Klassiek geworden „Anne Franks Dagboek" in Zierikzeese Concertzaal ZWITSAL Geweldige storm teisterde Zierikzee en Schouwen en Duiveland HOEST UW KIND...? ZDËREKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 26 FEBRUARI 1960 No. 18725 In de morgenuren van de premióredag van de film „Het Dagboek van Anne Frankin het Amsterdamse City Theater in april van het vorig jaar, iverd een korte herdenking gehouden pij het Anne Frank huis op de Prinsengracht. Namens de regisseur van de film, George Stevens, heeft mevr. G. Wijsmuller een krans aan het huis gehecht. ..Het is een groot wonder, dat ik niet al mijn verwachtingen heb op gegeven, want ze lijken absurd en onuitvoerbaar. Toch houd ik ze vast. ondanks alles, omdat ik nog steeds, in de in nerlijke goedheid van de mens ge loof", Dit schreef Anne Frank in haar dagboek „Het Achterhuis". Deze woorden zijn over de gehele we reld gelezen en Hollywood maakte er een film van „Het Dagboek van Anne Frank". Het werd een klas siek werk van de twintigste eeuw, met Milly Perkins als Anne Frank. De drie uren durende rolprent wordt deze week vertoond in de Zierikzeese Concertzaal. Het aangrijpende verhaal: Het is juni 1945, vlak na de be vrijding. Otto Frank (Joseph Schildkraut) keert terug uit een concentratiekamp en begeeft zich naar de zolder van zijn kantoor en specarijenfa'briekje waar hij tijdens de oorlog met zijn familie onderge doken was. Hij ontmoet er Kraler en Miep, de dapperen, die de steun en toeverlaat waren van de onder duikers, die het „Achterhuis" be volkten. Otto Frank ontvangt uit handen van Miep het dagboek van zijn dochter Anne (Milly Perkins) en begint het ontroerd te lezen. Het dagboek voert ons terug naar de maand juli, 1942. De mensonte rende jacht op de Nederlandse Jo den is in volle gang en tot hen die een onderduikadres hebben beho- ïen Anne Frank (toen 13 jaar oud), haar vader, haar moeder (Gusti Huber) en haar 16-jarig zusje Mar- got (Diane Baker), alsmede de fa milie van Daan, bestaande uit man (Lou Jacobi), vrouw (Shelley' Win ters) en 16-jarige zoon Peter (Dick Bey m er). Voor deze zeven mensen wordt het achterhuis een overbevolkte ge vangenis, door de verstandige Otto Frank economisch ingedeeld en psychologisch geregeerd. Op werk dagen is het beslist zaak de gehele dag absolute stilte te bewaren, aan gezien de fabrieksarbeiders geen vermoeden hebben van de aanwe zigheid der onderduikers. Kraler en Miep verrichten vlak onder het achterhuis hun administratieve werkzaamheden en onder hen draaien de specerijen-molens. Be halve het gebeier van de klokken van de Westertoren en het sinistere geloei van de tweetonige politie sirenes dringen er nagenoeg geen geluiden door in het achterhuis. Het dagboek vertelt het verhaal van de ontwikkeling van een zeer gevoelig opgroeiend meisje, dat met dezelfde problemen geconfron teerd wordt als ieder ander meisje van Anne's leeftijd. De gedwongen opsluiting smoort uiteraard Anne's aangeboren energie en uitgelaten heid. Zij voelt zich voortdurend ge remd door de loodzware last der dagelijkse observatie van ieder ge baar, iedere beweging, ieder woord. Zij denkt dat alle volwassenen voortdurend kritiek op haar heb ben en trekt steeds .meer naar haar vader. Als ten overvloede de reeds beperkte ruimte en de magere rantsoenen nog meer vermindoren door de komst van de tandarts Dussel (Ed Wynn), de achtste on der duiker, die in Anne's kamertje wordt ingekwartierd, ziet het meis je haar laatste restje „privacy' verdwijnen. Dussel is bovendien een bijzonder minutieuze oudere vrijgezel die haar in het geheel niet begrijpt. Margot, haar zusje, daarentegen een lief en gewillig kind en Anne denkt dat Peter van Daan Margot aardiger vindt dan haar. Naarmate de maanden verstrij ken worden de spanningen in het achterhuis groter. Door dodelijke schrik bevangen horen zij op een avond een inbreker in het kantoor aan het werk en niemand durft een beweging te maken uit angst dat de dief hen aan d^ Grüne Polizei zal verraden. Kraler en Miep vertellen hen de volgende dag, dat de inbre ker het