A nu toen MURGUPA' (etalac DE MONNIKEN-REPUBLIEK „ATHOS" REVUE ENORME OVERSTROMINGEN IN BRAZIUE VEROORZAAKT DOOR REGEN „De status van de ambtenaren" SCHILDER ZELF T.V. in rusthuis „Duinoord' DE BALLINGEN OP CORSICA STAD EN PROVINCIE Als U nog nooit in een korjaal de Surinamerivier bent afge zakt, wat weet U dan eigenlijk van dit deel van ons Koninkrijk, dat Suriname heet? Laat SEM PRESSER U daarom mee nemen naar dit fascinerende land waar oerwoud en bescha ving nog in eikaars verlengde liggen! De volgende week in: yET NB LA Q -.WAAR pl TIN ZIT! BS Revue, Poatbua 497, Amsterdam „ARTIS" TREURT OM SARINA AMSTERDAM, 18-3. Enkele we- ken na de dood van haar baby is Sarina, de intelligentste orang- oetan van Artis te Amsterdam, eveneens overleden, zo deelt de di rectie van Artis mede. Twee maan- den geleden verminderde plotseling haar eetlust, maar aanvankelijk meende men dat het een heel na tuurlijke oorzaak had: Sarina schonk het leven aan een baby. Maar al spoedig steeg de onge rustheid, want Sarina bleek zieke lijk en het was de vraag of het jong voldoende te drinken kreeg. Het beste was onder deze omstandig heden het kind bij de moeder weg te halen en het met de fles groot te brengen, maar hoe lief en zacht aardig Sarina anders ook kon zijn, ze wilde haar spruit onder geen beding afstaan. Dan maar bijvoeding, dacht men. Sarina liet de oppasser, die met een flesje de kooi betrad, gewillig be gaan, maar toen deze het drankje naar de mond van het jong wilde brengen, hield een grote hand hem tegen. Sarina pakte de oppasser het flesje af en nam er een paar flinke slokken uit. Het leek er veel op, of zij eerst even keurde wat men haar baby te drinken wilde geven, want daarna stond ze de verzorger toe het jong te voeden. Het heeft niet mogen baten. Acht 1 dagen na de geboorte kreeg de kleine plotseling hoge koorts en enkele uren later blies het diertje de laatste adem uit. Waarschijnlijk was het door de moeder, die nog steeds ernstig ziek was, geïnfec teerd. Aandoenlijk was de wijze waarop Sarina met haar overleden jong, dat ze aanvankelijk niet wil- i de afstaan, omging. Ze bekeek en I betastte het aan alle kanten en verwijderde met haar grote vingers heel voorzichtig de opgedroogde melk, die zich rond het mondje van haar jong had vastgezet. Zo bleef ze nog twaalf uur met de baby bezig voor ze hem losliet en de oppasser gelegenheid bood hem weg te halen. Nadien ging het met Sarina berg- 1 afwaarts. Ze weigerde te eten. Al lerlei artsen onderzochten haar, maar de juiste oorzaak van de in fectie is niet vastgesteld. Slechts met de grootste moeite kon men er wat rijst met duif, sinaasappelsap, melk, bosbessensap of andere lek kernijen inkrijgen. Er is van alles geprobeerd om haar eetlust weer op gang te krijgen. Men schotelde Sarina gebakken vis voor en ont bijtkoek, wijn en koffie met cog nac. Het hielp niet. Kortgeleden is Sarina heengegaan. Zestig dorpen verwoest BIO DE JANEIRO, 17-3. In elf van de een-en-twintig Braziliaanse staten heeft het verscheidene da gen lang onafgebroken geregend. Enorme overstromingen hebben 60 dorpen verwoest. De Braziliaanse minister van Ge zondheid, Mario Pinotti, heeft don derdag meegedeeld, dat Bahia de ergst getroffen staat is. Men heeft reeds 240.000 gulden besteed voor hulp aan de slachtoffers en de Braziliaanse president heeft een krediet laten openen van twintig niljoen gulden. Deze som zal ge- /oegd worden bij de tien miljoen gulden die de regering al voor de hulpverlening heeft uitgetrokken. Het probleem van de bevoorra ding en de medische hulp is het moeilijkste waarvoor de regering zich geplaatst ziet. Verschillende plaatsen zijn vrijwel geheel geïso leerd. De vliegvelden in de getrof fen gebieden kunnen niet gebruikt worden en men moet dan ook voed sel en geneesmiddelen per para chute neerlaten. Het is op het ogen blik niet mogelijk om het aantal slachtoffers te schatten. DEN HAAG, 18-3. Op zaterdag 19 maart houden de Vereniging voor Administratief Recht en de Vereniging voor Arbeidsrecht een gemeenschappelijke vergadering in de Rolzaal van het Binnenhof te Den Haag. Het onderwerp van de vergadering is: „De- status van de ambtenaren". Dr. H. J. M. Jeukens, Juridisch adviseur bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken, en mr. J. Mannoury, voorzitter van de Raad van Arbeid te Utrecht, zullen inleidingen houden. