kussen sloop Radion 1 Eisen van aannemers in kort geding afgewezen AMSTLEVEN levensverzekering ètalac Nu een geborduurd bij Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes Bijen houden schenkt veel genoegen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag h maart i960 No. W36 Gevraagde voorzieningen geweigerd DEN HAAG, 16-3. De president van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. Wltsen Elias, heeft vanmorgen uitspraak gedaan in het korte geding dat zes aannemersorganisaties en de N.V. Dura naar aanleiding van het bouwconflict aanhangig hebben gemaakt tegen de Staat, het College van Rijksbemiddelaars en de leden van dat college. De president wei gerde de door eisers gevraagde voorzieningen en veroordeelde hen in de kosten van het geding, groot f 750, De president deed geen uitspraak over de al of niet rechtmatigheid van het stellen van de voorwaarde van niet-doorberekening der loons verhoging voor lopende werken. Hij woog, zich daarbij refererend aan een arrest van de Hoge Raad, de belangen die partijen bij zijn ont houden van ingrijpen hebben, tegen elkaar af. Hij meende dat het be lang van de staat bij dat onthouden van ingrijpen groter is dan dat van eisers. Daarbij wees hij op het door Ingezonden mededeling krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER gedaagden naar voren gebrachte argument, dat, indien voor alle on derhanden werken doorberekening zou worden toegestaan, de regering in de toekomst haar plicht tot hand haven van een stabiel prijsniveau niet meer zou kunnen nakomen. De president stelde dat eisers de schade van vijftig miljoen gulden, die zij tengevolge van de voor waarde van niet-doorberekening zeggen te hebben, kunnen verhalen op de Staat als de gewone rechter de onrechtmatigheid van die voor waarde vaststelt. De door de sta king ontstane schade hadden zij kunnen beperken door de voor waarden van het College van Rijks bemiddelaars, eventueel onder pro test, te accepteren. Aan het bezwaar van eisers, dat sommige aannemersbedrijven de hogere lonen zoder doorberekening niet kunnen dragen, is z.i. tege moetgekomen door de bereidheid der regering, voor werken, die op 1 maart begonnen en na 1 septem ber nog niet beëindigd zijn, door berekening toe te staan als anders de kosten van de onderneming niet kunnen worden goedgemaakt. Bouwbedrijf handhaaft standpunt De Raad van Bestuur Bouwbe drijf deelt naar aanleiding van de uitspraak van de president van de rechtbank in Den Haag het vol gende mede: „De Raad van Bestuur Bouwbe drijf leest de uitspraak aldus, dat de president aan een beoordeling van de door de aannemers gestelde onrechtmatige overheidsdaad niet is toegekomen, op grond van het feit, dat een veroordeling van de Staat en van het College van Rijks bemiddelaars in verhouding tot dë belangen van de aannemers een té vergaande ingreep zou zijn in het overheidsbeleid. De Raad van Bestuur Bouwbe drijf deelt mede, zijn standpunt omtrent het onrechtmatig hande len van de overheid volledig te handhaven, met name, dat er geen wettelijke basis is om in te grijpen in de bestaande contracten, zoals deze tot op de huidige dag, en dan nog wel overwegend met over heidsopdrachtgevers, worden afge sloten. Ingezonden mededeling Vergadering chr. kleuterschoolvereniging STAD EN PROVINCIE „Rehoboth" in gereformeerd verenigingsgebouw ZIERIKZEE, 15-3. In het Gere formeerd Verenigingsgebouw werd dinsdagavond een ledenvergadering gehouden van de Chr. kleuter schoolvereniging „Rehoboth". De vergadering werd door de voorzit ter de heer A M. den Boer, op de gebruikelijke wijze geopend. Uit het jaarverslag van de secre taris, de heer J. J. Dorst, bleek dat momenteel 155 kleuters de school bezoeken. In het afgelopen jaar kon worden overgegaan tot aanstel ling van een tijdelijke vierde leer kracht voor eigen rekening. Als het wettelijk vastgestelde gemiddelde kan worden behaald zal het salaris komen voor Rijksrekening. Gezien het huidige leerlingenaantal zijn de