VELPO ASPRO V f 1 'i *j* w§]T B 00 GO Commissaris der Koningin opent nieuwe dorpshuis aan de Ring b Onrustige Zenuwen? goed horloge Koop nu IVOROL Hoogtijdag voor Ouwerkerk Wederopbouw der gemeente vond zijn voltooiïng OUWERKERK, 11-3. Morgen - zaterdag 12 maart - komt Ouwer kerk weer eens in het nieuws. Dan gaan de vlaggen uit, de auto's met autoriteiten - o.w. de commissaris der koningin in de provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot - zul len de anders zo stille gemeente komen oprijden en de sfeer van het dorp zal getekend zjjn door het gebeuren van de dagde offi ciële ingebruikstelling van het nieuwe dorpshuis. Het staat daar aan de Ring, met een fraaie gevel in lichte steen, op nieuw in de oude stijl opgetrokken. Het aan historische bouwwerken zeker niet rijke dorp Ouwerkerk, had ook na de ramp nog zijn mar kante gevel, die een misleidende maskerade vormde voor een drie tal huizen, dat zwaar door de tancj des tijds was aangetast. Van die krotten - want dat waren het - wilde Ouwerkerk wel af, maar op die ene gevel was „men" in het Ouwerkerkse dorp verliefd. Het werd dus een in oude stijl opge trokken gevel met daarachter een dorpshuis, dat in de rij van na- rampse dorpshuizen op Schouwen- Duiveland een waardige plaats in neemt. Het is - om het radio-mode woord hier dan maar eens te ge bruiken - in één woord „fantas tisch". Kleuterschool, nieuwe school, nieuwe kerk, nieuwe toren: Ouwer kerk zag het na de catastrophale ramp allemaal verrijzen. Alleen een dorpshuis ontbrak nog als sluit steen van het wederopbouwproject. De oude school deed als zodanig dienst, maar daar was het geen comfortabel botertje tot de boom. Men moest er nolens volens ge bruik van maken en frequent ook, want op Ouwerkerk (men vergist zich altijd in de arcadische rust op eeri door-de-weekse-dag) is heel wat te doen. „Nieuw Leven" moet er altijd repeterend pijpen, de be jaarden hebben hun sociëteit, waar- Ingezonden mededeling Mljnhardt's Zenuwtabletten (Van onze redakteur). STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Jaarvergadering Coöp. Vrouwenbond De Coöperatieve Vrouwenbond hield onder leiding van mevr. Broe- kema-Snijders jaarvergadering in het „Huis van Nassau". Uit het jaarverslag van de sekre_ taresse bleek duidelijk wat er in het afgelopen jaar in de afdeling plaats vond. Namens de kascommissie bracht mevr. Jacobi-Hobbel gunstig verslag uit. Het verslag van de pen- ningmeesteresse toonde een gunstig financieel beeld. In de kascommis sie werd voor dit jaar gekozen mevr. Vermeulen-Krijger. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden mevr. Broekema-Snijders en mevrouw Struijk-v. d. Linde bij acclamatie herkozen Mevr. v. d. Veen hield vervolgens een praatje over de reis naar Tuin dorp-Oostzaan. Medegedeeld werd vervolgens nog dat het congres dit jaar gehouden zal worden in het Evert Kupers- oord te Amersfoort op 27 en 28 april a.s. De eerstvolgende bijeen komst van de afdeling vindt plaats op 6 april. op zij een kaartje leggen of naar kleurendia's kijken en heel wat verenigingsleden staken in die oude school de hoofden bij elkaar. Dat is na 12 maart allemaal ver leden tijd, want het nieuwe dorps huis is gereed en het anachronisme van de oude school in het stijlvol geheel van de nieuwe dorpskern zal - naar men kan verwachten - dan snel uit het beeld verdwijnen. De inrichting Het nieuwe dorpshuis bevat niet alleen een ruime hall met garde robe en trappenhuis, maar het be langrijkste onderdeel is ongetwij feld de ruime toneelzaal, welke (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode). plaats biedt aan ongeveer 120 men sen en in fraaie lichte tinten is ge schilderd. De toneelzaal bereikt men vanuit de hall door een gang, waarvan zich links en rechts res pectievelijk bevinden de toiletten en de keuken. Het podium in de grote zaal wordt gecompleteerd door twee handige kleedkamers. Op de eerste verdieping bevindt zich een aardig ingericht zaaltje, waar straks „Nieuw Leven" de re petities zal gaan houden. De #iu- ziek heeft hier verder de beschik king over een ruimte voor het op bergen van de instrumenten, zodat werkelijk aan alles is gedacht. Ouwerkerk beschikt inderdaad over een up tot date verenigings gebouw! AMSTERDAM. De viering van het eerste lustrum van het sociaal cultureel wijkcentrum ,Slotermeer' in Amsterdam belooft van bijzon dere betekenis te worden voor 50 kinderen uit Duitse vluchtelingen kampen. Dit wijkcentrum wil de kinderen, voornamelijk afkomstig uit het kamp „Ohmstede" (uitge wekenen uit Letland), een verblijf van vier weken 'bij pleegouders in Amsterdams eerste tuinstad bieden. Ingezonden mededeling 1 en pijn weg- I wrijven met DAMPO Ingezonden mededeling Doe het zelf met van Ceta-Bcver TONEEL EN FILM Avonturenfilm met Eddie Constantine in weekend-filmprogramma „The Colditz-story" een opmerkelijke film Het weekend-filmprogramma in de Concertzaal start met de film: „Meisjes, mambo's enwhisky", een nogal opwindende titel voor een film overigens, waarin het vooral gaat om Eddie, die het klaart, ondanks vele moeilijkhe den, want het milieu waarin hij ook ditmaal vertoeft, is er naar. Hij komt terecht op een luxueus jacht, kruisend voor de Cote d' Azur en zo op 't zicht is aan boord van het schip alles in orde. De dames maken deel uit van de artistieke equipage, de drank aan boord is gedekt met een geleide- biljet en de wapens zijn geladen met „losse flodders". Alleen de bestemming van het jacht is ge heim. Eddie krijgt het commando over dit schip en dan blijkt dat het niet om diepzeevisserij gaat, maar om een lading cocaïne, die op een afgelegen punt aan de kust van de V.S. moet worden afgeleverd. Hoe moet dat nu? Wel, Eddie, alias Burt Brickford zit niet helemaal aan de kant van de wet ditmaal, maar op straf loopt het niet uit. Hoe dat wel uitpakt, is niet erg goed vertelbaar. „The Colditz-story" Een zeer opmerkelijke film is: „The Colditz-story", feitelijk een oorlogsfilm, maar men kan dat maar het best snel vergeten. Het gaat hier - John Mills, Eric Port man e.a. sterren in deze film - om een aantal krijgsgevangenen opge sloten in het kasteel Colditz, de vesting, waaruit geen ontsnappen mogelijk is. Dat zullen de gealli eerde krijgsgevangenen even laten zien. Ze brengen de 'hele bewaking van het „kamp" tot wanhoop en weten duizenden listen te vinden om de vrijheid te bereiken. Na de oorlog bewezen de cijfers, hoe on mogelijk het was uit het Colditz- kasteel te ontsnappen. Een verhef fende film, op waarheid gebaseerd, die een inzicht geeft in het zeld zaam doorzettingsvermogen van de mens, die ook ditmaal de hu mor gebruikte als zwemgordel in een wel heel gevaarlijke stroom. Te Haamstede gaat dc hier reeds eerder besproken film: „Tarzan en zijn vijanden". LAND- EN TUINBOUW WAARSCHUWING De teelt van brouwgerst Het is gebleken dat ook in 1959 de brouwgerst, afkomstig van Schouwen-Duiveland, een te hoog eiwitgehalte bevat. Dit is schade lijk voor de brouwkwaliteit. met het gevolg dat er weerstand bij de brouwerijen ontstaat om gerst af komstig van dit eiland aan te ko pen. In overleg met de Rijkslandbouw