De geschiedenis m de kauwgom Stoet van 31 paarden maakte tocht over het kille voorjaarsstrand z.v.u. OUDERAVOND O.L.-SCHOOL OOSTERLAND Optimistisch verslag over afgelopen schooljaar Stra te Burgh/Haamstede „Schouwse Ruiters'' verleenden hun medewerking BURGH-HAAMSTEDE, 27-2. Zij het niet op de vroeger traditionele maandag, maar zaterdag, heeft men te Burgh-Haamstede op op gewekte wijze het Straf eest ge vierd. De weersvooruitzichten wa ren niet bijster gunstig, maar ge lukkig is het toch de gehele dag droog gebleven. Een kille wind liet zich alleen op het strand gevoelen, maar in het „achterland" viel het hard mee. Dertig paarden - w.o. 21 van de „Schouwse Ruiters" - na men aan het Strafeest deel. In grqve lijnen kan het program ma worden vergeleken met verle den jaar. De deelneming van de „Schouwse Ruiters" betekende veel, ook voor deze Stra, omdat hierdoor het paardental niet onbelangrijk groter werd, dan normaal het j^val zou zijn geweest. Beslist spektaku- lair was de tocht - van ongeveer l km. - die de Strijdsters en -rij ders maakten over het strand. Het was een fraai gezicht amazones en ruiters over het strand te zien dra ven, waarbij verschillende ruiters hun dieren het water instuurden. Via Westenschouwen en Burgh reed men naar Burgh, waar de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" de stoet reeds stond op te wachten. Gezamenlijk trok men het dorp in, waar de diverse hotels met een be zoek werden vereerd. Te Haamste de werd nog een bezoek gebracht aan het ruisthuis „Duinoord". Bij de race in de Slotlaan bleek het paard „Sultan", met mej. C. Koop man als berijdsteer, de snelste van de „Schouwse Ruiters", terwijl Jo- pie Hanse bij de Haamsteedse paar- aen triomfeerde. In hotel Bom zorgde de „Boerenkapel" voor een vrolijk muzikaal programma. IJsbreker in nood WASHINGTON, 28-2. - In het Zuidpoolgebied ten zuiden van Ar gentinië, wordt op het ogenblik het uiterste gedaan om hulp te verle nen aan de Argentijnse ijsbreker „General San Martin", die zelf een stoutmoedige reddingspoging aan het ondernemen was. De ijsbreker zit sedert enige dagen vast in een buitengewoon dik ijsdek in de Mar- gareta-baai, ten zuidwesten van het schiereiland Palmer. Daardoor kan het schip zeven wetenschappelijke onderzoekers niet te hulp komen, die zich op het marinestation San Martin bevinden. Russische duikboten in Zuidainerikaanse en Zuidafrikaanse wateren? JOHANNESBURG, 28-2. Het Zuid-Afrikaanse blad „Sunday Ex press" schrijft zondag over inlich tingen te beschikken waaruit men kan opmaken dat de geheimzinnige duikboten, die de laatste tijd in de Zuid-Amerikaanse en Zuidafri kaanse wateren zijn verschennen, Russische duikboten zijn, die ope reren vanuit geheime bases in het Zuidpoolgebied of vanuit geheime bases op de verlaten eilanden ter hoogte van de „woeste kust" van Pondoland in het zuidoosten van Zuid-Afrika. Het blad weet te melden, dat de militaire autoriteiten van Zuid- Afrika op het ogenblik „energieke pogingen" doen om de schepen op te sporen en dat er misschien bin nenkort een operatie op touw zal worden gezet om de geheime bases op te sporen. De wetenschappelijke stations, die de Russen in het Zuid poolgebied hebben gevestigd en die „tegenover" Zuid-Afrika liggen, zouden heel goed voor geheime ba ses kunnen worden gebruikt, zo* meent het blad. FLITSEN UIT HET BUITENLAND Volgens het Russische persbu reau Tass is gisteren in Moskou tussen west-Duitsland en de Sow:- jet-Unie het protocol van een