HISTOR Wat zullen we nemen, geel of lichtblauw I KLEURZOEKER lost uw kleurproblemen op GELD SöfcÖSr Van nu af aan weten we het zeker! BABY- UITZETTEN CADEAUX „Het Kleuterhuis" Kunsfgebifreparatie Abonneert u op dit Streekblad Vaders vreugde GRENSV0LK ZEERKZEESCHE NIEUWSBODE VR1JDAG MAART 1960 No. 18733 Daar heb je de moeilijkheid. In welke tinten zal de kamer geschilderd worden. Welke kleuren hebben de gordijnen, de meubelen, het vloerkleed. Van welke kleur gaan we uit. Want als we de wanden gaan schilderen moet het geheel toch een harmonieus, verantwoord kleurenspel worden. Aangenaam en rustgevend, zodat het een blijvende voldoening geeft, voor Jaren. Donkere kamers krijgen andere, lichtere kleuren dan zonnige, dat weten we wel. Maar hoe weten we zeker dat onze kleurenkeus de juiste Is? Door de Hiscor Kleurzoeker. Het Is een draaischijf In een hoes. U draalt en zle.i. voor een uitsparing In de hoes komen telkens andere Interieurs tevoorschijn. Voor elk type vertrek, voor Ieders smaak. Verantwoorde kleurcombinaties. Evenwichtig. Harmonieus. Zorg dat u de Hlstor Kleurzoeker hebt voor u begint te schilderen! 's Land beste kleurspeclallsten stelden hem samen. Uitsluitend verkrijgbaar bij onderstaande verfzaken, waar U tevens gratis kleurstalen kunt verkrijgen. joiU '"LjÏ a -» HISTOR-speciallsten zijn: la. J. M, Franken Haven Brouwershaven fa. J. de Meij Zn. Noordslr. B 225 Burgh fa. P. van Huizen Ring 39 Ellemeet fa. J. Deurloo Kerkstr. 19 Oosterland fa. J. P. Dekker Zuidstr. 9 Ouwerkerk fa. S. W. v. d. Hoek Lange Reke 16 Renesse fa. A. Deurloo Molenstr. 1 Nieuwerkerk fa. A. M. v. d. Maas Scharendijke fa. P. v. Popering Serooskerke fa. P. Schults Kinderstr. 3 Zierikzee fa. S. v. d. Houten Ring Zonnemaire Hlstor, algemeen bekend om de mooie kleuren. Een prodükc van Varossleau Lakfabrieken N.V. Alphen a/d Rijn. Kredieten uitsluitend groot f 1600,— 3*/.; zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden wisselende wachttijd. Vraagt inlichtingen „SAMENWERKING" Vcrstolkstr. 31, Leeuwarden. Het beste voor uw en slaagt u bij: Lange Nobelstraat 10. Zierikzee Telefoon 2925 tijdens wachten dagelijks van 2 4 uur zaterdag niet. C. LIMBURG Korte Sint Janstraat 2 Zierikzee Voor Oosterlaod e.o. af geven bij W. ISTA, Sint Joostdijk 41 Bij inschrijving te koop: WOONHUIS met schuurtje, erf en eigen zij uitgang, Rode Dorp 17 te Zie rikzee, groot 88 c.a. Binnenkort in vrij genot te aanvaarden. Briefjes in te leveren vóór 19 maart a.s. bij de eigenaar-be woner J. BIJ DE VAATE. SO«>iP§Qfi>P§^PêÖfl WIJ OUDERS Toen ik op die zondagmorgen bij de van Baals binnenstapte, om het kopje koffie te halen, dat ik be loofd had bij hen te komen drin ken, was moeder Erica in geen vel den of wegen te bekennen. Vader Chris was in de hulskamer bezig de acht weken oude baby te ver schonen. Het kindje had een vuile broek gehad en hij manipuleerde zo bedreven met olie en poeder, dat ik er versteld van stond. In min der dan geen tijd was de naar alle regelen der kunst door hem gevou wen luier omgebonden en vastge speld en hield hij me het kraaiende kindje voor. „Lieve hemel, wat gaat jou dat handig af!" riep ik bewonderend. „Jij bent de eerste, die het weet te waarderen", glunderde hij. „De meesten van onze kennissen vinden het maar zq, zo. Ik heb een idee, dat ze me ln hun hart beklagen, dat ik met dit soort karweitjes „op geknapt" wordt en er noodgedwon gen een zekere handigheid voor ontwikkeld heb. Onze mannelijke kennissen, waarvan de meesten ook nieuwbakken vaders zijn, dur ven hun eigen kinderen nauwelijks aan te raken. Een vuile luier