*A' LEXINGTON Overdenking hmd\ iiïect\ 2 'ASPRO'5-en...U&hCKteek ft! ik hoorde 2 moeders praten Het merk dat het hardst gaat" AMERICA S BEST TOBACCOS Ijoodwill NEVEDA 1 WOL GRENSV0LK ZIEREKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 No. 18725 Zij heeft een goede daad aan Mij verricht. Zij heeft gedaan wat zij kon; van te voren heeft zij miin lichaam gezalfd voor de begrafenis. Marcus 14 6b, 8. Voordat de Here Jezus het grote lijden begon, nam Hij eens deel aan een maaltijd in Bethanië. Daar is toen een vrouw binnen gekomen. Een andere evangelist vertelt ons, dat ze Maria heette. Een fles met kostbare zalfolie haalde ze te voor schijn en goot die uit over Jezus' hoofd. Maar waarom kijken ze haar zo vreemd aan? Heeft ze iets ver keerds gedaan? Ze hoort: ver kwisting driehonderd schellin gen .voor de armen". En ze be grijpt het! Maar ze had toch en hoe zou Jezus er over denken? Aan Zijn ogen ziet ze, dat Hij haar begrijpt En daar spreekt Hij al ge ruststellende woorden. Hij neemt haar in bescherming. Jezus leefde tussen eenvoudige mensen. De kost bare gewoonten van de rijken wa ren Hem vreemd. En ik stel me voor, dat Hij van het zalven als zo danig niet eens heeft genoten. Maar waar Hij op lette, was datgene dat Maria gebracht heeft tot haar daad. Hij zag haar liefde en haar dank baarheid en dit had grote waarde voor Hem. En nog meerwaar schijnlijk heeft Maria iets voelen aankomen van het lijden. In elk ge val heeft Jezus haar daad direct in verband gebracht met Zijn sterven. Het is alsof Hij heeft willen zeg gen: mijn dood kan zij niet verhin deren. Maar zij heeft gedaan wat ze kon. Zij heeft mijn lichaam ge zalfd voor mijn begrafenis, die heel gauw zal plaats vinden. In de loop van het kerkelijke jaar staan we weer aan het begin van de lijdensweken. We weten, dat het is uitgelopen op het kruis. We we ten ook, wat Jezus' lijden en ster ven voor ons betekent; dat Hij die weg bewust is gegaan om verzoe ning te bewerken voor een wereld verloren in schuld. De vraag wordt ons voorgelegd, hoe wij er tegen over willen staan. De geschiedenis van de zalving moet voor ons een aansporing zijn, om te doen wat Maria deed. Wij hebben nog meer reden tot dankbaarheid dan zij. Niet alleen dat wij beter weten van Jezus' lijden en sterven. Vooral weten we beter, welk een betekenis dit voor ons heeft gehad, en nóg heeft. Wij kunnen Maria's voor beeld niet letterlijk volgen. Maar wanneer wij in Jezus Christus gelo ven en door het geloof deel hebben aan de gaven, die Hij voor ons ver worven heeft, dan kunnen we Hem eren en huldigen met de toewijding van ons hart en van onze gaven. Nieuwerkerk in D. M. G. WESTERHOF. WESTERSE HULP VOOR INDIA NIEUW DELHI, 25-2. In Nieuw- Delhi is woensdagavond een dele gatie van drie vooraanstaande ban kiers aangekomen, die zich tijdens een verblijf van drie weken in In dia op de hoogte zal stellen van de economische hulp, die India in de komende vijf jaren van het westen nodig zal hebben. De delegatie reist onder auspiciën van de Wereldbank en bestaat uit de president-commissaris van de Engelse Lloyds Bank, sir Oliver Franks, de president-commissaris van de Deutsche Bank, dr. Her mann Abs, en de oud-president commissaris van de Federal Reser ve Bank te New York, Allan Sproul Massamoord van 4000 jaar geleden ontdekt CAIRO, 25-2. De ontdekking van een 4000 jaar oude Egyptische do denstad in opper-Egypte heeft te vens een gruwelijke massamoord aan het licht gebracht. Toen een oudheidkundige expe ditie van Cairo's universiteit dezer dagen bij Einaba in Nubië een tweedelige uitgebreide necropolis van duizend mummie's opgrc f, deed men de ontstellende ontdek king dat zij het slachtoffer moeten zijn geweest van een moord op grote schaal. Vele mummie's ble ken opgehangen te zijn en anderen waren gewurgd. Zeer vele van de mummies wa ren kinderen. In 450 graven bleken de stoffelijke resten nog in het