Pogingen om tot akkoord te geraken faalden DE ZIERIKZEESCHE COURANT WEER WERDEN NEGEN OVERLEVENDEN ONDER PUIN VANDAAN GEHAALD Arrestaties in oost-Frankrijk HUURVERHOGING DOOR TWEEDE KAMER AANVAARD STAD EN PROVINCIE VRIJDAG 11 MAART I960 116e Jaargang No. 18738 Z1ER1KZEESCHEWIEUWSB0DE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,1 S, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 Stevn voor regeringsbeleid DEN HAAG, 10-3. De Tweede Kamer heeft zich donderdag op overtuigende wijze achter het be leid geplaatst, dat de regering de afgelopen weken heeft gevoerd ln het grote conflict in de bouwwe reld. In antwoord op vragen van de heer v. Mastrigt (C.H.U.) ant woordde de minister van Econo mische Zaken, dr. De Pous, op een voor de bouwpatroons vernieti gende wijze, dat zty geen gegevens hebben verstrekt ter ondersteuning van hun stelling, dat het niet door berekenen van de loonsverhoging by lopende werken tot ernstige moeilijkheden aanleiding zou ge- In de loop van zijn betoog deelde de minister mee, dat bemiddelings pogingen in het bouwconflict, die in het begin van deze week als ge volg van bemoeienis van vertegen woordigers van de Centrale orga nisatie van Werkgevers zijn onder nomen, niet tot resultaten hebben geleid. De regering heeft deze van verschillende zijden ondernomen pogingen op hoge prijs gesteld. De regering is tot de volgende tegemoetkomingen aan het bouw- drijf bereid geweest: 1. Er wordt van het bouwbedrijf geen prijsverlaging verlangd; een een verlaging die, gezien de hoogte van de produktiviteitsstijging, bij andere bedrijfstakken wel aan de orde zou zijn gesteld. 2. De verlaging van de vorstver- letpremie tot een maximum van 3 procent behoeft voor de onderhan den zijnde werken niet aan de op drachtgever te worden doorgege ven. 3. In bepaalde gevallen, met name bij de onderhanden zijnde werken die op 1 september nog niet zijn voltooid en die derhalve momenteel nog in het beginstadium verkeren, mag onder zekere voor waarden gehele of gedeeltelijke doorberekening geschieden. Alle pogingen van de regering om een conflict te vermijden, stuit ten af op de houding van de Werk gevers. En dat ondanks het feit, dat de regering rekening heeft willen houden met de bijzondere omstan digheden, waarvoor de stichting Haad van Bestuur Bouwbedrijf de aandacht had gevraagd. De minister liet er tenslotte geen twijfel aan bestaan, dat een oplos sing van het conflict geheel zal moeten passen binnen de door de regering gestelde beleidslijnen ten aanzien van de Ionen en de prijzen. Voor de interpellatie van de heer v. Mastrigt bestond grote belang stelling. Aanwezig waren de mi nister-president, prof. De Quay en de ministers De Pous, Van Aartsen, Van Rooy, Visser, Beerman, Toxo- peus en Zijlstra. Ook minister Cals kwam nog een kort ogenblik kij ken. Bovendien zaten achter de re geringstafel de staatssecretarissen Roolvink en Schmelzer. Aan het debat namen deel van de zijde van de Kamer, behalve de interpellant, de heren De Groot (C.P.N.). Baart (P.v.d.A.), Andries- sen (K.V.P.), Oud (V.V.D.), Lank- horst (PS.P.) en Bruins Slot (A.R. P.). Van socialistiesche zijde vestigde men er de aandacht op, dat steeds op verlaging van de bouwkosten is aangedrongen en dat thans blijkt, dat die verlaging eigenlijk al lang mogelijk geweest zou zijn. De heer Baart informeerde of niet wense lijk is de oprichting van een prijs- regulerend bedrijf in de bouwnij verheid, waarin de regering deel neemt. Bemiddelingspoging Andriessen mislukt UTRECHT, 10-3. De heer W. J. Andriessen, de nieuwe bemiddelaar in het bouwconflict, heeft de werk nemersbonden in Utrecht vanmid dag medegedeeld, dat zijn pogingen om te komen tot een oplossing van het conflict 2ijn mislukt. Op verzoek van de katholieke werkgeversvereniging had de heer Andriessen een gesprek gehad met 2owel de minister van Economische Zaken als met de drie hoofdbestu ren van de werknemersvakbonden. De bemiddelaar zocht de oplossing in de sfeer van de vorstverletpre- mie. De vakbonden hadden zich be reid verklaard, aan een gesprek met de regering deel te nemen, wanneer de regering in het voor stel van de heer Andriessen