Westelijk ontwapeningsplan voor totaal yerbod van kernwapens DE ZIERIKZEESCHE COURANT DINSDAG 15 MAART I960 116e Jaargang No. 18735 ZIERIKZEESCHEHNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per weak 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. t, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Plan wordt ingediend op conferentie te Genève LONDEN, 15-3. Het Westen heeft dinsdag een ontwapeningsplan in drie fasen gepubliceerd om tot een totaal verbod van kern- en andere massale vernietigingswapens te ko men binnen het raam van een „In ternationale Ontwapeningsorgani satie". Het plan is opgesteld door dè V.S., Engeland, Frankrijk, Italië en Canada, en zal op de ontwape ningsconferentie tussen Oost en West te Genève worden Ingediend. Het voorziet in een geleidelijke uitschakeling onder toezicht van chemische, bacteriologische en kernwapens, een belangrijke be snoeiing van de conventionele strijdkrachten, afschaffing van be paalde typen - militaire - raketten, het gebruik van de ruimte, uitslui tend voor vreedzame doeleinden en toezicht op de produktie van alle overblijvende soorten wapens. Internationaal toezicht Evenals in de vorige ontwap'5- ningsplannen van de westelijke landen wordt de nadruk gelegd op het internationale toezicht. In de eerste fase moet de inter nationale ontwapeningsorganisatie opgericht worden Men wil dan te gelijkertijd komen tot een plafond van IVï. miljoen man voor de strijd krachten van de Sowjet-Unie en de V.S. Zoals bekend heeft Rusland in januari bekend gemaakt dat het zijn strijdkrachten binnen twee jaar wil besnoeien van 3.623.000 tot 2.423.000 man. De strijdkrachten van de V.S bedroegen in oktober van het vorig jaar 2 497 000 man. In het nieuwe westelijke plan wor den geen „plafonds" gegeven voor de strijdkrachten van andere lan den. De vorige westelijke plannen voorzagen in een maximale troe pensterkte van 750 000 man voor Engeland en Frankrijk. Afrikaans protest in Parijs PARIJS, 14-3. Acht Afrikaanse landen hebben gezamenlijk bij Frankrijk geprotesteerd tegen „ge- dano en toekomstige" kernproeven m de Sahara, zo is maandag in di plomatieke kringen te Parijs ver nomen. De Soedanese ambassadeur overhandigde, mede namens Ethio pië, Ghana, Guinea, Liberia, Ma rokko en Tunesië, de protestnota. Tweede fase In de tweede fase van het dins dag gepubliceerd'1 plan willen de westelijke mogendheden komen tot een maximale sterkte van 2.100.000 man voor de strijdkrachten van de V.S. en Rusland en tot „plafonds" voor de troepen van alle militair belangrijke landen. Een en ander zal onder toezicht moeten gebeuren. Ook moi in deze tweede fase een internationale conferentie worden bijeengeroepen om de ontwapening uit te breiden tot andere landen dan die welke aan de ontwape ningsconferentie ln Genève zullen deelnemen. (Voor het westen: de V S„ Enge land, Frankrijk, Italië en Canada; voor het oosten: de Sowjet-Unie, Polen, Tsjecho-Slowakije, Roeme nië en Bulgarije). Het westelijke plan wordt als volgt ingedeeld: „Het uiteindelijk doel is een veilige, vrije en vreed zame wereld die, onder doeltreffend internationaal toezicht, algemeen ontwapend is en die bepaalds pro cedures zal kennen voor de rege ling van geschillen in overeenstem ming met de grondslagen van het handvest van de VN.". Het zal de taak van de ontwapeningsconferen tie te Genève zijn om maatregelen uit te werken voor een algemene ontwapening, die slechts tot stand kan komen door middel van over eenkomsten, die voor bepaalde fa sen en voor bedie partijen gelijke lijk gelden, aldus het plan. ZITTING VAN ALGEMENE V.N.