Op verschillende bouwwerken in Neder land is het werk vanmorgen neergelegd Economisch rapport werd doorgepraat op forum - bijeenkomst te Zierikzee DE Z1ER1KZEESCHE COURANT De Gaulle wordt aan de tand gevoeld WERKZAAMHEDEN IN PUINHOPEN VAN AGADIR WERDEN STOPGEZET DE GAULLE'S REIS NAAR ALGERIJE HAD KALMERENDE UITWERKING DE STAKING IN HET BOUWBEDRIJF MAANDAG 7 MAART 1960 116e jaargang No. 18730 /MlkZEES«SNlEUVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 4,15, per week 32 cenl. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs IS ct. per mm. - Succesjes (max. IS mm.) 11,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vVh. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 OM DE TOEKOMST VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Deltaplan brengt revolutie teweeg in verbindingen ZIERIKZEE, 4-3. Het fraai uitgevoerde, door het E.T.I. in samenwerking met de Koninklijke Zeelandia N.V. uitgevoerde rap port: „De economische ontwikkeling van Schouvven-Duiveland", is vrijdagmiddag tijdens een uitgesproken „praat-vergadering" in de foyer van de Concertzaal, in tegenwoordigheid van de commis saris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeesters en raadsleden der eilandgemeenten en de opstellers van het rapport, uitvoerig in diskussie gebracht. De diskussie werd geleid door een forum, onder voorzitterschap van de directeur van het E.T.I.drs. M. C. Verburg, die ter inleiding nog een korte samenvatting gaf van het rapport, dat als „working paper" zal moeten dienen bij de verdere economische ontwikkeling van het eiland. De vergadering stond onder leiding van burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester van Zierikzee, die in zijn welkomst- en openingswoord vooral de kwestie van de werkgelegenheid op het eiland centraal stelde en dit als het kernprobleem wilde aangemerkt zien. verdergaande landbouwmechanisatie Mr. Dijckmeester verwelkomde inzonderheid Jhr. mr. de Casem broot, wiens „open oog en hart" voor de belangen van Schouwen- Duiveland bekend zijn. In het alge meen trouwens wordt in de kring van provinciale autoriteiten beseft dat de Schouwen-Duivelandse pro blemen van belang zijn voor de ge hele provincie. Door de uitgebreide herverkavelingswerkzaamheden is - naar mening van mr. Dijckmees ter het werkgelegenheidsprobleem de laatste jaren wat op de achter grond gekomen. Thans evenwel wordt openbaar, dat het hiermede toch niet zo bijzonder goed gesteld is. Weliswaar zijn talloze verande ringen op het eiland tot stand ge komen, die evenzovele verbeterin gen bleken, maar dit kan de ver ontrusting over het werkgelegen heidsvraagstuk niet wegnemen. Na gewezen te hebben op de toekom stige ontwikkeling van de verbin dingen, attendeerde spr. op de mo gelijkheid van het onaangename nevenverschijnsel, dat de zuig kracht op het eilandelijk arbeids potentieel naar de randstad Holland nog krachtiger wordt. Men krijgt dan een uitmiddelpuntige werking, juist ook door het intensieve con tact met Goeree-Overflakkee, dat qua structuur wat sterker staat dan Schouwen-Duiveland. Spr. deelde hierna de geschiedenis van de tot standkoming van het rapport mede. Het eerste begin ligt in de agrari sche sector, waarin met name be duchtheid bestond voor de periode na afsluiting van de herverkave ling. Doel van het rapport is achter de economische mogelijkheden te komen en het scheppen van nieuwe welvaartsbronnen. Het e'iland - zo stelde spr. - heeft een goede ondergrond, beter zelfs dan in vele delen des lands. De problematiek zal gezamenlijk moeten worden op gelost en een goede aanloop hiertoe