Z.O.V. pleegde overleg met afgevaardigden van buurtverenigingen Actie voor de viering van bevrijdingsdag ZIERIKZEE, 11-3. - Tijdens een vrijdagavond in de koffiekamer van het „Huis van Nassau" gehouden „praatavond" hebben het bestuur van de Zierikzeese Oranjevereni ging en de afgevaardigden van een vijftal buurtverenigingen, nL van Sint Nobel, De Stenen Brug, De Hoofdpoort, Havenkwartier en P. D. de Vos-Slabberswerf, uitvoerig beraadslaagd over de mogelijkhe den om te geraken tot herstel van de vroegere intense samenwerking tussen Z.O.V. en buurtverenigin gen. Het initiatief voor deze vergade ring ging uit van de Z.Q.V. Het gaat de Z.O.V. bijzonder" aan het hart zich zo weinig gesteund te we ten door de verschillende lagen van de bevolking De laatste tijd is er zelfs van enige samenwerking in het geheel geen sprake meer. Daar om besloot de Z O V. de verschil lende verenigingen te vragen om afgevaardigden aan te wijzen, mede ter bespreking van de gang van zaken op 30 april en 5 mei, waar voor een basisprogramma werd op gesteld, om als uitgangspunt te kunnen dienen. Na uitvoerige discussies kon worden besloten een actie te gaan voeren onder de Zierikzeese be volking voor het geven van een bijdrage voor de viering van be vrijdingsdag. Hiertoe zal een huis aan huis-collecte worden georga niseerd m.m.v. Kunst en Eer". De verschillende vrouwenvereni gingen zal worden verzocht aan deze groot opgezette collecte te willen meewerken. De heer M. C. Doeleman herin nerde in zijn openingswoord aan de huidige situatie en wees ook op de benarde financiële positie van de Z O.V. Jaarlijks wordt aan con tributies een bedrag geïnd van nauwelijks duizend gulden, waarbij dan twee giften tot een bedrag van f 300 zijn inbegrepen Dit betekent dat er per inwoner niet meer dan 10 cent per jaar voor de Z O.V. be schikbaar wordt gesteld. De heer Doel?man concludeerde dat de mensen altijd zeer veel kritiek heb ben maar aan de andere kant niet meer willen offeren dan een dub beltje. Heel deze onprettige gang van zaken heeft tot gevolg dat het Z.O.V.-bestuur er geen gat meer in ziet, aldus de voorzitter. De vor ming van een nevencommissie be staande uit afgevaardigden van de buurtverenigingen is dan ook wel licht de enige mogelijkheid onj de bevolking weer te activeren. De Ingezonden mededeling Laat Uw flits steeds paraat staan! AARDBEVING IN MACEDONIË BELGRADO, 12-3. In een plaatsje bij Tetovo in Macedonië, is een vrouw omgekomen en zijn ver scheidene mensen gewond door een aardbeving. In Tetovo stortte een textielfabriek in, waarbij 23 arbei ders gewond raakten. Ook in Gosti- vat werd schade aangericht, even als in verschillende plaatsen in zuid-Servië. Chroesjtsjef stelt bezoek uit LONDEN, 13-3. Premier Chroesj tsjef heeft zjjn bezoek aan Frank rijk moeten uitstellen, omdat hy griep heeft. Dit is zondagochtend door radio-Moskou bekendgemaakt en door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. De Sowjetrussische premier werd op 15 maart in Parijs verwacht. Het zal zeven tot tien dagen du ren voor de Sowjetpremier hersteld zal zijn. Er zal zo spoedig mogelijk een nieuwe datum voor het bezoek worden vastgesteld. De Sowjet-ambassadeur in Parijs, Vinogradow, heeft zaterdagavond de Franse minister van Buitenland se Zaken, Couve de Murville, hier van op de hoogte gebracht. Beiden betuigden hun spijt over het on verwachte uitstel. President De Gaulle heeft aan Chroesjtsjef zijn beste wensen voor een spoedig her stel gezonden. grote moeilijkheid hierbij is echter de heroprichting van de opgeheven of ingesluimerde buurtverenigin gen. Het leek de vergadering ech ter geen goede gedachte het lid maatschap van de Z.O V. te kop- p?len aan het lidmaatschap van een buurtvereniging. Enthousiasme Overigens bleken de afgevaardig den ter vergadering algemeen en