835 |wf| rmimiiiivssii Verbetering straatverlichting Handhaving woonruimtewet '47 EISENHOWER NAAR PORTUGAL 'HOOGTIJDAG IN OUWERKERK3 NIEUWE RAADSLEDEN IN OOSTERUND Oponthoud leidde tot plundering Nog veel meer doden Agadir DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE VERGADERING GEMEENTERAAD ZONNEMAIRE Eervol ontslag gemeentesecretaris J. A. Goedbloed Dinsdagavond kwam de raad der gemeente Zonnemaire bijeen onder voorzitterschap van burgemeester J. L. van Leeuwen. Afwezig was de heer J. v. d. Bijl met kennisgeving. Een reeks goedgekeurde raads besluiten, verslagen, notulen e.d. wordt voor kennisgeving aangeno men. De heer L. Braber informeert naar de samenstelling der ouder commissie kleuterschool, welke de voorzitter voorleest. Van Ged. Staten is bericht ont vangen, dat de begroting 1960 zon der op- of aanmerkingen is goed gekeurd, waarvoor de voorzitter zijn erkentelijkheid uitspreekt je gens de samensteller(s). Vastgesteld wordt het voorschot op de vergoeding voor het bijzon der lager onderwijs over het jaar 1960. Eveneens vastgesteld wordt het getal wekelijkse lesuren, gedu rende hetwelk vakonderwijs zal worden gegeven en idem het be drag van het voorschot op de ver goeding vakonderwijs over 1950 aan ae Christelijke Nationale School vereniging te Zonnemaire. Verkoop van grond De raad gaat akkoord met het voorstel van b. en w. tot verkoop van plm. 415 m2. grond, liggende in het uitbreidingsplan dezer ge meente, aan de I. M. van der Bijl straat, voor de prijs van f 6 per m2. aan de heer L. Lukaart. Z.h.s. wordt de termijn van ont ruiming van het onbewoonbaar verklaarde pand B 132, bewoond door het gezin L. M. v. d. Sande, verlengd. Geen bezwaar bestaat er tegen het voorstel van b. en w. tot vast stelling van een verordening tot het toekennen aan het daarvoor in aanmerking komend gemeenteper- soneel van een salarisverhoging in de vorm van een uitkering ineens over het eerste kwartaal 1960. Ingezonden mededeling per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink GENEVER Wynand Fockink - Anno~1679 BRAZILIË VRAAGT NEDERLANDSE HULP DEN HAAG, 15-3. De gouverneur van de Braziliaanse staat Rio Grande do Sul, de heer Leonel Brizola, heeft dinsdag op een pers conferentie in Den Haag meege deeld dat een Nederlandse com missie van drie personen, onder wie een vooraanstaande deskundi ge op het gebied van de landbouw en een vooraanstaande deskundige op waterbouwkundig terrein, naar zijn staat zullen gaan om een on derzoek in te stellen over Neder landse hulp bij de uitvoering van ontginningen en waterbouwkundi ge werken. Nederlanders geen (grote) vleeseters AMSTERDAM, 16-3. In hotel Krasnapolsky te Amsterdam heb ben vanavond vier prominente Europese koks aan tweehonderd genodigden trachten duidelijk te maken dat de Nederlandse huis vrouw ook met eenvoudige midde len een voortreffelijke maaltijd kan opdienen. Dit geschiedde on der auspiciën van het bedrijfschap voor het slagersbedrijf, dat een actie gaat voeren onder het motto: „alle dagen vlees op tafel". De voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, sprak tijdens het di ner een rede uit, waarin hij ver meldde dat Nederland met een ge middeld vleesverbruik van 40,8 kg per jaar per hoofd van de bevol king, behoort tot de landen met een laag vleesverbruik. Afscheid van de heer J. A. Goedbloed Aan de heer J. A. Goedbloed wordt met ingang van 1 april 1960 eervol ontslag verleend als ge meentesecretaris en -ontvanger, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten aan de ge meente Zonnemaire. Namens de P.v.d.A.