VOETBALTOTO AARDBEVINGEN IN HET VERLEDEN Ne<l.-ln<lische gezinnen naar Ver. Staten Onderzoek naar commandant kamp Westerbork CONFLICT IN HET BOUWBEDRIJF AANSTAANDE BABYDERM de zJooïoescMmten Babyverzorging Willen alle werkers wel een vijfdaagse werkweek STAD EN PROVINCIE GRENSV0LK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 MAART 1960 No. 18728 Altijd tol van duizenden mensenlevens LONDEN, 1-3. Van de grote aard bevingen uit de laatste jaren, zijn de ernstigste die van 1957 in Perzië geweest, waar in twee reeksen schokken 3000 mensen om het leven kwamen. Ruim 25.000 mensen ver loren het leven in 1935 bij hevige bevingen in Pakistan en vijf jaar later stierven 30.000 mensen ten gevolge van een aardbeving in Tur kije. Japans ernstigste ramp uit de geschiedenis was de aardbeving van 1923 toen 99 000 mensen omkwamen en 43.000 vermist raakten bij een aardschok, gevolgd door een vloed golf bij Tokio en Jokohama. De rampzaligste aardbeving uit de bekende geschiedenis is die uit 1556 toen in de Chinese provincie Sjensi 830.000 mensen het leven verloren. WASHINGTON, 1-3. De juridi- sche commissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd dat immigratie van 3146 Neder landse gezinnen uit Indonesië toe staat. Het ontwerp is naar het vol ledige Huis gezonden met een aan beveling tot goedkeuring. DORTMUND, 1-3. Het bureau van de openbare aanklager te Dort mund heeft dinsdag bekend ge maakt, dat er een vooronderzoek is geopend tegen Konrad Gemmeker, die commandant van het concen- tiatiekamp Westerbork is geweest. Gemmeker zou in Düsseldorf wo nen. %-;• -K' v X Versperrende sneeuw 1 f/if n vi ow rl o h/wvfr7ct/)#7 Lissabon werd in 1755 door een beving vernield en 150 jaar later, 1906, werd San Francisco groten deels vernield. In Lissabon waren 15 000 mensen om het leven geko men. Nog de vorige maand eiste een beving in Peru zestig doden. Uit Denver, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Colo- X rado, zijn dinsdag twee red- y dingsploegen van het Ame- X rikaanse leger uitgetrokken om hulp te verlenen aan een X honderdtal boerderijen die reeds veertien dagen door de y sneeuw van de buitenwereld X zijn afgesloten. De konvooi- y en moeten zich een weg ba- X nen door sneeuwlagen van drie tot vier meter hoog. Op X j* deze boerderijen staan een i. 4.000 stuks vee op stal die X van honger zullen omkomen Ij. als niet spoedig voeder aan- X I* gevoerd wordt. Ij. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM-NOORD. Op de Meteorenweg in Amsterdam-Noord is de elfjarige Rudi Postma tenge volge van een aanrijding om het leven gekomen. Zijn tienjarig broertje Corrie Postma werd met zeer ernstige verwondingen in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De jongens zaten samen op een fiets, die bestuurd werd door Rudi. Cor rie zat achterop. Vermoedelijk door onvoorzichtig rijden, zo meent de politie, kwamen zij in aanraking met een hen achterop rijdende vrachtauto met aanhangwagen. De beide jongens kwamen onder de auto terecht. HOORN. De 24-jarige ongehuwde landarbeider N. P. van Langen uit Avenhorn is door verdrinking in een poldersloot nabij zijn woon plaats om het leven gekomen. Ver moedelijk is de heer van Langen onwel geworden en daardoor in het water gevallen. VENLO. Een personenauto uit Nijmegen botste op de Goltzius- straat te Venlo tegen een stilstaan de vrachtauto. Van de 3 inzitten den in de personenauto werd de 20-jarige mej. A. Orth uit Nijme gen zo zwaar gewond, dat zij enige uren na aankomst in het St.