hoekje Geheimen PRINSES MARGARET VERLOOFD MET 29-JARICE FOTOGRAAF REGERING ZIET GEEN REDEN TOT UITSTEL VAN VOORGENOMEN HUURVERHOGING STAD EN PROVINCIE uit de Hogeschool der wetenschap ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE MAANDAG 29 FEBRUARI 1960 No. 18726 LONDEN. 26-2. In Londen is vrijdagavond officieel bekendge maakt dat prinses Margaret van plan is te trouwen met de 29-jari- ge fotograaf Armstrong-Jones, die vele foto's van de Britse konin klijke familie heeft gemaakt. De prinses ontmoette haar ver loofde op een avondpartij twee jaar geleden. Het verloofde paar zal dit weekeinde met de konin gin-moeder doorbrengen in het koninklijk buitenverblijf van Windsor. De zuster van de prinses, koningin Elizabeth en haar gemaal prins Philip, hebben verklaard dat zij „verheugd zijn omdat het zo'n gelukkig span is". De huwelijksdatum is nog niet bekend. Prinses Margaret is even eens 29 jaar. De mededeling van Clarence house luidde: „Met grote vreugde maakt koningin-moeder Elizabeth de verloving bekend van haar ge liefde dochter prinses Margaret met de heer Antony Robert Arm strong-Jones, zoon van de heer R. O. L. Armstrong-Jones c.q. (queens council) is advocaat van hoger rang en de gravin van Rosse, waarvoor de koningin gaarne haar toestemming heeft gegeven". Na dit weekeinde zal de verloofde van de prinses in het Buckingham-pa- leis verblijven om contact te on derhouden met degenen die de re gelingen voor het huwelijk treffen. Zijn fotografische bezigheden heeft hij in de afgelopen weken vaarwel gezegd. Hij heeft de laat ste verjaardagsfoto's van de prin ses gemaakt. Verwacht wordt dat het verloofde paar dinsdagavond voor het eerst samen in het open baar zal verschijnen als het de koningin-moeder vergezelt naar een uitvoering in het Royal Opera House ten bate van het weldadig heidsfonds van het Royal ballet. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Ruim 70 deelnemers zijn vrijdag uit John O'Groats in het uiterste noorden van Schotland voor eeh wundeiing va nruim 1400 km. naar Lands End in het uiterste zuidwes ten van Engeland vertrokken. Er zijn prijzen tot eep totaal van 5D ouizend gulden uitgeloofd. Door het omslaan van een ri vierboot in een kanaal nabij Citta- gong in oost-Pakistan zijn woens- dag ten minste twintig mensen verdronken. De boot was met zes tig mensen, onder wie vijftien vrou wen en twintig kinderen, op weg naar een Hindoe-feest. ONTPLOFFING IN CULEMBORG CULEMBORG, 26-2. Vanmiddag omstreeks half vier heeft zich op het terrein van de explosieven op ruimingsdienst te Culemborg in de bunker van het fort „werk aan het spel" een ontploffing voorgedaan, waarbij vier personen gewond werden. Zwaargewond zijn de dienstplichtig soldaat-messbedien- de C. G. R. Eenkhoorn, 20 jaar, af komstig uit Lekkerkerk en de burgerambtenaar F. de Keijzer uit Gellicum. Licht gewond zijn: ka pitein J. J. Blommaert uit Culem borg, 32 jaar, die commandant is van de schóól voor explosieven al daar en die destijds de leiding had bij de onderzoekingen in het „gat van Wormer" en kapitein C. M. Mulder, 41 jaar oud en afkomstig uit Montfoort. Allen zijn opgeno men in het St. Barbaraziekenhuis in Culemborg. In de bunker, waar afgekeurde munitie wordt opgeslagen, was men vanmiddag bezig geweerpa tronen leeg te branden. De ont ploffing is waarschijnlijk ontstaan door te grote gasvorming. Vier doden op een Zweeds schip NAHA, 26-2. Het Zweedse vracht, schip „Cassiopeia" (13.655 ton), dat twee dagen geleden uit Jokohama naar zuid-oost Afrika was vertrok ken. heeft met de grootste spoed koers gezet naar Naha op Okinawa nadat een aantal bemanningsleden ziek was geworden en sommigen van hen waren overleden na het drinken van onzuivere alcohol. De alcohol, die in Japan gekocht was, bleek spiritus voor schoonmaak- doeleinden te zijn. De bemanning had het in Japans gestelde etiket op de