Hebt U recht op ouderdomsrente Staatssecretaris mr. Bot teruggekeerd van wereldreis „Papoea's zeer te spreken over Nederlandse hulp" SCHIPHOL, 25-2. Verwelkomd door de chef directie Nederlands Nieuw-Gulnea van het ministerie van Binnenlandse Zaken, de heer A. M. Kottier, is donderdagmiddag om vier uur mr. Th. H. Bot, staats secretaris van Binnenlandse Za ken, belast met de behartiging van het beleid van Nederlands Nieuw- Gulnea, van zyn reis naar Neder lands en Australisch Nieuw-Gui- nea en de Verenigde Staten, op Schiphol teruggekeerd. Hulp onontbeerlijk Staatssecretaris Bot, die op 9 januari uit Nederland was ver trokken, was bereid de naar de Amsterdamse luchthaven gekomen journalisten, radio- en televisiere porters te woord te staan, teneinde hun een beeld te geven van zijn in drukken van deze oriënterings- toernee. Op de eerste plaats constateerde de staatssecretaris, dat met grote toewijding op Nederlands Nieuw- Guinea gewerkt wordt aan de op voeding en de ontwikkeling van de Papoeabevolking. Hij herinnerde aan de lagere en middelbare scho len die er zijn of nog gebouwd worden, waarna de Papoea na ge- Ingezonden mededeling Moeder'S^J -ZEEP bleken geschiktheid de gelegenheid krijgt om een universitaire oplei ding te volgen, hetzij in Nederland, hetzij in andere landen. Ook tech- nische en bestuursscholen zijn ge- j sticht. Hulp onontbeerlijk Alle residenties zijn door mr. Bot bezocht en daarnaast ook veel kleinere plaatsen, maar overal is hem gebleken, dat ijverig en vaak met hartstocht wordt gewerkt. Zo tracht men het land open te leg gen en de bevolking, die in som mige gebieden nog in het stenen tijdperk leeft, de gelegenheid te bieden zich te ontwikkelen. Omge keerd hoopt men op Nieuw-Guinea dat ook in Nederland deze toewij ding aanwezig is, om door hulp, steun en voorlichting, die onont beerlijk zijn, het tempo te versnel len en de gestelde doelen te ver wezenlijken. De oriënteringsreis was op de eerste plaats bedoeld als voorbe reiding voor de behandeling van de begrotingen 1959 en 1960 in de Kamer. „Maar deze aangelegen heid is niet alleen van belang voor het parlement en voor het kabinet, maar voor het gehele Nederlandse volk", aldus mr. Bot. Voortgaande verklaarde mr. Bot: „Mijn ervaring tijdens de toernee is, dat de Papoea's zeer te spreken zijn over de wijze, waarop Neder land de bevolking bijstaat in de verdere ontwikkeling. En ik geloof dat Nederland trots mag zijn op datgene wat in de afgelopen tien jaar is verricht". VOORSTEL AAN DE RAAD Halvedagsluiting kruideniersbedrijven te Zierikzee op dinsdagmiddag ZIERIKZEE, 26-2. - Een achttal kruideniers uit de gemeente Zie rikzee heeft zich met een schryven tot de gemeenteraad gewend met het verzoek te willen bepalen dat het in Zierikzee verboden is een winkel van de groep kruideniers geopend te hebben op woensdag na 13.00 uur. Op grond van het bepaalde in artikel 4 van de Winkelsluitings wet 1951, kan de gemeenteraad be palen, dat het verboden is een win kel geopend te hebben: a) op maan dag vóór 13.00 uur, dan wel b) op maandag, dinsdag of woensdag na 13.00 uur. Enquête Via de Zierikzeese Middenstands centrale is er onder alle winkeliers in deze gemeente die kruideniers waren verkopen, een enquête ge houden of zij de halvedagsluiting wensen op dinsdag- of woensdag middag. Voor de maandag bleek nl. geheel geen belangstelling te bestaan. Blykens de uitslag van deze en quête bleken uiteindelyk 19 win keliers voor een halvedagsluiting op dinsdag- en 4 winkeliers voor een halvedagsluiting op woensdag middag. De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft eveneens geadvi seerd de halvedagsluiting voor de kruideniers te bepalen op dinsdag middag. Naar aanleiding van vorenstaande stellen b. en w. de raad voor de halvedagsluiting voor de kruide niersbedrijven te bepalen op dins dagmiddag. Ingezonden mededeling Nieuw „KANT-EN-KLAAR" VITRAGES is: mooier, 3 beter en voordeliger Vraagt gratis folder i Alléénverkoop bij: DEURLOO's woninginrichting, Zierikzee Druk bezochte ouderavond o.l.