kussen sloop Ration „tlieinnorgen" nationalisatiekernen en bedrijfsstudiegroep op Schouwen-Ouiveland AMSTLEVEN levensverzekering Coöp. Landbouwvereniging „Eendracht Bindt» Nieuwerkerk" vierde 75-jarig bestaan Nu een geborduurd bij Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG S MAART I960 No. 18728 Alles over uien De ui heeft nog kans op kleine bedrijven (Van een medewerker). OOSTERLAND, 1-3. Op maan dagmorgen 29 febr. jl. hebben de gezamenlijke Rationalisatiekernen en de bedrijfsstudiegroep op Schou- wen-Duiveland in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtfngs- dienst een uienmorgen georgani seerd waarvoor een zeer grote be langstelling bestond. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter van de Bedrijfsstudiegroep, de heer A. J. G. Doeleman opgeveer tachtig personen welkom heten. Hij schet ste hierbij dat de samenwerking tussen deze Rationalisatiekernenen de Bedrijfsstudiegroep, ook voor de toekomst goede verwachtingen in houdt. Ingezonden mededeling krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER Als eerste spreker voerde het woord de heer J. L. Koert, hoofd assistent bij de Stichting Neder landse Uien Federatie die de teelt- t ichniek, chemische onkruidbestrij- ding en mechanisatie van het ge was uien besprak. Spreker ging uitvoerig in op de juiste wijze van grondbewerking, zaaizaad-ontsmetting en zaaizaad hoe veelheid, die nodig zijn om te komen tot een goed gewas, zowel wat opbrengst als kwaliteit aan gaat. Zaaizaadontsmetting is een van de eerste eisen waaraan een uienteler moet voldoen om een zo gezond mogelijk gewas te -telen. Behalve een ontsmetting tegen kiemschimmels met 4-6 gr. T.M.T. D. per kg. zaad noemde spreker ook de belangrijkheid van zaai zaadontsmetting tegen een aantas ting van de made van de uienvlieg. Men gebruikt hiervoor 100 gr. diel- drinspuit 50 pet. per kg. zaad. De chemische bestrijding Uien moeten ondiep gezaaid wor den, nl. plm. 2 cm. Vervolgens ging spreker in op de chemische on- kruidbestrijding in het uiengewas. Voor de opkomst kan men gebruik maken van P.C.P.-olie, zwavelzuur en Tri-P E. Dit laatste middel is nog vrij nieuw en komt dit jaar aan de markt Het is een vrij duur mid del maar heeft het voordeel van een vrij korte nawerking zodat de kans op beschadiging van de uien ge ring is. Na opkomst van het uien- gewas kan het onkruid chemisch bestreden worden met chloor-I.P.C. in een hoeveelheid van 4 tot 6 1. per ha. te verspuiten in 500-1000 1. water. Spreker wees er op dat chloor- I.P.C. alleen maar werkt tegen kie mende onkruiden, wat dus inhoudt dat er niet gespoten moet worden op onkruid dat reeds boven staat. Bij deze chemische onkruidbe- strijding kunnen plm. 300 arbeids uren bespaard worden. Ook 'bij de oogst is arbeidsbespa ring mogelijk. Vraagt het hand- plukken van uien plm. 150 uren per ha., met de Van Rumpt uienrooier geschiedt dit in plm. drie uren. Wanneer mechanisch gerooid wil worden is het noodzakelijk dat de uien verbouwd worden op een rij afstand van 33 cm. waarbij dan echter gezorgd moet worden dat men 40 uienplanten per strekkende meter in de rij moet hebben om aan de maximale opbrengst te komen. Enkele ziekten Vervolgens kreeg dr. ir. A. M. van Doorn, medewerker van het Instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek te Wageningen het woord over de bestrijding van valse meeldauw en koprot in uien. Spreker schetste de ontwikke ling en het verloop van de schim mel die valse meeldauw in uien veroorzaakt. Als grote besmetters van de zaaiuien noemde spreker