kluut van 3£akkervweel 'l v Nieuw staatsbestuur onder bewind van raadpensionaris GRENSV0LK Margriet ïsnog zo héérlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE donderdag iï maart i960 n0. ms6 Hevig avontuur en een reuzestrop 3 >5t Broedseizoen 1958 Zonnig? meidagen! Naar Kakkers weel! Of wat daarvan over is! De februarivloed van 1953 heeft de bedding vrijwel geheel en al vol modder geschoven. Dank zij korte lings gevallen regen staat middenin nog een halve voet water, waarin twee paren kluten, de traditie ge trouw, nog rondwaden Volgende week zal de laatste druppel door de gezamenlijke werking van zon en wind opgezogen zijn. De kluten moeten al eieren hebben, één zeker, 'k Heb de bonte vogel al vaak pre cies op dezelfde plaats zien zitten. Die moet er maar dadelijk aan ge loven Alzode knielaarzen aan de benencamera en statief aan de schouderriem, behoedzaam de voeten zettend op de wortelknoe dels van vóórjarige zeekraalvege tatie, het moeras in, naar 't open water gebaggerd, 't Is een klein kunstje 't nest te vinden. Daar ligt het, een flauwe uitholling in de ietwat opgesteven moddertwee eieren. Het volle legsel telt er vier, maar toch moet de vogel broeden, hij zit steevast op 't nest. Mogelijk zijn de eerste twee eieren geroofd of op andere wijze weggeraakt. On gedierte? Ratten? Wezels? Of kraaien? Hoe dan ook, maar dade lijk de camera er voor. Aan het plaatsen van een schuil- tent valt hier in 't moeras niet te denken. Hier móét het wel automa tisch Voor m'n kleine driepoot tref ik een plekje met niet al te weke ondergrond. Camera opgeschroefd, contactdraadjes boven de eieren. Klaar! Op de hurken zittend zie ik, dat ik al tot de kuiten in de mod der gezakt benMaar dat is van later zorgInstellen, secuur, scherp!Daarvan hangt alles af wat heb je aan een onscherp beeld?M'n rugm'n rug Overeind komend, bemerk ik, dat ik tot de knieën in de stugge mod derbrij zit. Even nog de instelling gecontro leerd, een blik over 't geheel en dan weg!Jawelals je kon! 'k Zit vastgezogen in de stijve massa .onwrikbaar, van m'n laar zen zie ik niets meer. Ik tracht om beurten de benen op te trekken geen schijn van kans Wat kracht kan ook de voet - op waarts geheven - ai bijzetten?.... Door de modder heen zoekt m'n hand de rand van de laars om te helpen trekken, 'k Heb echter niet 't minste houvast in die gladde brij. Minuten gaan voorbij'k Ben doodopzweet als een karre- paardstrek m'n rugeven rusten* kijk rondzak steeds dieperDe dood in het drijf zand"uit een schoolboekje in mijn jongensjaren'n visioen; schim van een gebalde vuist, die nog boven de modder uitsteekt; lugubere aanwijzing, waar ik geble ven benHo, niet verder fanta serengeen drijfzandniets te vuisten!Ben ik dan tegen de tachtig geworden om in de modder van Kakkersweel te smoren? Dat nooit.Dus maar wéér trek ken, rukken, wringen, met verbeten woedeOpeensbij ingeving, spontaan, de oplossing: Stap uit je laarzen!Inderdaad de oplos singBevrijd, als bij toverslag bevrijd!De kousevoeten ge plant op een paar wortelknoedels sla ik daarvan alle zorg ont heven? Hoewel met moeite, slaag ik er in, de thans „lege" laarzen uit de modder los te wrikken. En nu naar 't drogeHier in het papperige modderwater komt het op vlugheid aanDaar gaat hij dan!.Beurtelings op de wor telknoedels trappend en er naast, opverend en weer neer, de armen met de beklonterde laarzen zwaai end in onbeheerste allerzotste stuiptrekkingen, ijl ik plonzend voort als een op hol geslagen equi librist, val in het drog gras n^er blazend, hijgend, bek-af, klam van het zweet! Evenwel, het leed is geleden. Een paar minuten rustDan schui fel ik moeizaam naar de sloot, rei nig de laarzen, spoel de kousen schoon(?) - twee paar om steviger in de laarzen te staan - hang ze aan vier palen in zon en wind te drogen, wandel, de