thousiast om te komen tot een op gewekte viering van Koninginne dag en Bevrijdingsdag. De afge vaardigden van de bestaande buurtverenigingen zegden to? een versiering van de straten in ernsti ge overweging te nemen, waartoe zij met hun besturen zullen over leggen. Het is daarom ook bijzon der gewenst dat de andere buurten dit voorbeeld navolgen, vooral ook met het oog op het bij zond ?re ka rakter van het bevrijdingsfeest. Te vens gevoelde men algemeen veel voor het houden van een optocht op bevrijdingsdag met versierde fiet sen, wagens, auto's etc., en waar aan ook kan worden deelgenomen door verklede groepen. Verder ligt het in de bedoeling een bevrijdings- rit voor auto's en motoren over het eiland te organiseren. Voor 30 april werd in principe o.a. besloten tot het organiseren van behendigheids- v/edstrijden tussen fietsen en brom mers, gkostumeerde wedstrijden cp het Havenplein en voor het hou den van een 'feestavond in de Graanbeurs m.m.v „Kunst en Eer" en een conferericier-goochelaar— - I Voor een verdere bespreking van de komende festiviteiten besloot I men op 22 maart a.s. weer bijeen te komen. Hoofdbestuur Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond afgetreden UTRECHT, 12-3. Het hoofdbe stuur van de Nederlandse Christe- lyke Aannemers- en Bouwvakpa troonsbond is vanmiddag na een zeer bewogen buitengewone alge mene ledenvergadering in Utrecht afgetreden. Het deed dit, toen een voorstel van de meerderheid van het hoofdbestuur, waaraan de ver trouwenskwestie was verbonden, met grote meerderheid van stem men was verworpen. In dit voorstel had de meerder heid van het hoofdbestuur van de N.C.A.B. de ledenvergadering uit genodigd te verklaren, dat de eens gegeven bereidverklaring om de c. a.o. met de werknemersorganisa ties af te sluiten, moet worden na gekomen; dat het evenwel gewenst was de ondertekening nog op te schorten voor nader overleg, wan neer de vakbonden dit uitstel zou den willen verlenen en indien deze bereidheid bij de vakbonden niet l zou worden gevonden, zou de N.C. A.B. zich aan het gegeven woord houden. Niet aanvaarding van dit voorstel zou tevens betekenen, zo deelde de meerderheid van het hoofdbestuur bij monde van de voorzitter, de heer H. Stamhuis, mede, dat de ledenvergadering het vertrouwen in het hoofdbestuur op zegde. Het voorstel werd met 177 tegen 107 stemmen verworpen. De abso lute meerderheid was op 143 ge steld. Door 92 afdelingen waren 274 stemmen uitgebracht, terwijl 17 hoofdbestuursleden aan de stem ming deelnamen en er 7 blanco stemmen werden geteld. Aan het slot van de stemming deelde de voorzitter mede, dat het hoofdbestuur in zijn totaliteit zal aftreden. Het stelt zijn zetels be schikbaar, maar verklaarde zich bereid de lopende zaken af te wik kelen. Aan de werknemersorgani saties is zaterdagavond om zes uur het resultaat van de stemming me degedeeld. Tijdens een zaterdagavond in Utrecht gehouden bespreking tus sen de hoofdbesturen van de drie Ingezonden mededeling Opening dorpshuis Ouwerkerk (Vervolg van pagina 1) Onthulling gedenkteken In het gebouw onthuld? mevr. de Casembroot een grote foto van haar echtgenoot en de aangebrachte ge denkplaat met het opschrift: „Dit dorpshuis is tot stand gekomen door een gift van de Stichting Herstel Zuid West Nederland en is geopend cp 12 maart 1960 door mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in de Provincie Zeeland". In het gehe?l met genodigden en belangstellenden gevulde zaal rele veerde burgemeester Romeijn de totstandkoming van het gebouw. Na de leniging van de eerste ma teriële nood na de ramp werd het d? taak van het gemeentebestuur het culturele leven te stimuleren, de dorpsgemeenschap te binden. Aan de geestelijke opbouw van de samenleving hebben, aldus de bur gemeester, de bezoeken van d? Ko ningin en de Commissaris veel bij gedragen. De bevolking kreeg hier door het besef niet alleen te staan, men kreeg weer moed om verder te gaan. Uit d?ze drang en de grote behoefte aan accomodatie ontsproot de wens voor een verenigignsge- bouw, welke wens nu tot grote dankbaarheid van geheel Ouwer kerk eindelijk in vervulling is ge gaan, dank zij de Stichting Herstel Z W.