yy\j fleXa Zierikzee worstelde om het behoud van enkele Engelse kooplieden schiltlerzelf met Ir. M. A. Geuze pleitte voor „gezinsavond" De jubileumviering van „Eendracht Bindt' te Nieuwerkerk MEUWEKKCKK. 1-2. Groot was de belangstelling voor de viering van het 75-jarig bestaan van de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" te Nieuwerkerk (men zie ook elders in dit nummer) die plaats vond in „Ons Dorpshuis. Aanwezig waren o.m. de voorzit ter van de Z.L.M. ir. M. A. Geuze, de kringvoorzitter de heer A. M. Geluk, de voorzitter van de C.A.V. de heer J. v. d. Stolpe, de oud voorzitter de heer C. J. van Wes ten, de oud-kringvoorzitter, de heer H. C. v. d. Zande, het hoofd van de landbouwschool, de heer D. Eveleens, de voorzitter van „Bltf- vend Contact", de heer L. M. Moer- mond, de heer P. C. Hartse, leden van het gemeentebestuur en afge vaardigden van verschillende zus terverenigingen. Een 20-tal bloem stukken sierde de zaal. Na bet welkomstwoord van de voorzitter en diens gedegen histo risch overzicht sprak burgemeester A. A. van Eeten, die opmerkte dat de gemeente heel veel belang heeft bij de activiteit van de landbouw vereniging, die strekt tot grotere bloei van de gemeenschap. Hij prees het ijverig bestuur en uitte zijn beste wensen voor de toe komst. De heer A. M. Geluk ty peerde de bevolking van Nieuwen- kerk als ijverig en spaarzaam. Dorp en vereniging mogen genoemd wor den als voorbeelden van na-rampse wederopbouw. Hij drong er op aan het huidige hoge verenigingspeil te handhaven. De heer J. v. d. Stolpe prees de prettiige samenwerking met de vereniging en hoopte op voorspoed in de toekomst. Bakermat landbouwonderwijs De heer D. Everleens noemde Nieuwerkerk de bakermat van het landbouwonderwijs op Schouwen- Duiveland. Namens de school te Zierikzee wenste hij de vereniging alle goeds toe. Hij noemde de sa menwerking met .Eendracht Bindt' van aangename aard en bracht een driewerf „hoera" uit op de jubi lerende vereniging. Ir. M. A. Geuze noemde de vele mogelijkheden van het agrarisch onderwijs en sprak de hoop uit, dat er verruiming zal komen in de er- kenningseisen voor de tuinbouw. Spr. zeide zich gaarne aan te slui ten bij de goede wensen, die reeds werden uitgesproken en noemde „Eendracht Bindt" een grote ver eniging in het kader van de geor ganiseerde landbouw. Ir. Geuze pleitte voor het houden van een ge zinsavond in de winter en noemde de resultaten hiermede elders op gedaan, zeer verblijdend. Het is be- STAD F.N PROVINCIE BROUWERSHAVEN De groepscommandant der Rijkspolitie te Brouwershaven de heer W. Mudde is met ingang van 1 januari 1960 benoemd tot adju dant. Bronzen medaille Oranje Nassau voor de heer P. Bolkenbaas Dinsdag jl. herdacht de heer P. Bolkenbaas te Brouwershaven de dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad op het landbouwbedrijf van de familie Gaanderse alhier. langrijk dat de afstand tussen be stuur en leden niet te groot wordt. Spr. besloot aldus: „het verleden leeft in ons, het heden hoopt op ons en God zij met onsi" De Z.L.M. Aansluitend aan de speech van de heer Geuze, zeide de voorzitter diens wijze woorden in overweging te zullen nemen. Hij herinnerde aan hetgeen de heren A. M. Geluk en F. Hanse in het verleden deden l.b.v. de Z.L.M.-kring en dankte hen voor dit werk. De heer J. v. d. Berge te Haamstede vertoonde hierna het Z L.M.