Sowjet-Unie noemt Westelijk plan onuitvoerbaar A DE ZIERIKZEESCHE COURANT OVERSTROMINGEN IN FRANKRIJK In Amerikaans park werden drie vrouwen vermoord DE FRANSE KERNBOM Standpunt Nederlandse regering over de arbeidstijdverkorting ADENAUER WIL VOLKSSTEMMING IN WEST-BERLIJN VOOR TOPCONFERENTIE Waarschuwing tegen drinken van regenwater Communistische kritiek op ontwapeningsplan Tweede Kamerlid stelt vragen over burgemeester-verloven DONDERDAG 17 MAART 1960 116e jaargang No. 18736 /.IMMSMMNIEflWSBOPE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikjee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ontivapeningsoverleg in Genève GENEVE, 10-3. De Sowjet-Unie heeft woensdag op de ontwape ningsconferentie te Genève het westelijke ontwapeningsplan on uitvoerbaar genoemd, omdat er geen termijnen in zijn vervat en is met een tegenvoorstel gekomen met het plan tot invoeren van een algehele ontwapening in vier jaar tijds. MARSEILLE, 16-3. In verschil lende gebieden van de Midi en zuidwest Frankrijk hebben zich overstromingen voorgedaan. Het peil van de Rhone is gestegen. Ver schillende wegen, in het bijzonder ln de departementen Gard en Var, zijn afgesneden. Het rampgebied van Fréjus Is door het water van de Reyran overstroomd. De vlakte van Tarbes (Hautes-Pyrené-»s) is in de afgelopen 48 uur geteisterd door wolkbreuken. Er zijn geen slacht offers. OTTAWA, 16 3. In een groot staatspark bij Ottawa in de Ame rikaanse staat Iillinois zijn woens dag de lijken gevonden van drie vermoorde vrouwen van middel bare leeftijd. De vrouwen, die ge huwd war enmet vooraanstaande zakenlieden uit Chicago, zijn aan gerand. Zij waren sedert maandag ver mist Op die dag gingen zij met een auto naar het paik voor een voet tocht. Van deze voettocht zijn zij niet teruggekeerd. Een ambtenaar van het parket heeft meegedeeld dat een eerste onderzoek heeft aangetoond dat de drie vrouwen twee van vijftig en een van 47 jaar - zijn geslagen en naar een grot in een diep dal zijn overgebracht. De lijken werden dicht bij elkaar gevonden. PARIJS, 16-3 De kernbom die de Fransen op 13 februari te Reggan in de Sahara tot ontploffing heb ben gebracht, had een explosieve kracht van 60 tot 70 kiloton, zo he-'ft het ministerie van defensie woensdag te Parijs bekend ge maakt. In het communiqué werd gezegd, dat de doeltreffendheid van de ex plosie, die ongeveer vijfmaal zo sterk was als de Amerikaanse atoombom die in 1945 Hirosjima verwoestte, .bijzonder bevredigend' was gebleken. In diplomatieke kringen te Ge nève zei men dat do Russische voorstellen niet realistisch zijn. De Rus Zorin heeft het Russische ontwapeningsvoorstel van de afge lopen herfst nader omlijnd. Dit plan kent drie stadia: een periode van één tot anderhalf jaar, waarin de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie en China hun strijdkrachten be perken tot 1.700.000 man en Groot- Brittannië en Frankrijk tot 650.000 man en waarfn een organisatie voor inspectie wordt gevormd; een tweede periode van anderhalf tot twee jaar waarin de overblijvende strijdkrachten worden ontbonden en de steunpunten In het buiten land worden ontmanteld en ten slotte een periode van één jaar waarin alle kernwapens en alle militaire inrichtingen worden ver nietigd. Zorin heeft op de geheime zitting gezegd, dat de Sowjet-Unie ervan uitgaat dat er overeenstemming over een verbod van proeven met kernwapens zal worden bereikt voordat de uitvoering van het pro gram van een algehele ontwape ning zal zijn begonnen. Toen verslaggevers hem later op een persconferentie vroegen of dit betekent dat de Sowjet-Unie een dergelijk verbod als voorwaarde stelt voor ontwapening, antwoordde hij dat de Sowjet-Unie geen voor waarden stelt voor ontwapening. Overeenstemming over een verbod zou echter een zeer belangrijke fac tor zijn. De Brit Ormsby-Gore heeft er woensdag op aangedrongen dat er geen kernwapens in een baan om de aarde worden gebracht. Er moet een waarborg komen dat dit niet zal gebeuren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Een