Men neemt aan dat 3500 mensen in Agadir om het leven kwamen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stad der verschrikking De ramp te Agadir DONDERDAG 3 MAART 1960 116e jaargang No. 18728 ZIERIKZMSCHi: «NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prij» per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 4,15, per week 32 cent. Loue nummers 10 ct. - Verschijnt meendag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f V por stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jennewekken 11, Zierfkzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij vJh. Lakenmon 6, Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938 VERLENGING SPECIALE WET OP KOMST Nieuwe emigratiekans voor negenduizend Indische Nederlanders voor V.S. Trouw niet de bruidschat, i maar de vrouw. Stad werd van de aardbodem weggevaagd DEN HAAG, 2-3. Het Ameri kaanse Congreslid Francis E. Wal ter heeft, in samenwerking met se nator John O. Patore en met ac tieve steun van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, b(j de Amerikaanse volksvertegen woordiging een wetsontwerp inge diend tct verlenging van de „Wal ter-Pas tore Act". Na beëindiging van het boven genoemde program zullen ongeveer 24.000 in Indonesië geboren Neder landers, die om deze reden niet on der het normale Amerikaanse im migratiequotum konden emigreren, zich in de Verenigde Staten hebben kunnen vestigen. Westduitse vluchtelingenfunc- tionarissen hebben verklaard dat de stroom vluchtelingen uit oost- Duitsland naar west-Berlijn in fe bruari is toegenomen. In deze maand bedroeg dit aantal 7.461 te gen 6.758 in januari. AGADIR (Marokko), 2-3. - Agadir, een vrolijke, schilderachtige stad vol bedrijvigheid, waar 36 uur geleden toeristen In de Afrikaanse zon wandelden, is niet meer. Er bestaan geen herkenbare wegen en pleinen meer. Het prachtige hotel „Saada", de trots van de stad, is thans een hoop puin, die wordt aan gegeven door de gescheurde letters van het rode neon-licht, dat zich aan de voorgevel van het hotel bevond. In Agadir wordt algemeen aangenomen, dat de aardbeving, die deze stad in de nacht van maandag op dinsdag heeft verwoest, aan 3.500 mensen het leven heeft gekost. De horizon van de stad is ver zonken. Een gebouw van vier ver diepingen steekt thans nog onge veer twee meter boven de grond uit en het geheel maakt de Indruk alsof Agadir met een reusachtige pers de grond is ingedrukt. In de nacht is nog het gesteun der gewonden hoorbaar, terwijl overdag het geluid van de lucht- boormachines overheerst. Reddingsploegen dringen hierme de door in de bergen puin, om ge wonden te redden en lijken te ber gen. Stijgend dodencijfer ui Agadir AGADIR, 3-3. Koning Moham med V van Marokko Is woensdag meegedeeld dat de aardbevings ramp te Agadir waarschijnlijk 5.000 of 6.000 mensenlevens heeft geëist. Volgens een schatting van het Rode Kruis zijn er 5.000 gewonden. Ook in de nacht van woensdag op donderdag is het zoeken naar overlevenden in de ruïnes van de huizen van Agadir voortgezet. De elektrische stroom voor het beno digde licht wordt opgewekt door aggregaten, die door Amerikaanse transportvliegtuigen zijn aange voerd. Ook wordt gebruik gemaakt van stroom van batterijen. Venvacht wordt dat donderdag een begin zal worden gemaakt met het ruimen van puin door middel van bulldozers. Tot dusver voelden de reddingsbrigaden niet veel voor deze machines, omdat zij vreesden dat overlevenden in de ruïnes er nog dieper door onder het puin zouden komen. Woensdag is een aantal bulldozers In de haven van de stad aangekomen. Ook het overbrengen van gewon den naar ziekenhuizen in alle de len van Marokko 19 in de nacht doorgegaan. In een inderhaast ingerichte lij kenkamer liggen honderden stoffe lijke overschotten. Er worden er weggebracht, die in massagraven worden bijgezet. De open gekomen plaatsen worden dan weer gevuld met nieuwe slachtoffers. De geheld nacht rijden ambulan ce-auto's door de stad. Zij zijn al tijd vol en zij vervoeren slechts lijken. Overlevenden gevlucht De overlevenden zijn de stad uit gevlucht, naar ouders en vrienden, naar Casablanca, Mogador of Mar- rakesj. Duizenden kamperen buiten de stad langs de wegkant. De marine-luchtbasis te Agadir is vol gewonden. Zij worden