-Jo- sephziekenhuis te Venlo overleed. Haar 22-jarige broer, die eveneens zwaar gewond werd, is in de loop van dinsdagochtend aan de gevol gen bezweken. De bestuurder van de personenwagen, die de stilstaan de wagen niet had opgemerkt, werd bij de botsing nauwelijks ge wond. VENLO. Nabij de gemeentegrens Venlo-Tegelen is een personenauto op een stilstaande auto gereden. Hierbij werden zeven inzittenden ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. Twee broertjes van tien en twaalf jaar en een meisje wer den naar het R.K. ziekenhuis in Tegelen overgebracht. ALKMAAR. Op de door knipper- perlichten en een belsignaal bevei ligde spoorwegovergang bij de be devaartplaats „Runxputte" tc Hei- loo is het zevenjarig zoontje van de familie Stoop uit Heiloo, toen het per fiets op weg naar school was, door een trein gegrepen en op slag gedood. Het ventje heeft waarschijnlijk door de laag staan- dezon het knipperlicht niet gezien. Naar verluidt zou het belsignaal niet hebben gewerkt. Straalbaan op Schiphol SCHIPHOL, 1-3. De nieuwe 3300 meter lange baan 06-24 van de Amsterdamse luchthaven is precies volgens schema, op 1 april a.s. ge reed, aldus verneemt het A.N.P. van de zijde van de technische dienst van Schiphol. Onlangs is de bovenste laag van de baan, die naar men weet voor straalverkeersvlieg- tuigen zal worden gebruikt, gelegd, bestaande uit asfaltbeton, In de nog resterende vier weken zal de baan een oppervlaktebehandeling krij gen. DEN HAAG, 1-3. Vertegenwoor digers van werknemers- en werk geversorganisaties in het bouwbe drijf zijn er tijdens een vanmorgen in Den Haag gehouden bespreking in het bouwbedrijf niet in geslaagd een conflict te voorkomen. De werkgevers, zo deelde de heer J. Dura, voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf is een na af loop der besprekingen gehouden persconferentie mee, blijven op het standpunt staan, dat de risicoclau sule voor de thans aan de gang zijnde werken gehandhaafd moet blijven. Dat komt er op neer dat de werkgevers niet kunnen vol doen aan de eis van rijksbemidde laars, dat voor deze „overlopende werken" de loonsverhogingen niet in de bouwprijs worden doorbere kend. De werkgevers blijven dus weigeren de c.a.o., die vandaag had moeten ingaan, te tekenen. Ingezonden mededeling ComntAlo RnhvHarm.SAt muf nnlctArahruiU nn 0*% De kwestie van de arbeidstijdverkorting UTRECHT, 2-3, Prof. S. Korte- weg, hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Groningen, lid van de Tweede Kamer en voorzitter van het industrieschap „Oost Gronin gen", heeft vanmiddag in Utrecht tijdens een lunchbljeenkomst van het departement Utrecht van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Industrie, een cause- ri egehouden over het onderwerp „De vijfdaagse werkweek". Hij betoogde, dat in Nederland nog steeds een diepe en onder de huidige omstandigheden ongemoti veerde vrees bestaat voor een her haling van de depressietoestand uit de jaren dertig. Prof. Korteweg noemde Het stre ven naar verkorting van de ar beidstijd gedeeltelijk een onkritisch voortdrijven op een gedachtestroom die stamt uit de tijden toen de acht urige werkdag nog niet was inge voerd. Hij zei, dat het in het geheel niet zeker is, dat de meerderheid der arbeiders voorkeur geeft aan DEN HAAG. Van 4 tot 9 maart a.s. zal het Noorse opleidingsfregat „Haakon VU" (pl.m. 1800 ton) een niet-officieel bezoek brengen aan Den Helder. verkorting van de arbeidstijd bo ven, verhoging van het weekloon. Als oplossing voor deze moeilijk heid deed hij het tegelijkertijd ge ven van een bescheiden loonsver hoging en de vermindering van de arbeidstijd met een uur per week aan de hand. HAAMSTEDE Heden (donderdag) zal in ho tel Bom een ledenvergadering wor den gehouden van de Coöperatieve Vereniging „Diepvries". BRUINISSE De Vrouwenwereldgebedsdag