|W| Gemeenteraad adviseert tot handhaving van de Woonruimtewet 1947 8 Muzikale vorming der jeugd op Schouwen-Ouivelaodse lagere scholen Schouwse Stra s „Gekkepraat" gaat door in Amerikaanse Senaat LAATSTE NIEUWS NIEUWS IN HET KORT Nog woningnood te Zierikzee Een rechtsgeding inzake grasland industrieterrein *0»<«ot<»«ScK9CSoK8OÉkKS<Ma<8OS0K»OScM8C^0fc8O3<*c9C6<*<3<»cM ZIERIKZEE, 1-2. De raad van Zierikzee heeft zich op de dinsdag avond - onder voorzitterschap van burgemeester mr. F. Th. Dück- meester - gehouden vergadering, unaniem verenigd met het voorstel van b. en w., zich tegenover de minister uit te spreken voor handhaving van de Woonruimtewet 1947. Deze wet is voor de bestrijding van de woningnood in de gemeente ook in de toekomst nog van groot belang, want het aantal woningzoekenden in de gemeente is nog steeds aan zienlijk. Wethouder Koevoets noemde in dit verband het cijfer van 161 woningzoekenden, onderverdeeld in diverse categorieën. In een toelichting wezen b. en w. er op, dat bij loslating van de Woonruimtewet er in de verhou ding huiseigenaar-huurder een on gelijke situatie zou ontstaan, in het bijzonder voor wat betreft de zg. probleemgezinnen, voor welke ca tegorie het reeds thans erg moei lijk is een woning te verkrijgen. Bij buiten werking stellen van de on derhavige wet wordt gevreesd dat deze gezinnen niet meer in aan merking zullen komen voor een be tere woning, waardoor de beter ge situeerden in dubbel opzicht zouden worden bevoordeeld. Bovendien ko men straks op de lijst van woning zoekenden de vele rijksambtenaren van de Deltadienst. Op verzoek van de heer Cashoek deelde wethouder Koevoets nog mede, dat 139 perso nen i.v.m. voorgenomen huwelijk een woning zoeken, 54 door perso nen die zich willen vestigen (28 van buiten Schouwen-Duiveland) en nog eens 68 andere woningzoeken den op de lijst voorkomen. Woningen voor rijksambtenaren De voorzitter wees er op dat de woningen voor de rijksambtenaren uit de „woningpot" moeten komen. Er komt daarvoor dus geen extra volume beschikbaar. De heer Cas- hoek meende dat de wet t.z.t. zich zelf zal opheffen De wethouder wees op de bestaande woning-nood en meende dat het - ook mede uit een oogpunt van woningbeleid - ge wenst is dat een bepaald aanbod altijd blijft bestaan, vooral voor de minst draagkrachtigen. De voorzit ter wees er nog op dat het ontwik kelingskern zijn van Zierikzee, te genover de minister als argument is gebruikt. Diverse zaken Onder de ingekomen stukken be vond zich het goedgekeurde raads besluit m.b.t. de vergoedingen voor- bijgewoonde vergaderingen (f 10 voor raadsvergaderignen en f 5 voor commissievergaderingen). Het college berichtte aan de raad, dat een besluit genomen bij mondelin ge stemming, met één onthouding, rechtsgeldigheid blijkt-te bezitten, zulks n.a.v. een recent geval dat zich in de raad heeft voorgedaan. De weg naar het Deltakantoor (Malta) kreeg de naam „Van Veen- laan", naar dr. Johan van Veen, hoofdingenieur-directeur van de Rij kswatersta at. Wethouder M. C. Verheijen werd q q. benoemd tot gedelegeerde der gemeente in het bestuur van de ambachtsschool. De raad hechtte zijn goedkeuring aan een voorstel tot grondruil, waardoor een juiste verkaveling van het sportpark kan worden verwezenlijkt. De heer Cas- hoek informeerde voor wiens kos ten de afrastering van het bedoelde stuk zijn. Dit zal worden nagegaan. Het rechtsgeding om grasland De raad ging verder akkoord met een