-journaal en zijn serie kleurendia's van Schouwen- Duiveland. Met een dankwoord van de voorzitter eindigde de geslaagde jubileumviering. Na afloop bleef men nog wat gezellig koutend bij een, waarbij menige historische „bon mot" werd ten beste gegeven. Burgemeester J. L. van Leeuwen schetste in een korte toespraak ten huize van de heer P. Gaanderse (de huidige werkgever van de heer B.) de verdiensten van deze landbou wersknecht, waarbij hij het een grote eer vond namens H.M. de Ko ningin de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons te mogen overhandigen als teken van de grote waardering voor de betrachte dienstijver. Voor de familie Bolkenbaas en in het bijzonder voor de gedecoreerde bracht de muziekvereniging „Apol lo" haar oud-lid een pittige sere nade, welke werd geopend met het Wilhelmus. De heer Bolkenbaas dankte „Apolio" voor de gebrachte hulde, welke een bekroning vormde van deze voor hem onvergetelijke }dag. De Vrouwen-wereldgebedsdag Ook in deze gemeente zal op vrij dag 4 maart a s. de Vrouwen-we reldgebedsdag worden gehouden. Gereformeerde vrouwen (synodaal) en Hervormden werken samen. De bijeenkomst wordt gehouden in het jeugdgebouw. ZONNEMAIRE In het verslag over de begra fenis van het stoffelijk overschot van wijlen dhr. F. van den Bout, stond vermeld dat het woord werd gevoerd door de heer J. van de Sande namens het polderpersoneel. Dit moest evenwel zijn, namens het personeel van het bedrijf van de overledene. DREISCHOR Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari 1960. Geboren: 1. Maatje Cornelia Adriana, d. van Cornelis de Vlieger en Alida M. Suurland; 9. Jan Pie- ter, z. van A. P. Kloet en M. P. Hogerheide. Gehuwd: 25. Marinus de Bil, 26 j. te Kerkwerve en Janna Elizabeth Fonteine, 22 j. Overleden: 22. Renee Robbie Damen, 2 jaar, te Zierikzee, z. van E. W. Damen en A. de Roo. Ingekomen: 26. Marinus de Bil van Krekwerve. Vertrokken: 2 Maria C. de Rijke- Kimpel naar Vlissingen. KANTONGERECHT ZIERIKZEE De zitting van het Kantonge recht van woensdag jl. was als ge woonlijk gewijd aan overtredingen betreffende het Wegenverkeersre glement, behalve één zaak, die een overtreding van de algemene po litieverordening der gemeente Ei kerzee aanging. In dit laatste geval werden twee eigenaars van honden, nl. M. L. D. en A. de W., beiden uit Duiven- dijke, aansprakelijk gesteld voor de gedragingen van hun viervoeters, die op een zondag in januari het vrije veld verkozen voor hun hok of schuur en naar hondenmanier naar hartelust renden over bouw en weilanden. Voor deze beide za ken werden drie getuigen opgeroe pen, doch uit de verklaringen over „een gele en een bruine" viervoeter kwam niet duidelijk uit de verf of de „gele" toebehoorde aan M. L. D., tegen wien vrijspraak werd ge- eist door het O.M. Het overtuigend bewijs was geleverd, maarhet wettig bewijs ontbrak, zodat de uit spraak ook „vrijspraak" luidde. De „bruine" kon wel duidelijker wor den thuisgebracht en deze had tot eigenaar A. de W., tegen wie de officier f 10,boete of 2 d. h. vroeg, welke eis de kantonrechter, mr. W. E. van Vloten, verzachte tot f 5,of 2 d. h. Twee overtredingen waren R. H. te Ouwerkerk ten laste gelegd be treffende het Wegenverkeersregle ment. In het donker van de och tend van 13 november 1.1. had hij, komende van Ouwerkerk, op de Rijksstraatweg aan de linkerkant gefietst, waardoor een botsing ont stond toen A. de W. te Coljjnplaat uit een zijweg kwam aangereden. Deze laatste had een civiele vorde ring ingediend a f 42,16. Mr. Schen- kenberg van Mierop eiste voor het linksrijden f 10,— of 2 d. h. en voor de aanrijding f 30,of 6 d. h. De kantonrechter wees de civiele vor dering toe, maar tot een maximum van f 30,Wat de overtredingen aangaat veroordeelde hij R. M. tot f 10,subs. 2 d. h. en f 20,subs. 4 d. h. Daar B. K. te