Westen acht drie belangrijke maat regelen onmiddellijk uitvoerbaar Drie grote vakcentrales zetten steunactie stakende bouwvakkers in voor DE ZIERIKZEESCHE COURANT VRIJDAG 18 MAART 1960 116e jaargang No. 18787 ZIFRIKZMSUIESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 De ontwapeningsconferentie Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Ware vriendschap duurt le- i i venslang. BIJ AUTOMATISERING Gevaar voor zondagsrust GENEVE, 17-3. - Het hoofd van Westelijke waarnemers te Genè- de Amerikaanse afvaardiging naar de ontwapeningsconferentie te Ge- nève, Eaton, heeft, volgens mede delingen van gezaghebbende zijde, op de besloten vergadering gezegd dat drie ontwapeningsmaatregelen onmiddellijk genomen kunnen wor den, indien men dat wil. Deze maat regelen zijn een verbod van kern wapens in de kosmische ruimte, verificatie van do lancering van raketten en beëindiging van de produktle van splijtbaar materiaal voor militaire doeleinden. In het verleden zijn, aldus Eaton, ontwapeningsbesprekingen mislukt omdat men in een te korte tijd te veel wilde verwezenlijken. In conferentiekringen werd ver nomen dat er donderdag menings verschillen aan de dag zijn getre den tussen Oost en West over de doelen van de conferentie. De ge- dachtenwisseling speelde zich ech ter af in een goede sfeer. Volgens de communisten gaat het bij het westelijke plan niet om een volledige ontwapening. De weste lijken bestrijden dit. ve zeiden dat in het derde en laat ste stadium van het westelijke plan de nationale strijdkrachten worden beperkt tot een niveau dat vereist 's voor handhaving van de binnen landse veiligheid. Hiertoe strek- rende maatregelen zullen dan sa- nen moeten gaan met de opbouw •an een internationale politiemacht /oor de handhaving van de wereld vrede. Ook verschillen b(j ontwapening Eaton zei dat er punten van over eenstemming maar ook punten van verschil tussen het Russische en het westelijke ontwapeningsplan bestaan. Eén van de punten van verschil is het vaststellen van vaste perioden. De Russen willen het beoogde re sultaat in vier jaar bereiken, maar van verwezenlijking van de doelen zal niets komen indien er een tijd stip wordt bepaald waarop de al gehele ontwapening een feit zal zijn. Vliegtuig verongelukt in de Ver. Staten 63 mensen omgekomen TELL CITY, 17-3. Door het ver ongelukken van een Lockheed Elec- tra van de Northwest Airlines zijn donderdag nabij Tell City in de Amerikaanse staat Indiana 63 men sen om het leven gekomen, aldus is in officiële kringen vernomen. Er bevonden zich 57 passagiers en zes bemanningsleden aan boord van het toestel. De lijken lagen over een grote afstand verspreid. De eerste berichten van oogge tuigen duidden er op dat het toe stel met een militair straalvlieg tuig in botsing was gekomen maar er is geen tweede vliegtuig gevon den. Wat een vallend vliegtuig scheen is waarschijnlijk een vleugel van de Lockheed, die op weg was van Minneapolis naar Miami. Ontploffing Onderzoekers op de plaats van de ramp zijn van mening dat zich in de lucht een ontploffing heeft voorgedaan, gezien de grote ver spreiding der wrakstukken en lij ken, die onherkenbaar verminkt zijn. Gescheurde kleren hangen in de bomen. Een boer vertelde dat hij drie knallen had gehoord voordat het toestel neerstortte. Het vliegtuig heeft een geweldige krater in de bodem geslagen. Generaal Franco en kroonpretendent Don Juan MADRID, 17-3. De Spaanse staats- chef, generaal Franco, en de Spaan se troonpretendent, Don Juan van Bourbon, zullen elkaar misschien in het komende weekeind te Ciu- dad Rodrigo, in de provincie Sala manca, ontmoeten, aldus is don derdag in welingelichte kringen te Madrid vernomen. Het doel van het onderhoud is de universitaire opleiding van Don Juans zoon, prins Juan Carlos, die, naar aangenomen wordt, Franco het liefst op de troon ziet in het geval de monarchie in Spanje her steld wordt. Generaal Franco en Don Juan hebben elkaar ook in 1948 en 1954 ontmoet en ook toen ging het om de schoolopleiding van de thans 21-jarige prins Juan Carlos. WASHINGTON, 17-3. De Pionier 5, de Amerikaanse kunstplaneet die een baan om de zon beschrijft, zou, naar men verwachtte, vrijdag ochtend om 7 uur een miljoen mijl (1.609.000 km) van de aarde verwij derd