be zit van haar, nagels, huid en tan den en enkele vrouwen droegen hals- en armbanden van koper, goud of zilver. De leider van de expeditie, dr. Abdel Moneim Aboebak, meent dat het mummies van Nubiers uit de derde dynastie (2400 voor Chr.) zijn. Hij schat drie jaar nodig te hebben om de vondsten, waartoe ook vazen van groene lei en albast en andere gebruiks- en siervoor werpen behoren, te inventariseren en hoopt door deze studie nadere gegevens omtrent de massamoord te verkrijgen. Deskundigen bestuderen een plan om de Donau bij Langenzers- orf een kunstmatige zij-arm te ge ven die bij de oliehaven van Leo- poldau weer in de rivier zou moe ten terugkomen. Dit zou de beste bescherming tegen overstroming van het gebied van Wenen vormen en in het vroegere inundatiegebied zou een strook land van zestien bij een halve kilometer aangewonnen kunnen worden. Ingezonden mededeling fltas lil 'ASPRO' tegen griep, verkoudheid, keelpijn I WIJ OUDERS I Dit is een gesprek dat tussen twee moeders gevoerd werd en door mij toevallig werd aangehoord. Moeder A: ..Die kinderen van mij zijn toch zo vernielzuchtig. Zo iets heb je nog nooit meegemaakt. Het lijkt wel of ze niet eerder rusten voor ze de boel kort en klein ge maakt hebben. Van al het mooie, dure speelgoed, dat ze met Sinter klaas hebben gekregen, is al bijna geen stuk meer heel". „Ja, daar heb ik ook wat mee te stellen", geeft moeder B meewarig bet hoofd schuddend, toe. ..En of je ze verbiedt, het helpt allemaal geen steek. Ik dreig ze wel, dat ik ze de benen zal breken, maar ze lachen je gewoon in je gezicht uit. Géhoorzamen is er niet meer bij tegenwoordig." „Ik wou, dat mijn man flinker was", zucht moeder A. „Ik zeg al tijd: „Pas op, ik vertel het aan va der. Dan zal die jullie wel eens le ren. Maar wat helpt het me, als die vader zich er altijd met een Jantje van Leiden afmaaktHij zegt dat ik maar voor de opvoeding moet zorgen, omdat hij zelf te weekhar tig is, die apen eens een flink pak voor hun broek te geven". „Als ik er helemaal geen raad meer me eweet, stuur ik ze zonder eten naar bedbegint moe der B. 0 iDe bus stopt. Ik moet er uit. Het spijt me bijna, dat ik niet verder kan horen, op welke manier deze moeders hun spruiten tot gehoor zaamheid menen te kunnen dwin gen. Het gesprek was op de bank tegenover me zo luid gevoerd, dat ik woord voor woord kon verstaan. Natuurlijk had ik me er niet in ge mengd, ofschoon beide dames me van tijd tot tijd een blik toewier pen, als om mijn instemming te vragen. Ik gaf die niet, ten eerste, Ingezonden mededeling Het geval-Bally DEN HAAG, 25-2. De algemene inspectiedienst van het ministerie van Landbouw heeft het onderzoek naar het „geval-Bally", ingesteld op verzoek van de gewestelijke raad Overijssel van het Landbouw schap, voltooid. De conclusie van dit onderzoek is, dat er bij de over eenkomst tussen de onvolwaardige landarbeider Bally uit Diepenveen en diens werkgever geen sprake is van een onregelmatigheid. Zoals al eerder is gemeld had de plaatse lijke sociale commissie van het Landbouwschap te Diepenveen haar goedkeuring gehecht aan de indivi duele arbeidsovereenkomst, waarbij Bally van zijn werkgever vrije kost en inw.oning, kleding, verzorging en een rijksdaalder zakgeld kreeg. omdat het me niet aanging en ten tweede omdat mijn mening anders uit zou vallen, dan ze waarschijn lijk verwachtten. Ik was het nl. he. lemaal niet met hen eens. Dat kinderen vernielzuchtig en ongezeggelijk zijn, is natuurlijk niet juist en zeker moet daar wat aan gedaan worden. Maar om dit te proberen met bedreigingen als „ik breek je de benen" is natuurlijk dwaasheid. Welk kind neemt dit voor ernst op? Ze weten heus wel, dat geen enkele moeder haar kind de benen breekt. Als ze een beetje pienter zijn, voelen ze er eerder de onmacht van moeder in, die ook in derdaad achter zulke onzinnige be dreigingen verborgen zit. Ij- En om vader voor