voorstel tot het voeren van een rechtsgeding. De gemeente is ge daagde in een zaak, aanhangig ge maakt door een tweetal landbou- Ingezonden mededeling per hele liter De geheide gebeide van Wynand Fockink ZEER OUDE wers, die tevoren de beschikking hadden over het grasareaal van het industrieterrein. Toen de termijn der onderhavige (pacht)-overeen komst was verstreken, heeft de ge meente genoemd areaal aan ande ren uitgegeven, waartegen eerstge- noemden in verweer zijn gekomen. De zaak lokte uitvoerige diskussie uit. De heer Simmers was er van overtuigd dat betrokkenen er niet aan tekort zijn gekomen, maar niet temin drukte hij zijn spijt uit over de gang van zaken. De voorzitter wees er op dat de gemeente be trokkenen destijds ter wille is ge weest. Zij beschikten toen nog niet over eigen grasland en waren met het grasland van het industrieter rein, voor het weiden van hun bees ten, uitstekend geholpen. Mevr. v. d. Werve vroeg of er wel sprake v/as van een feitelijke overeen komst. Deze was er volgens de voorzitter, zij het niet bindend. De overeenkomst liep af op 1 januari jl. en toen was de gemeente vrij. Temeer daar betrokkenen thans v/el over ander grasland de be schikking hebben, is aan hen geen schade berokkend. De heer Koe voets wees op de motieven tot het niet verlengen van de overeen komst. Toen beschikten zij niet over weiland, thans wel. Het be sluit is genomen na advies van de Landbouwcommissie. Het gras areaal is thans toegewezen aan landbouwers, die met grasland wel gedupeerd zijn. De voorzitter her innerde nog aan de kans, die iedere belangstellende had zijn wensen m.b.t. dit grasland naar voren te brengen. De heer van Duin onder lijnde tenslotte dat er geen beslis sing ter zake van te voren is geno men, ook al is dit wel gesuggereerd. Het voorstel tot halvedag-winkel- sluiting voor kruideniers op dins dagmiddag ging onder de hamer door. De vergoedingen voor het kleu teronderwijs 1960, idem m.b.t. de voorschotten op de vergoeding bij zonder onderwijs 1960 en het voor stel tot het vaststellen van het aan tal wekelijkse lesuren vakonder wijs voor u.l.o. en o.l.-school gin gen onder de hamer'door. Idem het voorstel tot verstrekking van vaste en vlottende geldmiddelen aan de Beatrixschpol. De uitbreiding van de u.l.o.-scholen De uitbreiding van de nieuw ge bouwde u.l.o.-scholen in het Malta plan met vier lokalen werd onder hands opgedragen aan de firma Verhoeven te Klundert voor de som van f 89.606,-. De heer Ra- meijs vond de lokalen wat klein. Wethouder Verheijen lichte toe dat de bouw van grotere lokalen tech nisch uiteraard wel mogelijk is, maar de realisering stuit op grote moeilijkheden. De tijd drong de uitbreiding snel te doen uitvoeren en grotere lokalen zouden 'n aparte paalfundering behoeven. De bouw kundig inspecteur wees boyendien op de splitsingsmogelijkheid van klassen, daar grotere lokalen in de nieuwe scholen voorhanden zijn. Bovendien zijn er schuifmogelijk heden, aldus de wethouder, daar in de nieuwe scholen het systeem van „sets" zal worden toegepast, be staande uit tafeltjes en stoeltjes. Een voorgestelde spaarverordening voor het gemeentepersoneel ont moette geen bezwaar, evenmin als de bezoldigingsregeling voor de sluiswachter. Besloten werd tot aankoop van een stuk grond van 21 are t.b.v. garagebouw voor de Del tadienst. Aankoop boerderijen De raad besloot tot overname van de boerderij bedrijven van de heer J. Bolijn in de Korte Nobelstraat