vin den ze weerzinwekkend; daar ma ken ze hun vingers beslist niet aan vies. Over het algemeen oordelen 2.e het, geloof ik, beneden hun man nelijke waardigheid, dergelijke kar weitjes op te knappen. Dat is „vrouwenwerk". Laat ze dan maar denken, dat ik „goed gedresseerd" ben; ik laat het wel uit mijn hart, hun te vertellen, dat ik het leuk vind en het echt graag doe. Ze ge loven me toch niet en denken, dat ik me groot houd en van de nood een deugd maak!" Op dat ogenblik kwam Erica met het koffieblad binnen. Ze had het op temperatuur gebrachte flesje voor de baby bij zich Na de ge wone hartelijke begroeting die Eri ca voor iedereen heeft, die haar huis binnenvalt, zei ze: „O fijn, Chris, je bent al klaar met de baby, zie ik. Wil je haar nu even haar flesje geven,, dan schenk ik terwijl koffie in". En daar zat Chris met het kleine prulletje op zijn schoot en gaf haar het flesje, of hij zijn leven lang niet anders gedaan had. Hij gaf me een vlug knipoogje. „Nog zo Iets, wat volgens mijn vrienden gewoon belachelijk Is", merkte hij op. Na dat het kindje, het flesje leeg had, liet Chris haar, precies zo als het hoorde, een boertje laten en Instal leerde hij zijn spruit weer ln het wiegje, waar hij haar zorgzaam toedekte. Ik kon niet nalaten, mijn bewon dering ook nog eens tegen Erica te uiten. „Wat heerlijk voor je, dat hij je met de baby zoveel uit han den kan nemen. Het is wel eens vertederend, om de hulpeloze on handigheid aan te zien, waarmee de meeste jonge papa's met hun baby's omspringen; maar hier heb je toch heel wat meer aan. Is hem dat aangeboren, of hoe komt het?" vroeg ik. „Ik heb het hem gewoon ge leerd", zei ze eenvoudig. „Voor mij was alles toch ook nieuw. Dus als ik het kon leren, waarom Chris dan niet? Er kunnen toch eens noodge vallen voorkomen, waardoor ik tij delijk uitgeschakeld zou worden. En wat begin je dan,, als de man de handen voor alles verkeerd staan met de baby?'Maar zie je, het pret tige was, dat Chris het ook echt graag wilde leren en een intense belangstelling heeft voor alles, wat zijn kind betreft. Hij vindt dat klei ne broze niet griezelig en is ner gens vies van In dat opzicht is hij wel anders dan de meeste mannen" „Maar nu hèb ik ook veel meer aan het kleintje", viel Chris in. „De meeste vaders beginnen het pas leuk te vinden, als ze gaan lopen en praten. Maar ik heb van het al lereerste b°gin mijn volle aandeel in de vreugde om ons kind". MARCELLE. Praten over wegen in Europees verband BRUSSEL, 10-3. Deskundigen van de zes landen van de Europese Eco nomische Gemeenschap hebben de ze week op een conferentie ln Brus sel de wegenplannen van elk der landen met elkaar vergeleken en de financiële en technische aspecten onderzocht van die wegenprojecten, die een Epropees karakter hebben. De besprekingen, die werden ge houden onder auspiciën van 't di rectoraat-generaal vervoer van de E E.G., hadden vooral betrekking op verbindingen, die knooppunten vormen tussen de nationale wegen netten met het oog op een structu rele harmonisatie en synchronisa tie van de verschillend? projecten. Voorts bespraken de deskundigen de mogelijkheid van een financie ringssysteem, dat op een beperkt aantal Internationale weggedeelten zou kunnen worden toegepast. Wapensmokkel ontdekt in zuid-België BERGEN, 10-3. In samenwerking met de Italiaanse en Franse politie 2ijn de Belgische autoriteiten woensdag op het spoor gekomen van een organisatie, die ten behoe ve van de Algerijnse opstandelin gen handvuurwapens in Italië aan kocht. De Belgische politie heeft vijf arrestaties verricht, onder wie enkele