1 jood will Overdenking Zij en wij Huurverhoging maar hoe PUROL *tM.. pittig. xaci«t! Huidgenezing Bevrijding STAATSSECRETARIS OVER VRAAGSTUKKEN VAN „SCHILD EN ZWAARD" Nog overlevenden in Agadir gevonden Een huizendrama als gevolg van de komst van hoge Franse legerautoriteiten ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag ii maart wo n* urn Gezien de grote belangstelling die voor deze verhoging bestaat, willen wij hieronder nog eens een korte uiteenzetting geven van de bepa lingen zoals deze zijn omschreven m „het ontwerp van wet tot wijzi ging van de huurwet". Dit ontwerp van wet kan men omschrijven in drie punten, nL: 1. een huurverhoging van 20 pet voor het overgrote deel van de wonin gen, ingaande 1 april; 2. het schep pen van de mogelijkheid tot ver hoging van de huren van bedrijfs panden met ten hoogste 15 pet. en 3. het leggen van een wettelijke grondslag voor een geleidelijke op heffing van de huurvoorschriften. De oude huizen In hoofdzaak willen wij ons hier bepalen tot de gewone woonhuizen. Voor d? woningen die tot omstreeks 1955 zijn gebouwd, geldt de komen, de huurverhoging, maar er zijn mogelijkheden open gelaten om wo ningen die vóór 5 mei 1945 zijn ge bouwd, uit te sluiten van de ver hoging Dit zijn dan woningen „die gebreken vertonen welk? de be woonbaarheid ernstig schaden of waarvan het onderhoud ten gevolge van verwaarlozing door de ver huurder niet aan redelijke eisen voldoet". Aangezien deze het meest voor komen onder de oude woningen van de lagere huurgroepen, zijn in het wetsontwerp speciale voorschriften opgenomen voor die woningen die gebouwd zijn voor 1918 en waar van de huurprijs niet me^r be- dTaagt dan f 9, f 8, f 7, f 6 en f 5, naar gelang van de gemeenteklasse. Alleen bij goed onderhoud Wat betreft deze categorie ls het zo, dat de voorgestelde verhoging alleen kan worden toegepast nadat een verklaring is verkregen van de huuradviescommissie ter plaatse, waarin staat vermeld dat de wo ning geen gebreken vertoont en het onderhoud niet is verwaarloosd. Het is de eigenaar die deze verkla ring moet aanvragen. Uit het bovenstaande blijkt dus, dat de huurverhoging van 20 pet. voor deze woningen niet behoeft te worden betaald, als de verhuurder die verklaring niet kan tonen. Alle andere voor 5 mei 1945 ge bouwde woningen vallen automa tisch onder de huurverhoging. Dat wil niet zeggen, dat op al deze wo ningen de huurverhoging van kracht kan zijn of blijven, want het is aan de huurder voorbehouden een verklaring aan de huuradvies commissie te vragen, waaruit blijkt hoe de toestand van de woning is en of in verband hiermede al dan geen huurverhoging behoeft te worden betaald. Als in zo'n verkla ring wordt vastgesteld, dat er sprake is van verwaarlozing en ge breken, dan vindt geen huurverho ging plaats totdat het onderhoud in orde is gebracht. De bestaande huurprijs blijft dan van kracht, doch wordt herzien zodra de wo ning voor de verhoging geschikt wordt bevonden. Geschillen Teneinde de huuradviesoommis- sies niet te veel te belasten, ver trouwt de regering er op, dat de huurders zich alleen dan tot de huuradviescommissie wenden als zij niet met de verhuurders tot overeenstemming kunnen komen over de prijs „die op grond van de toestand van de woning lager is dan de wettelijk toelaatbare huurprijs". Dit nu ls iets, waardoor vele moei lijkheden (zullen) kunnen ontstaan, want het is de verhuurder, die niet gauw zal toegeven, of er sprake is van verwaarlozing of slecht onder houd en dus gesteld is op het volle pond der verhoging en het is de huurder, di? natuurlijk graag zo weinig mogelijk zal willen betalen en als hij dat gedaan kan krijgen, door de huuradviescommissie in te schakelen, dan zal hij dat uiteraard niet nalaten Het is nu maar de vraag of de huurder in afwachting van de beslissing over de toestand van de woning, en hiermed-* kan geruime tijd gemoeid zijn, de huur verhoging al dan niet zal betalen. In het ene geval ligt het zo, dat de eigenaar waarschijnlijk met een te hoge huur in zijn zak loopt gedu- iende een bepaalde tijd. Het