door Britse, Franse, Amerikaanse, Itali aanse, Spaanse, Marokkaanse en Tunesische dokters en verplegend personeel bijgestaan De Franse consul te Agadir, Jeudl wiens zoon het leven liet, verklaar de tegenover een correspondent van Reuter: „Er zijn mogelijk 1.500 Fransen om het leven gekomen", waarop hij voortging met graven in de puinhopen, om eventuele over levenden te bereiken De Marokkaanse wijk van Aga dir, Tal'bordijk, ligt geheel tegen de grond. Grote ratten zijn heer en meester in de ruïnes. Zelfs de twee meter dikke muren van de oude ommuurde stad, de Kasjaba, ge bouwd op een heuvel, vanwaar men een uitzicht had over de haven, is onder het geweld van de aardbe ving bezweken. Reddingswerkers, die slechts over primitieve gereedschappen be schikten, poogden met man en macht een meisje van vier of vijf jaar te bevrijden, dat vastgeklemd zat onder een stalen plaat en onop houdelijk „mama, mama" riep. Prins Bernhard teruggekeerd DEN HAAG, 2-3. Prins Bern- hard is vanmiddag van zijn verblijf in Afrika in Nederland terugge keerd. Om vijf uur landde de re- gerings-Dakota met de Prins op do vliegbasis Soesterberg. HULP VOOR AGADIR UTRECHT, 2-3. De Wereldraad van Kerken heeft telegrammen doen uitgaan naar de kerkelijke hulpverleningsorganen in de ver schillende landen. Giften worden gevraagd om een effectieve hulp door het team, dat onmiddellijk in het rampgebied is ingezet, mogelijk te maken. van de Stichting Oecumenische zegde voorlopig reeds een bedrag van drieduizend dollar toe. Giften van particulieren worden gaarne ingewacht op giro 5 2 61 ten name van de Stichitng Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Rotterdam. Voor snelle doorzen ding naar Marokko zal worden zorggedragen. Ned. Roode Kruis helpt getroffen stad DEN HAAG, 2-3. Naar aanleiding van een hedenmiddag ontvangen verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigingen te Genève heeft het Nederlandsche Roode Kruis be sloten per eerste gelegenheid naar Agadir uit te zenden, zuster M. A. de Groot uit Den Haag, verbonden aan het mobiele instructieteam van het Rode Kiuis korps Ook aan an dere aangesloten landenorganisa- ties heeft het Ligabestuur een der gelijke oproep gestuurd. Het Ne derlandsche Roode Kruis heeft voorts ter vervolg op zijn zending bloedplasma van gisteren aange boden om onmiddellijk een nieuwe hoeveelheid naar het getroffen ge bied te zenden. Komt deze verlenging tot stand, zo deelt de regeringscommissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, mee, dan zullen tussen 1 juli 1960 en 30 juni 1962 weer boven het normale quotum immi gratievisa verstrekt worden aan 3136 Nederlandse ^repatrianten en hun gezinnen. Aangenomen mag worden dat in personen uitgedrukt dit nieuwe programma, evenals het thans lo pende. ruim 9.000 emigranten zal bevatten. De ontwikkeling van de Neder landse migratiebetrekkingen heeft er toe geleid, dat de laatste jaren naast het betrekkelijke Nederland se immigratiequotum, onder bijzon dere programma's ruim 21.000 Ne derlanders naar de Verenigde Sta ten konden emigreren, welk aantal na beëindiging van he lopende en het in uitzicht zijnde speciale pro gram tot 35.000 zal kunnen zijn gestegen. «aar Sultan Mohammed V van Marokko heeft zich onmiddellijk na het be kend worden van de ramp te Agadir naar het getroffen gebied begeven. Hier spreekt h\) een gewonde op een draagbaar moed in. Nederlandse radiotelegrafist v. R. wijgesproken BOSTON, 2-3. Willem van Rle, radio telegrafist van de „Utrecht", die te Boston terecht heeft gestaan op beschuldiging van moord op de 23-jarige Amerikaanse Lynn Kauf- mann, is door de jury onschu'dig bevonden aan het hem ten laste gelegde. Van Rie Is ontslagen van rech ts vervolging. Van R. stond, nadat de uitspraak bekend was gemaakt, op in de be klaagdenbank en dankte de jury. Zijn vrouw Nel veegde snikkend haar tranen af. I Rechter Frank J. Murray ver klaarde vervolgens dat de beklaag de van rechtsvervolging was ont- slagen. I De verdediging had aangevoerd I dat al het door de openbare aan klager bijeengebrachte bewijsma teriaal op aanwijzingen berustte. Toen de jury, na de geheel nacht te hebben beraadslaagd, haar oor deel bekend maakte, hief van R. beide armen op en drukte zijn han den tegen zijn