vooruitzichten hiervoor bepaald gunstig. Financiële regeling Slavenkas Op grond van een conceptakte welke aan de vergadering werd voorgelegd werd de financiële re geling Slavenkas goedgekeurd. De voorzitter richtte een speciaal dankwoord aan het adres van de commissarissen van de Slavenkas, die de bouw hebben gefinancierd Landbouwschap beraadde zich over ruimtelijke ordening in Deltagebied De studiecommissie Deltaplan van het Landbouwschap, waarin o.m. de commissies grondgebruik van de gewestelijke raden Noord-Bra bant en Zeeland contact met elkaar hebben, heeft zich beraden over de ruimtelijke ordening in het Delta gebied en samen met het dagelijks bestuur een standpunt geformu leerd. Het Landbouwschap aanvaardt het als een noodzakelijkheid, dat bij de uitvoering van de plannen voor de ruimtelijke ordening in zuidwest-Nederland veel cultuur grond verloren zal gaan en tal van agrariërs van hun bedrijven zullen moeten wijken. Het doet dit met het oog op de grote ontwikkelings mogelijkheden van het Deltagebied en het nut hiervan voor geheel Ne derland. Wel meent het Landbouwschap dat zo mogelijk voor niet-land- bouvvkundige doeleinden alleen de slechtere gronden moeten worden gebruikt, ook van het land dat door de Deltawerken blijvend boven wa ter is gekomen. Voorts zal bij de plannen de regeling moeten wor den getroffen, dat de wijkende agrariërs elders, onder meer door inschakeling van domeingronden op het oude land en in de IJssel- meerpolders - waarbij ook verkrij ging in eigendom mogelijk moet zijn - hun beroep kunnen voort zetten. Mede op grond van de overwe ging dat het gebruik van goede grond bij de uitvoering van de plannen moet worden beperkt, staat het Landbouwschap een spreiding van industrievestiging voor over geschikte plaatsen in het hele Del tagebied met inachtneming van re gionale concentratie. Het meent voorts dat de ontwikkeling van westelijk Noord-Brabant vraagt om een spoedige bouw van een brug over het Haringvliet ten behoeve van de Benelux weg. Aannemers bereid tot concessies aan werknemers DEN HAAG, 16-3. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf zal, naar zijn voorzitter, de heer J. Dura Dzn., het A.N.P. meedeelde, vermoede lijk niet in beroep gaan van de uit spraak in kort geding, maar een nieuwe procedure tegen de Staat voor de gewone rechter aanhangig maken. Besprekingen hierover zijn nog gaande. De staking moet nu zeer snel af gelopen zijn, meende de heer Dura, en de kwestie zal op andere wijze moeten worden geklaard. De werk nemers hebben recht op hun loons verhoging en wij zijn bereid hun de meest mogelijke concessies te doen, aldus de heer Dura. Die be reidheid tot concessies is er echter niet ten opzichte van de Staat. 7 mei: Verkeersveiligheitlsdag UTRECHT, 16-3. Dezer dagen is - tijdens een vergadering van „La prévention routière internatio nale", de overkoepelende organisa- toe van Europese veiligheidsorga nisaties - besloten ook dit jaar weer een dag aan te wijzen waar op de verkeersveiligheid extra in het middelpunt van de belangstel ling zal worden geplaatst. Als datum voor deze internatio nale verkeersveiligheidsdag is vast gesteld 7 mei. Op die dag zal een appèl voor meer oplettendheid in het verkeer worden gericht tot de weggebruikers in België, west- Duitsland, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Italië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk en Zwitser land. ROTTERDAM. In zijn woning aan de Feijenoordstraat te Rotter dam ls dinsdag de 78-jarige alleen wonende C. Waardenburg door gasvergiftiging om het leven ge komen. Toen zijn buurman hemde krant kwam brengen, trof deze hem dood in de keuken aan, Op het gascomfoor stond een koffie pot. Het comfoor brandde niet, maar er stroomde wei gas uit. De politie meent, dat de oude man vergeten heeft het comfoor aan te steken, toen hij koffie wilde zetten. ZWOLLE. Het 5-jarig jongetje Rinus Bierbooms te Creil is dins dagavond, toen het bij de loswal aan het spelen was, in de Creiler- vaart gevallen en verdronken. Het kind werd vrijwel direct door een op het hulpgeroep van andere kin deren toegesnelde man uit het wa ter gehaald, doch de levensgeesten bleken reeds te zijn geweken. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Twee Franse kerntechnici heb ben dinsdag „in lichte mate aan te grote dosis straling" bloot gestaan, doordat bij een experimentele re actor in het onderzoekingscentrum te Saclay bij Parijs gedurende korte tijd de kritieke grens werd over schreden. Volgens een officieel communiqué bevinden de mannen zich niet in gevaar. Premier Chroesjtsjef heeft pre sident Soekarno in een boodschap uiting gegeven aan zijn vreugde over het feit, dat het Indonesische staatshoofd en zijn gezin ongedeerd zijn gebleven toen zijn paleizen in Djakarta en Bogor op 9 maart door een Indonesische straaljager wer- den beschoten. De Amerikaanse onderminister van handel Henry Keajns, die be last was met internationale han delsaangelegenheden, is „om per soonlijke redenen" afgetreden. Hij wordt opgevolgd door zijn plaats vervanger, Bradley Fisk. De Noorse vakcentrale zal deel nemen aan de campagne in Dene marken, Zweden, Finland en Enge land om Zuidafrikaanse goederen te weren met het oog op de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. De campagne zal in april en mei wor den gehouden De boycot zou in eerste instantie verbruiksgoederen betreffen,, zei de voorzitter van de vakcentrale. Hij hoopte echter dat in die period? in het geheel geen goederen uit Zuid-Afrika zouden worden ingevoerd. van twee nieuwe kl°uterscholen Voor het geleende kapitaal werd slechts een lage rente verlangd. Ongetwijfeld wordt hiermee een groot Zierikzees belang gediend. De gehele kaspositie inclusief be leggingen is bepaald gunstig, zoals bleek uit de rekeningen van de penningmeester de heer A. Bin. Het voordelig slot van de jaarrekening 1958 bedraagt f 2520. De jaarreke ning 1959 toonde een voordelig slot van f 4.099,07. Bestuursverkiezing Op voorstel van de heer Koevoets besloot de aftredende voorzitter nog één jaar in functie te blijven in verband met statutenwijziging. In de statuten komt nl. een artikel voor dat de voorzitter gereformeerd moet zijn. De heer den Boer was echter van mening dat dit artikel niet meer thuis hoort in de statu ten. Derhalve verklaarde de heer den Boer zich bereid nog één jaar aan te blijven opdat de statuten kunnen worden gewijzigd. Aftredend was verder de secre taris de he-^r J. J. Dorst, die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd gekozen de heer W. F. G. Blokpoel. De voorzitter zei de heer Dorst dank voor al het werk voor de vereniging gedaan Speci aal werd stilgestaan bij de wette lijke basis welke het kleuteronder wijs heeft gekregen sedert 1 janu ari 1958, in welk jaar de heer Dorst zitting kreeg in het bestuur. Op zijn beurt dankte de heer Dorst voor de go-^de woorden en de prettige samenwerking in het be stuur. Herkozen werden verder de af tredende bestuursleden de dames J. van Hoorn-de Ronde, M. P. Pot- appel-van den Doel en M. M. Spaans-van Burg. ZIERIKZEE De heer H. C. de Boer overleden Ten huize van zijn zoon in 's-Her- togenbosch is dinsdagnacht overle den de heer H. G. de Boer. De heer de Bo?r genoot vooral in onderwijs kringen een grote bekendheid. Hij werd geboren op 19 maart J 880 te Schoten (Haarlem). Achtereenvolgens was hij onder wijzer te Oudewater, Hillegom en Haarlem. Na een korte periode als hoofd van de Rooms-katholieke school te Zi?rikzee, werd hij op I oktober 1916 benoemd tot hoofd c.er school te Noordwijk, welke functie hij bekleedde tot 1 april 1946. Daarnaast vervulde hij nog betrekkingen bij het nijverheidson derwijs en het hulshoudonderwijs. Meer dan 25 jaar was de thans overleden? voorzitter van de St. Augustinusvereniging, de diocesane vereniging van onderwijsgevenden in het bisdom Haarlem. Verder was hij voorzitter van de St. Willibror- dusfederatie, het overkoepelend orgaan van de ondsrwijzersorganï- saties