Overlevenden zeer geschokt door het geen zij moesten doorstaan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Agadir een dode stad SURINAME WAS ZEER INGENOMEN MET KORT BEZOEK VAN EISENHOWER WESTELIJKE VLIEGTUIGEN HOGER BOVEN BERLIJNSE „CORRIDOR" Stijgend aantal slacht offers in Agadir NOG BARRE WINTER IN DE V.S. Naar nieuwe politiek van armoedebestrijding NIEUWS IN HET KORT Stijgende begroting voor Nieuw-Guinea De Senaatsfilibuster in Amerika Nederland kan niet meer melk gebruiken VRIJDAG 4 MAART 1960 116e jaargang No. 16729 ZIERIKZEESOHSSNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENT.éi Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) tl,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 RSDAKTI6 €N ADMINISTRATIE» jonnewektcen tt, Zierfkzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lokenman Ochtmen, Zier'kzee. Redokteur: M. J. Bij de Vaate, tel. OtltO-2938 Tienduizend puinruimers aan het werk AGADIR, 3-3. Agadir is een dode stad, vvaar slechts de tienduizend pulnopruimers aan het werk zijn. Vijfduizend hiervan zijn Marokkaanse militairen en burgers. De overigen bestaan uit 1.500 Fransen, met vlieg tuigen aangebrachte Amerikanen, opvareuden van v(jf Nederlandse oorlogsschepen, die op oefening waren en na de aardbevingsramp naar Agadir werden gezonden; matrozen van Spaanse oorlogsbodems en de meest uiteenlopende vrijwilligers. In Agadir is alles internationaal, zowel de ramp als de hulpverle ning. De gouverneur van de Ma rokkaanse stad en de Franse con sul, die beiden hun kinderen ver loren, schijnen hiervan een sym bool te zijn. Dit geldt ook voor het personeel van de Franse marine basis, dat onmiddellijk hulp kon bieden aan de overlevenden van het drieduizend man sterke Marok kaanse garnizoen. De meeste Ma rokkaanse militairen zijn bij het instorten van hun kazernes om het leven gekomen. Een Amerikaanse kapitein deelde mede dat zijn reddingsploeg, vlak voordat zij werd afgelost, het ge huil van een baby hoorde, die zich diep onder het puin van een inge storte woning moet bevinden en die daar 38 uur moet hebben ver toefd. „De aflossing is meteen in een razend tempo aan het graven gegaan", aldus de Amerikaan. Bevolking vreest herhaling De kroonprins heeft, als gemeld, opdracht gegeven Agadir te her bouwen, doch vele in wonei's schij nen hun geloof in de toekomst van de stad te hebben verloren en ge ven er de voorkeur aan naar el ders te vertrekken. Zij vrezen nieuwe aardbevingen en de spook achtige herinneringen aan de do den, die onder de nieuwe stad be graven zullen blijven. Een kapitein, die de leiding heeft van een vijftig man sterke Ame rikaanse reddingsploeg, verklaarde dat vele Marokkanen door de ver schrikkingen die zij hebben moeten doorstaan zodanig geschokt zijn, dat zij pogen de redders te ver hinderen doden en gewonden te vervoeren. „Echtgenoten en moeders pro beren soms lijken van de draagba- ren weg te nemen", verklaarde hij. Hij deelde ook mede Marokkaanse vaders te hebben gezien, die bewe gingloos op puinhopen zaten, waar onder hun dode gezinsleden waren bedolven. „WE LIKE IKE" PARAMARIBO, 3-3. Na het be zoek, dat president Eisenhower bracht aan enige Zuidamerikaanse staten heeft het vliegtuig, waar mede hy naar de V.S. terugreisde, een tussenlanding gemaakt op „Zandery", de luchthaven die op 60 km afstand van Paramaribo ligt Voor Suriname was dit korte op onthoud (het duurde ongeveer een uur) een gebeurtenis, waarnaar in brede kringen met veel belangstel ling was uitgezien. De vrees, die men in verband met het jaargetijde voor de weersomstandigheden koes terde. is niet bewaarheid gewor den: toen het vliegtuig van de pre sident donderdag te 18.49 Neder- AGADIR, 4-3. In de nacht van donderdag op vrijdag werd uit Agadir gemeld, dat byna vierdui zend lijken zijn gevonden en be graven. Men vreest er nog drie duizend te zullen vinden. Sommi- landse tijd landde (ruim 14.00 uur plaatselijke tijd), was het droog en mooi weer. Het uur van aankomst viel vroe ger dan men had verwacht en hierdoor bleef ook de publieke be langstelling beneden de aanvanke lijk hooggespannen verwachting. De president was bij zijn aankomst op „Zanderij' slechts