niet gelukt is de safe te openen. Er is altijd kans. dat hij terug zal komen. In december 1942 proberen de onderduikers hun ellende te verge ten door de viering van het Cha- nuka-feest, dat door kleine kaarsjes en de originele, zelfgemaakte ca deautjes van Anne enige vrolijk heid brengt. Opnieuw horen de acht opgeslotenen echter de inbreker en Peter veroorzaakt lawaai als hij zijn kat probeert te pakken. De in breker vlucht en laat in haast de buitendeur open staan. Een nacht waker vertrouwt de zaak niet en- roept twee juist passerende man schappen van de Feldgendarmerie te hulp. Het gebouw wordt door zocht, de geopende safe wordt aan getroffen en de onderduikers wach ten muisstil tot het drietal vertrok ken is. Algemeen is de angst voor het feit, dat de inbreker, als hij ens gepakt wordt, het veroorzaak- te lawaai zal combineren met de mogelijkheid dat het huis onderdui kers herbergde. Er gaat weer een laar voorbij. Anne en Peter zijn verzonken in de droomwereld van hun langzaam rijpende liefde. De vnderduikers vernemen tot hun grote vreugde dat de invasie be gonnen is, maar geleidelijk maakt het optimisme weer plaats voor doffe wanhoop, temeer als Miep weet mede te delen dat de inbreker gepakt most zijn, aangezien een door hem gestolen schrijfmachine door de politie is achterhaald. Er komt nog bij, dat een van de arbei ders het vermoeden heeft dat zich onderduikers in het huis ophouden en Kraler door hogere salariseisen chanteert. Augustus 1944Peter en Anne praten over de toekomst..,. Plot seling horen zij de doordringende politiesirene. Remmen knarsen, Duitse commando's weerklinken.. De deur wordt geforceerd. Peter en Anne kussen elkaar. De acht pak ken hun bundeltjes kleren in hul peloze 'berusting. Het is weer juni 1945. Otto Frank deelt Miep en Kraler mee, dat hij de enige van de acht is, die de hel heeft overleefd. Hij leest in Anne's 'dagboek: „Ik geloof nog steeds aan de innerlijke goedheid van de mens". De film heeft, overal waar hij reeds werd vertoond een zeer die pe indruk gemaakt. Men moet de film zien, deze door Hollywood met de grootst mogelijke piëteit gehan delde één der nobelste hartekreten van deze tijd. Men moet de film zien voor de grootheid van 's men sen hart, maar ook om herinnerd te worden aan de menselijke beest- i ac'htigheid. DE LANDBOUWSITUATIE IN EUROPA Beeld van de graanhandel zal aanzienlijk veranderd blijken AMSTERDAM, 25-2. In een over zicht van de Economische Com missie voor Europa van de Ver. Naties, van de landbouwsituatie in Europa op het einde van het afge lopen jaar, wordt de verwachting uitgesproken, dat het beeld van de handel in granen in Europa in het jaar 1959/1960 aanzienlijke veran deringen te zien zal geven, verge leken met 1958/59. In 1958 exporteerde de Sowjet- Unie na een record-graanoogst in dat jaar, niet minder dan zeven miljoen ton graan. Hiervan ging tweederde deel naar Oosteuropese landen en de rest naar west-Eu ropa, waar het mislukken van de Franse tarwe-oogst een gunstige marktsituatie voor Russische tarwe had geschapen. In 1959 is de graan oogst in de Sowjet-Unie, als gevolg van de weersomstandigheden, be langrijk minder geweest, terwijl Een plan voor een ondergrondse spoorweg in Zürich is door de in woners met vijftigduizend tegen eenentwintigduizend stemmen ver worpen. Wel zullen de trambanen zodanig omhoog worden gebracht dat gevaarlijke kruispunten worden opgeheven. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zullen be gin oktober een staatsbezoek bren gen aan de V.S. Zij zullen o.m. een Deense tentoonstelling in New York openen. west-Europa een recordoogst had. Met betrekking tot de botersitua- tie wordt in het overzicht opge merkt, dat de markt voor dit pro- dukt in 1959 een volledige veran dering heeft ondergaan. In 1958 waren er overvloedige voorraden, terwijl de prijzen daalden. Op hun beurt kochten de verbruikers meer boter tegen lagere prijzen, waar door de voorraden weer in be langrijke mate verminderden. In 1959 ontvingen de producenten hogere prijzen en toen zich in de zomermaanden een