fles niet kunnen lezen. „Houtkoorts" in Ned. Nieuw Guinea HOLLANDIA, febr. De „Fak-Fak Bode" heeft onlangs in een artikel de aandacht gevestigd op wat het blad noemt „de houtkoorts die Ned. Nieuw Guinea schijnt te hebben overvallen". Velen, aldus het blad, schijnen plotseling in de houtexport gouden bergen te zien. De exploita tie geschiedt met kapitaal, dat ver schaft wordt door Japanse hout handelaren en „zonder zich om de liquiditeit van deze Japanse firma's zorgen te maken, of een onderzoek ;n te stellen naar de antecedenten van de in Nieuw Guinea rondrei zende Japanners, werden met deze lieden afspraken en contracten ge maakt". Aanhanger verpletterd arbeider AMSTERDAM, 27-2. Vanochtend is de 57-jarige voorman-flessenin- nemer van de Sterovita melkfa briek W. H. Meyer uit de Derde Oosterparkstraat te Amsterdam, bij een bedrijfsongeval op de Oranje Vrijstaatkade te Amsterdam om het leven gekomen. Een mede-arbeider de 45-jarige W. van der Steeg uit Utrecht, liep zeer ernstige verwon dingen op. De twee mannen wilden een aan hanger, die geheel beladen was met kratten met lege melkflessen, zo manoeuvreren, dat zij aan een even verder gereed staande trekker kon worden gekoppeld. Waarschijnlijk door het ongelijke wegdek ter plaatse, kantelde de aanhanger plotseling en verpletterde Meyer, die geheel onder het gevaarte te rechtkwam. Ook de Utrechtse ar beider kwam er onder, maar zijn hoofd bleef vrij. Onmiddellijk snel de een groot aantal arbeiders uit de fabriek toe, dat er in slaagde de aanhanger zover op te vijzelen, dat de getroffenen bevrijd konden wor den. Meyer moet op slag dood zijn geweest. Voor het leven van v. d Steeg wordt gevreesd. ZIERIKZEE De licht-zwaargewicht bokskampioen Archie Moore en de 12- jarige Eddie Hodges in de film „Huckleberry Finn", die door M.G.M. wordt uitgebracht. Het boek van de 19e eeuwse humo rist Mark Twain wordt beschouwd als een der meesterwerken van de Amerikaanse letterkunde. Memorie van antwoord wijziging huurwet DEN HAAG, 26-2. Uit de me morie van antwoord op de voor gestelde wijziging van de huurwet blqkt, dat de regering geen reden tot uitstel van de voorgenomen huurverhoging ziet. De verhoging per 1 april wordt verantwoord en technisch uitvoerbaar genoemd. In grote lijnen zegt de memorie, dat de huurverhoging gepaard gaat aan verlaagde subsidiëring van de woningbouw, dat gestreefd wordt naar terugkeer tot normale verhoudingen en dat enige correc ties op het sedert 1940 gevoerde automatische systeem aangebracht om een evenwichtige huurmarkt te krijgen. De regering wil geen beperking aanbrengen, omdat het grootboek woningverbetering wordt opge heven. Een discussie over verdere verhogingen zou moeten worden uitgesteld tot dat de SER een des betreffend advies heeft uitge bracht. Zomin als bij de vorige verho ging behoeven de kostprijzen, op te lopen. Door de nieuwe grenzen voor stichtingskosten en huur prijzen in de voorgenomen subsi dieregeling voor partikuliere wo ningbouw zal naar mening van de regering een zekere drang worden uitgeoefend tot het bouwen van goedkopere woningen. Dit zal op het algemene peil van bouwkosten van invloed zijn. De extra bijdrage voor 5000 goedkope woningwet woningen zal een extra stimulans zijn. Bij de memorie van antwoord is ontwerp-algemene maatregel van bestuur gevoegd met richtlijnen voor de beoordeling of een woning gebreken vertoont welke de be woonbaarheid ernstig schaden en of een woning aan redelijkerwijs te stellen eisen van onderhoud voldoet. Dergelijke kriteria kun nen niet in de wet worden opgeno men, zo meent de regering. NOORDGOUWE Jubileum A.R.