overeenkomst getekend tot uit breiding van de handel tussen de ze twee landen. Hooggeplaatste rooms-katho- lieke geestelijken in Frankrijk, o.w. twee kardinaals en drie bisschop pen, hebben besloten het officiële bezoek dat de Sow jet-premier Chroesjtsjef binnenkort aan Frank rijk zal brengen, te negeren, zo is in kerkelijke kringen vegnomen. Het Amerikaanse blad „Chica go Tribune" meldt maandag in een telegram uit Helsinki dat de groot ste Russische basis voor lange af standsbommenwerpers en raketten voor aanvallen op de Verenigde Staten is geteisterd door een enor me ontploffing. Premier Nehroe van India heeft maandagochtend in het parlement in Nieuw Delhi verklaard dat hij ingenomen is met het aangekondig de bezoek van de Chinese premier, Tsjou en Lai,, aan Nieuw Delhi. Nehroe gaat er mee akkoord de be sprekingen in april te houden. Spijtig ongeluk Een schaduw over de blijde dag werd helaas geworden door een spijtig ongeluk, waarvan de heer A. van Zuijen te Burghsluis het slachtoffer werd. De heer van Zuij en liep een beenbreuk op en moest naar het Zweedse Rode Kruis zie kenhuis te Zierikzee worden ver voerd. Het ongeluk gebeurde tijdens de slotrace in de Slotlaan. Toen de stoet in volle galop naderde, wilde de heer van Zuijen nog snel enkele kinderen opzij trekken, hetgeen hem ook gelukte. Hijzelf echter werd getroffen door een der hoeven van een paard, bereden door de heer T. v. D. te Haamstede. De heer van Zuijen werd door de heer C. J. v. W. te Zierikzee vervoerd naar de praktijkwoning van dokter Simons, die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Zo kwam er een abrupt einde aan de dag en werd de stemming uiteraard nadelig beïnvloed, want de heer van Z. - als promotor van Stra is een figuur, die men bij dit feest node missen kan. In de aula van de o.l.-school al hier vond de jaarlijkse ouderavond plaats, onder voorzitterschap van de heer J. Kwaak. De avond werd o.m. bijgewoond door ds. Rijks. De voorzitter wees op de ver schillende gebeurtenissen in het af gelopen schooljaar, als de vierin gen van Sint Nicolaas en kerst feest, de schoolreis en de gewon nen „Spar"-verkeerspuzzel. de nuttige handwerken waren prachtig en mej. Geertje Stouten, de kwieke onderwijzeres in dit vak, heeft eer van haar werk. Mevr. Zeijler droeg een Zeeuws proza-stukje voor, waarna enkele schoolfilmpjes werden vertoond, o.m. van het boerenleven in het Zwarte Woud en in Tirol alsmede van de keizerpinguin in het Zuid poolgebied. Verwachting tot dinsdagavond: HULP AAN VLUCHTELINGEN „DOE OPEN" SLEUTELACTIE VAN NEDERLANDSE JEUGD BEGONNEN AMSTERDAM, 27-2. - De „Doe Open" sleutelactie, waarmee de Ne derlandse jongeren in de komende weken gelden gaan inzamelen voor de in twee Westduitse kampen ver blijvende vluchtelingen, is vanoch tend officieel in Amsterdam be gonnen. Mr. F. H. C. van Wijck, wethou der voor economische zaken, ont ving ten stadhuize namens het ge meentebestuur de 16-jarige Anita en de 17-jarige Sigurds, twee Letse kinderen uit het vluchteligenkamp Ohmstede, wier namen het symbool vormen van het doel waartoe de actie onder auspiciën van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap is op gezet: hulp aan vluchtelingen als onderdeel van het vluchtelingen- jaar. De jongens en meisjes zullen „Doe Open"-sleuteltjes verkopen. De opbrengst is, in overleg met het Nationaal Comité Vluchtelin- genjaar, bestemd voor de bouw van een gemeenschapscentrum voor de vluchtelingen uit kamp Ohmstede, alsmede voor