-Nederland. D? bevolking is algemeen enthousiast over het nieuwe gebouw en is er zeer blij mee. Het werd gebouwd door plaatse lijke aannemers, naar een ontwerp van architect Klokke uit Ve?re, on der dagelijks toezicht van opzich ter F. Schuiling van de Centrale Dienst Het kleurenwerk had de zeer bijzondere aandacht van de heer J Dekker. Ter nagedachtenis aan deze dag bood de burg?meester mr. de Casembroot twee fraaie foto's aan, tonende de gevel van het gebouw vóór en na de realisering van de nieuwbouw. Gelukwensen en geschenken Na de toespraak van de burge meester werd het gemeentebestuur geluk gewenst door het hoofd der school, de heer Joh. Berrevoets, die sprak namens alle verenigingen en dri? geschenken aanbood. Een toe passelijk gedicht door een Ouwer- kerker gemaakt werd voorgedragen door Nel Kuijper. Ds. J. Franke sprak namens de kerkeraad van de Hervormde gemeente en bood de burgemeester een bijbel aan. Bur gemeester A. A. van Eeten van Nieuwerkerk hield een toespraak nadat „Nieuw Leven" nogmaals een vrolijke mars ten beste had gege ven. Burgemeester Romeijn sprak een slotwoord na het sp?len van het volkslied. 's Avonds was de zaal bijna te klein om al de enthousiaste Ouwer- kerkers te bevatten die het gebouw nogmaals inwijdden met een zeer geslaagde bonte avond waarop de leerlingen van de hoogste klas van Ó3 o l.-school onder auspiciën van de Cult. Ver. de zeer geslaagde kinderoperette „Sneeuwwitje en de negen dwergen" .opvoerden. De sportvereniging O.W.K. gaf op het nieuwe podium een aantal vrij? oefeningen ten beste en uiteraard leverde ook nu weer „Nieuw Le ven" een groot aandeel aan het programma. De avond werd ge opend en gesloten door burgemees ter Romeijn. Nog geruime tijd bleef men in gezellige stemming bijeen. HELPSTERS RODE KRUIS ONTVINGEN DIPLOMA'S Mr. F. Th. Dijckmeester reikte majoorster uit aan arts C. M. van Hoorn Nog vijf overlevenden in RABAT, 12-3. Nog vijf Marok- kanen, drie vrouwen en twee man nen, zijn zaterdag Uit de puinhopen in Agadir bevrijd. Daarmee is het totaal aantal overlevenden van de ramp dat in de afgelopen vijf dagen werd gevonden, gestegen tot 21. Op het hoofdkwartier van de reddingswerkzaamheden in Inez- gane bij Agadir is meegedeeld, dat nog twee vernielde dorpjes zijn ontdekt. In de in totaal zes ver nielde dorpjes in het Atlasgebergte zijn 500 tot 600 mensen omgeko men. Er zijn meer dan 2.000 dak lozen. Bij verkenningsvluchten bleek dat de grond zich geopend had als een enorme kaakrom de dorpsbe woners bij dozijnen te verzwelgen. FLITSEN UIT HET BUITENLAND e In het district Sjinyanga in het noorden van Tanganjika is een ieeuw doodgeschoten terwijl hij be zig was het lijk van een jongetje te verslinden. Het dier heeft de laatste maanden dertien kinderen gedood. fl De Amerikaanse satelliet „Ont dekker VIII" is op 8 maart in de dampkring uit?engevallen. De Italiaanse politie deelt mee, een uitgebreide organisatie voor het smokkelen van sigaretten ont dekt te hebben De sigaretten wen den 's nachts boven een geheime plaats uit de lucht afgeworpen of met rubberboten aan land gebracht. Tot dusvfer zijn in Rome drie arres taties verricht. Een arrestant is na een verhoor vrijgelaten. ZIERIKZEE, 12-3. Tydens een zaterdagavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw gehouden fees- teiyke by eenkomst van de afdeling Zierikzee van het Ned. Rode Kruis, heeft burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, als voorzitter