-kiesvereniging Deze dagen kwam de A.R. kies vereniging te Noordgouwe bijeen om haar 25-jarig bestaan te vieren. In zijn openingswoord werden door de voorzitter, de heer N. J. Vier gever, enige bijzonderheden over de oprichting en het verdere be staan der vereniging, gememoreerd. Burgemeester Francke van Kerk- werve sprak over „De Deltawer ken'. I'n een boeiend betoog wer den allerlei facetten van dit gigan tische plan, dat ons voor grote pro blemen plaatst, maar dat ook enor me mogelijkheden in zich bergt, die tot een gunstige ontwikkeling van zuid-west Nederland kunnen bij dragen, door hem uitvoerig bespro ken en toegelicht. Na de pauze werd hersengymnastiek beoefend en ten slotte werd de gemeentepo litiek besproken. Op deze geslaag de avond waren ook verschillende dames aanwezig. Het grootste deel van de 5.000 arbeiders, werkzaam op de répara- tiewerkplaatsen van de Poolse spoorwegen te Poznan hebben vrij dag 19 februari gestaakt, de arbei ders besloten te staken uit protest tegen de invoering van nieuwe ar- beidsnormen, die voor de meeste neerkomt op een loonsverlaging. Chr. Boiul van Overheidspersoneel Jaarvergadering afdeling Scliouwen-oost Vrijdagavond hield de afdeling Schouwen-oost van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel haar jaarvergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee Nadat gezamenlijk gezongen was Ps. 95 1, opende de voorzitter, de heer D. Goudriaan, de goed be zochte vergadering met het lezen van Ps. 95, waarna hij voorging in gebed en een hartelijk welkomst woord richtte tot de leden en hun dames, zomede tot de afgevaardig den van zusterbonden. De voorzit ter wierp vervolgens een korte te rugblik op het afgelopen jaar, dat ook voor de afdeling en haar leden zowel vreugde en winst als droef heid en verlies gaf. In dit verband wijdde spr. woorden van nagedach tenis aan de hesr D. P. van der Werf, die in maart 1959 de afdeling door de dood ontviel, de winst van 16 nieuwe leden, waarbij hij vooral hulde bracht aan de leden Bin, Bol kenbaas en van Sluis voor hun ac tiviteit. Verder herinnerde spr. aan de vele en moeizame onderhandelin gen, die de bond, in samenwerking met andere organisaties heeft moe ten voeren voor verbetering van de positie van het overheidspersoneel. Speciale aandacht vroeg de voor zitter ten slotte nog voor het t.b.c.- fonds „D.E L.", waaruit in het afge lopen jaar op ons eiland vier ge zinnen konden worden geholpen. Ingekomen was een schrijven van het hoofdbestuur betreffende de vrouwenvakantieweek, welke van 23 t.m. 28 mei a.s. in het vakantie oord te Putten zal worden gehou den en waarvoor men zich voor 25 maart a.s. dient op te geven. De jaarverslagen Hierna brachten de secretaris en de penningmeester, de heren H. Bolkenbaas en A. Bin hun jaarver slag uit over het afgelopen jaar. Het eerste vermeldde o.a. dat het aantal leden thans 134 bedraagt, 16 nieuwe leden traden toe, 1 lid kwam te overlijden en 1 werd af gevoerd. Met voldoening werd ge wag gemaakt van de salarisverho ging die tot stand kwam en van de komende spaarregeling en het zie kenfonds voor rijksambtenaren. De rekening van de penningmeester toonde aan dat de ontvangsten over 1959 f 2965,50 en de uitgaven 2888,12 hebben bedragen, zodat KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Boskoop: W. L. Her mans, Oudelande; te Ee (Fr): vic. J. Smit, Oosterbeek. Aangenomen naar Heilo als pred voor buitengew. werkzaamh. (vor mingsleider Den Alderinck): H. Kuylman, v.h. prd. te Zuidzande. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Meppel: J. P. Mat- thijssen, prop. te Amsterdam, die dit beroep ook aannam. Baptisten Gemeenten Beroepen te Delfzijl: H. van der Werf, Emmen. Ger. Gemeenten Beroepen te Tholen: Chr. Dam, Rotterdam-zuid. Negen gewonden bij bij ongeluk SCHOONHOVEN, 26-2. - Om- Greeks half negen vanochtend is op de provinciale weg bij Stol wij- kersluis onder Gouda een ver keersongeluk gebeurd, waarbij ne gen personen zijn gewond. Een militaire kolonne van het regiment van Heutz uit Schoonho ven, bestaande uit zes trucks, was bezig een zandauto in te halen. Drie trucks passeerden de zand auto. De