Bestuurlijke moeilijkheden in gemeente Oosterland nemen in omvang toe Beurtschip viel ten prooi aan Engelse schepen tussen Zierikzee en Colijnsplaat Abonneert u op dit Streekblad Einde van de problemen nog niet in zicht OOSTERLAND, 4-3. Na het be sluit dat burgemeester S. W. A. Laurense van Oosterland weer of ficieel met z^jn ambt werd bekleed, zulks na een periode van schorsing, zijn in de gemeente ernstige be stuurlijke moeilijkheden voorge komen, die thans in een nog akuter stadium zijn komen te verkeren. Alle raadsleden - met uitzondering van die behorend tot de kraktie van de S.G.P. - hebben hun ont slag Ingediend, hetgeen in de prak tijk betekent dat nog slechts twee (S.G.P.)-leden zitting hebben in de gemeenteraad. De afgetreden gemeenteraadsle den, behorend tot P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U., hebben de zekerheid dat ook hun opvolgers op de kieslijsten zullen bedanken voor het lidmaat schap, mocht al een benoeming het gevolg zijn van het ontslag der eerstgenoemden. De leden van de uitgetreden frakties hebben in on derling gebraad bovengenoemd be sluit genomen, overwegende dat het niet wel mogelijk is, onder de hui dige omstandigheden, te komen tot een vorm van samenwerking met de burgemeester, waarmede de be langen van de gemeente werkelijk zouden zijn gediiend. Een meer bijkomstige moeilijk heid is verder dat de afgetreden wethouder voor de V.V.D., de heer M. J. Zeijler - die in de interim periode met grote toewijding het loco-burgemeesterschap waarnam - tot dusverre heeft geweigerd de op de uitkering van lonen en salaris sen betrekking hebbende stukken te tekenen, zodat het gemeenteper- PREDIKBEURTEN voor zondag 6 maart. Ned. Herv. kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. Assendorp. Gasthuiskerk: 10 uur ds eerw. heer A. van Pel, 7 uur ds. Bezemer. Kerkwerve: 10 uur ds. v. d. Grift. Serooskerke: 2.30 uur ds. v. d. Grift. Burgh: 7 uur ds. A. van den Ban uit Eikerzee; Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer. Renesse: 7 uur ds. J. B. Assendorp uit Zierik zee. Noordwelie: 10 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds, Groot (bidstond voor het gewas). Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot (bidstond voor het gewas). Noord- gouwe: 10 uur vic. Schoneveld. Dreischor: 10 uur ds. Duyvendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof 6.30 uur samenkomst in ,Rehoboth'. Oosterland: 10 en 6 uur ds. Rijks. Sirjansland: 10 uur ds. C. Beze mer uit Zierikzee, 6.30 uur ds. J. Spelt uit Dinteloord. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. van den Brink. Sint Philipsland: 9.30 uur leesdienst, 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: 10 uur ds. H. W. Bloem hof, em. pred. te Heiloo. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds Boerma. Renesse: 7 uur dr. J. H. Becker uit Nieuwerkerk. Scharen- djjke; 10 en 2.30 uur ds. Kamper. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. P. Melse. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. G. D. L. Brederveld uit Oost en West Souburg. Nieuwer kerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oos terland: 10 en 2.30 uur ds. de Bruijn uit Rotterdam. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Wielemaker. Anna Jacoba- polder: 10 en 2.30 uur ds. Haver kamp. Gereformeerde Brouwershaven: Keizer. kerken (vrggem.) 10 en 3 uur ds. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. van der Klis. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. L. Kleissen, schipperspredikant te Utrecht. Haamstede: 10 uur lees dienst, 3 uur ds. L. kleissen. Nieu werkerk: 10 uur ds. J. P. Meijering em. pred. te Zierikzee, 3 uur ds. v. d. Klis. Gereformeerde gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur lees dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. St.-Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur JeUgdsamenkomst 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 u. Heilige Mis. soneel zonder salaris zit. Een en ander wijst er op dat de moeilijk heden in de gemeente Oosterland een dusdanige omvang hebben aan genomen, dat van een vorm van regelmatig bestuur in feite niet meer kan worden gesproken. Er zijn allerlei gissingen over de wijze waarop aan deze toestand een einde zal worden gemaakt, maar vooralsnog zit Oosterland met de bestuurlijke gebakken peren. Een onaangename situatie, waaraan niet snel genoeg een eind kan komen. Onderlinge Brandwaarborg Mij. te Noordwelle vierde gouden jubileum Jubileum herdacht ttfdens vergadering te Zierikzee ZIERIKZEE, 2-3. In een buiten gewone vergadering, gehouden in een zaal van het „Huis van Nassau" te Zierikzee, herdachten bestuur en leden van de Onderlinge Brand waarborg Mij. „E.M.M." de dag dat het 50 jaar geleden was dat de Mij. werd opgericht (1 maart). Deze vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer B. Th. de Vrieze, die de aanwezigen harte lijk welkom heette. Het deed hem genoegen dat de opkomst op deze enigszins feestelijke vergadering bevredigend was te noemen. Een bijzonder welkom richtte hij tot de heren W. G. Boot Jz. en Jac, Steur, die vanaf de oprichting lid zijn, en feliciteert deze leden ook met hun jubileum. Die leden die door de griep afwezig moesten zijn, wenste hij een spoedig herstel toe. De voorzitter zegt over de afge lopen 50 jaar niet diepgaand te zul len uitweiden, daar de secretaris hierover een overzicht heeft ge maakt. Hij maande tot grote voor zichtigheid bij hooibroei. Ook het verbranden van kaf is niet van ge vaar ontbloot. Uit de cijfers bleek dat er over de 50 jaren aan schade werd uitbetaald f 37 000, wat op een jaargemiddelde komt van f 747. De premie's over deze jaren, en dit is zeer belangrijk, varieerden van f 0,75 tot f 1 per duizend gulden verzekerd bedrag, terwijl er over het jaar 1957 géén premie werd ge heven. Groter verzekerd bedrag Na deze uiteenzetting geeft de voorzitter het woord aan de secre taris, de heer I. M. van Oeveren, die zijn jaarverslag brengt. Uit dit jaarverslag blijkt dat 1959 een brandschade boekte groot f 1825, en dat er verder bij alle bedrijven een hertaxatie heeft plaats gehad, waardoor het verzekerd bedrag be hoorlijk steeg en wel tot 4*6 mil joen gulden. De rekening en verantwoording van de penningmeester, de heer I. van Oeveren over 1959 toont een batig saldo van f 47.968,64, waar aan de financiële commissie bij monde van de heer J. van Tiggelen zijn goedkeuring hecht. De heer M. A. Beije zegt namens de Raad van Commissarissen dat de boeken en de kas van de penningmeester in orde bevonden zijn. Hij adviseert verder de premie voor het volgend jaar te stellen op f 1 per duizend verzekerd bedrag. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer J. der Weduwen herkozen. In de plaats van de heer A. C. van Oeveren, welke zich niet meer her kiesbaar stelt, wordt gekozen de heer A. J. Dalebout te Ouwerkerk. De commissarissen, de heren J. Klompe, L. Vis en R. Steur worden herkozen, terwijl in de financiële commissie wordt voorzien door de heer Jac. Hanse te Noordwelle. Bij de rondvraag komt o.a. ter sprake het aanschaffen van de no- die blusapparaten, verzekering van aardappelvoorraden in koelcellen en het maken van reclame. Na de verschillende discusses sluit de voorzitter de vergadering en nodigt allen uit aan een koffie tafel, die de leden nog een gezellig uurtje bezorgde. DREISCHOR In deze gemeente wordt a.s. zaterdag t.b.v. „Crescendo" bij dev burgerij oud papier opgehaald. OOSTERLAND Film „Heidi" voor Culturele Vereniging De Culturele Vereniging „Ooster land" organiseerde donderdag in het gemeentelijk verenigingsge bouw „De