-school „Prinses Beatrix" te Haamstede 1959 was een goed jaar voor de school Donderdagavond werd in de Pr. Beatrixschool te Haamstede een drukbezochte ouderavond gehouden van de o.l.-school te Haamstede, welke onder leiding stond van de voorzitter der ouder-commissie, de heer M. O. Hanse M Oz., die in zijn openingswoord speciaal welkom heette burgemeester Röell, weth. van Nieuwenhuijze en de heer en mevr. de Boer. „Uren, dagen, maan den, jaren vliegen als een schaduw heen", aldus de voorzitter, daar mede uiting gevend aan de snel voorbijgaande tijd. Voor de school was 1959 een goed jaar, dank zij de liefde, toewijding en het juiste on derwijs, door het onderwijzend per soneel gegeven, mocht spr. verder constateren en er wordt voor onze kinderen juist gewerkt. Grote ge beurtenissen vielen er in het afge lopen jaar niet voor. De rekening over het afgelopen jaar wees een batig saldo aan, naar de secretaris-penningmeester mee deelde. Het afgelopen jaar Vervolgens gaf het hoofd der school, de heer S. de Haas, een overzicht over 1959, waarin hij o.a. memoreerde de verkeersexamens, het schoolvoetbal waarbij de Bea trixschool voor de derde maal kam pioen werd, de schoolreis naar Rot terdam en Delft, de schoolsportdag en de stranddag en de overgang waarbij er 32 kinderen de school verlieten. De heer de Haas onderstreepte het belang van waar het kind naar toe gestuurd wordt Een foute keu ze betekent een mislukkking voor het kind. In deze tijd zijn er vooral veel technische mogelijkheden door de toenemende industrialisatie. Om de juiste man op de juiste plaats te krijgen is daarom een test zeer belangrijk. Aangeschaft werden het afgelo pen jaar een vloeistof-duplicator en de schoolradio, welke bij de kinde ren zeer in de smaak valt. Een gymnastieklokaal, dat de aandacht heeft van b. en w., zou ideaal rijn. Zwemles is ook hoog nodig. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden mevr. Stenger-Jansen en de heer J. Wan del herkozen. Aftredend en niet herkiesbaar was de heer J. Slager. In zijn plaats werd gekozen de heer H. J. A. Blom. De heer Slager had tien jaar lang tot volle tevreden heid zitting in de oudercommissie, waarvoor hem door de voorzitter dank werd gezegd. De muzieklessen In de pauze bezichtigden de ouders het werk van de kinderen, waarna de heer Heutink enige filmpjes vertoonde met flitsen van de schoolrfeis en opnamen van „meesters verjaardag". De ouders maakten vervolgens kennis met een muziekles met toelichting van de heer Heutink, via de bandrecorder van de heer L. C. v. d. Velde. De kinderen hebben dikwijls opvallend veel begrip voor muziek. Namens het gemeentebestuur sprak Jhr. Röell een kort woord, waarbij hij het werk dat in de lo kalen wordt verricht roemde en zei hiervan een buitengewoon prettige indruk te hebben gekregen. Hij dankte de onderwijzers voor hun werkzaamheden. Woorden van ge lukwens sprak hij in verband met de uitslagen van het verkeersexa- men en het schoolvoetbal. N.a v. de actie van het Rode Kruis (de busjes melk actie) reikte de burgemeester namens het Rode Kruis een oorkon de over aan het hoofd der school. Voorts dankte hij de oudercommis sie., inzonderheid de heer J. Slager. De oudste deelneemsters aan het tweelingencongres in Zeist waren de 60-jarige mej. A. J. M. TJnkraut en haar zuster mej. A. J. M. Un- kraut. De tweeling heeft niet alleen gelijke voorletters, maar ook nog hetzelfde beroep. De dames zijn nu al 40 jaar als onderwijzeres ver bonden aan hetzelfde instituut, namelijk de St. Johannaschool aan de Rustenburgerstraat in Amsterdam. - Foto: de tweeling TJnkraut voor de klas. Hoe komt de berekening tot