-VERGADERING GEVRAAGD OVER FRANSE KERNPROEVEN NEW YORK, 15-3. - Twee-en- twintig van de 29 delegaties van de Afrikaans-Aziatische groep in de V.N. hebben maandag in een brief aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld gevraagd een speciale zitting van de Algemene Vergade ring te beleggen, waarop de kwes tie van Franse kernproeven zou moeten worden behandeld. In het schrijven wordt herinnerd aan de resolutie van de Assemblee van november jl., waarin Frank rijk werd verzocht geen kernproe ven te nemen, en aan de Franse proef in de Sahara. Er zijn aanwij zingen dat in de nabije toekomst nieuwe proeven zullen worden ge houden, aldus de ondertekenaars, die daarom - „verontrust" over de Franse kernproeven - behande ling van de kwestie in de Alge mene Vergadering noodzakelijk achten. De ondertekenaars zijn: Afghani stan, Birma, Ceylon, Ethiopië, de Federatie van Malakka, Ghana, Guinea, India, Indonesië, Irak, Je men, Jordanië, Libanon, Liberia, Libyë, Marokko, Nepal, Pakistan, Saoedn-Arabië, Soedan, Tunesië en de Verenigde Arabische Republiek. De andere leden van de groep, a Volgens de Amerikaanse repu blikeinse senator Kenneth Keating heeft de Sowjet-Unie 100 grote raketbases aan haar westelijke grenzen. Hij zei dit in een program ma voor de New Yorkse televisie stations. De senator noemde niet zijn bron. Terwijl er nog steeds mensen onder de puinhopen in Agadir gehaald worden, bestudeert kroonprins Moulay Hassan van Marokko plannen voor de bouw van een nieuw Agadir. Tevoren heeft de prins de leiding gehad bij de reddingsoperaties. die niet hun handtekening onder het stuk plaatsten, zijn: Cambodja,' Laos, Japan, de Philippijnen, Per- zië, Thailand en Turkije. Hammarskjoeld moet 42 landen bereid vinden het verzoek te on dersteunen. In diplomatieke krin gen van de VN heerst de mening dat dit aantal niet kan worden ge haald. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De drie weken oude prins Naruhlto, zoon van kroonprins Aklhito en prinses Misjiko, heeft zijn debuut gemaakt voor de camera's van de Japanse pers. De gelegenheid deed zich voor, toen moeder en kind het privé-ziekenhuisje verlieten om naar het Togoe~paleis terug te keren. Foto: prinses Misjiko met de kleine prins Naruhito en een verpleegster in de hof auto. „HUIDIGE SITUATIE ONVERANTWOORD" Nieuw voorstel om te komen tot oplossing van bouwvakstaking Prins Bernhard sprak met De Gaulle PARIJS, 14-3. De Franse presi dent, generaal De Gaulle, heeft maandagavond omstreeks zes uur Prins Bernhard ontvangen. De prins, die een: privébezoek aan Parijs brengt, kwam bij het Elysee aan in een auto van de am bassade. die hij zelf bestuurde. Bij de ingang van het gebouw stond een afdeling van de republikeinse garde in groot tenu opgesteld. De prins droeg een witte anjer in het knoopsgat. Het gesprek van de president en de prins heeft 24 minuten geduurd. Toen de prins het Elysee verliet werd hij toegejuicht door een hon derdtal mensen die zich daar had den verzameld. Chroesjtsjef op 23 maart naai- Frankrijk MOSKOU, 14-3. Premier Chroesjt sjef van de Sowjet-Unie zal nu op 23 maart zijn bezoek aan Frankrijk beginnen, zo is maandagmiddag door Tass bekend gemaakt. Chroesjtsjef had zijn bezoek we gens griep moeten uitstellen; oor spronkelijk zou het dinsdag 15 maart zijn begonnen. Het bezoek zal thans tot 3 april duren. Onderhoud Ben Goerion- Adenauer NEW YORK, 14-3. De Westduitse Bondskanselier dr. Adenauer en de Israëlische premier David Ben Goe- rion hebben maandag in New York voor het eerst een onderhoud met elkaar gehad Zij logeren beiden op het ogenblik in het Waldorf hotel. West-Duitsland en Israël onder houden geen diplomatieke betrek kingen. Zij hebben wel contact met elkaar door middel van een scha devergoedingscommissie. De beide staatslieden hadden aanvankelijk niet het voornemen een gesprek te voeren. Wel werd verondersteld, dat zij met elkaar zouden spreken als zij beiden in het Waldorf-hotel zouden logeren tij dens hun bezoek aan de Verenigde Staten Het gesprek heeft twee uur geduurd. Inheemse troepen onder bovel van Belgische officieren en militai re politie zijn in de provincie Ka- tanga in het oosten van Belgisch Kongo paraat. In het weekeind hebben zich daar ongeregeldheden voorgedaan die zich dreigden