langdurige droogte voordeed, namen als ge volg van de vrees voor een groot tekort in de toekomst, de aankopen door de handel in versnelde mate toe, hetgeen tot een verdere prijs stijging heetf geleid. VOETBAL Belgisch elftal zonder Rik Coppens BRUSSEL, 24-2. Rik Coppens is niet opgenomen in het Belgisch voetbalelftal, dat zondag a.s. ir het Heysel-stadion in Brussel te gen Frankrijk speelt. Manager Vandestock koos namelijk Ritzen van Waterschei als middenvoor. Een verrassing was voorts de ver kiezing van Letawe - een debu tant - als rechtsbuiten. Ook op merkelijk is de plaats, die Jurion kreeg toegewezen: de linkshalf plaats. De opstelling is: doel: Seghers (La Gantoise), achter: Wouters (Antwerp FC) en Raskin (Beer schot); midden: Mees (Antwerp FC), Saeyes (Daring) en Jurion (Andcrlecht); voor: Piters (Stan dard), Delire (Olympic Charleroi), Ritzen (Waterschei), Vandeboer (Anderlecht) en Letawe (FC Luik). Volksstemming iti Kameroen JAOENDE, 25-2 De nieuwe on afhankelijke republiek Kameroen heeft zich zondag in een volksstem ming uitgesproken voor een grond wet in de geest van die welke ge- raal de Gaulle in Frankrijk heeft ingevoerd. Van de opgekomen staatsburgers van de nieuwe repu bliek stemden 797.498 voor en 531.075 tegen de grondwet, aldus de donderdag bekend gemaakte defi nitieve uitslagen van het referen dum. Ongeveer 75,5 pet. van de kiesgerechtigden is opgekomen. De goedgekeurde grondwet was voorgesteld door de regering die onder leiding staat van minister president Ahidjo. Ingezonden mededeling Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met kinder honing siroop^ STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE Ouderavond o.l.-school Morgen (vrijdag) avond wordt in hotel Concordia een ouderavond gehouden van de openbare lagere school. Op deze avond zal vertoond worden de film „Tussen spel en leven", waarop door mej. Dootjes van het beroepskeuzebureau van het Gew. Arbeidsbureau een toe lichting zal worden gegeven. Voorts zal een bestuursverkiezing worden gehouden. Aftredend en niet herkiesbaar is mevr. v. d. Berge-Indenbosch ANNA-JACOB APOLDER Jaarvergadering N.C.L.B. Onder leiding van de voorzitter, de heer J. Quist Azn. hield de plaatselijke afdeling van de NCLB haar jaarvergadering in „Ons Dorpshuis". Uit het jaarverslag van de sekretaris bleek o.a. dat de afdeling momenteel 83 leden telt. De aftredende bestuursleden de heren P. Bolier en J. Quist Azn. werden herkozen. Het propagan distisch woord op deze avond werd VIERING 5 MEI 1960 Minister vraagt steun van gemeenten voor plaatselijke initiatieven DEN HAAG, 25-2. De minister van Binnenlandse Zaken heeft het volgende geschreven cfen de ge meentebesturen: „Op 5 mei is het vijftien jaar ge leden. dat ons land uit de beproe ving, de ellende en de vernedering van 5 bittere bezettingsjaren werd verlost en zijn vrijheid herkreeg. De regering hecht er grote waar de aan. dat deze bevrijdingsdag al om in den lande wordt herdacht en gevierd en dat aldus - eenmaal in de vijf jaren - de herinnering van het Nederlandse volk wordt levend gehouden aan een der grootste en meest bewogen feiten uit zijn ge schiedenis. Zij heeft besloten op die dag het ïijkspersoneel vrijaf te gaven en bevorderd, dat het bedrijfsleven daarin volgde. Daarenboven heeft zij ten laste van de rijksbegroting een bedrag ter beschikking gesteld van het „Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960", ten einde dit comité;, dat met haar in stemming en aanmoediging werd gevormd, in staat te stellen aan de algemene viering de nodige leiding en stuwing te geven. Hare Majes teit de Koningin en Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Neder landen hebben zich bereid ver klaard het beschermvrouwschap en het beschermheerschap van het na tionaal comité te aanvaarden, De regering zou het bijzonder op prijs stellen, indien ook de gemeen tebesturen 'hun steun en medewer king aan de herdenking en viering van deze bij uitstek nationale dag Ingezonden mededeling Koop nü IVOFiötL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Een