Voorlichtings Dienst wijst het be stuur van de Kring S. en D. der Z.L.M. de brouwgersttelers er op dat het overmatig stikstofgebruik zeer nadelige gevolgen voor dit eiwitgehalte kan hebben. In het komende jaar mag gerst met een te hoog eiwitgehalte niet in aanmerking komen om als brouwgerst afgeleverd te worden. Het is echter voor de streek van groot belang dat de teelt en afzet van een goed produkt behouden blijven. VOOR LEERLINGEN VAN ALLE SCHOLEN Fraaie onderwijstentoonstelling „Bouwen" in Herv. verenigingsgebouw te Zierikzee ZIERIKZEE. 10-3. In bet Ned. Herv. verenigingsgebouw alhier wordt gedurende veertien dagen voor de Schouwen-Duivelandse leerlingen van alle scholen een ten toonstelling gehouden, georgani seerd door de stichting „Onder wijsinstellingen' te 's-Gravenhage. Het onderwerp van deze tentoon stelling is ditmaal „Bouwen", een onderwerp dat vooral nu zeker in het teken der belangstelling staat. (Donderdagmiddag werd de ten toonstelling geopend door wethou der M. C. Verheijen, in aanwezig heid van een groot aantal perso neelsleden van scholen, met een kort woord, waarna het personeel eerst zelf een les kreeg over het tentoongestelde materiaal, waar door zij in staat werden gesteld de leerlingen, die de tentoonstelling zullen bezoeken uitvoerig en dui delijk in te lichten over de expo sitie en het onderwerp er van. De heer Verheijen gaf uiting aan zijn voldoening dat de stichting „Onderwijstentoonstellingen" re gelmatig met een expositie naar Schouwen-Duiveland komt, met telkens een ander onderwerp van visueel onderwijs. Hij sprak de ver wachting uit dat een 700-tal leer lingen van de hoogste klassen der scholen de tentoonstelling zal be zoeken. Na nog gewezen te hebben op het nut van deze expositie, mede in het belang van de beroepskeuze, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. De inspecteur van de stichting, de heer C. van Ammerlaan uit Den Haag, sloot zich aan bij de woorden van weth. Verheijen en vertelde o.a. dat voor het bouwen van een Ingezonden mededeling Die jaren kunt 0 nooit van U afschudden... Rheumatische Fijnen wel! Regelmatig Kruschen nemen. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet wonderen. Door de aanspo rende werking van de vijf minerale zouten op de bloedzuiverende or ganen gaan deze weer krachtiger werken en zo worden alle onzui verheden in Uw bloed - oorzaak van Uw lijden, en pijn - vanzelf af gevoerd langs natuurlijke weg. Neem eens een proef met Kruschen Al gauw zult U de weldadige wer king ondervinden. Gewestelijke afdeling „Schouwen-Duiveland" Zeeuwse C.B.T.B. In het jaarverslag van de ge westelijke afdeling „Schouwen- Duiveland" van de Zeeuwse C.B. T.B. wordt - als in alle landbouw- verslagen - de grote droogte ge memoreerd. Tot lid van de finan ciële commissie in de vakature L. van der Sluis werd gekozen de heer M. J. Schouls. Als lid van de Sociale Commissie van de Zeeuw se _C.B.T.B. werd in de vakature S. J. bij de Vaate benoemd de heer L. C. Hanse. Voor de Tuinbouw- commissie der Zeeuwse C.B.T.B. werd als,lid voorgesteld de heer J. A. van Waveren te Haamstede. Het ledental is teruggebracht tot 151. De verschillende vergaderin gen passeren in het verslag de re vue. Op 1 april vond de eindles plaats van de te Zierikzee gehou den kadercursus, uitgaande van C.B.T.B. en C.J.B.T.B. Aan 17 per sonen konden getuigschriften wor den uitgereikt. Op de laatste ver gadering in 1959 werden de statu ten gewijzigd. Besloten werd de koninklijke goedkeuring hierover aan te vragen. Wat betreft de Coöperatieve Aankoopvereniging, wordt