gorep bouwvakarbeiders van naar schatting 150-200 man heeft gedemonstreerd op het Binnenhof in Den Haag. De betoging droeg een rustig karakter - de politie behoefde dan ook niet in te grijpen. Op de foto een aantal van de stakers met een spandoek op het Plein na de mars over het Binnenhof. WASHINGTON, 16-3. Bondskan selier Adenauer heeft woensdag in Washington in een rede voor leden van de Amerikaanse persvereni ging gepleit voor een volksstem ming in west-Beriyn vóór de ko mende topconferentie, om te kun nen vaststellen of de bevolking van dit stadsdeel handhaving van de status quo wil of wijziging van het bezettingsstatuut. Hij achtte het wenselijk dat de drie westelijke mogendheden, die in west-Berlijn troepen hebben, dergelijke volksstemming organise ren. WEST-DUITSLAND BONN, 16-3. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie voor kernzaken heeft woensdag ver klaard, dat Westduitsers die regen water drinken hun gezondheid door ïadio-acthve besmetting in gevaar bi engen Volgens het ministerie be trekken verscheidene honderddui zenden Westduitsers hun drinkwa ter uit regenputten. De staatssecretaris van het mi nisterie, dr. Cartellier, deelde in de Bondsdag mee, dat Westduitse weerstations sinds de Franse kern proef in de Sahara een toeneming van de radio-activiteit in d"* lucht hadden geconstateerd Weliswaar was het peil nog onder het kritieke punt, maar volgens hem liepen drinkers van regenwater toch ge vaar. Adenauer, die vasthield aan het recht op zelfbeschikking van de Westberlijnse bevolking, zei er niet aan te twijfelen dat de uitslag van de volksstemming zal zijn: hand having van de status quo. Volgens Adenauer zou aanvaar ding door het Westen van de Rus sische eis tot verandering van de status van west-Berlijn een enorm prestigeverlies voor het Westen tengevolge hebben. Hij legde er voorts nogmaals de nadruk op, dat het vraagstuk van de ontwapening onder toezicht de toetssteen voor de komende top conferentie tussen Oost en West zal zijn. omdat de regering van het grootste deel van de overige poli tieke kwesties, waaronder de kwes- tie-Berlijn en het Duitse vraag stuk, volgens hem afhangt van dit vraagstuk. ZK.H. Prins Bernhard heeft woensdagmorgen in het RAl-gebouw te Amsterdam de Hiswa Watersporttentoonstelling bezocht. Als liefhebber toonde de Prins grote belangstelling voor de autoboten. ^€6<^<SC8c^ciSc^<90Sa c ISTANBUL- FLORIADE ROTTERDAM, 15-3. Dinsdag aanstaande zullen de post koets en de verdere kara vaan van Istanbul afreizen, vanwaar de eigenlijke tocht naar de Floriade op 30 maart a.s. begint. In de koets zal de Oostenrijkse diplomaat van Vlaamse afkomst O gier G. de Besbecq plaatsnemen, die vier eeuwen geleden een grote rol bij de introductie van de tulp in west-Europa heeft gespeeld. Als de Bus- becq redlvivus zal een be kend Amsterdammer optre den, de heer N. W. van Vliet. Hij is gedurende de 39 dagen van de tocht de ambassadeur van de tulp. GENEVE, 15 3. Vele westelijke gedelegeerden naar de tienmogend- hedenconferentie te Genève hebben dinsdagavond uiting gegeven aan hun teleurstelling over wat zij noemden, overhaaste kritiek van enkele communistische afgevaar digden op het nieuwe westelijke ontwapeningsplan. De leider van de Britse afvaar diging, Ormsby-Gore, heeft zich dinsdag in zijn verklaring op de conferentie tegen deze kritiek ge keerd. Hij haalde de woorden aan van de Sowjet-minister-president, Chroesjtsjef, waarin deze in sep tember er op heeft aangedrongen geen overhaaste verklaringen af te leggen. De staatslieden moeten eerst ten kans hebben Dit zijn, zo zei de Brit, wijze woorden. DEN HAAG, 16-3. De Nederland se regering acht de tyd nog niet gekomen om de veertigurige ar beidsweek als doel van de arbeids tijdverkorting vast te leggen in een Internationaal arbeidsvcrdrag. Dit blijkt uit het antwoord van de regering op een vragenlijst van de Internationale Arbeidsorganisa tie te Genève. Deze vragenlijst was aan alle .nationale regeringen toe gezonden in verband met het feit, dat het