vergezeld door twee journalisten; een apart vlieg- tiug met tachtig journalisten, dat de president op zijn reis had ver gezeld. was rechtstreeks van Mon tevideo doorgevlogen naar Puerto Rico, de volgende bestemming van Eisenhower, die daar enige dagen rust zal nemen, alvorens door te reizen naar Washington. Doordat een der motoren was uitgevallen, maakte het vliegtuig van de president een landing op drie motoren. Het oponthoud op „Zanderij" heeft hierdoor langer geduurd dan voorzien was. De nre- sident was door gezagvoerder Dra per eerst kort voor de landing over de stoornis ingelicht. Passagiers en bemanning hebben later de reis in een tweede vliegtuig voortgezet. Toen de president in de deurope ning van het vliegtuig verscheen, barstte een luid gejuich los, overal hoorde men de kreet „We like Ike". Bouwvallen omver Men heeft donderdag te Agadir de hoop opgegeven om nog meer overlevenden aan te treffen. Met het oog op het gevaar van het uit breken van besmettelijke ziekten is besloten de bouwvallen omver te halen en met desinfecterende mid delen te besproeien. Tot nu toe zijn 2.044 lijken ge borgen. Men vreest, dat zich onder het puin nog bijna 3.500 stoffelijke overschotten bevinden. Een sergeant, die de leiding had van een groep Amerikaanse vlie gers, die bijna 24 uur onafgebroken aan het graven zijn geweest, ver klaarde: „Wij bevrijden nog steeds personen, die, na bijna twee dagen onder het puin bedolven te zijn ge weest, nog leven". NEW YORK, 3-3 Sedert donder dagochtend woedt een hevige sneeuwstorm boven het Atlantische kustgebied ten noorden van Was hington. In de ochtend was reeds 13 centimeter sneeuw gevallen. In Washington waren de scholen gesloten. Vele functionarissen kon den de stad niet bereiken omdat sommige verbindingen verbroken waren doordat de wegen onbegaan baar waren. In New York is de situatie bijna hetzelfde. In het gehele gebied der V S. zijn in de laatste dagen in totaal 24 mensen omgekomen door de kou. D? meeste slachtoffers vielen in Colorado en Texas, waar reeds twee weken strenge vorst heerst. WASHINGTON, 3-3. Verwacht wordt, dat de Verenigde Staten op de negen-mogendheden conferentie die de volgende week te Washing ton gehouden zal worden, aan west- Europa en Japan zullen mededelen, dat de politiek der verschillende landen voor hulpverlening aan eco nomisch minder ontwikkelde lan den herzien zal moeten worden, wanneer men de armoede in die landen wil verminderen. Het schijnt, dat het voornaamste doel van de Verenigde Staten voor deze bijeenkomst van economische deskundigen, die op 12 maart zal beginnen en vier dagen duren zal, is, het brengen van veranderingen in de bilaterale geallieerde hulp verleningsprogramma's en uitbrei ding van die hulp, en niet het scheppen van een nieuw apparaat voor deze hulpverlening. Het bestuur van het Produkt- schap voor Granen, Zaden en Peul vruchten is met algemene stemmen in principe accoord gegaan met een regeling voor het toekennen van een kwekerspremie ter bevordering van de bakkwaliteit van inlandse tarwe. Een ontwerp-verordening terzake zal worden opgesteld. WASHINGTON, 4-3. Van welin- lichte zijde te Washington is don derdag vernomen dat de Ameri kaanse, Britse en Franse autoritei ten in west-Berlijn de Russische militaire autoriteiten in oost-Ber- lijn in een nota op de hoogte zul len stellen van hun besluit binnen kort in de luchtcorridors tussen west-Berlijn en west-Duitsland ho ger dan drieduizend meter te gaan vliegen. Deze nota zal kort na de terug keer in Washington van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Herter, worden overhan digd. Herter wordt vrijdag te Washington verwacht Van dezelfde zijde werd verno men dat de westelijke mogendhe den hebben besloten zich niet recht streeks tot de regering in Moskou te wenden, om deze zaak niet op te blazen. b De gouverneur van Californië, Brown, heeft de executie opge schort van drie veroordeelden die deze maand in de gTvangiens van San Quentin, waar ook Caryl Chessman op zijn executie wacht, terechtgesteld zouden worden. gen z(jn van oordeel dat er ten slotte tienduizend mensen zullen bl\jken te zijn omgekomen. Een deskundige van de gezond heidsdienst te Agadir heeft don derdagavond gezegd dat thans alle omstandigheden aanwezig zijn voor het uitbreken van een pestepide mie. Plet risico wordt zeer groot geacht. Uit Agadir wordt gemeld dat de ploeg van de Nederlandse marine heeft besloten het bergen van lij ken uit de ruïnes te staken, omdat de gevaren te groot zijn geworden. Bij de reddingploeg van de Fran se marine zijn drie zwaar en der tien lichtgewonden, deels tenge volge van beten van jakhalzen, honden en ratten. VER. NATIES, New York, 3-3. De Nederlandse afgevaardigde in de commissie van de V.N.