kussen sloop Radion Xerkwerve verkreeg aannemingssom voor bouw van postkantoortje Dringend beroep van ZOV op buurt verenigingen tot samenwerking Nu een geborduurd bij Voor slechts f 1.60 en 15 Radion- merkjes CETAFLE) De originele pepermuntplant! De originele KING pepermunt! HAMEA GRENSVOLK ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 25 FEBRUARI I960 No. 18725 De komende viering van Koninginnedag ZIERIKZEE, 24-2. Wij vernemen dat het bestuur van de Zierikzeese Oranje Vereniging voornemens is om te trachten de vroegere intense samenwerking te herstellen met de actieve buurtverenigingen, waartoe door het bestuur vergaande voor stellen zijn uitgewerkt. Zoals bekend is het reeds een ja renlang gebruik dat door de Zie rikzeese Oranjevereniging verschil lende festiviteiten worden georga niseerd voor de viering van Konin ginnedag. De laatste jaren zijn hier nog bij gekomen de lustrumfeesten ter herdenking van onze bevrijding. Het gaat het bestuur echter bijzonder aan het hart dat zij zich zo weinig gesteund weet door de verschillende lagen van de bevolking. In vroeger jaren, zo wordt gezegd, bestond er een ideale samenwerking met de buurtverenigingen maar de Ingezonden mededeling krijgt U een smaakvol geborduurd kussensloop. Een aanwinst voor Uw linnenkast - een sieraad op Uw bed. HAAL METEEN EEN SPAARKAART BIJ UW LEVERANCIER .,-*1 laatste tijd is er van een der gelijke samenwerking geen sprake meer. Om te trachten deze onontbeer lijke samenwerking weer nieuw le ven in te blazen, roept het Z.O.V.- bestuur de verschillende verenigin gen op om afgevaardigden te wil len aanwijzen om in de tweede helft van maart met de Z.O.V. de gang van zaken op 30 april en 5 mei te willen bespreken. Voor heide dagen is reeds een basisprogramma opgesteld om als uitgangspunt te kunnen dienen, maar uiteraard zal dit kunnen worden uitgebreid of aangevuld. De Z.O.V. doet graag nogmaals een beroep op de inwo ners van Zierikzee om deze plan nen te helpen verwezenlijken om hierdoor gezamenlijk aan de vie ring van Koninginnedag luister bij te kunnen zetten en verzoekt de nog actieve buurtverenigingen te laten weten of zij zich achter deze plannen willen stellen. BELGIE HANDHAAFT MINIMUMPRIJZEN VOOR DE LANDBOUW „In Nederland geen vrije concurrentie" BRUSSEL, 24-2. De Belgische mi nister van landbouw, de heer de Vleeschauwer, heeft dinsdag ver klaard dat België het stelsel van minimumprijzen voor land- en tuinbouvvprodukten zal handhaven „totdat in Nederland alle over- hiedssteun aan de landbouw zal zijn afgeschaft". De minister zeide dit in de land- bouwcommissie uit de Kamer van Volksvertegenwoordigers bij de be spreking van de op de Benelux- conferentie van zaterdag jl. bereik te resultaten. Hij zeide, dat op dit ogenblik in Nederland in de zuivel sector subsidies worden verleend tot een bedrag van zes tot zeven miljard frank (450 tot 525 miljoen gld.) per jaar „zodat van vrije con currentie geen sprake kan zijn". In de Kamercommissie was de naar aanleiding van de 'bepalingen voor de invoer van groenten en fruit in België de vrees geuit, dat dit gevaren inhoudt voor de afzet van Belgische produkten op de bin nenlandse markt „gezien het feit, dat in Nederland voor de uitvoer van landbouwprodukten speciale veilingen worden gehouden waar op de prijs wordt opgedreven om naar België te mogen uitvoeren". Voorts werd opgemerkt, dat „het regelmatig gebeurt, dat door Ne derland terugbetalingen worden STAD EN PROVINCIE Bouw o.l.-school te Noordgouwe Te Noordgouwe werd ten gemeen tehuize, ten overstaan van b. en w. in het openbaar aanbesteed, over eenkomstig het door de architect de heer ir. Klokke opgemaakte be stek, met beschrijving, toelichting en tekening, „De bouw van een nieuwe drie-klassige ol.