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling Aan dat gemartel niet brandend maagzuur moet U een einde maken. Rennies nemen. En er vandaag mee beginnen. Dan nooit meer zorg en pijnen door overtollig maagzuur. U blust die brand prompt met één of twee Rennies. Makelijk in te nemen en nog smakelijk ook. Uw apotheker of drogist verkoopt Rennies. En veel. Het aanbod van uien wordt minder Over de „nu"-foto slechts een enkel woord. Sirjansland mist zijn bomen, maar kreeg een nieuwe kerk, keurig, modern en efficiënt. Ze komt te zijner tijd ook wel in het groen, maar de sfeer zal blijvend anders zijn. Wie vergelijkt trekt zijn eigen conclusies en daar kan nooit een ander voor verant woordelijk zijn. DEN HAAG, 17-3. Reeds geruime tijd zijn de uien wat kilo's betreft het belangrijkste produkt bij de ex port van Nederlandse tuinbouw- produkten. Gedurende de maand februari werden wekelijks tussen 3Vz en AVz miljoen kg. uien geëx porteerd. Daarbij was Eng?land steeds de voornaamste afnemer. In de eerste week van maart is de uitvoer echter terug gelopen tot ruim 2,7 miljoen kg. Vooral de ex port naar Frankrijk was in deze week heel wat minder dan de laat ste tijd meestal het geval was, ter wijl ook het aandeel van Engeland terug liep. De voorraden zijn thans overal sterk teruggelopen In de komende tijd moet dan ook op een snelle ver mindering van het aanbod worden g?rekend. De prijzen hebben de laatste tijd nog al wat schommelin gen vertoond. Ze zijn echter steeds heel wat beneden het peil van ok- ober-november 1959 gebleven, hoe wel het dieptepunt van begin fe bruari wel spoedig werd overwon nen. Toen waren de prijzen van de voor export geschikte middel-kwa liteit uien teruggelopen tot onge veer 12 cent per kg. terwijl voor de jaarwisseling steeds meer dan 20 cent per kg. werd betaald. Onder invloed van het warme weer was deze week de vraag wat kleiner, terwijl er steeds meer par tijen komen welke niet langer be waard kunnen blijven. INVLOED VAN T.V. Minder belangstelling voor grammofoonplaten AMSTERDAM, 17-3. Niet alleen het bioscoopbezoek, ook de belang stelling voor grammofoonplaten schijnt nadelige gevolgen te onder vinden van de televisie. Het bestuur van Philips deelt in zijn jaarver slag over 1959 mee, dat de belang rijke uitbreiding van de wereld markt voor grammofoonplaten, die tot 1958 heeft geduurd, in het af gelopen jaar tot stilstand is geko men. Naar de mening van het be stuur van Philips is dit verschijn sel ongetwijfeld beïnvloed door de enorme ontwikkeling van de tele visie. Philips gelooft echter, dat deze toestand van voorbijgaande aard is. De technische voorjaarsbeurs te Utrecht UTRECHT, 18-3. De aanstaande technische voorjaarsbeurs, die van 5 tot en met 14 april in Utrecht wordt gehouden, zal voor een be langrijk deel gewijd zijn aan de bouwnijverheid. Op deze beurs zul len in totaal 1830 firma's uit 25 landen vertegenwoordigd zijn. De •nzendingen, die in de jaarbeursge bouwen en op het terrein aan de Croeselaan te zien zijn, nemen ge zamenlijk een netto-expositieruim te van 45.000 m2. in beslag. Vandaag (vrijdag) derde raadsvergadering OOSTERLAND, 17-3. Vanmiddag is een opnieuw een openbare ver gadering van de gemeente Obster- land gehouden. Evenals woensdag verschenen slechts twee raadsle den, de heren L. M. Bolle en M. Boogert, beiden lid van de S.G.P. Na voorlezing van de presentielijst stelde de voorzitter van de raad, burgemeester Laurense, vast, dat ook thans het quorum niet aanwe zig was, zodat de vergadering geen doorgang kon vinden. De derde raadsvergadering is nu uitgeschreven op vandaag (vrijdag 18 maart), s middags te 17.45 uur. Deze vergadering zal te allen tijde doorgang kunnen vinden. De twee S.G.P.-raadsleden zullen dan be slissen over de toelating van drie nieuwbenoemde raadsleden. Ingezonden mededeling DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST S IKKENS-TJ ALLEMA PRODUKT AJACCIO, 17-3. 