krabbel gezellige mensen stoken Adverteren doet verkopen IN HET AFGELOPEN JAAR WERDEN RUIM 40.000 KOLENHAARDEN MÉÉR VERKOCHT DAN IN 1958 STAD EN PROVINCIE Landbouw en Veeteelt GRENSV0LK Ouderavond openbare lagere school Zierikzee Lezing over „beroepskeuze" In hotel „Concordia" werd vrij dag een ouderavond gehouden van de openbare lagere school, welke onder leiding stond van de voor zitter van de oudercommissie, de heer G. Huurling. In zijn openings woord verwelkomde de voorzitter inzonderheid wethouder M. C. Ver- heijen en echtgenote, alsmede mej. Dootjes, die een lezing hield, toege licht met een film, over het actu ele onderwerp „Beroepskeuze". Uit het betoog van mej. Dootjes, verbonden aan het beroepskeuze bureau tfan het Gew. Arbeidsbu reau, kwam duidelijk naar voren het grote belang van een juiste be roepskeuze. De werkende mens brengt een derde deel van de dag in zijn werkkring door. Het be hoeft geen betoog dat het „de juiste man op de juiste plaats" voor be trokkene zelf van het allergrootste belang is. Ieder jaar verlaten 200 duizend kinderen de lagere school, niet minder dan 100.000 jonge men sen beëindigen jaarlijks een of an dere vorm van voortgezet onder wijs. Voor hen is het noodzakelijk te weten welke beroepen er open staan bij het betreden van de maat schappij, wat de eisen zijn en de plaatsings- en opleidingsmogelijk heden. Vandaar ook dat het psy- cho-technisch onderzoek steeds meer wordt ingeschakèld als de jonge mens komt te staan voor het bepalen van zijn beroep. De film, getiteld „Tussen spel en leven", gaf een goed beeld van de eigenschappen van het kind en toonde ook hoe die eigenschappen (als het goed is), kunnen correspon deren met het bestaan dat het la ter verwerft. ££n zheed uit norrkóplng kon naak. geen huisknecht vinden h'j heeft nu voor 7soo guloen een robot gekocht met electronisch brein. de robot hordt het eerst wakker. zet de ra d/o en de verwarming aan kookt water voor de thee en opent de garageverder 's h'j in staat ontel bare hlhshoudel 'jke karweitjes op te knappen. de jacht op onbekende duikboten door de argentjjnse marine is te vergeefs Bestuursverkiezing Aftredend en niet herkiesbaar waren de bestuursleden de heer H. Smits en mev. J. S. v. d. Berge-In- denbosch. In hun plaats werden ge kozen mevr. E. C. Lems-v. d. Hulle en mevr. van Urk-Schot. Het hoofd der school, de heer G. H. Breetvelt, deelde nog mee dat het schoolreisje van de hoogste klas dit jaar niet ver van huis zal voeren. Het ligt nl. in de bedoeling in groepen van ongeveer 50 leerlin gen twee a drie dagen te gaan ge nieten van de fraaie natuur in de omgving van Burgh en wel door een verblijf in „De Koebel" aldaar. In antwoord op een vraag van de heer T. de Rijke werd medege deeld dat het in de bedoeling ligt volgend jaar de school te laten be ginnen om 9 uur, dus een half uur later dan thans het geval is. ZIERIKZEE Verlengde pachtovereenkomsten In de vergadering van de ge meenteraad van Zierikzee van 7 de cember 1959 werd besloten punt 3 van de desbetreffende agenda, nl. verlenging van de pachtovereen komsten voor het aan de gemeente Zierikzee in eigendom toebehoren de bouw- en weiland, aan te hou den teneinde te dezer zake geadvi seerd te worden door de commissie van advies inzake landbouwaangs- iegenheden. In deze vergadering werd ener zijds gesteld, dat een verlenging in verband met het bepaalde in arti kel 36 van de Pachtwet niet nodig zou zijn, anderzijds dat een besluit tot al of niet verlenging weinig zin meer zou hebben, aangezien opzeg ging ingevolge artikel 36 van vo rengenoemde wet tenminste een jaar tevoren dient plaats te vinden. Wat dit laatste betreft wordt op gemerkt, dat de termijn van opzeg ging in bijzondere gevallen zes maanden voor het einde va nde lo pende pachtovereenkomst kan be dragen. Uit een onderhoud met de Grondkamer voor Zeeland is wel gebleken, dat deze bepaling voor gemeent enno gwel toepassing kan vinden, aangezien veelal slechts op korte termijn bezien kan worden of