zal be slist geen gemakkelijke taak zijn, het eventueel teveel betaalde we derom uit zijn zak te halen1- Daar staat echter tegenover dat de huurder voor een huurschuld zal komen te staan, als hij p^r 1 april niet betaalt, en het is natuurlijk de verhuurder die onmiddellijk na het verkregen advies van „behoorlijk onderhoud" zal komen met de kwi tantie van het totaal verschuldigde bedrag mag de huurder d^ze dan weigeren en wat zullen dan de ge volgen zijn? Is betalen beter? Wij kunnen dit helaas (nog) niet zeggen, omdat de richtlijnen van zelfsprekend nog niet zijn afgeko men Hij die niet stevig in zijn schoenen staat, d.w.z. die niet in staat is, de huurverhoging op zij te leggen, doet er natuurlijk beter aan reeds aanstonds te betalen. Dat een verhuurder di-> niet aan zijn onder houdsverplichtingen heeft voldaan, beschermd zal worden door de wet gever, en onrechtmatig verkregen gelden in zijn zak houden en mag talmen met de terugbetaling kun nen wij zonder meer niet aan- Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED mazet-fabrfcken zevenbergen SCHUIMRUBBERBED VERF ONDER VERF Historisch Naarden's schilderij ontdekt NAARDEN, 10-3. Bij restaura- tiewerkzaamheden van historische schilderijen van de hand van Naardense schilders ongeveer 300 jaar geleden geschilderd, en deel uitmakend van inventaris van het Naardense raadhuis is gebleken, dat een uit 1670 afkomstig schil derij is overgeschilderd. Onder de verf bevindt zich een Interessant werk van een tot nu toe onbekend schilder. Mogelijk heeft men hier te doen met een schilderij, voorstellende de ramp van Naarden in 1572 van een schil der uit die tijd. Het is de weerga ve van Naarden met tot nu toe on bekende gegevens. Het huidige schilderij, waaronder zich het oude bevindt, is geschilderd in het be gin van de 17de eeuw. De restau ratie van de schilderijen werden uitgevoerd door de Haagse restau rateur de heer N, van Bohemen. nemen. Dit nu is voor ons tot dus verre nog een groot vraagteken en van b?lang voor die groep huur ders die vallen onder de categorie huurder van oude woningen, niet vallende onder de omschreven lage huurprijzen van f 9 en daar bene den. Een verhuurder, die getoond heft niets voor zijn verhuurde woning over te hebben, dan alleen maar het innen van de huursom en wel een liefst zo hoog mogelijke, zal ongetwijfeld geen gemakkelijk persoon zijn die zo maar zonder dwang het teveel betaald-? zal te ruggeven Moet dit gaan door tus senkomst van de rechter, dan voor zien wij niet alleen vele werkzaam heden door de huuradviescommis sies, maar eveneens een sterke toe name van procedures voor d? kan tonrechter, met alle ellende daar aan verbonden van verzuim op het werk en (onnodige) kosten. Ingezonden mededeling Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poede/ Ingezonden mededeling Als U zich rillerigvoelt in deze griep- periode dan mocJÉfe? Uiv hoede zijn. Neem direct een"l*NK grieppoeder en U voelt zich sp^dig veel beter. Ga er mee door tot l^üch weer helemaal fit voelt. MEENlv poeder* heipen •nel en zijn gemakkelijk in te nemen. Ala U zich rillerig voelt in deze griep* ÉjieP* periode dan moet ij op Uw hoede zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. In de deze week gehouden vergadering van de Tweede Kamer heeft de presi dente mevrouw Stoffels-van Haaf- ten uiting gegeven aan de gevoe lens van diep medeleven met de nabestaanden van de ramp te Aga- dlr. AMSTERDAM. Op de Prins Hen drikkade in Amsterdam is de 15- jarige bromfietser H. van Ling te gen een stilstaande vrachtauto ge reden en over de kop geslagen. Tij dens het vervoer naar het Wilhel- mina Gasthuis is hij overleden. DEN HAAG. De minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay heeft in een brief aan de Tweede Kamer gen korte samenvatting gegeven van de beslissingen der Benelux- regeringsconferentie, die op 19 en 20 februari j.l. op kasteel Hertog - innedal is gehouden. DEN HAAG. De Kroon heeft de raadsbesluiten van de gemeenten Veendam, Winschoten en Purme- rend geschorst, hangende het on derzoek naar de