stand Een verzekerde voor wie rente zegels zijn geplakt, heeft bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd recht op ouderdomsrente. Deze rente wordt berekend door de waarde der op alle kaarten ge plakte zegels te vermenigvuldigen met 260 en daarna te delen door het aantal weken van de gehele verzekeringsduur, dus vanaf de aanvang tot de 65ste verjaardag. De uitkomst is de „grondslag". Daarbij wordt opgeteld de „ver hoging", welke 11,2 pet. van de totale waarde der geplakte zegels bedraagt met een minimum van Vr, van de „grondslag". Heeft iemand een verzekering, welke van de aanvang af tot de 65ste verjaardag 30 jaar duurt ,en is er gedurende 30 jaar geregeld geplakt met rentezegels van 60 ct. per week, dan bedraagt de grond slag f 156,- en de verhoging dus f 104,83 per jaar. De ouderdomsrente is dan ruim f 260 per jaar. Op deze wijze kan men bij een verzekering welke 50 jaar duurt (van het 15e tot de 65e jaar) komen tot een bedrag van f 330 per jaar. Een werknemer doet er dus verstandig aan er op toe te zien, dat er geregeld ge plakt wordt. 1 De ouderdomsrente gaat in op de eerste dag van de kalendermaand waarin de verze kerde de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Twee voorbeelden Er zijn echter uitzonderingen. Bijvoorbeeld (1) de werknemer, die vóór 1 juli 1922 in de verzekering kwam en 35 jaar of ouder was. De ze heeft alleen recht op ouder domsrente indien hij 1248 premiën (zegels) in rekening kan brengen. En voorbeeld 2; kan iemand die vóór 1 juli 1922 verzekerd werd, geen 1248 zegels in rekening bren gen, dan krijgt hij f 13,- per maand ouderdomsrente als er van de in voering der wet af tot zijn 60ste jaar gemiddeld 47 zegels per jaai en van zijn 60ste jaar tot zijn 65ste jaar gemiddeld 39 zegels per jaar zijn geplakt. Zegels van hogere waarde mo gen omgerekend worden tot zegels van 25 ct om meer zegels te laten tellen, in geval men er anders niet genoeg zou hebben (dit mag voor de weken van ziekte of werkloos heid, waarvoor niet geplakt is). In dien het vereiste aantal zegels niet is geplakt bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd, dan kan de ren te pas ingaan op de eerste dag der kalendermaand, waarin dit aantal wel bereikt is. Ingezonden mededeling Nog geen SER-advies over huurbeleid DEN HAAG, 25-2. Ondanks regel- matige vergaderingen ziet het er niet naar uit dat de S.E.R. spoedig een advies zal uitbrengen over het huurbeleid op langere termijn. Het N.V.V. is momenteel uitge sproken tegen elke huurverhoging terwijl de werkgevers aandringen op een uitstippeling van een verder gaande verhoging der huren. Een laag bedrag Wij tekenen hierbij aan, dat het kan voorkomen, dat personen, die bij de aanvang van hun verzeke ring nog geen 35 jaar waren, we gens het geringe premiebedrag op hun verzekering slechts een laag bedrag aan ouderdomsrente kun nen krijgen. Indien deze personen zijn toegelaten vóór 1 juli 1922 kan toch de rente f 13,- bedragen, on der voorwaarde dat in rekening kan worden gebracht het aantal zegels zoals vermeld onder het voorbeeld 2. Wij verhelen ons niet te ver melden, dat het voor velen een wat moeilijke puzzel is, zodat zij er goed aan zullen doen, zich tot de Raad van Arbeid te wenden, om een onderzoek te laten instel len. Ook hebben enkele verzekerden ons geschreven, dat zij geen ouder domsrente ontvingen, terwijl ach teraf bleek, dat dit wel het geval is. Zij vergaten of wisten niet, dat de ouderdomsrente betaald werd in één bedrag met de uitkering in gevolge de algemene ouderdoms wet. Bedraagt de rente ingevolge de invaliditeitswet meer dan f 151 per jaar, dan heeft uitkering ambtshalve plaats; indien minder dan moet belanghebbende 't zelf aanvragen of opgeven bij de Raad van Arbeid. Gemakshalve vermelden wij nog even, dat een gehuwde a.o.w.