in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Haarlem, welke fe deratie een der voorlopers was van het Katholieke Onderwijzers Ver bond. De heer de Boer heeft ook be langrijk internationaal organisato risch werk verricht. Hij was oa. oud-president van de EMEC, die de onderwijzersorganisaties over de hele wereld omvatte. De paus ver leende hem het commnadeurschap in de Orde van St. Gregorius de Grote. Reeds eerder had hij de Orde Pro Ecclesia en de Ridderorde van St. Gregorius de Grote ontvan gen. Ook was hij ridder in de Orde van Oranje Nassau. LAND- EN TUINBOUW Klaverrijke kunstweiden Er wordt de laatste tijd nog al eens gesproken en geschreven over klaverrijke kunstweiden. Deze staan zeer terecht in het middel punt der belangstelling. Een klaverrijke kunstweide heeft verschillende voordelen. In de eer ste plaats is het hiervan gewonnen voeder door de aanwezigheid van klaver veelzijdiger van samenstel ling Het bevat meer kalk en mag nesium dan van een klaverarme kunstweide. Kalk en magnesium zijn van betekenis voor de voeding en hierdoor voor de gezondheids toestand van het vee. Meer magne sium in het voeder verhoogt het magnesiumgehalte in het bloed, waardoor de kans voor het optre den van kopziekte vermindert. Ook is gevonden dat het opnemen van het klaverrijk gras het kopergehal te van het bloed doet stijgen, het- Verf met glans en met gemak Ingezonden mededeling Verf het zelf met de superieure plasticverf van CETA-BEVER SPEURTOCHT IN DE NATUUR Reeds in de allervroegste tijden had de mens behoefte aan zoet, een volkomen natuurlijke behoefte ove rigens. Hij zocht er naar en vond de honing. De oude Egyptenaren kenden geen plantaardige zoetstoffen, doch wel honing en de bijenteelt was hun al zeer vroeg bekend. Het imken is een der oudste bedrijven ter we reld. Duizenden jaren voor het bou wen der piramiden was het reeds in gebruik en de voorhistorische méns verzamelde ijverig de honing, die de wilde bijen in hun nest vergaar den. In de bronstijd werd de bijenwas gewonnen en gebruikt bij het ver vaardigen van sieraden en wapens. Daar tot de middeleeuwen geen an der zoet dan honing bekend was, nam overal de bijenteelt een zeer voorname plaats in bij de volkeren. De bijen voorzagen hen van honing en was. Honing werd gebruikt als zoetstof en bij de Angel-Saksen om een drank, „mede" genaamd, van te maken. De was werd voor ver schillende doeleinden gebruikt, o.a. voor verlichting, waskaarsen en voor medische doeleinden zoals de beroemde wasolie. Uit de produkten der bijen ver kreeg men dus eten, drinken, licht en medicament. Is het niet begrij pelijk, dat de bijenteelt voor die tijden zeer belangrijk was? Toch werd er vooral toen op mineer juis te wijze met de bijen omgespron gen, maar ja, techniek en weten schap waren toen nog niet zo ver gevorderd. Waarom by en houden? Tegenwoordig behoeven wij het voor de zoetstof niet meer te doen, want er is suiker in overvloed te krijgen, dus bijen houden heeft in dit opzicht weinig nut, maar er zijn andere factoren, die een rol spelen. Wanneer men eenmaal iets méér over de bij te weten is gekomen dan dat het diertje zijn kopje in bloemkelken steekt en.gemeen kan steken ,dan komt onwillekeu rig het verlangen op, deze fantas tisch georganiseerde dierenmaat- schappij eens van zeer nabij te be studeren, al was het alleen slechts uit een zekere vorm van nieuws gierigheid. Doch, wanneer men eenmaal eigenaar van zo'n geheel bijenvolk is geworden, dan wil men dit niet meer missen en wordt het een liefhebberij van een zeer inte ressant genre. Deze liefhebberij heeft bovendien nog het grote voordeel, dat ze ze kere voordelen oplevert, namelijk de honing, waarmede het bijenvolk zijn meester rijkelijk beloont. En ieder weet, hoe uitermate gezond deze lekkernij is eramen krijgt haar voor niets. Het houden van bijen is even economisch verant woord als het houden van kippen, konijnen en dergelijke. Het biedt plezier en voordeel. Weinig kosten Het feit, dat men als