-school" in de nabijheid van het nieuwe ge meentehuis te bouwen. Ingeschreven werd als volgt: F. J. M. van Velthoven, Zierikzee voor f 96.650; S. P. Wijsman, Zierikzee f 93.000; Fa. L. v. d. Velde, Noord gouwe f 92.708; J. P. v. Tiggelhoven Zierikzee f 92.000; L. W. Boogert, Oosterland (Z.) f 91.900; J. A. Pol dermans, Zierikzee f 91.800; Gebrs. Radewalt, Nieuwerkerk (Z f 90.998 K. Manni, Haamstede f 90.433; C A van Velthoven, Zierikzee f 89 900; J. Pleune, Noordwelle f 89.900; C. A. Prince, Haamstede f 89.500; J. A. C. Blom, Noordgou we f 89.478; A J. Verjaal, Drri- schor f 88.747; W. J. Verjaal, Scha- rendljke f 88.225; M. Slager, Drei- schor f 87.500; J. van de Velde, Dreischor f 86.000; Gebrs. van de Velde, Brouwershaven f 84.985 en Gebrs. Slager, Brouwershaven voor f 83.985 In afwachting van de goedkeuring van hogere instanties is de gunning voorlopig nog aan gehouden. verricht aan exporteurs, of dat de ze fictieve prijzen opgeven, die bo ven de vastgestelde verkoopprijs liggen Hierdoor kunnen zij blijven uitvoeren naar België, ook wanneer daar een overvloed is aan bepaal de produkten en de minimumprij zen niet worden bereikt". Vergadering gemeenteraad De raad der gemeente Kerkwerve kwam maandagavond onder voor zitterschap van burgemeester S. Francke in openbare vergadering bijeen. De heer L. den Boer was met kennisgeving wegens ziekte af wezig. Bij de ingekomen stukken bevond zich de koninklijke goedkeuring op de verordening tot wijziging van de reinigingsrechten, welke rechten met ingang van 1 januari 1960 ge bracht worden op f 10 per emmer. Tevens deelde de voorzitter mede, dat de gemeentebegroting zonder een op- of aanmerking was goed gekeurd door het college van Ged. Staten van Zeeland. Voorts deed de voorzitter mededeling van een be sluit van het kollege van G.S., waarbij het presentiegeld van de leden van de raad met Ingang van 1 januari 1960 wordt gebracht op f 10 voor een dagvergadering en f 8 voor een avondvergadering. De bouwverordening voor de gemeen te Kerkwerve werd eveneens goed gekeurd terugontvangen. Bij de in gekomen stukken over het jaar 1960 bevindt zich verder de begroting van de N.V. Waterleidingmaat schappij Schouwen-Duiveland. Uit de uitvoerige toelichting, die de voorzitter op deze begroting geeft blijkt onder meer, dat bij het hui dige tariefstelsel voor het jaar 1960 wordt geraamd, dat voor iedere ku bieke meter water, die de maat schappij levert, een verlies zal wor den geleden van ruim 5% cent. Zonder hoofdelijke stemming be sluit de raad een. voorschot op de in uitzicht gestelde loonsverhoging toe te kennen van 3 pet. De bouw van een postkantoortje Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat van architect de Jonge bericht is ontvangen, dat na ver schillende pogingen welke zijn mis lukt thans een aannemingssom is verkregen van de heer W. Lemsom te Kerkwerve. De bouw van een woning met postkantoortje moet dan f 23.000 gaan kosten. Omdat de bouwkosten boven de raming lig gen zal een gewijzigde kostenbegro- ting ter goedkeuring worden inge zonden. Indien hierop goedkeuring kan worden verkregen, zal alsnog tot de bouw van een woning met postkantoortje worden overgegaan Na bespreking besluit de raad vervolgens om de minister van Maatschappelijk Werk en de mi nister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te verzoeken de Woonruimtewet 1947 voor het -ge bied van de gemeente Kerkwerve buiten werking te stellen. Vervolgens neemt de raad kennis van een dankbetuiging van