een jeugdhuis ten be hoeve van de kinderen der Poolse vluchtelingen uit kamp Friede- richsfeld. Zoals bekend, zal Neder land bijdragen in de opheffing van deze kampen. Na de verwelkoming van Anita en Sigurds zei de wethouder: „De ouderen zien met zeer veel genoe- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Getrokken door sleepboten is de „Lieve Vrouwen kerk" van de Verenigde Neder- landsche Scheepvaartmaatschappij uit Den Haag in Rotterdam aan gekomen, waar het schip bij een werf aan de Eemhaven zal dokken. Dan zullen de deskundigen van de rederij de schade gaan vaststellen, die - hoewel er daaromtrent geen zekerheid bestaat - hun ogen schijnlijk niet zo ernstig toelijkt. Zoals bekend strandde de „Lieve Vrouwenkerk" op 20 januari j.l. op de Vliehors. Vrijdagavond werd zij vlotgetrokken. WYCHEN. Zaterdagnacht om kwart voor elf is de 25-jarige onge huwde metselaar W. F. op de Rave- steinseweg tussen Wychen en Nif- trik met zijn motor uit de bocht ge vlogen, tegen een telefoonpaal ge reden en daarna in een sloot ge slingerd. Hij was op slag dood. DEN HAAG. H.M. de Koningin medie" van het toneelstuk „Etude voor een hand", onder regie van Paul Steenbergen, bijgewoond. De koningin was vergezeld van haar particulier secretaresse, jkvr. C. E. B. Röell. Kostelijk „Tninfeest" Een niet al te druk bezette Con certzaal heeft vrijdagavond zeer veel genoegen beleefd aan de op voering van „Het Tuinfeest" van Lo van Hensbergen, dat onder auspiciën van de Z.V.U. kostelijk op de planken werd gebracht door het Zuidelijk Toneel Ensemble. Een voor het overgrote deel vro lijke avond, waarop evenwel de ernst niet ontbrek, door het gestel de probleem van de geleerde, die zijn uitvindingen ziet gebruiken op een wijze, dit het hem onmogelijk maakt de consequenties daarvan te overzien. Toch werd het stuk ner gens zwaarwichtig, integendeel, juist vrolijkheid 'heeft ongetwijfeld het grote succes van dit toneelspel veroorzaakt. Schrijver, regisseur en acteur Lo van Hensbergen oogstte veel bijval voor zijn vvoortreffelijke creatie als onderwijzer aan een dorpsschool. Op vlotte wijze werd hij bijgestaan en aangevuld door een zeer fris en natuurlijk spelende Marianne 'Rec tor, een geroutineerd-geestige Lou- di Nijhoff en een uitdagende An drea Domburg. Voorts zagen wij Manfred de Graaf, Paul Storm en Henk van Ulsen. De dames mede werkenden kregen na afloop bloe men aangeboden. gen dat de jeugd reeds nu bereid is een zeer grote verantwoordelijk heid te dragen. Daarom geeft het gemeentebestuur gaarne zijn volle medewerking aan dit initiatief". De voorzitter van het plaatselijk comité, de scholier J. Verhallen, deelde mede, dat Amsterdamse kunstenaars, onder wie Rudi Car- rell en Shireen Strooker, bereid zijn mee te werken aan de Am sterdamse acties. De wethouder kocht daarna het eerste „Doe Open"-sleuteltje. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Vrouwenwereldgebedsdag Ook alhier wordt vrijdagavond 4 maart a.s. de Vrouwen Wereld gebedsdag gehouden en wel des avonds 8 uur, in de Kleine Kerk. De organisatie berust bij de afde ling van de Ned. Christen Vrou wenbond, maar alle vrouwen, al of niet aangesloten bij kerkelijke vrouwenverenigingen kunnen er aan deelnemen. Prot. chr. ouderenbond i.o. Als op andere plaatsen in Neder land, zal - onder auspiciën van het C.N.V. - getracht worden te komerv tot oprichting van een Protestants Christelijke Ouderenbond, waartoe op woensdag 2 maart a.s. in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw een bijeenkomst zal worden gehouden. Het woord zal worden gevoerd door de secretaris yan het C.N.V. de heer H. R. Plomp. Achter het ini tiatief staan de organisaties van werkgevers, middenstanders en werknemers, tezamen vormend het Convent van Chr. Sociale Organi saties. ZONNEMAIRE Uitvoering chr. zangvereniging „Sursum Corda" De Chr. zangvereniging „Sursum Corda" te Zonnemaire gaf zater dagavond jl. een uitvoering, die in geleid werd door de heer Van Vee- len, die zijn spijt uitdrukte over de niet overmatig grote opkomst, het geen hij weet aan het samenvallen van enkele vergaderingen. „Sur sum Corda" bracht een zestal num mers ten gehore, dis stuk voor stuk getuigden dat er aan de verheffing van het vokale peil hard wordt ge werkt. Een kwartet oogsttte succes, evenals een demonstratie met een .zingende zaag". Na de pauze volgde het toneelstuk „De Veen- dokter", een spel in vier bedrijven, dat op interessante wijze werd ver tolkt. Thema was het plan van de (hoofd)persoon in het stuk de gang van zaken in de gemeente drastisch te veranderen. De rollen waren in goeds handen en er was op de .stukken" gestudeerd, zodat het publick - voldaan als het was - gul werd met applaus. Zo kunnen be stuur en leden terugzien op een goede avond. In het slotwoord werd vooral een beroep gedaan op alten en tenoren, zich voor het koor te melden. OOSTERLAND Ledenvergadering chr. schoolvereniging Onder leiding van de voorzitter, de heer Jac. Stouten, hield de Chr. schoolvsreniging alhier in de Oud Ger. kerk een ledenvergadering. De voorzitter sprak een openings woord, nadat gezongen was Ps. 25 6 en ging voor in gebed. De pen ningmeester de heer D. Bouwman, las het financieel verslag. Uit het laatste bleek dat er een goed batig saldo in kas is. Ds voorzitter dank te voor het verslag en de fin. com missie, béstaande uit de heren Joh. van der Have, Krijn Hendrikse en Jan de Bruijne, voor hetgeen door hen werd verricht. De aftredende bestuursleden de' heren J. van der Zande en Abr. de Bruine Jacz. wer den met algemene stemmen herko zen. Het. hoofd der school, de heer P. van Dijk, gaf hierna een over zicht van het jaar 1959. Het aantal leerlingen bedraagt thans 106 en de lessen konden vrij regelmatig wor- De penningmeesteresse, mevr. Zeijler-de Vin, bracht het finan cieel verslag. In kas bleek een sal do van f 36,73. De voorzitter ver leende haar décharge, na uitge bracht rapport door het echtpaar Bakker-Bal. In verband met de steeds stijgende kosten voor school reisje enz. werd besloten ook dit jaar weer een lijst onder de leden te doen circuleren. Het hoofd der school, de heer P. Knuijt, gaf een kort overzicht over de lotgevallen van het onderwijs aan de school: Koninginedag werd gevierd, terwijl er ook in Zierikzee een korf bal wedstrijd met een twaalftal leerlingen werd gehou den. Spreker hoopte een dergelijke wedstrijd ook dit jaar weer te or ganiseren, hoewel het steeds moei lijker wordt een geschikt team bij elkaar te krijgen. Ook de gehou den verkeersexamens hadden een bevredigend verloop. In verband met het te laat komen van de leer lingen op etenstijd zal in overwe ging worden genomen de uitgangs tij d der school iets te vervroegen. De school- en tandarts bezochtten op gezette tijden de school. Een schoolreis werd op 2 juni gehouden met 20 leerlingen. Voor het vol gende reisje zal de gewonnen prijs worden gebruikt. Ook de jongere leerlingen moeten hiervan profi teren. Volgens spr. zou het in het vervolg