boeman te la ten fungeren, hem steeds als stok achter de deur te houden, is eigen lijk alleen maar zielig. De moeder kan niet duidelijker bekennen, dat ze zelf niet tegen haar taak opge wassen is. En daarmee drijft ze het kind er als het ware toe, zijn krachten met de hare te meten. Zonder eten naar bed, dat is een straf, waartoe sommige ouders, ook al uit een soort onmacht, hun toe vlucht nemen. Maar wie zijn ver stand gebruikt, moet toch begrijpen dat iets, wat het kind in zijn ge zondheid kan schaden, niet als wraakneming aangegrepen mag worden. Een straf moet het logisch uitvloeisel zijn van het bedreven kwaad. Dan begrijpt het kind het en heeft er wat aan voor een vol gende keer. Als het bv. zijn speel goed vernielt, neem het dan voor een poos zijn liefste speeltuig af. Zeg. dat hij het terug krijgt, als hij getoond heeft, het waard te zijn, door zuinig met zijn andere bezit tingen om te gaan. MARCELLE. TONEEL EN FILM „DE CIRCUSHELD" Bioscoop „Bom" te Haamstede Danny Kaye is de topster in „De Circusheid", een onweerstaanbaar vrolijke film, welke deze week vertoond wordt in bioscoop hotel Bom te Haamstede als een vrolijk intermezzo van het Strafeest. Dan ny speelt de verlegen Andrew La- rabee die volgens de plannen van zijn vader voorbestemd is zijn va der t.zt. op te volgen als hoofd van de Larabee-school. Maar de levensloop van Andrew wordt vol komen gewijzigd als hij in aanra king komt met een circus en bij de sensatie van 'n applaus ondergaat" als hij een keer als clown optreedt. Bovendien voelt hij zich aangetrok ken tot Selena, de trapezewerkster van het circus. Nu Andrew eenmaal de sensatie van het circusleven on dergaat voelt hij niets meer voor het schoolleven en hij neemt zelfs deel aan een gewaagd trapeze nummer. Gelukkig keert ook alles met vader Larabee ten goede want hij kan Andrew vertellen dat hij toch een familie-traditie kan voort zetten, zelfs als clown, want een van hun voorvaderen was hofnar van koning James I. Een vrolijke pretentieloze ge schiedenis welke uitgroeide tot een top-komedie van de beroemde ko miek. In de Concertzaal te Zierikzee wordt behalve de Anne Frankfilm zondagmiddag nog vertoond „Ge zworen Kameraden", een nieuw avontuur van Stan Laurel en Oliver Hardy. Ingezonden mededeling BINNENVERINGBED HAZET-FABRIEK EN ZEVENBERGEN SCHUIM RUBBERBED DEN HAAG. Ettelijke duizenden guldens extra heeft geknoei met kassabonnen in de afgelopen twee jaar drie kelners en een buffetjuf frouw van een Haags hotel opgele verd. Onlangs viel het de hotelhou der op dat zijn inkomsten zo gering bleven. Hij nam een aantal steek proeven en liep daarop onmiddellijk naar de politie, want het bleek hem dat er op niet geringe schaal werd geknoeid door zijn personeel. Het viertal was twee jaar geleden met manipulaties begonnen en verdien de er een honderd gulden per week extra mee. De kelners waren de 25-jarige J. J. J. P., de 29-jarige J. B. H. en de 51-jarige J. J. B. M., de buffetjuffrouw was de 47-jarige M. de J. 's-HERTOGENBOSCH. De recht bank te 's-Hertogenbosch heeft in de zaak tegen de mijnwerker J. U. uit Sittard het vonnis van de kan tonrechter te Eindhoven bevestigd, die hem had vrijgesproken van schuld aan de aanrijding te Leende, waarbij onder meer mej. C. Hou- ben, dochter van de Commissaris der Koningin in Limburg, om het leven is gekomen. Registratie politieke groeperingen DEN HAAG, 25-2. Blijkens een mededeling in de Staatscourant van vandaag heeft de kiesraad in het volgens de kieswet bij te houden register als politieke groeperingen ingeschreven: „Legioen gepensio neerden en ambtenaren" als num mer 16, en de „Nationale Unie" (aanduiding N.U.) als nummer 17. Uit het register zijn geschrapt: 8. Nederlandse Oppositie Une, 10. Na tionale Unie op Algemeen Christe lijke Grondslag (aanduiding Natio nale Unie (Algemeen Christelijk) en 14 Partij voor overheidspersoneel, aanduiding