moge lijkheden zag die haar prijspolitiek niet zouden aantasten en de vak bonden tot een gesprek zou uitno digen. De ministerraad heeft donder dagochtend over het voorstel-An driessen vergaderd en is tot de con clusie gekomen, dat dit in het ka der van haar politiek onaanvaard baar is. De minister van Economi sche Zaken heeft dit de Kamer donderdagavond medegedeeld. De ramp in Agadir RABAT, 11-3. Donderdag, twaalf dagen na de ramp, ztfn nog negen overlevenden onder de puinhopen van Agadir vandaan gehaald. Eén van hen was een man van 70 jaar. Bijzonder tragisch was echter het lot van twee zusjes die in de wijk Talbordj werden gevondenè Het jongste zusje stierf kort na de red ding in de armen van het oudere zusje. Deze bleek haar verstand te hebben verloren. Zij was licht ge wond en volledig uitgeput. De ouders van de kinderen zijn ver moedelijk twaalf dagen geleden reeds omgekomen. Later bevrijdde men nog drie mensen uit het puin, zodat er in de afgelopen drie dagen dertien mensen gered zijn. Kroonprins Moelai Hassan heeft donderdag op zijn hoofdkwartier te Inezgane met functionarissen en deskundigen gesproken over de mogelijkheid om zo spoedig moge lijk de onbeschadigde fabrieken en de haven van Agadir weer in ge bruik te laten nemen. Er zijn plan nen gemaakt om donderdagavond nog havenarbeiders over te bren gen naar een kamp in het noorde lijke gebied van Agadir, dat slechts gedeeltelijk vernield is. De kroonprins heeft op voorstel van de Westduitse consul besloten Duitse deskundigen te gebruiken voor het op gang brengen van de haven. Dgzc deskundigen worden zondag of maandag in Agadir ver wacht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Veel spraakzaamheid en veel oordeel gaan zelden samen. BELFORT, 10-3. De Franse vei ligheidspolitie heeft donderdag avond bekend gemaakt dat in het gebied van Belfort (oost-Frankrijk) achttien leden van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront zijn ge arresteerd. Onder hen bevond zich de regionale leider, Kechar Achour, die volgens de politie heeft deelge nomen aan het vermoorden, van vier Algerijnen in het gebied van Belfort sedert augustus. Voorts zou Achoud medeplichtig zijn aan vier mislukte moordaan slagen. De gearresteerden zamelden per maand 45.000 nieuwe frank in onder 1.500 Algerijnen die in het gebied van Belfort wonen. In Bergen (België) zijn donder dag een Algerijn en vier Italianen gearresteerd wegens het smokke len van lichte Italiaanse vuurwa pens ten behoeve van de Algerijnse opstandelingen. Blind meisje Een negenjarig blind meisje, Susan Bantz heeft in de vroege ochtenduren van woensdag haar moeder en tienjarig broertje uit hun brandend huis te San Lean- dro in de Amerikaanse staat Calif ornië gered. Susan werd wakker van de rook en wek te haar moeder en broer. Dezen konden echter door de dichte rook de voordeur niet vinden, waarop Susan de leiding overnam en hen naar bulten leidde. Eindelijk een middel tegen verkoudheid Het Britse ministerie van ge zondheid heeft bekend gemaakt dat de British Common Cold Research Unit te Salisbury, Wiltshire, een belangrijke stap heeft gezet in de richting van het vinden van een geneesmiddel voor de gewone ver koudheid. Virussen zijn buiten het menselijk lichaam gekweekt in cul tures van menselijke niercellen van het émbryo - een prestatie die het einde betekent van de eerste lange fase van vooruitgang naar het uit eindelijke doel van een volledige genezing. De Unit, die door de Me dical Research Council in samen werking met het ministerie van ge zondheid wordt gedreven, zoekt vrijwilligers voor nieuwe proeven. Deze zullen tien dagen in een zie kenhuis in Salisbury moeten ver blijven waar zij op gerieflijke wijze zullen worden ondergebracht. Verkeersongeluk eiste drie slachtoffers HEERLEN, 10-3. Vanavond om streeks 19.30 uur Ls op de verkeers weg Heerlen-Beek, ter hoogte van Spaubeek, een verkeersongeluk ge beurd, waarbij drie personen het leven hebben verloren. Omstreeks half acht reed de heer Snijders, directeur van het Europa hotel in Heerlen, over deze ver keersweg, op weg naar zijn woning in Geleen. Ter hoogte van Spau beek kwam