slapen. Hij liep onvast, toen 'hij, na vijf maanden opsluiting in de gevange nis en een proces van drie weken, als vrij man de rechtszaal verliet. Mevr. van R., die het gehele pro ces tegen haar man heeft bijge woond, bevond zich ook woensdag in de rechtszaal. Zij kon, overwel digd door emotie, geen woord uit brengen, toen verslaggevers met haar wilden spreken en zij rea geerde slechts door met het hoofd te knikken. De heer Bernard G. Roetering, vertegenwoordiger in de Verenigde Staten van Radio-Holland, deelde na de vrijspraak mede, dat zijn or ganisatie van R. opnieuw als radio- telegrafist zou plaatsen. „Wij heb ben nooit aan zijn onschuld getwij feld", aldus Roetering. Afschaffing doodstraf gevraagd in Californië SACRAMENTO (Californië), 2-3. Gouverneur Brown van Californië, die onlangs de terdoodveroordeelde Caryl Chessman zestig dagen uit stel van executie gaf, heeft woens dag het parlement van de staat een boodschap gezonden, waarin hij op afschaffing van de doodstraf aan dringt. De gouverneur noemt Chessman niet, maar zegt dat de doodstraf „een grove mislukking" is geble ken, omdat deze „noch de onschul dige heeft beschermd noch de boos wichten heeft afgeschrikt. In de eerste plaats zijn de zwakken, ar men, onwetenden en rasseminder- heden er het slachtoffer van ge worden, aldus de gouverneur. Brown verklaarde tegenover ver slaggevers van mening te zijn dat het zeer moeilijk zou zijn het par lement tot afschaffing over te ha len wegens de verhitte sfeer welke is ontstaan door het geval-Chess- man. Prinses Margaret en haar verloofde Anthony Armstrong Jones hebben dinsdagavond in de Covent Garden te Londen een uitvoering bijge woond van het Koninklijke Ballet. - Fotoprinses Margaret en haar verloofde in de hal van het theater. Dagboek van Joods jongetje Het dagboek van het tienjarige Joodse jongetje David Sierakowiak dat in 1943 in het getto van Lodz van honger omkwam zal binnen kort in Warschau worden gepubli ceerd. Dit onvolledige dagboek is korte tijd geleden toevallig ont dekt. In kinderlijke maar directe taal gaf hij ?en nauwkeurig beeld van de geest van terreur die in het getto van Lodz heerste waar tien duizenden Joden door de nazi's als beesten bijeengebracht waren en in materieel en moreel verschrikke lijke omstandigheden leefden voor hun algehele uitroeiing. Chroesjtsjef niet welkom in Verdun PARIJS, 3-3. De Franse nationale vïteranenbond, waarbij 400.000 oudstrijders zijn aangesloten, heeft woensdag besloten officiële plech tigheden tijdens het bezoek van de Sowjet-ministerpresident Chroesjt sjef, aan Frankrijk In de loop van deze maand te boycotten. Deze boycot heeft in het bijzon der betrekking op een bezoek dat Chroesjtsjef aan het slagveld van Verdun zal brengen, waar tijdens de eerste wereldoorlog lang en ver woed is gevochten. a Met 329 tegen 245 stemmen heeft het Lagerhuis de defensiepo litiek van de regering goedgekeurd Een Labour-motie van afkeuring was tevoren verworpen. Nieuwe executiedatum voor Chessman LOS ANGELES, 3-3. Opperrech ter Clement Nye heeft woensdag bepaald dat de ter dood veroor deelde Caryl Chessman op 2 mei zal worden terechtgesteld. Het is voor de negende maal dat een da tum is vastgesteld voor de voltrek king van Chessmans doodvonnis. De advocaten van Chessman heb ben bezwaar gemaakt tegen het vaststellen van een nieuwe datum. Volgens hen had dit alleen mogen gebeuren nadat de termijn van uit stel van twee maanden, dat de gou verneur van Californië, Brown, Chessman heeft verleend, was ver lopen. Het uitstel werd op 19 februari verleend. Chessman verblijft nu al 11 Mi jaar in de dodencel van de gevangenis van San Quentln. „IKE" IN URUGUAY MONTEVIDEO, 2-3 President Eisenhower is. woensdag in Monte video, de hoofdstad van Uruguay, aangekomen. Hij werd op het vlieg veld verwelkomd door president Nardone en reed daarop met hem in een open wagen naar de carna val vierende stad. Bij di faculteit voor bouwkunst van de universi teit van Montevideo deed zich een incident voor. Studenten ontvouw den een groot aanplakbiljet, waar op te lezen stond: „Verdwijn Eisen hower". Direct daarop braken er vechtpartijen uit. De brandweer greep in en zette de brandspuit op de vechtenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1