Deense fotograaf, zekere H. Knudsen, die onlangs veertig da gen hechtenis kreeg ornaat hij in staat van dronkenschap een auto had gestuurd,, behoeft zich geen zorgen te maken over zijn bedrijf, want de directeur van de gevange nis heeft hem toegestaan besteld vergrotingswerk en dergelijke in zijn cel te verrichten. Een collega ?orët voor de „buitendienst" en een gesproken door bondsbestuurder twaalfjarige jongen, die overdag den bewaard voor het nageslacht zouden willen geven en indien met name de burgemeesters aan plaat selijke initiatieven en activiteiten hun gezag en hun steun zouden wil len schenken. Waar de2e gewenst mocht zijn, staat de hulp van het nationaal comité hun ten dienste. De regering vertrouwt gaarne, aat op deze wijze, in dit lustrum jaar, 5 mei met aller medewerking zal worden herdacht en herleefd en als een nationale traditie zal wor- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DELDEN. Doordat zijn fietsstuur in dat van zijn zusje bleef haken, kwam de 8-jarige G. Beuzel uit de buurtschap Bentelo op weg naar school te vallen op het ogenblik dat er een vrachtauto passeerde. Hij kwam onder het achterwiel terecht en was onmiddellijk dood. DEN HAAG, 25-2. Woensdagmid dag heeft de ambassadeur van Peru ir. Nederland, de heer Manuel Se- oane, aan de gevolmachtigde minis ter van Suriname in Nederland, mr. dr. R. Pos, in zijn Haagse residentie het grootkruis uitgereikt van de orde „Al merito por servicios dis- tinguidos". DOETINCHEM. De 24-jarige on gehuwde motorrijder H. uit Wich- mond (gemeente Steenderen) is ter hoogte van de Kersjeslaan op de weg van Doetinchem naar Zeddam in botsing gekomen met de brom fietser K. uit Stockum (gemeente Bergh). H. verloor bij deze botsing het leven. K. werd gewond naar een ziekenhuis overgebracht. DEN HAAG. De grondlegger van de vroegere Nederlandse arbeiders reisvereniging „De Natuurvrien den", de heer Maarten Borsje, zal op 3 maart tachtig jaar worden. Het instituut voor arbeidersontwik keling en de stichting „Natuur vriendenhuizen" hebben ter gele genheid daarvan een receptie voor het echtpaar Borsje georganiseerd. den Hollander. De avond werd verder gevuld met verlotingen en hersengymnastiek. OOSTERLAND Voetbalwedstrijd voor vluchtelingenactie De sportvereniging „Duiveland" alhier heeft voor zaterdagmiddag a.s. een voetbalwedstrijd georgani seerd tussen Duiveland I-MEVO I, te houden op het sportveld „De Saële". De inkomsten hiervan zijn ten bate van de Actie Vluchtelin genhulp. Voorwaar een mooie geste van onze sportvereniging, die na volging verdient. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Uitgesteld: Zeemeeuwen I-MEVO II. Wijziging programma Bekercompetitie Bruse Boys 27 februari: WIK I-SINOTO I (4 uur, scheidsr. J. D. v. d. Linde); Bruse Boys II-WIK II (4 uur. H. Schot scheidsr.). Junioren: WIK B I-Zierikzee BI (2.30 uur, scheidsr. J. D. v. d. Lin de); Zeemeeuwen B I-MEVO B I (2.30 uur, scheidsr. A. de Looze); Burgh B I-Brouwershaven B I (4 uur, scheidsr. Th. Sies). Het Oostenrijkse ministerie van onderwijs heeft er op aangedron gen dat op de middelbare zowel als de hogescholen meer aandacht be steedt wordt aan de Slavische ta len, met name het Russisch. a De ministers van defensie van de NAVO komen op 31 maart en 1 april in Parijs bijeen voor het be spreken van de militaire proble men van de alliantie, zo is door het hoofdkwartier van de NAVO meegedeeld. Het besluit hiertoe is in december 1959 al genomen. Knudsens winkel 'beheert, zorgt dat o"e gevangene de af te werken foto opnamen krijgt. Knudsen kan ove rigens nu beter met zijn werk op schieten want hij wordt niet door de telefoon gestoord. STAD EN PROVINCIE BROUWERSHAVEN Vergadering Plattelandsvrouwen Onder leiding van de presidente mevr. C. v. d. Wekken-v. d. Sluis hield de afdeling Brouwershaven van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen haar 7e jaarvergadering. De presidente hoopte dat door offervaardigheid van de dames, mevr. Huisman met het 30-jarig b2$taan van de bond, aan het hoofdbestuur een eigen huis aan