Zierikzee niet ge zorgd had dat de kentekenen van zijn gele bestelauto in orde waren, kostte hem dat f 7,50 of 2 d. Het O.M. had f 5,of 1 d geëist. Vlam bij turf R. v. d. B. te Haamstede was - zo voegde de kantonrechter hem toe - wel wat nonchalant te werk gegaan, door vuur te maken in de nabijheid van opgeslagen turf, die dan ook vlam vatte, waardoor voor honderden guldens schade werd aangericht, die Waterschap en Her verkaveling hebben geregeld. Het O.M. vorderde voor dit brandje f 25,of 5 d., welke eis de kan tonrechter bevestigde. W. A. D. te Oosterland had f 465 schade gekregen toen J. M. V. te Renesse, als bestuurder van een vrachtauto, te Dreischor geen voor rang verleende aan de bestuurder van een motorvoertuig, i.e. W. A. D. Bij verstek werd V. veroordeeld tot f 35,— of 7 d. h. Het O.M. had f 30,of 6 d. gevraagd. Voor overtreding van het Rijtij denbesluit stond M. S. te Ooster land voor de balie. Hem werd ten laste gelegd dat hij het boekje van zijn chauffeur niet geregeld con troleerde, waardoor een overtre ding ontstond, doordat het rijtijden boekje een hiaat van twee dagen vertoonde, f 5,of 1 d. luidde de honorering door de kantonrechter. J. D. te Brouwershaven had door onvoorzichtig achteruitrijden aan Rijkseigendom schade toegebracht ten bedrage van f 72,20, zoals de vordering luidde, welke ook werd toegewezen. Voor de overtreding van het Wegenverkeersreglement vorderde het O.M. f 25,of 5 d. h. Conform deze eis werd D. bij ver stek daartoe veroordeeld. Ingezonden mededeling ROOMBOTER HET NEDERLANDS ZUIVELBUREAU - RIJSWIJK IZ.H.) Voorpaginanieuws voor 150 jaar Fransen hielden lang het been stijf (XIII) In Vlissingen bevonden zich al tijd nog Engelse kooplieden, die zich bezig hielden met de sluik handel op Engeland. De Franse commandant Monnet beval, dat zij Vlissingen moesten verlaten en zich te Brouwershaven vestigen. Dat was voor de kooplieden, die een winstgevend bedrijf hadden, een hele zaak, want de stad Brou wershaven beschikte niet over de nodige huizen en zeker niet over pakhuizen. Zo werd het armoede voor de kooplieden, die zich op al lerlei wijze moesten zien te helpen. Een tweetal vervoegde zich bij de president van de raad met het ver zoek om vrije inwoning in deze stad. De president gevoelde er wel voor. Ook in Dordrecht woonden dergelijke kooplieden en hij was van mening dat stad en bevolking zou kunnen profiteren van het han delsinstinct van deze lieden. Het verzoek werd ter kennis van de raad gebracht, met als gevolg dat de verzochte inwoning werd toege staan, met de belofte er bij dat de raad zou pogen hun persoon en handelsactiviteit zoveel mogelijk zou trachten te beschermen en te bevorderen. Een tegenbevel Een en ander echter was niet in overeenstemming met de bedoelin gen van de Franse commandant, want nauwelijks hadden de koop lieden zich hier gevestigd of er kwam een order, dat zij de stad binnen vier en twintig uur moesten verlaten en zich naar Holland be geven. De president van de raad deed alle mogelijke moeite bij de commandant om dit bevel onge daan te maken, maar zijn pogingen varen tevergeefs. De raad nam kennis van het tegen de onschul dige kooplieden uitgevaardigde be vel met gemengde gevoelens. Men was- zeer met hun lot begaan en be sloten werd een commissie, be staande uit de heren N. de Kater en A. W. van der Halen, naar Vlis singen te sturen, met de opdracht contact op te nemen met de gene raal Monnet, die in uiterste instan- Treinongeluk in Californië Voorlopig 17 doden Een dieseltrein vol passagiers is in volle vaart ingereden op een tankauto met aanhanger die door