Onze Puzzelrubriek Bruintje beer en zijn familie STAD FIV PROVINCIE Aantrekkelijk programma voor jeugdleden Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" ZIERIKZEE, 25-2. Op zaterdag 26 maart a.s. zal do heer Schot uit Rotterdam yoor jeugdleden van de Vogelwacht „Schouwen-Duiveland" in het Dorpshuls te Renesse een le zing houden over zijn werkzaam heden bij een vogelasyl en over do vogels. De lezing zal worden toege licht met kleurendia's. Voorts is het bestuur voornemens binnenkort met de jeugdleden ex cursies te gaan houden op Schou wen-Duiveland met het doel de jeugd nog meer bijzonderheden over het vogelleven en de natuur bij te brengen, zodat ook de veld bloemen en planten niet zullen worden vergeten. Getracht zal wor den groepen te vormen te Zierik- zee, Brouwershaven, Renesse en Eurgh-Haamstede. Het ligt in de bedoeling de ver- scchillende gebieden op het eiland te bezoeken, o.a. de reigerkolonie en omgeving bij Schuddebeurs, het ingepolderde Dijkwater, de Inlagen bij Flaauwers en bij de Plompeto- ren, het Rijksdomein enz. Ingezonden mededeling Bheumatisch? Stram van lijf en leden? 'a Blotdiuinreai» kuur mot Kruschsn, ls ook voor 0 do remedie. U zult verbaasd zijn als U onder vindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Begin liever vandaag dan morgen de bloedzuiverende Kru schen kuur en al gauw - naarmate Uw bloed vrij komt van wat nu Uw pijnen veroorzaakt - voelt ge U een ander mens worden: jeugdiger v ief en weer blij ZIERIKZEE Bejaarde bromfietser aangereden Donderdagmiddag is de 73-jarige heer N. A. D. uit Noordgouwe, toen hij op de Lange Blokweg met zijn bromfiets de oversteekplaats voor wielrijders aan het begin van de nieuwe rijweg wilde oversteken, door een personenauto aangereden en komen te vallen De heer D. liep hierbij een hoofdwonde op, doch kon nadat dokter van Hoorn de eerste hulp had verleend zijn rit naar huis voortzetten. Op het moment dat de heer D. de weg wilde oversteken naderden kort na elkaar twee personenauto's. De eerste wagen liet de onfortuin lijke bromfietser passeren, doch aangenomen wordt, dat hij de tweede auto niet tijdig genoeg op gemerkt heeft, zodat hij hierdoor nog juist werd gegrepen. De politie stelt een onderzoek in. HAAMSTEDE Toneelavond voor alle bejaarden Het Nederlands Hervormd kerk koor zal op woensdagavond 2 maart a.s. in het rusthuis „Duinoord" al hier een opvoering geven voor alle bejaarden van het toneelspel .Stuurloos'!, welk stuk kortgele den met veel succes op de gehou den uitvoering voor het voetlicht werd gebracht. BURGH - HAAMSTEDE Het aanstaande StrSfeest Indien het weer meewerkt, zal de stra die a.s. zaterdagmiddag 27 fe bruari op beide dorpen gehouden wordt, een zelfde beeld geven als vorig jaar, toeni acht eigen paarden en 18 stuks van ,de Schouwse Rui ters het uiterlijk beeld van het feest vormden. Tezamen met de Kon. Harmonie „Witte van Haemstede" zal dezelfde route worden gemar cheerd en gereden als vorig jaar. De Kon. Harmonie zal omstreeks drie uur de ruiterstoet opvangen bij de kruising Weelde weg-Kraaije- steinse weg, waarna gezamenlijk Ook deze week bereikte ons weer een zeer groot aantal inzendingen. Het lot kwam er weer aan te pas om te beslissen over de prijswin naars. De visitekaartjes gaan dan ditmaal naar: Mevrouw C. F. BEUN, Muyewegje 23, Nieuwerkerk Het pocketboek gaat naar: Mevrouw J. BINGROENLEER Watermolen 23, Zierikzee De oplossing van de puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. gras, 4. spook, 8. stap, 12. rok, 13. ate, 14. bad, 16. rui, 17. kap, 19. roe, 21. ree, 23. moed, 25. genre, 27. lila, 29. creme, 31. spons, 