-assem- blee voor de gebieden zonder zelf bestuur, de Bruyn, heeft donder dag gezegd dat zijn regering nog jaren hoge bijdragen moet leveren cm een evenwichtige begroting voor Ni"uw-Guinea te waarborgen. De begroting voor het gebied was van 36.224.461 gulden in 1950 gerteeen tot 137 719.800 gulden in 1959. Een deel van deze uitgaven kon slechts uit de eigen middelen van Nieuw Guinea worden gedekt. WASHINGTON, 4-3. De filibus ter van de achttien zuidelijke de mocraten in de Amerikaanse Se naat, die maandag begon, duurt nog steeds voort. Deze senatoren willen verhinderen dat er wordt gestemd over een wetsontwerp dat het kiesrecht van de negers ver zekert. Zij houden de vergadering met lange redevoeringen dag en nacht gaande en het ziet er nog niet naar uit dat de heren spoedig rust zullen krijgen. Voor beëindi ging van een filibuster door de voorzitter is nl. een meerderheid van tweederden nodig. De andere 82 senatoren zijn echter verdeeld. Een aantal republikeinen vindt het programma van burgerrech ten van president Eisenhower te „strak", terwijl noordelijke demo craten het juist te „slap" vinden. GENEVE, 3-3. De meeste mensen in de westelijke landen sterven aan hartkwalen, in het bijzonder aan haitvaatziekten Dtt blijkt uit een statistisch verslag ov?r 1956, don derdag gepubliceerd door de we reldgezondheidsorganisatie te Ge- r.èvo. Het aantal mensen dat in deze landen aan hartkwalen overlijdt is driemaal zo groot als het aantal Mgr. B. J. Alfrink kardinaal K.R.O. zendt speciale reportage alt HILVERSUM, 3-3 Naar aanlei ding van de verheffing van aarts bisschop mgr. B. J. Alfrink tot kardinaal heeft de minister-presi dent prof. dr. J. de Quay in het K.R.O.-programma hedenmiddag een gelukwens uitgesproken. D^ze toespraak zal in het KRO.-pro- giamma van vrijdag 4 maart wor den herhaald om 19.10 uur In het avondprogramma van 21.25 tot 22.05 zal de K.R O. voorts een klankbeeld uitzenden over de per soon van de nieuwe kardinaal. Hierin zullen ondere andere spra ken: kardinaal Giobbe, de oud-in ternuntius in Nederland, mgr. J. B. Huibers, bisschop van Haarlem, de professoren Rogier en Post van de Nijmeegse universiteit en anderen, onder wiveen oud-parochiane van Maarssen, waar de nieuwe kardi naal vroeger kapelaan is geweest. Tenslotte zijn in dit klankbeeld opnamen verwerkt van vroegere redevoeringen van de aartsbisschop. Dt samenstelling van dit klank beeld berust bij Herman Fikkert en Ben Brans. Jeugdmisdadigheid vindt oorzaak in gezin DEN HAAG, 3-3 De minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is het met vele leden van de vaste commissie uit de Eerste Kamer eens, zo zegt hij in zijn me morie van antwoord inzake d^ be groting van zijn departement voor 1960, dat de kern van de moeilijk heden met de Jeugd, waarvan jeugdbaldadigheid en jeugdmisda digheid uitingen zijn, moet gezocht worden bij de opvoeding in het ge zin. Hij verwacht daarom meer re sultaat van pedagogische maatre gelen dan van strafrechtelijke, hoe wel deze in bepaalde gevallen uiter aard niet achterwege kunnen blij ven. Daarnaast speelt ook het ge brek aan ruimte voor recreatie van de j-mgd een belangrijke rol, waar door de jeugd genoodzaakt is zijn vertier op straat te zoeken en daar bij veelal tot baldadigheid komt. m De Poolse communistenleider, Gomulka, heeft in een donderdag gepubliceerd'1 rede gezegd dat de huidige verhoging van de arbeids- normen op een zeker verzet is ge stuit in alle fabrieken in Polen. dat aan kanker - nummer twee op de lijst der meest gevreesde ziek ten - bezwijkt. Blijkens de cijfers die betrekking hebben op de