vraag of deze be sluiten in strijd zijn met het alge meen belang. Zij betreffen het I verlenen van een uitkering ineens 1 of extra salarisverhoging aan het gemeentepersoneel. Ingezonden mededeling Bij gouvernementele vergunning mogen wij slechts eens in de vijf jaar blij zijn met de bevrijding, of liever uiting geven aan die blijd schap. Die rantsoenering is wel een beetje vreemd, want mensen, wie aan die tijd terugdenkt, die heeft feitelijk de rest van zijn leven no dig om zijn vreugde tot volle ont lading te krijgen. Maar daar kan men natuurlijk niet aan beginnen. Eens in de vijf jaar, hebben de wij ze mannen gedecreteerd en straks is het dus weer zover. Nu bestaat altijd de kans dat men na vier jaar overslaan de vijfde keer, niet zo erg op dreef kan komen. Daarom hier een opwekkend krabbeltje, hetgeen zijn nut kan hebben in de voorbereidingstijd. Want er zal zo het een en ander gesjouwd moeten worden. Er zijn al comité's en be sturen van buurtverenigingen, die hun papieren op tafel hebben ge legd. In die papieren staan plannen en de uitvoering kost geld en tijd en moeite. Misschien zelfs wel een beetje zweet. En dat zdl er af moe ten, wil het op de 5e mei werkelijk feest zijn. Met wat geverfde klompen en een toefje bloemen, met wat vlaggen en slingers moeten de buurten .ver sierd worden. Maar na dergelijke verfrissende creaties mag men nog niet op de feestlauweren gaan rus ten. Er moeten optochten komen en spannende wedstrijden, illuminaties en concerten. Dan zal het pas be vrijdingsfeest zijn. Wie tegen de moeite opziet, leze wat geschreven staat over de dagen teen het „zwaar tempeest" in Ne derland woedde. Gesteld al dat le zen nodig is, want ook hier wonen de duizejiden die van huis en haard werden verdreven en werden be laagd door het oorlogsgeweld. De verlossing uit zo'n alles en ieder omvattende nood, kan een mens slechts eenmaal in zijn leven mee maken, maar de herdenking dat kan vaak en heel hevig bij het zo veelste lustrum. Van 1945 tot 1960 is het 15 jaar. Op ten feeste diLS straks! EILANDMAN. ROZENBURG. Op de nieuwe werf van. Verolme United Shipy ards is de op 12 november j.l. in Alblasserdam te water gelaten tanker „Presidente Washington Luis" overgedragen aan de rederij Petroleo Brasileiro S. A. Petro- bras-te Rio de Janeiro. KERKNIEUWS Ned. Herv Kerk Benoemd tot vicaris te Dongen: kand. Ph. Kroes, Apeldoorn. Aangenomen naar Zevenhuizen iZ.H.): W. F. van der Staat, Bierum. Ger. Kerken Aangenomen paar Saskatoon (Ca nada) (Chr. Ref. Church): B. Boe lens, Christ Church (Nieuw Zee land) (v.h Breda), die bedankte voor Jarvis (Ontario, Canada); naar Reitsum: kand. E. C. Kim, Gronin gen, die bedankte voor Beetster- zwaag, Krommenie en voor IJlst. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepbaar: kand. D. Noort, Kampen Bedankt voor Berkel: M. J. C. Blok, Utrecht-noordwest. Defensiebegroting in Eerste Kamer Bij de behandeling van de be groting van defensie heeft staats secretaris Calmeijer gezegd, dat de vraagstukken van „het schild en het zwaard" slechts geleidelijk door de technische ontwikkeling in een nieuwe richting worden ge voerd. Het afvoeren van een mil joen man van het Russische leger is nog geen bewijs, dat de Russi sche mankracht sterk verminderd is. In oost-Duitsland staan nog steeds 20 divisies en in Polen en elders is het aantal divisies even min verminderd. En dit, terwijl de 30 gewenste NAVO-divisies er nog steeds niet zijn. Er is wel evolutie in de „schild en zwaard"-gedachte. We zien in de laatste tijd een groeiende be dachtzaamheid over het gebruik van kernwapens. Daarom ook dient het „schild" meer te zijn dan „schrikdraad", opdat de staatslie den zich nog eens kunnen beden ken alvorens de grote verschrik king op de mensheid los te laten. De staatssecretaris wil niet gaan in de richting van een beroeps leger. Spr. wenst niet uitsluitend de vorming van kleine beweeglijke eenheden. Deze eenheden moeten steun vinden in krachtige leger eenheden als vaste verdediging van het grondgebied. De praktijk met het Duitse bondsleger wijst hier ook op, Uitsluitend kleine mobiele eenheden zouden niet in staat zijn de logge massa uit het RABAT, 10-3. In Agadir zijn weer zes mensen gevonden die de aardbeving hebben overleefd. Zij werden aangetroffen in het mo hammedaanse district van de stad, aldus te Rabat ontvangen berich ten. Arnhem krijgt N.A.T.O.