de zaad- en plantuien die nl. in het tweede jaar veel secundair zieke planten te zien gaven die de zaai uien kunnen besmetten. Het uitse- lecteren van zieke planten in het zaadgewas is wel mógelijk, doch in de plantuien is dat (door het grote aantal planten) niet meer uitvoer baar. Als effectieve bestrijding van valse meeldauw in zaaiuien moet dan ook van chemische middelen gebruik gemaakt worden; men ge bruikt hiervoor 3 kg. zineb per ha. opgelost in 150-200 1. water. Het moment waarop met de zi- neb-bespuitingen moet worden be gonnen, wordt via de radio bekend gemaakt. De 'bestrijding moet om de 7-10 dagen worden herhaald, tot een maand voor het optrekken van de uien. Hierna ging spreker in op het moeilijke probleem van de koprot- bestrijding. Chemisch kan hier niets gedaan worden, doch door kunstmatig drogen kan het koprot- percentage 50 pet. teruggebracht worden. Met het drogen kan begon nen worden nadat de uien 7 10 dagen na het optrekken, op het land voorgedroogd hebben. Goed gewas voor kleinbedrijf In zijn samenvatting noemde dr. ir. C. W. C van Beekom, Rijksland- bouwconsulent voor de Zeeuwse eilanden, het uiengewas een gewas dat op de kleinere landbouwbedrij ven de boer een goede mogelijkheid biedt om zijn arbeid rendabel te be steden. Met de voortschrijdende technische verbeteringen neemt echter dit uiengewas op het klei nere bedrijf niet meer die plaats in die het vroeger innam. Door che mische onkruidbestrijding en me chanisatie bij de oogst van uien, kunnen ongeveer 500 arbeidsuren per ha. bespaard worden. Wanneer op het kleinere landbouwbedrijf ge middeld 1 ha. uien verbouwd wordt en het te werken aantal uren op dergelijke bedrijven 3000-3500 be dragen dan zou dit betekenen dat plm. 15 pet. van de totale arbeid op dit bedrijf verloren gaat, als gevolg waarvan door intensivering in een andeere richting emplooi voor ge zocht moet worden. In dit verband noemde de heer van Beekom de mogelijkheid van grove tuinbouw en kleinfruit op het kleine land bouwbedrijf. Ook wees de heer van Beekom op de gevaren die verbonden zijn aan het gebruik van chloor-I.P.C en noemde in dit verband nog eens nadrukkelijk de termijnen waar voor dit middel gébruikt moet wor den. De voorzitter wees hierna nog op het belang van zaaien op een rij afstand van 33 cm. indien men van plan is om mechanisch te gaan rooien. Dit wordt bij een gestan- dariseerde zaaimachine van 2,64 m. in totaal 8 zaaipijpen; dit is gewenst omdat de uienrooier per werkgang 4 rijen uien rooit. Nadat de~ voorzitter de sprekers dank gebracht had voor hun duide lijke uiteenzetting en de heer van Beekom voor zijn gedegen samen vatting sloot hij deze zeer leerzame vergadering. Garnalen houden van „warm watertje" 1JMUIDEN, 1-3. De vorig jaar benoemde gamalenbioloog bij het rijksinstituut voor visserij-onder zoek te Umuidende heer R. Bod- deke, die reeds in de eerste maan den van zijn onderzoekingen een nieuw en groot soort garnalen ving bij de Doggersbank, is thansbezig met een geheel nieuwe proef in het laboratorium aan de Haringkade te IJmuiden. De proef heeft betrek king op het tempratuuronderzoek bij de garnaal. In een bak, waarin zich zeewater volgens een glijden de tempratuur tussen 6 en 20 gra den Celsius bevindt, worden elke dag enige garnalen vrijgelaten. Daarbij is gebleken dat de garnaal die in water van 12 graden in de bak wordt gedeponeerd, vooral zee water met een tempratuur van 16 graden prefereert. Volgens de heer Boddeke is het praktisch nut van deze proef groot. De kans is niet gering dat de