ZWITSAL /VSPRO SNELFIX Er grijze baren van krijgen MOEDER WORDEN... I wu ouders Een moeder is niet te vervangen 2 aspro s -enUifehtureeh fit! ZIERIKZEESCHE NTEIIWSBODE vrudag 4 maart mo No. 13720 f 160.000 voor Antillen en Suriname de Koningin gaf bestemming O o O H.M aan vijftigste verjaarsgeschenk OEN HAAG, 3-3. Enkele maan den geleden ia meegedeeld, dat Hare Majesteit de Koningin reeds aan een deel van het bedrag dat ter gelegenheid van haar 50-ste verjaardag als nationaal geschenk door inwoners van ons koninkrijk en buitenlands levende Nederlan ders was bijeengebracht, een be stemming had gegeven. De konin gin bepaalde, dat aan de Neder landse Antillen en aan Suriname elk een bedrag van 1 80.000,ten goede zal komen, terwijl ook voor Nederlands Nieuw-Guinea een be drag van t 80.000,werd bestemd Dit laatste bedrag zal worden aangewend voor het jeugdwerk in de stedelijke centra van Neder lands Nieuw-Guinea. De f 80.000, voor de Nederlandse Antillen ko men ten goede aan het werk on der de opgroeiende jeugd. Voor Suriname moest de bestemming nog nader worden vastgesteld. De Rijksvoorlichtingsdienst deelt thans mee, dat na ingev/onnen ad viezen de koningin besloten heeft dat de f 80.000,- voor Suriname zullen worden besteed aan de bouw van paviljoens voor nazorg ten behoeve van longlijders. Andere doeleinden De koningin heeft voorts, wat de verdeling in hoofdzaak betreft, be paald, dat aan de overblijvende som - het nationaal geschenk be droeg rond een miljoen gulden - een gedeelte bestemd wordt voor clubhuiswrek der kruisverenigin gen in de zogenaamde ontwikke- DE OUDE ZIEKTE: GOUDKOORTS CARACAS, 3-3. Een oude ziekte blijkt niet uitgestorven: de goud koorts is weer opgestoken, nu in Venezuela,, en blijkt met zo'n be smetting om zich heen te grijpen dat de autoriteiten in Caracas zich ongerust maken en gepaste maat regelen bestuderen. Onder de dui zenden diamantgravers - voor het grootste deel uit Brazilië afkom stig - van XJriman, Aicabaru en Ca. ronl deed het gerucht de ronde dat het fabelachtige eldorado uit Co lumbus' dagen in het oerwoud van het Amazonegebied zou zijn terug gevonden. Zeer velen trokken te voet naar het binnenland van de provincie Bolivar waar op een hoogvlakte op 80 km. van de ge vangenis Eldorado de oude rijke goudader.zou zijn herontdekt. In tussen onttrekt de beweging veel arbeidskrachten aan de Venezo laanse diamantmijnen en zoekt het ministerie van mijnxoezen ook al koortsachtig naar middelen om de produktie op peil te houden De oude Spaanse en Portugese chroni- quers beschreven Eldorado als een land waar het stofgoud zo over vloedig voor het grijpen lag dat de inlandse vorst zich er elke morgen mee poederde. Zo ontstond de naam El Dorado, de vergulde man, het geen al gauw de naam van de streek werd: „Eldorado". lingsgebieden, een gedeelte voor de mindervalidenzorg, een gedeelte voor enige individuele instellingen op het gebied van maatschappe lijke zorg, een gedeelte voor het werk ten behoeve van de gerepa- trieerden, terwijl tenslotte nog een bedrag werd gereserveerd tot hulp verlening in bijzondere noden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. De 47-Jarlge B A. 5. Romeij uit de Hobbemastraat te Den Haag is In 'het water langs de Zuidwal gevallen Voorbijgangers hoorden een plons. Toen zij de heer Romeij uit het water hadden weten te halen, bleek hij reeds te zijn overleden. GRONINGEN. De 26-jarige Hon gaarse