van de afdeling, aan kapitein/arts C. M. v. Hoorn het onderscheidingsteken uitgereikt behorende by de aan hem toegekende bevordering tot majoor. Mr. Dijckmeester omlijstte de overhandiging van de majoorster aan dokter v. Hoom met een gees tig toespraakje. Hij achtte de be vordering zeker een gelukwens waard en herinnerde aan de grote toewijding van dokter v. Hoorn gegeven aan het colonnewerk, waaraan hij zijn bevordering dan ook te danken heeft. Namens de colonne werd dokter v. Hoorn gelukgewenst en een bon voor een grammofoonplaat aange boden door de heer B. C. van der Kloot. De echtgenote van dokter v. Hoorn kreeg een fraaie kamer plant aangeboden door mevr. Pan- nekoek-v. d. Weele, penningmees- teresse van de colonne. Voor zijn grote verdiensten voor het Rode Kruis kreeg de afdelings-secreta- ris/penningmeester, de heer H. Uijl, door de colonnevoorzitter, de heer v. d. Kloot, eveneens een aanden ken aangeboden. Uitreiking diploma's Aan een achttal dames reikte dokter v. Hoorn vervolgens de door hen behaalde: diploma's voor help ster derde klasse uit. De gediplo meerden zijn: mej. J. van Liere, mevr. M. v. d. Velde-v. Splunter, mevr. J. M. Legemate-v. Sluis, mej. J. C. Schot, mej. G. F. v. d. Westen, mevr. P. H. Stuik-In den Bosch, mevr. W. de Vries-bij de Vaate en mei. M. Hamelink. Naar aanleiding van de gelijke nis van de Barmhartige Samari taan, waarin gesproken wordt van de innerlijke ontferming, sprak dokter v. Hoorn vervolgens een ernstig woord, waarin hij nader in ging op de prachtige taak van het Rode Kruis. Dank bracht hij aan de twee instructeurs, de heren P. A. Kloet en P. J. van Hove, voor hun gewaardeerde assistentie. Hij wenste tenslotte allen toe met het zelfde enthousiasme verder te bou wen aan de vrijwillig aanvaarde opdracht en roeping als Rode Kruis-mensen. Na afloop van het officiële ge deelte van deze avond, welke ook werd bijgewoond door het tot de afdeling Zierikzee toegetreden de tachement Noordgouwe, werd een feestelijk programma verzorgd door de heer B. ter Borg uit En schedé, die er met zijn talrijke ge daanteverwisselingen uitstekend in slaagde allen een zeer prettige avond te bezorgen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Filmavond sportvereniging „MEVO" Vrijdagavond werd in de boven zaal van het .„Huis van Nassau" voor leden en donateurs van MEVO een filmvoorstelling gegeven, be staande uit een tweetal sportfilms en een klucht. De voorzitter, de heer L. Schouls heette de niet talrijke aanwezigen welkom en zei dat het doel van dez? avond was om het contact tus sen leden en donateurs buiten het sportveld te verstevigen. Voor de pauze werd de film van de in 1956 gespeelde voetbalwedstrijd Enge- land-Hongarije vertoond, waar vooral de voetballers van konden leren, en ter afwisseling van de sportfilms de klucht „In de aap ge logeerd". Na de pauze volgde de film „Sportparade", die een over zicht gaf van de talrijke sporten die in Amerika worden beoefend. Naast de ook in Nederland beken de sporten, als honk- en basketbal zag men ook het Amerikaanse voet bal, wat hier onbekend is. Aan het einde van deze leerzame avond dankte de voorzitter de aan wezigen, waarbij het vertoonde zeer in de smaak viel* voor hun komst en hoopte dat bij een even tueel volgende avond de belangstel ling groter zal zijn. BURGH - HAAMSTEDE Snelle luchtmonsters Het zal het luchtvaart-minded publiek wellicht interesseren dat vrijdagmiddag te omstreeks kwart voor twee, twe? van 's werelds snelste luchtmonsters over de Westhoek vlogen. Het waren de Thunderchief F 105, dus van het zelfde type dat op de lijst stond om onze Koninklijke Luchtmacht te bevoorraden. Dit type werd niet gekozen maar d? „Starfighter". Het opmerkelijke van dit model is de zeer lange neus, en de twee korte vleugelstompjes Ze behoorden toe aan de U.S. Airforce. Een zeldzaam heid! werknemersorganisaties in het bouwbedrijf en het aftredende hoofdbestuur van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouw- vakpatroonsbpnd hebben de vak bonden de bestuursleden van deze werkgeversorganisatie ontslagen van hun belofte de c.a.o. te onder tekenen. Deze belofte werd maan dagavond 7 maart door het hoofd bestuur van de N.C.A.B. gedaan. Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking en op enkele plaatsen enige regen; iets lagere middagtemperaturen; matige wind tussen oost en zuid. 15 maart. Zon op 6.55, onder 18.44. Maan op 21.33, onder 7.54. Laatste kwartier: 20 maart te 7.41. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 15 maart 4.44 v.m. 17.19 n.m. BROUWERSHAVEN 15 maart 4.15 v.m. 16.29 n.m. Springtij: 15 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-3. Het K N.M.I. deelt mede: In de weerstoestand boven Europa komen geen grote veranderingen voor. Ook morgen zal het weer vrij zacht zijn met veranderlijke bewolking en op en kel? plaatsen wat regen. De bewol king houdt verband met een de pressie;, die vanmorgen voor de in gang van het Kanaal was gelegen. Deze depressie verplaatst zich lang zaam in de richting van west- Frankrijk, de aanvoer van vrij zachte lucht naar onze streken houdt daardoor aan, echter met een tendens tot iets lagere temperatu ren overdag. HAAMSTEDE Toneelavond A.N.A.B. In verband met de concurrentie was ook de belangstelling voor de toneelavond van de A.N.A B. niet zo bijster groot. Er waren dan ook nog een stuk of wat open plaatsen, toen d? voorzitter de heer D. Dijk graaf deze avond met een kort woord opende. Het programma vermeldde een dartel en tintelend blijspel in drie bedrijven, getiteld „Stoepkind", ge schreven door Pé Mühren. In de afgelopen jaren triomfeerde het to- neelg?zelschap altijd met zeer zware stukken, daarom waren we echt benieuwd naar de humorzijde van deze groep. Ondanks dat op het laatste ogenblik nog een invaller moest optreden* is het een dave rend succes geworden. Zwakke plekken waren niet aanwezig, zelfs invaller Joh. v. d. Bos speelde voor treffelijk. De lachsalvo's waren dan ook niet van de lucht, waaraan de dwaze strekking van het stuk voor 100 pet. debet was. Het gezel schap bestond uit de dames K. Tuinman-v. d. Bos, I. Deurloo-de Bruine, mej. W Deurloo en de he ren M C. Visser, A. P. Deurloo, Joh. v. d. Bos, A. Hogenstein en J. Tuin man. Na afloop dankte d? voorzitter de speelsters en spelers voor het ge brachte, tevens de vele gevers van geschenken voor de uitgebreide lo terij en de souffleur de heer K. Bakker. Een gezellig bal met het Gerjori-trio besloot deze avond. SPORT BRIDGE Drive en uitreiking wisselbekers Zaterdagavond jl werd in „Mon- dragon" te Zierikzee een bridge drive gehouden met een bezetting van 7 tafels. Uitslag: Oneven groep: le prijs de heren L. Canters en P. Ribbens te Zierik zee met 93 m punten; 2e prijs de dames v. d. Valk en Holty te Zie rikzee met 101 m.punten. Even groep: de heren M de Regt en J. Th. Brouwer te iZerikzee, met 93% m.punten; de heren dr. J J. Westendorp Boerma en dr. J. C. Röhner te Zierikzee, met 94 m.pun ten. Op deze avond werden ook de jaarlijks te verspelen wisselbekers uitgereikt, welke ten deel vielen aan d-> heren L. Canters en P. Rib bens Met één punt verschil en een betere sleunserie werden de beker houders van het vorige jaar ont troond. De nieuwe bekerhouders kunnen terugzien op een succesvol seizoen met constant sterk spel. De publieke belangstelling bij deze uit reiking was opmerkelijk, terwijl bovendien van de zijde der deelne mers een waarderend en welge meend huldeapplaus hun loon was. In dit winterseizoen worden nog twee wedstrijden gespoeld, nl op 26 maart te Burgh en op 9 april te Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2