33. nh, 34. loslippig, 37. kg, 39. ken, 40. ene, 41. les, 43. tip, 44. sie, 45. tas, 46. ora, 47. mot, 49. une, 51. nis, 53. en, 55. verwerpen, 58. mg, 59. tiara, 61. irene, 63. soda, 64. moest, 67. eens, 69. olm, 71. vla, 72. eng, 73. ego, 75. mie, 77 .gil, 79. ede, 81. sela, 82. sneek, 83. knul. Verticaal: 1. gram, 2. r.o., 3. akker 4. st, 5. pere, 6. ober, 7. ka, 9. trein, 10. au, 11. pisa, 13. a.p., 15. dr, 18. adele, 20. onzin, 22. eloge, 24. och, 25. ges, 26. esp, 28. lsk, 30. monster, 32. pilsner, 33. natie, 35. leeuw, 36, peter, 38. graag, 39. kpm, 42. sos, 48. ovaal, 50. netel, 52. ineen, 54. nto, 56. ram, 57. pit, 58. men, 60. idool, 62. negen, 63. soes, 65. even, 66. sage, 68. stel, 70. mm, 72. el, 74. ge, 76. is, 78. ik, 80. du. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. vuurhoutje, 6. ge. schiedkundige mededelingen, 11. dubbelklank, 12. jongensnaam, 14. Frans onb. voornaamw., 15. gebaar, 18. insect, 19. hijswerktuig, 21. N.V. (Duitse afk.), 22. groente, 24. indien, 25. Eng. voorz., 27. voor, 28. vriend (Fr.), 29. Org. der Ver. Naties, 30. gebied, 33. gebieden in west en oost, 34. ter plaatse (afk.), 35. vis, 38. Frans lidwoord, 39. inhouds maat (afk.), 40. bevestiging, 41. jon gensnaam, 42. deel v d. bijbel (afk 43. spil, 45. plaats in India, 49. reeds, 50. geest, 51. taai vocht, 53. bloeiwijze, 54, boom, 56. mil. school, 57. zangnoot, 59. meelkost, 61. voor zetsel, 63. bijwoord, 64. boom, 66. straat (Fr.), 68. rare snaak, 70. Rom. Imp. (afk.), 71. slagader, 73. en an dere (afk.)„ 74. verkeerde gedachte, 75. hij die spreekt. via de Weeldeweg naar Burgh ge trokken wordt, met verder het jaarlijkse programma. De ruiters trekken te ongeveer één uur naar Westenschouwen, zodat belangstel lenden te omstreeks half twee op het strand het „pootspoelen" gade kunnen slaan. NOORDWELLE Jaarvergadering Plattelandsvrouwen De afdeling Noordwelle e.o. van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield de jaarverga dering in café van der Have te El- lemeet onder leiding van de pre sidente mevr. C. J. Elenbaas-Kik. De presidente deelde o.a. mee dat deze zomer een bloemschik-cursus zal worden gehouden Vervolgens werd het jaarverslag uitgebracht door ds secretaresse. De rekening van de penningmeesteresse was in orde bevonden en sloot met een ba tig saldo van f 51. Na de pauze vertoonde de prov. secretaresse mej. v. d. Leeden de film „Goede kleding" en „Onze Kroonprinses in de West". De presidente deelde hierna nog mee dat de volgende bijeenkomst zal worden gehouden op 30 maart, waarop mej. Hoekendijk zal spre ken over „Vrouwen in donker Am sterdam". SCHARENDIJKE Uitvoering „Sursum Corda" Dezer dagen gaf de plaatselijke zangvereniging „Sursum Corda" haar jaarlijkse uitvoering in het Ger. Jeugdgebouw. De voorzitter, de heer J. N. Viergever, kon in z'n welkomstwoord een overvolle zaal begroeten. Spr. wees er op dat nog nimmer zovelen aanwezig zijn ge weest. Tevens wekte hij op om toe te treden als lid en het ledental op peil te houden. Het koor, keurig in wit-zwarte costuums gestoken, bracht onder leiding van de heer L. C. Hooger- huis een twaalftal zangnummers ten gehore. Uitgevoerd werden o.a.: De twaalf rovers, bas-solo door J. J. Nauta en In 't woud van G. Nien- huis. Het gebodene was van een goed gehalte en getuigde van de gelijke studie. Een zevental koor leden bracht onder regie van dhr. J. de Glopper deze keer het zeer vrolijke spel „Studentenpension" voor het voetlicht. Ook zij mogen terugzien op een prachtig succes. Onophoudelijk wisten ze de lach spieren van het publiek los te krij gen. Op een enkele uitzondering na werd het