vluchteling Z. A. Tussay, die sedert 1957 aan de Groninger rijks universiteit medicijnen studeerde, is bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De student reed in een bocht op een vrachtwagen In Hij werd daarbij op slag gedood. Zijn motorfiets werd volkomen vernield. De vrachtwagen werd slechts licht beschadigd. ZWOLLE. De Commissaris der Koningin in Overijssel, ir J. B. G M. Ridder de van der Schueren, heeft in de schouwburg „Odeon" te Zwolle een werkcomité en een ere-comité die de Zwolse stichting tot hulp aan spastische kinderen terzijde zullen staan, officieel ge ïnstalleerd. AMSTERDAM. De 26-jarige tim merman L. P L. Holla, is door gas vergiftiging om het leven gekomen. De heer Holla was ziek en had een pan melk op het gas, gezet, waarna hij naar bed was gegaan D-> melk bleek overgekookt te zijn waardoor de vlam werd gedoofd, doch het gas was blijven doorstromen, ROTTERDAM. De 29-jarige ver tegenwoordiger in schilderijen A. H. Broers is met verwondingen aan het 'hoofd opgenomen in het Wes terziekenhuis te Rotterdam. Hij was in het industriegebouw aan de Oostz'-edijk van 10 meter hoogte op straat gevallen. Zoekend naar een firma op de tweede etage had hij zich in een deur vergist. Hij was een deur binnen gegaan die op straat uit kwam. Ingezonden mededeling Dit fs de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's In fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een E> BABYSET DE LUXE -4 Bij Joepje thuis hebben ze een dienstmeisje. Een meisje voor dag en nacht. Joepjes moeder heeft te gen haar man gezegd, dat ze dat beslist niet kan missen. Ze heeft zoveel besognes, die haar van huis wegroepen. Ze kan zich niet met al dat huishoudelijke werk be moeien. En bovendien moet er toch iemand thuis 2ijn als Joepje uit school komt. Voor dat laatste argument is Joepjes vader gezwicht Natuurlijk moet er iemand thuis zijn, als Joep je uit school komt. Je kunt zo'n kind niet voor een gesloten deur laten staan En van de buren kun je ook moeilijk verwachten, dat ze wel zo vriendelijk zijn, een oogje in het zeil te houden En wat zou er al gauw gezegd worden? Dat ze hun kind maar zo'n beetje aan haar lot overlieten. Mensen kletsen zo graag. Intussen schijnt het noch in de vader, noch in de moeder op te ko men, dat het ook wel degelijk een vorm van verwaarlozing is, als moeder bijna nooit om vier uur thuis Js, om Joepje op te wachten, c.1 is er dan ook een dienstmeisje, die het kind open doet eh haar een glas melk geeft. Joepje zelf weet overigens niet beter, of het hoort zo. Ze is er zo aan gewend dat moeder moet „shoppen" of „teaen' of „bridgen", dat dit voor het kind de normale toestand geworden is. En ze voelt er zich niet eens erg ontevreden mee, want op listige wijze weet ze er haar voordeel mee te doen. Ze heeft moeder zover gekregen, altijd „wat voor haar mee te brengen". „Je gaat toch naar de stad, hè mam? Breng je wat voor me mee?" Waarschijnlijk om haar eigen ge weten te sussen, brengt de moeder ook steeds wat voor haar dochtertje mee. In dit huishouden gaat alles uit een ruime bmrs. Waarom zou je je kind dus niet wat gunnen? Nie mand zal van deze moeder kunnen zeggen, dat ze geen liefdevolle, toe gewijde moeder is. Onder al haar besognes denkt ze toch altijd om haar kind. O zo! Als moeder tegen etenstijd thuis komt, is Joepjes eerste vraag: „Wat heb je meegebracht, mam?" De be gerige oogjes glijden naar moeders tas of het pakje