-trek- ker momenteel uitgekeerd krijgt f 132 per maand en een alleen staand persoon f 81, althans als zij niet getroffen worden door korting op hun a.o.w. wegens „schuldig na latig zijn". Hieronder vallen o.m. zij, die niet voldaan hebben aan hun premieplioht. Te veel niet-zwemmers DEN HAAG. Minister Visser van Defensie zal met minister Cals van O, K. en W. gaan praten over het grote aantal niet-zwemmers onder de dienstplichtigen. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt minister Visser mee te willen overleggen over de vraag hoe de lichamelijke opvoeding in ons land zo kan wor den georganiseerd dat het percen tage niet-zwemmers onder de op komende dienstplichtigen aanzien lijk wordt verlaagd. Nederlandse marineman omgekomen DEN HAAG,, 25-2. Bij een vlieg- ongeval, twintig mijl ten oosten van Gibraltar, is de vliegtuigmaker- constabel der eerste klasse A. L. Coenraad, oud 23 jaar, ongehuwd en afkomstig uit Helmond, gisteren om het leven gekomen. Het is niet bekend of het ongeval met een Nederlands maritiem vliegtuig dan wel met een vliegtuig van een andere nationaliteit ge schiedde, zo deelt de marine voor lichtingsdienst mee. Op het ogen blik worden in de oefenterreinen nabij Gibraltar gezamenlijke en in dividuele oefeningen gehouden van smaldeel I, waaraan Avengers, be horende bij vliegtuigsquadron II, deelnemen. De Nederlandse vlieg tuigen opereren vanuit Gibraltar. Het voorlichtingsbureau van het Franse ministerie van Defensie meldt donderdag, dat een divisie met kernbewapening wordt ge vormd die is aangepast aan de eisen van de atoomoorlogvoering. De „Waterman" met repatriërenden uit Indonesië verwacht ROTTERDAM, 26-2. In de vroege morgen van maandag aanstaande wordt het regeringsschip „Water man", dat op terugreis van Nieuw- Zeeland en Australië naar Neder land via Surabaja en Djakarta ge leid werd voor het aan boord ne men van repatriërenden uit Indo nesië, aan de Lloydkade te Rotter dam verwacht. De ontscheping van de ongeveer 465 passagiers, onder wie 451 uit Indonesië, zal dan de zelfde ochtend een aanvang nemen. Onder de passagiers uit Indone sië, die vrijwel allen door het mi nisterie van Maatschappelijk Werk hier aan onderdak geholpen moe ten worden, bevinden zich bijna 300 zgn. „spijtoptanten". Er zijn 151 kinderen beneden 12 jaar aan boord, alle uit Indonesië. De oudste passagier is de 80-jarige Indone sische mevrouw Jonathans. 2 Lepeltjes voor nieuwe „schrlkkeljarlgen" PURMEREND, 25-2. Alle baby's, die op maandag 29 februari 1960 in Nederland worden geboren zullen van het gemeentebestuur van *t* Purmerend een verzilverd lepeltje met het wapen van X Purmerend en de inscriptie 29-2-1960 kunnen verkrijgen. X Om het geschenk te ontvan- A gen behoeven de ouders van de betreffende baby's slechts X een geboortekaartje te zen- ♦j* den aan PF 60 te Purmer- end. De gemeente Purmer- i» end voert deze geschenken- *t* actie wegens de viering van A 8 tot en met 16 juli aan- staande van het feit dat 550 X jaar geleden de stadsrechten werden verkregen. Tijdens deze periode zullen „schrik- keijarigen" in Purmerend een reünie houden. VISSERIJBERICHTEN PRODUKTSCHAP VIS DEN HAAG, 25-2. Het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten heeft een drietal verordeningen vastgesteld. Zij houden in dat voor de kleinhandel de mogelijkheden om op visafslagen te kopen worden verruimd; dat voor de verzending van na ingang van het verduurza- mingsverbod nog aanwezige voor raden mosselconserven geen ter mijn meer gesteld wordt; dat het verbod aan de handel om de aan duiding „nieuwe haring' te gebrui ken niet meer van nieuwjaar af, maar van 1 maart tot aan het be gin van'de nieuwe teelt zal gelden. WAT" mr 91 b\n Verwachting tot zaterdagavond: Tamelijk zacht Over het algemeen veel bewol king met plaatselijk enige regen; tot matig of krachtig toenemende wind uit zuidelijke richtingen; ta melijk zacht weer. 27 febr. Zon op 7.33, onder 18.14. Maan op 7.45, onder 19.23. 