toen nu Wn Overdenking Dim ''"if - -A- i STAD F.N PROVINCIE VJAT w De t.v. Bij de oostelijke punt van het eiland kreeg men het eerste „kijkje" op Schouwen-Duiveland. De lange banen van de tramrails vonden hier hun eindbestemming. Een kromming van de weg en een witgekalkt huisje gaven de omgeving hun landelijk karakter. Alleen de telefoonpalen stoorden het beeld, dat langs de boorden van het Zijpe werd gefestonneerd met een dartel rijtje bomen, die het hielden ondanks zilte winden, die van zee kwamen waaien. Een gemoedelijk bord kondigde aan hoe het zat met het Rijkstelefoon en -telegraaf station, maar er was al een elektrische peer, die 's avonds wat schamel licht in de omgeving verspreidde. Wie het trof zag steundend en walmend de „koekedoaze" de bocht ingaan. Een vierkante „loc", een postrijtuig, een rijtuig voor passa giers en twee goederenwagens vormden samen de eiland- expres, die zijn blanke stoom onvervaard over de wegen uitsmeerde. Even verderop was er de kreunende benauwenis van het zijladingsveer, dat met zwoegen en gezucht zijn plicht deed tot het bittere einde. H 9f CSSEE Foto: )- Ochirann Ook op de oostelijke eilandpunt werden de zaken strak ge trokken. Een brede heirbaan, met alle moderne verkeersin- dikaties mondt uit in het „Krammer"-veer. In lange slierten stellen de autos zich op in de gemarkeerde baanvakken. Links en rechts moderne en efficiënte wachtgelegenheden en een batterij booglampen, die 's avonds hun gelig licht omlaag zenden. Eender bleef alleen het Zijpe, dat ademt in het ritme van een zesuurse beweging en nog altijd de veerboot voor zijn eigen typische problemen plaatst. Zijpebegin- en eindpunt van Schouwen-Duiveland, dat nog een eiland is. Hoelang nog? Ingezonden mededeling LAAT U NIET OVERMEESTEREN In ons gure klimaat liggen verkoudheid en bronchitis altijd op de loer. Wapen U met de vermaarde, bacillendodende Potter's Ca tarrh Pastilles Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 ItJ f. H. TEN HERKEI H.V. H I „En iemand van hen trof de slaaf van de hogepriester en sloeg hem het rechteroor af. Maar Jezus antwoordde en zeide: Laat het hierbij. En Hij raakte het oor aan en genas hem". Lucas 22 50, 51. Verschrikkelijk wat deze bende, gewapend met zwaarden en stok ken, gaat doen. Deze Joodse poli tiemacht, versterkt met gehuurde Romeinse soldaten, gaat Jezus, de Verlosser, grijpen en daarmee de Bevrijder in boeien slaan! Snappen ze dan niet, dat ze zo zichzelf bin den, voor eeuwig binden en dat ze, door de enige Redder in slavernij weg te voeren, zichzélf het slaven juk opleggen? Arme slaven! Maar zie, in deze stoet van ge- bondenen, die uitrukt om te binden, is er één, die armer is dan wie ook. Je merkt hem nauwelijks op in het gedrang en we hadden hem zeker nooit gekend, als hij niet het slacht offer geworden was van een daad van de drieste Petrus: Malchus, de slééf van de hogepriester. Ach, wij hebben zo niet door, dat Jezus zijn laatste wonder, dat Hij in zijn vernedering nog doet, aan hém verricht. Wij zeggen: Het is méér een slaaf en het is maar een oor, en wij hebben doorgaans heel vreemde gedachten over Jezus' wonderen. Ze moeten vooral spré- kend zijn en spectaculair; ze moe ten een soort vuurwerk zijn, dat de Wonderdoener afsteekt ter ere van Zichzelf en waardoor Hij in een stralende lichtkrans komt te staan. Maar is d i t nu het wonder, dat de rij van Christus grootse wonder- verrichtingen sluiten moet: méér een oor van méér een slaaf? Moet d i t het slotstuk zijn, de adembe nemende finale? Ja, dit moet, dit mèg niet anders. Want Jezus' wonderen dienen. Hij deed ze niet om gediend te worden, maar om te dienen. En daarom zal Hij zijn laatste wonder verrichten aan een paria onder zijn arm bede laarsvolk. Hij kwam immers om aan órmen het evangelie te bren gen en om aan gevangenen losla ting te verkondigen, ja, om het Ju beljaar in te luiden? Dat kan Hij pas echt en goed, als Hij zélf als slaaf wordt weggevoerd. Laten nu alle slaven maar gaan jubelen. Ga nu maar zingen van