Ook te Bruinisse wordt vrijdag avond om kwart voor acht de We reld-vrouwengebedsdag gehouden in de consistoriekamer van de Ger. kerk. Aan de hand van de daarbij te verstrekken liturgie zal men on geveer een uur bijeen zijn. Alle vrouwen worden uitgenodigd aan wezig te zijn. De „ideeënkamer" VEEL TOEPASSINGSMOGELIJKHEDEN VAN MODERNE „SLAAPMEUBELEN" Nu er steeds meer woonruimte ter beschikking komt, worden de eisen welke aan een doelmatige in richting van de woning worden ge steld steeds groter. Voor de oorlog bracht het bruidje zoals dat heette de slaapkamer in het huwelijk mee: een volledige kamer met grote lin nenkast, litsjumeaux of een twee persoonsbed, nachtkastjes, toiletta fel met krukje, tafel en stoelen. De tijden zijn veranderd. Tegenwoor dig wordt het meubilair voor geza menlijke rekening gekocht .en. bo vendien waar moet het jonge paar zo'n volledige slaapkamer laten. De afmetingen van het slaapvertrek zijn meestal niet bepaald groot te noemen en toch wil het bruidje van heden een gezellige en goed inge richte slaapkamer hebben. Haar wens is door een Nederlandse in dustrie begrepen en zij gaf de in dustriële ontwerper Joh. de Boer opdracht uit te zien naar een oplos sing voor dat verschil in beschik bare slaapruimte. Zo werd De „ideekamer" geboren De slaapmeubelen van deze ka mer hebben veel toepassingsmoge lijkheden, kunnen naar ieders smaak worden aangevuld en in di verse kleurencombinaties worden samengesteld. Er zijn tweepersoons- idée-kamers maar ook dergelijke kamers voor meisjes en jongens, zelfs bestaat er een hotelkamer idee. De volledige twee-persoonskamer bestaat uit litsjumeaux, 200 x 180 met aangebouwde nachtkastjes, een lage tafel met een fauteuil en een gelakte stoel, een toilettafel met tabouret en een 2-deurskast, Vz leg en Vz hang, met een commode. De ze commode kan voor diverse doel einden dienen. Wordt ze gebruikt voor winter- en/of zomerberging dan kan de commode boven op de kast worden geplaatst, zodat deze meestal verloren ruimte wordt be nut. i"::' I complete 2-persoons idee->kamer VAN HET VADERLANDSE ERF ligt regering zwaar op de maag B Kamer over de voetbaltoto Bevrijdingsfeest YVelvaartspsychose B Verpleegsterstekort Er moeten heel wat bomen in Zweden geveld worden om de Ne derlandse ministers en kamerleden het papier te leveren, waarop zij hun gedachten omtrent de voetbal pool kunnen formuleren. Het is een bekend verschijnsel, dat men dik wijls een onevenredig grote aan dacht pleegt te schenken aan za ken, die in feite van ondergeschikt belang zijn. Er zijn de laatste tijd belangrijker wetsontwerpen inge diend dan die van de voetbaltoto. Nochtans is het juist dit wetsont werp, dat in den lande algemene beroering heeft gewekt. Zelfs is het niet uitgesloten, dat het ontwerp, wanneer het straks in de kamer aan de orde wordt gesteld, uitgroeit lot een politieke kwestie. In elk ge val staat de regering voor een zwa re taak. De regering beoogt immers de sporttoto aan banden te leggen. Niet, dat de meeste ministers hier voor in principe zoveel voelen, maar men hoopt door verschillende beperkingen ook de protestants- christelijke ministers te verzoenen met het ontwerp, dat tot stand kwam op basis van een compromis. Het heeft echter in het land een storm van kritiek ontketend. Voor al het voorstel de maximumprijs tot f 25.000 te beperken, kon in de ogen van velen geen genade vinden. Bevrijdingsfeest De regering heeft een beroep ge daan op de gemeentebesturen om dit jaar mee te werken aan een waardige viering van de bevrij dingsdag. De oproep is gedaan in een brief die d? minister van bin nenlandse zaken aan alle gemeente besturen heeft verzonden. Hoezeer