te ontwikkelen tot een formele oorlog lussen stammen. EMMEN, 14-3. Het hoofdbestuur van de Federatie van Bouwvakver- enigingen in zuid-oost-Drcnthe be sprak maandagmiddag tijdens een vergadering in hotel Homan te Em- men de situatie in het bouwbedrijf. Het hoofdbestuur van deze fede ratie. waarin vertegenwoordigd zijn de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond, de Nederlandse Katho lieke Aannemsr- en Patroonsbond en de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Patroonsbond, achtte het niet verantwoord dat de huidige situatie nog langer voort duurt. Teneinde tot een oplossing te ko men, werd het navolgende telegram gezonden aan de Raad van Bestuur Bouwbedrijf te Den Haag: „Het hoofdbestuur van de Fede ratie van Bouwvakpatroonsvereni- gingen zuid-oost-Drenthe, in ver gadering bijeen te Emmen, geeft in overweging, met volledige hand having van het standpunt inzake de doorberekening, contact met de werknemersorganisaties op te ne men om te komen tot een voorlo pige oplossing op de volgende ba sis: Het werk wordt hervat op de bestaande voorwaarden onder toe zegging vap de werkgeversorgani saties, dat wanneer het conflict tus sen werkgevers en regering, hoe dan ook, is opgelost of beslist, de door het College van Rijksbemid delaars vastgestelde nieuwe c.a.o. zal gelden vanaf 1 maart jl." Met nadruk werd er in de ver gadering op gewezen, dat het hier geen conflict betreft tussen werk gevers en werknemers. Gesugge reerd werd het loonverschil tussen de oude en de nieuwe c.a.o. te waarborgen door een garantiefonds. De stakiug In Helmond - zo blijkt thans - zijn ongeveer 250 bouwvakarbei ders bij de staking betrokken. Op alle werken met een waarde van boven de duizend gulden ligt de zaak stil, zelfs in een bedrijfje dat zich bezighoudt met de vervaardi ging van deuren voor nieuwbouw. APELDOORN, 15-3. In Apel doorn zal met ingang van vandaag (dinsdag) de bouwstaking een feit zijn. Gisteren is er bijna de gehele dag vergaderd en overleg gepleegd met de landelijke stakingsleiding, waarna tenslotte elf projecten „be smet" werden verklaard, o.a. wo ningbouw in diverse wijken van de stad, een bejaardencentrum en weg- en rioleringsaanleg. Bij deze staking zjjn enige honderden ar beiders betrokken. DODEN IN KONGO ELISABETHSTAD, 14-3. In en om Elisabcthstad in Belgisch Kon go zijn het afgelopen weekeinde dertien mensen omgekomen bi) gevechten tussen aanhangers van de Conakatpartij en de nationale Kongoleense beweging van Pa trice Loemoemba. Honderden men sen raakten gewond. Van de ge wonden moesten er 108 met ern stige kwetsuren in dc ziekenhuizen worden opgenomen. Vrijdag steeg de spanning in de dorpen rondom Elisabethstad, toen vernomen werd dat Loemoemba zaterdag een bijeenkomst wilde houden. De overheid verbood doze om ongeregeldheden te voorkomen. De dorpelingen begonnen zich daarop strijdvaardig te maken met vergiftigde speren en met pijl en boog. Zondagmiddag ontbrandde de strijd. De overheid besloot de dorpen door politie en militairen te laten bezetten. Russische handelsmissie bezocht „De Schelde" VLISSINGEN, 14-3. D-ï Russische handelsmissie, die een veertien, daags bezoek aan Nederland brengt, heeft maandag een bezoek gebracht aan de werf van de N V. Koninklij ke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. Dat dA werf van De Schelde, in tegenstelling tot de andere te be zoeken Nederlandse bedrijven, door de vrijwel voltallige delegatie be zocht werd houdt ongetwijfeld ver band met de re^ds door De Schelde uit te voeren Russische orders. Bo vendien heeft de handelsmissie veel belangstelling voor scheeps bouw met het oog op de bouw van stalen vissersschepen voor Rusland. Na bezichtiging van de werf bood de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" zijn Russische gasten een lunch aan in „Brittannia". De Russen zullen ter gelegen heid van het bezoek van premier Chroesjtsjef aan Frankrijk een aantal historische