in haar hand. Een groet of een zoentje kan er nau welijks af. Soms prikkelt dit moe der opeens. Dan roept ze boos: „Hè, wat ben je toch een inhalig kind Moet je dan altijd van alles heb ben?" Maar een ogenblik later knuffelt ze Joepje alweer en sust: „Ik heb wel wat voor je hoor. Mammie vergeet je heus niet". Joepjes speelkamer puilt uit van de dingen. Het lijkt een compleet speelgo^dmagazijn. Maar gek ge noeg bsleeft Joepje, hoe inhalig ze ook schijnt, toch geen echte vreug de van de cadeautjes. Na een halve dag verveelt het mooiste speelgoed haar. En geen wonder, straks brengt mammie immers weer wal anders mee. Joepje wordt overvoerd met al die dingen. Moeder overlaadt haar ei mee, in een onbewuste drang daarmee iets goed te maken van wat zij het kind onthoudt. Want ook in deze moeder leeft heus we1 het besef, dat ieder kind recht heeft op een moeder, di? haar eigen pret jes voor hem opzij weet te zetten en zichzelf tot de ziel maakt van een veilig, geborgen tehuis. Een moeder, die hij- altijd vinden kan Een moeder, die hem opwacht bij het thuiskomen en hem nawuift als hij weggaat. Om het kbine, aan klagende stemmetje in haar bin nenste te smoren, brengt zij steeds maar dingen voor Joepje mee. Maar aan de grote waarheid, dat het mooiste speelgoed het bezit van een echte moeder niet kan vergoeden en ze zichzelf niet zo g-miakkelijk afkopen kan, daar wil ze nog niet aan. MARCELLE. Decimaal muntstelsel in Engeland LONDEN, 3-3. In een rapport, dat werd opgesteld door een aantal vooraanstaande geleerden en indus triëlen en dat de volgende maand zal worden gepubliceerd, wordt er, naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, opnieuw op aangedron gen, dat Engeland zal overgaan tot het decimale muntstelsel Verwacht wordt, dat de nadruk gelegd zal worden op de zeer grote voordelen van besparingen aan tijd en geld, welke een dergelijke revo lutionaire verandering zou opleve ren Het rapport zal er echter ook op wijzen, dat de kosten van ver vanging of verandering van hon derdduizenden kasregisters, boek houd- en rekenmachines ongeveer 200 miljoen pond sterling zullen be dragen. D-> opstelling van het rapport ging uit van de Britse vereniging tot bevordering van de wetenschap. 'j. Overheid beschermt „geest" ZO MBA, 3-3. De zwarte, langharige „Oefiti" (geest) die in de rimboe aan de oever van het Njassameer in a Kenia leeft, is onder over- heidsbescherming geplaatstX De „Oefiti" is een tot voor kort volledig onbekende soort mensaap, die zijn naam „geest" heeft gekregen van bijgelovige inboorlingen. In het oerwoud van Kenia zijn •J* er In totaal een 100 waarge- X nomen en gefotografeerd. Zij X zijn circa 1.80 m. hoog en X wegen ongeveer 65 kilogram. X De dieren schijnen veel be- X •j* langstelling te hebben voor y X menselijke activiteit; men X heeft bijvoorbeeld een Oefiti Y waargenomen die hoog in X een boom urenlang vol be- X langstelling zat te kijken naar de aanleg van een weg X X nabij het oerwoud. Men ver- X wacht dat de autoriteiten X X van Kenia, nu de „geest" te- gen de wilde jacht is be- X X schermd, een officiële expe- ditie zuil enultzeaden om een X X studie van de Oefiti te ma,- X X maken. y Viaduct in Rijksweg 1 DEN HAAG, 3-3. De rijkswater staat heeft de A.N.W.B. in ant woord op een door de bond gedaan verzoek, meegedeeld dat met de uitvoering van de bouw van .