„Pionier Vijl" in baan om de maan Jhr. mr. A. F. C. de Casembroot opende Ouwerkerks nieuwe dorpshuis DE ZIERIKZEESCHE COURANT MAANDAG 14 MAART 1960 116e jaargang No. 187*4 ZIERinmwMUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) (1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797.1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v7h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Ontkomen aan de zwaartekracht WASHINGTON, 12-3. - De Ver. Staten hebben vrijdag met succes een satelliet in een baan om de zon gelanceerd. Het bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) maakte bekend dat de „planeet" van 40 kg voldoende snelheid had gekregen om aan de zwaartekracht van de aarde te ont komen en dat zg een baan om de zon Is gaan beschreven. Op een persconferentie werd meegedeeld dat de snelheid is be rekend op ongeveer 39.680 km. per uur. De planeet genaamd Pionier Vijf, zal een weg tussen de banen van de aarde en Venus om de zon volgen. De baan om de zon zou in 311 dagen worden afgelegd. ,'De kortste afstand tot de zon zou 119.520 km. zijn en dit punt zou in ongeveer 151 dagen bereikt worden. Pionier Vijf werd om 14.00 uur (Ned. tijd) in Kaap Canaveral ge lanceerd. Alle drie de trappen van de- 27 meter lange Thor-Able-raket werkten goed. De radiotelescoop van Jodrell Bank en Posten in de V.S. vingen krachtige radiosignalen op. Om 17 uur was de „planeet" op 53.330 km .afstand van de aarde. Dr. Silverstein, een leidende fi guur bij de NASA, zei dat de hui dige baan neigt naar die van de planeet Venus. Pionier Vijf zou 29 miljoen km. dichter bij de zon ko men dan de baan van de aarde. Twee zenders De aluminium houder bevat twee zenders, een van 150 watt voor uit zendingen uit de ruimte op afstan den tot 80 miljoen km. van de aar de. De andere is een zender van vijf watt. De krachtige zender is nog niet in werking gesteld. Deze zal niet gebruikt worden voordat de Pio nier 1,6 miljoen km. of nog verder van de aarde verwijderd is. De zen der is naar men meent de krach tigste die ooit diep de ruimte in gezonden is, ongeveer dertig maal krachtiger dan de zenders die de V.S. tot nu toe gebruikt hebben. De zender van .vijf watt werd automatisch ingeschakeld toen de schepraderen opengingen. Tot de nuttige lading behoren vier schoe pen die de zonnestralen in elektri citeit zullen omzetten om de zender te Iaden. Kort na de lancering werd bekend gemaakt dat minstens een en waarschijnlijk alle schoepen zich volgens plan openden. Deskundigen zeiden te hopen dat via Jodrell Bank vier maanden contact met de Pionier zou kunnen worden onderhouden. Daarna zou de „planeet" haar reis rond de zon buiten bereik van de luisterposten op aarde voortzetten en het is nog niet bekend wanneer zij dicht ge noeg bij de aarde zal komen om weer gehoord te kunnen worden. 279 doden in berg dorpjes bij Agadir AGADIR, 12-3. In de vernietigde bergdorpjes in het gebied van Aga dir zijn bij de aardbeving van 29 februari 179 mensen omgekomen en 144 gewond. Er bestaat geen en kele wegverbinding met deze dorp jes die 700 meter hoog liggen. Boe ren die konden ontsnappen, heb ben het eerst alarm geslagen, waar na verkenningsvliegtuigen van het Marokkaanse leger de dorpjes lo kaliseerden. Vervolgens zijn per he likopter reddingsploegen naar de onheilsplaatsen gebracht. Verder zijn per muilezel medicamenten en levensmiddelen aangevoerd. Chessman geeft het nog niet op SACRAMENTO, 12-3. Chessman's advocaat Davis heeft vrijdagavond verteld dat de ter dood veroordeel de besloten heeft toch niet in zijn executie op 2 mei te berusten. ,,Op grond van een basis argument" zou men de komende week een nieuwe juridische manoeuvre beginnen om uitstel van executie te krijgen. Davis zei Chessman van de waarde van zijn nieuwe argument te heb ben kunnen overtuigen zodat deze zijn berustende houding had laten varen en toestemming voor een nieuwe actie had gegeven. Westduits vakverbond wil boycot van Z.