gamalenvissers straks met een thermometer aan boord de haven verlaten om de zee af te zoe ken naar een tempuratuur van 16 graden Celsius bij de zeebodem. Ingezonden mededeling De uitkeringen uit het Gemeentefonds DEN HAAG, 1-3. In een nota van wijzigingen inzake het wetsontwerp tot vaststelling van de begrotingen voor 1960 van het Gemeentefonds delen de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken aan de Tweede Kamer mede dat in dit wetsontwerp de post algemene uit kering aan gemeenten wordt ver hoogd met f 925.242.500. In de toelichting zeggen de mi nisters dat het in de memorie van antwoord reeds aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van de werkingsduur van de financiële- vefhoudingswet 1953-1959 inmid dels bij de Staten-Generaal is inge diend. De ministers delen mede, dat het in de bedoeling ligt de percentages, waarnaar de voorlopige uitkeringen voor 1960 van de te verlengen wet zullen worden berekend, vast te stellen op 158 voor de algemene uitkering en 156 voor de belasting- uitkering Het voor de belasting uitkering geraamde bedrag wordt daarmede praktisch geheel onder de gemeenten opgedeeld. DEN HAAG. Ongeveer 2 500 wel pen en verkenners zullen op 30 april mee marcheren in een défilé, dat ter gelegenheid van de verjaar dag van de Koningin in Soestdijk zal worden gehouden. Deze mani festatie, waaraan zal worden deel genomen door afvaardigingen uit alle districten van het land, vormt een onderdeel van de feestelijke gouden jubileumviering van de padvindersbeweging in Nederland. Oudervereniging professor Zeeinaniyceum werd opgericht Nieuwe leden z\jn nog welkom ZIERIKZEE, 1-2. Tijdens een in het overblijflokaal van het profes sor Zeemanlyceum gehouden ver gadering is besloten tot definitieve oprichting van een Oudervereni ging, samengesteld uit ouders van leerlingen van genoemde Instelling voor voorbereidend hoger onder wijs. Een der krachtigste motieven voor de oprichting is de „in de lucht hangende" Mammoethwet, bij onge-amendeerde aanneming waarvan een concentratie van scho len in Zeeland zou plaats vinden, die het voortbestaan van het klei nere schooltype - ook te onzent - uiterst dubieus zou maken In concreto is het taak van de Oudervereniging, ook van Schou- wen-Duiveland een krachtig pro test te laten horen tegen een der gelijke gang van zaken, die voor de jeugd van het toch altijd ge ïsoleerd liggende eiland katastro- phaal zou zijn op het punt van ver minderde schoolopleidingsmoge lijkheden. Ter vergadering werd de situatie van thans en hoe deze zich even tueel zou kunnen ontwikkelen, op heldere wijze uiteengezet door de heer E. Kuiper, directeur van de rijks h.b.s. te Middelburg. Op deze vergadering vond een be stuursverkiezing plaats. Het be stuur ziet er thans als volgt uit: mr. W. E. van Vloten (voorzitter), mr. K. A. Keuning (secretaris), de heer D. C. A. Lugt (penningmees ter) en leden: mevr. Van Eldlk- Schulz, mevr. Bouwman en de he ren A. P. Gaanderse en J. A. Mat- thijsse. De vereniging telt thans reeds 70 leden, maar nieuwe leden zijn har telijk welkom. Zij die zich bij de Oudervereniging wensen aan te sluiten, kunnen zich opgeven bij de penningmeester, de heer D. C. A. Lugt, Havenpark, Zierikzee. De Navo zal het volgend jaar een speciale mobiele strijdmacht, uitgerust met kernwapens, oprich ten, zo heeft de Navo-opperbevel- heber, generabal Norstad, woens dag op een persconferentie aange kondigd. De strijdmacht zal op Multi-nationale basis aanvankelijk op een sterkte van drie bataljons gebracht worden: een van Amerika Engeland en Frankrijk. KERKNIEUWS Ger. Kerken Beroepen te Dunedin (Nieuw- Zeeland): P. H. Pellicaan, Mel bourne (v.h. Maassluis), die dit be roep ook aannam; te Zwartebroek: W F. van der Staat, Bierum. Bedankt voor Bodegraven: L. Blok, Kapelle a.d. IJssel. Beroepen te Zevenhuizen (Z.H.): C. van der Giessen, Tzum; te Eer- newoude: kand. D. C. Firet, Berg ambacht; te Munnekezijl: kand. I. van Loo, Sneek. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Afdeling Algemene Bond van Ouden van Dagen Do afd. Zierikzee van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen hield dinsdag jl. de jaarvergade ring, onder voorzitterschap van de heer P. Klijn. Een 70-tal leden was aanwezig. De voorzitter memoreer' de dat een 18-tal leden de vereni ging door de dood ontviel. Zij wer den met enkele ogenblikken stilte herdacht. De voorzitter zette hier na de noodzaak tot versterking van de bond uiteen, zulks vooral met het oog op het verzoek, dat het hoofdbestuur voornemens is te doen aan de regering, de thans geldende uitkeringen van A.O W. en W.W. aanmerkelijk te verhogen. De aftredende bestuursleden de heren P. Klein en P. Verstrate wer den bij akklamatie herkozen. De penningmeester gaf het financieel verslag, dat - na uitgebracht gun stig rapport door de commissie - in orde werd bevonden. Na de rond vraag vertoonde de heer J. v. d. Berge te Haamstede zijn film over Schouwen-Duiveland, waarmede hij ook in deze kring veel eer in legde. Tot slot sprak de voorzitter een dankwoord. SIRJANSLAND De vrouwen-wereldgebedsdag Ook te Sirjansland zal de Vrou wen-wereldgebedsdag worden ge houden. 'Dit zal gebeuren op vrij dag 4 maart van 7.30 tot 8 30 uur in 't verenigingsgebouw. Orschoon deze actie uitgaat van de vrouwen vereniging, zo worden niettemin alle vrouwen van het dorp uitge nodigd. Boeiend brok agrarische geschiedenis Voorzitter gaf gedegen historisch overzicht NIEUWERKERK, 1-2. „Nergens zult ge het vinden in de geschie denisboeken, maar of de oprichting van de grote landbouwcoöperaties minder belangrijk is geweest, dan menige veldslag, waag ik te be twijfelen". Zo sprak de voorzitter van de Coöperatieve Landbouw- vereniglng „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk, de heer J. A. van Nieuwenhuijze, bij gelegenheid van de gouden jubileumviering der vereniging, in „Ons Dorpshuis". De jubilerende landbouw vereni ging werd op 28 februari 1885 op gericht en de voorzitter uitte zijn respekt voor het voorgeslacht, dat besloot tot die oprichting. De voorzitter deelde mede, dat de notulen van de periode 1885- 1896 ontbreken. Hij was echter zo gelukkig te kunnen putten uit een verslag, opgemaakt door de heer C. J. van Westen, bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der ver eniging. Reeds in 1884 poogde de heer J. van der Have Azn., tesa- men met de heer D. Koopman, om te komen tot oprichting van een landbouwvereniging, in navolging van de gang van zaken in andere gemeenten. Toepassing van Peru Guano - een vogelmest - was in die tijd ge woonte, later vervangen door de chemische George Villemest, waar van de samenstelling echter du bieus was. Als gevolg daarvan werd een onderzoek ingesteld en vooral de toenmalige secretaris van de Z.L.M., de heer G. A. Vorster- man van Oyen, betoonde zich een voorvechter van de agrarische be langen, ook van de landbouwers te Nieuwerkerk. Aangedrongen werd op gemeenschappelijke aankoop van handelsartikelen en het kopen onder contröle. Gunstig klimaat. Het klimaat was dus gunstig voor de oprichting van een landbouw vereniging en „Eendracht Bindt" kwam tot stand tijdens een verga dering in de herberg van de heer J. Lodewijk te Capelle. 