en G. Uijl in de Hoofdpoortstraat, tot een totaalprijs van f 13.500. Het betreft hier bedrijven die door de Herverkaveling zijn verplaatst bui ten de bebouwde kom der ge meente. In antwoord op een vraag van de heer Simmers, deelde de voorzitter mede dat de schuur in de Hoofd poortstraat zal worden afgebroken. In de Korte Nobelstraat komt ruim te vrij voor woningbouw. Nog 17 landbouwbedrijven Er bevinden zich thans nog 17 landbouwbedrijven binnen de kom der gemeente en het college heeft zich afgevraagd welke de taak der gemeente t.a.v. verplaatsing van deze bedrijven is. Gemeend werd aat in dit opzicht betrokkenen een stimulans tot verplaatsing dient te worden gegeven in de vorm van het beschikbaar stellen van een premie ad f 1500 per geval, hetgeen geto taliseerd voor de gemeente zou neerkomen op een bedrag van f 27.000. De raad besloot m. a. s. een dergelijke premieregeling van kracht te doen worden. De heer bij de Vaate had de toe te kennen pre mie graag hoger gezien, hetgeen - volgens de voorzitter - niet moge lijk is i.v.m. de financiële toestand der gemeente. De raad besloot verder een be drag van f 1.000 ter beschikking te stellen van de Zierikzeese Oranje Vereniging, ter bestrijding van de kosten van de viering van bevrij dingsdag 1960. Het bestuur van de Z.O.V. had om een dergelijke sub sidie verzocht. De secretaris de heer R. van Ommeren las een mi nisteriële missive voor, waarin op geroepen wordt tot bezining op de grote betekenis van de nationale bevrijding en wordt opgeroepen tot een feestelijke viering van dit heu gelijke feit. De heer Doeleman lichtte nog toe, dat de tractatie der schoolkinderen per kind plm. f 0,50 f 0,60 zal vorderen. De industrievestiging Bij de rondvraag informeerde de heer Simmers naar eventuele in dustrievestiging te Zierikzee. De voorzitter zeide nog geen medede lingen hieromtrent te kunnen doen, maar het dagelijks bestuur blijft diligent. De heer Simmers zag met zorg het leger pendelaars groeien en achtte het een gevaar dat de jonge gezinnen wegtrekken. In antwoord op een vraag van dezelf de spreker, deelde de voorzitter nog mede dat het saneringsplan der ge meente niet lang meer op zich zal laten wachten. De heer Simmers was beducht dat „Zierikzee straks in Malta woont" en de binnenstad te sterk ontvolkt wordt. De heer v. d. Schee zag graag bejaarden woningen gebouwd binnen het ka der van het saneringsplan. Ten slotte wees de heer v. d. Schee op het lang blijven liggen op straat van patiënten, wegens kennelijk gebrek aan vervoer. De voorzitter zal dit onderzoeken. ONGELUKKEN OP DE WEG ROERMOND. Een Belgische auto bestuurd door de 40-jarige C. uit Gent is op de beruchte kruising van Panheel-Grathem door onbekende oorzaak tegen een boom gereden. De bestuurder werd daarbij gedood. De wagen is zwaar beschadigd. DOETINCHEM. Op de brug over de IJssel bij Doetinchem-Wijnber gen is de ongeveer 45-jarige H. Jonker van de sectie brugonder- houd uit Nijmegen door een trein gegrepen en ernstig gewond. Een van zijn voeten werd afgereden. Hij is naar het ziekenhuis in Doetin chem overgebracht. De trein, die op weg was van Winterswijk naar Arnhem, had vijf minuten vertra ging. DEN HAAG. Op de Soestdijkse- kade is de 12-jarige W. A.. Richel te Den Haag door een bus van de W.S.M. gegrepen en ernstig gewond naar 'het ziekenhuis Westeinde overgebracht. In de loop van de dag is zijn toestand verergerd. Hij werd naar de Ursulakliniek in Was senaar