Conferentiekamer" een filmavond die maar matig bezet was. De vice-voorzitter de heer W. Bakker opende met een woord van welkom en sprak zijn teleurstelling uit over het feit dat er maar een matige belangstelling was voor de ze unieke film. Hierna werden eerst een leuke tekenfilm en een muzi kale voorfilm gedraaid, waarna de hoofdmoot „Heidi" op het doek kwam. Het was een mooie avond en de heer Joh. Hage sloot deze met een dankwoord tot de filmre gisseur de heer Jumelet te Brui nisse. BRUINISSE Opperwachtmeester A. Pipping bevorderd tot adjudant De groepscommandant der Rijks politie te Bruinisse, de opperwacht meester A. Pipping, is met ingang van 1 januari 1960 bevorderd tot adjudant. Scheepvaartberichten Esso Nederland (t.), 2-3 van Fawley naar Port Said. Kenia (t.), 2-3 van Rotterdam te Thameshaven. Koratia (t), van Curagao naar Las Palmas. Korenia (t4 te Pto. la Cruz. Langkoeas, 2 van St. Vincent naar Rotterdam. Samarinda, 3 van Longvieuw te Portland. Tegelberg, 3 van Kaapstad naar Rio de Janeiro. Wonosari, 3 van Aqaba naar Perz. Golf. Ledenvergadering Coöp. Boerenleenbank Bank „boerde" goed in 1959 In café „Even Buiten" hield de Coöp. Boerenleenbank „Ooster land" een drukbezochte ledenver gadering. De voorzitter deelde me de dat zeven nieuwe leden zich hebben gemeld. Hij sprak een welkomstwoord, inzonderheid tot de heer Bouterse te Sirjansland, die 40 jaar trouw lid van de ver eniging is geweest. Het woord op deze vergadering werd gevoerd door de secretaris van het gewes telijk landbouwcentrum „Zuid- west-Nederland" drs. Dijkgraaf. De voorzitter deelde mede dat de bank goed heeft „geboerd" in het verslagjaar, zulks in tegen stelling met de bedrijfsuitkomsten in de landbouw. Wel is een terug gang in de geldomzet te constate ren. Stijgend zijn de dagboekpos- ten en het getal der rekeninghou ders. Het (stijgend) aantal spaar ders bedraagt thans 900. Een twee de kracht moest worden aange steld. Spr. dankte de kassier de heer Poelman en zijn assistente voor de ijver en nauwkeurigheid. De heer Poelman bracht het financiëel ver slag uit. De winst over het boek jaar bedraagt f 5500. Het aantal spaarrekeningen steeg met onge veer 100 en bedraagt thans 900. Hopelijk zal het dit jaar 1000 wor den. Het aantal rekeninghouders steeg met 30 en bedraagt thans 180. De omzet over 1959 daalde aanzienlijk en wel met ongeveer 8 ton, hetgeen wel te wijten is aan het minder gunstige boerenjaar. De dagboekposten stegen met on geveer 2000. Besloten werd verder de winst bij de reserve te voegen. Tot bestuurslid werd de heer Zeij ler gekozen. Tot lid van de Raad van Toezicht werd de heer Schoof gekozen. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heren A. F. Schoof en J. Kwaak. Verder werd besloten de presentie-gelden LAATSTE NIEUWS Ultimatum bouwvakkers tot zaterdag 12 uur UTRECHT, 4-3. De* werkgevers organisaties in het bouwbedrijf hebben vanmorgen officieel het ultimatum ontvangen van de Al gemene Nederlandse bouwbedrijf s- bond, de katholieke bouwvakar beidersbond St. Joseph en de Ne derlandse Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouw nijverheid. Zoals wij reeds meldden, houdt dit ultimatum in, dat, indien de werkgevers de met hen overeen gekomen CAO voor het bouwbe drijf, zoals deze door het college van rijksbemiddelaars overeen komstig het advies van de Stich ting van de Arbeid is aanvaard, niet onvoorwaardelijk onderteke nen, de drie vakbonden hun leden zullen oproepen tot werkstaking met ingang van maandag. Het ul timatum is van kracht tot morgen middag 12 uur. Op dat tijdstip moet de ondertekening zijn ge schied of moet bij de werknemers organisaties een dienovereenkom stige schriftelijke toezegging bin nen zijn. Het ultimatum is verzonden aan de Nederlandse Aannemersbond en patroonsbond, de Nederlandse Katholieke aannemers- en