^en viaduct In rijksweg 1 (Eemnes- Hoevelaken) de grootst mogelijke spoed zal worden betracht. Naar de mening van de A.N.W.B. zal de bouw van een viaduct op het kruispunt van rijksweg 1 met de provinciale w->g van Amersfoort naar Bunschoten een drastische vermindering van het aantal onge lukken op dit kruispunt tengevolge hebben. De rijksweg 1 is een onder deel van route E 35, die onder an dere Amsterdam met het noorden en oosten van ons land verbindt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Blijkens een mede deling van het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid bedroeg de geregistreerde arbeids reserve aan het eind van de maand februari 75.691 (eind januari 85.755) Het aantal werkloze vrouwen was 5 102 (5.835). ROTTERDAM. Nadat de nieuwe ambassadeur van India, de heer R. C Tandon, vanmoigen aan Konin gin Juliana zijn geloofsbrieven had overhandigd, ging hij vanmiddag naar Rotterdam om daar aan de Waalhaven het inladen van een .'.wintigtal stamboekstieren, drie pinken en drie schapen voor zijn 'and, aan boord van het m.s. „Ma- riënfels" van de Hansalijn uit Bre- nen, gade te slaan. STAD EN PROVINCIE KERKWERVE Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari 1960. Gehuwd: Simon Andries Bil met Jannetje Johanna Hanse. Ingekomen: Jannetje J. Hanse, echtg. van S. A. Bil van dt Noord oostelijke Polder; Anthonie de Jonge van Zierikzee; Willem J. Wiltenburg met gezin van Zierik zee; Kaatje E. Schiettekatte van 's-G ra venh age. Vertrokken: Petrus Nagtzaam met gezin naar Vlaardingen; Mari- nus B. Goudswaard met gezin naar Arnhem; Marinus de Bil naar Drci- schor. BRCTVISSE Burgerlijke stand en loop der bevolking ov?r februari 1960. Geboren: 9. Maria, d. van J. van Popering en M. F. v. d. Gijp; 11. Jan Peter, z. van P. J van der Ree en J. E. S. de Vries; 14. Jacob Adri_ aan, z. van W. A. Jumelet en A. N. van Dienst; 20. Marinus Jan, z van P M van de Velde en J. B. Tim merman; 25. Janna Jannetje, d. van J. van Dijke en J. van der Sluis. Overleden: 7. Hendrik Kok, 88 j., cchtg. van W, Nooteboom; 15 Wou- terina Schikker, 70 j., echt. van J. G de Waal; 15 Franke A. Padmos, 58 j., echtg. van IC de Jonge (overl. Ie Zierikzee). Gehuwd: 19. Cornells IJzelenberg 18 j j.m. en Pleternella van Zuid- land 17 j. j.d. Ingekomen: Kornelis van der Wekken uit Zierikzee; Jacob Bolijn en echtg. uit Haarlem; Gerrit H. J Douma uit Wildervank. Vertrokken: Martinus C. Verhage en echtg. naar Dordrecht; Johannes M. Hoogerheijde naar Haarlemmer meer; Matheus Haak naar Bever wijk; Stoffel Marinus van Driel naar Beverwijk; Pieter J. van der Ree en gezin naar Lelystad; Leen- drina Janna Jumelet, wed. C. van den Berge, naar Oosterland. Ingezonden mededeling JtëeSK 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn ~Xf Schomven-Duivelandse Sportspiegel Teleurstellende nederlaag van Zierikzee tegen Halsteren. Steenbergen kan zondag zUn positie weer verbeteren. Bruso Boys favoriet voor de beker. Vlisslngen I werd kampioen van de Zeeuwse Schaakbond. Ingezonden mededeling Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever SCHIPHOL. De directeur-gene raal van de F.A.O. (de wereld voed sel- en landbouworganisatie), de Japanner dr. B. R. Sen, kwam, ver gezeld van zijn adjudant-directeur, de heer Veillet Lavallee, op de Am sterdamse luchthaven aan. VOETBAL K.N V.B. Ook de wed- trijd tegen degradatie-kandidaat nummer één Halsteren leverde voor Zierikzee geen winst op. Met 3-0 vxisten de Brabanders deze ontmoe ting in hun voordeel