vraagstuk van de arbeids tijdverkorting aan de orde zal ko men tijdens de in juni te houden 44ste internationale arbeidsconfe- rentie. Aldus deelt de Nederlandse in lichtingendienst voor de Verenigde Naties mede. De regering is blijkens haar ant woord aan de I.A.O. van oordeel, dat een verdere verkorting van de arbeidstijd een kwestie is van al ternatieve aanwending van de voor verdeling beschikbare welvaart. De regering erkent de wenselijkheid, voor de arbeidstijdverkorting een plaats in te ruimen op de lijst van sociale verlangens, doch dit is een zaak, die van land tot land ver schillend ligt. Bij de bepaling van de prioriteit voor de arbeidstijd verkorting dienen niet alleen de beschikbare welvaart en de econo mische vooruitzichten op langere termijn in aanmerking te worden genomen, doch ook de andere fac toren zoals natuurlijke hulpbron nen, bevolkingsgroei, de behoefte aan kapitaalgoederen, de arbeids- produktiviteit e.d. Deze factoren zullen van land tot land en van tijd tot tijd verschil len en de Nederlandse regering acht het daarom niet juist, nu reeds een bepaalde arbeidsduur of een bepaalde prioriteit voor arbeids tijdverkorting neer te leggen in een internationaal arbeidsverdrag of een aanbeveling van de I.A.O. Van de andere kant blijkt de Neder landse regering wel gunstig te staan tegenover een internationaal docu ment, waarin methoden zouden worden aangegeven om te komen tot een geleidelijke verkorting van de arbeidstijd, zonder dat daardoor in ernstige mate wordt ingegrepen in de nationale economieën en zon der dat daardoor de verwezenlij king van andere sociale desiderata in het gedrang zou komen. UTRECHT. Z.K.H. Prins Bern hard heeft in het Centraal Museum te Utrecht een expositie van Bra ziliaanse moderne kunst officieel geopend. Liquidatie aardappeltermijnmarkt? DEN HAAG, 16-3. De vereniging van Nederlandse exporteurs van aardappelen (VENEXA) heeft zich in een vandaag te Utrecht gehou den bijzondere ledenvergadering met 24 tegen 9 stemmen uitgespro ken tegen handhaving van da ter mijnmarkt in aardappelen. Aan het bestuur is opgedragen alles te doen om tot liquidatie van deze markt te komen. De Venexa is de eerste van de zes organisaties, die inder tijd de termij nmarkt hebben opge richt, die een uitspraak over al of niet handhaving hesft gedaan Mor gen zal het algemeen bestuur van de vereniging ter behartiging van de Nederlandse aardappelhandel (VENENA) zich hierover uitspre ken. PHILIPS HAD ZEER GUNSTIG JAAR AMSTERDAM, 16-3. De raad van bestuur van de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken te Eindhoven deelt in zijn jaarverslag over 1959 mede, dat de rentabiliteit zodanig is verbeterd, dat van een zeer gun stig jaar mag worden gesproken. Deze verbetering van de rentabili teit is, zoals gemeld, bereikt door een stijging van de omzet met f 587 miljoen (de grootste stijging in de geschiedenis van het concern) tot f 4182 miljoen, welke toeneming gepaard ging met een stijging van de winstmarge, nl. van 15.5 pet. van de omzet tot 17,7 pet. Bovendien bleef de omloopsnelheid van het vermogen nagenoeg gelijk. Het bedrijfsresultaat steeg, zoals gemeld, van f 557 miljoen tot f 740 miljoen, de nettowinst van f 244 miljoen tot f 351 miljoen. Juvenal Marchisio, een der lei- ders van het Amerikaanse vluch telingencomité, heeft op een pers conferentie te New York, die hij hield na een bezoek aan Italië en Tunesië, verklaard dat Tunesië ongeveer 12.000 Italianen naar hun eigen land heeft teruggezonden, terwijl 45.000 anderen hetzelfde staat te wachten. Men moet willen willen, wat men -willen moet. J. DURA: Beroep op arbeiders DEN HAAG, 16-3. - De heer J. Dura Bzn., voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, ver klaarde woensdagavond aan het A.N.P., dat de werkgeversorgani saties bereid z(jn de eisen der werknemersorganisaties volledig ln e willigen. W(j willen hun alles Teven wat w(J billijk achten, aldus le heer Dura, dat wil zeggen: onze ).a.o. Van onze zjjde bleven wij wat Te risicoclausule betreft op