-Afrikaanse goederen DüSSELDORF, 12-3. Het West- duitse Vakverbond heeft vrijdag een beroep gedaan op de bevolking van de Bondsrepubliek om gedu rende de maand april Zuidafri- kaanse goederen te boycotten uit protest tegen de „onwaardige be handeling van een groot deel van de Afrikaanse bevolking". In een verklaring van het hoofd bestuur wordt gezegd, dat de Duit sers die in het verleden de gevol gen van rassenhaat aan den lijve hebben ondervonden, in de voorste gelederen moeten staan in de strijd tegen onrecht. Voorzitter Willi Richter heeft de Zuidafrikaanse ambassadeur in Bonn op de hoogte gesteld van deze stap. DE ZUIVELPRODUKTIE Minister verwacht opnieuw ernstige afzetmoeilijkheden DEN HAAG, 12-3. De minister van Landbouw en Visserij, de heer Margnen, verwacht dat de afzet in de zuivelsector in de komende maanden opnieuw ernstige moei lijkheden zal opleveren. Dit blijkt uit het antwoord dat hij heeft gegeven op schriftelijke vra gen die zijn opgesteld door het lid van de Tweede Kamer, de heer Egas (P.v.d A.), in verband met de zuivelproduktie De mate waarin de afzetmoeilijkheden in de zuivelsec tor zich dit jaar zullen toespitsen zal naar zijn mening voor een groot deel afhangen van de ontwikkeling van de melkproduktie in de ver schillende landen, tijdens de ko mende weideperiode. Op de vraag wat hij denkt te doen om aanbod en vraag beter op el kaar af te stemmen, antwoordt de bewindsman, het voornemen te hebben om het gehele probleem van de ontwikkeling der melkpro duktie en een beter afstemming daarvan op de afzetmogelijkheden, in studie te laten nemen. Dit zal ga_ :chieden in overleg met het georga niseerde bedrijfsleven. Op een desbetreffende vraag ant woordt minister Marijnen verder, dat de oorzaken van de huidige zeer hoge aanvoer van melk zijn: de uitbreiding van de veestapel met drie procent (tengevolge waar van de melkproduktie met eenzelf de percentage steeg), de uitstekende kwaliteit en de hoge voedingswaar de van het in 1959 onder uitzon derlijk goede weersomstandigheden gewonnen hooi en kuilgras, de stij- gin van het gebruik van kracht voer (naar de mening van de mi nister slechts gedeeltelijk verband houdend met de krappe ruwvoeder- positie), de uitbreiding van het ver bruik van kunstkalvermelk, de sti mulering van de wintermelkpro- duktie in het westen en enkele an dere delen van Nederland door het verlenen van een premie en een verschuiving van de afkalfdatum (die zeer geleidelijk vroeger korr?i te liggen). KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. In de Stads schouwburg te Amsterdam heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. Th. Cals, de Theo Mann-Bouwmeester- ring uitgereikt aan de 44-jarige ac trice Caro van Eyck, van het gezel schap „Theater" uit Arnhem. EMMELOORD. Na urenlang zoe ken en dreggen heeft de rijkspoli tie uit de Lemstervaart bij Emmel- oord het lijkje opgehaald van het tweejarig zoontje Karei van de fa milie Bol uit de Schouwstraat te Emmeloord. Het knaapje werd al enkele uren vermist voordat de buurtbewoners en de rijkspolitie gingen zoeken in de nieuw gebouw de en nog niet volledig bewoonde buurt. Eerst in de vallende sche mering mocht het gelukken het stoffelijk overschot van de kleine te bergen. ROTTERDAM. Bij de in aan bouw zijnde elektrische centrale aan de Waalhaven te Rotterdam is een plank, waarop twee construc tieschilders uit Rotterdam zaten te werken, uit een strop geschoten. Een der schilders viel van dertig meter hoogte naar beneden en moest ernstig gewond in een zie kenhuis worden opgenomen. Num mer twee kwam met de schrik vrij. DEN HAAG. Op het hoofdkan toor van het Nederlandse Rode Kruis is de telegrafische melding gekomen dat de twee uit Nederland gezonden verpleegsters aan het werk zijn gegaan in het ziekenhuis van Marakesh, ten zuidoosten van Casablanca. Het zijn zr. M. A. de Groot van het mobiele instructie team van het Rode Kruis en de Jo- haniter zuster G. Hofstee. Zij