verlossing en genade. Want Hij werd gèbonden, opdat Hij ons en alle slaven zou óntbinden. O, Slavenverlosser in slavengestalte Een licht, zo groot, zo schoon, gedaald van 's hemels troon, straalt slaaf bij slaaf in d'ogen! Slaven, sluit uw ogen niet voor dat licht, zoals Kajafas en zijn ru moerige bende, maar juich en jubel, want dit laatste wonder van uw Bevrijder is groot en heerlijk! Bruinisse. Ds. C. A. Wielemaker. Vergadering Coöp. Vereniging „Diepvries'' Burgh/Haainstede G.A. Onder voorzitterschap van de heer M. L. J. Fokker kwam de Coöp. Ver. „Diepvries" Burgh- Haamstede G.A. in vergadering bij een in hotel „Bom". Uit het financiële overzicht van de penningmeester, de heer L. Hack, bleek daf, na drie jaren ge bruik, een verlies was ontstaan van f 586,74. Conform het advies van de accountant zal dit verlies wor den weggewerkt door de contribu tie te verhogen en wel ingaande het aanstaande jaar, met een be drag van vijf gulden, om het ver lies van het vorige jaar te dekken. Verder worden 52 aandelen, uitge geven, waarop f 10,dient te wor den gestort. De contributie kan dan jaarlijks herzien worden, naar ge lang het tekort. Het betreffende voorstel werd m.a.s. aangenomen. Voor het volgende seizoen moet dus f 10,per box extra worden be taald. Een en ander is veroorzaakt doordat de Boerenleenbank de le ning voor de aanschaf van de in stallaties niet langer kan verstrek ken op de oude voorwaarden. In plaats van de heren M. L. J. Fokker en L. Hack, die zich niet 'meer beschikbaar stelden, werden als bestuurslid gekozen de heren H. Kik en J. C. de Feiter. Besloten werd dat het overgeven van een box aan een ander, zonder medeweten van het bestuur, niet mag plaats vinden, daar dit te veel moeilijkheden voor de penning meester medebrengt. Een van de huurders wordt hoofdhuurder, die de kosten op zijn medehuurders dient te verhalen. Ruwe behandeling De voorzitter merkte nog op dat met de boxen vaak veel te ruw wordt omgesprongen. Het openen door kinderen moet dan ook be slist worden ontraden. Aan de installateur zal worden medegedeeld dat de installaties dit jaar veel meer stroom verbruikten dan andere jaren. In de toekomst zullen de gebruikers zelf de voor komende mankementen moeten be talen. Het bestuur zal een huishoude lijk reglement samenstellen. Halfjaarlijkse contributie, die niet op tijd wordt voldaan, zal worden opgehaald, een maand na de be- taaldatum, plus de gemaakte kos ten. Betaling kan ook via de Boe renleenbank geschieden. De „vrouwen wereldgebedsdag" DRIEBERGEN, 4-3. Heden 4 maart is het „Vrouwenwereldge bedsdag". Deze wordt elk jaar ge houden op de eerste vrijdag in de lijdensweken. Verdeeld over ruim 144 landen wordt hetzelfde gebed door miljoenen vrouwen en meisjes gedurende 24 uur aaneen gebeden, zo deelt het Ned. comité voor deze gebedsdag mede. Bedroeg het aantal deelneemsters voor Nederland voor de oorlog een kliene drie duizend, in de laatste jaren is dit aantal gestegen tot 130 duizend, verdeeld over ongeveer 900 plaatsen. Hierbij zijn inbegre pen Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen en Vlaams België en ook Nederlandse groepen in Brazilië en Argentinië, welke niet onbelangrijk in aantal zijn, Niet alleen in kerken maar ook in bejaardentehuizen, rusthuizen, in gevangenissen, zie kenhuizen en sanatoria, overal ko men de vrouwen en meisjes, al of niet tot enige kerk behorende, bij een om zich in gebed te verenigen. De verstrekking van plastic zak ken door de vereniging zal worden gestaakt, daar deze in vele zaken te bekomen zijn. Nadut de heer A. J. de Ruijter de beide aftredende bestuursleden dank had gebracht voor het vele dat zij voor de vereniging hebben gedaan, volgde sluiting der verga dering. Andere methodiek voor middelbare examens DEN HAAG, 3-3. Het blijkt uit de veslagen van de examencom missies voor de middelbare akten over 1958 en ook uit enkele reeds uitgebrachte verslagen over 1959 dat steeds meer gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheid, die de examenregeling