het ver trek gemeld van de heer S. J. bij de Vaate, die vervangen werd door de heer G. v. d. Sluis. Excursies werden gehouden naar de „Fries landhoeve" en „De Scheldemon- den". Gememoreerd wordt de hulpverlening aan de door droog te -getroffen slachtoffers in ooste lijk Nederland. Een dankwoord tenslotte wordt gebracht aan de „zaakvoerder" der C.A.V. de heer D. v. d. Sluis, alsmede aan de heer M. den Boer, die de jaarstukken opmaakte. huis thans 36 pet. meer tijd nodig is dan vroeger het geval was. Spr. wees mede op de dringende be hoefte. aan geschoolde arbeids krachten en noemde de confronta tie van de jeugd met het belang van vakkennis en vakbekwaam heid een van de grootste verdien sten van deze soort tentoonstellin gen. Spr. 'besloot met enige prak tische wenken voor het bezoek aan de expositie. De tentoonstelling De tentoonstelling, verdeeld over zeven tafels, geeft een duidelijk beeld van de bouwnijverheid van de vroegste tijden tot heden. Op de staande wand van tafel 1 wordt o.a. uitgebeeld waarom de mens bouwt, de ontwikkeling van de woning en het begrip „stadsplanning". Op ta fel 2 staan schematisch aangegeven de constructieve principes van de bouw en wordt de voorbereiding tot de bouw aangerfoerd. Hier liggen ook verschillende werktuigen, ge reedschappen en materialen, die betrekking hebben op deze werk- fase. Tafel 3 behandelt de meer traditionele baksteenbouw of sta pelbouw, waarbij verschillende ma terialen in natura aanwezig zijn. Op tafel 4 ziet men het principe van de skeletbouw uiteengezet en op tafel 5 het betonskelet. Tafel 6 is gewijd aan de afwerking, waar bij ook verschillende materialen, die hierbij worden gebruikt, ten toongesteld zijn. Op tafel 7 wordt de gehele organisatie van de bouw \\4eder0m samengevat. Het geheel wordt verder verduidelijkt door di verse aanwezige diapositieve foto's, modellen en miniatuurwerktuigen en -bouwwerken. De tentoonstelling is tot woens dag 23 maart a.s. dagelijks voor de scholen geopend. ST. PHILIPSLAND Vergadering gemeenteraad Donderdagavond kwam de raad der gemeente in spoedeisende ver gadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester L. J. de Jonge, i.v.m. een geldlening bij de N.V. Bank van Nederlandse Ge meenten. In een desbetreffend schrijven van genoemde bank zou deze lening f 170.000 bedragen, voor welke lening de raad in deze ver gadering een besluit nam. Tevens werd toezegging ontvan gen voor het bouwen van twee woningwetwoningen of drie be jaardenwoningen. Op voorstel van b. en w. zal worden overgegaan tot de bouw van drie bejaardenwonin gen. Vervolgens werd de rekening over 1958 vastgesteld. De inkom sten van de gewone dienst bedroe gen f 407.967,48 en de uitgaven f 407.844,34, zodat een voordelig slot was van f 123,14. Bij de kapi- laaldienst waren de inkomsten f 797.595,80 en f 1.053 683,47 de uit gaven, aldus een nadelig slot van f 256.087,67. In verband met. de bouw van het nieuwe gemeentehuis moest de kapitaaldienst op de be groting 1959 gewijzigd worden. Hierna werd de openbare verga dering gesloten, waarna de raad nog bijeen 'bleef ter bespreking van de nieuwbouwplannen in aanwezig heid van de heer Argelo van de Centrale Dienst. Ingezonden mededeling Voor t naar: MOURER 2 Jaar gratis verzekerd. ONDERWIJS Promotie Aan de Rijksuniversiteit te Lei den promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proef schrift, getiteld „Maatschappij en Recht", de heer H. J. Pot, geboren te Zierikzee, thans wonende te Heemstede. Ingezonden mededeling Dubbele tuben: Voordeliger pri|s. Uw tanden vragen het beste. Verwachting tot zaterdagavond: ZACHTER Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, maar in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen; zachter. 