te beslechten, waardoor voor hen nog een kansje blijft de dans te ontspringen. Zeeland Sport kwam te Middel burg tegen Zeelandia tot de volle winst ai was het dan ook maar op het kantje af (2 3). A.s. zondag kan Steenbergen weer wat dichter btf de titel komen door thuis van Corn. Boys te winnen. Halsteren zal in eigen omgeving tegen Zeeland Sport zijn huid wel zo duur moge lijk verkopen, terwijl RKFC tegen Zeelandia wel een kansje maakt op een puntenverdeling. In de 4e klas G slaagde Noordhoek er in tegen De Schutters een kostbaar puntje in de wacht te slepen (5-5). Of Hansweertse Boys er as. zondag in de uitwedstrijd tegen NSV in zal slagen iets van zijn achterstand in te lopen valt nog te bezien. Nieuw Borgvliet is thuis tegen Oude Molen favoriet, terwijl De Schutters de beste papieren hebben tegen het bezoekende Grenswachters. K N.V B. AFD. ZEELAND. In de le klas B toonden de reserves van Zierikzee op sprekende wijze zich de meerdere over Renesse II (6-1). Ook in de wedstrijd van a.s. zon dag tegen Dreischor geven wij de rood-zwarten de beste kansen op de zege. JUNIORENCOMPETITIE. - In groep B VIII werden alle vastge stelde wedstrijden afgelast. In groep B IX zag Bruse Boys B I zich door Zierikzee B III ultaeschakel d voor de titel (1 2). MEVO B II bleek te gen Dreischor B 1 niet opgewassen en met sprekende cijfers (1-10) moesten zij dan ook de eer laten aan de bezoekers. Voor deze week staat in groep B VIII de ontmoeting tussen Zeemeeuwen B I en Burgh B I op het programmaBurgh B I start in deze wedstrijd als uitge sproken favoriet. In groep B IX zal MEVO B II het bezoekende Bruse Boys B I wel met de winst naar huis zien vertrekken, terwijl SVO- WK B I om de puntjes gaat bij Brouwershaven B II. BEKERCOMPETITIE. Van de twee vastgestelde wedstrijden ging alleen de ontmoeting tussen Bruse Boys II en WIK II door. Met niet minder dan 7-0 wisten de jongens uit Bru aan het langste eind te trekken, waardoor zij meteen fa voriet zijn voor de beker. Deze week kan in groep A de beslissing praktisch vallen als Bruse Boys haar thuiswedstrijd tegen Zee meeuwen in winst weet om te zet ten, waartoe wij de groen-witten ook wel in staat achten MEVO II krijgt op het sportpark de handen vol aan WIK, terwijl wij de reser ves van Bruse Boys de beste kan sen geven bij het bezoek aan WIK II. VRIENDSCHAPPELIJK. Ten ba te va nde vluchtellngenaktie speel de Duiveland op haar terrein een wedstrijd tegen. MEVO die door de Zierïkzeeënaars in een stevige 7 2 zege werd omgezet. A.s. zaterdag speelt Bxtrgh, ter voorbereiding van de komende promotie-wedstrij den, op haar terrein een oefenwed strijd tegen MEVO. SCHAKEN. In de le klas van de Zeeuwse Schaakbond is de beslis sing gevallen. Door de 6*4-3)4 overwinning welke Vlissingen op Goes heeft weten te behalen en het feit dat de ontmoeting teegen Zie rikzee in een 5-5 gelijk spel is ge ëindigd is Vlissingen er in geslaagd beslag te leggen op de titel. Alleen Zierikzee is er in geslaagd haar één punt afhandig te maken daar alle andere wedstrijden in winst werden omgezet. Tracht te leven zonder te veel zorgen, zonder teveel angst, met zo weinig mogelijk verdriet De eerste grijze haren verschij ven meestal omstreeks het vijfen dertigste levensjaar. Voor de mees. te mensen is dat een tamelijk on plezierige gebeurtenis. Want nie mand vindt het prettig om te mer ken dat hij een dagje ouder wordt. De heren, die wat grijzend haar aan de