-fraktie zegt de heer L. Braber steeds het diepste respect te hebben gehad voor het vele werk, dat door de heer Goedbloed werd verricht. „Hij stond bekend als een zeer hard werker, en het is des te meer spijtig, dat dit ontslag wegens zijn ziekte, zo moet gebeu- ïen", aldus de heer Braber. Aan de gemeente Zonnemaire werd een tweetal woningwetwo ningen toegewezen waarvóór de raad het principe-besluit neemt deze bouw te realiseren aan de Oostweg. Handhaving Woonruimtewet '47 Op de laatste dag der sluitings datum heeft de gemeenteraad zich uitgesproken over de circulaire van de minister inzake de Woonruimte wet. B. en w stellen de raad voor, mede met inachtneming van het advies van de plaatselijke woon ruimtecommissie om voor deze ge meente de woonruimtewet 1957 te handhaven. Dit voorstel is geba seerd op het feit, dat er in Zonne maire nog woningzoekenden zijn en bovendien de ontruiming van krotwoningen overheidsingrijpen wenselijk maakt. De heer L. Braber (P.v.d.A.) zegt het zeer te zullen verheugen wan neer deze wet gehandhaafd zou blijven, gezien de woningnood in deze gemeente. In tegenstelling tot een uitspraak in een raadsvergade ring in een andere gemeente (Brou wershaven - red.) zou ik het werk der woonruimtecommissie onmis baar en van grote waarde willen noemen, aldus de heer Braber. M.a.s., wordt besloten het voorstel van b. en w. aan te nemen. Verhuur volkstuinen In bespreking komt het agenda punt verhuur van een complex volkstuinen aan diverse personen, tegen een prijs van 5 cent per m2. In een uitgebreide toelichting aan de raad wordt deze materie uiteen gezet, waaruit blijkt, dat door de Herverkaveling een stuk grond voor dit doel zal worden toegewe zen aan de gemeente, liggende aan de Veerdijk. Het geheel is nog in een beginstadium, zodat nog geen definitieve beslissing kan worden genomen inzake toewijzing e.d. B. en w. zullen alle mogelijke moeite in het werk stellen om de bedoel de tuingrond nog voor dit seizoen in gebruik te geven. Op een vraag van de heer Lu- kaart (VVD) of deze verhuur per jaar opzegbaar is, wordt bevesti gend geantwoord. Uit de door di verse raadsleden gehouden bespre kingen komt een belangrijk punt naar voren, waaruit wordt beslo ten, dat géén onderverhuur zal mo gen plaats hebben zonder toestem ming van b. en w. Verbetering openbare verlichting De 2e wijziging der begroting 1960 behelst een paar belangrijke punten inzake de verbetering ver lichting en premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953. Uitgevoerd zullen worden het wijzigen van een gietijzeren licht mast 4% m. lichtpunthoogte met gloeilamp in HPL 50 watt, voor dé lichtmasten in de Oostweg, Ring, Dreef en I. M. v. d. Bijlstraat; idem wijzigen van een paalarm met gloeilamp in HPL 50 watt, voor de lichtpunten: één op de Rietdijk (Kromte) en twee op de Veerdijk; het verlengen van een gietijzeren licht mast van \Vz. in 6 m. licht punthoogte voor de lichtmasten Oostweg, Ring, Dreef en v. d. Bijl straat; het verplaatsen van de lichtmast bij de muziektent (ong. 2 3 m. dichter bij de Zuidweg). Een verzoek is binnengekomen van de heer J v. d. Bijl voor pre mie t.b.v. verbetering van de wo ning B 122. De kosten voor de ge meente bedragen hiervoor f 500. Goedgekeurd advies hiervoor werd ontvangen door de Centrale Dienst Noord-Zeeland. Beide posten in deze begrotings wijziging worden