nog niet opgehelderde oorzaken op de spoorbaan was terechtgekomen. Het ongeluk, dat aan zeker 17 men sen het leven heeft gekost, gebeur de in de buurt van de Californische stad Bakersfield. Onder de doden bevinden zich de chauffeur van de tankauto, het personeel van de locomotief en ze ker veertien passagiers. Er ontstond een geweldige ben zinebrand die in weinige seconden de gehele trein aantastte. Van de 45 zwaar gewonden die in een zie kenhuis zijn opgenomen hebben de meeste dan ook vreselijke brand wonden. Het is mogelijk dat er zich in de uitgebrande trein nog meer doden bevinden. Van slechts zeven slachtoffers heeft men de identiteit kunnen vaststellen. Fabrikant vond raadselachtige verdrinkingsdood CAPELLE a.d. IJSSEL, 3-3. Gis- teren is in de loop van de dag het ontzielde lichaam van een 45-jarige Rotterdamse fabrikant, C. J. R. bij de rivier in Capelle a d. IJssel aan getroffen. Zijn horloge stond op half vier stil. Deze fabrikant moest dinsdagavond naar Krimpen aan de IJssel om een boodschap te doen. De rijkspolitie staat voor een raad sel hoe hij in Capelle a.d. IJssel langs een stille en vrijwel onge bruikte weg te water is geraakt en is verdronken. Moord wordt niet uitgesloten geacht. De gehele dag heeft de rijkspolitie te water gis teren getracht de Mercedes-auto van deze fabrikant te vinden. Deze is laat in de middag in zeven meter diep water aangetroffen. Vandaag zal worden gepoogd met behulp van duikers of kikvorsmannen de wa gen te bereiken en te zien of er zich nog andere mensen in bevinden. tie over deze zaak zou kunnen be slissen. Een erg succesvolle missie werd het niet. Alleen bewilligde - zoals bleek na terugkeer van de commis sie de generaal er in, dat de koop lieden de stad moesten verlaten (hun gezinnen mochten blijven) tot op een tijdstip dat geen vrees meer behoefde te bestaan voor een En gelse landing op Walcheren. Hier over zou volgens de generaal bin nen twee of drie weken worden be slist. De raad werd verplicht ge steld dat de kooplieden, zo min als v/ie ook, in contact zou treden met de Engelsen, hetgeen de commisise onder borgstelling had moeten be loven. Brouwershaven of Zierikzee Heel wat later kwam er bericht van de generaal Blondeau, waarin officieel toestemming werd ver leend aan de kooplieden zcih te Brouwershaven te vestigen, waar zij hun handelsactiviteiten mochten hervatten. Voor het afhalen van goederen, schepen en „koopman schappen" mochten zij zich naar Vlissingen begeven. Tenslotte werd het zelf zo - blijkens een medede ling in de raad van Zierikzee - dat de kooplieden zich ook hier moch ten vestigen. Van een en ander werd publiekelijk mededeling ge daan door middel van een prokla- matie. Chinese bodem getorpedeerd HONGKONG, 2-3. „Nieuw Chi- na" heeft gemeld dat een kanon neerboot van nationalistisch China tot zinken is gebracht toen het de viswateren van communistisch Chi na binnendrong. Een schip van communistisch China was uitge zonden om de kanonneerboot te onderscheppen. Na een fel gevecht van een half uur zonk het schip. Twaalf opvarenden kwamen om en tien werden gevangen genomen, al dus „Nieuw China". Autiek poppenhuis voor f 6.600,— AMSTERDAM, 2-3. Een Amster- dams collectionneur is voor 6.600 gulden de eigenaar geworden van het bekende grote 18e eeuwse pop penhuis van de onlangs overleden Amsterdamse schilderes Lizzy An- singh. Op de vanmiddag voortge zette veiling van haar nalatenschap in Arti et Amicitiae te Amsterdam zette makelaar Paul Brandt het poppenhuis is voor vijf mille. Lut tele minuten later had hij het, in opdracht van de collectionneur wiens