36 mensen, die Tijdelijk door de Franse regering naar Corsica zijn verbannen bij wijze van veiligheidsmaatregel in verband met het komende bezoek van Chroesjtsjef aan Frankrijk, zijn donderdag een hongerstaking begonnen. Zij zeggen dat zij maar de helft van het bedrag ontvangen, dat de Franse regering voor het verblijf en het levensonderhoud heeft toege zegd en dat zij uit protest hiertegen een hongerstaking zijn begonnen. Volgens de officiële regeling krij gen zij op Corsica de helft van de toelage en zullen zij de rest ont vangen na hun terugkeer in Frank rijk. Zoals bekend zijn ongeveer 1.000 mensen naar Corsica en de eilanden voor de Franse westkust gezonden. Zij moeten daar blijven tot Chroesjtsjef uit Frankrijk ver trokken is. Het grootste deel van deze mensen is in het verleden uit oost-Europa gevlucht. ZIERIKZEE Burgemeester mr. Dijckmeester sprak over Algerië Voor de leden van de raad en het gezamenlijke personeel der ge meente hield burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester woensdagavond een causerie over zijn onlangs ge maakte reis naar Algerië. Modeshow Chr. Plattelands vrouwenbond In aansluiting op het bericht van de modeshow, die dinsdag 22 maart a.s. in het Ned. Herv. verenigings gebouw te Zierikzee wordt gehou den, wordt nog medegedeeld dat ook gordijnstoffen zullen worden getoond door de firma DeurloOj wo ninginrichting. Ingezonden mededeling Gaten in de muren? van Ceta-Bever KERKWERVE Vergadering N.C.V.B. Woensdag vergaderde o.l.v. de presidente mevr. Francke de N.C. V.B. in het verenigingsgebouw al hier. Kapitein van Engelen van het Leger des Hsils te Zierikzee ver telde deze middag over het werk van het Leger in de wereld en in Nederland. Medegedeeld werd nog dat in samenwerking met de beide meisjesverenigingen op woensdag 23 maart een oliebollendag zal wor den gehouden ten bate van 4 x ZN. Ger. Gemeenten in Nederland Bedankt voor Bruinisse (vac.-F. Mallan): H. Ligtenberg, Rotterdam. Verf met glans en met gemak Ingezonden mededeling Verf het zelf met de superieure plasticverf van CETA-BEVER Dank zij een gift van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk 'én Cultureel Werk is het rusthuis „Duinoord" in het aangename bezit g^ komen van een fraai televisie-apparaat. Vol nieuwsgierigheid verzie melden de bewoners zich op de avond van de ingebruikstelling in de conversatiezaal. Met zeer veel belangstelling werd het eerste programma gevolgd. Ongetioijfeld betekent dit t.v.-apparaat een belangrijke aan winst voor het rusthuis en zijn bewoners. (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). Op de berg Athos heeft de tijd stilgestaan SALONIKI. Hotsend en botsend, zuchtend en steunend in de eerste versnelling zwoegt de bus voort op weg naar het kleine haventje Tre- piti. Wij reizen over het schiereiland Chalkidike in het uiterste noorden van oostelijk Griekenland over de landtong Athos, genoemd naar de heilige berg die aan het eind er van als een vuist in zee ligt met een hoogte van omstreeks 2000 meter. Een reisje naar deze heilige berg is niet zo eenvoudig als men zou denken. Het is namelijk de burcht van Grieks orthodoxisme, een theo cratische republiek onder Griekse souvereiniteit. Voor het betreden van deze monniken republiek op de Athos hebben wij een speciale pas nodig van het Griekse ministerie van binnenlandse zaken of een aan bevelingsbrief van een der aarts bisschoppen van Athene of Salo- niki. Gewapend met een dergelijk document kunnen we de tocht naar Athos ondernemen. Verboden voor vrouwen. We wanen ons op het schiereiland Chalkidike in een andere wersld. Hier heeft de tijd stilgestaan, alles is primitief en de natuur is van een ruige ongerepte schoonheid. De wegen zijn vol kuilen en gaten en zo smal, dat bij vele bochten onze bus enig? malen voor en achteruit moet rijden om ze te kunnen ne men. Het haventje Trepiti is onaan zienlijk, maar voor ons, belangrijk, want hier ligt de motorboot die ons in een lange tocht van omstreeks twee uur naar Daphni, de haven van de monnikenrepubliek zal brengen. Nauwkeurig zal cr op ge- iet worden wie er van boord gaan, want niet alleen zijn er speciale papieren nodig om de republiek te betreden, maar vrouwen mogen er beslist niet in. een wereld van rust en stilte Het gebied van de heilige berg wordt bestuurd doör de heilige ge meenschap, die bestaat uit verte genwoordigers van de twintig kloosters. Deze lieden hebben voor een jaar zitting en komen driemaal p?r week bijeen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar worden de nieuwe leden van de gemeenschap