast helemaal niet begre pen, vooral niet wanneer Opa de jongen geregeld tegen hen ophitst. Opa Panigl heeft een dochter die eertijds tegen zijn zin getrouwd is met een keliner. Dat de kellner in middels directeur geworden is, ver mag zijn standpunt niet te wijzigen. Zijn schoonzoon had net als hij zijn carrière moeten zoeken bij de spoorwegen vindt Opa. De heer Panigl weigert dochter, schoon- en kleinzoon te ontmoeten, maar ge heel buiten- zijn wil komt deze ont moeting toch tot stand. Opa die een goed hart heeft maar nogal op schepperig kan zijn, bereikt met een van zijn verhalen dat zijn lo geetje hoog in de bergen Edelweisz gaat zoeken. Je bent pas een kerel wanneer je dat gepresteerd hebt, was Opa's overtuiging. Zijn jonge gast wil althans in Opa's ogen ook zo'n kerel zijn. Het is °chter niet zo gemakkelijk als het lijkt. Na een angstig avontuur, waarbij hij mi nutenlang aan de bergwand vast geklemd is geweest, wordt hij be hoorlijk gewond gevonden en te ruggebracht naar zijn tijdelijk huis. De in allerijl gewaarschuwde ouders komen per eerste gelegen heid hun kind bezoeken en dan blijkt Opa pas wie hij in huis ge had heeft: zijn eigen kleinzoon! PREDIKBEURTEN voor zondag 20 maart Ned. Herv. kerk Zierikzee: Herv. Verenigingsge bouw: io uur ds. J. Assendorp Gasthuiskerk: 10 uur ds. Bezemer 7 uur dhr. van Pel. Kerkwerve- 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke* 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 7 uur vie. J. C. Schoneveld. Haam stede: 10 uur (bed. H.D.) en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. van Liere. Noordwelle: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. v. d. Ban. Brouwershaven: 10 uur ds Groot (bed. H.D.) Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur vic. Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk- 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk* 10 uur ds. Westerhof. Oosterland - 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland- 10 uur leesdienst; 6.30 uur ds. W E. Heyboer, Hollandseveld. Brui- nisse: 10 en .5 uur ds. v.d. Brink St. Philipsland: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: 10 uur mej. ds. M. E Monsees. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds Boerma. Renesse: 7 uur ds. Melse Scharendyke: 10 en 2.30 uur ds Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. G. J. Pontier, Vlissin- gen. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds Melse. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 en 2.30 uur ds. J. Couvée, Schiedam. Brui- nisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Gereformeerde kerken (vrij gem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. v. d. Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. N. Brandsma, Amsterdam. Haamste de: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. Brandsma. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Meyering, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur stu dent H. Ligtenberg, Rijssen. Nieu werkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur lees dienst. St. Philipsland: 9,30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Jeugdsamenkomst 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 u. Heilige Mis. Een „zacht" puzzeltje van vori ge week gaf de (vele) inzendsters en inzenders niet al te grote hoofd zorgen. Nog altijd blijft het puz zeltij d en met genoegen mag dan ook geconstateerd dat „onze ru briek" zich in een blijvende be langstelling verheugt. De kaartjes zijn deze week be stemd voor: DE HEER M. FHKWEERT Ring 27, Noordgouwe Het pocketboek gaat naar: DE HEER J. C. DALEBOUT Poststraat 51, Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1 slag. 4 un. 6 mas sa. 10 lok. 11 etmaal. 14 tolk. 16 a.e. 17 ako. 18 pr. 19 a.e. 20 m.o. 21 spil. 23 oh. 25 maart. 28 kanni baal. 3o old. 32 ob. 34 r.l. 35 bate. 37 rommelkamer. 42 no. 44 laf. 45 me. 46 es. 47 dik. 48 in. 49 rede kunstig. 53 isar. 55 ee. 56 eb. 58 mee. 59 zestiende. 63 trant. 65 el. 66 elan. 68 om. 71 ed. 73 lor. 75 nu. 76 tooi. 78 krater. 80 ets. 81 leger. 82 st. 83 kooi. Verticaal: 1 soep. 2 l.k. 3 gek. 4 um. 5 nap. 6 ml. 7 ster. 8 so. 9 alm. 10 lasso. 12 toon. 13 armada. 15 koud. 17 alarm. 19 aalbessen 22 ik. 24 hiel. 26 aa. 27 tot. 29 nimmerzat. 31 lenige. 33 branie. 36 ar. 38 of. 39 ed. 40 kok. 41 men. 43 o.k. 44 li. 47 d.l. 49 ra. 50 ekster. 51 unie. 52 teder. 54 set. 57 bonus. 58 moot. 60 en 61 elle. 62 el. 64 ruig. 67 an ti. 69 mol. 72 das. 74 ork. 77 o.e. 78 kr. 79 t.t. 80 e.o. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1 afstandsmaat (afk.). 2 plaats in Noordholland. 7 water in Noordholland. 10 bloeiwijze. 11 drank. 