naam hij niet mocht noemen, voor het genoemde bedrag gekocht. Dit grote poppenhuis bevat o.a. een verzameling antieke poppen, voor het merendeel in hun originele kle ding, die verscheidene keren als modellen hebben gediend voor schilderijen van deze „Amsterdam se joffer". Brieven mogen mee met postkoets uit Turkije ROTTERDAM, 2-3 Sinds het be. kend worden van de plannen om met een postkoets van Turkije naar de internationale tuinbouwtentoon stelling „Floriade" te Rotterdam te reizen, is van vele kanten gevraagd of het mogelijk is brieven mee te geven. In een wereld, waarin de postverbindingen steeds sneller worden, zouden brieven die anno 1960 langs een moeilijke route van 3404 km. zijn vervoerd op de wijze van eeuwen her, een aantrekkelijk bezit kunnen zijn. Het Comité Tocht Postkoets stelt nu hen die een dergelijke brief wil len verzenden, in de gelegenheid een daartoe uitgegeven enveloppe te kopen. Deze is, zolang de be perkte voorraad strekt, voor f 2,50 verkrijgbaar bij de Nederlands- Duitse Kamer van Koophandel, Jan van Nassaustraat 3 te Den Haag. De brief in de speciale omslag met het adres va ndegene voor wie hij bestemd is, moet dan in een ge- vione enveloppe worden gestuurd aan: Floriade p.a. K.L.M., Taksia Meydani, Istanbul. Met de normale portokosten moet de brief dan op uiterlijk 22 maart gepost zijn. In Istanbul zal vervolgens wor den gezorgd, dat de speciale omslag van Turkse postzegels en een post- koetsstempel worden voorzien en in de koets belanden. Van Rotter dam uit worden de brieven dan doorgezonden naar het adres van bestemming, dat overal ter wereld kan zijn. m Het aantal doden als gevolg van een b,rand van woensdag in een rubberfabriek te Poesan (Zuid-Ko- rea) is, lot 62 gestegen. Men heeft donderdag in de rokende puinhopen nog tien lijken gevonden. Er wor den nu nog vijftien arbeiders ver mist. Men vreest dat ook zij om het leven zijn gekomen. De provinciale wegen op Schouwen-Duiveland De aanduiding als voorrangsweg ZIERIKZEE, 3-3. Van de zijde van de Provinciale Waterstaat verzoekt men ons de aandacht van het publiek te vestigen op het feit, dat een aanvang is ge maakt met het plaatsen van ver keersborden ter aanduiding van VOORRANGSWEG langs de provinciale wegen naar de West hoek en de provinciale wegen in de Westhoek. Op de provinciale wegen van Zierikzee naar Haamstede, met aansluitende zijwegen, zijn de nodige kentekens reeds geplaatst. De plaatsing der desbetreffende verkeersborden langs de provin ciale wegen Haainstede-Burgh- W estenschouwen, S erooskerke- Renesse-Haamstede en de zijtak naar het vliegveld, zal binnen kort zijn beslag krijgen. Het publiek wordt er uitdruk kelijk op gewezen, dat zodra de betreffende borden zijn ge plaatst alle verkeer op de pro vinciale wegen voorrang heeft boven verkeer op de zijwegen, dus ook boven bet van rechts komende verkeer, zulks in afwij king van de tot dusverre vige rende voorrangsregehng. Ingezonden mededeling de verf voor het sehlldersfeest SIKKENS-TJALLEHA PK0DUKV STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Het gebeurde aan de Schouwse dijk Inzake het gebeurde aan de Schouwse dijk vernemen wij nog, dat de betrokken vrouw, die de weg was kwijtgeraakt, in sterke mate overstuur was, zodat het de chauffeur in kwestie dienstig voor kwam elders van zijn bevindingen rapport uit te brengen. Naar het schijnt is de betrokken vrouw later per auto van de geroepen arts ver voerd. Degene, die melding maakte van het gebeuren, heeft nog de zelfde avond informaties ingewon nen hoe een en ander zich verder heeft afgespeeld. Christelijke