Werkgeversorganisaties weigeren nieuwe voorgestelde C.A.Q.-bouwbedrijf te aanvaarden DE ZIERIKZEESCHE COURANT KIEL VOOR REUZENSCHIP DINSDAG 1 MAART 1060 116e jaargang No. 18727 r/JERIKZEÏS««NIKllVVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 4,15, per week 32 cent. Losse nummers 10 ct. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 15 ct. per mm. - Succesjes (max. 15 mm.) f 1,- per stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zlerlkzee, Postbus na. 1, tel. 01110-2255 na 18.00 uur tel. 01110-2118, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij v./h. Lakenman Ochtman, Zierikzee. Redakteur: M. J. Bij de Voate, tel. 01110-2938 Problemen in de bouwwereld Werknemersorganisaties eisen aanvaarding 's-GRAVENHAGE, 29-2. De werkgeversorganisaties hebben gewei gerd de nieuwe c.a.o.-bouwbedrijf onvoorwaardelijk te aanvaarden. De werknemersorganisaties hebben daarop de categorische els geformu leerd, dat de werkgeversorganisaties de nieuwe voorwaarden onvoor waardelijk aannemen, opdat zaterdag de nieuwe lonen kunnen worden uitbetaald. Mochten de werkgevers daartoe niet bereid z(jn - zo dreigen de bonden - dan zullen zjj „niet aarzelen met alle hun ten dienste staande middelen de invoering van de nieuwe c.a.o. te realiseren". Inzake de c.a.o.-bouwnijverheid kan nog het volgende worden op gemerkt: De contracten tussen aannemers en hun opdrachtgevers plegen een risicoclausule te bevatten, die het mogelijk maakt verhogingen of ver lagingen van lonen, sociale lasten en materiaalprijzen, die zich tijdens de uitvoering van het werk voor doen, in de definitieve bouwsom te verrekenen. Ook de opdrachtge vers, zo verklaarde men van aan nemerszijde tegenover het A.N.P., stellen prijs op die risicoclausule, Chroesjtsjef's Aziatische reis DJAKARTA, 29-2. De Russische premier heeft maandag op een persconferentie in Djakarta gezegd dat China, India, Indonesië, Japan en andere Aziatische landen op toe komstige topconferenties moeten worden vertegenwoordigd. Verster king van de wereldvrede noemde hij de meest dwingende taak van de topconferentie, die in mei in Parijs zal worden gehouden. Over de berichten dat de Sow- jet-Unie op Ambon een marineba- sfs bouwt, zei Cftro??j*tsj"sf: „Een gek kan meer vragen stellen dan honderd wijzen kunnen beantwoor den". DE TOPCONFERENTIE WASHINGTON, 29-2. In ambte lijke kringen te Washington be schouwt men de uitlating van Chroesjtsjef in Djakarta, dat de Aziatische landen ook op een top conferentie vertegenwoordigd moe ten zijn, als propaganda. Men is van mening, dat de vertegenwoordiging van landen die niet rechtstreeks verantwoordelijk zijn voor de toe komst van Duitsland, de zaak no deloos ingewikkeld zou maken. Gruwelijke vondst ILLINOIS, 28-2. De politie van Illinois heeft bij Thomson aan de Mississippi in een geheel inge sneeuwd huis de lijken gevonden van een echtpaar en zes kinderen, die een week geleden allen griep kregen en in hun bedden doodvro- ren. In de kelder vond men nog een levende, maar uitgehongerde hond. omdat daardoor voorkomen wordt dat aannemers altijd een risicobe drag in hun bouwsom opnemen, ook als er helemaal geen loon- of prijsverhogingen zijn. Het College van Rjjksbemidde- laars wilde de nieuwe c.a.o. voor op het ogenblik aan de gang zijnde werken alleen van kracht doen zjjn, als de hogere kosten niet in de bouwprijzen worden berekend, ter wijl de aannemers de voor die „overlopende" werken overeenge komen risicoclausule willen hand haven en dus wel willen doorbe rekenen. Het vanmorgen door