bouw vakpatroonsbond, de Nederlandse bond van bouwondernemers, de Nederlandsche Vereniging van Wegenbouwers, de Beton Aanne mersbond, de Nederlandse vereni ging van kust- en oeverwerken en de Nederlandse vereniging van werkgevers in het heibedrijf. Voorpaginanieuws voor 150 jaar Zogenaamde Engelse kooplieden dreven handel - Engels 'vaartuig werd genomen en naar Engeland overgebracht. Ook een poonschuit en een hoogaarts werden het schip van de rekening. De echtgenote van de genoemde heer Ribbens moest - op last van de overheid - worden ondersteund door de overige Rotterdamse beurtschippers. Een jaar bleef Rib bens in gevangenschap. Toen keer de hij terug, maar zijn schip bleef geconfiskeerd In Engeland achter. (XIV) Na de proklamatie waarin vrij heid van vestiging werd beloofd aan de Engelse kooplieden, kwa men verschillende Engelse, uit Vlissingen verdreven huisgezinnen naar hier, zodat de bevolking der stad niet onaanzienlijk toenam. Na veel moeite gelufcte Ket zelf van de Franse commandant gedaan te krijgen, dat de kooplieden zich hier weer mochten inlaten met de handel. De Franse commandant Blondeau gaf kort nadien het commando over aan de Hollandse kolonel Queyse, maar in verband met „bureaukosten" vroeg de scheidende commandant een be drag uit de stadskas. Het is niet zeker of hij die gevraagde uitke ring ooit heeft gekregen. Tot stadscommandant werd aan gesteld de onvriendelijke Frans man Cartier. Intussen verschaften de z.g.n. Engelse kooplieden, die de handel van de Zierikzeese ha ven uit begonnen op te bouwen, de stad heel wat voordelen. Be paalde percentages evenwel moes ten zij betalen aan de generaal Monnet en men kan wel met ze kerheid zeggen, dat de kooplieden voor deze Franse militair een goudmijntje betekenden. Weinig zeelieden De oorlog met Engeland bracht opnieuw met zich mee dat schepe lingen voor 's lands schepen wer den geworven. Aan premies geen gebrek. Een stuurman of kok die opperstuurman of marinekok wil den worden, werden salarissen in het vooruitzicht gesteld van f 48 en f 22 per maand. Zij moesten te Vlissingen dienst op platboomde vaartuigen. Met de werving kreeg de „commissaris over de nobele zeevaart" te Zierikzee te maken, zekere Dingeman Dekker, belast met de werving van matrozen. Het enthousiasme voor 's lands zee dienst evenwel was dusdanig be koeld, dat zich slechts vier perso nen vrijwillig aanmelden. De ge wapende burgermacht te Zierik zee werd vervangen door een nieuw opgericht burger-korps. Schepen op de Zeeuwse stromen hadden geen enkele beveiliging en dit maakte de Engelse kruisers zo stoutmoedig, dat zij zich zelfs tot kort onder het havenhoofd van Zierikzee waagden. Slachtoffer werd daarvan de beurtschipper Anthonie Ribbens, wiens weibela den schip tussen Zierikzee en Co lijnsplaat door een klein gewapend Gewapend escorte Als gevolg hiervan werden sche pen een escorte van gewapende vaartuigen meegegeven. Een zo'n schip „De Schrik", kreeg te ma ken met zeven zwaar gewapende Engelse vaartuigen. De comman dant - de luitenant Olyve - weerde zich verwoed, maar sneuvelde en zijn schip viel in Engelse handen. Het werd hernomen door een Hol lands vaartuig: „De Snoek", onder bevel van luitenant Velsberg, die voor zijn optreden door het Staats bewind een eresabel kreeg. Nadien moest altijd een bewapend vaar tuig bij het havenhoofd gereed lig gen om in te grijpen. voor het bestuur te verhogen van f 3 tot f 5. Drs. Dijkgraaf sprak over: „De positie van onze landbouw binnen de E.E.G. Op hoogst deskundige wijze gaf spreker een voor ieder begrijpelijk beeld van doel en stre ven der EEG. Met het voorbeeld dat de muren of tolmuren rond de zes landen worden geslecht en dat er een grotere muur voor in de plaats komt, die de zes landen om spant, verduidelijkte spr. deze in gewikkelde materie. Burgerlijke Stand - Zierikzee Geboren. 