gekozen Er is een uitvoerend co mité van vier, gekozen uit de twin tig, dat de lopende dagelijkse zaken behandelt. Gast van de monniken Op het eiland aangekomen ver voegen we ons bij dit uitvoerend comité, waar we na het tonen van onze papieren eerst een aantal drachmen mogen neertellen voor we onze verblijfsvergunning krij gen. Dat is een buitengewoon be langrijk papier want niet alleen vergunt het ons op de heilige berg le verblijven, neen aan dat papier zit nog meer vast, want we zijn te vens de gasten van de monniken en we mogen slapen in elk klooster en er de maaltijd gebruiken. De eerste indruk van dsze we reld1 van stilte en inkeer, uniek in het westen ,is verbijsterend. Tegen, in en op de rotsen gebouwd, liggen de kloosters als middeleeuwse rid derburchten. Aan de voet van de rotsen klotst de zee. Het is een machtig schouwspel. Maar het wordt nog interessanter, wanneer we ons gaan verdiepen in het leven in deze theocratische republiek. De Grieks-orthodoxe monniken gaan geheel in het zwart geklesd, dragen lang haar en een lange baard en hebben het hoofd gedekt met een hoge zwarte muts met platte bovenkant. Stuk voor stuk zijn het patriarchale figuren en niet zo jong meer. In de kloosters tref fen we nu en dan een enkele jonge monnik aan, maar het grootste deel is ver over de middelbare leeftijd. De laatste veertig De kloosters bieden niet alleen aan de buitenzijde een machtige aanblik, doch ook van binnen be schikken zij over een fraai interi eur. Hallen en muren met de schoonste fresco's, een bouwstijl en inrichting van grootse allure, ty pisch afkomstig van het oosters christendom. Maar het aantal be woners is slechts een flauwe scha duw van vroeger. In het klooster d?r Russen Panteleimoon, waar vroeger zo'n drieduizend monniken verbleven, treffen we nu nog slechts een veertig mannen, die stuk voor stuk de zestig reeds ge passeerd zijn. De twintig kloosters op de berg liggen allen op grote afstand van c-lkaar. De omstreeks drie uur gaans tussen twee kloosters legt men al klauterend en springend af, want ae bergwegen mogen nauwelijks die naam dragen. Zij lijken meer op geitepaadjes vol puin en rotsblok ken. En zelfs het woord geitepaadje is hier taboe, want ook vrouwelijke dieren vinden we niet Het landschap is paradijselijk en dat vergoedt veel. Niet alle monni ken verblijven in de machtige kloosters. Velen wonen alleen of in kleine groepjes van twee of drie in buitengewoon eenvoudige huisjes of hutten, waar zij een ascetenle- ven leiden. De alleenwonende he remieten leven van wat de natuur hen biedt aan wilde vruchten. En kele van hen verbouwen zelf iets, maar hun leven is wel buitenge woon sober. Waar wij in d? kloosters verblij- ven geven de monniken blijk van een verbazingwekkende gastvrij heid en vriendelijkheid. Het leven ademt hier rust, die wij niet ken nen en die na enige tijd ook bezit nam van ons. Het is een uiterst weldadige belevenis, een belevenis die wij eigenlijk alle mensen zou den toewensen. In een wereld van jachten en vol lawaai blijkt er toch nog een klein stukje van rust en vrede te zijn, de monnikenrepu bliek op de berg Athos. Het vqlmaakte „toen'(rpfaatje van de kerk te(drie maal radenfï'de autochthonen zullen het wel onmiddellijk herken nen, maar vele anderen op Schouwen-Duiveland wellicht niet. Toch is het „echt" het voormalige kerkje te Sirjansland, gevat iti een krans vóntgroen, dat met de kinderen en figuren er voor, met de huizen en de eenzame fiets aan de linkerkant de motieven leverde 'voor een idyllisch vooroorlogs Duive- lands plaatsje. Zo was het te Sirjansland. Voor een typisch dorps beeld op een zonnige zomerdag, lagen voor de foto graaf de hoekjes te wachten, want met of zonder kerk er op trof hij het te Sirjansland, dat zich beschut wist door die wijde krans van hoogopgaand hout, dat het dorp als in een schulp omvatte. Op deze plaat dan al de motieven voor een rustig beeld, stammend uit een „ander tijdperk". Wat jeugd die samendromt om de kiekkast van de fotoman te bekijken, wat zonlicht dat speelt op de bedaagde pannen van het kerkedak en wat losse wind die gaat door de kruinen der bomen. Het is alles van een vrede en rust, die bijkans zicht baar gestalte kreeg op een oude vergeelde foto.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2