12 maart. Zon op .702, onder 18.39. Maan op 17.53, onder 6.33. 13 maart. Zon op 7.00, onder 18.40. Maan op 19.05, onder 7.00. 14 maart. Zon op 6.57, onder 18.42. Maan op 02.18, onder 7.26. Volle maan: 13 maart te 9.26. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 12 maart 2.53 v.m. 15.28 n.m. 13 maart 3.31 v.m. 16.07 n.m. 14 maart 4.07 v.m. 16.45 n.m. BROUWERSHAVEN 12 maart 2.27 v.m. 13 maart 3.03 v.m. 14 maart 3.39 v.m. Springtij: 15 maart. 14.39 n.m. 15.16 n.m. 15.54 n.m. Ingezonden mededeling /ASPRO'S -en Utfoïttoeek HET WEERO VERZICHT DE BILT, 11-3. Ons land bevond zich de afgelopen 24 uur dichtbij het front van een in betekenis af nemende depressie bij Ierland. Na dat dit front gisteren met neerslag ons land was gepasseerd volgden opklaringen tijdens welke de tem peratuur in de afgelopen nacht tot cm het vriespunt daalde. Intussen kwam over Frankrijk een storing naar het noorden die de bewolking in de vroege ochtend weer deed toenemen. Het neerslaggebied van deze storing nam echter belangrijk af, nadat zij in zuid-Frankrijk veel regen had gebracht. Er viel ook langdurige regen langs het gedeelte van het front dat vrijwel stationair boven noord en midden Italië lag. Nadat de storing uit Frankrijk ons land gepasseerd zal zijn draaien de winden naar zuid tot zuidwest en komt ons land in zachte oceaan- lucht. Vooral de komende nacht en echtend zal het daarom minder koud zijn. De neerslagkansen zijn morgen gering, en er kunnen op klaringen worden verwacht. Over de oceaan koerst een vol gende depressie in de richting van de Golf van Biscaye., maar deze zal morgen nog weinig invloed op het weer in ons land uitoefenen. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 12-13 maart: C. M. van Hoorn, telef. (01110)2080. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 12-13 maart: Jhr. H. Backer, Noordgouwe, telef. (01112) 480. WONDEREN DER NATUUR Niet alleen de mensen, maar ook de dieren kun nen elkaar verstaan. Zo kan een honingbij, die een rijke hoeveelheid nectar gevonden heeft, dit ken baar maken aan de andere bijen door verschillende „dansen" uit te voeren. Daarmee worden hoeveel heid, richting en afstand van de nectar bepaald. Op de honingraat maakt de bij de zogenaamde „ronde dans" als de nectar 50 m. van de bijenkast verwij derd is (tweede plaatje). Is de afstand van de kast tot de nectar., honderd meter of meer, dan maakt zij de „kwispeldans" (plaatje drie). Tussen vijftig en honderd meter worden afgewisseld de rondedans en de kwispeldans gemaakt. De snelheid waarmee de kwispeldans wordt gedanst, bepaalt de afstand boven de honderd maten. Daar de dankende bij aan haar achterpoten het stuifmeel van do bloemen meebrengt, kennen de andere bijen levens de geur. Ook de richting, waarin de nectar te vinden is, heeft de bij door dit dansen l "/wiSPV"* Af SWAN FEATURES SYNDICATE WIENK bekend gemaakt. Bevindt de nectar zich op dc lijn tussen zon en kast, dan loopt de bij het middengedeelte van dc kwispeldans omhoog op de raat. Staat echter de kast tussen de zon en de nectar in. dan gaat zc omlaag. Is de nectar schuin op de richting van de zon. b.v. 45 graden naar links, dan is ook de dansfiguur op de raat 45 graden naar links. Italiaanse bijen brengen een „dialect" in dc bijentaai door bepaalde variaties aan te brengen in de dansen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2