het kollege van b. en w. der gemeente Amsterdam voor de verleende hulp bij de overstroming in Tuindorp Oostzaan. Op een verzoek van de zangver eniging „Soli Deo Gloria" voor een subsidie uit de gemeentekas wordt gunstig beslist. Voor deze vereni ging zal een subsidie van f 50 be schikbaar worden gesteld. Verhoging begrafenisrechtcn In verband met het feit, dat het graven en sluiten van een graf bij begrafenissen in het vervolg van gemeentewege zal geschièden, wordt het begrafenisrecht met in gang van 20 februari 1960 van res pectievelijk f 15 en f 10 gebracht op f 30 en f 25. Bij dit punt merkt de heer van Kooten op, dat hij gaarne zou zien, dat het klassestel sel op de begraafplaats geheel af geschaft wordt. De voorzitter ant woordt, dat dit bij de thans be staande toestand een moeilijk punt is. Het klasseverschil is al bijna te niet gedaan. Bij een eventuele uit breiding van de begraafplaats zal'? ernstig worden overwogen om het klassestelsel geheel af te schaffen. Zonder hoofdelijke stemming be sluit de raad tot verhoging van het begraafrecht. De rekening van het burgerlijk armbestuur over het dienstjaar 1958 wordt vervolgens zonder hoof delijke stemming vastgesteld. Aan gemeentelijk subsidie werd over dit jaar genoten f 6223,75. Ingevolge het verplaatsingskos- tenbesluit wordt aan de heer G. J. v. d. Slikke een tegemoetkoming in de pensionkosten en reiskosten verleend van f 215,50. Aan de heer J. Verolme wordt voor de kosten van verhuizing van Sommelsdijk naar Kerkwerve, als mede de bijkomende kosten een voorschot toegekend ingevolge de bepalingen van het verplaatsings- kostenbesluit, zulks in verband met het feit dat de jaarwedde met in gang van 1 januari 1960 nog niet definitief bekend is. Benoeming hoofd kleuterschool Met ingang van 19 maart 1960 wordt tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool benoemd mej. P. A. Boone te Noordgouwe. De benoeming geschiedt met alge mene stemmen. Voorts wordt zonder hoofdelijke stemming besloten om, behoudens goedkeuring, voor de kleuterschool een klimhuis aan te kopen, bene vens nog een zevental krukjes. De heer van der Linde verzoekt het kollege van b. en w. bij deze aan kopen van deze werktuigen er re kening mede te houden, dat deze zoveel mogelijk geschieden via de plaatselijke middenstand. In verband met de overschrijding van het beschikbaar gestelde be drag voor het openbaar lager on derwijs voor het tijdvak lóo3 tm. 1957 ten bedrage van f 52,95 per leerling, wordt aan de bijzondere school eenzelfde bedrag per leer- Ingezonden mededeling Lijm koud alle hout ruet van Ceta-Bever ZWOLLE. De Overijsselse Chris telijke Boeren- en Tuindersbond heeft in zijn te Zwolle gehouden vergadering besloten, aan de mi nister van Landbouw en Visserij een telegram te zenden over de overheidshulp aan door de droogte getroffen boeren. In dit telegram wordt de minister verzocht het be drag der financiële overheidshulp aanzienlijk te verhogen tot een be drag, dat „in een redelijke verhou ding staat tot de omvang der gele den droogteschade" en de aan de regeling verbonden weistandsgrens op te heffen. Iing beschikbaar gesteld. Hiervoor wordt een totaal bedrag van f 1955,62 gevoteerd. Zonder hoofdelijke stemming be sluit de raad een Opel chassis aan te kopen voor de brandweer. Dit chassis zal worden gebruikt voor het bouwen van een nieuwe trek- ker-manschappenwagen. Tevens besluit de raad een sirene aan te kopen voor de alarmering van de brandweer. Da 7e wijziging van de begroting 1959 wordt zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer A. R. Jonker naar de toren verlichting. Spreker heeft meerma len