28 febr. Zon op 7.31, onder 18.16. Maan op 8.12, onder 20.35. 29 febr. Zon op 7.29, onder 18.18. Maan op 8.37, onder 21.45. Nieuwe maan: 26 febr. te 19.24. Hoogwaterstanden ZIERIKZEE: 27 febr. 3.36 v.m. 28 febr. 29 febr. 4.13 v.m. 4.56 v.m. 16.20 n.m. 17.04 n.m. 17.42 n.m. BROUWERSHAVEN 27 febr. 3.19 v.m. 15.35 n.m. 28 febr. 3.58 v.m. 16.18 n.m. 29 febr. 4.40 v.m. 16.54 n.m. Springtij: 29 febr.. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 26-2. - Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die don derdag met regen ons land na derde, nam in de afgelopen nacht snel in betekiens af. De opvullende kern trok langs de zuidelijke pro vincies naar Duitsland. Over ons land bleef een oud front liggen, dat van veel bewolking vergezeld gaat. De koude lucht uit Scandinavië stroomde in de afgelopen 24 uur over een groot deel van Duitsland uit. Zij zal echter ons land niet kunnen bereiken, aangezien een volgende oceaandepressie opdringt in de richting van de Britse eilan den. Daardoor zal de wind weer toenemen uit richtingen tussen zuidoost en zuid en tamelijk zachte lucht aanvoeren. Vanwege het na derbij komen van het front van de depressie nemen de regenkansen weer toe. DOODVONNISSEN IN BAGDAD BEIROET, 26-2. Een volksrecht bank in Bagdad heeft vrijdag 17 mensen ter dood veroordeeld we gens medeplichtigheid aan de aan slag op generaal Kassem, Irak's premier, in oktober van het vorige jaar. Elf man waren bij verstek berecht. Vijf en vijftig anderen kregen gevangenisstraffen van een half jaar tot levenslang; zes kregen vrijspraak. 's-HERTOGENBOSCH. Op 13, 14 en 15 mei wordt in 's-Hertogen- bosch het eerste .Benelux" filmfes tival voor amateurs gehouden. De organisatie hiervan is in handen van de Bossche V.V.V. in samen werking met de Bossche smalfilm club voor amateurs „BOFA". Ingezonden mededeling MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Mcenk's Pocder^S^i hoofdpijn, kies pijn. hoest, griép,.Barrhee, influenza, rhcumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen ^z. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 feeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. iot5krtiÉ'ÏV15(® t^fjgbaar ctlls ^ftE61^oK:B£iJShr*ook in VERWACHTE STERKE GROEI VAN HET NEDERLANDSE PERSONENAUTOPARK AMSTERDAM, 25-2. In een ar- tikel van deze week in „Econo misch Statistische Berichten" van de hand van de heer L. Becker, ec. drs., heeft deze het resultaat weer gegeven van een studie, die werd ingesteld naar de te verwachten groei van het personenautopark in Nederland in de komende jaren. Uitgaande van de werkelijke Ne derlandse autodichtheid in 1958 van 36,3 personenauto's per 1.000 in woners, van de hoogte der toe komstige welvaartsstijging en de Nederlandse bevolkingsgroei, ver wacht de heer Becker voor 1964 in Nederland een wagenpark van 800.000-900.000, en voor 1970 van ongeveer 1.400.000-1.800.000 stuks. Hierbij zijn de laagste getallen reeds bij een vrij langzame stij ging van de welvaart te verwach ten en de hogere schattingen bij een snellere, doch zeker niet ab normale welvaartstoeneming. In vergelijking met eerder gepu bliceerde prognoses betreffende het Nederlandse personenautopark zijn - aldus de heer Becker - boven staande verwachtingen zeer hoog. In een van de meest bekende prog noses komt men in 1970 tot een personenautopark van 636.000. Als alternatief geeft men nog een be rekening uit uitkomt op 770.000 personenauto's in 1970. Een meer recent rapport geeft voor 1970 een cijfer van 785.000 personenauto's. Het blijkt - aldus de heer Becker - dat onze berekening voor 1970 een ongeveer dubbel zo hoge uitkomst geeft als wat op dit ogenblik in Nederland in vrij sterke mate „communis opinio" is.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 2