Italianen. De wapens werden uit Italië, waar de vurwapens zonder forma liteiten konden worden gekocht, per auto naar België gesmokkeld. De Algerijnse activiteit ln België, waarover enksle maanden geleden al berichten in de Belgische pers verschenen, zijn donderdag verder in de belangstelling komen te staan door de moord op een Algerijnse student in Brussel Hij werd bij het verlaten van zijn woning in Elsene neergeschoten. Aangenomen wordt, dat het een wraakneming is van het Algerijnse Bevrijdingsfront, omdat hij zou hebben geweigerd het lidmaatschap van de organisa tie te betalen. Ingezonden mededeling Dat een baby zonder mond- maag verbinding wordt geboren, komt - gelukkig - maar héél zelden voor. Méér, dat moderne chirurgen dan nog in staat zijn, voor zülk een, ten hongerdood gedoemd kindje een goed func tionerende slokdarm te produ ceren, dèt grenst wel aan het wonderbaarlijke! U kunt hier van getuige zijn, De volgende week in: Ri Rovve, Poêtbui W, Amsterdam m De Poolse primaat, kardinaal Wyszynskl, en zijn bisschoppen hebben in een zondag in alle Rooms katholieke kerken in Polen voorge lezen herderlijk schrijven ander maal abortus provocatus en geboor- tenregeling veroordeeld. Zij hebben een beroep gedaan op de Poolse vrouwen, en medici zich te verzet ten tegen alle gewelddadige- ver nietiging van leven. Verschil tussen stad en platteland De bejaardensterfte in Nederland UTRECHT, 8-3. Aan de rijksuni versiteit te Utrecht promoveerde vanmiddag de heer H. Mulder, huisarts te Heerde, tot doctor in de geneeskunde, op een proefschrift, getiteld: „Bejaardensterfte in Ne derland". Dr. Mulder heeft een studie ge maakt van de doodsoorzaken in ons land van mensen boven de 50 jaar. Deze groep is daartoe verdeeld in leeftijdsgroepen van 5 jaar met een onderverdeling voor mannen en vrouwexi. Bovendien is onderscheid gemaakt tussen stad en platteland. De groep der gemeenten beneden 5000 zielen is als platteland be- schouwd en dieboven de 100.000 als stad. De tussen 5000 en 100.000 inwoners tellende gemeenten zijn de gemengde. Waq.r sprake is van verschillen tussen 'stad en land blijkt de ge mengde groep met een tussen beide uitersten liggend cijfer voor de dag te komen. Met een statistische me thode wordt telkens nagegaan in hoeverre de gevonden verschillen binnen de tooevalsmogelijkheden liggen. Het is een statistisch onderzoek, dat aantoont waar verschillen be staan, maar dat geen uitsluitsel geeft over de oorzaak daarvan ook al groeit het platteland in levens omstandigheden naar de stad toe, toch blijken er in de sterfteverhou- d.lngen, volgens dr. Mulder, nog opmerkelijke verschillen te be staan. Zo is de steftekans voor de mannen boven 50 jaar in de steden, r*aar zijn mening, duidelijk groter dan ten plattelande terwijl dit ver schil bij de vrouwen nauwelijks bestaat. Financiën en Economie Obligatielening N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten DEN HAAG, 8-3. De N V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat op de 4% pet obli gatielening 1960, groot f 100 min. tegen de koérs van 98 pctv waarop deze week de inschrijving open stond, tot een zodanig totaalbedrag is ingeschreven, dat bij toewijzing^ een zeer belangrijke reduktle zal moeten worden toegepast. De bank ls voornemens een twee de bedrag van f 100 min. aan obli gaties op dezelfde voorwaarden te emitteren .De stortingsdatum zal worden 13 april a.s Het prospectus zal dezer dagen verschijnen. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Jan van Elsteren vermoedde, dat de koffie, welke hij op de mislukte tocht langs de Ken-del verspeeld had, ook verkocht zou worden, en hij hoopte deze nu terug te kunnen kopen tegen een schappelijk prijsje om in die rampnacht tenminste niet helemaal voor niets gewerkt te hebben. Bij de openbare verkoop waren er tal van gegadigden komen op dagen. Tot z'n ergernis moest Jan van Elsteren hoger op z'n „eigen" koffie bieden dan hij gehoopt had, maar tenslotte sleepte hij de partij in de wacht en kreeg er een kwi tantie van de douane bij. Om dit document was het hem vooral begonnen. Want nu behoef de hij z'n waren niet meer in de sluikhandel te verkopen, maar kon hij ze openlijk in alle gemoedsrust aan de man en aan de vrouw bren gen. Hij huurde een handkar, voorzag zich van verpakkingsmateriaal om de kleinhandel in koffie te kunnen bediijven, en trok naar de fabrieks- wijken in Lintfort, Hamborn, Os- terfeld en Bottrop, waar hij begon te venten met lulde uitroepen-: „Koopt van Pelle's koffie, de echte Hollandse bonenkoffie uit Rotter dam, steeds de beste en goedkoop- stet" De zaken marcheerden vlot en in weinige dagen zou de koffiekoop- man door z'n hele voorraad heen zijn geweest, ware het niet, dat de ze regelmatig werd aangevuld Daarvoor zorgden zijn smokkel- vrlenden wel. Herhaaldelijk werd hij door douane-ambtenaren aan de tand gevoeld, maar dan haalde hij met z'n eerlijkste klelne-koopmans- gezicht de kwitantie te voorschijn, waaruit moest blijken, dat hij een eerzame handelaar was. In acht dagen tijds had hij wel twintig maal zoveel verkocht als de voorraad, die hij op de veiling van de douane te Geldern had gekocht. Jammer, dat de grond langzamer hand te heet wérd onder zijn voe ten. Niet alleen kon hij langzamer hand de argwaan van de douane opwekken, maar bovendien had hij reeds twee maal van de politie een waarschuwing gekregen, dat zonder vergunning van het gemeentebe stuur geen straathandel was toege staan Hij had maar met z'n offi cieel bewijs van de douane ge zwaaid, en blijkbaar wilde de poli tie iemand, die zich zozeer verdien stelijk maakte om de overtollige goederen van het rijk te verkopen, niet meteen op de bon slingeren, doch het was duidelijk, dat het spelletje niet zonder gevaar was. Na acht dagen achtte Jan van Elsteren dan ook de tijd gekomen om er mee op te houden. Hij kon tevreden zijnover het zoete winstje, 78 dat hij had gemaakt. En hij was dan ook in de beste stemming^ toen hij in de smokkelhut van Kromme Grades z'n oude vrienden weer ont moette. Met de sociale vrijgevigheid, die ie meeste leden van het gezelschap eigen was, liet Jan van Elsteren een vat bier voor z'n behoeftige vrien den aanrukken. Daarna deed hij met voldoening het verhaal van zijn rol als koffie- koopman ln Duitsland onder toe nemende bijval van z'n makkers. De rondzwervende muzikant, die sinds de „hazepeper-avond" nog al tijd was blijven plakken ln de be doening van Grades en Marie, keek hem stom verbaasd aan. Het was hem aan te zien, dat hij zich ver wonderde over het sluwe raffine ment, waarmee deze ogenschijnlijk domme en alleen voor de drank levende smokkelaars te werk wis ten te gaan. Toen niet lang daarna ook vrouw van Elsteren eens kwam kijken, kreeg ze het verhaal in geuren en kleuren te horen. „Ik heb een flinke kerel ge trouwd"., zei ze trots om zich heen kijkend, „die maakt jullie allemaal nog wat voor". Daarna vlijde ze zich als een poes tegen hem aan, en terwijl de koopman zich dit met welbehagen liet welgevallen, wist zij behendig z'n pas verworven geldschat over te hevelen onder haar bereik én in verzekerde bewaring te stellen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9