biedt om het on derzoek naar een grote hoeveelheid parate kennis op één ogenblik te voorkomen, zo zegt de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen tot de Eerste Kamer in zijn memorie van antwoord inzake de begroting 1960 van zijn depar tement. Dit geschiedt in een aantal gevallen door het examen in ge deelten, in verschillende jaren, te laten afleggen, soms ook door het examen weliswaar in een jaar, doch op verschillende tijdstippen, met enige tussenruimte, vast te stellen. Van de mogelijkheid bij een herhaald examen vrijstelling te verlenen van een onderzoek in die gedeelten of onderdelen waarin eerder een voldoende «resultaat is behaald, wordt een ruim gebruik gemaakt, terwijl ook de mogelijk heid het examen gedeeltelijk in de vorm van tentamina af te nemen, reeds ingang blijkt te vinden. Oudste Friezin: 104 jaar HEERENVEEN, 3-3. Me\®Duw C. Smits-Voortallen te 't ftfeer bij Heerenveen, de oudste inwoonster van Friesland, heeft vandaag haar 104de verjaardag gevierd. Mevrouw Smits, sinds 1925 weduwe, is na haar pensionering in 1921 in Hee renveen gaan wonen. Evenals haar man werkte mevrouw Smits bij de N.S. Zij was spoorwachteres. Zij. moest daartoe, jaren geleden, voor 35 cent per dag bij de overweg de mensen met een vlag waarschuwen voor de naderende treinen. Veelal moest zijn 's morgens om .vier uury op. Als bijzonderheid kan wordena vermeld, dat mevrouw Smits veejj meer pensioenjaren dan dienstja-, ren heeft. Chroesjtsjef's bezoek aan Frankrijk LYON, 4-3. Het weekblad „Se- maine Réligieuse" van het aarts*- bisdom Lyon, publiceert vrijdag een verklaring van de aartsbis schop van Lyon, kardinaal Gerlier, waarin de geestelijkheid eni de le ken in zijn diocees wordt aanbevo len zich tijdens het bezoek van de Russische minister-president van uiterlijke betogingen te onthouden en een waardige houding aan te nemen. Kardinaal Gerlier verzoekt dat er in alle parochies wordt gebeden voor de internationale vrede, de so ciale vrede en de godsdienstvrede. Alleen de geestelijkheid mag echter het initiatief tot deze gebeden ne men, aldus kardinaal Gerlier. Twee Engelse zeelui bij brand omgekomen ROTTERDAM, 4-3. Twee opva renden, waarschijnlijk Engelsen, van het '1028 brt. metende m.s. „Pool Fisher" van de rederij „Ja mes Fisher and Sons" uit Barrow zijn vannacht bij een brand aan boord van- hun schip om het leven gekomen. De brand heeft gewoed in het bemanningsverblijf en werd door de brandweer met zes stralen bedwongen. De namen van de om gekomenen zijn nog niet bekend. De „Pool Fisher" was gister avond leeg van Cardiff gekomen en had ligplaats gekozen in de Waalhaven. Man wurgt zijn vrouw ROTTERDAM, 4-3. In een vlaag van verstandsverbijstering heeft de 43-jarige koperslager J. L. uit de Beverstraat in Rotterdam-zuid van nacht zijn 42-jarige vrouw J. A. L._ V. van het leven beroofd. Eerst heeft hij haar met een aardappel mesje gestoken en toen gewurgd. Het twaalfjarig zoontje, dat wak ker was geworden, rende om hulp de straat op en ontmoette gelukkig een politie-agent. De koperslager is overgebracht naar het Delta-ziekenhuis (psychia trische inrichting) te Poortugaal. Hij is daar eerder verpleegd ge weest Een paar weken geleden was hij uit deze inrichting ontsla gen. Ingezonden mededeling Als er iets verkeerd 7 bij U valt - en zuorbrand laait op uit uw maag... Eén oi twee Kennies nemen en alle leed ls geleden. En dat is dan eigenlijk het hele verhaal - verhaal met 'n blij slot voor iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Rennies. Tienduizenden gingen U voor en zegenen de dag waarop ze Rennies leerden kennen - en waarderen. Slechtwerkend middel MONDOVI, 3-3. Een Kali- aanse politieman, dte n-a een verkeersongeval gewond langs de weg lag, heeft uit woede over het feit, dat nie mand stopte om hem hulp te verlenen, het vuur geopend op de voorbijrijdende auto's. De 40-jarige Gerardo Appino toas met zijn motor tegen een boom gereden, waardoor hij ernstig werd gewond. Ge durende twee uur trachtte hij tevergeefs