het landpunt staan dat: „contract is -ontract'. En wij verwachten van Te werknemers de principiële er kenning, dat de maatschappij steunt op die regel. Als de werk nemers bereid zijn tot volledige steun aan dit werkgeversstand punt, aldus de heer Dura, zijn de werkgevers bereid hen onmiddel lijk op de voorwaarden van de nieuwe c.a.o. aan het werk te zet ten. De heer Dura voegde er aan toe, lat elke dag nog voor miljoenen contracten worden getekend, ook net de overheid, waarin de riiloo- clausule voorkomt Tien jaar hoornvliestransplantatie UTRECHT, 15-3. Prof. dr. J. ten Doesschate, hoogleraar in de oog heelkunde aan de Rijksuniversi teit te Utrecht, heeft tijdens de 'anavond in Utrecht gehouden ju bileumbijeenkomst ter herdenking /an „tien jaar hoornvliestransplan- atie" van het Nederlandsche Roo- le Kruis gepleit voor een wetswij- •.iging, waardoor het mogelijk vordt dat aan bepaalde, door de wet aan te wijzen artsen, wordt toegestaan in daarvoor aangewe zen ziekenhuizen bij overledenen transplantatiemateriaal te verwij deren. Dit alleen tenzij de overle dene voor zijn dood te kennen heeft gegeven, dat hij dit niet toe staat. Bij het bereiken van een dergelijke wetswijziging zou het Roode Kruis, naar de mening van prof. ten Doeschate, een belang rijke rol kunnen spelen. Dreigt Oosterland onbestuurbaar te worden? DEN HAAG, 16-3. Het Tweede Kamerlid de heer Scheps (P v.d.A.) heeft aan de minister van Binnen landse Zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld. Is het waar, dat zowel de burge meester van Axel als de burge meester van Oostburg reeds maan denlang met verlof is? Is ook de burgemeester van Oos terland in 1959-1960 maandenlang met verlof gewsest? Bestaat ?r een zodanige tegerv- stelling tussen de raad van de ge meente Goes en zijn voorzitter, dat c'.eze leiden moet tot een met ver lof gaan van de burgemeester? Most het met verlof zijn of ge weest zijn van de burgemeesters, genoemd in de eerste, en van de burgemeester, genoemd in de twee de vraag, beschouwd worden als een verlof in de zin van artikel 2 van het besluit rechtspositie van burgemeesters? Indien deze vraag ontkennend beantwoord moet woi den, in welke zin dient het verleende verlo'f dan te worden beschouwd? Welke maatregelen zijn genomen om de gemeenten Axri en Oostburg behoorlijk bestuurbaar te houden? Is het waar, dat de burgemeester van de gemeente Oosterland ,na maandenlang met verlof te zijn ge weest, zijn ambtsbezigheden heeft hervat? Hebben vijf leden van de raad der gemeente Oosterland, te wten twee leden, behorende tot de frac tie van de Christelijke Historische Unie, twee tot die van de Partij van 1 de Arbeid en een lid, deel uitma kende van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie, als gevolg van de terugkeer van de burgemeester, voor het lidmaatschap van de raad bedankt? Indien deze vraag bevestigend beantwoord moet worden, kan de minister dan mededelen, hoe dit bedanken is gemotiveerd? Is het ook waar, dat de opvolgers van de leden van de raad. die be dankt hebben, het voornemen te kennen hebben gegeven om bij be noeming tot lid van de raad van Oosterland deze benoeming niet aan te nemen, en hebben zij dit voornemeh reeds uitgevoerd? Dreigt de gemeente op deze wijze niet onbestuurbaar te worden? Welke maatregelen denkt de mi nister te nemen om onbestuurbaar- 'neid van de gemeente Oosterland te voorkomen of bij reeds ingetre den onbestuurbaarheid in deze toe stand te voorzien? Moet uit het maandenlang^toet verlof zijn van de burgemeester van Axel en van die van Oostburg en uit de strubbelingen rond de bur gemeester van Oosterland en die van Goes niet geconcludeerd wor den, dat het beleid inzake het be noemen van burgemeesters in Zee land in bepaald opzicht te kort ge- schotefi is? Heeft de minister destijds wel volledige inlichtingen omtrent de reflectanten naar het ambt van burgemeester van de het dossier aer gegadigden vormende en de voordracht opmakende instantie ontvangen?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1