beter zijn de kerstfeest viering te houden in een grotere zaal. Gedacht wordt aan de „Con ferentiekamer". De beroepskeuze Verder deed spr. de mededeling dat er binnenkort te Zierikzee een beroepstest zal worden gehouden vanwege het bureau van Prof. dr. J. Waterink te Amsterdam, dat z.i. nuttig is voor de leerlingen die de school verlaten en nog niet weten welke richting zij uit zullen gaan. De voorzitter dankte de heer Knuijt voor zijn keurig verslag. Aan de beurt van aftreden waren uit het bestuur de heren Kwaak en J. Kort. De laatste werd bij akkla- matie herkozen, doch daar de heer Kwaak geen kinderen meer heeft op school, trad hij af. Na een stem ming tussen de heren Jac. van dei- Maas Pz. en Teeuw Bal werd de laatste met een meerderheid ge kozen. De heer Knuijt dankte de aftredende voorzitter voor de ja renlange dienst in het belang van het onderwijs als lid-van de ouder commissie. Op een bandrecorder werden enige lessen ten gehore ge bracht, alsmede enkele zangnum mers. In de pauze werd gelegenheid gegeven het werk der leerlingen te bezichtigen. Er was zeer mooi werk bij, vooral de kleurige teke ningen die kwistig door de loka len waren tentoongespreid, trok ken de aandacht. Uit alles bleek dat twee jonge leerkrachten hier bezig waren het onderwijs op zo hoog mogelijk peil te krijgen. Ook den gegeven, zonder dat er ziekte onder het personeel voorkwam. Met grote dankbaarheid wees spr. op de rijke zegen dat er steeds voldoende personeel, zowel vrouwelijk als mannelijk beschikbaar was, in te genstelling met zoveel andere plaatsen, vooral in Zeeland. Er werden geen leerlingen door de dood weggenomen en slechts één leerling was ernstig ziek. De schooi en tandarts bezochten op gezette tijden de school en de gezondheids toestand is bevredigend. Ook de Chr. school is thans een zesklassige school geworden. Ds gehouden ouderavond was zeer goed bezocht, en ook de gelegenheid om het werk der leerlingen te bezichtigen werd door velen benut. Met een dank baar hart voor de vele zegeningen zowel op stoffelijk als op geestelijk gebied, sprak de heer van Dijk de hoop uit dat de Here ook in het komende jaar weer zijn rijke zegen zal willen verlenen op het werk dei- opvoeding tot ere van Zijn Grote Naam. De heer van Dijk werd dank gebracht voor zijn keurig jaarver slag. Mededeling volgde nog, dat de ouderavond vermoedelijk zal wor den gehouden op 22 maart a.s. Na dat gezongen was Ps. 84 3 eindig de de heer J. van der Weele deze vergadering met dankgebed. ZIJPE De veerboot „Willemsdorp" De „Willemsdorp", de veerboot met koplading, die in de loop van 1960, op drukke dagen als tweede veerpont zal worden ingezet, ligt in de tramhaven te Zijpe en ver trekt deze week naar de werf om te worden in orde gemaakt voor deze dienst. Intussen zijn in deze tramhaven zelf veranderingen aangebracht aan du.c d'alven en is de tweede pon ton aldaar vervangen door een an dere die ook als reserve-ponton kan dienen voor de veerdienst Zijpe- Anna Jacobapolder. Door de genoemde veranderingen is de mogelijkheid en de accomo- öatic voor boten met zijlading aan merkelijk verbeterd, wat aan de frequentie van de veerdiensten ze ker ten goede zal komen. Utrechtse Jaarbeurs geopend UTRECHT, 29-2. Zonder enig officieel vertoon is vanmorgen in Utrecht de 74ste jaarbeurs geopend. Zes dagen lang kunnen binnen- en buitenlandse bezoekers kennis ne men van 1402 inzendingen uit 25 landen die zijn uitgestald in een expositieruimte van 28.300 vier kante