is het rapport, dat thans is verschenen, zo besloot mr. Dijckmeester. Plan voor de toekomst Drs. Verburg merkte op dat het rapport door de „club van provin ciale specialisten" is opgesteld, in nauw contakt met de bestuurderen Hij noemde het een „plan voor de toekomst", dat verhelderend wer ken kan, speciaal voor „Den Haag", waar de kennis van Schouwen-Dui veland nu niet zo overmatig groot is. Wijzend op het functieverlies van het eiland, weet spr. dit aan het probleem der verbindingen, dat echter straks door de Deltadam- menaanleg revolutionair zal wor den gewijzigd. Van een toch altijd min of meer ongelukkige veerver- binding wordt overgeschakeld naar een vaste verbinding en dit is zeer ingrijpend. Juist door de wankele verkeersverbindingen werd het eilandelijk potentieel gedepressi- cerd. Een belangrijke toename valt straks te verwachten voor het ver keer Zierikzee-Katseveer. Voor Bruinisse wordt gespeeld met de gedachte aan een scheepswerf. An dere ontwikkelingskernen dan Zie rikzee, strookt niet met het inzicht van de minister, die er eerder min der dan meer wil hebben. Voor vestiging hier hebben zich intussen enkele serieuze gegadigden gepresenteerd. Het betreft toeleveringsbedrijven voor het Nieuwe Waterwegge bied. De sociaal-culturele kli maatsverbetering en andere za ken, dienen verder te worden doorgepraat in een gezamenlij ke „ontwikkelingscommissie". Vanzelfsprekend zijn onderne mersinitiatieven nodig, aldus spr,, maar men mag de zaken voor het eiland niet te somber zien. In de toekomst zal er eerder sprake zijn van een tekort dan van een over- schot. Na deze korte samenvatting der essentalia van het rapport werd het forum geïnstalleerd, waarop heel wat vragen werden afgevuurd. Rechtstreekse daden De heer C. A. van Oord te Haam stede vond het rapport hier en daar wat te theoretisch. Hij had graag een scheiding, gezien tussen het Schouwen-Duiveland van nu en het S.-D. van straks. De onmiddel lijke vraag is welke rechtstreekse daden kunnen worden gesteld, om te voorkomen dat het eiland leeg loopt. Spr. had graag in handkracht aangepakte wérken geëntameerd gezien. Verder informeerde hij in hoeverre rekreatie werkgélegen- heidsbron worden kan voor man nelijke werkkrachten. Drs. Verburg accentueerde de passage over het verkeer, die met name gericht is op een onmid dellijke ontsluiting van het eiland. De hoofdinspecteur-directeur van het districtsbureau voor de Ar beidsvoorziening in Zeeland de heer K. van Dijk merkte op dat het overcompleet aan arbeidskrachten thans 317 bedraagt. 100 mensen van hier werken in het Rotterdamse havenbedrijf en 50 in bedrijven buiten het eiland. Hoe het met de financieringsmo gelijkheden ligt in de niet cultuur technische sector most nog worden afgewacht. De directeur van de Prov. V.V.V. de heer G. Oskamp als bü landbouw, voorbeeldbedrijf 2ag vooral mannelijke kansen bij de bouw van pensions, bungalows e.d., terwijl ook de uitbreiding van de middenstandsbedrijven van belang is. Voor de hotellerie als zodanig zijn moeilijk mannen te ambiëren. De Commissaris der Konin gin deelde hierop mede dat in de tweede helft van maart het Streekplan, op een vergadering te Haamstede zal worden door gepraat. Dit plan brengt de aanleg van wegen, fietspaden e d. met zich mee, die in aan vullende werkgelegenheid kun nen worden uitgevoerd. Drs. Verburg wees er nog op, dat in de grootindustriële centra de kleine bedrijven zich in een steeds moeilijker positie bevinden, hetgeen de verwachting wettigt dat zij t.z.t. zullen worden verplaatst naar rus tiger streken. De zuivelindustrie De heer D. Eveleens