vlot gespeeld en een warm applaus viel de tonelisten na af loop ten deel. Een woord van lof komt zeker ook de grimeur dhr. Uijl te Zierikzee, toe. Na een verloting, waarvoor de middenstand vele mooie prijzen be schikbaar had gesteld, sprak ds. Kamper, Ger. predikant alhier, een slotwoord. ZONNEMAIRE Gemeente-avond Hervormde gemeente In het Ned. Herv. Verenigingsge bouw had donderdagavond een ge meente-avond plaats van de Her vormde gemeente, waarvoor een goede opkomst bestond. De avond werd geopend door ds. Duvekot met Schriftlezing en gebed- Mevr. Du vekot hield deze avond een inte ressante lezing over Zwitserland welke werd verlucht met fraaie kleurendia's. Het gebodene viel bij allen zeer in de smaak en gespro ken kan worden van een geslaagde avond. NOORDGOUWE Jubileumuitvoering „Con Amore" Op zaterdag 27 februari a.s. geeft de muziekvereniging „Con Amore" in café Den Hollander te Schudde beurs een jubileumuitvoering, wel ke op dinsdag 1 maart in het ge meentelijk verenigingsgebouw te Noordgouwe zal worden herhaald. Het uit te voeren muziekprogram ma luidt als volgt: 1. Eurovisie, mars, van Holland: 2. Marie Hen- riëtte, marche cortège, L. Monag- ne; 3. Beatrice, marche cortège, A. Delbecq; 4. Con Amore, ouverture, S-. P. van Leeuwen; 5. Vredeklan- ken, mars, H. H. M. Ramakers; 6. Marina, mars, Granata Jarce. Hierna wordt een toneelstuk op gevoerd genaamd „Welkom binnen" een blijspel in drie bedrijven van Chr. Hoogewerf. Verticaal: 1. wettelijk, 2. ver hoogde toon, 3. klein beetje, 4. eer ste persoon (afk.), 5. beletsel, 6. wig, 7. Rom Rijk (afk.), 8. onvriendelijk, 9. meisjesnaam, 10. deel v. Zwit serland, 13. steundraad, 16. land bouwwerktuig, 17. kostbare stof, 19. med. behandelcentrum, 20. aan elkaar plakken, 13. zangstuk, 24. vriendin (Fr.), 26. persbureau, 29. vogel, 31. kaartenverzameling, 32. voorzetsel, 35. lipletter, 36. onb. voornaamw., 37 .kledingstuk, 44. graafwerktuig, 46. Indische dakbe dekking, 47. gewicht (afk.), 48. plaats in Overijssel, 49. vogel, 50. door water omgeven gebied, 52. klein roofdier, 55. huidblaasje, 58. jongensnaam, 59. stand, hoogte, deel v.d. dag, 62 telwoord, 65. tijd perk. 66. vis, 67. wandversiering, 69, vaartuig, 71. meisjesnaam, 72, waterstand (afk.). Ingezonden mededeling VERKOUDHEIDSBACILLEN VLUCHTEN voor do beroemde, desinfecterende Potter Catarrh Paitilles. Zo'e rode pastille in de mond geeft Uonmlddelli|k« verruiming 8IRJANSLAND Lezing over kalibemesting In het tweede gedeelte van de al hier gehouden vergadering van de landbouwvereniging van Ooster- en Sirjansland „D.E.S." (zie ook elders m dit nummer) heeft ir. Miedema het onderwerp „kalibemesting" in geleid en de toelichtende film „Een weg naar rijke oogsten" vertoond. In deze film kreeg men een goed beeld van hoe het natuurprodukt uit de mijnen wordt gehaald, over de werking er van en het produk- tieproces. Sprekende over de resultaten zag ir. Miedema als een der voornaam ste aspecten het grondonderzoek. Rekening moet worden gehouden met de opneembaarheid van de grond en de produkten. Vooral bie ten en aardappelen vragen een flinke kalibemesting. Speciaal op kleigrond is de najaarsuitzaai aan te bevelen. Omdat kali van 40 tot 60 pet. chloor bevat is zwavelzure kali of patent voor aardappelen aan te bevelen. Vooral voor con- sumptieverbruik verdient dit voor keur. Voorts adviseerde ir. Miedema voor een verantwoorde en evenre dige kunstmestbestrooiing. Enige vragen werden door spr. duidelijk beantwoord. Tot besluit werd vertoond een film over de tentoonstelling in 1957 te Hannover, welke een beeld gaf van de ontwikkeling op landbouw gebied. Voorts een film over gras land welke de resultaten toonde van intensieve bewerking. (In tegenstelling met het elders gepubliceerde, kan het 2e gedeelte vaii deze vergadering dus toch nog in dit nummer worden opgenomen). Ingezonden mededeling Kelts zelf uw meubelen PRACHTBIJTSl van Ceta-Bever Burgerlijke Stand - Zierikzee Geboren. 