29 febr.: Maria Char lotte Delfina, d. van Prosper August Pieters en Maria Julia Praet; 3 maart: Hendrik Martin, z. van Ja cobus Hendrik van den Ouden en Zegerina Nelly Hanse. Overleden. 26 febr.Martina He lena de Vrieze, 57 j., echtgeönote van Cornelis Pieter de Vlieger, wo nende te Kerkwerve; 28 febr.: Cor nelis Regoort, 65 j., echtgenoot van Maria Beije; 28 febr.: Cornelis van der Wekken, 54 j., echtgenoot van Joppa van der Wekken; 29 febr.: Marina Hanse, 74 j., echtgenote van Leendert Johannes Kooman; 29 febr.: Johanna Schotel, 87 j. wed. van Cornelis de Roo, wonende te Renesse. SPORT WERELDKAMPIOENSCHAP KUNSTRIJDEN DAMES Carol Heiss wereldkampioene Sjoukje Dijkstra tweede VANCOUVER, 4-3. Carol Heiss, de Olympische kampioene, heeft voor de vijfde achtereenvolgende maal het wereldkampioenschap kunstrijden dames gewonnen. Vol gens het nog officieuze puntenklas sement is onze landgenote, de Euro pese kampioene Sjoukje Dijkstra, evenals bij de Olympische winter spelen te Squaw Valley, als tweede geëindigd, terwijl Barbara Roles, de Amerikaanse, die in Squaw Valley het brons won, ook nu weer de der de plaats bezet. Dinsdag 8 maart aan staande hopen onze ge liefde ouders, behuwd- en grootouders: A. VIERGEVER en K. W. VIERGEVER VAN LEEUWEN hun 25-jarig huwelijks feest te herdenken. Hun dankbare kinderen, behuwd- en kleinkind Noordgouwe, maart 1960 Kloosterweg A 77 Gelegenheid tot felicite ren van 5 tot 6 uur. Heden overleed, na een langdurig, geduldig lijden, mijn beste huisgenoot bartel fondse in de ouderdom van bijna 84 jaar, welke ik 18 jaren gediend heb. Kerkwerve, 3 maart 1960 Vloedstraat 36 Wed. A. VERBOOM- FONTEIJNE Voor de overweldigende deel neming, ons betoond na het overlijden van onze lieve man, vader en behuwdvader ludovicus jakob kappers betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam: P. J. J. KAPPERS-BAKKER Renesse, maart 1960 Voor de bijzonder vele blijken van deelneming, ontvangen na het overlijden van onze zo zeer geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder en tante KLAZINA SIESE weduwe van S. Wandel betuigen wij onze hartelijke dank. In het bijzonder dokter v. d. Zande en zuster v. d. Berg voor de liefderijke be handeling haar bewezen. Uit aller naam: C. WANDEL Nieuwerkerk, Ring 41 Onze hartelijke dank voor de grote deelneming en hulp, ont vangen voor en na het over lijden van onze geliefde broe der, behuwdbroeder en oom MARINUS MATTHIJS MATTHIJSSE Uit aller naam: MATTHIJS M. MATTHIJSSE Renesse, 4 maart 1960 'n HORLOGE uit onze grote collectie kwaliteitsmerken stelt U nimmer teleur! Komt U eens vrijblijvetid kijken P Jac. Auperlé Oude Haven 32 Zierikzee HORLOGERIE ,HET ANKER' Telefoon 2544 SUCCESJES Te koop: Kinderwagen, tevens wandel wagen. Te bevragen aan het bureau van dit blad. Spenoude biggen en mangels. J. Pannekoek-Kik, Scheeps- timmerdijk 12, Zierikzee. Te koop gevraagd: Kippen, eenden, konijnen en slachtgeiten. M. de Reus, tel. 319, Nieuwerkerk. Personeel aangeboden: Werkster voor één of twee dagen per week of voor de schoonmaak. Te bevr.: Bureau van dit blad. Personeel gevraagd: Hulp in de huishouding bij L. Uijl, Nieuwe Haven 7, Zierik zee. Diversen: Goed tehuis gezocht voor twee jonge hondjes. Te bevragen: Molenweg 3, Renesse. Evangelisch Lutherse Gemeente te Zierikzee Zondag 6 maart, 10 uur: ds. H. W. BLOEMHOFF em. Herv. predikant te Heiloo Vers brood, verzorgde koekjes i maar ook Brosse Beschuit Fijne Theebeschuitjes 't Ligt voor de hand in de bakkersmand (dat is pas zèlf-bedielng I) In het Ziekenhuis EUDOKIA, Bergweg 329 te Rotter dam, kan per 1 april 1960 een kookster geplaatst worden. Tevens is er plaats voor een assistente in de keuken Sollicitaties te richten aan de Direktrice.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3