vierde truck was net be zig eveneens in te halen, toen uit de tegenovergestelde richting een autobus naderde van de maat schappij „De twee Provinciën". De chauffeur van deze bus, de 26-ja- rige L. G. uit Schoonhoven, meen de dat de derde wagen van de ko lonne de laatste was en zag dus geen aanleiding te stoppen. De chauffeur van de vierde truck, de 20-jarige beroepskorporaal G. P. uit Zwijndrecht, trachtte nog door de zandauto scherp te „snijden" de bus te ontwijken. De zandauto werd in de berm gedrukt, doch de truck kon de bus niet meer ont gaan. Hij werd aan de linkerkant gegrepen en opengescheurd. Zeven inzittende militairen werden er uit geslingerd. In de bus werden twee passa giers licht gewond. De militairen werden naar ziekenhuizen overge bracht, de twee passagiers konden na verbonden te zijn hun reis voortzetten. Volgens welingelichte Perzische kringen verwacht keizerin Farah van Perzië een baby. De keizerin brengt op het ogenblik met haar gemaal een bezoek aan Pakistan. dit jaar een batig slot aanwijst van f 77,38. Namens de kascommissie adviseerde de heer A. Goudswaard de rekening goed te keuren en de penningmeester décharge te verle nen, waartoe z.h.s. werd besloten. Hiermede was het officiële gedeel te afgelopen. Ontspanningsprogramma Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met een afwis selend ontspanningsprogramma. De heer J. van Ast vertoonde voor de pauze twee komische films van Laurel en Hardy en na de pau- ze een serie fraiae kleurendia's van Zierikzee en het bloemencorso te Lisse. E endubbelkwartet zong met orgelbegeleiding van dhr. Schouls op gevoelvolle wijze enkele liederen en twe? bestuursleden en drie da- mes(-gasten) voerden een humoris tische schets in één bedrijf op, wel. ke èn door inhoud èn door opvoe ring ook bijzonder in de smaak viel. Tot slot werd een tableautje vertoond, waarbij het dubbelkwar. tet (achter de schermen) ook mede werking verleende. De voorzitter bood alle medewer kenden aan de avond een kleine herinnering aan, waarna de secre taris de dames Goudriaan-Bruin- stroop en Schiettekatte-Viergever ook nog bloemen aanbood. Na een dankwoord van de voorzitter sloot de heer L. van Sluis de geslaagde bijeenkomst met dankzegging. >-?/ een gemaskerde bandjv staph Her ee/v revolver in h hand een cafe binnen /V w AMERikAANSE stadje holtdjosburg. Pi maard/M stapte hlM echt ep resoluut HET een geweer tegemoet. de ba md'et IJE1 7'n REVOLVER rallen f» 6'MG EG vandoor. later bleek het 'n speelgoed revolver te zjn terw'jl net geweer niet geladen was DE GESLAAGDE TRAM SE ATOOMBOM PROEF Als er één schaap uit het el is In de medische en biologische wetenschappen kan men niet alleen weefsels van het ene dier op het andere overplanten maar ook be vruchte eieren! Zo is o.a. gelukt muizeëieren, nadat deze in een kunstmatige voedingsbodem korte tijd verblijf hebben gehouden, in een andere vrouwelijke muis over te planten, waar ze zich verder ontwikkelden tot normale dieren. Inderdaad een opzienbarende pres tatie. Hetzelfde is gelukt met be vruchte konijneëieren. Na deze serie successen hebben Engelse dierenartsen het gepro beerd met schapen met de bedoe ling uit waardevolle moederscha pen meer jongen dan normaal en natuurlijk te verkrijgen. Ook nu waren de resultaten even verbluf fend als schitterend. Zo konden be vruchte eieren afkomstig van voor de economie zo belangrijke scha pen in andere niet van bijzondere xoaarde zijnde, ooien tot ontwikke ling worden gébracht! Opdat gedu rende het ganse jaar bevruchting mogelijk kon blijven, onderwierpen onderzoekers de schapen aan een hormoon-behandeling. Na bevruch ting der eieren werden deze uit het waardevolle dier genomen en in een ander schaap, dat voor de teelt en de economie van minder belang was, getransplanteerd, waar ze zich verder normaal ontwikkelden tot voldragen lammetjes. Met behulp van deze