V.S., Groot-Brittan- nië, west-Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland, sterven er in Enge land en Wales meer mensen aan een hartverlamming dan in de an dere vier landen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een man onthoudt de eerste kus, een vrouw de laatste. Minister over prijsbeleid LEEUWARDEN, 3-3. Op de alge mene vergadering van de Friese Maatschappij van Landbouw die vandaag in Leeuwarden is gehou den heeft de minister van Land bouw en Visserij mr. V. G. M. Ma- rijnen gesproken over d? ontwik keling van de Nederlandse land bouwpolitiek De landbouwpolitiek die tot dusver is gevoerd heeft ver schillende resultaten geboekt., maar desondanks waren er enkele zwaar wegende redenen om de tot nu toe gevolgde koers te herzien, aldus de minister. In de eerste plaats noemde de bewindsman de gebleken tekortko mingen en d"? vereiste offers van de tot dusver gevoerde politiek. Een van de bezwaren welke in ons melkprijsbeleid de laatste jaren steeds duidelijker aan het licht is getreden vormt het feit dat daarin het zogenaamde prijsmechanisme van vraag en aanbod aan d"ï pro- duktiekant grotendeels is uitge schakeld. Het gemiddelde inkomen van de boer wordt in zo'n situatie grotendeels bepaald in het onder- handelingsgesprek tussen georgani seerd"1 landbouw en regering. Daar door vervalt de prikkel om datge ne te produceren wat de consument in binnen- en buitenland vraagt en wat nationaal economisch het voor deligst is. Er ontstaat een produce ren op de garantie. De minister wilde dit de individuele bo-ur niet kwalijk nemen Het is echter onge wenst dat de melkproduktie blijft stijgen in een situatie waarin wij, nationaal gezien, beslist niet meer melk kunnen gebruiken. Een Purmerendse schrikkeldagbaby-actie PURMEREND, 3-3. De schrikkel- dagbaby-actie van het gemeentebe stuur van Purmerend is een groot succes geworden. Rond 250 geboor tekaartjes van babiss die 29 febru ari jl. in Nederland zijn geboren zijn al op het raadhuis binnenge komen. Al deze schrikkrikindertjes onder wie zich vijf tweelingen be vinden, krijgen een lepeltje met het stadswapen van Purmerend ter ge legenheid van het feit dat Purmer end dit jaar zijn stadsfeesten viert, onder ander-1 met een reünie van schrikkel jarigen. HET BEZUIDENHOUT- BOMBARDEMENT Foutieve voorlichting aan vliegtuigbemanningen oorzaak DEN HAAG, 3-3. Het bombarde ment door vliegtuigen van de Brit se koninklijke luchtmacht op het Bezuidenhout in Den Haag op de morgen van de derde maart 1945 is niet het gevolg geweest van een fout der bemanning van het eerste toestel, zoals veelal wordt aange nomen. maar van een foutieve voorlichting der bemanningen voor dat de vlucht een aanvang nam. Dit feit, dat nagenoeg onbekend is gebleven, blijkt uit de in 1953 en 1854 door de Britse Staatsdrukkerij gepubliceerde drieledige geschie denis van de .Royal Air Force", de Britse koninklijke Iucthmacht, ge durende de tweede wereldoorlog. Hoewel van het begin af aan vrij wel vaststond dat er bij dit bom bardement een fout was gemaakt, maaiït het, met het oog op de vele slachtoffers en de grote materiële schade tengevolge van dit bombar dement weinig uit wie de fout ge maakt heeft. Het is met het oog op de blaam die al die jaren wegens onbekendheid met de feiten is ge worpen op de vliegtuigbemannin gen zelf echter misschien niet zon der belang melding te maken van de semi-officiële zienswijze der Engelsen. 39 mensen zijn omgekomen toen de cycloon „Carol" het eiland Mau ritius dit weekeinde teisterde. Vol gens de officiële bekendmaking zijn ongeveer 68.000 mensen dakloos en zijn ruim 41.000 gebouwen geheel vernield. De schade aan suikerfa brieken wordt geschat op meer dan 15 miljoen gulden Ongeveer 55.000 ton suiker - het belangrijkste pro- dukt van het eiland - ligt In dak loze opslagplaatsen. Onbeschrijfelijk is de chaos die de aardbeving in de Marokkaanse stad Agadir heeft teweeggebracht. Talrijke stadswijken zijn niet meer dan een opeenstapeling van meters hoog puin, - Onder: geredde slachtoffers worden naar verzamelplaatsen vervoerd, wachtend op verder transport naar veiliger gebieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1