Ouderenbond i.o. Gelijk aangekondigd, vond - on der auspiciën van het C.N.V. - woensdagmiddag in het Hervormd Verenigingsgebouw een vergade ring plaats om te komen tot oprich ting van een afdeling van de Prot- Christelijke Ouderenbond. Doel en streven van de bond en de eventu ele werkzaamheid ener afdeling werden toegelicht door de secreta ris van het C.N.V. de heer H. R. Plomp. Een voorlopige commissie uit de vergadering zal de mogelijk heden tot oprichting nader onder zoeken. DREISCHOR Planner» voor diepvrieskluis Naar wij vernemen is er in deze gemeente een comité gevormd dat de mogelijkheid beziet om te komen tot de bouw van een diepvrieskluis alhier. Er zal hiertoe volgende week donderdag een voorlichtingsavond worden gehouden, waarop een spre ker is uitgenodigd om over dit on derwerp een causerie te houden. NIEUWERKERK Burgerlijke stand en loop der bevolking over februari 1960. Geboren: 15. Christiaan Anna Hilligard, z. van A. S. M. Braat en T. M. A. Voorhuis; 28. Cornelis, z. van M, Rentier en C. J. Looij. Overleden: 6. Klazina Siese, 85 j., weduwe van S. Wandel. Ingekomen: A. de Bruine van Duivendijke; D. Verboom van Se- rooskerke (Sch.); E. I. de Vrieze van Nooi'dwelle; J. Bolijn en echt genote van Zierikzee. Vertrokken: E. Stouten naar Ber gen op Zoom. MARKTBERICHTEN Coöp. Tuinbouwveiling der Zuidhollandse Eilanden G.A. afdeling Zierikzee Veiling van 2 maart 1960 Spruiten f 27-42; Uien II f8; Witlof f 61; Spinazie f 89-108; per 100 kg. Golden Del. f 23-80; Jonathan f 28-70; Winston f 63; Goudreinet- ten f 41; Zoete Ermgaard f 57; Zoe te Kroon f 23-36; Ontario f 24; Laxton Sup. f 22; St. Remy f 35-40; Brederode f 25-35; Pondspeer II f 21; per 100 kg. De eerste spinazie werd aange voerd door de heren J. C. den Boer, Haamstede en V. Geluk, Capelle bij Zierikzee. Veiling Z.H.E. Rotterdam op 1 maart 1960 Uien (bonken) f 17; Uien (middel) f 17,70, Aanvoer 6.000 kg. SPORT VOETBAL Veel belangstelling voor bekercompetitie K.N.V.B. afdeling Zeeland Het vlotte verloop van de voet balcompetitie in de K.N.V.B. afde ling Zeeland, heeft vele clubs er toe gebracht voor de 'bekercompe titie in te schrijven, Vorig jaar kwamen voor de zaterdagbeker- competitie in totaal maar tien in schrijvingen binnen; ditmaal waren er niet minder dan 24 aanmeldin gen. Het zal bekerhouder Hoek dus heel wat moeite kosten om de be ker met succes te verdedigen. De volgende elftallen zullen deelne men: Arnemuiden II, Beren, Bevelan ders, Driewegen, Heinkenszand, Hoek, Kapelle, Krabbendijke, Kloe- tinge, Meeuwen, MEVO, Middel burg V, Rillandia II, Serooskerke, Spui, SVD, Tern. Boys, Veere, VCK, Wemeldinge, Wissenkerke, Wolfaartsdijk, Zaamslag en Zee land Sport IV. Sinds seizoen 1956-'57 toen Re- nesse door een zege op Schoondijke in het bezit van de beker kwam, is er voor de zondagvoetballers geen gelegenheid meer geweest om der gelijke wedstrijden te organiseren. De bekerhouder Renesse is intus sen naar de K.N.V.B. gepromoveerd en zal dus noodgedwongen de ver dediging er van aan zijn reserves moeten overlaten. De volgende 22 elftallen werden ingeschreven: Breskens II, Brouwershaven, Clinge II, Groede, 's-HeerArends- kerke II, Jong Ambon, Kwaden- damme, Kruiningen, Middelburg IV Middelburgse Boys, Noormannen, Patrijzen, Renesse I, Sluiskil, SV- OWK, Terneuzen II, Volharding '32, Walcheren, IJzendijke, Zeeland Sport III, Zierikzee II en Zonne- maire. Aanvankelijk zal ter kostenbe sparing - zoveel mogelijk rayonsge- wijs worden gespeeld, terwijl het gewone bekerafvalsysteem zal wor den gevolgd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3