wer ken daar samen met collega's uit andere landen aan de nazorg van de slachtoffers van de aardbeving te Agadir. AMSTERDAM. Op 1 juni a.s. zal het Bio-herstellingsoord voor min- dervalide kinderen te Anrhem of ficieel worden geopend. De stich ting „Bio-vakantieoord" heeft dan behalve de bekende kinderkolonie „Russenduin" in Bergen aan Zee voor gezonde zwakke kinderen ook een meer modern geoutilleerd her stellingsoord voor motorisch j stoorde kinderen in exploitatie. POGING TOT SCHIKKING IN KORT GEDING BOGWCONFLICT AFGEWEZEN DEN HAAG, 12-3. De president geen aanleiding op het voorstel van van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft een laatste poging aangewend om partijen in het korte geding rond het bouw- confllct tot elkaar te brengen. H(j stelde aan de landsadvocaat, jhr. mr. G. van der Does, de vraag, op grond van artikel 19 van de wet op de rechterlijke organisatie, of h(j nog zou kunnen beproeven een schikking te verkregen. De president zelde dat deze pro cedure een eigenaardig juridisch geschil is tussen de werkgevers en de overheid en dat daarbij de werknemers besloten hebben tot staking, hetgeen tot een nationale calamiteit kan leiden voor Neder land. Daarom wilde de president cliënten beiderzijds verzoeken nog maals te beproeven tot een schik king te komen. Hy zeide daarbij, over de kwestie nog geen oordeel te hebben en dat partijen geen van beide op dit moment zekerheid heb ben het geding te winnen. Het Is echter zijns inziens wenselijk dat tot een compromis wordt gekomen. Mr. Van der Does antwoordde hierop, dat mogelijkheid tot schik king van de zijde van zijn cliënten berust op de beginselen van het re geringsbeleid. Hjj wilde dit echter wel bespreken. Naar mening van mr. Zonderland zijn zijn cliënten zeker tot een schikking bereid, zo als steeds is gezegd. De president schorste daarna de zitting voor onbepaalde tijd. Bij hervatting van de zitting leest mr. Van der Does de volgende ver klaring voor: „Mij is opgedragen het volgende mede te delen: „De regering ziet de president in te gaan. Zg ver wijst naar de verklaring, die In de Tweede Kamer jl. donderdag by monde van minister De Pous la af gelegd". NAVO-landen akkoord niet westelijke ontwapeningsplan PARIJS, 12-3. De vijftien leden van de NAVO hebben zaterdag hun instemming betuigd met het ont wapeningsplan, dat het Westen aan de Sowjet-Unie zal voorleggen op de ontwapeningsconferentie, die dinsdag te Genève wordt geopend. Het plan is opgesteld door de vijf westelijke deelnemers aan de con ferentie, de V.S,, Engeland, Frank rijk, Canada en Italië. De NAVO-leden verklaarden zich akkoord met het plan op een bij eenkomst van de permanente NAVO-raad in Parijs. Volgens een woordvoerder van de raad zijn bevredigende regelin gen getroffen voor voortdurend overleg tussen de westelijke onder handelaars in Genève en de per manente raad in Parijs. De Ce- nadese vertegenwoordiger bij de Geneefse besprekingen, generaal Burns, lichtte het wesetlijke plan toe. Bij het onderzoek naar de ont sporing van de „Paris-Cóte d'Azur" express heeft de Franse politie tot op hedeni een vijftiental leden van het Algerijnse Bevrijdingsfront op gespoord In totaal zijn in de afge lopen drie dagen 300 Algerijnen in Lyon en omgeving ondervraagd. Sluitstuk van wederopbouw Buitenlandse persvereniging bood bloemen aan OUWERKERK, 12-3. Opnieuw heeft Ouwerkerk een hoogtydag be leefd. Als groots sluitstuk van de energiek uitgevoerde wederopbouw van de door de watersnood zo zwaar getroffen gemeente, was het zater dagmiddag de opening van het fraaie nieuwe dorpshuis door de Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, wat de vlaggen deed wapperen en zeer velen op de been bracht. Zeer velen van Ouwerkerk, die nu hun geliefde dorp eindelgk toebedacht zagen een modern geoutilleerd verenigingsgebouw, waar het verenigingsleven on- getwyfeld een betere vorm zal weten te vinden en zal kunnen groeien en bloeien. Een