de aanne mers vertegenwoordigers in de be sprekingen met Rijksbemiddelaars ingenomen standpunt, is vanmid dag door een telegrafisch opgeroe pen ledenvergadering van de Ne derlandse Aannemers- en Patroons bond unaniem bekrachtigd. Nu de nieuwe c.a.o. niet, zoals de bedoeling was, per 1 maart kan in gaan, zullen, ingevolge de desbe treffende richtlijn van het College van Rijksbemiddelaars, de thans geldende lonen en arbeidsvoor waarden ongewijzigd moeten blij ven totdat alsnog overeenstemming wordt bereikt. Winter 1959/1960 de zachtste sedert die van 1956/1957 CHESSMAN SCHRIJFT BRIEF Desnoods sterven om wetten des lands gewijzigd te krijgen SACRAMENTO, 1-3. De terdood- veroordeelde Amerikaan Chessman heeft in een brief van negentien kantjes aan de gouverneur van de staat Californië, Brown, aangebo den in de gaskamer van San Quen- tin te sterven, indien zjjn dood de wetgevende raad van Californië in staat zal stellen de doodstraf af te schaffen. De raad is maandag te Sacra mento op verzoek van Brown bij eengekomen om over afschaffing van de doodstraf te spreken. Cchessman schreef begrepen te hebben dat hij het grote struikel blok op de weg die naar afschaf fing van de zwaarste straf leidt. „Ik overdrijf niet als ik zeg dat ik met vreugde tienduizend maal in de gaskamer zal sterven indien dat het hart en de ziel van degenen die onze wetten maken, kan verlich ten", aldus de terdoodveroordeelde. DE BILT, 29-2. - Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen drie win termaanden december, januari en februari zjjn allle aan de warme kant geweest. De gemiddelde tem peratuur van dit tijdvak bedroeg te De Bilt 3.4 graden Celsius tegen 2.2 graden normaal. Het was de zachtste winter sedert die van 1956/ 1957, toen de temperatuur gemid deld 4.7 graden bedroeg. De laatste twee dagen van fe bruari brachten het zachste weer; 29 februari was daarmede de warmste schrikkeldag tot dusver in deze eeuw. In De Bilt vroor het op 32 dagen tegen op 42 dagen normaal. Be halve over het algemeen zacht was het weer ook veelal somber. In De Bilt werden 153 uren zonneschijn geregistreerd tegen 175 uren nor maal. De hoeveelheid neerslag bedroeg gemiddeld over het gehele land on geveer 180 mm, tegen 162 mm nor maal. Aan de kust zijn de grootste hoeveelheden gevallen. Het was ongeveer even nat als in de winter van het vorige jaar. In De Bilt heeft het op 20 dagen gesneeuwd tegen op 14 dagen nor maal. Het lot van de Chinese vrouw Twintig miljoen vrouwen zijn van hun „huishoudelijke zorgen be vrijd" en in het productieproces in de provincie Honan ingeschakeld, zo meldt „Nieuw China". D?ze vrouwen behoren tot bijna duizend volkscommunes, die over 300 kanti nes en restaurants, 200 kinderbe waarplaatsen en talrijke inrichtin gen voor het herstellen van kleding beschikken. Surinaams geschenk voor Eisenhower PARAMARIBO. Van het opont houd dat president Eisenhower op 3 maart op het Surinaamse vlieg veld Zanderij zal hebben, zal de Surinaamse regering gebruik ma ken om de Amerikaanse president ten geschenk aan te bieden. Het zal bestaan uit een fraai stuk baux- i3t dat op een voetstuk van ijzer hout zal worden geplaatst. Er zal een gouden plaat op worden aan gebracht met de inscriptie: „To the president of the United States of America - the people Surinam - march 1960". Op een nou in aanbouw zijnde nieuwe helling van de R.D.M. te Rotterdam, welke met een breedte van 50 meter en een lengte van (voorlopig) 200 meter tot de grootste ter wereld zal behoren, is maandagochtend de kiel gelegd voor