men het met de strek king van deze oproep ook eens kan zijn. eigenlijk moest men dit minis teriële schrijven betreuren. Een dergelijke oproep zou overbodig moeten zijn. Wie zou in 1945 ver moed hebben, dat vijftien jaar latei- de regering het Nederlandse volk »ou moeten opwekken het bevrij dingsfeest te vieren? De bevrijding van ons vaderland is wsllieht de belangrijkste gebeur tenis geweest uit onze geschiedenis. Men mag er zich dan ook terecht over verbazen hoe het schijnt, dat men dit uniek gebeuren uit onze historie is gaan bagatelliseren. Des te meer verbaast men zich hier over, als men bedenkt, dat histori sche gebeurtenissen, die de mens van onze tijd toch veel minder sterk aanspreken, dikwijls met groots vertoon worden gevierd. In Gro ningen komt men aan de viering van een bevrijdingsfeest nauwelijks toe, maar de achttiende augustus, wanneer het Gronings ontzet (1672) wordt gevierd, staat de hele stad op zijn kop. Hetzelfde ziet men de derde oktober in Leiden. Over het algemeen blijken festiviteiten, die slechts voor een lokale sfeer bete kenis hebben, een langer leven be schoren te zijn dan feestiviteiten, die een meer algemeen karakter dragen. Welvaartspsychose „Voor de minister van financiën lijkt het ogenblik gekomen om de automatische piloot te negeren en zelf de stuurknuppel in handen te nemen". Aldus drukte minister Zijlstra zich onlangs uit in een rede voor de Gelderse industriële club te Arnhem. Brede lagen van ons volk kun nen argumenten te berde brengen dat zij geen of onvoldoende deel hebben aan de toegenomen wel vaart. In het bijzonder de bus chauffeurs, de bouwvakarbeiders.. het onderwijzend personeel en di verse beoefenaren van intellectuele beroepen voelen zich, en waarach tig niet geheei ten onrechte, achter uit gesteld. Overal klinkt de wens naar loonsverhoging. De minister constateerde in dit verband het ontstaan van wat hij noemde een soort welvaartspsy chose. Ieder verlangt zijn deel in de toegenomen welvaart, ieder kan als bewijs van de juistheid van zijn ar gumenten wel ergens een bepaalde achterstand ontdekken die gecom penseerd dient te worden. Deze „georganiseerde touwtrek kerij om een deel van het nationale produkt" kan echter tot inflatie lei den. Hozeer de bewindsman ook begrip koesterde voor de bestaan de wensen, toch toonde hij zich be ducht voor te ver gaande loonsver hogingen. f j jj£I Of ae deskundige analyse, die de bewindsman van de welvaartspsy chose heeft gegeven, veel weer klank zal vinden, staat echter te bezien. De eigen portemonnaie spreekt de mens meer aan dan de betalingsbalans. Het hemd is nader dan de rok. Verpleegsterstekort „Verpleegsters gevraagd voor spoedige indiensttreding...." Der gelijke advertenties kan men dage lijks in de kranten lezen. Zij con fronteren ons met een sociaal pro bleem van grote draagwijdte. Tij dens de behandeling van de begro ting van volksgezondheid in de Amsterdamse gemeenteraad kwam nog eens weer tot uiting hoe nij pend het tekort aan verplegend personeel is. Alleen in Amsterdam is er een wachtlijst van 3459 pa tiënten, die niet in een ziekenhuis opgenomen kunnen worden, omdat het aantal verplegers(sters) ontoe reikend is Terecht sprak men dan ook van een „noodtoestand". Het tekort aan verplegend perso neel bedreigt onze volksgezondheid meer en meer. Verschillende inrich tingen hebben afdelingen moeten sluiten, bijna alle ziekenhuizen hebben enorme wachtlijsten. Men zal dan ook alles moeten doen om het verpiegersberoep aantrekkelij ker te maken. Of zal minister Zijl stra ook de wensen van het verple gend personeel rangschikken on dei- de welvaartspsychose SPORT VOETBAL K.N.V.B. DUIVELAND