opgemerkt, dat de ontsteking van de verlichting erg onregelmatig geschiedt. De voorzitter antwoordt, dat hij niet weet wat de oorzaak hiervan is. Deze zal worden opge spoord en verholpen. De heer Feijtel heeft vernomen, dat de lantarenpaal op Moriaans- hoofd niet op de juiste plaats is ge zet. Enkele bewoners hebben wei nig aan de verlichting. De voor zitter antwoordt, dat hij meent 'dat het lichtpunt thans wel op de juiste plaats staat bij het begin van de oude hoofdweg Nu het aantal licht punten op Nieuwerkerke is terug gebracht tot een, is het niet juist langs de oude hoofdweg meer licht punten aan te brengen. Ingezonden mededeling Nederlandse fruittelers zeer tevreden over oogst van 1959 Uitstekende kwaliteit en goede prezen UTRECHT, 23-2. De Nederlandse fruittelers zijn bijzonder tevreden over de oogstresultaten van 1959 Het afgelopen jaar kenmerkte zich door veel droogte, veel zon, een goede oogst van uitstekende kwali teit en goede prijzen. De bloei was gemiddeld tien da gen vroeger dan normaal en deze voorsprong op andere jaren bleef gedurende de gehele groeiperiode tot en met de oogst gehandhaafd. De zon heeft in 1959 een belangrij ke rol ten gunste van de kwaliteit van het Nederlandse fruit gespeeld. Zowel de kleur als de smaak was daardoor uitstekend. Deze mededelingen deed vanmor gen ir, C. Staf, de nieuwe voorzit ter van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, tijdens de algemene vergadering van deze organisatie in Utrecht. De oogstramingen voor appelen en peren zijn, aldus ir. Staf, in 1959 te laag geweest. Volgens de ver- wachtingnen berekende men voor 1959 een produktie van 280 miljoen kg .appelen en 110 miljoen kg. pe ren. Het is thans gebleken, dat deze produktie wel minstens respectie velijk 325 en 125 miljoen kg. is ge weest. De prijzen van het zachte fruit noemde ir. Staf redelijk, be halve die voor aardbeien en fram bozen, die vrij laag waren. Gunstige exportmogelijkheden De prijzen voor glasfruit waren over het algemeen bevredigend en de prijzen voor hardfruit goed. Het binnenland nam veel fruit af .en de exportmogelijkheden waren tenge volge van de tamelijk beperkte oogst in west-Europa gunstig. De totale uitvoer van vers fruit be droeg in 1959 ruim 190 miljoen kg. (in 1958 was dit 89 miljoen kg.) voor een totale waarde van 107 miljoen gulden (53 miljoen gulden in 1958). Ir. Staf vestigde er de aandacht op, dat het jaar 1959 nog eens weer heeft aangetoond, dat de veiling- prijzen van het fruit in belangrijke mate afhangen van de exportmo gelijkheden en dus met name van de fruitoogst in de overige west- Europese landen, en slechts in be perkte mate van de omvang van de oogst in Nederland. De gunstige prijzen zijn in 1959 vooral te dan ken aan het feit, dat west-Europa een kleine fruitoogst had en aan de omstandigheid dat Italië zeer ge leidelijk en op, volgens ir. Staf, ver standige wijze zijn grote fruitoogst heeft gespuid. Ingezonden mededeling Geneest ruwheid en schraalheid OISTERWIJK. Een zware uit slaande brand heeft de houten- hakkenfabriek van de firma Schil ders te Oisterwijk in de as gelegd. De brandweer, die het vuur met groot materieel bestreed, is er in geslaagd de omringende panden te behouden. FEUILLETON door JAKOB SCHOPMANS De Wuiles was rijkelijk bekleed met lege flessen, oude portemon- naies en afgeknaagde beenderen en botjes. De springende en 'hossende troep, die de bokkewagen volgde, was eender gekleed in blauwe kiel, rode zakdoek om de hals, en zwart petje op het hoofd. Zo goed en zo kwaad als het ging dansten ze met zware klompen, waaruit het stro vaak omhoog piekte;, op de maat van