29 leden traden toe, met als voorzitter de heer C. van Oeveren. De eerste bestelling van phos- phorzure mest konden worden ge daan. In 1886 werd te Capelle een tentoonstelling van zaaigranen, za den en pootaardappelen gehouden later behaald te Zierikzee. De aangekochte produkten werden beurtelings te Zierikzee en Ste- vensluis aangevoerd. De aan te be steden goederen werden reeds des tijds in de Zierikzeese Nieuwsbode gepubliceerd. Op initiatief der ver eniging kwam de verbindingsweg Nieuwerkerk-Dreischor tot stand. Een eerste stoot werd gegeven tot oprichting van de boterfabriek „De Duif" (1892). Ook voor de eeuw wisseling reeds waren er profi teurs - niet-leden, die kunstmest stoffen uit het schip afhaalden. Voorstellen tot het houden van proeven met werktuigen en het sluiten van een veeverzekering op het eiland kwamen ter tafel, met positief resultaat. In 1897 wordt in de vereniging opgenomen de bond van landbouwers en bietenbou wers. Aangenomen werd een voor stel tot het houden van een winter- landbouwcursus. Talrijke interes sante agrarische bijzonderheden passeren de revue op de verschil lende vergaderingen en in 1903 ontstaat grote beroering over de aanbesteding van super. In 1904 werd de heer C. van Westen voor zitter. In 1909 besluit men tot me dewerking bij aansluiting aan het internationale telefoonnet In 1915 werd de heer J. W. van Oeveren voorzitter. Aansluiting by Z.L.M, De aansluiting bij de Z.L.M. da teert uit hetzelfde jaar. In 1922 wordt de heer W. H. van Oeveren voorzitter en op 28 februari 1925 wordt het 40-jarig bestaan der ver eniging feestelijk herdacht. In gro te lijnen schetst de voorzitter de ontwikkeling der vereniging na dien o.m. de aansluiting bij de Coöp. Zeeuwse Aankoopvereniging en later bij de C.A.V. In 1932 wordt de heer C. J. van Westen voorzit ter. In 1939 wordt de vereniging omgezet in een coöperatieve vorm. Ingrijpend was de invloed van oor log en ramp op de vereniging. Na de ramp betreurde „E.B." het ver lies van 17 leden. Na de bevrijding werd de heer J. van Nieuwenhuijze gekozen tot- voorzitter. De na-oor- logse ontwikkeling kende een be langrijke bijdrage der vereniging en thans telt het jubilerende „Een dracht Bindt" ongeveer 125 leden. De voorzitter toesloot zijn gedegen overzicht met een oproep tot voort durende activiteit. DE VAL VAN BARRANCA 64. „Ik begrijp u niet, prins", zegt Aram tot Balthazar, terwijl hij haastig het slot opendraait. Eerst laat u mij door Raimond ge vangen nemen zonder een vinger uit te steken, en nu...." „Nu kwam ik naar beneden om jou en je vriend te bevrijden, ja", zegt Balthazar glimlachend. „Wel, Aram, toen jij in de rol van waarzegger graaf Raimond en zijn vrouw dat verhaal deed van die vergiftigde wijn, toen zag ik op hun gezichten de schrik en en de angst.... Alleen schuldigen zouden zo op jouw verhaal reagerenMaar al was je list meesterlijk, ontmaskerd zijn zij nietwe hebben geen wettig bewijs, dat Agua vrij zou kunnen pleitenDus besloot ik jullie in het geheim te hulp te snellen. Maar nu genoeg gepraat, kom snel mee, ik weet een uitgang? waar door jullie ongezien het kasteel kunt verlaten Als zij, via een lange gang, eindelijk in de slottuin gekomen zijn, drukt Balthazar Aram ten afscheid de hand. „Vaarwel, vriend", zegt hij ernstig, „dit is alles wat ik voor je kon doende troon van Barranca kan ik je niet teruggeven, helaas

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5