ander feesteiyk sluitstuk vond plaats op deze uitgelezen voor jaarsdag: het planten van bomen aan de nieuwe weg vanaf het motor gemaal naar de caissons. Dit was de afsluiting van een actie van de Buitenlandse Persvereniging, welke in het rampjaar veel heeft byge- dragen voor het verkrijgen van buitenlandse hulp. De eerste van de 140 populieren die de „Buitenlandse Persweg" zullen omzomen, was een geschenk van het erelid van de vereniging, de ex-journalist Sir Winston Churchill. De boom werd namens de schenker geplant door mr. De Casembroot. De cheque, die Sir Winston eigenhandig daarvoor had geschreven, kreeg burgemeester J. Romeijn na deze plechtigheid aangeboden door de oud-voorzitter van de Buitenlandse Persvereniging, de heer H. G. Franks. Be in een verguld zilveren lyst gevatte cheque zal een plaatsje kragen in het nieuwe dorpshuis. Bij het zonovergoten gemaal, aan de oever van de visrijke kreken en aan de voet van het nieuwe recre atiegebied waarvoor Staatsbosbe heer een groot beplantingsplan ge maakt heeft, werden de Commis saris en zijn echtgenote en het ge zelschap buitenlandse journalisten verwelkomd door burgemeester Romeijn, onder de vrolijke tonen van het muziekgezelschap „Nieuw Leven" en in aanwezigheid van de 'wethouders en raadsleden, autori teiten van Rijkswaterstaat, Staats bosbeheer en van het waterschap Schouwen-Duiveland. De heer Friso Endt, plaatsvervan gend voorzitter van de Buitenland se Persvereniging, herinnerde in een toespraak aan het initiatief van de oud-voorzitter, de Engelsman de heer H. G. Franks, in 1953 genomen, om alle leden van de vereniging een bedrag van f 2,50 te laten storten voor een boomplantfonds voor de zwaar getroffen gemeente. De eer ste die de gevraagde bijdrage stort te was de Britse oorlogsleider Sir Winston Churchill, naar wis daar om ook de eerste boom van de laan werd genoemd. „Voorzittersboom" Nadat de Churchill-boom door mr. de Casembroot was ingebracht, werd een tweede boom geplant aan de andere zijde van de wsg door de heer Franks. Dit geschiedde met assistentie van het bestuurslid de heer H. G. Kers ting, namens de voorzitter, vandaar de naam „voor zittersboom". De sympathieke En gelsman bood vervolgens mevr. de Casembroot-geb. baronesse v. d. Felts een Engelse rododendron aan voor de tuin van haar woning Hierna onthulde mevr. Romeijn- Krepel aan het begin van de weg het naambord met het opschrift „Buitenlandse Persweg", waarna ook zij een rododendron kreef aan geboden namens de buitenlandse journalisten, door de Noorse cor respondente mevr. Aase Frayen- hove-Jarlum, wier echtgenoot oor spronkelijk van Ouwerkerk afkom stig is. Jhr. mr. de Casembroot herinner de er vervolgens aan dat het lang heeft geduurd voordat de geschon ken bomen konden worden geplant. Dit vond voornamelijk zijn oorzaak in de vsrzilting van de grond en de aanleg van het nieuwe wegennet. Dank zij de medewerking van het waterschap Schouwen en het ge meentebestuur kon aan de bomen, populieren van de variëteit Zeeland echter een voortreffelijke bestem ming worden gegeven. Buitenlandse hulp Mr. de Casembroot meende ove rigens dat de actie van de buiten landse journalisten niet beperkt is gebleven tot het schenken van de bomen Het waren vooral hun pu- blikaties die zeer veel bijdroegen tot het verkrijgen van buitenlandse hulp, waardoor talloze geschenkwo. r.ingen, verenigingsgebouwen ei wijkgebouwen in het rampgebied konden verrijzen. De Commissaris zei zeer dankbaar te zijn voor het werk van deze krantenmensen, me de waardoor veel blijvende zaken konden worden gesticht. Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de bomen een symbool zullen zijn voor de goede verhoudingen met de buiten landse pers. Namens het gemeentebestuur vertolkte burgemeester Romeijn de dank voor de medewerking van het Waterschap en Staatsbosbeheer en voor de geschonken bomen. De dijkgraaf, de heer A. M. Ge luk, herinnerde aan de modderboel op Schouwen-Duiveland na de ramp en de hierna ontvangen hulp uit het buitenland. Tot besluit van de plechtigheid werd de verzamel de Ouwerkerkse jeugd getracteerd op snoep door de buitenlandse pers mensen en onthulden enige be stuursleden van hun vereniging het naambord aan het andere eind van de weg. De stoet zette zich vervol gens in beweging naar het dorp, Wees voor niemand streng dan voor Uzelf HET HUIDIGE EMIGRATIENIVEAU DEN HAAG, 12-3. Bij het huidige cmigratieniveau behoeft er geen ongerustheid te heersen over een ongunstige invloed daarvan op de overspanning van de arbeidsmarkt. In 1958 was er een immigratie overschot van 12 000 personen, in 1959 een emigratie-overschot van slechts 7000 personen (voorlopige C.B.S.-cijfers), zo deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid in zijn M.v.A. aan de Eerste Kamer mee. Ongeveer 3500 be- oepsbeoefenaren, die door middel van de organen van de emigratie in 1959 vertrokken, werkten hier te lande in de nijverheidssector, (klei ne) zelfstandigen inbegrepen. Adenauer in New York NEW YORK, 13-3. De Westduit- se Bondskanselier, Adenauer, heeft er zondag op een noenmaal in een hotel te New York bg de weste- iijke bondgenoten op aangedrongen samen te gaan om vrede en vry- held voor allen te bewerkstelligen. Hij verzekerde zijn gehoor op de door de Amerikaanse raad voor Duitsland georganiseerde lunchbij- eenkomst, dat Duitsland een demo cratisch land is, dat helemaal niet anti-semitisch of nationaal-socia- listisch is. Eerder had gouverneur Meyner van de staat New Jersey gezegd dat er nog altijd donkere wolken zijn aan de horizon van de Duitse democratie, die een gevaar schijnen te zijn voor de groeiende eensge zindheid tussen West-Duitsland en de andere landen van de NAVO. Aan deze wolken moet men niet zo maar voorbijgaan. Van een pluimveehouder te Cag- liari op Sardinië zijn verscheidene honderden kippen gestolen-. De die ven brachten er echter twee terug, die de bestolene vond met een ver klarend briefje: „Deze zijn te ma ger. We komen ze later wel halen". waar in de kleuterschool verversin gen werden aangeboden. Opening dorpshuis Met een lustig blazend „Nieuw Leven", onder leiding van de heer M. Swenne voorop, begaf men zich vervolgens naar het in gebruik te nemen verenigingsgebouw aan de Dorpsring, waar zich een groot aan tal belangstellenden had opgesteld. De Commissaris der Koningin sprak zijn openingsspeech uit via de voor de deur van het gebouw opgestelde microfoon. Mr. de Ca sembroot zei met vreugde gevolg te hebben gegeven aan het verzoek de ingebruikstelling te willen verrich ten Hij vond het gebouw „af" en er keurig uitzien. Met vreugde maar ook met schroom en ontroering zei mr. de Casembroot zich tot de bevolking te willen richten,, herinnerend aan het vele geleden leed. De dankbaar heid van de bevolking zei spr. ten volle te kunnen begrijpen, maar ook was het hem duidelijk - en ook dat kwam hem zeer begrijpelijk voor - dat er zullen zijn die denken „was het gebouw er maar nooit ge komen", denkende aan hen die om kwamen in de rampnacht. „De nagedachtenis van hen heht u het best geëerd door uw energieke aanpak van de weder opbouw van de gemeente waar door het mooiste monument werd opgericht", aldus sprak mr. de Casembroot, die hoopte dat het allen in Ouwerkerk goed zal mo gen gaan en dat het nieuwe dorpshuis tot in lengte van jaren centrum zal mogen zijn van een eendrachtig dorpsleven. Na het spelen van twee couplet ten van het Wilhelmus door „Nieuw Leven" kreeg de Commissaris de sleutel aangeboden door de tweeja rige kleinzoon van de burgemees ter, Koosje Romeijn, die het zicht baar te kwaad kreeg tussen het vele publiek, maar uiteindelijk kwam echter de sleutel toch in de handen van de Commissaris terecht die zich daarna van zijn taak kon kwijten. Mevr. de Casembroot kreeg een fraaie ruiker aangeboden door de 5-jarige Wilma Hendrikse. (Vervolg op pagina 2)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1