de muziek over de keien. Mid den op het marktplein had een plechtige rechtszitting plaats. We gens zwelgerij, drankzucht en nei ging tot het zoeken van twist werd de wuiles aangeklaagd, waarna de „ergernisgever" tot de vuurdood werd veroordeeld. Een grote brandstapel was in ge reedheid gebracht, en tegen de avond werd deze aangestoken. Wel dra laaiden de vlammen hoog op. En ofschoon het alle jaren precies eender was, scheen het hele dorp met kind en kraai aanwezig te zijn om maar niets van dit schouwspel te missen. De muziek speelde met doffe ac- coorden: „Ik had 'n wapenbroeder" en „Het gaat met gedempten trom melklank". Alles wat zingen kon, of het zich verbeeldde, zong mee. Het klonk erg treurig, al te droevig zelfs. Was het medelijden met de arme pop, of treurden de Walkerkers dat de dolle dagen nu voorbij waren? Of was het smartelijk verdriet, dat de zakken zo leeg, de hoofden zo zwaar en de harten zo vol zon den waren? In ieder geval sloeg de volgende zondag de parochieherder, in toorn ontstoken, met de vuist op de kan sel, omdat zijn parochianen al zijn vermaningen in de wind geslagen hadden, en zich evenals de pas ge wassen varkens wederom gewen teld hadden in het slijk. De Wald- kerkers kregen te horen, dat zij de naam christen onwaardig waren, en dat tot laat in de nacht hun dronkemansgelal op straat te horen was geweest. De hel had ook ker mis gevierd in Waldkerk. Deze en andere striemende woorden lieten niet na indruk te maken op de dor pelingen. Ze vormden weliswaar een ruw volkje, maar in hun hart waren ze niet kwaad. En na het krachtige sermoen sloeg menigeen onder gebeden van de H. Mis zich rouwmoedig op de borst. Daarna nam het leven spoedig weer z'n oude loop. Er werd nog wel veel nageroddeld over de ge dragingen van sommigen, die tij dens de kermis al te losbandig wa ren geweest. Dat deed men in Waldkerk graag. Achterbaks met spitse tongen de lieve medemensen over de hekel halen, en afgunstig iemand bekletsen, als hij zich tij dens de kermisdagen wat meer ver oorloofd had dan een ander, zodat men zich afvroeg waarvan hij het deed, hoorde er nu eenmaal bij. Men kon het de Waldkerkers moeilijk zwaar aanrekenen. In dit 69 opzicht waren ze nu eenmaal erfe lijk belast. Ze konden het niet ver dragen als iemand afweek van de gebaande paden, en een andere rol speelde dan hem volgens geboorte en gewoonte toekwam. Zo bleef Waldkerk liggen, waar het reeds zo lang gelegen had: aan het einde van de wereld. En zo was het goed, want het was goed wonen tussen de gemoedelijke heiboeren die nog niet door de zondvloed van de moderne cultuur waren aangeraakt, en behoudzuch tig tot in hun gebeente hun leven volgens de oude tradities sleten. En die slechts een enkel gebrek had den: ze konden het niet verkrop pen als een hunner door verstand en vlijt tot grotere welstand kwam, en spanden in het geniep samen om zo'n streber hun gezamenlijke macht doen voelen. Tot degenen, over wie na de kermis nog een hartig woordje ge sproken werd, behoorde Annema- rie van Dorenkamp. Het was niet geheel onopgemerkt gebleven,' dat zij op het bal bij de dikke Maas Smokkeldorus had gehaald, en dat zij zich met een ongegeneerdheid, die haars gelijke niet had, als een wellustige deerne aan zijn borst had geklemd. „Als men de koe niet kende, zou men niet weten waar het kalf van daan kwam" zeiden enige vrome vrouwtjes, die elkaar bij de uitgang van de kerk getroffen hadden, „ze is al net zo slecht als haar moeder, die op de hei aan haar eind kwam. De zonden van de ouders wreken zich aan de kinderen". (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1960 | | pagina 5