eventueel grond voor woningbouw of andere niet tot de landbouw be trekkelijke doeleinden nodig is. De commissie van advies inzake landbouwaangelegenheden nu heeft bij schrijven van 16 januari 1960 geadviseerd omtrent de onderwer- pelijke aangelegenheid. Gezien de inhoud van dit advies wordt het voorstel van b. en w. van 26 november 1959 da nook terug genomen. Wat tenslotte de verpachting van óe Oosthavendijk betreft wordt me degedeeld, dat deze dijk inmkldels behoudens goedkeuring van de daarvoor in aanmerking komende instanties, overeenkomstig het ad vies van de landbouwcommissie is verpacht. Benoeming tot adjudant Rijkspolitie De opperwachtmeester-groeps commandant M. A. Stegeman der Rijkspolitie Groep Zierikzee is, naar wij vernemen, met terugwer kende kracht met ingang van 1 januari 1960 bevorderd tot adjudant der Rijkspolitie alhier. Achttien levende biggen in één worp HERKINGEN, 26-2. Een stam boekzeug van de landbouwer D. Struik te Herkingen heeft 18 le vende biggen geworpen. Dit is een 2eldzame worp. Weliswaar komt de geboorte van zulk een aantal big gen in één keer wel meer voor, doch gewoonlijk zijn er dan verscheidene dood-geboren biggetjes bij. VISSERIJBERICHTEN Verordeningen in het mosselbedrijf DEN HAAG, 26-2. Antwoordend op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid van Meel (KVP) heeft de minister van Landbouw en Visserij geantwoord, dat hij van mening is, dat de verordeningen van de PBO-organen de moderni sering en rationalisering van be drijven niet mogen belemmeren. (De vragen hadden speciaal betrek king op verordeningen tot regeling van het mosselbedrijf). Naast de in deze vraag genoem de doeleinden, die door de veror deningen worden nagestreefd, kan nog worden vermeld, zo zegt de minister., dat deze verordeningen mee ten doel hebben: de kwaliteit van het produkt te bevorderen, de telers zowel als de exporteurs van mosselen door voorkoming van marktbederf een redelijke op brengst te verzekeren, te voorko men, dat exportcombinaties van kwekers, die tengevolge van maat regelen van het Produktschap een vaste prijs voor mosselen krijgen, de daarin gelegen winst gebruiken om door onderbieding aan de ex porteurs, die genoodzaakt zijn tegen deze vaste prijs in te kopen, schade in hun afzet toe te brengen, door middel van het voeren van propa ganda de afzet van mosselen te stimuleren. AMSTERDAM. Op dinsdag 8 maart a.s. zal bij „S. J. Mak van Waay" te Amsterdam begonnen worden met het veilen van een col lectie oude en moderne kunstwer ken, onder meer uit de nalaten schappen van wijlen notaris J. C. Blaupot uit Middelburg, mevr. Cra- merus-Slingenberg te Amsterdam en dr. J. van Dam te Enschedé. De New-Yorkse „Metropolitan Opera" heeft de Amerikaanse com ponist Mare Blitzstein verzocht een opera te componeren over de ge schiedenis van Sacco en Vanzetti. Het werk, dat voor het einde van het jaar klaar moet zijn, zal door de „Metropolitan Opera" worden gebracht. Sacco en Vanzetti zijn in 1927 terechtgesteld wegens een overval op de kas van een fabriek, waarbij zij twee mensen neerscho ten. Sommigen zijn van mening dat de anarchistische opvattingen van beide mannen het werkelijke mo tief voor de terechtstelling is ge weest. President de Gaulle die een be zoek brengt aan Languedoc, heeft vrijdag in een toespraak te Nimes gezegd, dat de Franse atoomproef in de Sahara Frankrijk „het nood zakelijke gewicht" zal geven „in het grote oost-west debat der vol keren voor een vermindering der spanning, ontwapening en vrede". FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS „Je bent gek", toornde Jan Kem pen, „daarvoor is het nu te laat. Ik wil weten waaraan ik toe ben met jou. Onmiddellijk. Zo niet, dan ga ik!" Annemarie voelde, dat er niet aan te ontkomen was. „Weet je nog, dat je eens tegen mij gezegd heb: ik wil niet, dat hij terug komt? En kunje je nog her inneren, wanneer je die woorden gesproken hebt?" •De commies keek haar somber met dreigend gefronste wenkbrau wen aan. „En?" vroeg