blote benen in de laarzen, naar de auto, steek een sigaar opzie opeens de kluut, vlak voor de cameraop het nest!Opname dus!Gauw er heenvolgende film voor draaien voor tweede opname, vind een veiliger weg door de somp, werp een groot stuk hard-board, onderweg gevonden, over de blub ber bij de camera en kan nu de hele namiddag normaal doorwer ken. Met drie opnamen neem ik genoegen. De film aangevuld met opna men van andere vogels - ter ont wikkeling opgezonden, wordt als steeds, vol verwachting tegemoet gezien. Wordt voorafgegaan door een brief!Ontstellend bericht: De film is bij ontwikkeling ge bleken over de gehele lengte ge sluierd te zijn!Ik duizel, als krijg ik een slag in m'n gezicht! Allemaal gesluierd? Spiksplinter nieuwe camera! Lekkage onmoge lijk! Onoplosbaar raadsel. Dan komt de filmmet een tweede brief! Film ondeugdelijk gebleken door fabricagefout-Summum van pech! Bij alle misère een halve eeuw lang, nog nóóit beleefd! Ex cuus: Als pleister op de wonde een gratis nieuwe film. Ja, wat konden ze meer doen? Ontstellend bericht, zei ik. Inderdaad, het woord is niet "te kras. Wat immers betekende een nieuwe film bij het rijke stuk vogelleven op niet minder dan twaalf opnamen 6 x 6 cm. neer gelegd, werk van uren, van dagen Reuzenstrop!Dagen heb ik nodig om over m'n teleurstelling heen te_ komen, de ergernis nog verhoogd door het feit, dat zo goed als alle opnamen - dat wil immers het noodlot in gevallen als dit - zonder die vermaledijde fabricage fout, juweeltjes van dia's gegeven zouden hebben Aldus de inzet van het foto-sei zoen 1958. Enfin, een volgende keer beter. En die keer komt J. V. Voorpaginanieuws voor 150 jaar De op elkander gevolgde staats omwentelingen in het vaderland werden in 1805 weer afgewisseld door een staatsbestuur onder het bewind van een raadspensionaris en een naar het voorschrift van de toenmalige Franse keizer Napoleon ontworpen contritutie of staatsre geling. Men had de stille hoop dat ein delijk onder het bestuur van de raadspensionaris Rutger Jan Schimmelpenninck al de woelingen van vorige omwentelingen weldra zouden zijn vergeten. De droevige ondervinding leerde echter al spoe dig dat ook deze staatsregeling on der het bewind van een raadpenr- sionaris maar zeer kort kon stand houden en door een Koninklijk be stuur werd opgevolgd. Commissie naar Den Haag Teneinde genoemde raadpensio naris met de aanvaarding van zijn bestuur geluk te wensen besloot de Zierikzeese raad om voor dat doel een commissie naar 's-Gravenhage te zenden en benoemde daartoe de heren J. Rost van Tonningen, A. J van Borrendam en, H. Mulock Hou- wer. Van generaal Monnet kreeg de raad het bericht dat de Engelsen, om des te gemakkelijker de vissers schepen te kunnen nemen, hun vaartuigen hadden bewapend en bemand met Engelse matrozen ver kleed als Hollandse vissers Der halve kregen de Zierikzeese vissers opdracht zich niet te ver uit het oog van de ter rede liggende sche pen en van de batterijen aan de kust te begeven Als een van de vissers deze kennisgeving in de wind zou slaan zou generaal Mon net de visserij geheel en al verbie den. De Franse commandant de l'Osme over wiens gedrag de burgerij zeer tevreden was werd als commandant over stad en eiland opgevolgd door de Hollandse kapitein Bulthuis. Gepeperde rekening Bij een volgend bezoek van de generaal Monnet logeerde deze in het voormalige logement de grote Zoutkeet. Bij zijn vertrek klaagde de generaal geweldig over de re kening van Willem Hahn, welke de verteringskosten naar de rang van de logeergast zeer wel berekend had. Of de rekening ooit werd betaald is nimmer gebleken. In de loop van dit jaar werden de van ouds genaamde Bagijne to ren en het Oranje Bolwerk afge broken. Ook werd een nieuwe schutterij opgericht van één grena dier- en vier fuseliercompagnieën. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 15-3. Aanvoer 4821 stuks vee (weektotaal 6823), t.w.: 270 vette koeien en ossen; 1291 stuks gebruiksvee; 630 vette kalveren; 206 graskalveren; 2030 nuchtere kalveren; 9 varkens; 27 lopers; 42 biggen; 82 paarden; 4 veulens; 164 schapen; 40 weidelam- meren; 26 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 3,00-3,30, f 2,80-3,00, f 2,55- 2,80; vette kalveren f 2.75-3,00, f 2,50-2,75, f 2,20-2,50; slachtpaar- den f 2,50-1,90-1,80. Prijzen per stuk: graskalveren f 430-370-270; nuchtere kalveren f 60-48-38; lopers f 80-70-60; big gen f 50-40-36; schapen f 125-95- 65; lammeren f 130-95-70; kalf- en melkkoeien f 1260-1100-900; vare koeien f 880-780-680; vaarzen f925- 760-600; pinken f 570-500-400. LAND- EN TUINBOUW Premieregeling voor het schieten van houtduiven DEN HAAG. Ook dit jaar stelt het ministerie van Landbouw en Visserij een premie beschikbaar voor het schieten van houtduiven, daar de schade, die deze vogels aan de landbouw toebrengen ,nog altijd aanzienlijk is. De regeling gaat in op 1 april 1960 De premie bedraagt f 0,75 per geschoten volwassen houtduif. Slechts de houders van een jacht akte en de houders van een ver gunning ex artikel 53 van de Jacht wet komen in aanmerking voor uit kering van de premie. V estigingsregelingen in de tuinbouw DEN HAAG. De drie centrale landbouworganisaties (K.N.L.B., K. N.B.T.B. en C B.T.B.) hebben de minister van Landbouw en Visserij gevraagd in overweging te nemen, zodanige wettelijke voorzieningen te treffen dat voor de verschillende sectoren In de tuinbouw vestigings regelingen in het leven geroepen kunnen worden, die tegemoet ko men aan de omstandigheden in die sectoren. Zoals bekend is loopt de huidige erkenningsregeling voor de tuin bouw, gehanteerd door de Produkt- schappen voor groente en fruit en voor siergewassen, eind 1961 af. De Sociaal Economische Raad heeft de minister geadviseerd, niet over te gaan tot het stellen van vestigings eisen voor land- en tuinbouw. De drie centrale landbouworgani saties menen echter, dat een vesti gingsregeling in de tuinbouw thans niet gemist kan worden. STAD EN PROVINCIE DUrVENDLJKE Collekte D.E.L. De alhier door de heer J. Folmer gehouden collecte voor de vereni ging ,JDraagt Elkanders Latsen" heeft opgebracht de som van f 42,05. ELLEMEET Ter versteviging van de kas der muziekvereniging „Kunst na Arbeid" zal op zaterdagmiddag, 19 maart a.s., weer oud papier worden afgehaald in Ellemeet en Scharen- dijke. ST. PHILIPS LAND C.P.B. vergaderde In hotel „De Druiventros" te St. Philipsland hield de afdeling St. Philipsland van de Christ Platte landsvrouwenbond haar vergade ring, onder leiding van haar presi dente mevr. Vogelaar-Hanse. Uit het financieel verslag bleek dat de afdeling het boekjaar kon afsluiten met een batig saldo van f 17,50. Na een periode van vijf jaar trad thans de presidente af. De volgen de vergadering, die op 10 mei zal worden gehouden, wordt dan ge presideerd door de vice-presidente, mej. M. Neele. Als bestuurslid werd gekozen mevr. A. de Jager- Boudeling. Daarna begon de ver koop van hetgeen ieder lid spon taan voor dit doel had gegeven. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Benoemd tot vicaris te Blanken ham: mej. M. Oh de Wilde, vicaris te Ouddorp (N.H.). Beroepen te Edmonton (Alberta, Canada) (Ref. Churches): H. J. van Leeuwen, Et. Anna Parochie; te Gouda (vac H. Huting): L. Schel- levis, Waalwijk; te Gouda: Joh. van der Velden, Dordrecht; te Hedel: J. C. Schuurman, Bleskensgraaf. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Veenhuizen: kand. S. K. Mészéros, Doorn, die bedankte voor Zeist; naar Kampen (Ver van Vrijz Herv.): J. W. Schaap, Oldehove. Ger. Kerken Beroepbaar: ds. F. A. den Boeft, laatstelijk vrijgemaakt pred. te Helpman. Beroepen te Ottoland: kand. D. C. Firet, Bergambacht; te Dieren (vac H. van der Plaat): R. Strijker, Emmeloord (N.O.P). Bedankt voor 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijinga)N. Korenhof f, Appingedam; voor Zoetermeer: H. C- Appelo, 's-Gravenhage-Loosdui- nen. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Middelstum: kand. A. N. Hendriks* Rotterdam. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Zeist: G. J. Buys, Pa- pendrecht en N. de Jong, Katwijk aan Zee; te Barendrecht: M. C. Ta- nis, Middelharnis en E. Venema, Zwijndrecht; te Roterdam-Kralin- gen: H. van Leeuwen, Arnhem en D. Slagboom, 's-Gravenzande. Beroepen te Rotterdam-Charlois: T. Brienen, Mussel; te Klundert: J. C. van Ravenswaaij, 's-Gravenhage -Scheveningen. Ger. Gemeenten Beroepen te Passaïc (U.S.A.): A. Vergunst, Rotterdam. Aangenomen naar Moerkapelle: C. Molenaar, Leiden. Ingezonden mededeling MARGRIET Sudhoudarikada 89, AmiUrdam KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Een adjunct-di recteur van een Amsterdamse zand- en grinthandel aan de Den Brielstraat in Amsterdam-west heeft bij de politie aangifte gedaan van een beroving. Toen hij des nachts op het kantoor zat te wer ken, verschenen twee mannen, die hem dwongen zijn portefeuille met ongeveer f 900 af te geven De mannen doorzochten vervolgens de laden in het kantoor en verdwenen spoorloos met het geld, na de tele foonleiding te hebben vernield. De recherche stelt een onderzoek in. DEN HAAG. Op 1 maart 1960 bedroeg het aantal aangegeven te levisietoestellen 630.800 tegen op 1 1 februari 1960 609.856 (t.m. 14 maart: 639.816). In hetzelfde tijdvak steeg het aantal geregistreerde ra dio-ontvangtoestellen van 2 611 800 tot 2.620.714. Op 1 maart waren er 488 666 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 489.737 op 1 fe bruari. HEERLEN. De 44-jarige schacht houwer H. J. Deckers uit Kerkrade is dodelijk verongelukt in de on dergrondse werken, van de mijn „Laura" in Eijgelshoven. Op de 274 meter verdieping raakte hij be kneld tussen de schachtkooi en een ijzeren balk. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier jonge kinderen. DEN HAAG. In de Houtrusthal- len in Den Haag zal van 4 tot en met 14 augustus volgend jaar ter gelegenheid van het tienjarige be staan van de Nederlandse vereni ging „De Verzamelaar" de inter nationale verzamelaarstentoonstel- ling „Curiosa '61" worden gehou den Deze expositie zal, naar de mening van het bestuur van de Ne derlandse vereniging „De Verzame laar", de grootste tentoonstelling op dit gebied worden die ooit in ons land is gehouden. Amerikaanse negers roeren zich ORANGEBURG, 15-3. De politie van Orangeburg in Zuid-Carolina heeft dinsdag de brandspuit gezet op grote gioepen negers en nege rinnen, die een protestmars hielden tegen het „gescheiden eten". In groepen van circa 100 trokken cie negers en negerinnen naar het centrum van de stad om daar te demonstreren. De politie vroeg de leiders naar voren te komen en de rest zich te verspreiden. De beto gers weigerden echter aan dit ver zoek gevolg te geven. Hierna ar resteerde de politie een 400-tal ne gers en negerinnen. In Columbia en Atlanta (Georgia) werden soortgelijke betogingen ge houden Vele negerstudenten wer den aangehouden. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Jan Kempen kreeg gelegenheid als getuige zijn mening naar voren te brengen. Hij trok de verklarin gen van Röters ernstig in twijfel, wijl chauffeurs over het algemeen niet kapitaalkrachtig genoeg waren cm dergelijke grootscheepse smok- kelaffaires voor eigen rekening te drijven, vooral ook omdat dit geval niet op zichzelf stond. Ook andere grenscommiezen wer den gehoord. Zij bevestigden, dat er sterke vermoedens waren ten aanzien van een omvangrijke ta bakssmokkel, waarin met een be duidend kapitaal werd gewerkt. Maar vermoedens waren nog geen bewijzen. En hoewel Röters zowel als de beide chauffeurs danig aan de tand gevoeld werden, vielen zij niet door de mand. Zij hadden hun verhoor grondig voorbereid en wis- ten telkens weer door de mazen van het net, dat men om hen span nen wilde, door te kruipen. Tenslotte restte er weinig anders dan de chauffeurs op hun volledige bekentenis te veroordelen. Lemmen en Reinders kregen ieder acht maanden gevangenisstraf maar we gens gebrek aan bewijs werd Emil Röters vrijgesproken. Op de publieke tribune was er opwinding. Piet van der Staay riep luid: „Zo is het altijd geweest en zo zal het altijd blijven: de grote dieven hangen de kleine op". Onmiddellijk had hij bijvalsbe tuigingen. „Wij krijgen ijzeren ke tenen, de dikkoppen van goudl" zei een smokkelaar. „Wij, die in de rats zitten en het grootste gevaar riskeren om een centje te verdienen, moeten er voor opdraaien als het mis loopt. Ons draaien ze in de lik, maar meneer de fabrikant, die zaken in het groot doet, laten ze lopen", morde een ander. „Jammer, dat ik m'n kop moet houden", mompelde Piet van der Staay, „ik zou ze heel wat anders kunnen vertellen!" Mear Emil Röters passeerde hen zonder iets te horen. Hij glimlachte, om zich een houding te geven, want innerlijk voelde hij zich be schaamd Het was een heel ge vecht geweest om die vrijspraak wegens gebrek aan bewijs te ver krijgen, en hij had heel goed aan gevoeld, dat men allerminst van zijn onschuld overtuigd was. 0 In Waldkerk werd de doodsklok geluld. De zware galmslag weer klonk tot ver over de heide. Smok- keldorus stond voor de hut van Kromme Grades en hoorde de klok luiden. „Dat is voor Haneplukkers- Truuke", dacht hij, want van alles wat er in het dorp gebeurde was hij goed op de hoogte. Nu zou er eindelijk een einde ko men aan de verhalen, dat zij hek sen kon. Het ontstaan van dat praatje was niet zo verwonderlijk. De Waldkerkers waren erg toegan kelijk voor allerlei bijgeloof. En het lag voor de hand, dat zij het vrouw tje, In de laatste jaren niets dan tanig gerimpeld vel over magere knoken, dat aan de rand van de hei vlak bij de vennen woonde, niet helemaal vertrouwden. Haar ge- 81 stalte alleen al was voor de licht gelovige fantasie voldoende om steeds nieuw voedsel te geven aan allerlei griezelverhalen. Maar nu was ze dood, en met haar de ge heimzinnige invloed ,die zij op haar medemensen had. Met haar ook de voorspelling, dat Dorus van Doren kamp nog eens ooit naar de bos wachterswoning terug zou keren om zich van de onschuld van zijn vrouw te overtuigen. Slechts een geloofde nog daaraan en was die voorspelling niet ver geten. Dat was de voormalige bos wachter zelf, die verlangend uitzag naar de dag, waarop hij zich be kend kon maken. Twintig jaren waren er sinds de dood van zijn vrouw vervlogen En weldra zou ook de dag verjaard zijn waarop Peter Beuren het tijdelijke met het eeuwige verwisseld had. De notaris, die eens aan het sterf bed van Beeren gezeten had en ciens testament in ontvangst geno men had, leefde nog. En daar hij een zorgvuldig man was, die zich nauwgezet van zijn plichten wist te kwijten, was hij niet vergeten, dat de termijn, na welke het testa ment geopend mocht worden, ver streken was. Met een zekere spanning had de notaris de oude vergeelde envelop die zo lang in zijn bureau gelegen had, te voorschijn gehaald, en nu schreef hij met bevende hand de tekst nog eens over. Hij voelde zich bevrijd nu hij eindelijk zijn weten schap inzake de laatste geheimen van Peter Beeren uit kon dragen. Jaren lang had hij zich verwijten gemaakt gezwegen te hebben, de erecode van zijn ambt hoger ge schat te hebben dan de goede naam van een vrouw, die gered had kun nen worden (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5