zijn auto in aanraking met een autobusje, waarna hij fron taal tegen een hem tegemoetko- mdene personenwagen botste. Bij deze botsing werd hij op slag ge dood. De hem tegemoetkomende wagen werd bestuurd door de heer Geerts uit Geleen. Deze werd even eens gedood. Ook een van de twee dames die bij de heer Geerts in de auto zaten, verloor het leven. Jn Houston in de Amerikaanse staat Texas hebben vier blanke jonge mannen de treurige moed opgebracht de 27-jarige gehuwde neger Felton ■Turner, vader van een kind van enigs maanden, in een ante te slepen, mee te nemen naar buiten de stad en hem daar met kettingen af te ranselen na de man met zijn voeten aan een boom te hebben opgehan gen. Alsof dit nog niet genoeg was, kerfden de onverlaten Turner op zes plaatsen de letter K.K.K. (initialen van de Klu Klux Klan) in het blote lijf. - ln een ziekenhuis van Houston toont Turner hier zijn beest achtige verwondingen aan de haastig toegesnelde pers. 78 tegen 48 stemmen DEN HAAG, 10-3. De Tweede Kamer heeft vandaag met 78 tegen 48 stemmen het wetsontwerp aan genomen tot verhoging van de hu ren van het merendeel van de Ne derlandse woningen met 20 procent. Tegen stemden de P.v.cLA., de C. P.N» en de P.S.P. Met 47 tegen 75 stemmen ver wierp de Kamer de door de heer BOmmer van de P.v.d.A. ingediende motie, waarin de regering verzocht wordt de subsidieregeling voor nieuw te bouwen woningwetwo ningen en eenvoudige zgn. eigen woningen - deze subsidies zijn on langs verminderd - zodanig te her stellen, dat enige aanpassing wordt verkregen bij de huren en de las ten van in het recente verleden tot stand gekomen overeenkomstige woningen. Vóór deze motie waren DE 25ste BOEKENWEEK Een speciale jubileumuitgave, getiteld: „In 26 letters" Het geschenk: „De Zalenman" AMSTERDAM, 10-3. De 25ste boekenweek (26 maart-2 april) zal op vrijdagavond 25 maart a.s ge opend worden in het Concertge bouw te Amsterdam met een gala concert door het Concertgebouw orkest, met een op de letterkunde van vroeger en later tijden afge stemd programma. Onder leiding van Bernard Haitink en met mede werking van de tenor Peter Pears De minister van O., K. en W„ mr. J. M. L. Th Cals, zal het openings woord spreken. Na het concert volgt het traditio nele schrijversbal in de verschil lende ruimen van het Concertge bouw - versierd door Metten Koornstra - waar kleinkunst-artis- ten en muziekensembles zullen op treden. Ter gelegenheid van de 25ste boe kenweek verschijnt een special uitgave getiteld „In 26 letters - het boek in uw leven, uw leven ln het boek". Dit geïllustreerde jubileum boek (oplaag 50 000 exemplaren, kost f 2,50) bevat de levensbeschrij ving van het boek en beschrijft het leven met boeken. Het werd samen gesteld door Eldert Willems, Hans Barlevink verzorgde de typogra fische vormgeving. Het geschenk Het geschenk van de boekenweek is een novelle - gekozen uit 24 in zendingen - getiteld „De Zalen man" (oplaag 175 000 exemplaren). Het werd geïllustreerd door Peter Vos en typografisch verzorgd door Aldert Witte. Het publiek moet weer de auteur raden. Voor d? jeugd verschijnt als 12e gedichten bundel in de muzereeks „De muze viert, feest",, samengesteld door Gerrit Borgers, Jan Kuipers ver zorgde d" illustraties en de typo grafie (oplaag 50.000 exemplaren - bundel kost f 0,90). de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. De heer Bommer motiveerde het standpunt van de P.v.d.A als volgt: De huurverhoging past niet in een redelijke inkomensverdeling voor het Nederlandse völk, aangezien de regering de inkomensvermeer dering te eenzijdig zoekt in een verhoging van de woninghuren, die alleen de huiseigenaren ten goede komt Er zijn onvoldoende waar borgen, dat de vermeerderde op brengst zal worden besteed voor de verbeteroing van het woningbe stand. De P.v.d.A. is ongerust over de liberalisatie. PRINS BERNHARD NAAR PARIJS DEN HAAG, 10-3. Z.K.H Prins Bernhard zal zaterdag in Parijs de halfjaarlijkse vergadering van gou verneurs van de Europese Cultuur stichting presideren. Aldus deelt de ijksvoorlichtingsdienst mede. Maandag brengt de Prins een of ficieel bezoek aan het hoofdkwar tier van de