hij, „wat zou dat?" „Nu, hij is er, hij, die niet terug komen zou, m'n vader!" Haars ondanks stiet Annemarie deze woorden bijna als een vreug dekreet uit. Maar Jan Kempen stond als ver steend. Hij kon nauwelijks een woord uitbrenen. Moeizaam kwam eindelijk de vraag van zijn lippen, of Smokkeldorus haar dat verteld had. „Neen, neen, niets heeft hij ge zegd", antwoordde Annemarie vol vuur nu, „maar ik weet, dat hij m'n vader is. Kijk maar eens naar z'n ogen, dezelfde als ik heb. Ik heb naar z'n hartslag geluisterd en toen voelde ik, dat wij van het zelfde bloed waren. Ik Maar voor Annemarie verder kon gaan, hoonde de commies met een bitere schamperlach. „Alzo, die ploert heeft het al ver gebracht, om je zoiets te kunnen doen geloven. Of ben je het slachtoffer van je verlangen en je verbeelding?" Die laatste mogelijkheid stemde hem iets milder. „Annemarie, in godsnaam, geloof hem niet. Smokkeldorus is je vader niet, hij kan het niet zijn. Je vader is verdwenen, wellicht al gestorven en begraven in een of ander ver land. Hij zal nooit meer terugkeren, nooit meer, hoor je?" „Ik heb hem herkendwilde Annemarie haar verloofde nog ver der inlichten, maar deze ging nu geheel op in de gedachte, dat Smokkeldorus op geraffineerde wij ze haar bepaalde suggesties had weten te doen. En in zijn ergernis daarover wilde hij niets meer over haar waanideeën horen. Zij zou hem herkend hebbenbelache lijk, alsof een kind van vier jaar destijds in staat zou zijn geweest zo scherp op te merken, dat het ■beeld daarvan haar twintig jaar la ter nog voor ogen stond. Hij be sloot kort en krachtig af te rekenen met die hersenspinsels. En het meest afdoende zou zijn, als hij die sluwe smokkelaar zou kunnen ont maskeren. „Ik moet nu naar mijn dienst", zei hij kortaf, „je zou er verstan dig aan doen al die dingen, welke je mij verteld hebt, uit je hoofd te zetten. Maar enfin, we spreken el kaar nog wel nader". En hij ver dween, een radeloze en ontgoochel de Annemarie achterlatend. Kem pen vond, dat zij het maar eens moest voelen, dat 'hij niet met zich spotten liet. Hij hoopte vurig ein delijk de hand op Smokkeldorus te kunnen leggen, of - de gedachte schrok hem niet eens meer af tot een nachtelijk treffen met hem te komen. Hij had z'n geweer altijd 71 bij de hand. De gedachte, dat deze aartssmokkelaar het waagde om zich tussen hem en z'n verloofde te plaatsen, maakte hem razend. Er werd altijd veel te zachtzinnig met dat smokkelgespuis omgesprongen, en de funeste gevolgen bleven niet uit. Maar hij zou, zo veel als in zijn vermogen lag, verandering daarin brengen. Krone-Krane witte zwane, Wie wil mes naar Engeland varen? Engeland is gesloten, De sleutel is gebroken. Er is geen ene smid in het land, Die de sleutel maken kan. Kruip door sluip door, De laatste zullen we vangen. Steeds wanneer in de herfst de kraanvogels hoog in de lucht hun afscheidsgroet riepen op hun reis naar het zonnige zuiden zongen de kinderen dit liedje. Het schorre kraah, kraah, kraah' aan de hemel was een maanroep tot de boeren om hun akkers leeg te halen voor de winter zou inval len. Er hingen blauwige nevels laag over de weiden. Hier en daar brandde er een vuurtje van aard appelstro, met een kolom van om hoog kringelende rook er boven, alsof de vader van alle mensen, Adam er een brandoffer had ge bracht. Steeds vroeger in de namiddag kroop de zon in de zak, zoals de boer het noemde, als zij schuil ging in de wolkenbanken aan de kim. Nu moest er regen komen volgens de van oudsher overgeleverde wijs heden, die de boeren over het weer kenden. Maar de regel ging niet al tijd op. Er kwam deze keer geen regen. (Wordt vervolgd). Deze indrukwekkende verkoop-stijging be wijst, dat het Nederlandse publiek een duidelijke en nog steeds groeiende voor keur heeft voor de kolenhaard. Die voorkeur is begrijpelijk. Een kolen haard heeft nu eenmaal vele belangrijke voordelen, die geen enkel ander verwar mingsapparaat bezit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 6