P.V.O. FINANCIEEL NIEUWS Hypotheekportefeullle Bouwfonds Nederlandse Gemeenten overschreed f 100 miljoen DEN HAAG, 25-2. De resultaten die de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te Den Haag in 1959 heeft behaald zijn, aldus de direc tie .zonder meer goed te noemen. Het aantal deelnemers steeg van 14.237 tot 16 608. Ingeschreven wer- cien 4940 nieuwe spaarders. Terwijl 1543 nieuwe hypothecaire leningen werden verstrekt met een totaal bedrag van f 21.687.924. Hiermede werd de grens van f 100 min. over schreden en werd het aan hypothe ken uitstaande bedrag gebracht op f 107.390.739. Van 1821 deelnemers woningen werd de bouw verzorgd. Sinds zijn oprichting verleende het intergemeentelijke bouwfonds be middeling hij de bouw van 13.306 huizen. De stortingen door spaar ders vertonen eveneens een stijging. In 1959 kwam f 12 053.014 aan spaargeld binnen tegen f 8.135.964 in 1958. PREDIKBEURTEN voor zondag 28 februari 1960 Ned. Herv. kerk Zierikzee: Gr. kerk 10 u. ds. Beze- mer (Bed. H. Doop); 7 u. id. Gast- huiskerk: 10 en 7 u. ds. Assendorp. Kerkwerve: 2.30 uur ds. van der Grift. Serooskerke: 10 uur Eerw. heer M. C. Malipaard uit Haam stede. Burgh: 10 uur ds. F. van der Grift uit Serooskerke-Kerkwerve. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Boer Renesse: 10 uur ds. van Liere. Noordwellc: 7 uur ds. van Liere. Eikerzee: 10 uur ds. van den Ban. Brouwershaven: 10 uur ds. Groot. Zonnemaire: 10 uur ds. Duvekot. Noordgouwe: 10 uur Vic. Schone- veld. Dreischor: 10 uur ds. Duy- vendak. Ouwerkerk: 10 uur ds. Franke. Nieuwerkerk; 10 uur ds. Westerhof; 6.30 uur samenkomst in ,,Rehoboth". Oosterland: 10 uur ds. Rijks, 6 uur ds. W. S. Duvekot uit Zonnemaire. Sirjansland: 10 uur leesdienst; 6.30 uur ds. J. Spelt uit Dinteloord. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. van den Brink. St. PhUipslantI: 9.30 en 2.30 uur ds. van Dieren. Lutherse kerk Zierikzee: geen dienst. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. Tiemer- sma. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Boerma. Renesse: 7 uur ds. T. Kamper uit Scharendijke. Scha- rendtfke: 10 en .2.30 uur ds. Kam per. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. G. J. Pontier uit Vlissingen. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Melse. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur ds. C. A. Wielemaker uit Bruinisse (Bed. H.A.); 2.30 uur idem (Nabetr. H.A.). Bruinisse: 10 uur leesdienst, 5 uur dr. J. H. Becker uit Nieu werkerk. Anna Jacobapolder: 10 en 2.30 uur ds. Haverkamp. Gereformeerde kerken (vrügem.) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Keizer. Chr. Gereformeerde kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. van der Klis. Kerkwerve: 10 uur ds. J. P. Meijering, em. pred. te Zierikzee, uur leesdienst. Haamstede: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 uur godsdienstoefening, 3 uur ds. M. van der Klis uit Zierikzee. Gereformeerde gemeenten Haamstede: 10 uur ds. M. Heer schap uit Borssele (Bed. H.A.); 2.30 uur idem (Bed. H. Doop) en 7 uur idem (Bev. ambtsdragers). Nieuwerkerk. 10 en 3 uur lees dienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 u. leesdienst. St. Philipsland: 9.30 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. St. Philipsland: 9.30, 2.30 en 6 uur ds. Gebraad. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Jeugdsamenkomst 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Rooms-katholieke kerk Zierikzee: 7.15 en 10 uur Heilige Mis, 7 uur Lof. Haamstede: 9.45 u. Heilige Mis. Ingezonden mededeling JF 'n klasse apart spaar de wikkels voor 6 nieuwe series sprookjes-borduurkaartjes FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS Iedereen,, wie het aanging, en dat waren er niet weinigen, deed er het hare toe om een ros gekleurd ver haal over de gedragingen van dat zonderlinge meisje op te hangen. Des te verachtelijker de