opperbevelhebber dei- geallieerde strijdkrachten centraal Europa in Fontainebleau. Dinsdagmorgen keert de Prins naar Nederland terug. Reeds f 800.000,- voor „4 maal Z.N." DEN HAAG, 10-3. Voor de actie „4 maal Z.N.", die tot doel heeft het stichten van een diakonessen zie kenhuis in Suriname, is tot nu toe f 800 000 binnengekomen. Het stre ven van de organisatoren is een be drag van anderhalf miljoen gulden te bereiken. Thans is door jongeren in Neder land van verschillend? groeperin gen belangeloos medewerking ver leend aan het vervaardigen van een langspeelplaat, die vanaf morgen in de handel is Voorlopig zijn 10 duizend exemplaren van deze plaat gemaakt, van iedere verkochte plaat krijgt de actie f 2. Johan Bodegraven, microfoonlei der van deze actie, heeft vanmorgen van Oswin Ramaker als afgevaar digde van jongerengroepen in Ne derland, het eerste exemplaar ont vangen. AUTO WRONG ZICH OM BOOM Twee doden AMERSFOORT, 10-3. De 41- jarige W. Voortman uit Nunspeet en de 32-jarige F, Berghuis uit Vierhouten, beide van beroep buf- fetbediende, zijn vannacht om half twee verongelukt op het kruispunt Laan 1914 en Daam Fokkemalaan te Amersfoort. Zij waren van de wedstrijd Glasgow Rangers-Spar ta in een gehuurde auto met gro te snelheid op weg naar huis. De toedracht van het ongeval is niet komen vast te staan. Tegenliggers waren er niet. De auto wrong zich om een boom. De inzittenden wer den op de weg geslingerd. V. was op slag dood. D. vader van elf kin deren, overleed kort na het onge val. Brand legt boerderij in de as ALKMAAR, 11-3 Een ernstige brand, die gisteravond uitbrak he "ft in de loop van de nacht een grote boerderij aan de Mijzendijk te Ursem bij Alkmaar in de as ge legd. Op twee kalveren na kwam de veestapel van 40 koelen en een aantal schapen in het vuur om De brand brak gisteravond circa 21 30 uur uit bij de deur van de stal. Hierdoor werd de uitgang waar langs men het vee in veiligheid had kunnen brengen afgesloten. De be woner van de boerderij, de heer J. de Wit (het bedrijf is eigendom van zijn schoonmoeder) moest toezien hoe het vuur de stal en het aan gebouwde woonhuis vernietigde. De brandweer van Ursem. die de brand slechts kon bereiken langs een smalle landweg, was heden morgen bij zonsopgang nog bezig met de nablussing. WORMERVEER. Vanmorgen te gen half negen is de 14-jarige C. K. uit Assendelft, leerling van de chr. u.l.o.-school te Wormerveer bij het oversteken van de Provinciale weg Hembrug-Limmen aangereden door een uit de richting Amsterdam ko mende personenauto. Het slacht offer kwam terecht op de motorkap en vervolgens tegen de voorruit. Hij is met levensgevaarlijke ver wondingen aan het hoofd per zie kenauto vervoerd naar het gemeen teziekenhuis te Zaandam. Jaarvergadering zangvereniging „Nu met Hope" Woensdagavond hield de zang- vei eniging „Nu met Hope" haar jaarvergadering in „De Koebel". Het welkomstwoord werd gespro- Ken door de waarnemend voorzit ter, de heer M. C. Visser. Deze wierp ook een terugblik op het jaar cat voorbij ging, waaruit hij kon opmaken, dat, ondanks een terug gang van het ledenaantal, de zang toch een gunstig jaar achter de rug heeft. Daar de penningmeesteresse niet aanwezig was, deed de secretaresse rekening en verantwoording Uit de rekening bleek dat de vereniging een klein batig saldo heeft. Het keurig opgestelde jaarverslag van de secretaresse, mevr. Duson-Tuin- man werd met applaus door de ver gadering ontvangen. Doordat het bestuur meende en bloc af te moeten treden, werd een nieuw bestuur gekozen. Dit ziet er in zijn huidige samenstelling als volgt uit: de heer M. C. Visser, voorzitter; de heer A Hogenstein, secretaris; mevr. v. d. Pol-Schoon- aard, penningmeesteresse en de he ren C. v. d. Klooster Lz. en Kr. Bakker, leden. Verder werd besloten dit jaar nog niet deel te nemen aan een zang concours, eveneens wordt dit jaar geen zomerreis gemaakt in verband met het 55-jarig bestaan, dat in de maand november wordt herdacht. Dank werd gebracht aan de direc teur, de heer M. Hogenstein, voor het vele werk in het afgelopen jaar voor de vereniging gedaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1