22 febr.: Maatje Jo hanna, d. van Johannes Stoutjes- dijk en Tannetje Corttelia Wil brink, wonende te Ouwerkerk; 24 febr.: Marinus, z. van Abraham de Bruine en Gilda van Dommelen, wonende te Nieuwerkerk; 24 febr.: Janna, d. van Abraham de Bruine en Gilda van Dommelen, wonende te Nieuwerkerk; 24 febr.: Cornelia Janna, d. van Cornelis Jozef Kant en Jacomina Catharina Quinten. Overleden. 18 febr.: Jan Da- vodse, 87 j., weduwnaar van Ge- rarda Jacoba Meijler; 22 febr.: Re- nee, Robbie Damen, 2 j., z. van Engelmundus Wijnandus Damen en Annechien de Roo, wonende te Dreischor; 23 febr.; Jacobus Dek ker, 70 j., echtgenoot van Catha rina de Looze; 24 febr.: Frans van den Bout, 74 j., echtgenoot van Li- vina Maria Krepel, wonende te Zonnemaire. KERKNIEUWS Chr. Geref. Kerken Gewyzigde predikbeurt KERKWERVE: Zondag 28 febr., 10 uur ds. J. P. Meijering, 6 uur ds. Harder uit Kornhorn (Fr.). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heino: C van der Steen, Gasselternijeveerv, te Heino als pred. voor buitengew. werkz.- heden (vormingsleider Den Aler- dinck): H. Kuylman, v.'h. pred. te Zuidzande; te Aalst (Geld.): kand. J. C. de Bie, Sprang. Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac S. Gerssen): L. Blok, Capelle a.d. IJssel. Ger. Kerken Beroepen te Westeremden: kand. W. Bakker, Amsterdam. Aangenomen naar Montreal, (Quebec, Canada) (Chr. R. Church): N B. Knoppers, Edfnonton (Alber ta, Canada (voorheen te Hilversum) Bedankt voor Berlikum: A. Cor- poraal, Edam. Ger. Gemeenten Beroepen te Klaaswaal: M. Blok, Rijssen. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Zierikzee I krijgt de handen vol in de uitwedstrijd tegen Hal steren I. Goede kans op winst voor de Zlerlkzee-reserves. Spannende juniorenwedstrijd te Ouwerkerk. Bij apotheken en drogisten f. 1.10 I N r. H. tIK XKtl UIHM»» WEEKEINDE ARTSEN DIEN ST MIDDEN-SCHOUWEN Weekeinde 27-28 februari: J. L. Braber, Dreischor, telef. (01112)280. WEEKEINDE ARTSENDIENST ZIERIKZEE Weekeinde 27-28 februari: P. W. J. Vogelaar, telef. (01110)2280. BUROH Bouw o.l.-school aanbesteed De uitslag van de heden (vrij- dag)morgen ten gemeentehuize al hier gehouden aanbesteding van de nieuw te bouwen o.l.-school, is als volgt: J. Pleune, Noordwelle f 100.375; W. J. Ver j aal, Scharendijke f 100.200; K. Manni, Haamstede f 100.000; C. Smits, Achthuizen f 98.000; Gebrs. Holm, Zierikzee f 97.300; J. C. A. Prince, Seroos- kerke f 97.000, M. Berrevoets Zie rikzee f 96.450; T. J. M. v. Veltho- ven, Z.'zee f 96.200; S. P. Wijsman, Zierikzee f 95.749; L. Tieleman, Nieuwerkerk f 95.480; C. A. Prince, Haamstede f 95.450; J. A. Polder mans, Zierikzee f 95.400; C. A. van Velthoven, Zierikzee f 94.400; M. Slager, Dreischor f 93.930; M. J. Padmos, Dreischor f 92.722; J. C. Bijkerk. Burgh f 91.098; L. C. Bom, Burgh f 86.916. De gunning werd aangehouden. VOETBAL K.N.V.BIn de 3e klas D gaat Zierikzee zondag op bezoek b\j de rode lantaarndragers, Halsteren. De thuisclub zal in deze ontmoeting zeker alles in het werk stellen om de puntjes te bemachti gen, waardoor de Brabanders de kans behouden om aan het degra datiespook te ontsnappen. Speelt Zierikzee een zelfde spelletje als in de laatste twee thuiswedstrijden dan maakt Halsteren inderdaad een goede kans de winst thuis te hou den. In de ontmoeting