-taptoe ARNHEM, 10-3. Elf orkesten en drumbands en een excercitie pelo ton, In totaal ongeveer 600 man, zullen aangetreden staan, als de derde N.A.T.O. taptoe in Arnhem gehouden wordt. Dit zal ditmaal van 11 tot 16 juli het geval zijn. In de bij de N.A T.O. aangesloten 'anden zal deze film later worden gedistribueerd. Voor de uitvoerin gen gedurende de zes dagen rekent men op 45.000 bezoekers. oosten, indien die rollen gaat, te gen te houden. Mechanisatie Om financiële redenen zal het niet mogelijk zijn alle infanterie- bataljons snel te mechaniseren. Dit moet geleidelijk gaan. Een nieuwe terreinwagen is in be proeving. Over serleproduktie daarvan wordt gesproken. Spr. hoopt via een onder handen zijnde reorganisatie een grotere doelmatigheid met minder mensen bij de technische en bevoorra dingsdiensten te bereiken. En zfl begrepen niets van deze dingen Lucas 18 31-34 Jezus heeft met zijn leerlingen gesproken over zijn gaan naar Je ruzalem. Hij heeft heel duidelijk gezegd, wat Hem daar te wachten staat. De Zoon des mensen zal worden overgeleverd aan heide nen, worden bespot, gesmaad, be spuwd en tenslotte worden gege seld en gedood. Dat is eerlijke, duidelijke taal dunkt me. En toch zegt Lucas in zijn evangelieverhaal, dat de dis cipelen er niets van begrepen. Dan wilden ze het zeker niét begrijpen. Vermoedelijk zal die onwil wel in verband hebben gestaan met de zo heel andere opvattingen, die zij hadden over de weg, die God met hun volk zou gaan. Zij geloofden nl met heel dit volk, dat God Zich eenmaal over hen ontfermen zou door hun een nieuwe Koning, de Messias, te zenden. Zij meenden, dat Jezus van Nazareth deze Mes sias was. En wanneer zij nu horen, dat Hij naar Jeruzalem wil gaan, beginnen zij hun dromen te dro men van macht en glorie. Zij ma ken er zelfs al ruzie over, wie van hen in het daar op te richten Rijk de ereplaatsen zullen innemen. En daarom, begrijpen zij er niets van, als Jezus over zijn lijden gaat spreken. Want zij gaan er van uit, dat het juist gedaan is met alle leed, wanneer de Messias komt, wanneer God in het leven van een mens of van een volk begint te werken. Maar begrijpen wij 'het nu be ter Ligt het bij ons niet precies zo? Verwachten wij ook niet van het geloof, van God, in de aller eerste plaats de bevrijding van leed Beschouwen wij God niet vooral als de „lieve Heer", wiens belangrijkste taak het is, om ons het leven op deze aarde zo goed en zo aangenaam mogelijk te ma ken Dat is niet alleen gevaarlijk, om dat wij dan, als het anders gaat - en het gaat meestal andere - ons geloof zo gemakkelijk zullen kwijt raken; maar het is ook door en door egoïstisch. Want dan doen wij net, of het om óns gaat, terwijl het ons duidelijk moet zijn dat het gaat om God en om de komst van Zijn rijk. Zo he^ft Christus het ons immers geleerd. Hij heeft ons ln Zijn gemeenschap geen gemakke lijk leventje beloofd, maar het kruis. Hij heeft gezegd: „Indien iemand achter Mij wil komen, die verloochene zichzelf en neme da gelijks zijn kruis op en volge Mij. Want een ieder, die zijn leven zal willen behouden, die zal het ver liezen, maar ieder, die zijn leven verloren heeft om Mijnentwil, die zal het behouden". Begrijpen wij dit? Zo niet, laten wij dan in elk ge val verstaan, dat wij dan mede schuldig zijn aan het kruislijden van Christus. Want ik ben er van overtuigd, dat Hij niet het meest geleden heeft door de nagelen, die de soldaten Hem in de handen en voeten dreven, maar door het on begrip, de ergernis en de vlucht van Zijn eigen leerlingen. De sol daten wondden slechts Zijn li chaam De discipelen, die er niets van begrepen, doorwondden Zijn hart. Waar staan wij, de leerlingen van déze tijd Dat is de grote vraag, die wij in ons leven ter be antwoording hebben