kan bieden. Op 29 maart a.s. zal mej. Hoekendijk komen spreken over „Donker Amsterdam" en in april volgt een demonstratie van cie slagersvakschool te Utrecht. Voor een cursus bloemenschik- ken, koken en kleine karweitjes in huis, kan men zich opgeven bij het bestuur. Het jaarverslag gaf een overzicht van de vele activiteiten in de afd. De penningmeesteresse bracht haar financieel verslag uit De presiden te dankte de dames Masier-Zoeter, v. d. Velde-de Heer en Provoost voor de door hen gehouden kas controle. Als nieuw lid van deze commissie werd mevr. Jansen-Glas gekozen. De secretaresse mevr. P. de Moor-Provoost werd met a.s. herkozen. De heer v. d. Berge te Haamstede vertoonde de kleurenfilm „Re search en leven" De Farbenfabriek Bayer heeft zich met deze film voorgesteld de wereld der chemie aanschouwelijk te maken en in beeld te brengen. De basis vormt het speurwerk. Allereerst moet men de stoffen der aarde leren ken nen. Door een elektronisch orkest werd op moderne en overtuigende wijze 'het gebeuren op het doek onderstreept. Tot slot als toegift het filmpje „Schouwse flitsen" wat door de mooie "kléurën zeer in de smaak viel. Onder aanvoering van Allal el Fassi (midden voorgrond), president van de Istiqlal, hebben 20.000 Marokkanen in Casablanca <een anti-Franse demonstratie gehouden. De demonstranten eisten de terugtrekking van alle Franse troepen wit Marokko en de Sahara. Voorpaginanieuws voor 150 jaar (XI). Op de 9e november 1800 werden de ingezetenen van Zierikzee en ook die van de eilanden Schouwen en Duiveland opnieuw op een vre selijke wijze verontrust en wel door de geweldige storm van deze nooit te vergeten dag. De storm loeide reeds in de morgen uit het zuid-westen, nam in hevigheid toe en ging met aanhoudende stortre gens en weerlicht aan de kimmen vergezeld. Hoewel de vloed op dat tijdstip nog twee uren achter was, stond de zee in de middag reeds boven de dijken. Gelukkig even wel dat de storm, toeft de nood het hoogst was, enigszins bedaarde, waardoor de kracht van de golven, hoe hoog en woedend die ook op liepen, niet weinig verminderde. Behalve de schade welke de stad aan het Havenhoofd geleden had, was op het eiland Schouwen, door het stranden van de brik „De Plu to", de Zuidhoek van Schouwen op drie plaatsen doorgebroken en van de kruin van de dijk niets dan een smal voetpad overgebleven. De schade aan bijna alle huizen van de stad, aan de daken en schoorstenen, was zeer aanmerke lijk. Gelukkig verloor echter nie mand het leven. Veel schade in heel Zeeland Overigens werd de gehele pro vincie Zeeland door de storm zwaar getroffen. Middelburg leed zware schade aan gebouwen, in Vlissingen sloegen de golven te gen de beurs en overdekten aan die zijde de huizen geheel. De ko renmolen aan het grote hoofd werd met het huis omvergeslagen en stortte gedeeltelijk op de daarbij staande 'huizen neer. De oudste zeelieden getuigden nimmer zulk een storm te hebben meegemaakt en nooit zulk een hoge zee te heb ben gezien. Op zuid-Beveland had de storm allerverschrikkelijkst gewoed. Ge hele streken waren als verwoest. Dijken waren bezweken en gewel dige overstromingen veroorzaakten dijkbreuken in polders, die tot de toppen van de bomen werden overstroomd. Schepen vergingen Op de Zeeuwse stromen gebeur den droevige ongelukken. Tussen Willemstad en Middelburg vergin gen meer dan twintig schepen. De beurtschipper van Middelburg naar 's-Hcrtogenbos sloeg om en van de veertien personen die aan boord waren, werden niet meer dan vier gered. In de vroege morgen van de 24e augustus 1801 zonk het gehele oost-Havenhoofd onverwachts weg voor de ogen van de daar werken de arbeiders. Oorzaak hiervan was een ontgronding ter lengte van 30 roeden, welke ontgronding nog verder scheen te zullen toenemen. Deze ramp was voor het west- Havenhoofd en voor geheel Schou wen zeer gevaarlijk en hiervan werden de nodige kennisgevingen gedaan en verzoeken tot herstel ling ingediend, doch het duurde geruime tijd eer hieraan gevolg werd gegeven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5