tussen Zee- landla en Zeeland Sport geven wij de Vlisslngers iets betere kansen op de volle winst. In de 4e klas G is in het inhaalprogramma van deze week maar één wedstrijd vastge steld. Noordhoek speelt op eigen frond tegen De Schutters, waarbij een puntenverdeling zeker tot de mogelijkheden behoort. K.N.V.B. AFD. ZEELAND. In de le klas B krijgt Zierikzee II op het sportpark bezoek van Renesse II dat volgend seizoen zijn geluk In de 2e klas zal moeten beproeven. De rood-zwarte reserves zullen in deze ontmoeting wel niet veel moeite hebben om de puntjes thuis te houden. JUNIORENCOMPETITIE. In groep B VIII zal WIK B I wel geen kans zien om Zierikzee B I de voet dwars te zetten. MEVO B I is vrij wel zeker van de buit bij Zeemeeu wen B I terwijl Brouwershaven B I met de beste papieren de strijd gaat aanbinden met Burgh B I in de Westhoek. In groep B IX heefi Zierikzee B II het van alle gega digden voor de titel wel het gemak kelijkst. Wij kunnen ons niet in deuken dat Brouwershaven II, ook al hebben zij het terreinvoordeel, in staat zijn de bezoekers van de winst af te houden. Bruse Boys B I gaat de strijd aanbinden met Zie rikzee B III dat reeds voor menige verrassing heeft gezorgd. De winst van de Boys staat dan ook nog lang niet vast. Dreischor B I heeft het tegen MEVO B II heel wat gemak kelijker en het zou wel heel raar moeten lopen als de blauw-witten niet als overwinnaars in deze ont moeting het strijdperk verlaten. SINOTO B I staat voor de zware taak beide puntjes bij SVOWK B I te moeten bemachtigen wil het zijn kans op het kampioenschap behou den. Ver van een gelijk spel zal de uitslag hier wel niet liggen. BEKERCOMPETITIE. WIK en SINOTO, die er tot nu toe nog niet veel van terecht hebben gebracht in de bekercompetitie, ontmoeten elkaar te Kerkwerve. De thuisclub maakt hierbij een uitstekende kans revanche te nemen voor de te Nieu werkerk geleden nederlaag. De ontmoeting tussen Zeemeeuwen en MEVO II werd uitgesteld. Daar SI NOTO II zich terug heeft getrok ken zijn er in de bekercompetitie voor de reserve-elftallen maar twee teams overgebleven, nl. Bruse Boys II en WIK II die zaterdagmiddag te Bruinisse elkaar gaan ontmoe ten. 1 MAAND WEGENS DODELIJK ONGELUK AMSTERDAM, 26-2. De recht- bank te Amsterdam heeft de 24- jarige bandenbouwer J. E. L. K. uit Amsterdam wegens diens schuld aan een dodelijk verkeers ongeluk conform de eis tot 1 mnd. gevangenisstraf veroordeeld. K. liet zich op 18 maart van het vorig jaar op zijn bromfiets, waarvan de motor was uitgeschakeld, op de kabelweg voortslepen door een langzaam rijdende vrachtauto en raakte daarbij twee wielrijders, die door de vrachtauto werden in gehaald. Het gevolg was, dat hij met een van deze wielrijders, de 42-jarige H. J. Visser, vader van 5 kinderen, onder de aanhangwagen van de auto terecht kwam. Visser SPORT VOETBAL K.N.V.B. District Zuid I Het programma voor a.s. zondag 28 februari luidt: 3e klasse D: Halsteren-Zierikzee; Zeeland Sport-Zeelandia. 4e klasse G: Noordhoek-De Schutters. overleed aan zijn verwondingen, K. werd ernstig gewond, doch is thans weer genezen. Deze zaak heeft voor K. ook zware financiële gevolgen, aangezien de weduwe van het slachtoffer hem civiel heeft aangesproken. SPEURTOCHT IN DE NATUUR Een roofdier, dat zich ook met plantenkost voedt Wie kent Bruintje Beer niet? De bekende beer uit de vele verhalen, de lobbes die zo heerlijk kan be delen in de dierentuinen. Over het algemeen dragen de mensen Bruintje geen kwaad hart toe, want hij is zo gezellig en de ro mantische verhalen in de fabels en kinderverhalen hebben ons hem doen kennen als een goedmoedige dikzak. Maar laat u niet misleiden door de schone schijn. Bruintje is een roofdier en zijn hele familie met hem, ook a] voedt de beer zich voor een groot deel ook met plant aardige kost. Bessen en knollen staan op zijn spijskaart, maar het roofdier in hem verloochent zich niet en we vinden op zijn menu ook muizen, vossen en zelfs wel groot vee, want de beer ziet wel kans om met zijn geweldige kracht een koe te vellen. 