gekregen. Zierikzee. J. B. ASSENDORP. Als de huizen zijn verdwenen. Een paar duizend mensen dood, Als het rampspook is verschenen Met zijn vriend, de stervensnood, Als de vloedgolf over 't land spoelt, Heel de grond wordt opgebeurd. Als het ratelt rommelt, dondert En de aarde openscheurt, Als er nergens meer houvast is, Alles wankelt, barst en beeft, A.ls de mens na vijf seconden Niets, niets, niets meer óver heeft En dan durven wij te klagen In ons kleine Nederland Over griep en lage lonen, Over kou en dure krant! CLINGE DOORENBOS. Ingezonden mededeling Voorpaginanieuws voor 150 jaar Commissie uit stadsbestuur voor netelig probleem Voor een nieuwe maritieme sen satie zorgde de kapitein luitenant ter zee A. W. de Man, „comman dant der rede" van Zierikzee, die aan de stadsregering mededeelde, dat de Engelsen de bedoeling had den, met behulp van drijvende be smette wolbalen, de pest over te brengen, op de kust van de Bataafse republiek en Frankrijk. Het verhaal was zo fantastisch dat het maar half werd geloofd, maar niettemin werd aan de gemeenten op Schou- wen-Duiveland bericht, dat bij het aantreffen van dergelijke balen, r-oorziehtigheid moest worden be tracht en de balen niet op het land moesten worden getrokken. Nauwelijks van de „balenschrik" bekomen kwam het bericht af dat de generaal Monnet, chef van het departement Zeeland, met zijn echtgenote, alsmede generaal Le Maire en gevolg een bezoek zouden brengen aan Zierikzee. Een com missie bestaande uit raadsleden moest het Franse gezelschap be groeten. Enig? tijd verbleven de Fransen hier, ten koste van de stad. Het beviel de heren blijkbaar goed ie Zierikzee, want verder kwam er bericht dat ook de generaal Mar- mont naar hier zou komen, om te zamen met zijn collega Monnet het eiland Sch ouwen-Duivel and te on- d?rwerpen aan een algehele inspek- tie. Het stadsbestuur werd ge vraagd dusdanige maatregelen te treffen, dat de generaal Marmont overeenkomstig zijn rang" zou worden ontvangen en - dat moest er altijd bijkomen „van een loge ment werd voorzien". De raad be noemd? maar weer een commissie, om de gensraal bij zijn aankomst bier te verwelkomen. De logiesruimte De commissie kreeg mandaat om op kosten van de stad allerlei schikkingen te treffen tot de ont vangst van de generaal en diens ge volg Het verblijf van de generaal moest zelfs aangenaam gemaakt worden, terwijl ook verder voor de generaal Monnet en diens adju danten logiesruimte moest worden vrijgemaakt. De raadsleden Cannenburg en Boom werden verzocht om zich bij mr. W. A. de Jonge - executeur ten boedel-? van wijlen Vrouwe O. M de Witte van Eikerzee, weduwe van wijlen mr. B. Mogge Pous - te ver voegen, om enige kamers in het leegstaande huize van Vrouwe de Witte van Eikerzee af te staan, als logiesruimte voor generaal Mar mont en diens gevolg. Commandant wist het Daar zat aan die „vordering van logiesruimte" nog al wat vast, want de raad kwam 's avonds om 8 uur bijeen om de bevindingen van de commissie te vernemen. Na veel omhaal van woorden kwam het er op neer, dat de heer de Jonge me dedeelde nog niet over genoemd huis te mogen beschikken, noch zich met het gedane verzoek te kunnen inlaten bij afw?zigheid van zijn mede executeur mr. J Verheije van Citters. Hij had geen enkele vrij moedigheid op het verzoek in te gaan, temeer niet daar de we duwe nog maar enkele weken te voren overleden was. Bovendien waren in het huis - dat nog sl?chts door de bedienden werd bewoond - verschillende kamers verzegeld. Over deze gang van zaken werd bericht gestuurd aan de stadscom- mandant Cantier, die mededeelde eenvoudig het huis van wijlen Vrouwe de Witte van Eikerzee te zullen vorderen, tenzij het gemeen tebestuur dit zelf wilde doen. De raad zat maar weer eens in een dwangpositie en naturlijk w?rd het huis gevorderd De heer de Jonge gaf toe, maar was wel zo voorzich tig een „schriftelijke resolutie" te vragen van de vordering. De raad voldeed aan dit verzoek. Toen de generaal hier kwam, vond hij zijn bedje gespreid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5