I-MEVO I 2-7 In het kader van de vluchtelin genhulp speelde zaterdagmiddag het eerste elftal van Duiveland te Oosterland tegen MEVO I uit Zie- rikzee. De aanvoerder der gasten won de opgooi en verkoos het eerst met de wind mee te spelen. De eerste-aani- vallen waren voor MEVO en de Duiveland-verdediging kreeg al di rect de handen vol. Na plm, een kwartier spelen wist H. de Oude een mooie voorzet van links te be nutten en aldus zijn ploeg de lei ding te geven' (0-1). Hierna ging het spel enige tijd gelijk op en neer, maar daarna werd MEVO weer ge vaarlijker. Doelman R. Hage bleek echter in vorm en. wist voorlopig verdere doelpunten te voorkomen. In de 25ste minuut kreeg Haver- hoek evenwel een vrije kans, wat 0-2 betekende. Tot de rust bleef MEVO echter sterker, maar toch gelukte 'het Duiveland nog voor de rust de achterstand te verkleinen, toen Tonny Beije uit een goed op gezette aanval de MEVO-doelman wist te passeren (1-2). Na de rust speelde MEVO in een gewijzigde opstelling. Haverhoek speelde nu achter de scherp opgestelde voor hoede, wat al spoedig twee goede doelpunten van H. de Oude ople verde (1-4). Uit een strafschop bracht dezelfde speler vervolgens de stand! op 1-5. Intussen was de wind wat afgenomen, wat voor Duiveland geen enkel voordeel bracht. Uit een snelle aanval over rechts gelukte het Mare. Verhoek de stand op 2-5 te brengen. Duive land ging nu wat afzakken en ME VO kon verscheidene aanvallen op zetten wat nog twee doelpunten op leverde (2-7). Duiveland kreeg ook nog wel enige kansen, maar de so- üede MEVO-verdediging liet zich niet meer verschalken, zodat met ongewijzigde stand het einde kwam van deze sportieve en aantrekke lijke wedstrijd. Gaarne willen we nog melding maken van het sportieve gebaar der MEVO-spelers, die ook het en treegeld 'betaalden en aldus de op brengst voor het gestelde doel hiel pen verhogen. KERKNIEUWS „V rouwenthuisf ront" Gereformeerde zending opgericht AMSTERDAM, 1-3. Dezer dagen is een „Vrouwenthuisfront" van de zending der Gereformeerde Kerken opgericht. Vanuit het contact-li chaam van de vrouwelijke werkers in de midden-Javaanse Christelijke Kerk en de Chinese Kerken werd aangedrongen op de vorming van zo'n vrouwenthuisfront. Men ge voelde behoefte aan een dergelijk contact met de Nederlandse chris tenvrouwen, teneinde door materi ële en vooral ook geestelijke hulp het vrouwenwerk in Indonesië zo veel mogelijk te steunen. MARKTBERICHTEN Veemarkt ROTTERDAM, 1-3. Aanvoer 4381 stuks vee (weektotaal 6368) t.w.: 350 vette koeien en ossen; 972 stuks gebruiksvee; 519 vette kalveren; 176 graskalveren; 1905 nuchtere kalveren; 16 varkens; 29 lopers; 60 biggen; 76 paarden; 3 veulens; 213 schapen en lammeren; 41 weide- lammeren; 21 bokken en geiten. Prijzen per kg.: vette koeien en ossen f 2,95-3.25, f 2,80-2,95, f 2,55- 2,80; vette kalveren f 2,90-3,20, f 2,60-2,90, f 2,20-2,60; slachtpaar- den f 2,35-1,80-1,70. Prijzen per stuk: graskalveren f 440-380-280; nuchtere kalveren f 58-48-38; lopers f 85-70-60; biggen f 50-42-38; schapen f 115-90-60; lammeren f 115-90-65; kalf- en melkkoeien f 1250-1090-900; vare koeien f 875-750-650; vaarzen f910- 760-600; pinken f 560-500-400. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Smokkeldorus moest zich er zo goed en zo kwaad als het ging in schikken op zijn bende te wachten, totdat de vreetpartij beëindigd zou zijn. Hij trok zich somber en zwij gend terug in een hoek en rookte een pijp tabek. Van alle kanten drong men aan, dat hij bij zou schuiven aan tafel en het zich goed zou laten smaken, want die Marie verstond de kunst een goede pot te koken, maar hij weigerde kortaf. Alleen al de gedachte, dat de die ren ellendig om het leven waren gekomen in de verraderlijke-strik-, ken, was voldoende om hem alle eetlust te benemen. Zo veel jagers hart had hij nog wel overgehouden. Zo nu en dan kwamen de kinde ren van Grades en Marie ook eens in de keuken kijken, hoe ver het met de toebereidselen van 'het feestmaal stond. Dan hoorde men dikke Marie luidkeels kijven en duurde het meestal niet lang of de hele troep viel struikelend over eikaars benen naar buiten. Maar ze waren lastig als vliegen rond de honingpot en wisten zich telkens weer naar binnen te dringen. Ein delijk had de oudste succes gehad door bliksemsnel een heel hazen- batsje uit de pot te kapen, waar mee hij triomfantelijk af trok, ter wijl de anderen hem schreeuwend achterna zaten als een troep mus sen, die elkaar een broodkorst be twisten. In de gelagkamer ging het in middels vrolijk toe. Grades zorgde er wel voor, dat de mannen, al- vorens het hazenvlees over de tong te krijgen, eerst danig gepekeld werden. Als men een flinke borrel gedronken had, smaakte het eten dubbel zo goed, verkondigde hij, en er was niemand, die hem daarin tegensprak. Het werd met het oog op de smokkel-expeditie, die voor die nacht nog op het programma stond, de hoogste tijd, dat het eenzijdige jenevergebruik eens vervangen werd door een meer substantiële voeding. Maar daar verscheen dik ke Marie, rood en transpirerend over heel haar gezicht, met een grote kom, die ze midden op tafel plaatste. Een tweede kom met ha zenpeper bracht ze nog achterna. Ze deelde borden en vorken uit en toen was de algemene aanval wel dra begonnen. Men at haastig en gulzig. Geen woord werd er ge sproken, geheel in beslag genomen als men was door het afkluiven van de botjes, en door de begeerte cm nog een tweede portie in de wacht te slepen. Met een half oog had men gezien in hoeverre de naaste disgenoten daar aan toe wa ren. Alleen Koeharre-Jan scheen geen haast te maken, maar die had zich dan ook in een keer meer dan dubbele portie voorzien, zodat er menig brok over de rand van z'n bord gevallen was. Hij stond dan ook algemeen bekend als een botte lomperik, met wie men zich niet gaarne op één lijn stelde in aange legenheden als deze. 73 Het kroost van Grades en Marie schuimde nu rond de tafel, de gas ten het eten uit de mond kijkend als jonge honden. „Vort jullie", had Marie als eens gedreigd, maar het baatte niet veel. Piet van der Staay had er plezier in zo af en toe wat uit te delen, en zijn voorbeeld werd door de mees ten gevolgd uit overwegingen van fatsoen, al gaven ze vaak niet meer weg dan een botje, dat het afklui ven nauwelijks waard was. Sommige boerden af en toe van welbehagen. Het leven was schoon als men het er van te nemen wist. Ook de kastjesventer en muzikant, die Piet van «der Staay op de heide tegen was gekomen en door hem naar het feestmaal was meege troond at als een schaapshond. Dik ke Marie zat achter de toog uit te rusten en overzag met voldoening het slagveld. Ze had meer dorst dan honger nu, maar voor vanavond als de mannen weg waren, had ze nog een lekkere porti? voor Grades en haarzelf achter gehouden. Grades ging geregeld rond met de 'bierkan Ja, die peper brandde op tong en maag, dat liet zich goed blussen. Koeharre-Jan was al zo ver, dat hij de bovenste knoop van z'n broek, die hem al te zeer om de buik knelde, los maakte, en at toen smakkend verder. De laatste rest jes verdwenen van de borden als sneeuw voor de zon, maar geen nood, er was nog voorraad in de schotels. De muzikant scheen zich al z'n genoegen gegeten te hebben. Hij haald? z'n harmonika voor de dag en begon te spelen. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9