overgebracht, waar hij des avonds om half zeven is overleden. ROERMOND. Onder de gemeen te Echt in Limburg is een perso nenauto in botsing gekomen met een trailer van een firma uit Reu ver. In de personenauto zat de 33- jarige mevr. H. Vergoossen uit Echt die haar-zoontje naar school bracht. Op de kruising van de rijksweg zag zij de trailer te laat en beide wa gens vlogen op elkaar. Het portier van de personenauto sloeg open en mevr. Vergoossen kwam voor de wielen van de trailer terecht. Zij was op slag dood. Haar enig zoon tje bleef ongedeerd. Wetenschappelijke atlas van Nederland DEN HAAG, 2-3. Met subsidie van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen, zal de stichting „Wetenschappelijke At las van Nederland - die is onder gebracht bij de Rijksdienst voor het nationale plan - een atlas gaan uitgeven. Deze atlas zal onder meer klimatologische, geologische, geo fysische, floristische, faunistische, historische, geografische, water- huishoudkundige, planologische, agrarische en bevolkings-statisti- sche kaarten bevatten. Het bestuur van de Nederlandse Metselaarspatroonsbond, de ver eniging van georganiseerde onder aannemers voor metselwerk, die het merendeel der metselaars op de bouwwerken brengt, heeft haar leden geadviseerd dezelfde lonen aan hun werknemers uit te betalen en geen loonsverhogingen toe te kennen De bond verklaart zich so lidair met de reeds gedane verkla ringen van de raad van bestuur Bouwbedrijf en van de aannemers bonden. "iiji Als in oertijden, de paarden op het kille strand Na wintertijd in voorjaarshunkering, Eeuwenomspannend bewegingsspel onder luchten Grauw, groots en grimmig nog, Maar ergens mild doorvonkt van nieuw geluk. Het dier, tredend uit stalbeschutting, de benen omspoeld en de fiere kop Nerveus rukkend aan de leidsels, Trillend van levensdrift en ingetoomde kracht. De mens, het hart vol nieuwe hoop en sidderend verlangen naar het kerend tij. B.d.V Filibuster over negerrechten WASHINGTON, 3-3. De mara thonzitting in de Amerikaanse Se naat, waar zuidelijke senatoren proberen een wetsontwerp over de burgerrechten dood te praten, is nog steeds gaande, zonder dat er een eind in zicht is. De zitting be gon maandag en heeft sedertdien onafgebroken dag en nacht ge duurd. Senator James Eastland van Mis sissippi, een van de zg. „Dixiecra- ten" die zich verzetten tegen ge- Aijke rechten voor de negers, heeft woensdag denigrerende opmerkin gen die hij over het opperste ge rechtshof had gemaakt, verzacht. In de hitte van het debat had hij een uitspraak van het hof „onzin" genoemd. In het stenogram van zijn rede dat in de handeling moest worden opgenomen, wijzigde hij dit echter in „waardeloos materiaal". De democratische senator Russell Long van Louisiana heeft bij de filibuster een nieuw record geves tigd. Hij sprak meer dan zeven-en- een-half uur achtereen. Nederlandse marine mannen te Agadir DEN HAAG, 3-3. Smaldeel I, be- staande uit Hr. Ms. kruiser „De Ruyter" en Hr. Ms. jagers „Gel derland", „Drenthe" en „Limburg", is gistermiddag omstreeks twaalf uur ter reede van Agadir aange komen. Hr. Ms. fregat „De Bitter", eveneens behorende tot smaldeel I, bereikte de ongeluksstad omstreeks acht uur in de avond. Na aankomst van het smaldeel heeft de commandant van dit vloot- verband, commandeur A. P .Fer- werda, zich onmiddellijk naar de wal begeven om aan de kroonprins van Marokko, Moulai Hassan, de aankomst van de Nederlandse sche pen te