documenten te ruggeven, die de Duitsers indertijd uit Frankrijk hebben geroofd en die de Russen later in Duitsland hebben buitgemaakt. Dit is zater dag te Parijs bekend gemaakt door de directeur-generaal van het archief van de Sowjet-minister- i raad. Rijkswaterstaat begon opnieuw met afsluitingswerken Veerse Gat Komende weken zal 24.000 ton grint worden gestort VLISSINGEN, 13-3. Rijkswater staat is kortgeleden opnieuw be gonnen met de werken voor de afsluiting van het Veersegat in het kader van het drie eilandenplan. Tussen de dijkgedeelten, die Jn •vorige jaren vanuit de Walcherse GENEVE, 15-3. Het eerste wes- luist - bij Vrouwenpolder - en de Geen „Alles of niets"- plan teltfke plan voor een veel omvat tende ontwapening, dat op de ont wapeningsconferentie die dinsdag in Genève begint, zal worden inge diend, is geen „alles of niets"-plan, zo is van gezaghebbende zijde in Genève vernomen. Er zijn geen politieke voorwaar den in dit nieuwe plan opgenomen en het is minder strak dan de voor stellen voor een gedeeltelijke ont wapening, die het Westen in 1957 heeft opgesteld. Men verwacht dat het nieuwe plan woensdagmorgen op de eerste besloten zitting te Genève zal wor den ingediend door de Brit David Ormsby-Gore. Er ligt een algemeen principe aan ten grondslag, nl. dat de ont wapening moet beginnen met een „lichte" fase, waardoor de landen in staat zijn om hun vertrouwen te tonen. In deze eerste fase wor den geen internationaal toezicht en controlemaatregelen op grote schaal geëist. In de tweede fase wordt het toezicht intensiever. In alle drie fasen wordt aandacht geschonken aan de ontwapening op kerngebied, maar pas in dc tweede fase wordt rekening gehouden mot daden op dit punt. Noordbevelandse oever - bij Kam perland werden gelegd, is thans een stroomgat van ongeveer 800 meter. Aan het dijkgedeelte bij Vrouwenpolder kwam vorig jaar de „kop" gereed waarvoor zgn. kleine opzetcalssons, die gebouwd worden bij Kleverskerke, werden gebruikt en een grote Phoenix a.x. caisson, overgebleven uit de ramp- tijd en die was „ODgeslagen" in de veerhaven van Zijpe. Het ligt in de bedoeling dat het stroomgat van 800 meter dit jaar tot de helft wordt teruggebracht. Daarvoor zal de afsluitdam vanuit Noordbevelandse zijde worden uit gebouwd. Eveneens zal de „kop" Inbraak in belastingkantoor GOUDA, 14-3. Dit weekeinde is ingebroken in het belastingkantoor aan de Karnemelksloot te Gouda. De inbrekers wisten f 7000 te be machtigen uit een brandkast, die met snijbranders werd geopend. De inbraak werd pas vanmorgen ontdekt. De snijbrander werd, naar later is gebleken, ontvreemd bij een Goudse firma op het indu strieterrein. Van de daders ont- breekt tot nog toe elk spoor. worden aangebracht waarvoor eveneens kleine opzetcaissons ge bruikt zullen worden en een Phoenix a.x. caisson, dat thans nog ;n de veerhaven van Kruiningen ligt. Voorlopig is men begonnen met op de drempel van het stroomgat liggende op een diepte van 131/2 meter min NAP, grove (Neder- 1andse) grint te storten. In de ko mende zes weken zal 24.000 ton van deze grint worden gestort Daarna zal men basalt aanbrengen op deze „drempel". CONFECTIEFABRIEK UITGEBRAND GRONINGEN, 15-3 Een lelie uit- slaande brand heeft gisteravond in twee uur ttjds een confectiefabriek te Paterswolde geheel vernield en een aangrenzend café ernstige brand- en waterschade berokkend. Te 22 uur kreeg de brandweer van Eelde melding dat brand was uit gebroken in de confectiefabriek „Robuc" (R. van der Heide) te Pa- terwoldo. Toen de brandweer ter plaatse kwam met groot materieel sloegen de vlammen reeds naar buiten en tekende zich een helle gloed af te gen de donkere lucht. Een harde wind wakkerde de vlammen aan, die voedsel vonden tn de textiel- voorraden. De brandweer bestreed de vuurzee met zes stralen, maar men kon niet verhinderen, dat het atelier nagenoeg geheel uitbrandde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1