de aandacht van de passerenden te trek ken. Tenslotte vuurde hij uit woede op iedere auto een salvo af, maar de automobi liste?! verhoogden alleen hun snelheid, omdat zij dachten met bandieten te doen te hebben. Pas na enkele uren werd de onfortuinlijke poli tieman gevonden door een vrachtauto vol zwaargewa pende collega's die waren uitgezonden om de „bandie ten" te arresteren. ZIERIKZEE Vergadering afdeling Schouwen-Duiveland" C.B.T.B. In combinatie met de geweste lijke afdeling van de Coöperatieve Aankoopvereniging, vergadert de gewestelijke afdeling „Schouwen- Duiveland" van de Zeeuwse C.B.T. B. op vrijdag 11 maart a.s. in de koffiekamer van „Hotel Van Op pen". Aftredende bestuursleden zijn de heren J. A. van der Bijl en L. de Ruiter. Laatstgenoemde is niet her kiesbaar. Voor het bestuur C.A.V. is aftredend de heer L. C. Hanse te Ellemeet.. Tijdens de vergadering zal de heer P. S. Marinussen te Kloe- tinge spreken over: „Het verzeke ringswezen". HAAMSTEDE V.V.V.-vergadering Op maandag(avond) 7 maart a.s. wordt in hotel „Bom" een vergade ring gehouden van V.V.V. DE HOGE KOSTEN VAN HET ZIEKENHUISWEZEN ASSEN, 4-3. By gelegenheid van de opening van het nieuwe Wilhel- mina ziekenhuis te Assen, hield de directeur-generaal van de Volks gezondheid, prof. Muntendam, een rede, waarin hij zijn visie gaf over de economische noodzaak de ont wikkeling van het ziekenhuiswezen in Nederland in gerichte banen te leiden. De grootste post, ongeveer één derde van het totale bedi'ag, van de uitgaven der ziekenfondsen be treft de ziekenhuisopneming. De uitgaven hiervoor per verzekerde per jaar zijn sinds de invoering van het Ziekenfondsenbesluit ongeveer vertienvoudigd. Bijna de helft van de kosten van de ziekenhuizen wordt uitgegeven aan lonen. Wil men deze uitgaven voor de zieken fondsen, dat is voor het bedrijfs leven, aan een grens binden, dan kan men drie wegen volgen: De verzekerden zelf meer laten beta len in de ziekenhuiskosten, of be sparing elders te verkrijgen door de verzekerden in de lichte risicos - huisarts en apotheker - te laten bijbetalen, of een ongebreidelde ziekenhuisontwikkeling een halt toe te roepen en de gedachten aan ordening in het ziekenhuiswezen in Nederland levendig te maken. De eerste mogelijkheid wees de directeur-generaal van de hand, doch hij verklaarde zich voorstan der voor de combinatie van de beide andere wegen. Van een bij betaling in de kosten voor huis arts en apotheker hoeft men, aldus de directeur-generaal, geen bena- deling van de geneeskundige zorg te verwachten; eer kan dit voor delen met zich mede brengen. Dc dichtheid der ziekenhuisbedden De directeur-generaal wees erop, dat in verschillende streken van! het land de dichtheid van het aan tal ziekenhuisbedden zeer verschil lend ligt. In Drenthe ligt dit bene den het landsgemiddelde van 4.5 per 1000 inwoners, namelijk op 3. Er zijn streken, waar dit gemid delde haast driemaal zo hoog ligt' als in Assen. Prof. Muntendam wees er dan op, dat er geen sprake van is, dat uit een oogpunt van ge zondheidszorg de ziekenhuisbe hoefte in die streken driemaal ho ger ligt dan in Drenthe. Het zijn andere factoren die hierbij een rol spelen, en. daar richt zich het be zwaar van spreker op: de gemeen schap, het bedrijfsleven, de zieken fondsen en niet te vergeten de par ticuliere patiënten, moeten zich voortdurend hogere kosten getroos ten voor het ziekenhuiswezen, waarbij factoren een rol spelen die niet in de eerste plaats gericht zijn op de gezondheidszorg. Maatschap pelijke organen en overheid moeten te zamen de regels gaan opstellen, welke zowel in quantitatieve als in qualitatieve zin de ontwikkeling van het Nederlandse ziekenhuiswe zen zullen richten. Met betrekking tot het qualitatieve element zal men moeten beseffen, dat niet ieder ziekenhuis de meest moderne, in gewikkelde en zeer kostbare onder zoekmethoden behoeft toe te pas sen, doch dat men dit onder meer kan overlaten aan universiteiten en enkele grotere centra. Men zal dus, nog meer dan nu reeds