melden en de hulp van de Koninklijke Marine aan te bieden. Onder eigen leiding werden toen ploegen van drieduizend Neder landse marinemannen ingezet om puin te ruimen en doden te ber gen in een daarvoor aangewezen deel van de verwoeste stad, terwijl gewonden naar elders werden over gebracht. Verwachting tot vrijdagavond: Zucht weer Bewolkt met tijdelijk enige re gen, maar ook plaatselijk enkele opklaringen. Matige, aanvankelijk af en toe krachtige zuidwestelijke wind .Aanhoudend zacht weer. 4 maart. Zon op 7.20, onder 18.25. Maan op 10.32, onder 0.58. Eerste kwartier: 5 maart te 12.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 4 maart 7.20 v.m. 19.46 n.m. BROUWERSHAVEN 4 maart 7.00 v.m. 19.22 n.m. Doodtij: 7 maart. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-3. Het K.N.M.I. deelt mede: Een groot lagedrukgebied, waarin talrijke centra voorkomen, strek' zich uit van het zeegebied tussen Groenland en Noorwegen naar het gebied ten zuidoosten van New-Foundland. Boven Spanje daarentegen bevindt zich een ho- gedrukgebied, dat via de alpen in verbinding staat met een maximum boven Rusland. Dit laatste veroor zaakt winters weer in Rusland en Finland. Het grootste deel van Europa be vindt zich echter in zachte lucht, die tussen de twee eerstgenoemde druksystemen met zuidwestelijke winden wordt aangevoerd. In deze situatie is nog geen verandering te verwachten. Het zachte weer duurt voort. De kans op enige regen blijft vrij groot. b De Franse autoriteiten hebben een inreisverbod afgekondigd voor alle Oosteuropese burgers die voor 1 maart inreisvisa hadden gekre gen. Deze maatregel is genomen met het oog op het bezoek van de Sow jet-premier, Chroesjtsjef, aan Frankrijk, dat op 15 maart begint, zo verluidt in politiekringen in Parijs. a Twaalf mensen zijn woensdag omgekomen en 22 gewond in een geweldig gedrang voor een gebouw in Yokohama, waar de Japanse zangeres Tsjiyoko Sjimakoera zou zingen. Bij de nauwe ingang ver drongen zich naar schatting 5.000 mensen om binnen te komen in de zaal, die slechts ruimte biedt voor 2.500 personen. Sli-iiaiJ. uui av.inciccii. s1-"1 ilui. s.uuu jjciöviicii. Interessante demonstratie op Pr. Beatrix-school Haamstede Op de onlangs gehouden ouder avond van de Prinses Beatrixschool te Haamstede, liet één der leer krachten, de heer G. B. Heutink, de aanwezigen iets horen en zien over het hoe en wat van de muzi kale vorming der jeugd. Duidelijk bleek dat deze nieuwe interessante leerstof op de voor jeugd waarde volle wijze wordt gebracht. De uit eenzetting gaf de aanwezigen enig inzicht in de toegepaste methodiek, waardoor het kind in contact ge bracht wordt met de schatten van schoonheid, die in de muziek lig gen opgesloten. De muzikale vorming is sedert enige tijd als verplicht leervak in het leerplan van de lagere scholen opgenomen. Dit begrip is zo veel omvattend, dat men zich, vooral op lagere scholen een grote beperking zal moeten opleggen, wil dit onder deel tot zijn recht komen en aan het doel van de wetgever beant woorden. Naast de actieve beoefe ning van muziek, vokaal en op som mige scholen ook instrumentaal, zij het met eenvoudige instrumenten als blokfluit en slaginstrumenten, wordt ook veel aandacht besteed aan het passieve beleven van mu ziek. Immers, hoe belangrijk is het in deze tijd, waarin we als het ware overstroomd worden met klanken, te leren luisteren naar werkelijk goede, rustgevende muziek. Het is in veel gezinnen