had in het rapport graag een duidelijker ver wijzing gezien naar de zuivelindus trie, die van toenemende betekenis worden kan voor het eiland. De Rijkslandbouwconsulent dr. ir. C. W. C. van Beelcom beaamde dit en zag in beginsel voor de zuivelin dustrie een goede positie weggelegd. De heer N. Flikweert te Noord- gouwe informeerde naar de be stemming van het voormalige zie kenhuis te Noordgouwe. De direc teur van de Stichting Zeeland mr. J. F. Hornstra, merkte op dat op korte termijn een beslissing valt te verwachten. Eind maart vindt een vergadering plaats met het bestuur van het vml. ziekenhuis en de Stichting Rusthuizen Midden-Zee land. Dit nummer bestaat -uit 6 pagina's Nieuwsgierigheid is de dochter der jalouzie. DE ALGERIJNSE POLITIEK PARIJS, 6-3. President De Gaulle ziet zich na zijn bezoek aan Alge rije gesteld tegenover een dringend verzoek van de socialistische partij om opheldering over zijn Algerijn se politiek. De socialisten en de gehele lin kervleugel zijn verontrust over de verklaringen die de president tij dens zijn bezoek aan Algerije tegen Franse officieren heeft afgelegd. (De Franse president verklaarde de hoop te hebben opgegeven dat de opstandelingen de wapens zou den neerleggen en was van mening dat het Algerijnse vraagstuk slechts kan worden opgelost na een over winning van de Franse wapens. Een regeling zou veel tijd vergen. Hij weigerde te voorspellen wat de toe komst van Algerije zal brengen, zeggende dat dit zal afhangen van de Algerijnen, maar hij verklaarde dat Frankrijk in Algerije moet blij ven). In Parijs vraag men zich af of de Algerijnse politiek van generaal De Gaulle is gewijzigd of niét. Een min of meer verward beeld Keuze vit objecten waarop niet wordt gewerkt Actie ter voorkoming van besmettelijke ziekten Op last van de Marokkaanse overheid zijn alle werkzaamheden in de puinhopen, van Agadir stop gezet. De vernielde stad, afgezet door militairen, is nu verlaten op enkele desinfectiegroepen na die vrijdagochtend met hun actie be gonnen om het land van pest- en tyfusepidemieën te vrijwaren. Deze 300 mannen zullen een week of vijf in quarantaine blijven. De kans op het uitbreken van besmet telijke ziekten is lang niet denk beeldig: de onbereikbare ontbin dende lijken, de aanwezigheid van rattenlegers, de. open riolen en hete zon werken die in de hand. Hoewel er dus reeds bijna 4000 slachtoffers in massagraven zijn begraven, zal men vele lijken nimmer terugvin den en ook het juiste dodental nooit weten. In eerste instantie gaat men met ongebluste kalk te werk, ter wijl helikopters het besmette ge bied met D.D.T. zullen bespuiten Pas na een week zal men de nog gevonden lijken weer durven aan raken en verwijderen. Daarna zal men de vernielde stad met behulp van ontploffingsstoffen en bulldo zers egaliseren en trachten te her bouwen. AMSTERDAM, 7-3. Vanochtend tussen 7 en 8 uur hebben de kaderleden der drie samenwer kende bouwvakarbeidersbonden op de daartoe door deze bonden aangewezen bouwwerken te Am sterdam, Haarlem, IJinuiden, Veisen en de Zaan streek, een manifest verspreid, waarin de leden van de Uniebonden op het betrokken object wor den opgeroepen het door de hoofdbesturen gegeven parool op te volgen en het werk te staken. Het manifest is gericht aan: tim merlieden, metselaars, chauffeurs, heiers, dragline-machinisten, op perlieden, grondwerkers, sjouwer lieden en allen die onder de c.a.o. voor het bouwbedrijf vallen. „Heel Nederland kijkt naar ons. Wij zullen vechten voor een recht vaardige zaak, maar laat de wijze waarop wij dit gevecht leveren vriend en tegenstander