zijn. Het zal dan bijna een week geleden zijn dat de satelliet werd gelanceerd. De radioseinen van de Pionier 5 zijn nog duidelijk te horen. Massale uittocht van Chinezen uit Indonesië DJAKARTA, 17-3. Er liggen in de haven van Tandjong Priok thans vijf schepen, die door de commu nistische Chinese regering zijn ge huurd voor het vervoer van Chi nezen uit Indonesië naar China. Er zijn twee Russische schepen bij, de overige zijn Brits en Deens. In to taal kunnen zij drieduizend passa giers vervoeren Op het ogenblik wachten te Djakarta 2000 Chinezen op vervoer, nadat in februari 4000 Chinezen in zes gehuurde schepen Indonesië hebben verlaten Daar naast is er een geregelde uittocht met lijndiensten. Een van de thans te Tandjong Priok liggende schepen zal op de rris naar China, Singkawang. in west Borneo aandoen, alwaar vol gens berichten in de kranten te Djakarta, 5000 Chinezen wachten op vervoersgelegenheid. in bedrijven h Bezoekers van Israël kunnen voortaan ter herinnering aan hun verblijf bomen planten in het bos van Jeruzalem, Galilea en het zui den van de Negef Per boom wordt ren bepaald bedrag gevraagd en de planter krijgt een oorkonde en eer medaille. Zondag a.s. zal in Marcinelle dit monument onthuld worden. Het .is opgedragen aan alle mijnwerkers die bij het vervullen van hun taak zyn overleden of daarvan de blijvende gevolgen ondervinden.. In het ge denkteken staan de namen vermeld van de landen, die de oprichting van het monument mogelijk hebben gemaakt. Supp'eties op reglementaire uitkeringen DEN HAAG, 17-3. De drie grote vakcentrales - N.V.V., K.A.B. en C.N.V. - hebben het initiatief ge nomen tot een algemene, lande lijke steunactie voor de stakende bouwvakarbeiders. Daarmee wil len zij, naar in een vanmiddag ge houden persconferentie werd ge zegd, aan de stakers tonen dat de Sparta heeft in Glasgow de Glasgow Rangers met 0-1 verslagen. - Na afloop van de wedstrijd heerste er in de kleedkamer van Sparta een vrolijke stemming. Oefenmeester D. Neville (voorgrond) kon een ver lichte zucht slaken. Nederlandse arbeiders daadwerke lijk achter hun actie staan. Met de binnenkomende gelden hoopt men suppleties mogelijk te maken op de reglementaire uitke ringen aan de georganiseerde sta kers, en bovendien een bepaalde uitkering aan de niet-georganiseer- den. Op een vraag, of men geen bezwaren tegen dat laatste ver wacht, werd geantwoord dat ook de inzamelingsactie zich richt tot het gehele werkende volk. Het moet een actie zijn van de wer kenden voor de stakers. Vijf en dertig duizend inzame- lingslijsten zijn naar de plaatse lijke afdelingen van de drie vak centrales gestuurd, met het ver zoek de in het bedrijfsleven wer kenden te bewegen tot deelneming aan de actie. De lijsten zijn alle volgens één model gedrukt, doorlo pend genummerd, aan de voorzijde voorzien van de initialen der drie vakcentrales en aan de achterzijde van de handtekeningen van de pen ningmeesters dier centrales. De vakcentrales hopen dat hier en daar plaatselijk al begonnen steun- acties, die naar zij menen aanlei ding tot verwarring kunnen geven, in deze landelijke actie kunnen worden geïncorporeerd. Vandaag (vrijdag) zal de actie al kunnen starten en, zo werd gezegd, zij zal doorgaan zolang er stakers zijn. Russen dankbaar voor redding zeelieden MOSKOU, 17-3. Op de voorpagi na van de „Prawda" moest don derdag politiek het veld ruimen voor kopv over de redding van vier Sowjet-Russische militairen, die zoals eerder gemeld op de Stille oceaan in een landingsboot op drift waren geraakt, door een Ameri kaans vliegdekschip. De pagina w°rd Ingenomen door foto's van de vier geredden en de hun door pre mier Chroesjtsjef gezonden geluk wensen, van president Eisenhower en burgemeester George Christo pher van San Francisco. Ook was een dankbetuiging afgedrukt die de Sowjet-Russische minister van de fensie maarschalk Malinofsky aan zijn Amerikaanse collega Thomas Gates had gezonden. Proefvlucht van ruimtevliegtuig LUCHTBASIS EDWARDS, 17-3. Het raketvliegtuig X-15, dat be stemd is voor vluchten aan de „rand" van de ruimte met een snel heid van duizenden kilometers per uur, heeft donderdag zijn tot nu toe zwaarste proefvlucht gemaakt. Het bemande vliegtuig moest een druk weerstaan van zes maal de