slapen gaan vertonen, kun nen zich nog een klein beetje troos ten met de gedachte dat jongemeis- jes hen nu misschien interessant vinden, maar voor de dames zijn er in dit opzicht geen lichtpuntjes. Het grijs worden kan op zeer ver schillende leeftijd beginnen, dit proces kan zich bovendien nog langzaam of betrekkelijk snel vol trekken. Donkere mensen worden over het algemeen eerder grijs dan blonde personen, In een grijs haar is de normale kleurstof, het pigment, verdwenen. Inplaats daarvan bevat zulk een grijs haar kleine luchtblaasjes. Waarom die daar gekomen zijn en hoe die daar gekomen zijn is niet geheel bekend. Gelukkig kunnen grijze haren ge verfd worden. Gelukkig voor veel vrouwen, want door mannen wordt daar maar zeer zelden gebruik van gemaakt. De gevallen, dat een man zijn grijs wordende haren laat ver ven zijn te tellen. Meestentijds is dan angst om een betrekking door een al te oud uiter lijk te verliezen de drijfveer. Maar voor een man is het geen doen om zich iedere maand te laten bij-ver ven; bovendien moeten de korte nekharen bij hem eigenlijk Iedere week bijgekleurd! Bij de dames is het anders: hen is het niet gauw te lastig en ook niet te duur om zich door haarver ven te verjongen En wanneer het verven werkelijk door een kapper gebeurt die zijn vak verstaat, kan er door een goede keuze van de kleur veel jeugdige charme worden teruggewonnen. Vrouwen in een beroep vinden het noodzakelijk er zo lang moge lijk jeugdig uit te zien. Vrouwen in een gezin willen door grijze ha ren niet ouder lijken dan ze zijn: niet voor hun man en niet voor hun kinderen. Toch doet men er goed aan, niet al te spoedig met het haarverven te beginnen, want wie er eenmaal mee begonnen is moet het voor z'n fatslen om de paar weken laten bij verven, omdat het anders een be spottelijk gezicht wordt. Gewenst is het om het jong grijs worden te voorkomen en dat kan wanneer we zorgen en verdriet zo veel mogelijk uit ons leven kunnen bannenWant het grijsworden mag dan nog veel problemen voor ons hebbenhet Is bekend dat allerlei onaangename emoties dit proces kunnen versnellen. Zorgen en verdriet kunnen ma ken dat iemand spoedig grijs Is. Bij een zeer heftige schrik of een zwa re geestelijke schok kan iemand zelfs in zeer korte tijd geheel ver grijzen. Dr. Alfreda Briedë. DE VAL VAN BARRANCA üb. /jO snel hun benen hen kunnen dragen, spoeden Aram, Agua en het meisje zich naar het kamp van de zigeuners. Het woonwagenkamp ligt in nachtelijke rust, slechts de oude zigeuner vrouw en Otto zitten bij een klein houtvuur. Bij hun nadering springt de dikke zeeman op en komt hen verheugd tegemoet. „Ha, eindelijk", roept hij blij, „ik was al bang, dat die landhaaien jullie geënterd haddenEn Agua is er ook weer bij, zie ik! Mooi zo, dan moesten we maar onmiddellijk het anker lichten, voor Rai- mond en zijn rakkers ons praaienJ" „Alles goed en wel", zegt Aram, „maar we heooen maar twee paarden en we zijn met z'n drieën „Aha, dat probleem heeft Otto al opgelost", gnuift de zeeman triomfantelijk, „ik heb zojuist van deze zigeunerin een prachtig rijdier losgebedeld..als beloning voor het gevecht met de beer. Kijk eens, wat zeg je ervan?" En hij wijst trots op een schonkig ezeltje, dat tussen de woonwagens staat te dromen En even later zit het drietal in het zadel en verdwijnt in de ochtendschemer, nagewuifd door het zigeunermeisje

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9