met respect vervullen", zo besluit het manifest. In de hoofdstad zijn naar ruwe schatting 7000 a 8000 bouwvakar beiders. Op een zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van kader leden der drie bouwvakbonden uit de reeds genoemde plaatsen zijn de objecten bekend gemaakt, waarop gestaakt zal worden en instructies gegeven wat het kader te doen heeft. toerisme, blijvend belangrijk Voldoening in legerkringen ALGIERS, 5-3. - De onrustige stemming die in Algiers heeft ge heerst sedert de revolte der kolo nisten in januari, is merkbaar ver beterd als gevolg van president De Gaulle's bezoek aan de Franse strijdkrachten in Algerië. Legerofficieren in de Algerijnse hoofdstad maken geen geheim van hun. voldoening over de verklarin gen die de Franse president de af gelopen dagen heeft afgelegd, waar in hij te kennen gaf dat hij de hoop op een „vrede der dapperen" heeft laten varen en dat het Alge rijnse probleem met kracht van wapenen moet worden opgelost. De felsten onder de Europeanen, die in januari de barricaden be trokken, zijn evenwel nog niet overtuigd. Zij menen dat de revolte de toon van generaal De Gaulle wel heeft gewijzigd,; maar dat zijn politiek - zelfbeschikkingsrecht voor Algerië na herstel van de vrede - dezelfde is gebleven. In Zeeland VLISSINGEN, 6-3. Kort na mid dernacht zijn op een twintigtal bouwwerken in Zeeland aanplak biljetten aangebracht met het op schrift: „Hier wordt gestaakt". Naar schatting 2ullen in Zeeland ruim duizend bouwvakarbeiders aan de staking deelnemen. Daardoor zal een twintigtal bouwwerken, ver spreid over Viissingen, Middelburg en Goes worden getroffen. UTRECHT, 7-3. Op het Utrechts Kanaleneiland, waar de bouw van enkele duizenden woningen wordt voorbereid, was de toestand van morgen om zeven uur zeer onover zichtelijk. Bij de Koninklijke We genbouwmaatschappij „Utrecht", waarvan de arbeiders zeers om 7 uur op het werk verschenen, meld den de arbeiders zich voor de uit- voedersketen, maar gingen niet aan het werk. Vlaggetjes AMSTERDAM, 7-3. In Amster dam waren de trams vanochtend uitgerust met feestelijke vlaggetjes. Op velen, die zich in de vroege ochtenduren naar hun werk bega ven en zich afvroegen welk beeld de bouwstaking zou bieden, maakte dit een vreemde indruk. Zij waren vergeten dat het voor Amsterdam vandaag toch een feestdag is: de president van Peru brengt immers een bezoek aan de hoofdstad. Uitvoerders trokken vanochtend omstreeks 7 uur naar hun bouwke ten in de nieuwe tuinsteden en wachtten daar de gebeurtenissen af. Geen van hen wist of hun pro jecten door de bonden besmet wa ren verklaard. UTRECHT, 6-3. De bondsbestu- ren van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond, de Rooms-ka- tholieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph en de Nederlandse Christe lijke Bond van werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid hebben hun leden, werkzaam op belang rijke niewbouwobjecten of wegen bouwprojecten in de navolgende plaatsen en streken verzocht het werk neer te leggen: Leeuwarden, Drachten, stad Gro ningen, Emmen, Hengelo, Enschedé, Arnhem, stad Utrecht, Amsterdam, Veisen, IJmuiden, Haarlem, de Zaanstreek, Den Haag, Delft, Rot terdam, Viissingen, Middelburg, Goes, Eindhoven, Tilburg, Kerk- rade, Maastricht en voor de mijn streek in Heerlen. De leden is meegedeeld, dat zij recht hebben op de stakingsuitke ringen zoals deze in de huishoude lijke reglementen van de betrokken organisaties is vastgesteld. De uit keringen geschieden via de afde lingspenningmeesters.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1