zo dat de radio alleen maar opgemerkt wordt, als hij afgezet wordt, omdat men ge woonweg niet meer hoort, wat er gespeeld wordt. Zelfs de vrije na- luur is sedert de verschijning van de draagbare radio's niet veilig meer. Hoe denken we ons de cle- thentaire muzikale vorming in deze richting op de lagere school? Het i? niet uitsluitend de bedoeling do kinderen te leren luisteren naar klassieke, zg. „zware" muziek. Ook de goede lichte muziek komt door zijn aard juist voor kinderen in aanmerking. Orgelmuziek Aansluitend op een muzikale les van de schoolradio, waarin muziek van de straat werd gebracht in de vorm o.a. van draaiorgelmuziek, heeft de heer Heutink dit als aan knopingspunt gebruikt door de leerlingen te vragen: „Welk soort orgels kennen jullie nog meer?" Eén had wel eens van een bioscoop orgel gehoord en een plaatje van zo'n orgel werd door de kinderen gemakkelijk verwerkt. Vervolgens kwam het Hammond-orgel aan de beurt. Gewezen werd op orgels met en zonder pijpen, waarbij ook af beeldingen werden bekeken. Het waren in het gehoor liggen de melodieën, die de kinderen be luisterden. Nu werd eerst een plaatje gedraaid met een mooie me lodie op het kleine orgel (zg. Mül- ler-orgel) van de St. Bavokerk te Haarlem: Jesu, joy of Man's desi ring, van J. S. Bach. Het is opmer kelijk hoe de bij de vorige plaatjes beweeglijke kinderen, verstilden en aandachtig luisterden. Ze moesten letten op de melodie, had de mees ter gezegd. Deze liet slechts ge deelten van de plaatjes draaien, omdat de concentratie bij deze leer lingen langzaam gestimuleerd moet worden. Vervolgens kwam dezelfde melodie op het orgel van de Oude Kerk te Amsterdam aan de beurt, ook gedeeltelijk. Veel kinderen kenden de melodie terug. Intussen was de naam J. S. Bach op het bord verschenen. Nog één keer mochten de kinderen dezelfde melodie be luisteren, nu op d? piano gespeeld. Dit plaatje liet de heer Heuainlc uitspelen en het was genoeg voor die keer. Volgende keer pianomu ziek, o.a. van Chopin. Steeds aan- Muziekles op de lagere school is een nieuwigheid, die binnen het kader van de onderwijsvernieuwing ook een plaatsje heeft verworven op de lesroosters van scholen op Schouwen-Duiveland. In bijgaand artikel wordt iets ■verteld over het muziekon derwijs, of liever de muzi kale vorming, op de Prinses Beatrix-school te Haamstede hakend aan vorige lessen, komen zo langzamerhand instrumenten, orkesten, componisten, alles in zijn eenvoudigste vorm, aan de beurt. „Peter en de wolf" We beluisterden een menuet, bv. dat de meisjes op een feestje van school gedanst hebben. T.z.t. zal de compositie van Serge Prokofiëf: Peter en de Wolf, worden uitge beeld. Deze laatste plaat nl. is een instructieve plaat, waar op bijzon der aardige manier de verschillen de instrumenten van het orkest worden aangeduid; bv. de fluit is het vogeltje, de hobo is de eend, enz. Er zijn nog talloze mogelijkheden bv. met natuurgeluiden, zoals re gen, wind, onweer enz., om de kin deren via het op zich zelf lichte plaatje als de Fremersberg te bren gen naar Smetana's „Moldau" of Beethoven's Pastorale. Het is voor de scholen wel nood zakelijk, wil men dit werk uitbrei den, langzamerhand een goede dis cotheek op te bouwen. Het geld hieraan besteed zal zijn rente dub bel en dwars opbrengen, gezien de reeds in betrekkelijk korte tijd op gedane ervaringen. GENEVER Wynand Fockink - Anno "1679

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2