methodiek is het gelukt, in één geval zelfs linnen een jaar tijd, uit het moe- derdier elf waardevolle jongen te krijgen. Wij zien weer: de moderne wetenschap staat voor niets! Welden onder water Als wij het hebben over weide gronden, dan denken wij daarbij aan koeien en schapen die daar op grazen. Nu evenwel zullen wij het hebben over weiden, waarop geen vee graast. Om u niet langer in spanning te houden, vragen wij thans de aandacht voor de ontdek king door geleerden van de Beau- dette Foundation for Biological Research te Colvang in Californië, van uitgestrekte onderzeese weide gronden van zeegrassen langs de kust van de Stille Oceaan in Cen traal Amerika. Deze weidegronden, vaak omzoomd door riffen gevormd waarde men op de ondiepe zand bodem van Panama en ze strekten zich noordwaarts uit tot Corinto in Nicaragua. Veroorzaakt zon depressies Bij nader onderzoek bleek, dat deze dienen als weidegrond voor zee-schildpadden, die bij wijze van spreken onder water de rol vervul len van koeien boven water. Nog nooit eerder zijn zulke weiden in de oostelijke Pacific aangetroffen. Hetzelfde geldt voor de eveneens nog nooit eerder ontdekte rifvor- mige kalkhoudende algen. Op hun exploratietochten ontdekten de bio logen eveneens grote massa's agar- agar (soort gelatine) producerend zeewier in de wijde riviermondin gen van Nicaragua en Costa Rica. Zou het toch waar zijn, dat de zon het weer op onze waarde kan beïnvloeden? Vermoed heeft men dit wel, maar de positieve „bewij zen" kon men maar niet in handen krijgen, althans tot voor kort. Het is wel voor de hand liggend dit te vermoeden, want per slot van re kening ligt, zoals het heet, de aar de nog in de atmosfeer der zon. Hoe dit zij: onlangs zijn door Mc Donald en Roberts van het High Altitude Observatory aanwijzingen voor het bestaan van een schakel tussen het aardse weerpatroon van grote omvang en ongewone werk zaamheden op de zon gevonden. Huns inziens zouden bepaalde ge bieden van lage druk op circa 10 km. hoogte van vorm veranderen en wel een paar dagen nadat de aarde door intensieve zonnedeéltjes is gebombardeerd. Deze bestookte gebieden, zo zeggen ze verder, be reiken de omgeving van de Golf van Alaska en de Aleoeten op de tweede, derde of vierde dag na ver trek van bedoelde energierijke deeltjes uit de zon en de verande ringen in de depressiegebieden heb ben enige dagen later plaats en wel op verschillende plaatsen. De kans dat deze veranderingen bij toeval zouden zijn ontstaan is kleiner dan 1 op 1 miljoen. Dit is wel een belangrijke stap in de goe de richting maar uitgepuzzeld zijn wij nog niet, vandaar dat de onder zoekingen voortduren. Dr. JEAN HUGO. DE VAL VAN BARRANCA 62. De waarschuwing van het zigeunermeisje had geen moment later moeten komen. Bliksemsnel springt Aram opzij en met een wilde ruk trekt hij zijn tegenstander een kwartslag om. De tweede soldaat houdt nog maar juist op tijd zijn zwaard omhoog, nu zijn makker zo plotseling als een schild tussen hem en Aram instaat. Van deze korte aarzeling maakt Aram gebruikMet zijn uiterste krachten werpt hij de eerste soldaat van zich af, tegen de ander aan. Het verblufte tweetal tuimelt ruggelings door de open staande kerkerdeur, die Aram met een krachtige zwaai dicht- werpt. „In één worp alle kegels om", lacht hij grimmig, terwijl hij snel de zware grendels dichtschuift. Binnen klinken gesmoorde kreten en machteloze vuistslagen op de kerkerdeur. „Dat was knap werk", zegt het zigeunermeisje vol bewondering. „Stom geluk", grijnst Aram bescheiden. „Nu snel mijn vriend Agua opzoeken, MizzaHij moet hier toch ergens in een van die verwenste hokken zitten. Zij lopen verder langs de vele cellen. Plotseling, bij een donkere zijgang, klinkt een vaag geroep tot hen door. „Daar zit iemand, achter dat traliehek", roept het meisje opgewonden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5