meter. Na Nederland is wesf-Duitsland de grootste exposant op de voor- jaarsbeurs die geheel in het teken staat van de gebruiksgoederen. Niet bang voor honden AIKEN (Zuid-Carolina, V.S.) 27-2. De achttienjarige Kaan Larry Cooper, die wegens diefstal tot gevangenisstraf was veroordeeld, slaagde er in uit een kamp voor gevan genen te ontvluchten. De ge vangenisautoriteiten zonden een bloedhond achter hem aan en deze bleef meteen spoorloos. Een tweede bloed hond volgde en ook van hem werd niets meer gezien. Een derde en een vierde bloed hond schenen eveneens in rook op te gaan, zodra ze op het spoor van Cooper kwa men. Toen trokken de poli tiemannen zelf op onderzoek uit en zij hadden geluk. Cooper werd slapende in een kerk aangetroffen. Het bleek dat hij elke volgende bloed hond had gevangen, zodra deze in zijn nabijheid was gekomen. Hij had de dieren aan bomen in een naburig moeras vastgebonden, na eerst de bellenband rondom hun nekken te hebben ver wijderd. Een vijfde, achter Cooper aangezonden bloed hond ,kwam er niet zo goed af, hij werd door een auto a overreden en gedood. Minder zacht Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Minder zacht. 1 maart. Zon op 7.27, onder 18.19. Maan op 9.03, onder 22.52. Eerste kwartier: 5 maart te 12.06. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 1 maart 5.38 v.m. 18.16 n.m. BROUWERSHAVEN 1 maart 5.15 v.m. 17.30 n.m. Springtij: 29 febr.. HET WEERO VERZICHT In Westeuropa heerste geduren de het weekeinde zacht voorjaars weer en in zuid-Frankrijk kwamen zelfs zomerse temperaturen voor. Ook in Nederland werden hoge temperaturen bereikt: in Brabant werden zondag maxima gehaald van 19 graden, dit is ruim tien gra den boven normaal. Het zachte weer komt op rekening van een zuidelijke tot zuidwestelijke stro ming die tropische lucht aanvoert uit de omgeving van de Canarische eilanden. De storing wordt in stand gehouden aan de oostflank van een gordel van lagedrukgebieden tus sen de Azoren en de kust van Noorwegen. Enkele frontale sto ringen bewegen met de stroming mee maar deze gaan van geen noe menswaardige regen vergezeld. Wel zal een van deze fronten een afkoeling teweegbrengen nadat de tropische door maritieme lucht is verdreven. De maritieme lucht wordt morgen door een krachtige zuidwestelijke wind aangevoerd. Er komen enkele buien in voor maar ook opklaringen. ROTTERDAM. De 55-jarige mw. C. S.-W. uit de Gouvernestraat te Rotterdam is zaterdagmorgen op de West-Kruiskade door een tram aan gereden, toen ze op haar fiets uit de St. Mariastraat kwam. In het ziekenhuis Coolsingel moest men constateren dat zij was overleden. Reeds de Middenamerikaanse indianen kauwden op gom Kauwgom is een soort versnape ring, die eigenlijk geen versnape ring meer genoemd mag worden. Voor velen is het kauwgom kauwen een gewoonte geworden, evenals het roken dat is voor anderen. In de Verenigde Staten vooral wordt er veel gekauwd. Er wordt daar per jaar ongeveer een tweehonderd miljoen dollar aan kauwgom be steed, hetgeen neer komt op het verbruik van omstreeks twintig miljard stukjes. In Europa ligt dit wel iets anders. Ook hier wordt kauwgom gekocht, maar niet zoals in Amerika door mensen van alle leeftijden en alle rangen en standen, maar groten deels slechts door de jeugd. Het kauwgomverbruik is daarom in Europa belangrijk minder. Natuurlijk vraagt men zich hier bij af, hoe de kauwgom zo in de mode is gekomen. En wanneer we een blik slaan in de geschiedenis, dan zien we, dat