zwaartekracht. Trekken en duwen DEN HAAG, 17-3. Zaterdag 19 maart om twee uur zal de minister van Verkeer en Wa terstaat, de heer H. A. Kort hals, bij de hofvijver in Den Haag het startschot geven voor het vertrek van een auto uit 1928, die ten bate van de actie „Doe Open" door vier jongelui naar Am sterdam geduwd en getrok ken zal worden. „Miss Trek", de Haagse lyceiste Lenie van der Gevel, zal in de auto plaats nemen, terwijl de free lance-journalisten Vincent Monnikendam en Frits de Blauw en de beide studenten Charles Vlek en Wil van Ede van der Pais afwisselend zul len duwen en trekken. De tocht gaat via Voorburg, Leidschendam, Voorschoten, Lelden, Oegstgeest, Sassen- heim, Lisse, Hillegom en Haarlem naar Amsterdam. c©eScS<9<^ö^0S<S<9e8c^90ScS<9cö n President Eisenhower heeft don derdag het Congres verzocht, de huidige wetgeving inzake de immi gratie zodanig te wijzigen, dat het jaarlijkse quotum van 154.000 im migranten voor de V.S op ongeveer 300.000 per jaar gebracht wordt. De president steld^ tevens maatregelen voor om ongeveer 30.000 politieke vluchtelingen of statenlozen, die zich thans in de V.S. bevinden, in de Amerikaanse bevolking te doen opgaan. UTRECHT, 17-3. Mr. P. H. Va- lentgoed, directeur-generaal van de Arbrid heeft op een In Utrecht ge houden studieconferentie van het Christelijk Nationaal Vakverbond gesproken over de taak van de ar- beidsvakbeweging op het gebied van de geestelijke gezondheid. De heer Valemtgoril vreesde, dat door de invoering van arbeidstijd verkorting onze moeilijke concur rentiepositie in de Europese ge meenschap de continue-arbeid in vol-contimn arbeid zal veranderen. De zondag zal daardoor, volgens hem. in het geding komen. Mr. Va- lentgoed vroeg de grootst mogelijke aandacht van de vakbeweging voor dit probleem. BEN GOERION WIL ONTWAPENING MIDDEN-OOSTEN LONDEN, 17-3. De Israëlische premier, David Ben Goerion, heeft in Londen verklaard dat hij voor stander is van „algehele ontwape ning in het Midden-oosten, met wederzijdse inspectie, nog voor een begin wordt gemaakt met de we reldontwapening". Hij verklaarde dit bij aankomst op het vliegveld van Londen te genover de pers. De Israëlische premier, die een bezoek aan de Ver. Staten heeft gebracht, zal drie dagen in Engeland blijven en o.a. besprekingen voeren met premier MacMillan. Straks tweede Franse A-bomontploffing PARIJS, 17-3. Franse journalis ten, die in Parijs zijn teruggekeerd van een bezoek aan het Franse cen trum voor kernproeven in de Sa hara, hebben meegedeeld, dat daar een levendige activiteit heerst. Dit nieuws heeft geleid tot nieuwe spe culaties in de Franse hoofdstad over een tweede kernproef die binnen kort in de Sahara genomen zou worden. Aan het centrum verbonden functionarissen hadden tegen de journalisten gezegd dat de volgende proef waarschijnlijk of voor eind april of pas in november genomen zal worden vanwege de enorme hitte in d^ woestijn tijdens de zo mermaanden. Men verwacht dat de tweede bom kleiner zal zijn dan de eerste. Van officiële zijde weigerde men echter commentaar te geven op de speculaties. Nieuw westelijk plan voor Berlijn NEW YORK, 17-3. „Wall Street Journal" meldt uit Washington dat de Amerikaanse politici een nieuw plan voor Berlijn overwegen om te trachten Rusland het diplomatieke offensief op de topconferentie te ontnemen. Gezegd w>rd dat het plan, „dat nu op het „State Deapartment" be sproken wordt en dat zeer waar schijnlijk aan Bondskanselier Adenauer zal worden meegedeeld, de oostelijke en westelijke sectoren van Berlijn willen samenvoegen tot een vrije stad die losstaat van bride Duitslanden en beschermd wordt door westelijke en Russische troepen". MOEILIJKER DAN QUIZ ST. LOUIS., 17-3. Een Amerikaan die eens 264.000 dollar heeft ge wonnen in een vraag- en antwoord wedstrijd voor de televisie is don derdag gezakt voor een examen voor volksteller, een baan waarvoor dertien dollar per dag wordt be taald. De Amerikaan, Terry Nadler, leg de d"> proef af met ongeveer vijftig kandidaten en onder ogen van een menigte verslaggevers en fotogra fen Later zei hij: „Ik was nerveus. Er-waren zoveel mensen". Hij zei drie of vier maanden nodig te zul len hebben om dit te boven te ko men.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1