'Dit wordt ons nog duidelijker geïllustreerd wanneer we weten, dat vroeger het voornaamste prooi dier van de grijze beer of grizzly in Noord-Amerika de., bison was. Nu weten we allen dat de bison wel een dier is dat er wezen mag en dat een toonbeeld van macht en kracht is. Toch was het vrij nor maal in de tijden toen de bisons nog in enorme kudden voorkwa men, dat de grizzly een bison aan viel en doodde. Zoiets geeft wel even te denken en doet ons besef fen, dat de beer niet zo'n goede sul is als u aanvankelijk misschien dacht. Een pokerface! Daar komt bovendien nog iets bij. De uitdrukkingsmogelijkheid van ae beer is uiterst klein. Het gevolg hiervan is, dat we niet aan hem kunnen zien hoe zijn humeur is. Er zijn geen tékenen,, die ons kun nen waarschuwen voor hetgeen. Bruin het volgend ogenblik van plan is. Daarom is het dresseren van 'beren moeilijker en eigenlijk ook gevaarlijker dan dat van de grote katachtigen, die duidelijk hun gevoelens demonstreren. De meest bekende beren zijn de bruine beer en de ijsbeer, maar daarmee hebben we de familie van de beren nog niet gehad. Zelfs de bruine beren zijn niet gelijk. We vinden onder hen de kodiakberen van Alaska, de grootste roofdieren ter wereld, beren die een lengte van drie meter kunnen bereiken bij een schouderhoogte van 1,25 m. met een totaalgewicht van niet minder dan even 600 kilo. Wie deze reuzen in werkelijkheid wel eens heeft gezien wanneer ze zich op de achterpoten verheffen, zal diep onder de indruk zijn ge komen van hun kolossale verschij ning. Ijsbeer eet vlees De reeds genoemde Amerikaanse grizzly behoort eveneens tot de bruine beren in weerwil van het feit, dat hij eigenlijk grijs haar heeft. Voorts hebben we nog de izabelkleurige beer van de Hima laya, de alpenberen en zo zouden we nog door kunnen gaan. De ijsbeer is echt één soort, de beroemde witte beer, die zomer en winter wit blijft. In tegenstelling tot zijn berenbroeders heeft hij haar op de zolen van zijn voeten en zwemvliezen tussen de tenen. Dit alles geeft wel duidelijk aan, dat hij -een zeer goed zwemmer is. Bovendien is hij in tegenstelling tot zijn verwanten een echte vleeseter en dat is ook begrijpelijk, omdat in het hoge noorden waar hij leeft vrijwel geen plantaardige kost te vinden is. Zijn dis bestaat uit rob ben, zeevogels en vissen, voor zover hij deze verschalken kan. Over het algemeen zal de ijsbeer de mens uit de weg gaan, maar het blijft een werkelijk gevaarlijke signeur, die niet schroomt om de mens aan te vallen. Voorts hebben we nog vele soor ten, zoals de baribal, de maleise beer, de kraagbeer enzovoort. Kleintjes als ratten De bruine beer trekt zich tegen de winter terug in holen die hij ergens aantreft dan wel zelf graaft of uitdiept. Ook een grote holle boom kan als nest gebruikt worden. Daar rust hij in. Het is eigenlijk geen echte winterslaap die de brui ne beer houdt, het is meer een rustperiode waarin de beer niets doet en teert op zijn vet. In die pe riode worden de jongen geboren, jongen die niet groter zijn dan een rat, dus wel erg klein wanneer we weten dat moeder een geweldig dier is van zo omstreeks driehon derd kilo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 3