z.h.s. door de raad goedgekeurd. De heer Braber attendeert op het teit, dat de lantaarn bij Pauwe des nachts niet brand, en zou deze graag als nachtbrander zien. De voorzitter zegt contact hierover te zullen opnemen. Andere zaken Het sloopmateriaal van een twee tal woningen (Haven Veerdijk en van mevr. Heule) zal bij inschrij ving worden verkocht Van de op brengst zal op het sportveld een kleedlokaal van betonplanken wor den geplaatst. Op een vraag van de heer Duinhouwer (P.v.d.A.) ant woordt de voorzitter, dat een twee tal kleedlokalen financieel niet uit voerbaar is. Een aansluiting op de waterleiding zal nader worden be keken. De raad geeft b. en w. een cre- diet van f 500 om rond de zand bak van de kleuterschool een af rastering te plaatsen waarbij nog nader zal worden bekeken, op wel ke wijze, hetzij met gaas of lat werk het geheel zal worden afge sloten. Ter gelegenheid van de bevrij dingsfeesten zal aan de kinderen een leuke „feestplaat" worden aan geboden, waarop enige versregels over het verzet. Hiermee zal een bedrag van f 60 gemoeid zijn. Tot slot deelde de voorzitter me de, dat de plannen scholenbouw zover gevorderd zijn dat het op en kele kleine details na is goedge keurd. De architect stuurt aan op zomerbouw". De schuur van Gan- zeman zal t z.t. worden afgebroken. Alles is ingesteld op de bouw dit jaar. Met de mededeling, dat de brand spuit weer hersteld terug is, sloot ae voorzitter deze vergadering. EEN OPGEWEKT VERENIGINGSLEVEN Bond van zaterdagvliegers vergaderde te Zierikzee De dinsdag te Zierikzee gehouden vergadering van de Bond van Za terdagvliegers op Schouwen-Duive- land gaf blijk van een opgewekt verenigingsleven. Van alle afdelin gen waren vertegenwoordigers ter vergadering aanwezig. De heer Pannekoek uit Brou wershaven gaf een breedvoerig ver slag van de Bondsvergadering te Goes. Ook was door hem een voor lopige uitslag opgemaakt van de kampioenen van het eiland voor het jaar 1959. De Bruse Trekker kwam daarbij goed voor de dag, want de heer T. Dalebout uit Nieuwerkerk (lid van de Bruse Trekker) werd -erste kampioen Fond, de heer Ph. Steketee 3e kampioen Fond. De heer Steketee werd tevens eerste kam pioen-generaal van alle verenigin gen op het eiland. De heer A. de Koning uit Bruinisse werd met zijn jonge duiven Hokkampioen op het eiland. Besloten werd zaterdag voor Pa sen voor het gehele eiland een Paasvlucht te doen houden vanuit Roosendaal, tevens dienend als opleervlucht. In het komende seizoen zal eerst zuid-oost worden gevlogen, te be ginnen tot Maastricht en dan ver der het zuiden in met Bordeaux als eindpunt. De heer IJzelenberg uit Bruinisse was opnieuw bereid het vervoer tot Roosendaal te verzorgen. Voor de correcte wijze waarop dit ook vo rige jaren geschiedde, werd hem door de voorzitter, de heer H. Slag boom, dank gebracht. Besloten werd in het aanstaande seizoen voor iedere vlucht een hoofdprijs te vervliegen onder de deelnemers van de Concourscom binatie van het eiland. Deze hoofd prijs zal niet uit geld bestaan, maar in natura worden uitgekeerd. Op voorstel van de heer W. Ju- melet te Bruinisse werd besloten om met ongeveer 200 duiven deel te nemen aan een vlucht op 5 mei (nationale feestdag) te Bruinisse. De heer Slagboom dankte ten slotte allen voor de geanimeerde en prettige besprekingen en sprak ds hoop uit dat 1960 een goed vlieg- jaar zal worden, en dat prettig tus sen de postduivenhouders op ons eiland zal kunnen worden samen gewerkt. LISSABON, 17-3. Donderdag is te Lissabon van officiële zijde mee gedeeld, dat president Eisenhower een uitnodiging van zijn Portugese ambtgenoot schout-bij-nacht To- mas, om Portugal te bezoeken, aan vaard heeft. Eisenhower zal zijn bezoek na de te Parijs te houden topconferentie tussen Oost en Wes brengen. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND AMSTERDAM, 17-3. Blijkens op gave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in januari jl. 4.480 tegen 5.194 in ja nuari 1959. Het aantal levend ge borenen daalde van 20.178 in janu ari 1959 tot 19.007 in januari jk, terwijl het aantal overledenen daalde van 8.100 tot 7.819. Voorts steeg het aantal immigranten van 2750 in januari 1959 tot 3.234 in januari jl., terwijl het aantal emi granten daalde van 4.548 tot 4.497. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 februari jl. 11.426.727. Twee zonnige plaatjes uit het herbouwde Ouwerkerk, dat zaterdag jl. opnieuw een hoogtijdag beleefd. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot plantte de Churchill- boom aan het begin van de Buitenlandse Persweg. Na deze plechtig heid kreeg mevr. de Casembroot-geb. baronesse van der Feltz een rododendron aangeboden door de voorzitter van de Buitenlandse Pers- vereniging, de Engelsman de heer H. G. Franks. Tot slot van deze zeer geslaagde dag en als sluitstuk van een al even geslaagde wederopbouw opende mr. de Casembroot het fraaie nieuwe Dorpshuis aan de Dorps- ring(Foto's J. Ochtman). Installatie ondervindt moeilijkheden OOSTERLAND, 16-3. In drie van de vtff in de gemeenteraad van Oosterland bestaande vacatures z(jn thans kandidaten benoemd, maar hun installatie als raadslid ondervindt nog moeilijkheden. Van middag te 14.00 uur werd een raads vergadering gehouden, teneinde de geloofsbrieven te onderzoeken van de nieuw-benoemde raadsleden, die alle drie hun benoeming hebben aangenomen, doch het vereiste quo rum was niet aanwezig. Geen van de vyf raadsleden, die als lid be dankten wegens de terugkeer van burgemeester S. W. A. Laurense, verscheen op de vergadering. De nieuwe raadsleden zqn: M. Stouten (S.G.P.) in de vacature-A. Stoutjesdqk (C.H.U.), J. P. van der Maas (Gemeentebelang) in de va cature-A. Bal (C.H.U.) en J. Op 't Hof (A.R.) in de vacature-J. van der Zande (P.v.d.A.). Gelukkig treffen Een botsing in de lucht heeft bij Solleftea, in Zweden, het leven gered van een para chutist. Er werden militaire oefeningen gehouden voor de ogen van 3000 toeschouwers. Parachutisten sprongen van een hoogte van ongeveer 350 meter omlaag, maar één van de parachutes ging niet open en de springer viel over een afstand van 20 meter als een steen omlaag, tot ontstelte nis van de vele kijkers. De ongelukkige kwam echter in botsing met een kameraad die reeds onder hem zweef de. Door de schok opende zich zijn reddingsdoek en beide militairen kwamen on gedeerd op de begane grond. RIO DE JANEIRO, 16-3. Meer dan vierhonderd vrachtauto's vor men een colonne van ruim 10 km op de grote weg van Rio de Janeiro naar Bahia in Brazilië. Zij kunnen niet voor- of achteruit, doordat de wegen onbruikbaar zijn geworden door de ernstige overstromingen, die bruggen heeft weggeslagen en de wegen vernielde. Daar de tweeduizend inzittenden van de voertuigen gebrek kregen aan levensmiddelen, vormden zij benden die de dorpen in de omge ving gingen plunderen. De gouver neur van de staat Bahia heeft op dracht gegeven, de colonne vanuit de lucht van levensmiddelen