het gebruik reeds van zeer oude oorsprong is. Gestolde rubber Toen de Spaanse veroveraars kennis maakten met de volken van de Middenamerikaanse landen, bè- merkten zij dat de Indianen daar op iets kauwden. Bij nadere infor matie bleken zij te kauwen op stuk jes rubber, afkomstig van de sapo- dillaboom. De inboorlingen brach ten kerfjes aan in de bast van de stam en daaruit druppelde, evenals dit bij de rubberbomen het geval is, een soort melksap, dat stolde en daarna bewerkt werd. De Maya's, een Indiaanse stam in midden-Amerika noemde dit materiaal chicle. De Azteken, even eens een Indianenstam uit midden- Amerika, namen het van de Maya's over en zij brachten het weer ver der bij de Mexicanen Het kauwen op chicle scheen een prettige bezig heid te zijn, want ook in Mexico werd het een algemeen gebruik. In 1860 vluchtte een Mexicaans generaal naar de Verenigde Staten en op zijn vlucht nam hij een grote voorraad chicle mee. Gedurende zijn ballingschap heeft hij het steeds gebruikt, maar toen hij later weer naar zijn land terugkeerde,, liet hij in de V.S. het restant van zijn voorraad chicle achter. Het lukte Deze efenis van de Mexicaanse generaal kwam in handen van een zekere Thomas Adams, die aanvan kelijk niet wist wat hij er mee be ginnen moest. Na verschillende mis lukte proefnemingen met de blok jes gom, herinnerde hij zich gezien ie hebben, dat de generaal er steeds op kauwde en hij probeerde het zelf eens. Dit bleek een succes. Hij begreep, dat er misschien meer mensen zouden zijn, die het prettig zouden vinden om dergelijke blok jes in de mond te hebben en hij richtte de firma Adams and Son op, die overging tot de fabrikatie van deze blokjes. Hij kreeg octrooi op een zachter soort gom, dan dat van de generaal en hij bleek spoe dig succes te hebben. De Amerika nen wilden wel kauwen.. Het was John Colgan, een drogist uit Louisville, die er toe kwam een lekker smaakje aan de blokjes toe te voegen. De concurrentie begon de op op te steken en de belang rijkste was wel John Wrigley, wiens naam een begrip zou worden op het gebied van kauwgom. Hij was de zoon van een zeepfabrikant, die trachtte de zeepprodukten van zijn vader aan de man te brengen door er pakjes kauwgom bij cadeau te doen. Later bleek hem, dat de mensen meer belangstelling had den voor de kauwgom, dan voor de zeep en zo besloot hij zich op de kauwgom te specialiseren. Vulpennen en meubels cadeau Om zijn kauwgom er bij het pu bliek in te krijgen maakte hij ge bruik van ongelofelijke reclame stunts, zeker voor die tijd van om streeks 1900. Hij schonk bij ds ver koop vulpennen, muziekinstrumen ten, meubels, keukengerei en wat al niet meer. Zijn kauwgom werd een geweldig succes en zijn naam een begrip. In de loop der tijden heeft men verschillende andere grondstoffen voor ds kauwgomindustrie gepro beerd, maar zij voldeden niet en men kwam steeds weer terug op het sap van de sapodillaboom. In de fabrieken wordt de grondstof tot een fijn poeder verpulverd, ge reinigd en vermengd met poeder suiker, en een smaakgevende es sence. Daarna wordt het mengsel door machines in de vereiste vorm gebracht. Voor de Amerikanen is kauwgom een levensbehoefte en in de laatste wereldoorlög heeft de Amerikaan se overheid er wel degelijk voor ge zorgd, dat de Amerikaanse soldaten over voldoende kauwgom konden beschikken, aangezien zij vreesden, dat anders het moreel van de troe- pen hieronder te lijden zou hebben.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2