bouw- nummer 290, een supertanker van 40.000 ton welke hier voor Shell Tankers N.V. zal worden gebouwd. De bouw van de helling zal worden voortgezet, vooruitlopend op de bouw van de tanker, zodat dit schip ongestoord naar zijn enorme afmetingen zal kunnen groeien. - Deze foto van de kiellegging geeft een goede indruk van de enorme afme tingen van de helling. Verder zei hij In zijn brief dat de woorden waarmee hem werd meegedeeld dat de voltrekking van zijn doodvonnig andermaal was uit gesteld, op zachte toon werden uit gesproken, maar ze hadden bij hem de indruk gewekt van een donder slag in een keldergewelf. DE GAULLE WEER NAAR ALGERIE PARIJS, 29-2. Van gezaghebben de zijde te Parijs wordt verklaard dat president de Gaulle aan het eind van de week naar Algerië gaat Het bezoek zou drie of vier dagen duren en een strikt militair karakter dragen. Het zou beperkt blijven tot contact met het leger. Slechts een zeer klein aantal me dewerkers zou de president verge zellen. Woensdag, na een kabinets vergadering, zal de vertrekdatum worden bekend gemaakt. „IKE" IN CHILI SANTIAGO DU CHILI, 29-2. Pre sident Eisenhower is maandag in Santiago, de hoofdstad van Chili, aangekomen. De ontvangst was hartelijk. Evenals in Brasilia trachtte een grote groep bromfiets en scooterrijders de auto van de president van het vliegveld naar het centrum van de stad direct te volgen De politie greep echter in. In de stad zelf dwarrelde een regen van rozenblaadjes op de auto van Eisenhower neer, afkomstig van juichende mensen. Op de Ameri kaanse ambassade beantwoordden Eisenhower en president Alesandri van Chili de toejuichingen van de menigte. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Militaire voeder brengers gehuldigd UTRECHT, 29-2. Vertegenwoor digers van ruim zeventig militaire onderdelen, die ingeschakeld zijn geweest bij de hulpactie ten' bate van de door de droogte getroffen boeren in het oosten van het land, zijn vanmiddag tijdens een feeste lijke bijeenkomst in Utrecht gehul digd door de drie centrale land bouworganisaties. Zij ontvingen van de voorzitter der drie C.L.O.'s, mr. B. W. Biesheuvel, een oor konde als bewijs van erkentelijk heid voor hun enthousiaste mede werking. Mr. Biesheuvel gaf in een toe spraak een overzicht van de mili taire hulpactie. Mosselschepen hadden pech De Bru 34 (Gebrs. van Kooten) kreeg motorstoring op het I.Tssel- meer en de Bru 43 (A. Jumelet- Haeck) liep een kapotte motor op in Tholen. De Bru 34 werd naar de thuis haven gesleept door de Bru 42 (schipper J. Jumelet), de Bru 43 door de Bru 1 (Otte en Olree). Machinefabriek Maaskant zorgt er thans voor dat de kapotte on derdelen door nieuwe worden ver vangen. Haring voor paters VENLO, 29-2. Burgemeester en wethouders van Venlo hebben gis teren een tonnetj? haring aan de kloostergemeenschap van de paters Franciscanen (Minderbroeders) te Venlo overhandigd Hiermee werd een oude traditie in ere hersteld. In de late middeleeuwen hebben de Minderbroeders zich verdienstelijk gemaakt tijdens een pestepedemie in Venlo. De stedelijke magistraat heeft destijds uit erkentelijkheid beloofd ieder jaar een halve ton haring te zullen schenken Deze traditie, di^ in onbruik was geraakt zal nu opnieuw voortgezet worden. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft maandag in het Lagerhuis meege deeld, dat de Westduitse en de Spaanse regering hem nadrukke lijk verzekerd hebben dat er van vestiging van een Westduitse ra- ketfabriek in Bilbao geen sprake is. De regering te Bonn had ook verklaard dat zij niet van plan is om kernwapens in de Bondsrepu bliek of ergens anders te maken. Een mens wil wel anders zijn, maar niet iemand anders. FRONTALE BOTSING Drie doden SNEEK, 29-2. Vanmiddag om streeks tien minuten voor één zijn drie personen om het leven geko men, toen de personenauto waarin zij zaten op de weg tussen Sneek en Jutrijp in frontale botsing geraakte met een vrachtauto, naderend uit de richting Sneek. D? botsing ont stond vermoedelijk doordat de be stuurder van de personenauto on wel werd. Drie van de vier inzittenden uit deze auto kwamen om het leven. Het zijn M. Band uit Oudedijk, P. Hidjus uit Middele en J. Ruiter uit Wijd? Wormer. De heer J. Kout uit Wormer werd zeer ernstig gewond naar het ziekenhuis in Sneek ge bracht. De vier mannen waren van Noord-Holland naar Friesland ge reisd om stieren te kopen ten be hoeve van kunstmatige insemina tie-doeleinden. Schedel van graaf Floris V Onderzoek van historische skeletten AMSTERDAM, 29-2. „Het onder zoek van de te Rijnsburg in de voormalige abdijkerk gevonden skeletten van graven van Holland door dr. B. K. S. Dijkstra te Gro ningen, vordert goed", aldus ver neemt het A.N.P. van prof. dr. W. Glasbergen, directeur van het insti tuut voor prae- en proto-historie te Amsterdam. Het is door dit on derzoek mogelijk een aantal histo rische vraagstukken nauwkeuriger te reconstrueren, dan tot dusverre mogelijk was. Wanneer in de toekomst het we tenschappelijk onderzoek der ske letten, waaronder zich de schedel van graaf Floris V bevindt - in 1296 door de edelen vermoord - voltooid is, zullen zij weer te Rijnsburg aan de schoot der aarde worden toever trouwd. Het ligt in de lijn der verwach tingen dat de oud? heersers over de Hollanden een zeer waardige laat ste rustplaats zullen krijgen. Motor met zijspan verongelukt Vrouw gedood CASTRICUM, 29-2. Op de Rijks weg Castricum en Uitgeest is van morgen de 30-jarige bestuurder van een motor met zijspan, zekere B. uit den Haag, op een uit de rich ting Alkmaar komende vrachtauto ingereden. Hierbij werd de echtge note van de heer B., die met haar driejarig dochtertje in het zijspan zat, op slag gedood. De heer B. en zijn dochtertje werden met ern stige verwondingen in een zieken huis te Beverwijk opgenomen. De bestuurder van de vrachtauto liep een shock op. Boter over de weg Smokkelauto reed tegen boom BREDA, 29-2. Een vrachtauto, beladen met 2.000 kg. smokkelbo- ter heeft maandagmorgen om streeks half zeven op de rijksweg Breda-Roosendaal nabij Etten door een defect aan de stuurinrichting drie bomen geschampt, waardoor de boter over de weg werd ver spreid. De chauffeur werd licht aan het hoofd gewond, wat hem niet verhinderde snel een medeplichti ge te hulp te roepen en d? nummer borden van de wagen te slopen. In een nabijgelegen winkel belde hij een zekere „Flip" op, die spoedig met een kleine vrachtauto te hulp snelde. Hierin w?rd de overgeble ven boter - de chauffeur had aan omwonenden en voorbijgangers grote pakken boter van elk 25 kg. uitgedeeld - ingeladen, waarna het tweetal op de vlucht sloeg. Toen de rijkspolitie arriveerde lag er nog maar weinig boter op de weg. De douane-recherche nam bij omwo nenden nog acht pakken in beslag en slaagde er in 750 kg op te spo ren De waarde van de partij wordt geschat op f 9000. De smokkelauto werd In beslag genomen en naar Tilburg gesleept. De Russische minister-president, Chroesjtsjef, en zijn gevolg zijn dinsdag uit Djakarta vertrokken naar Calcutta en Kaboel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 1