dochter van de boswachter werd gemaakt, des te meer schenen de vertelsters zelf uit te rijzen tot een toonbeeld van deugdzaamheid, wier voorbeeld des te scherper afstak bij zulk wan gedrag. Haneplukkers-Truuke, de heks, was de enige, die het voor Anne- marie op nam. Ze waarschuwde met haar knokige vingers, dat het schande was om zo te praten. „De moeder van het kind was een goed mens, beter dan wie ook", hield zij altijd tegen iedereen vol, „de tijd zal nog eens aanbreken, waarin alle lastertongen nog eens beschaamd zullen worden gemaakt. Al het kwaad straft zich reeds op aarde zelf". Het oude mensje had een diep gaande verering voor haar grootste weldoenster en was er van over tuigd, dat al het kwaad, jegens de boswachtersvrouw bedreven, nog eens uitgeboet zou moeten worden. De dorpelingen hadden die „voor spellingen" al vaak gehoord, maar ze geloofden er niet aan. Ze wacht ten al twintig jaar op de vervul ling er van. Ook de pastoor had van het „weinig stichtende" gedrag van Annemaric gehoord. Er waren er altijd genoeg, die uit vroom plichts gevoel meenden de zonden van an deren bij hem te moeten aandra gen. Het kwaad diende men te be strijden, door het bekend te maken. Het had niet veel indruk op de parochieherder gemaakt. Hij wist meer dan de roddelaarsters en kon zich heel goed indenken, dat het meisje haar gevoelens tegenover haar vader niet had' kunnen onder drukken. Het manvolk interesseer de zich meer voor een ander aspect van de zaak. Men had in de zaal de gehate commies Kempen met van woede bleek vertrokken gezicht op Annemarie zien afkomen, die hij de heftigste verwijten over haar schandalig gedrag maakte. Hij bal de z'n vuisten en wilde hun verlo ving op de plaats zelf verbreken. .„Luister slechts een ogenblik naar me", had men het meisje ho ren zeggen, „maar niet hier, met zoveel mensen om ons heen". „Wat heb je nu weer voor smoes jes!" had de commies nors uitge roepen, maar daarna was hij toch met haar naar buiten gegaan, alle mannen in de zaal achterlatend met de hoop, dat het touw tussen die twee voorgoed stuk zou raken, het geen in de blikken vol leedvermaak die hem nageworpen werden, maar al te duidelijk tot uitdrukking kwam. ;Op de weg naar huis viel er tus sen de commies en z'n verloofde een drukkend zwijgen,, maar nau welijks was ze in haar kamer ge komen of Annemarie liet zich snik kend in een stoel vallen. Onbewo gen staarde Kempen haar aan, z'n ogen vorsend of zij nu eindelijk 70 met een verklaring zou komen. Het duurde lang eer het meisje haar aandoening meester was, maar tenslotte 'veegde zij haar tranen weg, en stond op. Met uitgestrekte hand vroeg ze: „Geef me je hand er op. Jan, dat je voorlopig tegen over iedereen het geheim zal be waren, dat ik je nu ga onthullen". Kempen deed het zonder een woord te zeggen. „Je dwingt me er toe", ging Annemarie bevend van angst verder, ,„iets te doen, wat me zeer moeilijk valt, omdat ik niet weet hoe jij het zult opnemen". De commies kreeg een gevoel als of hij beet genomen was, nu hij merkte, dat Annemarie geheimen voor hem had. Was hij haar ver trouwen niet waard? En hij moest zich inhouden om de tafel voor hem niet in diggelen te slaan. Hij klem de z'n kaken opeen. „Vroeger durfde ik je alles te vertellen, zo het behoort te zijn on der mensen, die van elkaar houden. Maar ik ben zo bang geworden. Je hebt zulke sterke vooroordelen, dat je blik er door vertroebeld wordt, en dat je achter sommige dingen iets bent gaan zoeken, wat er niet is". I i| Met toenemende spanning luis terde de commies. „Hou nu maar op met die ora keltaal. Vertel me liever, wat die smokkelaar met jou te maken heeft!", viel hij uit. „Niet wat jij denkt", antwoordde het meisje, terwijl zij een hevige kleur kreeg, „maar wel iets, wat zeer pijnlijk voor je is, en daarom vraag ik me al of ik er niet beter ever zwijgen kan". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 9