eigenaar van een korf bijen meester is over en daarmede verantwoordelijk is voor een tienduizend tot vijftigduizend dieren, is alleen al een sensatie op zich Wanneer men in zijn vrije tijd de korf verzorgt en rustig de die ren gadeslaat en daarbij op de kleine bijzonderheden van hun le ven en fantastisch georganiseerde maatschappij let, dan geniet men intens en zal men het er mee eens zijn, een liefhebberij gevonden te hebben, die kan wedijveren met welke andere ook. Het houden van bijen behoeft he lemaal geen kostbare geschiedenis te zijn. Met wat goede wil en een beetje handigheid kan men de bij enwoning zlf maken van wat hout en enkele andere materialen en verdere kosten zijn er praktisch niet aan verbonden. Vandaar, dat ons land een vrij groot aantal ama teur imkers telt ,die met groot en thousiasme hun liefhebberij be oefenen. Wie is de by? De bij is een insect behorende tot de orde der vliesvleugeligen. Bijen, wespen en mieren zijn familie van elkaar. Veel bijen leven paarsge wijze, dus niet in zwermen. Het mannetje sterft na de huwelijksvol trekking meestal vrij spoedig en het vrouwtje zorgt voor de instand houding van de soort. Bij de zwermbijen zien wij in principe hetzelfde, doch op veel fantastischer wijze, daar het hier een geheel volk betreft, bestaande uit de koningin, het eigenlijke vrouwtje, een aantal darren, zijn de de mannetjes en de werkbijen, ae vrouwelijke bijen, die echter niet in staat zijn eitjes te leggen. Deze zwermbijen houdt dè imk°r in zijn korf. Door hun typische levens wijze. perfect georganiseerde maat schappij en hun honing bieden zij hem veel plezier. geen van belang is op bedrijven, waar men met kopergebrek bij het vee te kampen heeft. Met betrekking tot de opbrengst biedt de klaverrijke kunstweide ook een zeker voordeel. Men heeft namelijk gevonden dat bij bewei ding elke procent klaver 1 pet. meer opbrengst opleverde. Om meer klaver in de kunstwei de te krijgen, is het in d* eerste plaats nodig dat men bij de inzaai gebruik maakt van een grasmeng sel, waarin een zeker percentage klavers voorkomt Voor het hand haven van de klavers in de kunst weide, speelt de bemesting een be langrijke rol. Klaver stelt namelijk hoge eisen aan de kalk-, kali- en fosfaattoestand van de grond. Voor al de kalktoestand van de grond zal in orde moeten zijn. Het is daarom van belang de kalkbemesting niet te verwaarlozen en op klaverrijke kunstweiden kalkhoudende of alka lisch reagerende meststoffen, zoals slakkenmeel, te gebruiken. Landelijk straalzender- net voor telefonie DEN HAAG, 16-3. Het staatsbe- drijf der P.T.T. heeft in beginsel besloten ten behoeve van de ver groting van het aantal telefoonka nalen tussen de districten - naast de uitbreiding en modernisering van het kabelnet - een net van zg. straalverbindingen tot stand te brengen. Dit zijn nauw gebundelde radio- verbindingen tussen hoge punten, waarvoor zoveel mogelijk zal wor den gebruik gemaakt van de be staande radiotorens. Via zo'n straalverbinding kunnen vele honderden telefoongesprekken tegelijk worden overgebracht. Een bijkomstig voordeel is dat dergelijke verbindingen niet ge stoord kunnen raken door corrosie, graafwerkzaamheden of mijnver- zakkingen zoals dat bij kabels kan voorkomen. Noodmaatregelen in Argentinië BUENOS AIRES, 16-3. President Frondizi van Argentinië en zijn ka binet hebben een besluit getekend, waarin is bepaald dat de in oorlogs tijd geldende straffen voor misdrij ven als „terrorisme, sabotage, brandstichting, onwettige vereni ging, aanzetting tot misdrijf en daarmee verband houdende mis drijven" weer van kracht zullen zijn. Hierdoor kunnen terroristen ook ter dood worden veroordeeld. Te Washington is bekend ge maakt, dat de werkgelegenheid in de Verenigde Staten tot 64.520.000 arbeidskrachten is gestegen, het geen voor de maand februari een record betekent, het aantal werk lozen daalde met 218 000, hetgeen voor de tijd van het jaar ongewoon is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9