geschiedt, onderling moeten „plannen". Er uiter in En voorts zal men niet dienen te vergeten, dat in de gezondheids zorg van meer belang is: hoe houd ik iemand u i t het ziekenhuis, dan hoe krijg ik hem er in? Dit be tekent, dat steeds meer de moge lijkheden van de thuisverpleging dienen te worden opgevoerd, ge combineerd met poliklinische be handeling. Uit een oogpunt van volksgezondheid is het poliklinische deel van een ziekenhuis van groter betekenis dan het ziekenhuisbed In dit verband maakte de directeur- generaal tenslotte ook nog een op merking over de betekenis van de geneeskundige controle op de zie- kenhuisverpleging. Een slechte con trole-arts kost de gemeenschap geld, een goede zal gekenmerkt zijn door een zodanige mate van be langstelling en kennis van zaken, dat hij de urgentie en de duur van een ziekenhuisopleming met de no dige critiek kan beoordelen. Pi eitr Verwachting tot zaterdagavond: Rustig weer Droog weer met opklaringen; vannacht kans op nachtvorst, mor gen overdag iets zachter dan van daag; zwakke wind. 5 maart. Zon op 7.18, onder 18.26. Maan op 11.09, onder 1.56. 6 maart. Zon op 7.16, onder 18.28. Maan. op 11.52, onder 2.50. 7 maart. Zon op 7.13, onder 18.30. Maan op 12,40, onder 3.39. Eerste kwartier: 5 maart te 12.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 5 maart 8.01 v.m. 20.28 n.m. 6 maart 8.54 v.m. 21.28 n.m. 7 maart 10.11 v.m. 22.48 n.m. BROUWERSHAVEN 5 maart 7.41 v.m. 20.13 n.m. 6 maart 8.37 v.m. 21.16 n.m. 7 maart 9.54 v.m. 22.41 n.m. Doodtij: 7 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-3. Een depressie is in snel tempo over de Noordzee naar Duitsland getrokken, waar ze belangrijk begon op te vullen. De storing heeft tijdelijk veel wind gebracht, terwijl vooral in het noorden van het land boven dien veel regen is gevallen. Leeu warden tapte vanochtend 15 mm. af. Over de Britse eilanden be weegt vervolgens een krachtige rug van hoge luchtdruk naar het oosten. Deze zal de komende nacht met opklaringen en weinig wind Nederland voorbijtrekken. Nacht vorst is daarbij niet uitgesloten. Deze inzinking in de temperatuur betekent echter nog niet het einde van het zachte weer, want morgen wordt de rug van hoge luchtdruk ten oosten van Nederland ver wacht. De aanvoer van zachte lucht wordt dan weer hervat. Ingezonden mededeling WEEKEINDE ARTS EN DIENST ZIERIKZEE Weekeinde 5-6 maart: P. W. J. Vo gelaar, telef. (01110) -2280. WEEKEINDE ARTSENDIENST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 5-6 maart: W. Terpstra Brouwershaven, telef. (01119) 280. Wat biedt het beeldvenster? Zaterdag krijgen we het tweede deel van de „Verloren wereld van de Kalahari", een voor velen onge- twijfeld interessante documentaire en daarna mogen we genieten van een herhaling van fragmenten uit de artiestenparade in het Concert gebouw ter gelegenheid van de ac tie „Redt een kind". Op de zondag willen we eens kij ken naar liedjes uit 25 jaar cabaret en maandag krijgen we een extra uitzending van de N.T.S. in ver band met het bezoek dat de pre sident van Peru aan ons land brengt. Dinsdag is traditioneel de filmavond, die velen misschien zeer zal tegenvallen, want inplaats van een aantrekkelijke speelfilm mogen we kijken naar een documentaire over zeden en gewoonten van de Dajaks op Borneo. Woensdag kan interessanat worden met het pro gramma S.O.S. Redding!, waarin we in de gelegenheid worden ge steld eens nader kennis te maken met alles wat er om en aan het reddingswezen vast zit. Dondardag geen groot stuk, maar twee éên- akters; stuk voor stuk aantrekke lijk, maar in combinatie misschien minder geslaagd, omdat de kijkers zich bij de aanvang van de tweede éénakter los moeten zien te maken van de indrukken die de eerste heeft achtergelaten. Theo Eer&mans krijgen we bij uitzondering vrijdag avond op liet scherm, en. zaterdag brengt de K.R.O. ons een ontspan- ningsprogramma uit Treslong in Hillego???. met als besluit natuur lijk weer Hitchcock.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2