te voorzien en zond een versterking van de politie. Inmiddels is in de staten Bahia en Espirito Santo het water gezakt, doch in Rio Grande do Nord, Ceara en Sergipe is het opnieuw gestegen. Volgens de bepalingen van de Ge meentewet kan nu eerst na verloop van 24 uur een volgende vergade ring worden belegd, doch wanneer de vereiste meerderheid dan weer niet aanwezig is, kan een derde vergadering altijd doorgang vin den ongeacht het aantal opgeko men leden. De tweede vergadering wordt heden, donderdag 17 maart te 17.00 uur gehouden. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 17-3. Een hogedrukge- bied boven Scandinavië dat door luchtdrukstijgingen in verbinding kwam met een ander hogedrukge- bied boven Spanje zal ook de ko mende 24 uur het weer in Neder land beheersen. De aanvoer van koude lucht uit Denemarken en zuid-Zwedên duurt voort, terwijl ook de bewolking zich handhaaft De neerslagkansen zijn gering. De begrenzing van de koude lucht is tot noord-Frankrijk en tot de Alpen doorgedrongen als gevolg waarvan er in Oostenrijk sneeuw valt. In de Balkan is door een depressie uit de Sahara een hoeveelheid tropische lucht binnengevoerd die de vorst- grens in Rusland terugdringt. De depressies op de oceaan blijven op een te grote afstand om het weer de komende dagen in west-Europa te beïnvloeden. Een hevige brand, die woens dagavond jl. in de Columbiaanse haven Buenaventura is uitgebro ken, heeft aan acht personen het leven gekost. Er zijn meer dan '.weeduizend woningen in de as ge legd, waardoor negenduizend per sonen dakloos zijn geworden. Baas boven baas Waf hebben u en zij en hij en ik en ónd're leken bij de vooruitgang der techniek ons oog vaak uitgekeken. Wat is de mens door d'eeuwen heen schrikbarend opgeschoten met radar en blind-vligerij kunstmatige piloten... Het i>liegtuig vindt zijn weg naar huis, kan in zijn koers niet falen, nóch mist, nóch diepe duisternis kan het meer doen verdwalen. W(j gaan speciaal naar 't vliegveld toe om 't wonder te bekaken, de mens voelt zich een héle Piet, daar zó iets te bereiken. Een duif, héél ver, vliegt uit een mand, h\j maakt drie korte ronden; heeft zónder radar of kompas de weg naar huis gevonden. CLINGE DOORENBOS. Verwachting tot vrijdagavond: Weiuig verandering Bewolkt maar geen neerslag van betekenis; zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost; weinig verandering in temperatuur. 18 maart. Zon op 6.48, onder 18.49. Maan op 0.02, onder 9.36. Laatste kwartier: 20 maart te 7.41. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 18 maart 6.38 v.m. 19.11 n.m. BROUWERSHAVEN 18 maart 6.08 v.m. 18.30 n.m. Doodtij: 22 maart. Ingezonden mededeling Scheepvaartberichten Korenia (t.), 16-3 van Philadelphia, Kelletia (t.), 16-3 te Pt. Fortin. 22-3 te Curasao verwacht. Kryptos (t.), 15-3 van Rotterdam naar Limhamm. Langkoeas, 16-3 van Antwerpen naar Middlesborough. Lelykerk, 16-3 te Bandar Shapur. Tegelberg, 16-3 van Santos naar Montevideo. in PARIJS, 17-3. De Franse sena tor dr. Bernard Lafay, die van een bezoek aan Agadir is teruggekeerd, heeft verklaard dat het dodental de 20.000 wel eens zou kunnen be reiken. In Genève is in het Palais des Nations de ontwapeningsconferentie be gonnen, xcaaraan aoordt deelgenomen door vijf westelijke en vijf ooste lijke landen. - Deze foto geeft een overzicht van de grote vergaderzaal tijdens de openingszitting, welke twee uur duurde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2