12 zangnoot. 13 vis. 16 stie- kum. 19 vruchtennat. 20 vol aan dacht. 22 soort school. 24 soort kwast. 26 gegraven water. 29 be dorven. 30 of eender (afk.). 32 meisjesnaam. 33 kunst. 35 deel v. d. voet. 37 voor alles. 39 en omge keerd (afk.). 40 zwarte. 42 zonder naam en titel (afk.). 44 Frans lid woord. 45 teken van verdriet. 47 deel. 49 zijrivier v. d. Donau. 51 jongensnaam. 52 op dit moment. 53 oosterse titel. 54 deel v. e. boom. 57 het binnenkomen. 61 zelfkant. 62 een eerder gelezen iets in een boek weer opzoeken. 64 wereldtaal. 66 boksterm. 68 stekelige opmer kingen maken. 71 wandversiering. 72 watering. 74 Europeaan. 75 vrucht. 76 zangstuk. 77 voorzetsel. Verticaal: 1 zacht, sappig. 2 beet. 3 beslaglegging op goederen. 4 ko ningin (Fr.). 5 Frans lidwoord. 6 plaats i.d. Betuwe. 7 hemellichaam. 8 plaats in Noordholland. 9 voor zetsel. 10 eenh. v. stroomsterkte. 12 rookartikel. 14 vierhandig zoog dier. 15 aanzien. 17 dierenliefko- zing. 18 bevel. 21 water in Zee land. 23 café. 25 volgens de nor men. 27 kleine, onbeduidende. 28 plaats in oost-Europa. 31 plaats in de Betuwe. 34 deel v. h. hoofd. 35 uitroep. 36 land in Azië. 38 groen te. 41 in weerwil van. 43 selenium (afk.). 46 vogel. 48 diepte. 50 ge niepige pijniger. 53 jongensnaam. 55 meisjesnaam. 56 vluchtige stof. 58 deel v. d. vinger. 59 Onb. tel woord. 60 plaats o.d. Veluwe. 63 muziekteken. 65 bez. voornaamw. 67 Ned. Televisie Stichting (Afk.). 69 meer (Duits). 70 pers. voorn, woord. 73 stofmaat. Ingezonden mededeling TONEEL EN FILM Film: „Les Tricheurs" in Concertzaal te Zierikzee Tweede film: „Zonder moeder" De N.V. Concertzaal opent het weekend-filmprogramma met de Franse film: „Les Tricheurs", die met de titel „Zondaars in spijker broek" op de Nederlandse film- markt is uitgekomen. Deze ge ruchtmakende film toont het le ven van een deel der verworden jeugd, die zich van de geijkte fat- soens- en moraalsopvattingen niets meer aantrekt en haar eigen weg gaat, die soms tot de ondergang leidt. Het gaat in deze film om de jon gen Bob en het meisje Mie, die feitelijk tegen hun zin meedoen aan de zotte verdwazing der „uit- geblusten"; maar zij hebben zich nu eenmaal deze levenswijze eigen gemaakt en er schijnt geen terug keer mogelijk. Niettemin bloeit .in een sfeer van verwording tussen de twee jonge mensen een eerlijke liefde op, ook al blijven zij slechts onverschilligheid veinzen. Sterker het meisje gaat verder op de heil loze weg en stort zich in een avon tuur, waaruit geen uitweg moge lijk bleek. Opnieuw komen de ge liefden bijeen op een der verder felijke feestjes, die de jongelui onderling organiseren, maar het meisje wordt de beproeving te machtig. Zij vindt een verschrik kelijke dood, die haar geliefde niet kan verhinderen. Zonder moeder Als tweede film brengt de Con certzaal deze week „Zonder moe der" met Paul Hörbiger, Ellinor Jensen en de Wiener Sangerkna- ben. Deze opwekkende maar ook ont roerende film is het verhaal van Toni, een wees, die met Hongaarse vluchtelingen naar Oostenrijk is gekomen. Na enige gelukkige jaren te hebben doorgebracht bij een pleegvader wordt Toni het jongste lid van de Wiener Sëngerknaben. Zijn kameraadjes en d? dirigenten raken erg op hem gesteld. Tijdens een vakantie welke het koor doorbrengt in oost-Tirol ver dwijnt op een kwade dag een bank biljet van duizend schilling. Toni neemt de schuld op zich om de ver denking weg te nemen van een jonge zuster die voor hem zorgde als een tweede moeder. Als echter het bankbiljet wordt gevonden tussen muziekpapieren wordt Toni geheel en al gerehabiliteerd en weer opgenomen in de kring der Sang^rknaben Te Haamstede gaat de reeds eerder besproken film: „Meisjes, mambo's en whisky". Ziekenfondsverzekering van stakers AMSTERDAM, 17-3. De Zieken- fondsraad deelt mede dat werkne mers, die wegens staking niet lan ger recht hebben op de verplichte ziekenfondsverzekering alleen nog de geneeskundige hulp van hun ziekenfonds kunnen krijgen tegen betaling van de premie der vrijwil lige verzekering. Als men die pre mie niet betaalt en toch als zieken fondsverzekerde geneeskundige hulp inroept kan het ziekenfonds de kosten hiervan op de werkne mer verhalen. Stakers ontvangen door minister DEN HAAG, 17-3. Een groep van enige honderden stakers heeft ook vandaag weer een wandeling door Den Haag gemaakt en daarbij het ministerie van Sociale Zaken aan gedaan. De sekretaris-generaal ontving daar, bij afwezigheid van de minister en de staatssecretaris sen, een vier man sterke delegatie. De delegatie overhandigde een geschrift met de wensen der sta kers betreffende een nieuwe CAO.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5